2023.1.23.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 24/68


2022. november 25-én benyújtott kereset – Falqui kontra Parlament

(T-735/22. sz. ügy)

(2023/C 24/94)

Az eljárás nyelve: olasz

Felek

Felperes: Enrico Falqui (Firenze, Olaszország) (képviselők: F. Sorrentino és A. Sandulli ügyvédek)

Alperes: Európai Parlament

Kérelmek

A felperes azt kéri, hogy a Törvényszék:

semmisítse meg a Pénzügyi Főigazgatóság Képviselői Pénzügyi és Szociális Jogosultságok Igazgatósága Képviselői Fizetések és Szociális Jogosultságok II. Osztályának osztályvezetője által készített, 2022. szeptember 26-i D310275. sz. feljegyzést,

semmisítse meg a Pénzügyi Főigazgatóság Képviselői Pénzügyi és Szociális Jogosultságok Igazgatósága Képviselői Fizetések és Szociális Jogosultságok Osztályának osztályvezetője által készített 2022. július 4-i D307559. sz. feljegyzést,

tegyen meg minden szükséges intézkedést a felperes jogainak védelme érdekében,

kötelezze az Európai Parlamentet az eljárás során jogellenesen visszatartott összegeknek a felperes részére történő megfizetésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

Keresete alátámasztása érdekében a felperes két jogalapra hivatkozik.

1.

Első, az Európai Parlament Elnöksége „Az európai parlamenti képviselők statútumára vonatkozó végrehajtási intézkedésekről” szóló 2008. május 19-i és július 9-i határozatának megsértésére vonatkozó jogalap.

A felperes e tekintetben azzal érvel, hogy mivel „az európai parlamenti képviselők statútumára vonatkozó végrehajtási intézkedésekről szóló”2008. május 19-i és július 9-i határozat 75. cikkének (2) bekezdése értelmében a statútum hatálybalépéséig megszerzett öregséginyugdíj-jogosultság „nem vész el”, a nemzeti szabályozásra való, a KKJ-ben előírt korábbi visszautalást (az abban az időszakban hatályos szabályozásra való) kereszthivatkozásnak kell tekinteni, amennyiben az egykori parlamenti képviselők által a statútum hatálybalépését megelőzően megszerzett nyugdíjjogosultság a későbbi szabályozások értelmében nem módosítható.

2.

Második, egy, az uniós jog alapelveivel és különösen a bizalomvédelem elvével ellentétes nemzeti szabályozásnak az Európai Parlament részéről történt jogellenes alkalmazására alapított jogalap. Az uniós jog elsőbbsége elvének megsértése.

A felperes e tekintetben arra hivatkozik, hogy az Európai Parlament azzal, hogy az Olaszországban a statútum hatálybalépését megelőzően megválasztott egykori parlamenti képviselők tekintetében automatikusan alkalmazza az életjáradéknak az olasz képviselői kamara által ex post jóváhagyott újraszámítását, e személyeket folyamatos bizonytalanságnak teszi ki nyugdíjhelyzetük tekintetében, ami ellentétes az uniós joggal és különösen az arányosság és bizalomvédelem elvével.