Brüsszel, 2023.10.17.

COM(2023) 591 final

2023/0361(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a 80/2009/EK, a 996/2010/EU és a 165/2014/EU rendeletnek a közúti közlekedés és a légi közlekedés területére vonatkozó bizonyos jelentéstételi követelmények tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

„Az EU hosszú távú versenyképessége: előretekintés a 2030 utáni időszakra” című közleményében ( 1 ) a Bizottság hangsúlyozta egy olyan szabályozási rendszer fontosságát, amely biztosítja, hogy a célkitűzések a lehető legalacsonyabb költségek mellett teljesüljenek. Ezért kötelezettséget vállalt arra, hogy új lendületet ad a jelentéstételi követelmények racionalizálásának és egyszerűsítésének, azzal a végső céllal, hogy 25 %-kal csökkentse ezeket a terheket, a kapcsolódó szakpolitikai célkitűzések veszélyeztetése nélkül.

A jelentéstételi követelmények kulcsszerepet játszanak a jogszabályok helyes végrehajtásának és megfelelő nyomon követésének biztosításában. Költségeiket összességében nagyrészt ellensúlyozzák az általuk nyújtott előnyök, különösen a kulcsfontosságú szakpolitikai intézkedések nyomon követése és az azoknak való megfelelés biztosítása terén. A jelentéstételi követelmények azonban aránytalan terheket is róhatnak az érdekelt felekre, különösen a kkv-kra és a mikrovállalkozásokra, figyelembe véve a szervezeti és a technológiai fejlődést is, amelyek szükségessé teszik az eredeti jelentéstételi követelmények kiigazítását. Idővel a felhalmozódásuk felesleges, párhuzamos vagy elavult kötelezettségekhez, a hatékonysági szempontot mellőző gyakorisághoz és időzítéshez, illetve nem megfelelő adatgyűjtési módszerekhez vezethet.

Ezért a jelentéstételi kötelezettségek észszerűsítése és az adminisztratív terhek csökkentése prioritás. Ebben az összefüggésben e javaslat célja, hogy egyszerűsítse a közlekedés szakpolitikai területéhez kapcsolódó azon kezdeményezéseket, amelyek különösen a közúti és a légi közlekedést érintik.

A javaslat a következőképpen szünteti meg, illetve észszerűsíti a hatóságok konkrét jelentéstételi kötelezettségeit:

·A javaslat megszünteti a 80/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 2 szerinti azon kötelezettséget, hogy a számítógépes helyfoglalási rendszerek (a továbbiakban: CRS) szolgáltatói négyévenként, továbbá a Bizottság kérésére nyújtsanak be a tulajdonosi struktúrát és az irányítási modelleket részletező jelentést. E jelentéstételi kötelezettség célja az említett rendelet 10. cikke alkalmazásának nyomon követése, amely a tulajdonos fuvarozókra vonatkozó egyedi szabályokat állapít meg különösen annak megakadályozása céljából, hogy e fuvarozók hátrányos megkülönböztetést alkalmazzanak a versenytárs CRS-ekkel szemben, valamint annak megakadályozása céljából, hogy az e fuvarozók tulajdonában lévő CRS-ek hátrányos megkülönböztetést alkalmazzanak más CRS-ek tulajdonos fuvarozóival szemben. E rendelet 2020. évi értékelése 3 arra engedett következtetni, hogy ez a rendelkezés feleslegesnek tűnik, mivel a légitársaságok már nem rendelkeznek CRS-ekkel, ezért a könyvvizsgálói jelentés benyújtása már nem indokolt. A Bizottságnak mindazonáltal fenn kell tartania az ilyen jelentések bekérése tekintetében meglévő hatáskörét annak érdekében, hogy eredményesen végrehajthassa a 10. cikket, amennyiben egy légitársaság a jövőben részesedést szerez valamilyen CRS-ben. Törlésre kerül az a rendelkezés is, amely előírja a rendszerszolgáltatók számára, hogy a könyvvizsgáló kijelölésének megerősítése előtt kötelesek tájékoztatni a Bizottságot a könyvvizsgáló személyéről, és amely lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy a könyvvizsgáló leváltását kérje.

·A 996/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 4 szerinti nemzeti szintű biztonsági jelentés közzétételére vonatkozó kötelezettséget el kell hagyni. Ez a kötelezettség immár felesleges, tekintettel az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége (EASA) által közzétett éves repülésbiztonsági beszámolóra.

·Törlésre kerül a 165/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 5 szerinti azon kötelezettség, amely szerint a tagállamok kötelesek bejelenteni a Bizottságnak a menetíró készülékek beépítésének, ellenőrzésének és javításának elvégzésére jogosult műhelyek jegyzékét, valamint törlésre kerül a Bizottságnak az e jegyzékek közzétételére vonatkozó kötelezettsége. E jegyzékeknek az volt a hátránya, hogy csak pillanatképet adtak az engedéllyel rendelkező műhelyekről. Ezek helyébe egyrészt a tagállamok azon kötelezettsége lép, hogy nyilvánosan elérhető honlapon kötelesek közzétenni és folyamatosan frissíteni ezeket az információkat, másrészt a Bizottság azon kötelezettsége lép, hogy köteles e honlapok jegyzékét közzétenni.

 

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A javaslat a jelentéstételi követelmények racionalizálását célzó első intézkedéscsomag részét képezi. Ez egy olyan állandó folyamat egyik lépése, amely átfogóan vizsgálja a meglévő jelentéstételi követelményeket annak érdekében, hogy felmérje azok folyamatos relevanciáját, és hatékonyabbá tegye azokat.

Az ezen intézkedések által bevezetett racionalizálás nem befolyásolja a szakpolitikai terület célkitűzéseinek elérését, mivel nem akadályozza a tagállamokat az alapul szolgáló kötelezettségeknek való megfelelésben.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A Célravezető és hatásos szabályozás program (REFIT) keretében a Bizottság biztosítja, hogy jogszabályai megfeleljenek a célnak, az érdekelt felek igényeihez igazodjanak, és a célkitűzéseket a lehető legkisebb terhek mellett érjék el. Ezek a javaslatok ezért a REFIT program részét képezik: csökkentik az uniós jogi környezetből eredő jelentéstételi terhek összetettségét.

Bár bizonyos jelentéstételi követelmények alapvető fontosságúak, azoknak a lehető leghatékonyabbnak kell lenniük, elkerülve az átfedéseket, felszámolva a szükségtelen terheket, és a lehető legnagyobb mértékben kihasználva a digitális és interoperábilis megoldásokat.

A jelenlegi javaslatok racionalizálják a jelentéstételi követelményeket, ezáltal hatékonyabbá teszik a jogszabályok célkitűzéseinek elérését, és csökkentik a közigazgatási szervek és a vállalatok terheit.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A 80/2009/EK rendelet jogalapja az Európai Közösséget létrehozó szerződés 71. cikke és 80. cikkének (2) bekezdése, jelenleg az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 91. cikke és 100. cikkének (2) bekezdése, a 165/2014/EU rendelet jogalapja az EUMSZ 91. cikke, a 996/2010/EU rendelet jogalapja pedig az EUMSZ 100. cikkének (2) bekezdése. A javasolt rendelet jogalapja ezért az EUMSZ 91. cikke és 100. cikkének (2) bekezdése.

Szubszidiaritás

Az érintett jelentéstételi kötelezettségeket az uniós jog írja elő. Ezért a jogbiztonság és a következetes jelentéstétel biztosítása érdekében ezek racionalizálását uniós szinten lehet a legjobban megvalósítani. Ez Unió-szerte egyenlő versenyfeltételeket fog biztosítani a vállalatok és a közigazgatási szervek számára, amelyek profitálni fognak az e javaslatokból eredő jelentéstételi követelmények racionalizálásából.

Arányosság

A jelentéstételi követelmények racionalizálása egyszerűsíti a jogi keretet azáltal, hogy olyan minimális változtatásokat vezet be a meglévő követelményekhez képest, amelyek nem érintik a tágabb szakpolitikai célkitűzés lényegét. A javaslat ezért azokra a változtatásokra korlátozódik, amelyek a hatékony jelentéstétel biztosításához szükségesek anélkül, hogy módosítanák az érintett jogszabály lényegi elemeit.

A jogi aktus típusának megválasztása

A rendeletjavaslat csak a jelentéstételi követelmények tekintetében módosít három olyan rendeletet, amelyek jogalapja összeegyeztethető. Ezek a módosítások ezért alkalmasak arra, hogy egyetlen jogalkotási javaslatban szerepeljenek.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése/célravezetőségi vizsgálata

Tárgytalan.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

Tárgytalan.

Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

E javaslatok a meglévő jelentéstételi kötelezettségek belső ellenőrzésének folyamatát követően és a kapcsolódó jogszabályok végrehajtása során szerzett tapasztalatok alapján kerültek meghatározásra. Mivel ez csupán egy lépés az uniós jogszabályokból eredő jelentéstételi követelmények folyamatos értékelésének folyamatában, az ilyen terheknek és az érdekelt felekre gyakorolt hatásuknak az ellenőrzése folytatódni fog.

Hatásvizsgálat

A javaslat a jelentéstételi követelmények racionalizálását célzó jogszabályok korlátozott és célzott módosítására irányul. Ezek a változtatások a végrehajtási jogszabályokkal kapcsolatos tapasztalatokon alapulnak. A változtatások nem gyakorolnak jelentős hatást a szakpolitikára, hanem csak a hatékonyabb és eredményesebb végrehajtást biztosítják. Célzott jellegük és a releváns szakpolitikai lehetőségek hiánya miatt nincs szükség hatásvizsgálatra.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

Ez egy REFIT-javaslat, amelynek célja a jogszabályok egyszerűsítése és az érdekelt felek – különösen a közigazgatási szervek – terheinek csökkentése.

A 80/2009/EK rendelet módosítására irányuló javaslattal a CRS-ek szolgáltatói mentesülnek azon kötelezettség alól, hogy négyévenként könyvvizsgálói jelentést nyújtsanak be a Bizottságnak. Az említett jelentéseknek a Bizottság kérésére történő benyújtására vonatkozó kötelezettség továbbra is alkalmazandó, ezek a vállalatok azonban a továbbiakban nem kötelesek arra, hogy a kijelölés előtt előzetesen bejelentsék a Bizottságnak a könyvvizsgáló személyét, és a Bizottság nem kérheti a könyvvizsgáló megváltoztatását, e kötelezettségek ugyanis megterhelőek és potenciálisan költségesek is voltak.

A nemzeti közigazgatási szerveket adminisztratív terhek alól mentesíti az éves repülésbiztonsági beszámoló készítésére vonatkozó kötelezettségük eltörlése.

Ami a 165/2014/EU rendeletben foglalt azon jelentéstételi kötelezettséget illeti, amely szerint a tagállamok kötelesek bejelenteni a menetíró készülékek beépítésére, ellenőrzésére vagy javítására jogosult, engedéllyel rendelkező műhelyeket, valamint az e műhelyek számára kiadott kártyákat, a javasolt rendszer racionálisabb és hatékonyabb, mivel e műhelyek jegyzéke folyamatosan frissítésre kerül, ami a jogérvényesítő hatóságok és a gazdasági szereplők javát szolgálja. A jelenlegi jelentéstételi rendszer valójában csak pillanatképet ad az engedéllyel rendelkező műhelyekről, és különösen a számukra kiadott kártyákról. Mivel a műhelyek számára kiadott kártyák csak egy évig érvényesek, a tagállamok által a Bizottságnak megküldött jegyzékek a következő évben fokozatosan elavulttá váltak, közel egy évvel később pedig szinte teljesen elavulttá válnak. A naprakész jegyzékek nyilvánosan elérhetővé tétele csökkenti a végrehajtási és jogérvényesítési költségeket a járművezetők és a gazdasági szereplők részére oly módon, hogy biztosítottá válik hozzáférésük – különösen más tagállamok – engedéllyel rendelkező műhelyeihez és szerelőihez, valamint a jogérvényesítő hatóságokhoz, amelyeknek egyébként jogérvényesítési célokból ellenőrizniük kellene ezeket a jegyzékeket. Azok a tagállamok, amelyek már rendelkeznek ilyen honlappal, nem fognak változást tapasztalni e javaslat adminisztratív terheiben.

   Alapjogok

Tárgytalan.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Tárgytalan.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

Tárgytalan.

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

A 80/2009/EK rendeletet módosító 1. cikk

A 80/2009/EK rendelet 12. cikke jelenleg úgy rendelkezik, hogy a CRS-szolgáltatók négyévenként, továbbá a Bizottság kérésére kötelesek független könyvvizsgálói jelentést benyújtani, amelyben részletezik tulajdonosi struktúrájukat és irányítási modelljüket. Ezenfelül kötelesek tájékoztatni a Bizottságot a könyvvizsgáló személyéről, és a Bizottság kérheti a könyvvizsgáló leváltását. A módosított javaslat értelmében a szolgáltatók csak a Bizottság kérésére lesznek kötelesek független könyvvizsgálói jelentést benyújtani.

A 996/2010/EU rendeletet módosító 2. cikk

A 996/2010/EU rendelet 4. cikkének (5) bekezdése jelenleg előírja a tagállamok számára, hogy kötelesek évente biztonsági jelentést kiadni. A javaslat 2. cikke törli ezt a rendelkezést, mivel az éves biztonsági jelentést immár az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége (EASA) adja ki.

A 165/2014/EU rendeletet módosító 3. cikk

A 165/2014/EU rendelet 24. cikkének (5) bekezdése jelenleg arra kötelezi a tagállamokat, hogy évente továbbítsák a Bizottságnak az engedéllyel rendelkező műhelyek és a számukra kiadott kártyák jegyzékét, és a Bizottságot is kötelezi e jegyzékek közzétételére. A javaslat 3. cikke ezt a bekezdést egy olyan bekezdéssel váltja fel, amely arra kötelezi a tagállamokat, hogy egy nyilvánosan elérhető honlapon tegyék közzé és folyamatosan frissítsék az engedéllyel rendelkező műhelyek és a számukra kiadott kártyák jegyzékét. Továbbá arra kötelezi a Bizottságot, hogy a honlapján tegye közzé az ilyen nemzeti honlapok jegyzékét.



2023/0361 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a 80/2009/EK, a 996/2010/EU és a 165/2014/EU rendeletnek a közúti közlekedés és a légi közlekedés területére vonatkozó bizonyos jelentéstételi követelmények tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 91. cikkére és 100. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 6 ,

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 7 ,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)A jelentéstételi követelmények kulcsszerepet játszanak a jogszabályok megfelelő nyomon követésének és helyes végrehajtásának biztosításában. Ugyanakkor fontos észszerűsíteni ezeket a követelményeket annak érdekében, hogy megfeleljenek a tervezett céljuknak, és hogy csökkenjenek az adminisztratív terhek.

(2)A 80/2009/EK 8 , a 996/2010/EU 9 és a 165/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 10 számos, a közúti közlekedés és a légi közlekedés területére vonatkozó jelentéstételi követelményt tartalmaz, amelyeket ezért „Az EU hosszú távú versenyképessége: előretekintés a 2030 utáni időszakra” című bizottsági közleménnyel 11 összhangban egyszerűsíteni kell.

(3)Konkrétabban: a 80/2009/EK rendelet 12. cikke előírja, hogy a számítógépes helyfoglalási rendszerek (CRS-ek) szolgáltatói négyévenként, továbbá a Bizottság kérésére kötelesek független könyvvizsgálói jelentést benyújtani, amelyben részletezik tulajdonosi struktúrájukat és irányítási modelljüket.

(4)E könyvvizsgálati és jelentéstételi kötelezettség célja, hogy lehetővé tegye a Bizottság számára a 80/2009/EK rendeletnek a tulajdonos fuvarozókra vonatkozó egyedi szabályokat megállapító 10. cikke alkalmazásának nyomon követését. E szabályok célja többek között annak megakadályozása, hogy a tulajdonos fuvarozók hátrányos megkülönböztetést alkalmazzanak a versenytárs CRS-ekkel szemben, és megakadályozzák, hogy az e fuvarozók tulajdonában lévő CRS-ek hátrányos megkülönböztetést alkalmazzanak más fuvarozókkal szemben. A 80/2009/EK rendelet 2020-ban elvégzett értékelése 12 arra engedett következtetni, hogy a tulajdonos fuvarozókra vonatkozó rendelkezések feleslegessé válhatnak, mivel a légitársaságok már nem rendelkeznek CRS-ekkel, és nincs bizonyíték arra, hogy e szabályok hiányában törekednének azok beszerzésére. Ezért a könyvvizsgálói jelentések négyévente történő benyújtása már nem indokolt. A Bizottságnak mindazonáltal továbbra is hatáskörrel kell rendelkeznie arra, hogy szükség esetén bekérje a könyvvizsgálói jelentéseket annak érdekében, hogy szükség esetén eredményesen végre tudja hajtani a tulajdonos fuvarozókra vonatkozó szabályokat. 

(5)A 996/2010/EU rendelet 4. cikkének (5) bekezdése előírja, hogy a nyilvánosság általános repülésbiztonsági szintről való tájékoztatása érdekében évente nemzeti szintű biztonsági jelentést kell kiadni. E kötelezettség célja az volt, hogy átláthatóságot biztosítson a tagállamokban tapasztalható általános repülésbiztonsági helyzetről, különösen arról, hogy a baleset-kivizsgálási tevékenységek hogyan járulnak ehhez hozzá, figyelembe véve e rendelet összefüggéseit. Ez azonban feleslegessé vált, tekintettel az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége által az (EU) 2018/1139 európai parlamenti és tanácsi rendelet 13 72. cikkének (7) bekezdése alapján közzétett éves repülésbiztonsági beszámolóra, amely a teljes uniós légiközlekedési rendszerre kiterjed, beleértve a balesetek kivizsgálását is.

(6)A 165/2014/EU rendelet 24. cikkének (5) bekezdése arra kötelezi a tagállamok illetékes hatóságait, hogy – lehetőség szerint elektronikus úton – évente továbbítsák a Bizottságnak a menetíró készülékek beépítésének, ellenőrzésének, vizsgálatának és javításának elvégzésére jogosult, engedéllyel rendelkező szerelők és műhelyek jegyzékét, valamint a számukra kiadott kártyák jegyzékét. A Bizottság ezt követően közzéteszi ezeket a jegyzékeket a honlapján.

(7)Az a tény, hogy a műhelykártyák egy évig érvényesek, valamint az a tény, hogy a tagállamok által a Bizottságnak továbbított adatközlés csak pillanatfelvételt tartalmaz az engedéllyel rendelkező műhelyekről és a számukra kiadott érvényes kártyákról, azt jelenti, hogy a következő év során a Bizottság honlapján közzétett műhelykártyák egyre nagyobb része már nem érvényes. A tagállamokat ezért kötelezni kell arra, hogy ezeket az információkat egy nyilvánosan elérhető honlapon közzétegyék és folyamatosan frissítsék. A Bizottságnak közzé kell tennie azon tagállami honlapok jegyzékét, ahol ezek az információk megtalálhatók. Egyes tagállamok már rendelkeznek ilyen honlapokkal. Ez a kötelezettség tehát a Bizottság és a tagállamok adminisztratív terheinek mérséklődését, valamint az érdekelt felek végrehajtási költségeinek csökkenését eredményezné, biztosítva az információk naprakészebb és hatékonyabb terjesztését.

(8)A 80/2009/EK, a 996/2010/EU és a 165/2014/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 80/2009/EK rendelet módosításai

A 80/2009/EK rendelet 12. cikke helyébe a következő szöveg lép:

12. cikk

A Bizottság bármely rendszerszolgáltatótól kérheti, hogy nyújtson be független könyvvizsgálói jelentést, amelyben részletezi tulajdonosi struktúráját és irányítási modelljét. A könyvvizsgálói jelentéshez kapcsolódó költségek a rendszerszolgáltatót terhelik.”

2. cikk

A 996/2010/EU rendelet módosítása

A 996/2010/EU rendelet 4. cikkének (5) bekezdését el kell hagyni.

3. cikk

A 165/2014/EU rendelet módosítása

A 165/2014/EU rendelet 24. cikke (5) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(5) A tagállamok illetékes hatóságai egy nyilvánosan elérhető honlapon közzéteszik az engedéllyel rendelkező szerelők és műhelyek jegyzékét, valamint a számukra kiadott kártyák jegyzékét, és gondoskodnak e jegyzékek naprakészen tartásáról. A Bizottság a honlapján közzéteszi e nemzeti honlapok jegyzékét.”

4. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

(1)    COM(2023) 168.
(2)    Az Európai Parlament és a Tanács 80/2009/EK rendelete (2009. január 14.) a számítógépes helyfoglalási rendszerek ügyviteli szabályzatáról és a 2299/89/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 35., 2009.2.4., 47. o.).
(3)     https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=SWD(2020)9&lang=en
(4)    Az Európai Parlament és a Tanács 996/2010/EU rendelete (2010. október 20.) a polgári légiközlekedési balesetek és repülőesemények vizsgálatáról és megelőzéséről és a 94/56/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2010.11.12., 35. o.).
(5)    Az Európai Parlament és a Tanács 165/2014/EU rendelete (2014. február 4.) a közúti közlekedésben használt menetíró készülékekről, a közúti közlekedésben használt menetíró készülékekről szóló 3821/85/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről és a közúti szállításra vonatkozó egyes szociális jogszabályok összehangolásáról szóló 561/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról (HL L 60., 2014.2.28., 1. o.).
(6)    HL C ., ., . o.
(7)    HL C ., ., . o.
(8)    Az Európai Parlament és a Tanács 80/2009/EK rendelete (2009. január 14.) a számítógépes helyfoglalási rendszerek ügyviteli szabályzatáról és a 2299/89/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 35., 2009.2.4., 47. o.).
(9)    Az Európai Parlament és a Tanács 996/2010/EU rendelete (2010. október 20.) a polgári légiközlekedési balesetek és repülőesemények vizsgálatáról és megelőzéséről és a 94/56/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2010.11.12., 35. o.).
(10)    Az Európai Parlament és a Tanács 165/2014/EU rendelete (2014. február 4.) a közúti közlekedésben használt menetíró készülékekről, a közúti közlekedésben használt menetíró készülékekről szóló 3821/85/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről és a közúti szállításra vonatkozó egyes szociális jogszabályok összehangolásáról szóló 561/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról (HL L 60., 2014.2.28., 1. o.).
(11)    COM(2023) 168.
(12)     https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=SWD(2020)9&lang=en
(13)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1139 rendelete (2018. július 4.) a polgári légi közlekedés területén alkalmazandó közös szabályokról és az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynökségének létrehozásáról és a 2111/2005/EK, az 1008/2008/EK, a 996/2010/EU, a 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 2014/30/EU és a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint az 552/2004/EK és a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 3922/91/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 212., 2018.8.22., 1. o.).