T‑754/14. sz. ügy
Michael Efler és társai
kontra
Európai Bizottság
„Intézményi jog – Európai polgári kezdeményezés – Transzatlanti kereskedelmi és befektetési együttműködés – Átfogó gazdasági és kereskedelmi megállapodás – A Bizottság hatáskörének nyilvánvaló hiánya – A Szerződések végrehajtására irányuló jogi aktusra tett javaslat – Az EUSZ 11. cikk (4) bekezdése – A 211/2011/EU rendelet 2. cikkének (1) bekezdése és 4. cikke (2) bekezdésének b) pontja – Egyenlő bánásmód”
Összefoglaló – A Törvényszék ítélete (első tanács), 2017. május 10.
Uniós polgárság – A polgársághoz kapcsolódó jogok – Polgári kezdeményezés benyújtása – 211/2011 rendelet – Hatály – Uniós jogi aktusok – Fogalom – Nemzetközi megállapodás megkötése céljából tárgyalások megkezdésére felhatalmazó tanácsi határozat – Bennfoglaltság
(EUSZ 2. cikk és EUSZ 11. cikk, (4) bekezdés; EUMSZ 207. cikk, (3) és (4) bekezdés, EUMSZ 218. cikk és EUMSZ 288. cikk, negyedik bekezdés; 211/2011 európai parlamenti és tanácsi rendelet 2. cikk, (1) bekezdés, és 4. cikk, (2) bekezdés, b) pont)
Uniós polgárság – A polgársághoz kapcsolódó jogok – Polgári kezdeményezés benyújtása – 211/2011 rendelet – A polgári kezdeményezés tárgya – Az uniós jogrend módosulásával járó nemzetközi megállapodás megkötésének megakadályozása – Megengedhetőség – Az intézményi egyensúly elvének megsértése – Hiány
(EUSZ 11. cikk, (4) bekezdés; 211/2011 európai parlamenti és tanácsi rendelet, 2. cikk, (1) bekezdés)
A jogi aktusnak az EUSZ 11. cikk (4) bekezdése, a polgári kezdeményezésről szóló 211/2011 rendelet 2. cikkének (1) bekezdése és ugyanezen rendelet 4. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében vett fogalma, erre vonatkozó ellentétes utalás hiányában, nem értelmezhető úgy, mint amely csak a végleges és harmadik személyek tekintetében joghatásokat kiváltó uniós jogi aktusokra vonatkozna. Sem az említett rendelkezések szövege, sem az azok által elérni kívánt célok nem igazolják különösebben, hogy egy olyan nemzetközi megállapodás megkötése céljából tárgyalások megkezdésére felhatalmazó határozatot, amelyet az EUMSZ 207. cikk (3) és (4) bekezdése, valamint az EUMSZ 218. cikk alapján fogadtak el, és amely nyilvánvalóan az EUMSZ 288. cikk negyedik bekezdése értelmében vett határozatot képez az európai polgári kezdeményezés céljából kizárjanak a jogi aktusok fogalmából.
Épp ellenkezőleg, a demokrácia elve, amely – amint azt többek között az EU‑Szerződés preambuluma, az EUSZ 2. cikk, valamint az Európai Unió Alapjogi Chartájának preambuluma hangsúlyozza – azon alapvető értékek között szerepel, amelyeken az Unió alapul, akárcsak az európai polgári kezdeményezés mechanizmusa által kifejezetten elérni kívánt cél, amely az Unió demokratikus működésének javítását szolgálja azzal, hogy minden polgárnak általános jogot biztosít a demokratikus életben való részvételre, a jogi aktus fogalmának olyan értelmezését követeli meg, amely magában foglalja az olyan jogi aktusokat is, mint a vitathatatlanul az uniós jogrend módosulásával járó nemzetközi megállapodások megkötése céljából tárgyalások megkezdésére felhatalmazó határozatok.
(lásd: 35–37. pont)
Az európai polgári kezdeményezésre vonatkozó szabályozás nem tartalmaz semmiféle olyan utalást, amely szerint a polgárok részvétele ne lenne elképzelhető valamely jogi aktus elfogadásának megakadályozása érdekében. Kétségtelen, hogy bár az EUSZ 11. cikk (4) bekezdése és a polgári kezdeményezésről szóló 211/2011 rendelet 2. cikkének (1) bekezdése szerint a tervezett jogi aktusnak hozzá kell járulnia a Szerződések végrehajtásához, ez a feltétel az olyan aktusok esetében is fennáll, amelyeknek a célja nemzetközi megállapodások megkötésének megakadályozása, amely megállapodások az uniós jogrend módosulásával járnak.
E tekintetben az Unió demokratikus életében való részvétel célja, amelyet az európai polgári kezdeményezés mechanizmusa megvalósítani kíván, nyilvánvalóan magában foglalja annak a lehetőségét is, hogy kérni lehessen a hatályban lévő jogi aktusok módosítását, illetve azok részben vagy egészben történő megsemmisítését. Ennélfogva, nincs különösebb indoka annak sem, hogy kizárjuk a demokratikus vitából az olyan jogi aktusokat, amelyek valamely nemzetközi megállapodás megkötése céljából tárgyalások megkezdésére felhatalmazást adó határozatok visszavonására irányulnak, akárcsak az olyan aktusokat, amelyeknek az a célja, hogy megakadályozzák az ilyen megállapodás aláírását és megkötését, és amelyek vitathatatlanul önálló joghatásokat váltanak ki azáltal, hogy adott esetben megakadályozzák az uniós jog említett módosítását.
Ezenfelül az olyan európai polgári kezdeményezésre vonatkozó javaslat, amely a tanácsnak egy nemzetközi megállapodással kapcsolatos tárgyalási felhatalmazás visszavonását, valamint egy másik nemzetközi megállapodás megkötésétől való tartózkodást javasolja, távol áll attól, hogy beavatkozást képezne a folyamatban lévő jogalkotási eljárás folyamatába, és az uniós polgároknak az Unió demokratikus életében való hatékony részvételének kifejeződése, anélkül hogy veszélyeztetné a Szerződések által megvalósítani kívánt intézményi egyensúlyt.
(lásd: 41–43., 47. pont)