19.2.2011 |
HU |
Az Európai Unió Hivatalos Lapja |
C 55/19 |
2010. december 6-án benyújtott kereset — Európai Bizottság kontra Osztrák Köztársaság
(C-568/10. sz. ügy)
2011/C 55/33
Az eljárás nyelve: német
Felek
Felperes: Európai Bizottság (képviselők: Maria Condou-Durande és W. Bogensberger meghatalmazottak)
Alperes: Osztrák Köztársaság
Kereseti kérelmek
— |
A Bíróság állapítsa meg, hogy az Osztrák Köztársaság — mivel olyan szabályozást vezetett be, amely alapján harmadik országbeli diákok számára csak abban az esetben adható munkavállalási engedély, ha annak igazolásaképpen, hogy az álláshely nem tölthető be munkanélküliként nyilvántartott személlyel, előzetesen megvizsgálták az osztrák munkaerőpiaci helyzetet — nem teljesítette a harmadik országok állampolgárai tanulmányok folytatása, diákcsere, javadalmazás nélküli gyakorlat, illetve önkéntes szolgálat céljából történő beutazásának feltételeiről szóló, 2004. december 13-i 2004/114/EK tanácsi irányelv (1) 17. cikkének (1) bekezdéséből eredő kötelezettségeit; |
— |
az Osztrák Köztársaságot kötelezze a költségek viselésére. |
Jogalapok és fontosabb érvek
A Bizottság véleménye szerint az osztrák jogszabályok rendszeres jelleggel gátolják a harmadik országbeli diákok számára a munkaerőpiacra való bejutást azáltal, hogy üres álláshelyre csak abban az esetben adnak számukra munkavállalási engedélyt, ha előzetesen megvizsgálták, hogy az álláshely nem tölthető be munkanélküliként nyilvántartott személlyel. Ezért az e személyek csoportja részére kibocsátott munkavállalási engedélyek száma nagyon alacsony. Így az osztrák diákok 70 %-ával szemben a harmadik országbeli diákok közül csupán 10 %-ának volt lehetősége arra, hogy tanulmányi költségei egy részét munkavállalásból fedezze.
Az Osztrák Köztársaság véleménye szerint e korlátozások igazolhatók. A felsőoktatásba való szabad bejutás és az alacsony tandíjak miatt Ausztria kifejezetten vonzó a harmadik országbeli diákok számára, akik hiányzó németnyelv-ismeretük és hiányos szakmai képesítésük miatt általában képzettséget nem igénylő területeken találnak munkát, ezáltal pedig még inkább növelik az e szegmensben fennálló magas munkanélküliségi rátát.
(1) HL L 375., 12. o.