Brüsszel, 2023.8.14.

COM(2023) 487 final

2023/0299(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Unió által az Európai Unió és Izland közötti, a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek oltalmáról szóló megállapodással létrehozott vegyes bizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspontról


INDOKOLÁS

1.A javaslat tárgya

E javaslat tárgya az Európai Unió és Izland közötti, a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek oltalmáról szóló megállapodással létrehozott vegyes bizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának tervezett elfogadásával kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról szóló határozat.

2.A javaslat háttere

2.1.A földrajzi jelzések oltalmáról szóló EU-Izland megállapodás

Az Európai Unió és Izland közötti, a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek oltalmáról szóló megállapodás (a továbbiakban: a megállapodás) alkalmazandó a Felek területéről származó, a boroktól, ízesített borászati termékektől és szeszes italoktól eltérő mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek elismerésére és oltalmára. A vegyes bizottság általános feladata a megállapodással kapcsolatos fejlemények nyomon követése, valamint a földrajzi jelzésekkel kapcsolatos együttműködés és párbeszéd fokozása. A megállapodás 10. cikkének (3) bekezdése értelmében a vegyes bizottság gondoskodik a megállapodás megfelelő alkalmazásáról, és megvizsgálhat bármely, a megállapodás végrehajtásával és érvényesítésével kapcsolatos kérdést. Különösen a megállapodás I. és II. mellékletének módosítása, a földrajzi jelzésekre vonatkozó jogszabályi és szakpolitikai változásokról és minden, a földrajzi jelzésekkel kapcsolatos más, kölcsönös érdeklődésre számot tartó ügyről folytatott információcsere, valamint a földrajzi jelzésekről, azoknak a megállapodással összhangban történő oltalma vizsgálatának céljából folytatott információcsere tartoznak a felelősségi körébe.

A megállapodást 2017. március 23-án aláírták, és az 2018. május 1-jén hatályba lépett 1 .

2.2.Vegyes bizottság

A megállapodás 10. cikkének (1) bekezdése rendelkezik egy, az Európai Unió és Izland képviselőiből álló vegyes bizottság felállításáról.

A megállapodás 10. cikkének (2) és (3) bekezdése meghatározza a vegyes bizottság működését és feladatait.

A vegyes bizottság általános feladata a megállapodással kapcsolatos fejlemények nyomon követése, valamint a földrajzi jelzésekkel kapcsolatos együttműködés és párbeszéd fokozása. A megállapodás 10. cikkének (3) bekezdése értelmében a vegyes bizottság gondoskodik a megállapodás megfelelő alkalmazásáról, és megvizsgálhat bármely, a megállapodás végrehajtásával és érvényesítésével kapcsolatos kérdést. Különösen a megállapodás I. és II. mellékletének módosítása, a földrajzi jelzésekre vonatkozó jogszabályi és szakpolitikai változásokról és minden, a földrajzi jelzésekkel kapcsolatos más, kölcsönös érdeklődésre számot tartó ügyről folytatott információcsere, valamint a földrajzi jelzésekről, azoknak a megállapodással összhangban történő oltalma vizsgálatának céljából folytatott információcsere tartoznak a felelősségi körébe.

A megállapodás 10. cikkének (2) bekezdése szerint a vegyes bizottság határozatait konszenzussal fogadja el.

2.3.A vegyes bizottság tervezett jogi aktusa

A megállapodás értelmében a vegyes bizottság határozza meg saját eljárási szabályzatát.

A tervezett jogi aktus célja, hogy a megállapodás 10. cikkének (2) bekezdésével összhangban elfogadja a vegyes bizottság működésére irányadó eljárási szabályzatot, és különösen, hogy részletesen meghatározza a vegyes bizottság döntéshozatali eljárását.

3.Az Unió által képviselendő álláspont

Az Unió által elfogadandó álláspontnak lehetővé kell tennie a földrajzi jelzésekkel foglalkozó vegyes bizottság eljárási szabályzatának elfogadását.

4.Jogalap

4.1.Eljárási jogalap

4.1.1.Alapelvek

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, melyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által [...] elfogadott szabályozás tartalmát 2 .

4.1.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A vegyes bizottság egy megállapodás, nevezetesen az Európai Unió és Izland közötti, a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek oltalmáról szóló megállapodás által létrehozott testület.

A vegyes bizottság által elfogadandó jogi aktus joghatással bíró jogi aktus. A megállapodás 10. cikkével összehangban a tervezett jogi aktus a nemzetközi jog szerint kötelező érvényű lesz.

A tervezett jogi aktus nem egészíti ki és nem módosítja a megállapodás intézményi keretét.

Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

4.2.Anyagi jogalap

4.2.1.Alapelvek

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik pusztán járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt jogalapra kell alapítani.

4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A tervezett jogi aktus elsődleges célkitűzése és tartalma a közös kereskedelempolitikával kapcsolatos.

Ezért a javasolt határozat anyagi jogalapja az EUMSZ 207. cikke.

4.3.Következtetés

A javasolt határozat jogalapja ezért az EUMSZ 207. cikke, összefüggésben az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével.

5.A tervezett jogi aktus kihirdetése

Tárgytalan.

2023/0299 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Unió által az Európai Unió és Izland közötti, a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek oltalmáról szóló megállapodással létrehozott vegyes bizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, összefüggésben 218. cikkének (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az Európai Unió és Izland közötti, a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek oltalmáról szóló megállapodást 3 (a továbbiakban: a megállapodás) az Unió az (EU) 2017/1912 tanácsi határozattal 4 kötötte meg, és az 2018. május 1-jén lépett hatályba.

(2)A megállapodás 10. cikkének (1) bekezdése létrehoz egy vegyes bizottságot.

(3)A megállapodás 10. cikkének (2) bekezdése értelmében a vegyes bizottságnak meg kell határoznia saját eljárási szabályzatát.

(4)Helyénvaló meghatározni az Unió által a vegyes bizottságban annak eljárási szabályzatával kapcsolatban képviselendő álláspontot, mivel az említett szabályzat kötelező erejű lesz az Unióra nézve.

(5)Az Unió által a vegyes bizottságban képviselendő álláspontnak az e határozathoz csatolt eljárási szabályzat tervezetén kell alapulnia,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Unió által a vegyes bizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspont az említett vegyes bizottság e határozathoz csatolt határozattervezetén alapul.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    Megállapodás az Európai Unió és Izland között a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek oltalmáról (HL L 274., 2017.10.24., 3. o.)
(2)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
(3)    HL L 274., 2017.10.24., 3. o.
(4)    A Tanács (EU) 2017/1912 határozata (2017. október 9.) az Európai Unió és Izland közötti, a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek oltalmáról szóló megállapodás megkötéséről (HL L 274., 2017.10.24., 1. o.).

Brüsszel, 2023.8.14.

COM(2023) 487 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Unió által az Európai Unió és Izland közötti, a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek oltalmáról szóló megállapodással létrehozott vegyes bizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspontról


MELLÉKLET

A VEGYES BIZOTTSÁG
1. SZ. HATÁROZATA

(2023. hónap NN.)

az eljárási szabályzata elfogadására vonatkozóan

A VEGYES BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió és Izland közötti, a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek oltalmáról szóló megállapodásra 1 (a továbbiakban: a megállapodás) és különösen annak 10. cikkére,

mivel:

(1)    A megállapodás 10. cikkének (2) bekezdése értelmében a vegyes bizottság meghatározza saját eljárási szabályzatát.

(2)    Meg kell határozni a megállapodás vegyes bizottságának eljárási szabályzatát,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A vegyes bizottság elfogadja a mellékletben szereplő eljárási szabályzatát.

2. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt ….,

a vegyes bizottság részéről

[CÍM]

Ministry of Industries and Innovation (Ipari és Innovációs Minisztérium)

A vegyes bizottság társelnöke

Egységvezető

Az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága

A vegyes bizottság társelnöke



MELLÉKLET

A VEGYES BIZOTTSÁG ELJÁRÁSI SZABÁLYZATA

1. cikk 
Küldöttségvezetők

(1)Az Európai Unió és Izland (a továbbiakban együtt: „a Felek”) mindegyike kinevez egy küldöttségvezetőt, aki a kapcsolattartó személy szerepét tölti be a bizottsággal kapcsolatos valamennyi ügyben.

(2)A küldöttségvezetők átruházhatják küldöttségvezetői feladataikat vagy azok egy részét egy kinevezett helyettesre, amely esetben a továbbiakban a küldöttségvezetőre tett hivatkozások a kinevezett helyettesre is vonatkoznak.

2. cikk 
Az elnök

A bizottság elnöki tisztét az egyes Felek küldöttségvezetői egy-egy naptári éven át, felváltva töltik be.

3. cikk 
Ülések

(1)A Felek eltérő megállapodása hiányában a bizottság bármelyik Fél kérésére ülésezik az Unió vagy Izland területén felváltva, legkésőbb a kéréstől számított 90 napon belül.

(2)A bizottság üléseit az elnök hívja össze a Felek által közösen megállapított időpontban és helyszínen. Amennyiben a Felek másként nem állapodnak meg, az elnök az ülés összehívásáról szóló értesítést az ülés kezdete előtt legkésőbb 28 naptári nappal küldi ki.

(3)Amennyiben mindkét Fél beleegyezik, a bizottság ülésein olyan szakértők is részt vehetnek, akik specifikus tájékoztatás kérése esetén képesek azt megadni.

(4)Eltérő értelmű, közösen elfogadott rendelkezés hiányában a bizottság ülései nem nyilvánosak.

(5)Kivételes esetben a bizottság üléseit bármilyen előzetesen egyeztetett technológia – köztük videokonferencia – igénybevételével meg lehet tartani.

4. cikk 
Küldöttségek

A Felek minden ülés előtt a bizottság 5. cikkben meghatározott titkárságán keresztül tájékoztatják egymást az ülésen részt vevő küldöttségek tervezett összetételéről.

5. cikk 
Titkárság

A bizottság titkári feladatait az Európai Bizottság és Izland egy-egy – a küldöttségvezetők által kinevezett – képviselője közösen látja el, a kölcsönös bizalom és együttműködés szellemében.

6. cikk 
Levelezés

(1)A bizottságnak címzett levelezést bármelyik Fél részéről a titkári feladatokat ellátó tisztviselőhöz kell irányítani, aki tájékoztatja erről a másik titkárt.

(2)A titkárság gondoskodik a bizottságnak címzett leveleknek az elnökhöz való továbbításáról, és adott esetben köröztetéséről.

(3)Az Felek közötti levelezés bármilyen írásos formában folytatható, beleértve az elektronikus leveleket is.

7. cikk 
Az ülések napirendje

(1)Az egyes ülések tervezett napirendjét a bizottság titkára állítja össze a Felek által tett javaslatok alapján. Az ideiglenes napirend azokat a pontokat tartalmazza, amelyeknek napirendbe való felvételére legkésőbb az ülés kezdete előtt 21 naptári nappal valamelyik Fél felkérte a bizottság titkárságát, és ennek alátámasztására a tárgyhoz tartozó dokumentumokat is elküldte.

(2)Az ideiglenes napirendet a vonatkozó dokumentumokkal együtt az ülés kezdete előtt legkésőbb 15 naptári nappal köröztetni kell.

(3)A napirendet az elnök és a másik küldöttségvezető fogadja el az egyes ülések kezdetén. A Felek egyetértésével az ideiglenes napirenden kívüli pontokat is fel lehet venni a napirendre.

(4)Különleges körülményekre tekintettel az elnök a Felekkel való egyeztetést követően lerövidítheti az 1. és 2. bekezdésben meghatározott időszakokat.

8. cikk 
Az eszközök elfogadása

(1)A bizottság határozatait a megállapodás 10. cikkének (2) és (3) bekezdése értelmében konszenzussal kell elfogadni, és a Feleknek kell címezni. A határozatokat az elnök és a másik küldöttségvezető aláírásával kell ellátni.

(2)Minden határozat az elfogadásának napján lép hatályba, kivéve, ha a határozat másképp rendelkezik.

(3)A Felek bármelyike dönthet úgy, hogy közzétesz valamely, a bizottság által elfogadott határozatot.

9. cikk 
Írásbeli eljárás

Amennyiben a Felek így állapodnak meg, a bizottság határozatokat fogadhat el írásos eljárás keretében, a vonatkozó belső eljárások lezárulása után. Az írásbeli eljárás a Felek egyetértésével eljáró két titkár közötti jegyzékváltásból áll. Az írásbeli eljárás alkalmazását javasló Fél benyújtja a határozattervezetet a másik Félnek, aki válaszol, jelezve, hogy elfogadja vagy nem fogadja el a tervezetet, módosításokat javasol, vagy további időt kér a mérlegelésre. A tervezet elfogadása esetén azt a 8. cikk (1) bekezdésének megfelelően véglegesíteni kell.

10. cikk 
Jegyzőkönyv

(1)Az elnök valamennyi ülésről jegyzőkönyvtervezetet készít, és ezeket az üléstől számított 20 munkanapon belül eljuttatja a másik küldöttségvezetőnek. A jegyzőkönyvtervezet tartalmazza az előterjesztett ajánlásokat, továbbá feltüntethet bármely egyéb, a Felek által levont következtetést. A másik küldöttségvezető jóváhagyja a tervezetet, vagy módosításokra vonatkozó javaslatokat terjeszt elő. Miután megegyezés jön létre a jegyzőkönyvtervezettel kapcsolatban, az elnök és a másik küldöttségvezető aláírásával látja el annak két eredeti példányát. Az elnök és a másik küldöttségvezető megőrzi a jegyzőkönyvek egy-egy eredeti példányát.

(2)Amennyiben a következő ülés összehívásáig nem jön létre megállapodás a jegyzőkönyvekről, azokban rögzíteni kell az elnök által elkészített tervezetet, amelyhez mellékelni kell a másik küldöttségvezető által a módosításokra vonatkozóan benyújtott javaslatokat.

11. cikk 
Költségek

(1)Mindegyik Fél maga viseli a bizottság ülésein való részvételéhez kapcsolódóan felmerülő költségeket.

(2)Az ülések megrendezésével és a dokumentumok sokszorosításával kapcsolatos kiadásokat az ülésnek otthont adó Fél viseli.

12. cikk 
Titoktartás

A bizottság tanácskozásai titkosak.

(1)    HL L 274., 2017.10.24., 3. o.