Brüsszel, 2023.3.3.

COM(2023) 107 final

2023/0054(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Iraki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodás által létrehozott együttműködési tanácsban a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság létrehozásáról szóló határozat tervezett elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspontról


INDOKOLÁS

1.A javaslat tárgya

E javaslat tárgya az Unió által az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Iraki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodás 1 (a továbbiakban: a megállapodás) által létrehozott együttműködési tanácsban a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság létrehozásáról szóló határozat tervezett elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspont meghatározásáról szóló határozat.

2.A javaslat háttere

2.1.Partnerségi és együttműködési megállapodás egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Iraki Köztársaság között

A megállapodás célja, hogy megerősítse a Felek közötti kapcsolatot, akik elkötelezik magukat az átfogó párbeszéd folytatása mellett, valamint hogy a kölcsönös érdeklődésre számot tartó valamennyi területen előmozdítsa a Felek közötti további együttműködést. A megállapodást 2012. május 11-én aláírták és a megállapodás 2018. augusztus 1-jén hatályba lépett.

2.2.Az együttműködési tanács

A megállapodás 111. cikkének (1) bekezdése létrehozza az együttműködési tanácsot, amely a megállapodás részes Feleinek képviselőiből áll, és felügyeli a megállapodás végrehajtását. Megvizsgálja a megállapodás keretében felmerülő valamennyi nagyobb jelentőségű kérdést, valamint a megállapodás célkitűzéseinek elérése szempontjából közös érdekű, egyéb kétoldalú és nemzetközi kérdéseket. Az együttműködési tanács a két Fél közötti megállapodással megfelelő ajánlásokat is tehet.

A megállapodás 112. cikkének (2) bekezdése szerint az együttműködési tanács dönthet olyan szakosodott albizottság vagy testület felállításáról, amely segítheti feladatai ellátásában. Az együttműködési tanács meghatározza az ilyen albizottságok vagy testületek összetételét, feladatait és működésének módját. Az EU és Irak egyaránt érdeklődését fejezte ki a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó szakosodott albizottság létrehozása iránt.

2.3.Az együttműködési tanács tervezett jogi aktusa

Az együttműködési tanács a megállapodás 112. cikkének (2) bekezdésével összhangban a harmadik ülésszakán, vagy adott esetben azt megelőzően vagy azt követően az eljárási szabályzata 2 I. melléklete 10. cikkének (1) bekezdésével összhangban írásbeli eljárás útján határozatot fogad el a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó szakosodott albizottság létrehozásáról, beleértve feladatmeghatározásának elfogadását is (a továbbiakban: a tervezett jogi aktus).

A tervezett jogi aktus célja egy fejlesztési együttműködéssel foglalkozó szakosodott albizottság létrehozása, amely segíti az együttműködési tanácsot feladatai ellátásában.

Az eljárási szabályzat I. melléklete 10. cikkének (1) bekezdésével összhangban az együttműködési tanács a Felek közös egyetértésével hozza meg határozatait és tesz ajánlásokat, amint azt maga a megállapodás is jelzi. Az együttműködési tanács írásbeli eljárás útján is hozhat határozatokat és tehet ajánlásokat, amennyiben a két Fél megegyezik erről.

3.Az Unió által képviselendő álláspont

Ez a tanácsi határozatra irányuló javaslat meghatározza a megállapodás által létrehozott együttműködési tanácsban a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó szakosodott albizottság létrehozásával, valamint feladatmeghatározásának elfogadásával kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspontot. Az EU és Irak egyaránt érdeklődését fejezte ki a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó szakosodott albizottság létrehozása iránt.

A javasolt uniós álláspont az együttműködési tanács jogi aktusának tervezetén alapul, amely e tanácsi határozatra irányuló javaslat mellékletében szerepel.

4.Jogalap

4.1.Eljárási jogalap

4.1.1.Alapelvek

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése rendelkezik arról, hogy a Tanács a Bizottság javaslata alapján határozatot fogad el „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, amelyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által [...] elfogadott szabályozás tartalmát 3 .

4.1.2.A jelen esetre történő alkalmazás

Az együttműködési tanácsot megállapodás, nevezetesen az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Iraki Köztársaság közötti, 2012. május 11-én aláírt és 2018. augusztus 1-jétől hatályos partnerségi és együttműködési megállapodás hozta létre.

Az Európai Unió a tagállamokkal együtt a megállapodás részes Fele.

Az együttműködési tanács által elfogadandó jogi aktus joghatással bíró jogi aktus. A tervezett jogi aktus joghatással bír, mivel az együttműködési tanács által a megállapodás 112. cikkének (2) bekezdése alapján és az eljárási szabályzat I. melléklete 10. cikkének (1) bekezdése szerint a Felek közös egyetértésével hozott határozat lehetővé teszi a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó szakosodott albizottság létrehozását.

A tervezett jogi aktus nem egészíti ki és nem is módosítja a megállapodás intézményi keretét.

Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

4.2.Anyagi jogalap

4.2.1.Alapelvek

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik pusztán járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen anyagi jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt anyagi jogalapra kell alapítani.

Valamely, egyidejűleg több cél elérésére irányuló vagy több elválaszthatatlan és egymáshoz viszonyítva nem járulékos jellegű összetevőt magában foglaló tervezett jogi aktus esetében az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapját kivételesen a különböző vonatkozó jogalapok fogják képezni.

4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A tervezett jogi aktus fő célkitűzése a fejlesztési együttműködés Irakban történő végrehajtásához kapcsolódik.

Ezért a javasolt határozat anyagi jogalapja az EUMSZ 209. cikke.

4.3.Következtetés

A javasolt határozat jogalapja az EUMSZ 209. cikke, összefüggésben az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével.

2023/0054 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Iraki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodás által létrehozott együttműködési tanácsban a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság létrehozásáról szóló határozat tervezett elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 209. cikkére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Iraki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodást (a továbbiakban: a megállapodás) az Unió a 2018/1107/EK tanácsi határozattal 4 megkötötte, és a megállapodás 2018. augusztus 1-jén hatályba lépett.

(2)A megállapodás 111. cikkének (1) bekezdése értelmében létrejön az együttműködési tanács, amely felügyeli a megállapodás végrehajtását. A megállapodás 112. cikkének (2) bekezdése értelmében az együttműködési tanács dönthet olyan szakosodott albizottság vagy testület felállításáról, amely segítheti feladatai ellátásában. Az együttműködési tanács meghatározza az ilyen bizottságok vagy testületek összetételét, feladatait és működésének módját.

(3)Az Unió és Irak egyaránt érdeklődését fejezte ki a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó szakosodott albizottság létrehozása iránt, hogy az elősegítse az Unió és Irak közötti fejlesztési együttműködés valamennyi vonatkozásáról folytatott célzott párbeszédet, és előmozdítsa az uniós fejlesztési együttműködési programok hatékony végrehajtását Irakban.

(4)Az együttműködési tanács a harmadik ülésszakán, vagy adott esetben azt megelőzően vagy azt követően az eljárási szabályzata 5 I. melléklete 10. cikkének (1) bekezdésével összhangban írásbeli eljárás útján határozatot fogad el a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó szakosodott albizottság létrehozásáról, beleértve feladatmeghatározásának elfogadását is.

(5)Helyénvaló meghatározni az Unió által az együttműködési tanácsban képviselendő álláspontot, mivel a határozat kötelező érvényű lesz az Unióra nézve,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1) Az együttműködési tanács harmadik ülésszakán vagy adott esetben azt megelőzően vagy azt követően írásbeli eljárás keretében az Unió által képviselendő álláspont az együttműködési tanács jogi aktusának az e határozat mellékletében szereplő tervezetén (szakosodott albizottságok létrehozása és feladatmeghatározásuk elfogadása) alapul.

(2) Az együttműködési tanács jogiaktus-tervezetei megszövegezésének kisebb technikai jellegű módosításairól az együttműködési tanácsban részt vevő uniós képviselők újabb tanácsi határozat nélkül is megállapodhatnak.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    A Tanács (EU) 2018/1107 határozata (2018. július 20.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Iraki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodás megkötéséről (HL L 203., 2018.8.10., 1. o.).
(2)    Az EU–Irak Együttműködési Tanács 1/2013 határozata (2013. október 8.) a saját és az együttműködési bizottság eljárási szabályzatának elfogadásáról (HL L 352., 2013.12.24., 68. o.).
(3)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
(4)    A Tanács (EU) 2018/1107 határozata (2018. július 20.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Iraki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodás megkötéséről (HL L 203., 2018.8.10., 1. o.).
(5)    Az EU–Irak Együttműködési Tanács 1/2013 határozata (2013. október 8.) a saját és az együttműködési bizottság eljárási szabályzatának elfogadásáról (HL L 352., 2013.12.24., 68. o.).

Brüsszel, 2023.3.3.

COM(2023) 107 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat
A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Iraki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodás által létrehozott együttműködési tanácsban a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság létrehozásáról szóló határozat tervezett elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspontról


MELLÉKLET

Az EU–Irak Együttműködési Tanács 3/2022 határozata a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó szakosodott albizottság létrehozásáról és feladatmeghatározásának elfogadásáról

AZ EU–IRAK EGYÜTTMŰKÖDÉSI TANÁCS,

tekintettel az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Iraki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodásra és különösen annak 112. cikkére,

mivel:

(1)Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Iraki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodást (a továbbiakban: a megállapodás) 2012. május 11-én aláírták, és a megállapodás 2018. augusztus 1-jén hatályba lépett.

(2)A megállapodás 112. cikke szerint az együttműködési tanács – amelyet feladatai ellátásában az együttműködési bizottság segít – dönthet egyéb olyan szakosodott albizottság vagy testület felállításáról, amely segítheti feladatai ellátásában, és meghatározza az ilyen bizottságok vagy testületek összetételét, feladatait és működésének módját.

(3)Az együttműködési tanács az eljárási szabályzatához csatolt I. melléklet 10. cikkének (1) bekezdésével összhangban írásbeli eljárás útján is hozhat határozatokat.

(4)A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó új szakosodott albizottság létrehozása elősegítené az EU–Irak fejlesztési együttműködés valamennyi vonatkozásáról folytatott célzott párbeszédet, és előmozdítaná az uniós fejlesztési együttműködési programok hatékony végrehajtását Irakban.

(5)Annak érdekében, hogy az albizottság kellő időben megkezdhesse működését, e határozatot írásbeli eljárás útján kell elfogadni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

Egyetlen cikk

Ezennel létrejön a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság.

Ezennel elfogadásra kerül az albizottság I. mellékletben meghatározott feladatmeghatározása.

Kelt […]-ban/-ben, -án/-én.

   az EU–Irak Együttműködési Tanács részéről

   az elnök



I. MELLÉKLET

Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Iraki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési megállapodás alapján létrehozott fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság feladatmeghatározása

1. cikk

A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság ülésein megvitathatja a partnerségi és együttműködési megállapodásnak a megállapodás hatálya alá tartozó, fejlesztési együttműködéssel kapcsolatos bármely, illetve valamennyi területen történő végrehajtását.

A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság megvitathatja a kétoldalú együttműködés releváns területeivel kapcsolatos témákat vagy konkrét projekteket is.

2. cikk

A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság az együttműködési bizottság felügyelete alatt működik. Az albizottság minden ülése után jelentést tesz és továbbítja következtetéseit az együttműködési bizottságnak.

3. cikk

A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság a Felek képviselőiből áll.

A Felek egyetértésével a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság szakértőket hívhat meg üléseire, és meghallgathatja őket az ülések konkrét napirendi pontjai tekintetében.

4. cikk

A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság elnökségét a Felek felváltva látják el az együttműködési bizottság váltakozó elnökségére vonatkozó szabály szerint, egyrészt az Európai Unió egy képviselője, másrészt Irak egy képviselője révén.

5. cikk

A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság állandó titkári feladatait az Európai Unió és Irak egy-egy képviselője közösen látja el. A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottságot érintő valamennyi közleményt a két állandó titkárhoz kell eljuttatni.

6. cikk

A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság valamelyik Fél írásos kérelme alapján, a Felek egyetértésével szükség szerint bármikor összehívható, és évente legalább egyszer ülésezik. A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság üléseire a Felek megegyezése szerinti helyszínen és időpontban kerül sor.

Az egyik Félnek az ülés összehívására irányuló kérelmére a másik Fél állandó titkára a kérelem kézhezvételétől számított 15 munkanapon belül válaszol.

Különösen sürgős esetben a Felek egyetértésével a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság ülései rövidebb időn belül is összehívhatók.

A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság elnökét minden ülés előtt tájékoztatni kell a Felek küldöttségeinek tervezett összetételéről.

A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság üléseit a két állandó titkár együttesen, az együttműködési bizottság titkárainak egyetértésével eljárva hívja össze.

7. cikk

A napirendre felvenni kívánt pontokat a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság ülése előtt legalább 15 munkanappal meg kell küldeni az állandó titkároknak. A pontokhoz kapcsolódó bármilyen dokumentumot az ülés előtt legalább 10 munkanappal meg kell küldeni az állandó titkároknak.

E pontok alapján össze kell állítani az ideiglenes napirendet, és azt a rendelkezésre álló kapcsolódó dokumentumokkal együtt a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság ülése előtt legkésőbb öt munkanappal meg kell küldeni az együttműködési bizottság titkárainak. Kivételes esetekben mindkét állandó titkár írásos beleegyezésével rövidebb időn belül is napirendre vehetők további pontok.

8. cikk

Eltérő megállapodás hiányában a fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság ülései nem nyilvánosak.

9. cikk

A fejlesztési együttműködéssel foglalkozó albizottság minden üléséről jegyzőkönyv készül. Minden ülés jegyzőkönyvének és következtetéseinek egy példányát továbbítani kell az együttműködési bizottság titkárainak.