2020.11.30.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 414/47


2020. október 16-án benyújtott kereset – Ryanair kontra Bizottság

(T-628/20. sz. ügy)

(2020/C 414/69)

Az eljárás nyelve: angol

Felek

Felperes: Ryanair DAC (Swords, Írország) (képviselők: F. Laprévote, E. Vahida, V. Blanc, I. Metaxas-Maranghidis és S. Rating ügyvédek)

Alperes: Európai Bizottság

Kérelmek

A felperes azt kéri, hogy a Törvényszék:

semmisítse meg a 2020. július 31-i SA. 57659. sz. állami támogatásról szóló európai bizottsági (EU) határozatot – Spanyolország – Recapitalisation fund; (1) és

az Európai Bizottságot kötelezze a költségek viselésére.

A felperes azt is kérte, hogy keresetét a Bíróság alapokmányának 23a. cikke szerinti gyorsított eljárásban bírálják el.

Jogalapok és fontosabb érvek

Keresete alátámasztása érdekében a felperes öt jogalapra hivatkozik.

1.

Az első, arra alapított jogalap, hogy az Európai Bizottság megsértette az EUMSZ meghatározott rendelkezéseit és az európai jog általános elveit a hátrányos megkülönböztetés tilalma, a szolgáltatásnyújtás szabadsága és a letelepedés szabadsága tekintetében, amelyek az 1980-es évek vége óta megalapozták a légi közlekedés liberalizációját az Európai Unióban. Az uniós légiközlekedési piac liberalizációja lehetővé tette a valóban páneurópai diszkont légitársaságok növekedését. Azzal, hogy engedélyezte Spanyolország számára, hogy támogatást tartson fenn a Spanyolországban letelepedett vállalkozások számára, az Európai Bizottság figyelmen kívül hagyta a COVID-19-válság által a páneurópai légitársaságoknak okozott károkat és azok szerepét Spanyolország légi összeköttetésében. Az EUMSZ 107. cikk (3) bekezdésének b) pontja kivételt állapít meg az állami támogatásoknak az EUMSZ 107. cikk (1) bekezdése szerinti tilalma alól, de nem állapít meg kivételt az EUMSZ egyéb szabályai és elvei alól.

2.

A második, arra alapított jogalap, hogy az Európai Bizottság tévesen alkalmazta az EUMSZ 107. cikk (3) bekezdésének b) pontját, amikor megsértette azt a kötelezettségét, hogy a támogatás kedvező hatásait a kereskedelmi feltételekre és a torzulásmentes verseny fenntartására gyakorolt kedvezőtlen hatásaival szemben mérlegelje (azaz a „mérlegelési tesztet”).

3.

A harmadik, arra alapított jogalap, hogy az Európai Bizottság megfosztotta magát az állami támogatások ellenőrzésére vonatkozó mérlegelési jogkörétől, és tévesen alkalmazta a jogot, amikor lehetővé tette Spanyolország számára, hogy mérlegelési jogkört gyakoroljon a támogatási program kedvezményezettjeinek kiválasztása során.

4.

A negyedik, arra alapított jogalap, hogy az Európai Bizottság a komoly nehézségek ellenére sem indította meg a hivatalos vizsgálati eljárást, és megsértette a felperes eljárási jogait.

5.

Az ötödik, arra alapított jogalap, hogy a Bizottság a határozatában megsértette az indokolási kötelezettségét.


(1)  HL 2020. C 269., 8. o.