C‑487/14. sz. ügy
SC Total Waste Recycling SRL
kontra
Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség
(a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság [Magyarország] által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem)
„Előzetes döntéshozatal iránti kérelem — Környezet — Hulladékok — Szállítás — 1013/2006/EK rendelet — Az Európai Unión belüli szállítás — A bejelentőlapon és az előzetes hozzájáruláson szereplőtől eltérő belépési pont — A hulladékszállítás részleteinek lényeges megváltozása — Illegális szállítás — A közigazgatási bírság arányossága”
Összefoglaló – A Bíróság ítélete (hetedik tanács), 2015. november 26.
Környezet — Hulladékok — Szállítás — 1013/2006 rendelet — Előzetes írásbeli bejelentési és hozzájárulási eljáráshoz kötött hulladékok — Unión belüli szállítás — A bejelentőlapon és az előzetes hozzájáruláson szereplőtől eltérő belépési pont — Az illetékes hatóságok tájékoztatásának hiánya — A szállítás részleteinek lényeges megváltozása — Illegális szállítás
(A 669/2008 rendelettel módosított 1013/2006 európai parlamenti és tanácsi rendelet, 2. cikk, 35. pont, d) alpont, és 17. cikk, (1) bekezdés)
Európai uniós jog — Értelmezés — Többnyelvű szövegek — Egységes értelmezés — A különböző nyelvi változatok közötti eltérések — A kérdéses szabályozás általános rendszerének és céljának alapulvétele
(A 669/2008 rendelettel módosított 1013/2006 európai parlamenti és tanácsi rendelet)
Környezet — Hulladékok — Szállítás — 1013/2006 rendelet — Illegális szállítás — Szankció — Közigazgatási bírság — Arányosság — Szempontok — A nemzeti bíróságra háruló vizsgálat
(A 669/2008 rendelettel módosított 1013/2006 európai parlamenti és tanácsi rendelet, 50. cikk, (1) bekezdés)
A 669/2008 rendelettel módosított, a hulladékszállításról szóló 1013/2006 rendelet 17. cikkének (1) bekezdését úgy kell értelmezni, hogy az e rendelet IV. mellékletében szereplőhöz hasonló hulladékoknak a tranzitországba a bejelentőlapon feltüntetettől, illetve az illetékes hatóságok által adott hozzájárulással rendelkezőtől eltérő határátkelőhelyen keresztül történő szállítását a hozzájárulással rendelkező szállítás valamely részlete és/vagy feltétele lényeges megváltozásának kell tekinteni, így tehát az illetékes hatóságok e változásról való értesítésének elmaradása azzal a következménnyel jár, hogy a hulladékszállítás illegális, mivel az említett rendelet 2. cikke 35. pontjának d) alpontja értelmében a bejelentőlapon külön fel nem tüntetett módon történik. Az ezzel ellentétes értelmezés megfosztaná hatékony érvényesülésétől az 1013/2006 rendelettel bevezetett ellenőrzési eljárásokat és rendszereket.
(vö. 43., 49. pont, és a rendelkező rész 1. pontja)
Lásd a határozat szövegét.
(vö. 45–48. pont)
A 669/2008 rendelettel módosított, a hulladékszállításról szóló 1013/2006 rendelet 50. cikkének (1) bekezdését, amely szerint a tagállamok által az e rendeletben szereplő rendelkezések megsértése esetén alkalmazott szankcióknak arányosnak kell lenniük, úgy kell értelmezni, hogy az említett rendelet IV. mellékletében szereplőhöz hasonló hulladékoknak a tranzitországba az illetékes hatóságok által jóváhagyott bejelentőlapon feltüntetettől eltérő határátkelőhelyen keresztül történő szállítására kiszabott bírság, amelynek alapösszege megegyezik az azon jogsértés miatt kiszabott bírsággal, mint amilyennel a hozzájárulás megszerzésére és előzetes írásos bejelentés megtételére vonatkozó kötelezettséget megszegőt sújtják, csak akkor tekinthető arányosnak, ha az elkövetett jogsértés körülményei alapján megállapítható, hogy azzal megegyező súlyú jogsértésről van szó.
Mivel az arányosság elvének konkrét alkalmazását illetően a nemzeti bíróság feladata annak megítélése, hogy a nemzeti intézkedések összeegyeztethetők‑e az uniós joggal, a nemzeti bíróság feladata, hogy az előtte folyamatban lévő ügy valamennyi ténybeli és jogi körülményét, különösen az e jogsértés következtében a környezet és az emberi egészség védelme területén esetlegesen felmerülő kockázatokat figyelembe véve értékelje, hogy a szankció összege nem lép‑e túl azon, ami a környezet és az emberi egészség védelme magas szintjének biztosítására irányuló célok megvalósításához szükséges.
(vö. 54., 57. pont, és a rendelkező rész 2. pontja)