C‑559/16. sz. ügy

Birgit Bossen és társai

kontra

Brussels Airlines SA/NV

(az Amtsgericht Hamburg [Németország] által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem)

„Előzetes döntéshozatal – Közlekedés – 261/2004/EK rendelet – A 7. cikk (1) bekezdése – A visszautasított beszállás és légi járatok törlése vagy jelentős késése esetén az utasoknak nyújtandó kártalanítás és segítség közös szabályai – Több szakaszban teljesített járat – A figyelembe veendő »távolság« fogalma”

Összefoglaló – A Bíróság ítélete (nyolcadik tanács), 2017. szeptember 7.

  1. Közlekedés–Légi közlekedés–261/2004 rendelet–A visszautasított beszállás és légi járatok törlése vagy jelentős késése esetén az utasoknak nyújtandó kártalanítás és segítség közös szabályai–Kártalanításhoz való jog a légi járat törlése esetén–Jelentős késés esetén való alkalmazhatóság–Az egyenlő bánásmód elve

    (261/2004 európai parlamenti és tanácsi rendelet, (3) preambulumbekezdés, és 5., 6. és 7. cikk)

  2. Közlekedés–Légi közlekedés–261/2004 rendelet–A visszautasított beszállás és légi járatok törlése vagy jelentős késése esetén az utasoknak nyújtandó kártalanítás és segítség közös szabályai–Kártalanításhoz való jog késés esetén–Több szakaszban teljesített járat–A „távolság“ fogalma–Terjedelem

    (261/2004 európai parlamenti és tanácsi rendelet, 7. cikk, (1) bekezdés)

  1.  Lásd a határozat szövegét.

    (vö. 18–22. pont)

  2.  A visszautasított beszállás és légi járatok törlése vagy hosszú késése [helyesen: jelentős késése] esetén az utasoknak nyújtandó kártalanítás és segítség közös szabályainak megállapításáról és a 295/91/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2004. február 11‑i 261/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 7. cikkének (1) bekezdését akként kell értelmezni, hogy a „távolság” fogalma csatlakozó járatokkal teljesített légi útvonalak esetén csak az első felszállási hely és az utolsó célállomás közötti, a gömbi főkörön mért távolság módszerével mérendő közvetlen távolságot jelenti, méghozzá a járat által ténylegesen megtett távolságtól függetlenül.

    A kártalanítás összegének meghatározása során tehát csak az első felszállási hely és a végső célállomás közötti távolságot kell figyelembe venni, eltekintve az esetleges csatlakozó járatoktól.

    Közelebbről a Bíróság kifejtette, hogy az utasok kártalanításának alapját az a kényelmetlenség képezi, hogy háromórás vagy azt meghaladó időveszteséggel érkeznek a végső célállomásukra utazásuk eredetileg tervezett időtartamához képest, ideértve a csatlakozó járatok esetét is (lásd ebben az értelemben: 2013. február 26‑iFolkerts ítélet C‑11/11, EU:C:2013:106, 35. pont). Márpedig az ekként elszenvedett kényelmetlenség jellegére tekintettel a ténylegesen megtett távolság esetleges különbségei önmagukban nem befolyásolják e kényelmetlenség nagyságát.

    (vö. 29., 31–33. pont és a rendelkező rész)