4.2.2019 |
HU |
Az Európai Unió Hivatalos Lapja |
C 44/6 |
2018. február 7-én benyújtott kereset – Francia Köztársaság kontra Európai Parlament
(C-92/18. sz. ügy)
(2019/C 44/08)
Az eljárás nyelve: francia
Felek
Felperes: Francia Köztársaság (képviselők: F. Alabrune, D. Colas, E. de Moustier, B. Fodda meghatalmazottak)
Alperes: Európai Parlament
Kereseti kérelmek
A felperes azt kéri, hogy a Bíróság
— |
semmisítse meg az Európai Parlament 2017. november 29-én, szerdán tartott plenáris ülésének napirendjét (P8_OJ (2017)11–29 dokumentum), amennyiben azon az Unió 2018. évi általános költségvetésének közös szövegtervezetéről szóló vita szerepel; a 2017. november 30-án, csütörtökön tartott ülésének napirendjét (P8_OJ (2017)11–30 dokumentum), amennyiben azon az általános költségvetés közös szövegtervezete vonatkozásában szavazás, majd a szavazatok indokolása szerepel; az Európai Parlament 2017. november 30-i, az általános költségvetés közös szövegtervezetéről szóló jogalkotási állásfoglalását (P8_TA(2017)0458, P8_TA-PROV(2017)0458 dokumentum, ideiglenes változat); valamint azt a jogi aktust, amellyel az Európai Parlament elnöke az EUMSZ 314. cikk (9) bekezdésében szabályozott eljárás szerint megállapította, hogy az Unió 2018-as pénzügyi évre vonatkozó általános költségvetést véglegesen elfogadták; |
— |
azon jogi aktus joghatásait, amelyben az Európai Parlament elnöke megállapította, hogy az Unió 2018-as pénzügyi évre vonatkozó általános költségvetését elfogadták, tartsa fenn addig, amíg e költségvetést a Szerződésekkel összhangban lévő jogi aktusban, az ítélet kihirdetésének időpontjától számított észszerű határidőn belül véglegesen elfogadják; |
— |
az Európai Parlamentet kötelezze a költségek viselésére. |
Jogalapok és fontosabb érvek
Keresetében a francia kormány négy olyan jogi aktus megsemmisítését kéri, amelyeket az Európai Parlament a költségvetési hatáskörének gyakorlása keretében, a 2017. november 29-én és 30-án Brüsszelben tartott további plenáris ülése során fogadott el.
A francia kormány által megsemmisíteni kért első és második jogi aktus az Európai Parlament 2017. november 29-én, szerdán és november 30-án, csütörtökön tartott plenáris üléseinek napirendjei, amennyiben azok közül az első a plenáris ülésen folytatott vitát ír elő a 2018-as pénzügyi évre vonatkozó általános költségvetés közös szövegtervezete vonatkozásában, a második pedig a szavazás indokolásával együtt történő szavazást ír elő az általános költségvetés közös szövegtervezetéről.
A harmadik megtámadott jogi aktus az Európai Parlament által az általános költségvetés közös szövegtervezetéről 2017. november 30-án elfogadott jogalkotási állásfoglalás.
A francia kormány végül azon jogi aktus megsemmisítését kéri, amellyel az Európai Parlament elnöke az EUMSZ 314. cikk (9) bekezdése alapján megállapította, hogy az általános költségvetést véglegesen elfogadták. Mint az kitűnik többek között az Európai Parlament 2017. november 30-i, csütörtöki ülésének jegyzőkönyvéből, az Európai Parlament elnöke által tett nyilatkozatról, majd az általános költségvetésnek az elnök általi aláírásáról van szó, amelyekre azt követően került sor, hogy szavaztak az általános költségvetés közös szövegtervezetére vonatkozó jogalkotási állásfoglalásról.
Egyetlen jogalapjában a francia kormány azt állítja, hogy a négy megtámadott jogi aktust meg kell semmisíteni azon az alapon, hogy azok megsértik az EU- és az EUM-Szerződés (6.) jegyzőkönyvét, valamint az EAK-Szerződés (3.) jegyzőkönyvét, amelyek az Európai Unió intézményeinek, egyes szerveinek, hivatalainak és szervezeti egységeinek székhelyéről szólnak.
Ugyanis mind az intézmények székhelyéről szóló jegyzőkönyvekből, mind pedig a Bíróság ítélkezési gyakorlatából kitűnik, hogy az Európai Parlament az EUMSZ 314. cikkben részére biztosított költségvetési hatásköröket nem gyakorolhatja a Brüsszelben tartott további plenáris ülések során, hanem azokat a rendes plenáris üléseken kell gyakorolnia, amelyeket Strasbourgban tartanak.
Ugyanakkor, mivel az Európai Parlament elnöke jogi aktusának jogszerűségét nem a célja vagy a tartalma alapján vitatják, hanem kizárólag azért, mert e jogi aktust Strasbourgban, rendes plenáris ülés során kellett volna elfogadni, a francia kormány szerint az európai közszolgáltatások folytonossága biztosításának szükségessége, valamint a jogbiztonsággal összefüggő fontos indokok igazolják, hogy e jogi aktus joghatásait tartsák fenn a Szerződésekkel összhangban lévő új jogi aktus elfogadásáig.