Brüsszel, 2023.12.6.

COM(2023) 950 final

2023/0461(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodással létrehozott partnerségi tanácsban az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó átmeneti termékspecifikus szabályok tekintetében képviselendő álláspontról


INDOKOLÁS

1.A javaslat tárgya

E javaslat tárgya az Unió által az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodással létrehozott partnerségi tanácsban képviselendő álláspont meghatározásáról szóló határozat. A határozat az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodás 5. mellékletében foglalt, az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó átmeneti termékspecifikus szabályok módosításáról szóló határozat tervezett elfogadására vonatkozik, amely határozat célja az 5. melléklet 1. szakaszában foglalt termékspecifikus szabályok alkalmazási időszakának 2026. december 31-ig történő meghosszabbítása, valamint a 2. szakaszban foglalt termékspecifikus szabályok alkalmazásának megszüntetése. Ezenkívül a 68. cikk hatályát meg kell változtatni annak pontosítása érdekében, hogy a termékspecifikus szabályok egyszeri meghosszabbításáról, valamint az 5. melléklet hatálya alá tartozó termékekre vonatkozó szabályok tartalmának egyszeri módosításáról van szó.

2.A JAVASLAT HÁTTERE

2.1.Az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodás

Az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodást (a továbbiakban: EU–Egyesült Királyság kereskedelmi és együttműködési megállapodás) megállapítja – többek között – az Unió és az Egyesült Királyság közötti kereskedelemre irányadó szabályokat. Ide tartoznak azok a származási szabályok is, amelyek meghatározzák, hogy egy termék milyen szempontok alapján tekinthető az Unióból vagy az Egyesült Királyságból származónak. Csak az EU–Egyesült Királyság kereskedelmi és együttműködési megállapodás valamely részes Feléből származó termékek részesülhetnek a megállapodás által létrehozott preferenciális rendszer előnyeiből.

A megállapodás 2021. május 1-jén hatályba lépett.

2.2.A partnerségi tanács

Az EU–Egyesült Királyság kereskedelmi és együttműködési megállapodással létrehozott partnerségi tanács kíséri figyelemmel a megállapodás célkitűzéseinek elérését, valamint felügyeli és elősegíti annak végrehajtását és alkalmazását. Az Unió és az Egyesült Királyság képviselőiből áll, és határozatát konszenzussal fogadja el.

Az EU–Egyesült Királyság kereskedelmi és együttműködési megállapodás 68. cikke hatásköröket ruház a partnerségi tanácsra a származási szabályokkal kapcsolatos rendelkezések módosítása tekintetében.

2.3.A partnerségi tanács tervezett jogi aktusa

A partnerségi tanács írásbeli eljárással határozatot tervez elfogadni az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó származási szabályokról (a továbbiakban: a tervezett jogi aktus).

A tervezett jogi aktus módosítja az EU–Egyesült Királyság kereskedelmi és együttműködési megállapodás 5. mellékletét és 68. cikkét annak biztosítása érdekében, hogy:

·az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó, 2023. december 31-ig alkalmazandó átmeneti termékspecifikus származási szabályok alkalmazása 2026. december 31-ig meghosszabbodjon; valamint

·az EU–Egyesült Királyság kereskedelmi és együttműködési megállapodás 3. és 5. mellékletében foglalt, az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó származási szabályokat a partnerségi tanács ne módosíthassa újra.

A megállapodás 10. cikkének megfelelően a tervezett jogi aktus az alábbiak értelmében kötelező érvényű lesz a Felekre nézve: „A partnerségi tanács [...] által elfogadott határozatok kötelező erejűek a Felekre és az e megállapodás és bármely kiegészítő megállapodás alapján létrehozott valamennyi szervre nézve”.

3.Az Unió által képviselendő álláspont

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 5. melléklete az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó származási szabályok fokozatos hatálybalépését írja elő.

A globális biztonsági, gazdasági és kereskedelmi környezet, többek között Oroszország Ukrajna elleni agressziója, a Covid19-világjárvány és a nemzetközi támogatási rendszerek által támasztott verseny, valamint annak következményei (az egyre magasabbra szökő energiaköltségek, magas infláció) az európai akkumulátor-ökoszisztémába történő egyes beruházások elhalasztásához vezettek. Ez az EU-ban gyártott elektromos járművekhez szükséges elektromos akkumulátorok alulkínálatához vezetett.

Ennek eredményeként az uniós iparág aggályainak adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Királyságba irányuló európai gépjárműipari export nem fog megfelelni a tervek szerint 2024. január 1-jétől alkalmazandó származási szabályoknak, ami az említett exportokra kivetett vámokhoz, majd versenyképességük előbbiből következő csökkenéséhez vezetne az Egyesült Királyság piacán.

A tervezett jogi aktus célja, hogy áthidaló mechanizmust biztosítson az iparág számára, amely 2026. december 31-ig lehetővé tenné az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó jelenlegi, kevésbé szigorú származási szabályok alkalmazásának fenntartását.

E származási szabályok végső célja azonban az, hogy ösztönözzék az akkumulátorgyártási kapacitásba való beruházást az EU-ban és az Egyesült Királyságban. Ezért 2027. január 1-jétől a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 3. mellékletében meghatározott termékspecifikus származási szabályok az eredeti terveknek megfelelően alkalmazandók lesznek.

A hatálybalépés előtt álló szabályok további elhalasztására sem kerülhet sor. Ezért a tervezett jogi aktus megszünteti annak lehetőségét, hogy ugyanazon eljárás keretében meghosszabbítsák az átmeneti termékspecifikus származási szabályok alkalmazását. A tervezett jogi aktus megszünteti továbbá az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó termékspecifikus szabályok tartalmi módosításának lehetőségét.

4.Jogalap

4.1.Eljárási jogalap

4.1.1.Általános elvek

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, melyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által [...] elfogadott szabályozás tartalmát 1 .

4.1.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A partnerségi tanácsot megállapodás, nevezetesen az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodás hozta létre.

A partnerségi tanács által elfogadandó jogi aktus joghatással bíró jogi aktus. Az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodás 10. cikkének megfelelően a tervezett jogi aktus kötelező érvényű lesz a Felekre nézve.

A tervezett jogi aktus nem egészíti ki és nem módosítja a megállapodás intézményi keretét.

Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

4.2.Anyagi jogalap

4.2.1.Általános elvek

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik pusztán járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt jogalapra kell alapítani.

4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A tervezett jogi aktus célkitűzése és tartalma a közös kereskedelempolitikához kapcsolódik.

Ezért a javasolt határozat anyagi jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés 207. cikke.

4.3.Következtetés

A javasolt határozat jogalapja az EUMSZ 207. cikke, összefüggésben az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével.

5.A tervezett jogi aktus kihirdetése

Mivel a partnerségi tanács jogi aktusa módosítani fogja az EU–Egyesült Királyság kereskedelmi és együttműködési megállapodás 68. cikkét és az EU–Egyesült Királyság kereskedelmi és együttműködési megállapodás 5. mellékletét (Átmeneti termékspecifikus szabályok az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozóan), elfogadását követően helyénvaló kihirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

2023/0461 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodással létrehozott partnerségi tanácsban az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó átmeneti termékspecifikus szabályok tekintetében képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikkére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodást (a továbbiakban: kereskedelmi és együttműködési megállapodás) az Unió az (EU) 2021/689 tanácsi határozattal (2021. április 29.) megkötötte, és az 2021. május 1-jén hatályba lépett.

(2)A megállapodás 2. része 1. címének 2. fejezete és a megállapodás 2–9. melléklete rendelkezéseket állapít meg a származó termékek meghatározására és az igazgatási együttműködés módszereire vonatkozóan.

(3)A megállapodás 7. és 68. cikke értelmében a partnerségi tanács módosíthatja a „Kereskedelem, közlekedés, halászat és egyéb intézkedések” című 2. rész „Árukereskedelem” I. címének „Származási szabályok” című 2. fejezetét és a megállapodás mellékleteit.

(4)Helyénvaló meghatározni az Unió által a partnerségi tanácsban képviselendő álláspontot, mivel a határozat kötelező érvényű lesz az Unióra nézve.

(5)A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 5. mellékletében előírja az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó termékspecifikus származási szabályok fokozatos hatálybalépését.

(6)A globális biztonsági, gazdasági és kereskedelmi környezet – többek között Oroszország Ukrajna elleni agressziója, a Covid19-világjárvány és az új nemzetközi támogatási rendszerek által támasztott verseny – az európai akkumulátor-ökoszisztémába történő egyes beruházások leállításához vagy elhalasztásához, valamint – az általános feltételek ellenére fenntartott – jelentős beruházási tervek lassabb megvalósításához vezetett. E külső események – például az egyre magasabbra szökő energiaköltségek és a magas inflációs ráták – közvetlen következményei tovább hátráltatták az akkumulátor-ökoszisztéma fejlődését az EU-ban.

(7)Az akkumulátor-ökoszisztéma vártnál lassabb fejlődésének eredményeként az uniós iparág aggályainak adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Királyságba irányuló európai gépjárműipari export nem fog megfelelni a hatálybalépés előtt álló termékspecifikus származási szabályoknak, ami az említett exportra kivetett vámokhoz vezet, és negatívan befolyásolja az említett export versenyképességét az Egyesült Királyság piacán.

(8)Ezért helyénvaló áthidaló mechanizmust biztosítani az iparág számára. Ennek a mechanizmusnak lehetővé kell tennie az akkumulátoripar számára, hogy tovább bővítse tevékenységét, és támogatnia kell az elektromos járművek szilárd, nemzetközi szinten versenyképes gyártási bázisát Európában. Ez biztosítani fogja, hogy az Egyesült Királyságba irányuló európai gépjárműipari export végső soron megfeleljen a kereskedelmi és együttműködési megállapodás szerinti származási szabályoknak.

(9)Az áthidaló mechanizmus lehetővé fogja tenni az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó jelenlegi termékspecifikus származási szabályok alkalmazásának 2026. december 31-ig történő fenntartását. 2027. január 1-jétől a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 3. mellékletében meghatározott termékspecifikus származási szabályok lesznek alkalmazandók.

(10)A kereskedelmi és együttműködési megállapodásban az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozóan meghatározott származási szabályok célja, hogy ösztönözzék az akkumulátorgyártási kapacitásba való beruházást az EU-ban és az Egyesült Királyságban. A hatálybalépés előtt álló szabályok további elhalasztását nem mérlegelik. Ezért meg kell szüntetni az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó termékspecifikus származási szabályok további módosításának lehetőségét.

(11)Az EU elkötelezett az uniós ellátási láncok, valamint az akkumulátorok és az elektromos járművek ökoszisztémájának fejlesztése és megerősítése mellett. Ezért a jelenleg alkalmazandó származási szabályok alkalmazásának egyszeri meghosszabbítását az akkumulátorágazat stratégiai támogatásának és az ágazat aktívabb szerepvállalásának kell kísérnie. Különösen fontos, hogy az európai gépjárműipar növelje beruházásait a teljes akkumulátor-értéklánc mentén, off-take megállapodásokat kötve annak érdekében, hogy az akkumulátorok iránti kereslet legalább 70 %-át belföldi beszerzés révén elégítsék ki, és a meglévő uniós vívmányokkal, különösen az elemekről, illetve akkumulátorokról és a hulladékelemekről, illetve -akkumulátorokról szóló, 2023. július 12-i (EU) 2023/1542 európai parlamenti és tanácsi rendelettel 2 összhangban hozzájáruljon az akkumulátorok fenntarthatóságának, nyomonkövethetőségének és körforgásos jellegének megerősítéséhez.

(12)A legfenntarthatóbb akkumulátorok gyártásának gyorsabb és költséghatékonyabb támogatása érdekében a Bizottság az Innovációs Alap keretében külön eszközt hoz létre 3 . Ez az eszköz, amelyet 2024-ben indítanak el, a következő három évben akár hárommilliárd EUR összegű finanszírozást biztosít majd, valószínűleg rögzített prémiumként a legfenntarthatóbb akkumulátorok európai gyártóinak a gyártott akkumulátorkapacitásért, ami jelentős tovagyűrűző hatást gyakorol a teljes európai akkumulátor-értékláncra, különösen annak upstream szegmensére. A mechanizmusnak a Szerződésekkel összhangban támogatnia kell a CAPEX-et és az OPEX-et, és kumulatívnak kell lennie a támogatható szervezetek által kapott egyéb támogatási formákkal. A pályázati felhívások költségvetését, a támogathatósági kritériumokat és az eszközre vonatkozó egyéb feltételeket 2024-ben határozzák meg.

(13)A Bizottság ki fogja terjeszteni ezt az eszközt annak érdekében, hogy lehetővé tegye a tagállamok számára, hogy felhasználják nemzeti költségvetési forrásaikat az akkumulátorok területükön megvalósuló, fenntartható gyártására szolgáló uniós kapacitások fejlesztése szempontjából releváns projektek támogatására, miközben egy uniós szintű aukciós mechanizmusra támaszkodnak a legversenyképesebb projektek azonosítása érdekében. Ezzel elkerülhető az akkumulátorpiac széttöredezése az EU-ban, és megtakaríthatók a különböző támogatási rendszerek tagállamok általi kidolgozásának igazgatási költségeit.

(14)A Bizottság szorosan nyomon fogja követni az európai gépjárműiparnak az európai akkumulátor-ökoszisztéma fejlesztésében való, fent ismertetett szerepvállalását. A Bizottság félévente párbeszédet fog folytatni a gépjárműiparral és az akkumulátoriparral annak érdekében, hogy folyamatosan értékelje az azon kiemelt cél elérése felé tett előrehaladást, hogy az akkumulátorok iránti keresletük legalább 70 %-át belföldi beszerzés révén teljesítsék, valamint azt, hogy az ipar felkészült-e a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 2027-től alkalmazandó állandó származási szabályainak betartására. Ezen értékelés alapján a Bizottság adott esetben további intézkedéseket fog mérlegelni a jobb megfelelés érdekében.

(15)Bár ez a határozat megszünteti az EU–Egyesült Királyság kereskedelmi és együttműködési megállapodás szerinti szigorúbb származási szabályok fokozatos bevezetésének egy lépését, és ezért 2026 végéig meghosszabbítja a jelenlegi származási szabályok alkalmazását, az EU továbbra is elkötelezett a 2027-ben hatályba lépő szabályok mellett. Ennek megfelelően ez a határozat kizárja az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó termékspecifikus származási szabályok további – a partnerségi tanács határozatával történő – módosításának lehetőségét. A Bizottság újra fogja értékelni a globális és európai akkumulátorpiacok helyzetét,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A partnerségi tanácsban az Unió által képviselendő álláspontot a melléklet tartalmazza.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
(2)    HL L 191., 2023.7.28.
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács 2003/87/EK irányelve (2003. október 13.) az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Unión belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról, HL L 275., 2003.10.25.

Brüsszel, 2023.12.6.

COM(2023) 950 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat
A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodással létrehozott partnerségi tanácsban az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó átmeneti termékspecifikus szabályok tekintetében képviselendő álláspontról


MELLÉKLET

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodással létrehozott
PARTNERSÉGI TANÁCS X/2023 HATÁROZATA

az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó átmeneti termékspecifikus származási szabályokról

A PARTNERSÉGI TANÁCS,

tekintettel az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodásra és különösen annak 68. cikkére és 5. mellékletére,

mivel:

(1)A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 5. mellékletében előírja az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó termékspecifikus származási szabályok fokozatos hatálybalépését.

(2)Aggályok merültek fel azokkal a kihívásokkal kapcsolatban, amelyeket e szabályok alkalmazása jelent az elektromos járműveknek az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban történő összeszerelésére.

(3)Ezért helyénvaló 2026. december 31-ig meghosszabbítani az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó, jelenleg 2023. december 31-ig alkalmazandó termékspecifikus származási szabályok alkalmazását. 2027. január 1-jétől a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 3. mellékletében meghatározott, az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó termékspecifikus származási szabályok lesznek alkalmazandók.

(4)A kereskedelmi és együttműködési megállapodásban az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozóan meghatározott termékspecifikus szabályok célja, hogy ösztönözzék a gyártási kapacitásba való beruházást az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban. A hatálybalépés előtt álló szabályok további halasztása nem képezheti mérlegelés tárgyát. Ezért a tervezett módosításnak meg is kell szüntetnie az elektromos akkumulátorokra és az elektromos járművekre vonatkozó termékspecifikus származási szabályok 2032. január 1. előtt történő további módosításának lehetőségét,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 68. cikke helyébe a következő szöveg lép:

„1. A partnerségi tanács a (2) bekezdésre figyelemmel módosíthatja ezt a fejezetet és annak mellékleteit.

2. Az (1) bekezdés nem alkalmazandó a következőkre:

(a) A megállapodás 5. melléklete;

(b) 2032. január 1-jéig az 5. mellékletben felsorolt termékek esetében a 3. mellékletben meghatározott termékspecifikus származási szabályok;

(c) ez a cikk, amennyiben az 5. mellékletben felsorolt termékekre vonatkozóan a 3. mellékletre, valamint az 5. mellékletre vonatkozik;

Az (1) bekezdést azonban alkalmazni kell, ha az 5. mellékletben felsorolt termékekre vonatkozóan a 3. mellékletben vagy az 5. mellékletben meghatározott termékspecifikus származási szabályok a harmonizált rendszer naprakésszé tétele miatt módosulnak.”

2. cikk

A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 5. mellékletének helyébe e határozat mellékletének szövege lép.

3. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt …-ban/-ben, …-án/-én.

a partnerségi tanács részéről

a társelnökök

MELLÉKLET

5. MELLÉKLET

ÁTMENETI TERMÉKSPECIFIKUS SZABÁLYOK ELEKTROMOS AKKUMULÁTOROKRA ÉS ELEKTROMOS JÁRMŰVEKRE

Az e megállapodás hatálybalépésétől 2026. december 31-ig alkalmazandó ideiglenes termékspecifikus szabályok

Az alábbi 1. oszlopban felsorolt termékek esetében a 2. oszlopban felsorolt termékspecifikus szabályt az e megállapodás hatálybalépésétől 2026. december 31-ig tartó időszakra kell alkalmazni.

1. oszlop

A harmonizált rendszer (2017) szerinti besorolás a konkrét árumegnevezéssel együtt

2. oszlop

Az e megállapodás hatálybalépésétől 2026. december 31-ig alkalmazandó termékspecifikus származási szabály

85.07

A 87.02, 87.03 és 87.04 vámtarifaszám alá tartozó járművek meghajtásához elsődleges elektromos áramforrásként használt, egy vagy több akkumulátorcellát vagy akkumulátormodult és azok egymás közötti összekapcsolására szolgáló áramköröket tartalmazó akkumulátorok, vagy egy másik gyakori elnevezéssel „akkumulátorcsomagok”

Asz. v.;

Nem származó akkumulátorcellákból vagy akkumulátormodulokból összeállított akkumulátorcsomagok;

vagy

MaxNOM 70 % (EXW)

Elektromos akkumulátorba történő beépítésre szánt akkumulátorcellák, akkumulátormodulok és azok részei, amelyeket a 87.02, 87.03 és 87.04 vtsz. alá tartozó járművek meghajtásához elsődleges áramforrásként használnak

Vtsz. v.;

vagy

MaxNOM 70 % (EXW)

87.02–87.04

Belső égésű motorral és hajtómotorként elektromos motorral is felszerelt járművek, kivéve azokat, amelyek külső áramforráshoz való csatlakoztatással tölthetők fel (hibrid elektromos járművek);

Dugattyús, belső égésű motorral és hajtómotorként elektromos motorral is működő, külső elektromos áramforrásra csatlakoztathatóan tölthető járművek (hálózatról tölthető hibrid elektromos járművek);

Kizárólag elektromos hajtómotorral működő járművek

MaxNOM 60 % (EXW)