Brüsszel, 2023.10.26.

COM(2023) 664 final

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

a bizottságok 2022. évi munkájáról

{SWD(2023) 340 final}


A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

a bizottságok 2022. évi munkájáról

1.Bevezetés

A Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról szóló 182/2011/EU rendelet 1 (a továbbiakban: a bizottsági eljárásrendről szóló rendelet) 10. cikkének (2) bekezdésével összhangban a Bizottság közzéteszi a bizottságok 2022. évi munkájáról szóló éves jelentést.

A jelentés áttekintést nyújt a bizottsági eljárásrendszerrel kapcsolatos 2022. évi fejleményekről. A „bizottsági eljárásrendszer” megnevezés azokra a bizottságokra utal, amelyekkel a Bizottság a végrehajtási jogi aktusok tervezetéről konzultál. Ezek a bizottságok a tagállamok képviselőiből állnak, és a Bizottság elnökletével végzik munkájukat a releváns alap-jogiaktustól függően különböző eljárási standardokat követve (vö. II. táblázat).

A jelentés összefoglalja a bizottságok tevékenységét, a jelentést kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentum pedig részletes statisztikát tartalmaz a különböző szakpolitikai ágazatokkal foglalkozó bizottságok munkájáról 2 . Kiemeli az előző évhez képest bekövetkezett főbb változásokat és a megfigyelt tendenciákat, valamint összesített számadatokkal szolgál az ülésekre, írásbeli eljárásokra, véleményekre (pozitív vélemény, negatív vélemény vagy „nincs vélemény”) és az elfogadott jogi aktusokra vonatkozóan. A jelentés ezenkívül áttekintést nyújt a fellebbviteli bizottság elé terjesztett ügyekről, valamint az Európai Parlament és a Tanács által a bizottsági eljárásrendről szóló rendelet 11. cikke alapján emelt kifogásokról. Információt szolgáltat továbbá az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás keretében elfogadott intézkedésekről is.

2.A bizottsági eljárásrendszer 2022. évi fejleményeinek áttekintése

2.1.Általános fejlemények

2022-ben a komitológiai bizottságok a bizottsági eljárásrendről szóló rendeletben előírt eljárások, vagyis a tanácsadó bizottsági eljárás (4. cikk) és a vizsgálóbizottsági eljárás (5. cikk), valamint a bizottsági eljárásrendről szóló határozat 3 5a. cikkében meghatározott, ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás szerint működtek.

A Covid19-cel kapcsolatos korlátozások fokozatos feloldásával lehetővé vált a komitológiai bizottságok személyes (vagy hibrid) üléseinek rendszeresebb megtartása. Minden ülés – függetlenül attól, hogy milyen formában (személyes jelenléttel, távülésként vagy hibrid formában) került sor – szerepel a komitológiai nyilvántartásban 4 felsorolt ülések között, az összefoglaló feljegyzés pedig megadja az ülés formáját.

A jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodás 5 kimondja, hogy az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárásra hivatkozó jogi aktusokat a Lisszaboni Szerződéssel bevezetett új jogi kerethez kell igazítani. A Bizottság 2016. évi javaslatai alapján 2022-ben folytatódtak a fennmaradó alap-jogiaktusok összehangolásáról szóló intézményközi egyeztetések. Ami az általános összehangolási javaslatot 6 illeti, a 2019-ben elért részleges megállapodást követően a 104 jogi aktus fennmaradó részéről további megbeszélések folynak, mivel a társjogalkotók eddig nem tudtak megállapodni arról, hogy az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás alkalmazását előíró jogi aktusokat hozzáigazítsák-e a felhatalmazáson alapuló jogi aktusokhoz vagy a végrehajtási aktusokhoz. Időközben 25 jogi aktust más jogalkotási aktusok hatályon kívül helyeztek, vagy ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárásra utaló rendelkezéseiket a vonatkozó alap-jogiaktusok jogalkotási módosításainak keretében hozzáigazították a felhatalmazáson alapuló jogi aktusokhoz vagy a végrehajtási aktusokhoz. Ezeket a jogi aktusokat e javaslat összefüggésében már nem kell összehangolni.

Az igazságszolgáltatás területére vonatkozó konkrét összehangolási javaslatról 7 2022-ben sikerült megállapodásra jutni. Az Európai Parlament 2022. október 18-i jogalkotási állásfoglalásával további módosítások nélkül jóváhagyta a Tanács első olvasatban kialakított álláspontját. Az október 25-én közzétett végleges szöveg 8 csak a nem vitatott követelésekre vonatkozó európai végrehajtható okirat létrehozásáról szóló 805/2004/EK rendelet összehangolására 9 vonatkozik, mivel az eredeti javaslatban szereplő másik két jogi aktust időközben hatályon kívül helyezték.

Ami a Bizottság 2017. február 14-i javaslatát illeti 10 , amelynek célja a bizottsági eljárásrendről szóló 182/2011/EU rendeletnek a fellebbviteli bizottság tekintetében történő módosítása, és különösen az, hogy kezelje a „nincs vélemény” eredményű szavazásokat az érzékeny területeken 11 , 2022-ben nem volt lehetőség előrelépésre, mivel a társjogalkotók álláspontja továbbra sem közeledett.

A Bizottság a fontos felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktusok szövegtervezetét továbbra is négy héten keresztül elérhetővé tette a nyilvánosság számára, lehetővé téve, hogy az érdekelt felek észrevételeket tegyenek. 2022-ben 72 végrehajtási jogi aktus tervezete vált elérhetővé nyilvános visszajelzés céljából a Bizottság „Ossza meg velünk véleményét!” elnevezésű internetes oldalán 12 , ami valamivel kevesebb, mint a 2021-ben közzétett 85 végrehajtási jogi aktus tervezete.

2.2.Fejlemények az ítélkezési gyakorlatban

A Bíróság a Bizottság kontra Lengyelország ügyben 2022. július 14-én hozott ítéletében 13 megerősítette a Törvényszék T-699/17. sz. ügyben hozott ítéletét. Az ügy a Nizzai Szerződés szerintiről a Lisszaboni Szerződés szerinti minősített többségi szavazással kapcsolatos szabályokra való áttérés alatt érvényes átmeneti rendelkezésekkel foglalkozott. Az ügy a Lisszaboni Szerződés (36) jegyzőkönyve 3. cikke (2) bekezdésének időbeli hatályát érinti, amely úgy rendelkezik, hogy 2014. november 1. és 2017. március 31. között, amennyiben egy jogi aktust minősített többséggel kell elfogadni, egy tagállam kérheti, hogy a 2014. október 31. előtt alkalmazandó minősített többséggel (azaz a Lisszaboni Szerződés hatálybalépése előtt hatályos minősített többséggel) fogadják el. A jogvita arra vonatkozott, hogy a tagállami kérelemnek és a szavazásnak egyaránt 2017. március 31. előtt kellett-e megtörténnie, vagy elegendő-e, ha az adott tagállam kérelmét ezen időpont előtt terjesztette elő, míg a szavazásra később is sor kerülhet. A Törvényszék úgy határozott, hogy elegendő, ha az adott tagállam 2017. március 31. előtt terjesztette elő a kérelmet, és fellebbezés keretében a Bíróság helybenhagyta a Törvényszék ítéletét.

Ami a komitológiai bizottságok munkájának átláthatóságát illeti, a T-371/20. és T-554/20. sz. (Pollinis France kontra Bizottság 14 ) egyesített ügyekben a Törvényszék megvizsgálta a tagállamoknak a komitológiai bizottságban kifejtett egyéni álláspontját tartalmazó dokumentumokhoz való hozzáférés biztosításának a Bizottság általi megtagadását (az 1049/2001/EK rendelet 15 alapján). 2022. szeptember 14-i ítéletében a Törvényszék elutasította a Bizottság azon érveit, amelyek a folyamatban lévő döntéshozatali eljárás védelmének szükségességén alapultak, és megsemmisítette a hozzáférést megtagadó bizottsági határozatokat. A Bizottság ezt követően fellebbezést nyújtott be az ítélettel szemben.

3.A tevékenységek áttekintése

A következő szakaszokban feltüntetett számadatok mindegyike a kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentumban részletesen ismertetett megállapításokon alapul.

3.1.A bizottságok száma

Ez a jelentés kizárólag a jogalkotó által létrehozott komitológiai bizottságokra összpontosít, amelyek az alap-jogiaktusok által ráruházott végrehajtási hatásköreinek gyakorlásában segítik a Bizottságot. Ez a jelentés más szervekre, különösen a Bizottság által létrehozott szakértői csoportokra nem tér ki.

Az I. táblázat megadja, hogy hány komitológiai bizottság létezett a 2022. január 1. és december 31. közötti időszakban, és összehasonlításképpen feltünteti az előző év számadatait is.

I. TÁBLÁZAT – A bizottságok száma összesen

Szervezeti egység

2021

2022

AGRI (Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság)

12

12

BUDG (Költségvetési Főigazgatóság)

2

2

CLIMA (Éghajlatpolitikai Főigazgatóság)

5

5

CNECT (A Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatósága)

11

15

DEFIS (Védelmi és Űripai Főigazgatóság)

13

8

DIGIT (Informatikai Főigazgatóság)

1

0

EAC (Oktatásügyi, Ifjúságpolitikai, Sportügyi és Kulturális Főigazgatóság)

4

4

ECFIN (Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság)

2

2

ECHO (Az Európai Polgári Védelem és Humanitárius Segítségnyújtási Műveletek Főigazgatósága)

2

2

EMPL (A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága)

6

5

ENER (Energiaügyi Főigazgatóság)

14

13

ENV (Környezetvédelmi Főigazgatóság)

27

26

ESTAT (Eurostat)

2

1

FISMA (A Pénzügyi Stabilitás, a Pénzügyi Szolgáltatások és a Tőkepiaci Unió Főigazgatósága)

11

11

FPI (Külpolitikai Eszközökért Felelős Szolgálat)

1

2

GROW (Belső Piaci, Ipar-, Vállalkozás- és Kkv-politikai Főigazgatóság)

39

38

HOME (Migrációügyi és Uniós Belügyi Főigazgatóság)

20

18

INTPA (A Nemzetközi Partnerségek Főigazgatósága)

3

3

JUST (Jogérvényesülési és Fogyasztópolitikai Főigazgatóság)

28

24

MARE (Tengerügyi és Halászati Főigazgatóság)

3

3

MOVE (Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatóság)

33

31

NEAR (Az Európai Szomszédságpolitika és a Csatlakozási Tárgyalások Főigazgatósága)

3

2

OLAF (Európai Csalás Elleni Hivatal)

1

1

REFORM (Strukturálisreform-támogató Főigazgatóság)

2

1

REGIO (Regionális és Várospolitikai Főigazgatóság)

0

2

RTD (Kutatási és Innovációs Főigazgatóság)

31

17

SANTE (Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság)

33

33

SG (Főtitkárság) *

3

3

TAXUD (Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság)

28

26

TRADE (Kereskedelmi Főigazgatóság)

13

12

ÖSSZESEN:

353

322

* Ideértve a fellebbviteli bizottságot is 16 .

A 2022. év során 322 komitológiai bizottság létezett, beleértve a bizottságok valamennyi formációját 17 . Ez azt jelzi, hogy bizottságok száma 2021-hez képest (amikor 353 komitológiai bizottság volt) kismértékben csökkent. Ez főként a többéves pénzügyi keret programjainak és alapjainak előző generációja keretében működő „régi” bizottságok megszüntetésének tudható be 18 . Mivel a 2022-ben hatályba lépett új jogszabályok csak néhány esetben hoztak létre új bizottságokat, a komitológiai bizottságok száma 2021-től csökkent, és visszaesett a 2021 előtti években mért szintre 19 .

II. TÁBLÁZAT – A bizottságok száma eljárástípusonként

Szervezeti egység

Az eljárás típusa

Tanácsadó-bizottsági eljárás

Vizsgálóbizottsági eljárás

Ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás

Több eljárás

ÖSSZESEN:

AGRI

0

8

0

4

12

BUDG

0

1

0

1

2

CLIMA

0

1

0

4

5

CNECT

1

7

0

7

15

DEFIS

0

1

0

7

8

DIGIT

0

0

0

0

0

EAC

0

3

0

1

4

ECFIN

0

1

0

1

2

ECHO

0

2

0

0

2

EMPL

1

1

1

2

5

ENER

2

7

0

4

13

ENV

0

12

1

13

26

ESTAT

0

0

0

1

1

FISMA

0

5

2

4

11

FPI

0

2

0

0

2

GROW

2

11

2

23

38

HOME

1

15

0

2

18

INTPA

0

3

0

0

3

JUST

7

11

2

4

24

MARE

0

2

0

1

3

MOVE

3

13

1

14

31

NEAR

0

2

0

0

2

OLAF

0

1

0

0

1

REFORM

1

0

0

0

1

REGIO

0

0

0

2

2

RTD

0

3

0

14

17

SANTE

0

12

0

21

33

SG*

0

3

0

0

3

TAXUD

0

10

0

16

26

TRADE

3

4

0

5

12

ÖSSZESEN:

21

141

9

151

322

* Ideértve a fellebbviteli bizottságot is.

A II. táblázatban a 2022-ben működő bizottságok az általuk alkalmazott eljárástípus (tanácsadó bizottsági eljárás, vizsgálóbizottsági eljárás, ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás) szerint csoportosítva jelennek meg. A többféle eljárástípust alkalmazó bizottságok az egyetlen eljárástípust alkalmazó bizottságoktól külön szerepelnek.

3.2.Az ülések és az írásbeli eljárások száma

A bizottságok tevékenységének intenzitását elsősorban a bizottsági ülések és az írásbeli eljárások száma határozza meg 20 . Ezeket a következő III. táblázat mutatja be.

III. TÁBLÁZAT – Az ülések és az írásbeli eljárások száma

Szervezeti egység

A bizottságok száma

Ülések

Írásbeli eljárások

2021

2022

2021

2022

AGRI

12

121

100

104

52

BUDG

2

6

4

2

0

CLIMA

5

5

5

8

3

CNECT

15

13

15

21

30

DEFIS

8

36

46

12

7

DIGIT

0

0

0

0

0

EAC

4

8

11

12

17

ECFIN

2

2

14

0

0

ECHO

2

8

7

8

12

EMPL

5

0

0

0

0

ENER

13

10

18

0

8

ENV

26

24

23

20

10

ESTAT

1

3

3

16

7

FISMA

11

14

10

17

23

FPI

2

3

9

0

6

GROW

38

33

30

42

78

HOME

18

41

49

38

60

INTPA

3

19

18

168

14

JUST

24

30

21

6

6

MARE

3

4

3

16

10

MOVE

31

61

40

37

20

NEAR

2

7

19

41

48

OLAF

1

0

0

0

0

REFORM

1

0

1

0

2

REGIO

2

1

3

7

3

RTD

17

41

62

148

355

SANTE

33

93

95

634

813

SG*

3

6

12

10

6

TAXUD

26

39

31

23

36

TRADE

12

18

24

70

49

ÖSSZESEN:

322

646

673

1476

1675

* Beleértve a fellebbviteli bizottság üléseit/írásbeli eljárásait.

2022-ben 673 ülésre került sor, ami valamivel több, mint 2021-ben (646), és 1675 írásbeli eljárást folytattak le, ami szintén magasabb, mint az előző évben (1476).

3.3.A vélemények és a végrehajtási jogi aktusok száma

Ez a jelentés a bizottságok munkájának kézzelfogható eredményeiről is információt nyújt, ami a tevékenység szintjének másik fontos jelzőszáma. A IV. táblázat összesített adatokat tartalmaz a bizottságok által nyilvánított hivatalos véleményekről és az azokat követően a Bizottság által elfogadott végrehajtási jogi aktusokról 21 , feltüntetve azokat az eseteket is, amikor az Európai Parlament vagy a Tanács gyakorolta a bizottsági eljárásrendről szóló rendelet 11. cikke szerinti ellenőrzési jogát.

IV. TÁBLÁZAT – A vélemények és az elfogadott végrehajtási jogi aktusok száma 22

Szervezeti egység

Vélemények 23

Elfogadott 
végrehajtási jogi aktusok

Parlamenti állásfoglalások /tanácsi határozatok 
(11. cikk)

2021

2022

2021

2022

2022

AGRI

101

103

100

100

0

BUDG

2

0

1

0

0

CLIMA

9

4

9

5

0

CNECT

43

31

41

30

0

DEFIS

19

12

14

16

0

DIGIT

0

0

0

0

0

EAC

8

21

8

24

0

ECFIN

1

17

0

17

0

ECHO

8

13

9

13

0

EMPL

0

0

0

0

0

ENER

3

30

0

21

0

ENV

24

25

15

22

0

ESTAT

16

10

15

9

0

FISMA

22

25

18

22

0

FPI

0

5

0

4

0

GROW

62

85

31

73

0

HOME

67

58

36

49

0

INTPA

168

106

167

104

0

JUST

9

13

8

9

0

MARE

16

13

9

19

0

MOVE

64

48

61

55

0

NEAR

40

110

40

108

0

OLAF

0

0

0

0

0

REFORM

0

2

0

1

0

REGIO

7

3

5

5

0

RTD

149

354

110

333

0

SANTE

818

819

775

907

10  
(Európai Parlament)

SG*

13

13

2

0

0

TAXUD

50

43

47

40

0

TRADE

76

85

71

86

0

ÖSSZESEN:

1782

2048

1592

2072

10

*Ideértve a fellebbviteli bizottság véleményeit is. A kétszeres beszámítás elkerülése érdekében a fellebbviteli bizottság ülésein jóváhagyott végrehajtási jogi aktusokat az adott szakpolitikai területek első szintű bizottságának munkájába számítottuk bele.  
Az V. táblázat részletes információt tartalmaz a fellebbviteli bizottság munkájáról.

A bizottságok 2022-ben 2 048 alkalommal adtak ki véleményt 24 , ami növekedést jelent 2021-hez képest (1782), ez pedig magasabb munkateherre utal. Hasonlóképpen, a bizottsági eljárást követően elfogadott végrehajtási jogi aktusok száma (2072) is jelentősen meghaladta az előző évit (1592).

A bizottsági eljárásrendről szóló rendelet 11. cikke értelmében az Európai Parlament és a Tanács ellenőrzéshez való joggal rendelkezik. 2022-ben az Európai Parlament 10 állásfoglalást fogadott el a bizottsági eljárásrendről szóló rendelet 11. cikke alapján, és ezek mindegyike az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság által kidolgozott jogi aktusokra vonatkozott. A Tanács 2022-ben nem élt azon jogával, hogy kifogást emeljen e rendelkezés szerinti intézkedéstervezettel szemben.

3.4.A fellebbviteli bizottság ülései

Amint az az alábbi V. táblázatban is szerepel, a fellebbviteli bizottság 2022 folyamán 11 alkalommal ülésezett, és 13 végrehajtási jogi aktus tervezetét tárgyalta meg, melyeket a Bizottság terjesztett elé. 6 jogi aktus tervezetéről írásbeli konzultációt folytatott, 7-ről ülésen szavazott, 13 esetben pedig „nincs vélemény” lett az eredmény 25 . A Bizottság a fellebbviteli bizottságban történő szavazást követően mind a 13 végrehajtási jogi aktust elfogadta, de ezek közül 2 elfogadása 2023-ban történt.

V. TÁBLÁZAT – A fellebbviteli bizottság tevékenysége

Szervezeti egység

A fellebbviteli bizottság üléseinek/írásbeli konzultációinak száma

A fellebbviteli bizottság véleményeinek 26 száma

A fellebbviteli bizottság véleményét követően elfogadott jogi aktusok száma

2021

2022

2021

2022

2021

2022

MOVE

1/0

0/0

1 (0)

0 (0)

1

0

SANTE

4 /10

10/6

10 (10)

12 (12)

10

10

TRADE

1/ 0

1/0

1 (1)

1 (1)

1

1

ÖSSZESEN:

6/10

11/6

12

13 (13)

12

11

3.5.Az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás alkalmazása

A bizottsági eljárásrendről szóló rendelet fenntartotta az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás joghatásait az ezen eljárásra hivatkozó meglévő alap-jogiaktusok alkalmazásában. 27 . Ez az eljárás már nem vezethető be az új jogszabályok esetében, azonban számos meglévő alap-jogiaktusban még előfordul, és továbbra is alkalmazandó azok keretében, egészen addig, amíg az érintett felhatalmazásokat hozzá nem igazítják a felhatalmazáson alapuló vagy végrehajtási jogi aktusokban szereplő felhatalmazásokhoz (a 2.1. szakaszban foglaltaknak megfelelően).

2022-ben 68 intézkedést fogadtak el az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás szerint (lásd az alábbi VI. táblázatot), ami megegyezik a 2021-es adattal (68).

2022-ben a társjogalkotók egyike sem élt azzal a joggal, hogy az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás keretében kifogást emeljen jogi aktusok ellen. Összehasonlításképpen: 2021-ben az Európai Parlament két alkalommal 28 emelt kifogást a Tanács pedig egyetlen egyszer sem.



VI. TÁBLÁZAT – Az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás szerint elfogadott intézkedések száma 

Szervezeti egység

Ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás – 
elfogadott intézkedések

Az Európai Parlament által kifogásolt intézkedéstervezetek

A Tanács által kifogásolt intézkedéstervezetek

AGRI

0

0

0

BUDG

0

0

0

CLIMA

0

0

0

CNECT

0

0

0

DEFIS

0

0

0

DIGIT

0

0

0

EAC

0

0

0

ECFIN

0

0

0

ECHO

0

0

0

EMPL

0

0

0

ENER

0

0

0

ENV

2

0

0

ESTAT

2

0

0

FISMA

2

0

0

FPI

0

0

0

GROW

7

0

0

HOME

0

0

0

INTPA

0

0

0

JUST

0

0

0

MARE

0

0

0

MOVE

0

0

0

NEAR

0

0

0

OLAF

0

0

0

REGIO

0

0

0

REFORM

0

0

0

RTD

0

0

0

SANTE

55

0

0

SG

0

0

0

TAXUD

0

0

0

TRADE

0

0

0

ÖSSZESEN:

68

0

0

4.Következtetés

A bizottságok tevékenysége 2022-ben nagyobb intenzitással folytatódott. Összességében véve a 322 működő bizottság 673 ülést tartott, 1675 írásbeli eljárást folytatott le, és 2048 véleményt adott ki. A bizottságok, amelyek lehetővé teszik, hogy a tagállamok a bizottsági eljárásrendről szóló rendelettel összhangban gyakorolhassák ellenőrzési hatásköreiket, értékes segítséget nyújtanak a Bizottságnak a társjogalkotók által ráruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlásához.

A Bizottság az Európai Parlament és a Tanács figyelmébe ajánlja ezt a jelentést.

(1)    HL L 55., 2011.2.28., 13. o.
(2)    A megfelelő szakpolitikai területekkel foglalkozó bizottsági szervezeti egységek tevékenységi körének megfelelően.
(3)    A Tanács 1999/468/EK határozata (1999. június 28.) a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról (HL L 184., 1999.7.17., 23. o.).
(4)       https://ec.europa.eu/transparency/comitology-register/screen/home
(5)      Intézményközi megállapodás (2016. április 13.) az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság között a jogalkotás minőségének javításáról (HL L 123., 2016.5.12., 1. o.), lásd: 27. pont.
(6)      Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás alkalmazását előíró egyes jogi aktusoknak az Európai Unió működéséről szóló szerződés 290. és 291. cikkéhez történő hozzáigazításáról, COM(2016) 799 final.
(7)    Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás alkalmazását előíró, a jogérvényesülés területére vonatkozó egyes jogi aktusoknak az Európai Unió működéséről szóló szerződés 290. cikkéhez történő hozzáigazításáról, COM(2016) 798.
(8)      HL L 275., 2022.10.25., 30. o. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:32022R2040
(9)      A rendeletnek az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás alkalmazását előíró egyetlen rendelkezését módosították, hogy előírják felhatalmazáson alapuló jogi aktusok alkalmazását a mellékleteknek a formanyomtatványok naprakésszé tétele érdekében történő módosítása érdekében.
(10)      Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról szóló 182/2011/EU rendelet módosításáról, COM(2017) 085 final.
(11)      A Bizottság javaslatot tett a komitológiai rendelet célzott módosítására, hogy ne kerüljön olyan helyzetbe, amikor jogilag köteles engedélyező határozatot hozni a bizottságban/fellebbviteli bizottságban (a tervezetet támogató vagy ellenző) álláspontot képviselő tagállamok minősített többsége nélkül. A Bizottság számára az olyan helyzet, amikor a bizottság nem nyilvánít véleményt („nincs vélemény” helyzet), különösen problematikus akkor, amikor a polgárokat és a vállalkozásokat közvetlenül érintő, politikailag érzékeny kérdésekről van szó, pl. az emberek, állatok vagy növények egészségét vagy biztonságát érintő kérdések.
(12)       https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say_hu  
(13)      C-207/21 P, Európai Bizottság kontra Lengyel Köztársaság, ECLI:EU:C:2022:560.
(14)      A Törvényszék ítélete, Pollinis France kontra Bizottság, T-371/20 és T-554/20, ECLI:EU:T:2022:556.
(15)      Az Európai Parlament és a Tanács 1049/2001/EK rendelete (2001. május 30.) az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről, HL L 145., 2001.5.31., 43. o.
(16)      A komitológiai nyilvántartásban a fellebbviteli bizottság a Főtitkárság felelősségi körébe tartozó bizottságként van nyilvántartva; a gyakorlatban azonban az érintett szervezeti egységek irányítása alá tartozik.
(17)      Néhány alap-jogiaktusban a jogalkotó a bizottság számára különös formációt határoz meg.
(18)      Ezeket 2021-ben fokozatosan megszüntették a többéves pénzügyi keret programjainak és alapjainak új generációja (2021–2027) keretében létrehozott „új” bizottságok megjelenésével párhuzamosan.
(19)      2019: 318, 2020-ban: 320
(20)    A bizottságok szavazásaira sor kerülhet rendes bizottsági ülésen, vagy kellően indokolt esetben írásbeli eljárásban a bizottsági eljárásrendről szóló rendelet 3. cikke (5) bekezdésének megfelelően.
(21)    A vélemények száma és a végrehajtási jogi aktusok/intézkedések száma eltérhet; ennek okait a kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentum bevezetése ismerteti.
(22)      Az elfogadott végrehajtási jogi aktusok tekintetében a bizottsági szolgálatok (szakpolitikai területek) jelzőszáma arra utal, hogy a szóban forgó jogi aktusokat az e bizottsági szolgálat által irányított bizottságban készítették elő (vitatták meg és/vagy szavazták meg); egyes esetekben a jogi aktus tényleges elfogadását hivatalosan egy másik bizottsági szolgálat biztosította.
(23)      A “nincs vélemény” eredményű szavazást beleszámítottuk a vélemények teljes számába, mivel ez a bizottsági szavazás egyik lehetséges eredménye.
(24)      A szavazások túlnyomó többsége esetében pozitív vélemény született, míg 33 esetben „nincs vélemény” lett az eredmény (nem számítva a fellebbviteli bizottság szintjén történt szavazásokat). Nem volt olyan eset, amikor negatív vélemény született.
(25)    További részletek a kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentumban találhatók.
(26)      A „vélemények” számába azok az esetek is beleszámítanak, amikor egy adott kérdésben a hivatalos eredmény „nincs vélemény”, ami azt jelenti, hogy sem a pozitív, sem a negatív vélemény nem kapott kellő támogatottságot. A “nincs vélemény” eredményű szavazások számát zárójelben tüntettük fel.
(27)    A bizottsági eljárásrendről szóló rendelet 12. cikkének második bekezdése.
(28)      A részleteket lásd: SWD(2022)279, 102. o.