2023.8.16.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 287/22


Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján

(2023/C 287/07)

Ez a közzététel az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 51. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra, amely a közzététel napjától számított három hónapon belül tehető meg.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

„Ezine Peyniri”

EU-szám: PDO-TR-02889 – 2023.1.5.

OEM (X) OFJ ( )

1.   Elnevezés(ek)

„Ezine Peyniri”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Törökország

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa

1.3. osztály: Sajtok

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

Az „Ezine Peyniri” juh-, kecske- és tehéntej keverékéből előállított krémfehér sajt, amelyet legalább 8 hónapig sós lében érlelnek. Az évszaktól függően 35–45 % juhtejet kevernek össze legalább 40 % kecsketejjel és legfeljebb 25 % tehéntejjel. Az „Ezine Peyniri” a következő jellemzőkkel rendelkezik:

Érzékszervi tulajdonságok

Szín: Fehér – világossárga

Állag: Félkemény vagy kemény, kis lyukakkal, bőr nélkül

Íz és illat: „Vaj” és „forralt tej” aroma, „enyhén édes”„sós” és „savanyú” íz

Kémiai tulajdonságok

 

Legalább

A szárazanyag zsírtartalma (%)

49

Szárazanyag (%)

43

A szárazanyag sótartalma (%)

6

Savtartalom (tejsav %)

0,70

pH

4,72

3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

Az „Ezine Peyniri” előállításához használt tejet „Tahirova”, „Sakız”, „Dağlıç” és „Sakız+Dağlıç” fajtájú juhok, „Holstein” fajtájú tehenek és a területen nevelt „Karakeçi” kecskék adják. Elsősorban a márciustól júliusig tartó idényben fejt tejet használják fel az „Ezine Peyniri” előállításához. Az „Ezine Peyniri” alapanyagát biztosító tejelő tehenek, juhok és kecskék etetése kizárólag a földrajzi területről származó takarmánnyal történik. Tavasszal és a nyári hónapokban az állatokat legelőkön legeltetik, zárt térben csak kivételes esetekben tartják őket. A téli hónapokban a földrajzi területen található legelőkről betakarított szénával táplálják az állatokat. Az állatok etetéséhez használt takarmány nem tartalmaz koncentrált állati tápot. A minimális átlagos legeltetési idény évente nyolc hónapig tart. A tej minősége a szabadtartású legeltetési módszernek, valamint a területen megtalálható takarmány bőséges mennyiségének és jó minőségének köszönhető. A növényvilágban több száz aromás növény is előfordul, külön említésre méltó a majoránna (Origanum majorana L.), a közönséges szurokfű (Origanum vulgare), orvosi zsálya (Salvia officinalis L.), lómenta (Mentha longifolia L.), citromfű (Melisa officinalis L.) és a kakukkfű (Thymus vulgaris L.).

3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

A legeltetéstől és tejtermeléstől kezdve a sajt érleléséig minden műveletet a 4. pontban meghatározott földrajzi területen kell elvégezni.

3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

A termék csomagolásán fel kell tüntetni az „Ezine Peyniri” logót. A címke közvetlenül a csomagoláson vagy a csomagoláshoz tartozó cédulán is elhelyezhető. Minden termelő használhatja a címkéket, feltéve, hogy termékek előállításáról értesítik a termelői csoportot.

Image 1

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

Çanakkale tartományban, Ezine, Bayramiç és Ayvacık járásokban; Şerbetli, Etili, Alatliburun, Küçüklü, Alibeyköy és Söğütalan falvak Çan járásban és Karacaören, Kurşunlu, Şerbetli és Kirazlı falvak Merkez járásban.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

A földrajzi terület sajátosságai

Ami a terület jellegét illeti, átmenetet képez a mediterrán és a fekete-tengeri éghajlat között. Emellett télen alacsonyabb az átlaghőmérséklet. A minimális hőmérséklet februárban –4,2 °C, a maximális hőmérséklet augusztusban +35,8 °C. Az éves átlaghőmérséklet 14,7 °C, az átlagos páratartalom 72,6 %. Az év jelentős részében tapasztalható erős szelek is megkülönböztetik ezt a területet más élőhelyektől.

A terület éves domináns széliránya északi. A leggyakoribb szelek az északkeleti, az északi, a délnyugati és a déli szelek. Az éves átlagos csapadékmennyiség 662,8 m3 és 854,9 m3 között van. A nyári csapadékmennyiség alacsony. A leginkább csapadékos hónapok a december, a január és a február. A havas napok száma általában legfeljebb 8.

Az éghajlati viszonyoknak köszönhetően a legelőkön sokféle növény él meg, a havas napok alacsony száma pedig lehetővé teszi a tejelő állatok hosszan tartó szabadtéri legeltetését. A földrajzi terület három körzete a Kaz-hegység és az Égei-tenger között található. A területen sokan foglalkoznak juh- és kecsketenyésztéssel. A Kaz-hegység lábánál a nem művelhető területeken különösen tavasszal nagyon sokféle növény jelenik meg. A Kaz-hegységben jelentős a csapadékmennyiség, és a gazdag a növényvilág bőséges mennyiségű oxigénnel látja el a területet. Mivel az állatok által elfogyasztott több száz fajta, a területre jellemző aromás növény közvetlen hatással van a tej ízére és aromájára, ez egyedi íz- és aromaprofilt kölcsönöznek a sajtnak. Elsősorban a márciustól júliusig tartó idényben fejt tejet használják fel az „Ezine Peyniri” előállításához. A Kaz-hegység éghajlata átmenetet képez a mediterrán és a fekete-tengeri éghajlat között: félnedves, nagyobb csapadékmennyiséggel. A nedvességnek és a sajátos domborzati viszonyoknak köszönhetően a Kaz-hegységben sűrű az erdőtakaró és gazdag a növényvilág. A növényvilágban több száz aromás növény is előfordul, külön említésre méltó a majoránna (Origanum majorana L.), a közönséges szurokfű (Origanum vulgare), orvosi zsálya (Salvia officinalis L.), lómenta (Mentha longifolia L.), citromfű (Melisa officinalis L.) és a kakukkfű (Thymus vulgaris L.). Az e növényeket elfogyasztó állatok tejéből előállított sajt „vajas” és „édes” aromájú.

Kizárólag tengeri sót használnak az „Ezine Peyniri” előállításához. A könnyen oldódó tengeri só használata megakadályozza a sajt olvadását és törését, és lehetővé teszi, hogy a sajt az érlelési folyamat során könnyedén leadja a víztartalmát.

A termék sajátosságai

Az „Ezine Peyniri” fehér – világossárga színű, közepesen szilárd és nem törékeny állagú. A sajt teljes terjedelmében kis lyukak találhatók. Az „Ezine Peyniri” forralt tejre emlékeztető „tejszínes” aromája az egyedi összetételű tejben található tejzsírnak, és a hőkezelésnek köszönhető. Az előállításhoz használt juh-, kecske- és tehéntej íz- és aromajellemzői jelennek meg a termékben, és ezek befolyásolják a sajt ízét és aromáját. „Ezine Peyniri” sajtot sós lében érlelik legalább 8 hónapig. Az érlelési folyamat során alakul ki a sajt jellegzetes színe, állaga és íze. A tejben található fehérje, zsír és laktóz érése során fellépő enzimes, vegyi és mikrobiológiai reakciók jellegzetes savanyúságot és „édes” ízt kölcsönöznek a sajtnak; a sajtban apró lyukak találhatók, és nem rendelkezik kéreggel.

A földrajzi terület és a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője közötti ok-okozati kapcsolat

A mediterrán és a fekete-tengeri éghajlat közötti átmeneti éghajlattal rendelkező, félnedves, csapadékos és szeles területen hagyományos állattenyésztési gyakorlatokat alkalmaznak; az iparosodás okozta kedvezőtlen környezeti hatásoktól mentes Kaz-hegység magas csapadékmennyiséget, gazdag növényvilágot, valamint bőséges mennyiségű oxigént biztosít a terület számára.

A kijelölt területen a helyi aromás növénypopulációkban gazdag természetes legelők találhatók, az állattenyésztők a terület geológiai jellemzőivel kapcsolatos tapasztalataik alapján optimális módon, minden évszakban legeltetik a juhokat és a kecskéket; a terület sajátos növényvilága és éghajlati jellemzői hozzájárulnak a különleges minőségű tejek előállításához, és a felhasznált tejnek köszönhető az „Ezine Peyniri” sajt egyedi minősége, valamint a kellemes érzékszervi tulajdonságok.

Az előállítás során alkalmazott különleges eljárások:

háromféle tej (kecske-, juh- és tehéntej) használata az előállítás során;

állati eredetű hasnyálmirigy tejoltó használata;

sós lében történő érlelés;

kizárólag tengeri só használata;

starterkultúra használatának mellőzése;

legalább 8 hónapos érlelés.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére


(1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.