C‑369/17. sz. ügy
Shajin Ahmed
kontra
Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal
(a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság [Magyarország] által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem)
„Előzetes döntéshozatal – A szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség – Határok, menekültügy és bevándorlás – Menekült jogállás vagy kiegészítő védelmi jogállás – 2011/95/EU irányelv – 17. cikk – A kiegészítő védelmi jogállás elismerésének kizárása – Okok – Súlyos bűncselekmény miatti elítélés – A súlyosságnak a nemzeti jog szerinti büntetési tétel alapján történő meghatározása – Megengedhetőség – Egyedi értékelés szükségessége”
Összefoglaló – A Bíróság ítélete (második tanács), 2018. szeptember 13.
Európai uniós jog–Értelmezés–A tagállamok jogára való kifejezett utalást nem tartalmazó rendelkezés–Önálló és egységes értelmezés–A „súlyos bűncselekmény”, a „különösen súlyos bűncselekmény” és a „súlyos, nem politikai bűncselekmény” 2011/95 irányelv értelmében vett fogalmára való alkalmazhatóság
(2011/95 európai parlamenti és tanácsi irányelv, 12. cikk, (2) bekezdés, b) pont, 14. cikk, (4) bekezdés, b) pont, valamint 17. cikk, (1) bekezdés)
Határellenőrzések, menekültügy és bevándorlás–Menekültpolitika–Menekültjogállás vagy kiegészítő védelmi jogállás–2011/95 irányelv–A kiegészítő védelmi jogállás elismerésének kizárása–Kizáró okok–Súlyos bűncselekmény elkövetése–A bűncselekmény súlyosságát kizárólag a büntetési tétele alapján meghatározó nemzeti szabályozás–Megengedhetetlenség–A tények illetékes hatóság által történő egyedi értékelésétől függő kizártság
(2011/95 európai parlamenti és tanácsi irányelv, 17. cikk, (1) bekezdés, b) pont)
Lásd a határozat szövegét.
(lásd: 33., 34., 36. pont)
A harmadik országbeli állampolgárok és hontalan személyek nemzetközi védelemre jogosultként való elismerésére, az egységes menekült‑ vagy kiegészítő védelmet biztosító jogállásra, valamint a nyújtott védelem tartalmára vonatkozó szabályokról szóló, 2011. december 13‑i 2011/95/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 17. cikke (1) bekezdésének b) pontját úgy kell értelmezni, hogy azzal ellentétes azon tagállami jogszabály, amelynek értelmében kizárólag az adott bűncselekmény e tagállam joga szerint meghatározott büntetési tétele alapján úgy kell tekinteni, hogy a kiegészítő védelmet kérelmező személy e rendelkezés értelmében „súlyos bűncselekményt követett el”, ami kizárhatja, hogy e védelemben részesüljön. A kiegészítő védelem iránti kérelmet elbíráló illetékes nemzeti hatóság vagy bíróság feladata, hogy a szóban forgó egyedi ügy valamennyi sajátos körülményének teljes körű vizsgálatát követően értékelje a szóban forgó bűncselekmény súlyosságát.
E tekintetben ki kell emelni, hogy még ha az érintett tagállam büntetőjogi jogszabályai szerint meghatározott büntetési tétel kritériuma különös fontossággal is bír a kiegészítő védelem elismerésének a 2011/95 irányelv 17. cikke (1) bekezdésének b) pontja alapján való kizárását igazoló bűncselekmény súlyosságának megítélése tekintetében, az érintett tagállam illetékes hatósága csak azt követően hivatkozhat az e rendelkezésben foglalt kizáró okra, hogy minden egyes esetben értékelte a tudomására jutott konkrét tényeket annak meghatározása érdekében, hogy van‑e nyomós ok annak feltételezésére, hogy az érdekelt személy – aki egyebekben megfelel a kért jogállás megszerzésére vonatkozó szempontoknak – által elkövetett cselekmények e kizáró ok valamelyikének hatálya alá tartoznak (lásd analógia útján: 2010. november 9‑iB és D ítélet, C‑57/09 és C‑101/09, EU:C:2010:661, 87. pont; 2017. január 31‑iLounani ítélet, C‑573/14, EU:C:2017:71, 72. pont).
(lásd: 55., 58. pont és a rendelkező rész)