Brüsszel, 2024.10.2.

COM(2024) 446 final

2024/0245(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió és a Kameruni Köztársaság között az erdészeti jogszabályok végrehajtásáról, az erdészeti irányításról és a fatermékek Európai Unióba irányuló kereskedelméről szóló önkéntes partnerségi megállapodás megszüntetéséről


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

2003-ban elfogadták az erdészeti jogszabályok végrehajtására, az erdészeti irányításra és az erdészeti termékek kereskedelmére (FLEGT) vonatkozó uniós cselekvési tervet 1 , amelynek célja, hogy támogassa az illegális fakitermelés és az ahhoz kapcsolódó kereskedelem problémájának kezelésére irányuló globális erőfeszítéseket. A FLEGT cselekvési terv kulcsfontosságú eleme volt az Európai Unió (a továbbiakban: EU) és a fakitermelő országok közötti önkéntes partnerségi megállapodások megkötése egy olyan jogi keret létrehozása érdekében, amely biztosítja, hogy az EU-ba exportált valamennyi faanyag kitermelése vagy beszerzése jogszerűen történt. Az önkéntes partnerségi megállapodás középpontjában a FLEGT engedélyezési rendszer áll, amely a faanyag legális voltának ellenőrzésére, biztosítására és igazolására szolgáló rendszert foglal magában.

Az EU és a Kameruni Köztársaság közötti önkéntes partnerségi megállapodás 2011. december 1-jén lépett hatályba. A felek vállalták, hogy minden szükséges intézkedést megtesznek a FLEGT engedélyezési rendszer végrehajtása érdekében, és megállapodtak az önkéntes partnerségi megállapodás szerves részét képező végrehajtási ütemtervről (IX. melléklet). Az ütemterv szerint a jogi keret reformjának, a nemzeti ellenőrzési rendszerek fejlesztésének, valamint a jogszerűség-igazolási és visszakövethetőségi rendszereknek 3–4 éven belül kellett volna megvalósulniuk, az engedélyezési rendszernek pedig ezek létrehozásától számított 5 éven belül kellett volna elkészülnie. A Kameruni Köztársaság ilyen ambiciózus időkeretet határozott meg azért, hogy bizonyítsa politikai akaratát, lendületet adjon az összes érintett szereplőnek, és mozgósítsa az önkéntes partnerségi megállapodás végrehajtásához szükséges forrásokat.

Az önkéntes partnerségi megállapodás hatálybalépése óta 13 év telt el; mindazonáltal a FLEGT engedélyezési rendszer még nem indult útjára 2 , ami azt jelenti, hogy az önkéntes partnerségi megállapodás nem működik. Kamerun politikai szándéka gyengült, ami kihatott az önkéntes partnerségi megállapodás végrehajtására és a Kameruni Köztársaság azon kötelezettségvállalására, hogy teljesítse célkitűzéseit, nevezetesen a FLEGT-engedélyek kiadását. A jogi keret reformja még nem fejeződött be, és a fakitermelést részben még mindig korlátozott hatókörű fakitermelési jogcímek (ventes de coupe) alapján végzik, amelyek nem igényelnek gazdálkodási terveket. A nemzeti ellenőrzési rendszerek nem működnek 3 , így a végrehajtás és az irányítás továbbra is gyenge, ami lehetővé teszi az illegális és fenntarthatatlan fakitermelési műveletek folytatását. A nyomonkövethetőségi rendszer jogszerűség-igazolási moduljának kidolgozása még várat magára, és az eddig elért kevés előrelépést nem vetették alá független ellenőrzésnek, amely alátámaszthatná a rendszer hitelességét.

Az erdőhasznosítás és a fakitermelés továbbra is a Kameruni Köztársaság fontos gazdasági ágazata, és nem könnyű biztosítani, hogy az e területen alkalmazott gyakorlatok jogszerűek és fenntarthatók legyenek. Számos vizsgálat 4 megállapításai szerint az erdészeti ágazat súlyos helyzetben van, és a több millió dolláros illegális faanyag-kereskedelemben külföldi és belföldi magánvállalatok, valamint állami érdekelt felek is érintettek. Ugyanakkor 2011 és 2022 között 900 000 hektárnyi erdőtakaró veszett el, ami az ország erdővel borított területének 5 %-át tette ki ebben az időszakban.

A Kameruni Köztársaság az elmúlt 10 évben nem tudta maradéktalanul teljesíteni az önkéntes partnerségi megállapodással kapcsolatos kötelezettségeit, és az erdészeti ágazat irányítása az önkéntes partnerségi megállapodás megléte ellenére romlott.

A Kameruni Köztársaság faanyag-exportja az ázsiai piacokra is áthelyeződött, ami gyengítette az önkéntes partnerségi megállapodás gazdasági ösztönzőit, és következésképpen a FLEGT-engedély relevanciáját.

Időközben, 20 évvel a FLEGT cselekvési terv elfogadása után az EU fokozta a világ erdőinek védelmére és helyreállítására irányuló tevékenységét 5 , és elfogadta az erdőirtásról szóló uniós rendeletet 6 annak érdekében, hogy minimalizálja az EU hozzájárulását az illegális fakitermeléshez, az erdőirtáshoz és az erdőpusztításhoz, valamint az üvegházhatásúgáz-kibocsátáshoz és a biológiai sokféleség csökkenéséhez. Ebben az új uniós szakpolitikai környezetben elismerik az önkéntes partnerségi megállapodásoknak az illegális fakitermeléssel kapcsolatos kiegészítő szerepét, és úgy tekintik, hogy a FLEGT-engedély hatálya alá tartozó faanyag megfelel az (EU) 2023/1115 rendelet (81) preambulumbekezdésében és 10. cikkének (3) bekezdésében foglalt jogszerűségi követelményeknek. Ugyanakkor az uniós FLEGT-rendeletnek 7 az önkéntes partnerségi megállapodások – többek között a Kameruni Köztársasággal kötött önkéntes partnerségi megállapodás – végrehajtásából származó célravezetőségi vizsgálatára építve az erdőirtásról szóló uniós rendelet (81) preambulumbekezdése elismeri a fennálló kétoldalú kötelezettségvállalásokat, és felkéri az EU-t, hogy munkálkodjék „– adott esetben és amennyiben erről megállapodás születik – a jelenleg hatályos önkéntes partnerségi megállapodásokban részt vevő partnerekkel az azzal a céllal folytatott együttműködés érdekében, hogy eljussanak az említett szakaszba” (azaz a FLEGT-engedélyezés szakaszába). Az erdőirtásról szóló uniós rendelet újfent élesen előtérbe helyezi az önkéntes partnerségi megállapodások célkitűzését, azaz a FLEGT engedélyezési rendszert azáltal, hogy egyértelművé teszi, hogy az önkéntes partnerségi megállapodás partnereivel való együttműködés adott esetben 8 folytatódhat, azaz ha az önkéntes partnerségi megállapodás jó úton halad célkitűzéseinek elérése felé, és ha ezek a célkitűzések továbbra is tükrözik a jelenlegi és jövőbeli igényeket és prioritásokat.

A Kamerunnal kötött önkéntes partnerségi megállapodás végrehajtásának az elmúlt 10 évben tapasztalt helyzete azt mutatja, hogy az önkéntes partnerségi megállapodás célkitűzései – és különösen a FLEGT-engedélyezés – nem tükrözik a Kameruni Köztársaság ágazattal kapcsolatos szakpolitikai megközelítését. Amennyiben az önkéntes partnerségi megállapodás végrehajtása e kihívások ellenére is folytatódik, az hatással lehet az EU globális vezető szerepének hitelességére az erdővédelemmel és a biológiai sokféleséggel kapcsolatos kérdések terén, valamint az önkéntes partnerségi megállapodások mint uniós kereskedelmi eszközök integritására.

A fentiekre tekintettel a Kameruni Köztársasággal kötött önkéntes partnerségi megállapodás megszüntetése tűnik a legmegfelelőbb lépésnek. Az önkéntes partnerségi megállapodás 27. cikke szerint a megállapodás hatálya hétévente hallgatólagosan meghosszabbodik, kivéve, ha a megállapodás meghosszabbításától bármelyik fél a másik félhez az aktuális hétéves időszak lejártát legalább tizenkét hónappal megelőzően küldött írásbeli értesítés útján eláll. A jelenlegi hétéves időszak 2025. november 30-án jár le. A 27. cikk ellenére a megállapodást a másik félnek küldött írásbeli értesítés útján bármelyik fél felmondhatja, az önkéntes partnerségi megállapodás 28. cikkével összhangban. Az önkéntes partnerségi megállapodás az értesítést követő tizenkét hónappal szűnik meg.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A javaslat összhangban van az (EU) 2023/1115 rendelettel, amely elismeri a fennálló kétoldalú kötelezettségvállalásokat, és felkéri az EU-t, hogy munkálkodjék ((81) preambulumbekezdés) „– adott esetben és amennyiben erről megállapodás születik – a jelenleg hatályos önkéntes partnerségi megállapodásokban részt vevő partnerekkel az azzal a céllal folytatott együttműködés érdekében, hogy eljussanak az említett szakaszba” (azaz a FLEGT-engedélyezés szakaszába). Mivel kevéssé valószínű, hogy sor kerüljön a FLEGT engedélyezési rendszer bevezetésére, az önkéntes partnerségi megállapodás nem felel meg az (EU) 2023/1115 rendelet (81) preambulumbekezdésében foglalt, az „adott esetben” szavakkal kifejezett relevancia követelményének. Ezért az önkéntes partnerségi megállapodás megszüntetése tűnik a legmegfelelőbb intézkedésnek az erdőirtásról szóló uniós rendelet végrehajtásához való jobb hozzájárulás, valamint az önkéntes partnerségi megállapodás mint uniós kereskedelmi eszköz hitelességének és integritásának megőrzése érdekében.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

n. a.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A nemzetközi megállapodás megszüntetésére vonatkozó uniós határozatot ugyanazon jogalap szerint – és ugyanazon eljárást követve – kell elfogadni, mint a megállapodásnak az EU nevében történő megkötéséről szóló határozatot. Az önkéntes partnerségi megállapodást az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 207. cikkének (3) és (4) bekezdése alapján kötötték meg, az EUMSZ 218. cikke (6) bekezdése a) pontjának v. alpontjával és 218. cikkének (7) bekezdésével együtt értelmezve. Ezért e javaslat megfelelő jogalapja a 207. cikk (4) bekezdésének első albekezdése, a 218. cikk (6) bekezdése a) pontjának v. alpontjával együtt értelmezve.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Az önkéntes partnerségi megállapodás nemzetközi kereskedelmi megállapodásnak minősül, következésképpen az EU kizárólagos hatáskörébe és különösen az EUMSZ 207. cikkének hatálya alá tartozik. Az EU-nak az önkéntes partnerségi megállapodás megszüntetésére vonatkozó határozatát ugyanezen jogalap szerint kell elfogadni. Ebből következik, hogy ez a javaslat nem terjed ki az EU kizárólagos hatáskörén kívül eső kérdésekre.

Arányosság

Mivel kevéssé valószínű, hogy sor kerüljön a FLEGT engedélyezési rendszer bevezetésére, az önkéntes partnerségi megállapodás megszüntetése a legmegfelelőbb intézkedés. Ez a javaslat nem lépi túl a kitűzött cél eléréséhez szükséges mértéket; a kitűzött cél az erdőirtásról szóló uniós rendelet végrehajtásához való jobb hozzájárulás, valamint az önkéntes partnerségi megállapodás mint uniós kereskedelmi eszköz hitelességének és integritásának helyreállítása.

A jogi aktus típusának megválasztása

A nemzetközi megállapodás megszüntetéséről szóló uniós határozatot ugyanazon jogalap szerint és ugyanazon jogi eszköz révén kell elfogadni, mint a megállapodásnak az EU nevében történő megkötéséről szóló határozatot. Az önkéntes partnerségi megállapodást tanácsi határozattal kötötték meg, az Európai Parlament egyetértésével. Ezért e javaslat tekintetében a megfelelő jogi aktus a Tanács határozata.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

n. a.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

n. a.

Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

n. a.

Hatásvizsgálat

n. a.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

n. a.

Alapjogok

n. a.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A Kameruni Köztársasággal kötött önkéntes partnerségi megállapodás megszüntetésének nincsenek költségvetési vonzatai.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

n. a.

Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)

n. a.

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

n. a.

2024/0245 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió és a Kameruni Köztársaság között az erdészeti jogszabályok végrehajtásáról, az erdészeti irányításról és a fatermékek Európai Unióba irányuló kereskedelméről szóló önkéntes partnerségi megállapodás megszüntetéséről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, 218. cikke (6) bekezdése a) pontjának v. alpontjával együtt értelmezve,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére,

mivel:

(1)2003. május 21-én a Bizottság elfogadta a Tanácshoz és az Európai Parlamenthez intézett, „Az erdészeti jogszabályok végrehajtása, erdészeti irányítás és erdészeti termékek kereskedelme (FLEGT) – javaslat uniós cselekvési tervre” című közleményt, amelynek célja, hogy hozzájáruljon az illegális fakitermelés és az ahhoz kapcsolódó kereskedelem kezelésére irányuló globális erőfeszítésekhez 9 . A Tanács 2003. október 13-án elfogadta a FLEGT cselekvési tervről szóló következtetéseit, 10 az Európai Parlament pedig 2005. július 11-én állásfoglalást fogadott el a témában 11 .

(2)A cselekvési terv egyik központi eleme az önkéntes partnerségi megállapodások megkötése a fakitermelő országokkal annak biztosítása érdekében, hogy az Európai Unióba exportált faanyag és fatermékek kitermelése és beszerzése jogszerűen történt.

(3)A 2011/200/EU tanácsi határozattal 12 összhangban, 2010. szeptember 27-én aláírták az Európai Unió és a Kameruni Köztársaság közötti, az erdészeti jogszabályok végrehajtásáról, az erdészeti irányításról és a fatermékek Európai Unióba irányuló kereskedelméről (FLEGT) szóló önkéntes partnerségi megállapodást.

(4)A 2011/201/EU tanácsi határozattal 13 összhangban, az önkéntes partnerségi megállapodást az Európai Unió nevében megkötötték, és a megállapodás Kameruni Köztársaság általi megkötését követően 2011. december 1-jén hatályba lépett.

(5)Az önkéntes partnerségi megállapodás 27. cikke értelmében a megállapodás hét évig marad hatályban, és hatálya hallgatólagosan ugyanilyen időszakokkal meghosszabbodik, kivéve, ha a meghosszabbítástól bármelyik fél a másik félhez a megállapodás lejártát legalább tizenkét hónappal megelőzően küldött írásbeli értesítés útján eláll. Az önkéntes partnerségi megállapodás 2018. december 1-jén hallgatólagosan megújult, és a jelenlegi időszak 2025. november 30-án jár le.

(6)Az EU erőfeszítései ellenére a Kameruni Köztársaság nem tudta teljesíteni az önkéntes partnerségi megállapodásból eredő kötelezettségeit, nevezetesen a FLEGT engedélyezési rendszer létrehozásával kapcsolatban, amelynek célja annak ellenőrzése és FLEGT-engedéllyel történő igazolása, hogy az Európai Unióba exportált fatermékeket jogszerűen termelték ki vagy szerezték be. Mivel a Kameruni Köztársaság nem teljesítette az önkéntes partnerségi megállapodás szerinti kötelezettségeit, a Bizottság úgy véli, hogy az önkéntes partnerségi megállapodás már nem felel meg az erdőirtásról szóló uniós rendelet (81) preambulumbekezdésében foglalt, az „adott esetben” szavakkal kifejezett relevancia követelményének.

(7)Ezért helyénvaló megszüntetni a Kameruni Köztársasággal kötött önkéntes partnerségi megállapodást. E célból az Európai Uniónak az önkéntes partnerségi megállapodás 27. cikkével összhangban legkésőbb 2024. november 30-ig értesítenie kell a Kameruni Köztársaságot az önkéntes partnerségi megállapodás megszüntetésére vonatkozó határozatáról, hogy az ne újuljon meg hallgatólagosan.

(8)Az önkéntes partnerségi megállapodás megszüntetését az Európai Unió nevében jóvá kell hagyni.

(9)A Szerződések értelmében a Bizottság feladata, hogy az önkéntes partnerségi megállapodás 27. cikkével összhangban az Európai Unió nevében írásban értesítse a másik felet az Európai Uniónak a megállapodás felmondására vonatkozó határozatáról,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Európai Unió és a Kameruni Köztársaság között az erdészeti jogszabályok végrehajtásáról, az erdészeti irányításról és a fatermékek Európai Unióba irányuló kereskedelméről szóló, 2011. december 1-jén hatályba lépett önkéntes partnerségi megállapodás megszüntetését a Tanács az Európai Unió nevében jóváhagyja.

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    COM(2003)251.
(2)    Az önkéntes partnerségi megállapodás 2024. évi közös felülvizsgálata.
(3)    Az önkéntes partnerségi megállapodás 2024. évi közös felülvizsgálata.
(4)     CIFOR ICRAF VPA synthesis report és Tainted Timber, Tarnished Temples – EIA Global (eia-global.org)
(5)    COM(2019) 352 final.
(6)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/1115 rendelete (2023. május 31.) az erdőirtáshoz és az erdőpusztuláshoz kapcsolódó egyes áruk és termékek uniós piacon történő forgalmazásáról és Unióból történő kiviteléről (HL 150., 2023.6.9., 206. o.).
(7)    Tanács 2173/2005/EK rendelete (2005. december 20.) az Európai Közösségbe irányuló faanyag-behozatal FLEGT engedélyezési rendszerének létrehozásáról (HL L 347., 2005.12.30., 1. o.).
(8)    Az (EU) 2023/1115 rendelet (81) preambulumbekezdése.
(9)    COM(2003) 0251 final.
(10)    HL C 268., 2003.11.7., 1. o.
(11)    HL C 157 E., 2006.7.6., 482. o.
(12)    HL L 92/1., 2011.4.6.
(13)    HL L 92/3., 2011.4.6.