30.4.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 130/17


2011. március 2-án benyújtott kereset — Attey kontra Tanács

(T-118/11. sz. ügy)

2011/C 130/30

Az eljárás nyelve: francia

Felek

Felperes: Philipp Attey (Abidjan, Elefántcsontpart) (képviselő: J. -C. Tchikaya ügyvéd)

Alperes: az Európai Unió Tanácsa

Kereseti kérelmek

A Törvényszék semmisítse meg az Elefántcsontparttal szembeni korlátozó intézkedések megújításáról szóló 2010/656/KKBP tanácsi határozat módosításáról szóló, 2011. január 14-i 2011/18/KKBP tanácsi határozatot, és az elefántcsontparti helyzet tekintetében egyes személyekkel és szervezetekkel szemben hozott különleges korlátozó intézkedések bevezetéséről szóló 560/2005/EK rendelet módosításáról szóló, 2011. január 14-i 25/2011/EU tanácsi rendeletet a felperest érintő részükben;

a Tanácsot kötelezze a költségek viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

Keresete alátámasztására a felperes négy jogalapra hivatkozik.

1.

Az első jogalap nyilvánvaló értékelési hibán alapul, amennyiben a felperessel szemben amiatt hozott korlátozó intézkedések, hogy akadályozza a béke- és megbékélési folyamatot Elefántcsontparton, és nem ismeri el az elnökválasztás eredményét, azon a tényen alapulnak, hogy az alperes tévesen tekintette úgy, hogy Alassane Ouattara az Elefántcsontparti Köztársaság megválasztott elnöke, holott Laurent Gbagbót nyilvánította megválasztott elnöknek az Alkotmánytanács.

2.

A második jogalap hatáskörrel való visszaélésen alapul, amennyiben a megtámadott aktusok i) az EUSZ 21. cikkben meghatározott célkitűzéstől — vagyis a demokrácia és a jogállamiság a világ többi részén való érvényesülésének előbbre vitele — eltérő célra irányulnak, mivel Laurent Gbagbót demokratikusan nyilvánították az Elefántcsontparti Köztársaság megválasztott elnökévé, és ii) sértik az Egyesült Nemzetek Alapokmányát, amelynek tiszteletben tartását az Unió is előmozdítja, mivel az alperes megsértette az államok belügyeibe való be nem avatkozás elvét.

3.

A harmadik jogalap az EUMSZ 215. cikk megsértésén alapul, mivel a megtámadott aktusok nem tartalmaznak semmilyen jogi garanciát.

4.

A negyedik jogalap az Európai Unió Alapjogi Chartájának megsértésén alapul,

amennyiben megsértették a felperes védelemhez való jogát, mivel az alperes nem közölte vele a terhére rótt bizonyítékokat, és ezáltal nem tette lehetővé számára az ezzel kapcsolatos álláspontja érdemi ismertetését, és

amennyiben aránytalanul megsértették a felperes tulajdonhoz való jogát.