C‑13/15. sz. ügy

A Cdiscount SA

elleni

büntetőeljárás

[a Cour de cassation (Franciaország) által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem]

„Előzetes döntéshozatal iránti kérelem — A Bíróság eljárási szabályzatának 99. cikke — 2005/29/EK irányelv — Fogyasztóvédelem — Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat — Árengedmény — A referenciaár jelölése vagy feltüntetése”

Összefoglaló – A Bíróság végzése (hatodik tanács), 2015. szeptember 8.

  1. Előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések – A Bíróság hatásköre – A nemzeti jog értelmezése – Kizártság

    (Art. 267 TFUE)

  2. Fogyasztóvédelem – Vállalkozások fogyasztókkal szemben folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatai – 2005/29 irányelv – Hatály – Olyan árengedmények, amelyeknek célja a fogyasztók arra való ösztönzése, hogy valamely elektronikus kereskedelmi oldalon vásároljanak termékeket – Bennfoglaltság

    (2005/29 európai parlamenti és tanácsi rendelet, 2. cikk, d) pont)

  3. Fogyasztóvédelem – Vállalkozások fogyasztókkal szemben folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatai – 2005/29 irányelv – Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat – Fogalom – Az árengedményről szóló, referenciaárat meg nem jelenítő hirdetések általános tilalmát kimondó nemzeti szabályozás – E hirdetések tisztességtelen jellege eseti vizsgálatának hiánya – Megengedhetetlenség

    (2005/29 európai parlamenti és tanácsi rendelet)

  1.  Lásd a határozat szövegét

    (vö. 28., 29. pont)

  2.  Az olyan árengedmények, amelyeknek célja a fogyasztók arra való ösztönzése, hogy valamely elektronikus kereskedelmi oldalon vásároljanak termékeket, a belső piacon az üzleti vállalkozások fogyasztókkal szemben folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatairól szóló 2005/29 irányelv 2. cikkének d) pontja értelmében vett kereskedelmi gyakorlatoknak minősülnek, következésképpen az irányelv hatálya alá tartoznak.

    Az ilyen akciók ugyanis a piaci szereplő üzleti stratégiájába illeszkednek, és közvetlenül e termékek népszerűsítésére és értékesítésére irányulnak.

    (vö. 32. pont)

  3.  A belső piacon az üzleti vállalkozások fogyasztókkal szemben folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatairól szóló 2005/29 irányelvet úgy kell értelmezni, hogy azzal ellentétesek az olyan nemzeti rendelkezések, amelyek általános jelleggel, a hirdetés tisztességtelen jellegének esetről esetre történő vizsgálata nélkül megtiltanak az árengedményről szóló minden olyan hirdetést, amely az árak megjelölése vagy feltüntetése során nem jeleníti meg a referenciaárat, amennyiben e rendelkezések a fogyasztók védelmére irányuló célokat követnek, amit a nemzeti bíróságnak kell vizsgálnia.

    E tekintetben, mivel a 2005/29 irányelv az üzleti vállalkozások fogyasztókkal szemben folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlataira vonatkozó szabályok teljes szintű harmonizációjára irányul, a tagállamok – ahogyan azt ezen irányelv 4. cikke kifejezetten kimondja – nem fogadhatnak el az irányelvben foglaltaknál korlátozóbb intézkedéseket, még a magasabb szintű fogyasztóvédelem biztosítása érdekében sem.

    Ugyanezen irányelv az I. mellékletében a kimerítő felsorolását tartalmazza annak a 31 kereskedelmi gyakorlatnak, amelyek ezen irányelv 5. cikkének (5) bekezdése értelmében minden körülmények között tisztességtelennek minősülnek. Következésképpen, amint azt ezen irányelv (17) preambulumbekezdése kifejezetten kijelenti, kizárólag ezeket a kereskedelmi gyakorlatokat lehet a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló irányelv 5–9. cikkének rendelkezései szerint történő eseti vizsgálat nélkül is tisztességtelennek tekinteni.

    Márpedig ezen irányelv I. mellékletében nem szerepelnek olyan gyakorlatok, amelyek abban állnak, hogy a fogyasztók számára úgy hirdetnek árengedményt, hogy az árak megjelölése vagy feltüntetése során nem jelenítik meg a referenciaárat. Ennélfogva e gyakorlatok nem tilthatók minden körülmények között, hanem csak olyan külön elemzés alapján, amely lehetővé teszi azok tisztességtelen jellegének a megállapítását.

    (vö. 34., 38., 39., 41. pont és a rendelkező rész)