2022.7.8. |
HU |
Az Európai Unió Hivatalos Lapja |
C 263/32 |
A (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele
(2022/C 263/10)
Ez az értesítés a (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 17. cikke (5) bekezdésének megfelelően kerül közzétételre.
ÉRTESÍTÉS AZ EGYSÉGES DOKUMENTUMOT MÓDOSÍTÓ STANDARD MÓDOSÍTÁSRÓL
„Arribes”
PDO-ES-A0614-AM03
Az értesítés időpontja: 2022.4.11.
A JÓVÁHAGYOTT MÓDOSÍTÁS LEÍRÁSA ÉS INDOKOLÁSA
1. A borok fizikai-kémiai paramétereinek módosításai
LEÍRÁS:
A fehér- és rozé borok illósavtartalmának növelése; valamint a fehér-, rozé és vörösborok alkoholtartalmának és minimális összes savtartalmának csökkentése.
Ez a módosítás a termékleírás 2. pontjának a) bekezdését és az egységes dokumentum 4. pontját érinti.
Ez standard módosításnak minősül, és az egységes dokumentumra vonatkozik. Ez nem jár az oltalom alatt álló termék jellemzőinek jelentős változtatásával, így a termék megőrzi a kapcsolat leírásában szereplő, a természeti és emberi tényezők közötti kölcsönhatásból fakadó jellemzőket és profilt. Ennek alapján megállapítható, hogy ez a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikke (1) bekezdésében felsorolt kategóriák egyikébe sem.
INDOKOLÁS:
A fehér- és rozé borok illósavtartalmának növelése: erre a módosításra azért van szükség, mert az új borkészítési eljárások (narancsborok és seprőn történő érlelés) és az ilyen típusú borok tárolási körülményei (hordók, amfora, betontartályok) több lehetőséget biztosítanak a borok érlelésére, bár érzékszervi jellemzőik tekintetében nincs nagy hatásuk.
A borok alkoholtartalmának csökkentése: az egészségesebb termékek iránti érdeklődésnek és a borkészítési folyamat jobb irányításának köszönhetően ma már könnyebb, kevésbé strukturált borokat tudunk előállítani, miközben továbbra is kiaknázzuk az „Arribes” oltalom alatt álló eredetmegjelölés hatálya alá tartozó területen található talajokban rejlő lehetőségeket.
A borok minimális savtartalmának csökkentése: Az átlaghőmérsékletben az éghajlatváltozás következtében az elmúlt években megfigyelt emelkedés miatt a szőlő savtartalma alacsonyabb. A manapság alkalmazott biztonságosabb előállítási technikák lehetővé teszik a későbbi technológiai érést, ami azt jelenti, hogy csökkenteni kell a megengedett minimumértékeket.
2. Az érzékszervi jellemzők módosítása borfajták szerint
LEÍRÁS:
A borok érzékszervi jellemzőiről szóló szakaszt átfogalmazták.
Ez a módosítás a termékleírás 2. pontjának b) bekezdését és az egységes dokumentum 4. pontját érinti.
Ez standard módosításnak minősül, és az egységes dokumentumra vonatkozik. Ez a módosítás az érzékszervi jellemzőket úgy igazítja ki, hogy azok az érzékszervi elemzés során jobban értékelhetők legyenek. Ez nem jár a termék jelentős módosításával, amely megőrzi a kapcsolatokról szóló szakaszban leírt jellemzőket és profilt, amelyek a környezeti és emberi tényezők kölcsönhatásából erednek. Ennek alapján megállapítható, hogy ez a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében felsorolt kategóriák egyikébe sem.
INDOKOLÁS:
Az eredetmegjelöléssel védett borok érzékszervi leírását módosítani kell annak érdekében, hogy e jellemzők az EN ISO 17025 szabványban meghatározott kritériumoknak megfelelő kóstolóbizottság által értékelhetők legyenek.
3. A tartályok bélelésére vonatkozó kötelezettség megszüntetése
LEÍRÁS:
A termékleírás borkészítési feltételekről szóló 3. pontja b.1) bekezdése 4. pontjának utolsó mondatát, amely a tartályok bélelését írja elő, törölték.
Ez a módosítás a termékleírás 3. pontja b.1) bekezdését és az egységes dokumentum 5. pontját érinti.
Ezt az egységes dokumentumot módosító standard módosításnak kell tekinteni, amelynek célja, hogy a borkészítés feltételeiről szóló szakaszt hozzáigazítsák a modern borászat korszerű technológiáihoz. Nem jár együtt a bor érzékszervi és fizikai-kémiai jellemzőinek megváltozásával, amelyek változatlanok maradnak. E módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében szereplő kategóriák egyikébe sem.
INDOKOLÁS:
Javasolták a termékleírás borkészítési feltételekre vonatkozó 3. pontja b.1) bekezdése 4. pontjának utolsó mondatának törlését annak érdekében, hogy lehetővé váljon bizonyos olyan jelenlegi termelési gyakorlatok alkalmazása, amelyek nagyon jó minőségi eredményeket érnek el, és amelyek során nem bélelt, például betonból készült tartályokat használnak.
4. Másodlagos fajták felvétele: puesta en cruz, gajo arroba, bastardillo chico, tinta jeromo és mandón
LEÍRÁS:
Öt új fajta került bevezetésre. A fő és másodlagos fajták közötti különbségtételt szintén törölték.
Ez a módosítás a termékleírás 3. pontjának c) bekezdését és 6. pontját és az egységes dokumentum 7. pontját érinti.
Az egységes dokumentumot érintő standard módosításnak minősül. A fentieknek megfelelően e fajták hozzáadása nem változtatja meg az „Arribes” oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok egyedi jellegét, hanem hozzájárul a leírás optimalizálásához. A módosítás nem érinti a kapcsolatról szóló szakaszt, ezért nem sorolható be az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikke (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem.
INDOKOLÁS:
Bár ez az öt fajta már szerepelt a terület hagyományos fajtáinak térképén, eddig nem azonosították és jegyezték be őket.
Ezeket a fajtákat az Instituto Tecnológico Agrario de Castilla y León [Kasztília és León Mezőgazdaságtechnológiai Intézete] Bortermelési Egységének (Woody Crops Department) kutatói csoportja fedezte fel a 2002-ben az „Arribes” OEM körülhatárolt területén végzett felmérések során, a másodlagos őshonos fajták visszatelepítésére irányuló kutatási projekt keretében. A fajták jellemzőinek meghatározását követően megkezdődött a bejegyzési eljárás. Végül ezeket a fajtákat felvették a Kasztília és León területén engedélyezett borszőlőfajták jegyzékébe, amelyet a Kasztília és León Közösség bortermelésének szabályozásáról szóló, 2018. december 19-i AYG/1408/2018 rendelet (BOCyL 2. sz., 2019. január 3.) XI. melléklete tartalmaz. Ezt a rendeletet nemrégiben módosította a 2020. szeptember 4-i AGR/836/2020. sz. rendelet (BOCyL 190. sz., 2020. szeptember 15.).
Az e fajtákat tartalmazó borok elemzése azt mutatta, hogy megőrzik az „Arribes” oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok egyedi jellegét, és hogy a borok borászati szempontból figyelemre méltó minőségi jellemzőkkel rendelkeznek, amelyeket nem szabad elveszíteni. Azt is szem előtt kell tartani, hogy ezeket a fajtákat az OEM létrehozása előtt a területen gyakran használták borok előállításához.
A fő és másodlagos fajták közötti különbségtételt szintén törölték, mivel nem szükséges.
5. A kapcsolatra vonatkozó szakasz átfogalmazása
LEÍRÁS:
A módosítás naprakésszé teszi a kapcsolatok leírását tartalmazó szakasz emberi tényezőkről szóló alszakaszának szövegét, amely a termékleírásban jelenleg szereplő fajtákra utalt.
Ez a módosítás a termékleírás 7. pontjának a.2) bekezdését és az egységes dokumentum 8.1. pontját érinti.
Ez egy standard módosítás, mivel bár a kapcsolat leírását tartalmazó szakasz egyik alszakaszára vonatkozik, ez utóbbi a tényezők és a termék jellemzői közötti kölcsönhatás tekintetében változatlan marad. Az ok-okozati összefüggés változatlan marad. Ezért a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében szereplő kategóriák egyikébe sem.
INDOKOLÁS:
A módosítás naprakésszé teszi a kapcsolatok leírását tartalmazó szakasz emberi tényezőkről szóló alszakaszának szövegét, amely utalást tartalmazott arra, hogy e másodlagos fajták vizsgálata, bejegyzése és engedélyezése folyamatban van. Ez a folyamat már lezárult, ezért a szöveget aktualizálni kell, hogy tükrözze az új helyzetet. A szövegnek az „Arribes” oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok előállításához engedélyezett fajták közé történő felvételükkel is összhangban kell lennie.
6. A bor forrásnál történő palackozására vonaktozó követelményt indokló szakasz szövegének javítása
LEÍRÁS:
Javításokat végeztek annak a szakasznak a szövegén, amely kifejti, hogy miért kell a bort a forrásnál palackozni.
Ez a módosítás a termékleírás 8. pontjának b.2) bekezdését és az egységes dokumentum 9. pontját érinti.
Ez egy standard módosítás, mivel pusztán formai jellegű, és nem vonja maga után a termékleírásban meghatározott szabályok és követelmények módosítását. Más szóval a termékleírás már tartalmazta a bornak a forrásnál történő palackozására vonatkozó kötelezettséget. E kötelezettség indokainak szövegezésén javítottak. E módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében szereplő kategóriák egyikébe sem.
INDOKOLÁS:
A módosítás csupán e követelmény szövegezésének javítását jelenti a jobb indokolás érdekében, mivel az alapvető fontosságú a végtermék minőségének megőrzéséhez.
7. A címkézési rendelkezések szövegének naprakésszé tétele
LEÍRÁS:
A szöveget az elavult jogi hivatkozások törlésével javították.
A módosítás a termékleírás 8. pontjának b.3) bekezdésére vonatkozik, az egységes dokumentumot azonban nem érinti.
Ez egy standard módosítás, mivel nem sorolható az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem.
INDOKOLÁS:
A módosítás a megfogalmazás javításából áll, amely nem vonja maga után maguknak a címkézési rendelkezéseknek a módosítását.
8. Igazodás a termékleírásnak való megfelelés ellenőrzési szabályaihoz
LEÍRÁS:
Az ellenőrzések leírását átfogalmazták.
A módosítás a termékleírás 9. pontjának b) bekezdésére vonatkozik, az egységes dokumentumot azonban nem érinti.
Standard módosításnak minősül, amely nem érinti az egységes dokumentumot, és nem sorolható az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem.
INDOKOLÁS:
Javasolták e bekezdés átfogalmazását annak érdekében, hogy egyértelműbbé váljon, és összhangba kerüljön a jelenleg alkalmazandó uniós jogszabályi rendelkezésekkel.
EGYSÉGES DOKUMENTUM
1. A termék elnevezése
Arribes
2. A földrajzi árujelző típusa
OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés
3. A szőlőből készült termékek kategóriái
1. |
Bor |
4. A bor(ok) leírása
1. BOR – fehér- és rozé borok
RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS
Fehérborok:
— |
Külső megjelenés: sárga szín, a szürkétől az aranysárgáig terjedő árnyalatokkal. |
— |
Illatjellemzők: tiszta illatok (kellemetlen szagok hiánya), gyümölcsös és/vagy virágos jegyekkel. Nyomokban ásványos jegyekkel rendelkezhetnek. |
— |
Ízjellemzők: ízletes, kiegyensúlyozott savtartalommal. |
„Hordóban erjesztett” bor:
— |
Megjelenésüket tekintve a borkészítési folyamatnak köszönhetően a színek intenzívebbek, mint a fiatalabb bortípusok esetében. |
— |
Illatjellemzők: határozott aromák közepes intenzitású füstös és pirított jegyekkel a fajtára jellemző gyümölcsös és virágos jegyekkel vegyítve. |
— |
Ízjellemzők: olajos, telt és komplex, jól strukturált tölgyfajegyekkel. |
Rozé borok:
— |
Külső megjelenés: halvány rózsaszíntől a világosvörösig terjedő szín. |
— |
Illatjellemzők: erőteljes aromák (kellemetlen szagok hiánya), elsősorban gyümölcsös jegyekkel. |
— |
Ízjellemzők: gyümölcsös, kiegyensúlyozott savtartalommal. |
Érlelt rozé borok:
— |
Külső megjelenés: rózsaszín, az érlelési folyamatból eredő árnyalatokkal. |
— |
Illatjellemzők: jellegzetesen tiszta aromákkal, az érlelési folyamat hosszától függően kiegyensúlyozott fás és gyümölcsös aromákkal. |
— |
Ízjellemzők: jól strukturált, megfelelően kiegyensúlyozott sav- és alkoholtartalommal, hosszan tartó lecsengéssel. |
(*) |
Az e dokumentumban nem rögzített analitikai paramétereknek meg kell felelniük a hatályos szabályoknak. |
Általános analitikai jellemzők |
|
Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék) |
|
Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék) |
11,0 |
Minimális összes savtartalom |
4,0 g/l, borkősavban kifejezve |
Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter) |
11,67 |
Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter) |
150 |
2. BOR – Vörös újborok
RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS
Külső megjelenés: vörös szín, a lilásvöröstől a bíborvörösig terjedő árnyalatokkal.
Illatjellemzők: tiszta illatok, gyümölcsös és/vagy ásványos jegyekkel.
Ízjellemzők: gyümölcsös, kiegyensúlyozott savtartalommal.
(*) |
Az e dokumentumban nem rögzített analitikai paramétereknek meg kell felelniük a hatályos szabályoknak. |
(**) |
Az egy évnél idősebb borok esetében az illósavtartalom határértékét a következőképpen kell kiszámítani: 0,7 g/l, legfeljebb 10 térfogatszázalék alkoholtartalomig, 10 térfogatszázalék alkoholtartalom felett alkoholfokonként + 0,06 g/l. |
Általános analitikai jellemzők |
|
Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék) |
|
Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék) |
11,0 |
Minimális összes savtartalom |
4,0 g/l, borkősavban kifejezve |
Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter) |
11,67 |
Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter) |
150 |
3. BOR – Érlelt vörösborok
RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS
Külső megjelenés: a lilásvöröstől a vörösig terjedő szín, esetlegesen az érlelésre jellemző narancssárga árnyalatokkal. A közepestől a kifejezettig terjedő intenzitás.
Illatjellemzők: tiszta, gyümölcsös aromák, a fával történő érlelésre jellemző gyümölcsös aromákkal és/vagy ásványos jegyekkel.
Ízjellemzők: jól strukturált, fás ízekkel és megfelelően kiegyensúlyozott savtartalommal.
(*) |
Az e dokumentumban nem rögzített analitikai paramétereknek meg kell felelniük a hatályos szabályoknak. |
(**) |
Az egy évnél idősebb borok esetében az illósavtartalom határértékét a következőképpen kell kiszámítani: 0,7 g/l, legfeljebb 10 térfogatszázalék alkoholtartalomig, 10 térfogatszázalék alkoholtartalom felett alkoholfokonként + 0,06 g/l. |
Általános analitikai jellemzők |
|
Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék) |
|
Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék) |
12,0 |
Minimális összes savtartalom |
4,0 g/l, borkősavban kifejezve |
Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter) |
11,67 |
Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter) |
150 |
5. Borkészítési eljárások
5.1. Különleges borászati eljárások
1. |
Különleges borászati eljárás
|
2. |
A borkészítésre vonatkozó korlátozás
|
5.2. Maximális hozamok
1. |
Vörös fajták |
7 000 kilogramm szőlő hektáronként
2. |
|
50,4 hektoliter hektáronként
3. |
Fehér fajták |
10 000 kilogramm szőlő hektáronként
4. |
|
72 hektoliter hektáronként
6. Körülhatárolt földrajzi terület
Az „Arribes” OEM földrajzi területe Salamanca tartomány északnyugati részét és Zamora tartomány délnyugati részét foglalja magában.
Az előállítási területet a következő települések alkotják:
— |
Salamanca tartomány: |
Ahigal de los Aceiteros, Aldeadávila de la Ribera, Corporario, Fregeneda (La), Hinojosa de Duero, Lumbrales, Masueco, Mieza, Peña (La), Pereña de la Ribera, Puerto Seguro, Redonda (La), San Felices de los Gallegos, Saucelle, Sobradillo, Valdenoguera, Vilvestre, Villar de la Yegua, Villar del Ciervo és Villarino de los Aires.
— |
Zamora tartomány: |
Abelón, Argañin, Badilla, Carbajosa de Alba, Castro de Alcañices, Cibanal, Cozcurrita, Fariza, Fermoselle, Formariz, Fornillos de Fermoselle, Gamones, Luelmo, Mámoles, Monumenta, Moral de Sayago, Moralina, Pinilla de Fermoselle, Pino, Salto de Castro, Santa Eulalia, Torregamones, Villadepera, Villalcampo és Villardiegua de la Ribera.
Almaraz de Duero településen a 2., 3., 4., 12., 13., 14. és 16. poligon, valamint Muelas del Pan településen az 1. poligon.
7. Borszőlőfajták
|
ALBILLO MAYOR |
|
ALBILLO REAL |
|
BRUÑAL - ALBARÍN TINTO |
|
DOÑA BLANCA - MALVASÍA CASTELLANA |
|
GAJO ARROBA |
|
GARNACHA TINTA |
|
GARRO - MANDÓN |
|
JUAN GARCÍA - MOURATÓN |
|
MENCÍA |
|
MERENZAO - BASTARDILLO CHICO |
|
RABIGATO - PUESTA EN CRUZ |
|
RUFETE |
|
SYRAH |
|
TEMPRANILLO |
|
TINTO JEROMO |
|
VERDEJO |
8. A kapcsolat(ok) leírása
8.1. Természeti és emberi tényezők
Éghajlat
Arribes del Duero éghajlati jellemzői nagyon jellegzetesek, és e terület egyik fő meghatározó kritériumát jelentik, ahol az éghajlat jelentősen eltér a régió többi részének éghajlatától. A csapadékmennyiség viszonylag magas, évi 575 mm és 800 mm között van, mivel a terület a Duero folyó medencéjének legnyugatabbra fekvő részén helyezkedik el.
A domborzat a jelentős hőmérséklet-különbségekért is felelős. A félsíkságon a hőmérsékleti minták hasonlóak a vízgyűjtő többi részéhez (hosszú, hideg telek és rövid, forró nyarak), de a folyóvölgyekben („arribe”) sokkal magasabb a hőmérsékletet (körülbelül 5 °C-kal magasabb, mint a félsíkságon), ami rövidebb teleket és hosszabb nyarakat eredményez. Az e területek között húzódó kanyonok fagymentesek, ahol a januári átlaghőmérséklet 9 °C körül van. A hőmérséklet itt augusztusban mintegy 26 °C-ra emelkedik. Mindkét esetben sok, évente mintegy 2 680 a napsütéses órák száma.
Arribes del Duero éghajlata kissé nedves mediterrán, melegebb és nedvesebb, mint a régió többi része.
Talaj
A területen található talajok többsége palás gránitból áll. Ezek a talajok alacsony mésztartalmúak, frissek és termékenyek, természetesen savasak (5 és 6 közötti pH-értékkel), iszapos-agyagos szerkezetűek és magas kőtartalmúak, amely jellemzők különböznek a szomszédos szőlőtermő területek talajaitól.
A természeti tényezőket figyelembe véve az „Arribes” OEM bortermelők az évek során meghatározták az alábbiakat:
1. |
Egyedi fajtatérkép. A legfőbb fajta (jelen esetben vörös) Juan García. Ez a fajta, amely a földrajzi jelzéssel ellátott borok fő alkotóeleme, olyan egyedi és megkülönböztető jelleget kölcsönöz a boroknak, amely hangsúlyozza struktúrájukat és simaságukat. Egy másik hagyományos vörösszőlőfajta, amely a mennyiség és az igazolt minőség szempontjából fontos, a Rufete; egy olyan fajta, amely finom aromákat, valamint eleganciát és komplexitást kölcsönöz a boroknak. Ezenkívül a Bruñal fajtát is használják (a területen valószínűleg őshonos), amely mindig gazdag színt és magasabb alkoholtartalmat kölcsönöz. Ezt a fajtát a szőlőtermesztők egyértelműen nagyra tartják és értékelik a területen. Ezeket az őshonos fajtákat más fajták (Tempranillo, Garnacha, Mencía [vörös fajták]) és Malvasía, Albillo vagy Verdejo (fehér fajták) egészítik ki, amelyek szintén a terület terroir-ján alapuló egyedi jellemzőkkel rendelkeznek. A fentiek mellett a Bastardillo Chico, Tinta Jeromo, Mandón, Gajo Arroba, Puesta en Cruz stb. is egyértelműen kiemelkedő jelentőségű őshonos fajták a fajtatérképen. Ezek már felhasználhatók oltalom alatt álló borok készítéséhez, mivel a bejegyzési és engedélyezési eljárás lezárult a másodlagos fajták visszatelepítéséről szóló, a Kasztília és León Mezőgazdaságtechnológiai Intézete által készített tanulmányt követően. Az elmúlt években más olyan fajták is jelentőségre tettek szert, amelyek bizonyítottan jól alkalmazkodtak a területhez, és Arribes térségében uralkodó körülmények között egyedi jellemzőkkel rendelkeznek. Ez igaz a Syrah vörös fajtára, amelyet széles körben termesztenek, és amelyet fontosnak tartanak az Arribes del Duero területén termesztett fajták között. Jellemzői tovább erősödnek, ha kavicsos, gránitos talajokban és meleg, napsütéses éghajlaton termesztik (ami igaz Arribes esetében). Viszonylag könnyen művelhető, és nem érzékeny a betegségekre. A Syrah fajtát tökéletesen kiegészítik az őshonos fajták, és fajtabor készítéséhez történő felhasználása esetén Arribes-ben kiváló minőségű borok jönnek létre, amelyek tökéletesen kifejezik a terület sajátosságát. |
2. |
A szőlőtermesztésnek hosszú hagyománya van a térségben. A szőlőtőkék legalább 50 %-át 1956 előtt telepítették, és szinte mindegyikük alacsony szőlőtőke. A tőkék csak kis százalékát termesztik kordonos műveléssel. Van némi tapasztalat a bakművelésű szőlőtőkék lugassá történő átalakításával kapcsolatban, de ez meglehetősen ritkán fordul elő. |
3. |
Az ültetvénysűrűség magas, hagyományosan hektáronként 2 000 és 3 000 növény között mozog. |
8.2. A termék jellemzői
Az „Arribes” oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borokat aromaprofiljuk jellemzi, amely megkülönbözteti őket a más területeken termelt boroktól. Ez természetes savtartalmuknak köszönhető, ami frissességet kölcsönöz nekik. A vörösborok esetében ez a polifenolok magas koncentrációjának és az érett, dzsemszerű gyümölcs aromáinak, valamint a jellegzetes ásványi jegyeiknek is köszönhető.
8.3. A kapcsolat leírása
1. |
A szőlő vegetációs időszaka tavasztól kezdve (amely ezen a területen korábban kezdődik) Arribes del Duero területén a növények számára előnyös megfelelő csapadékszint miatt hosszabb. Ez jelentős hatással van a bor megfelelő természetes savtartalmára, mivel általában nem alacsonyabb 5,5 g/l-nél. |
2. |
Arribes del Duero területén a hőmérsékleti minta biztosítja, hogy a gyümölcs tökéletesen megérjen, ami nagyobb polifenol-koncentrációt tesz lehetővé. Ez megváltoztatja a borok aromaprofilját, amelyek bizonyos mértékben hajlamosak arra, hogy túlérett, dzsemhez hasonló gyümölcsös aromák alakuljanak ki bennük. |
3. |
Arribes fajtatérképe nagyon különbözik a többi területétől. Ennek megfelelően a borok igen egyedi aromaprofillal, és általában megkülönböztető érzékszervi jellemzőkkel rendelkeznek. |
9. További alapvető feltételek (csomagolás, címkézés, egyéb követelmények)
Jogi keret:
Nemzeti jogszabályban
A további feltétel típusa:
Csomagolás a körülhatárolt földrajzi területen belül
A feltétel leírása:
A borkészítési folyamatnak részét képezi a borok palackozása és érlelése, ezért a termékleírásban ismertetett érzékszervi és fizikai-kémiai jellemzők csak akkor garantálhatók, ha minden, a bor kezelésével kapcsolatos művelet elvégzésére a termelési területen kerül sor. Ezért a minőség megőrzése, a származás garantálása és az ellenőrzés biztosítása érdekében – figyelembe véve, hogy a „Arribes” oltalom alá tartozó eredetmegjelöléssel ellátott borok palackozása az e termékleírásban meghatározott jellemzők elérésének egyik kritikus pontja – ezt a műveletet az előállítási területen található pincészetekben és palackozó létesítményekben kell elvégezni.
Jogi keret:
Nemzeti jogszabályban
A további feltétel típusa:
A címkézéshez kapcsolódó további feltételek
A feltétel leírása:
Az évjáratot akkor is fel kell tüntetni a címkén, ha a borokat nem érlelik.
A címkén a következő kifejezések tüntethetők fel:
— |
A „DENOMINACIÓN DE PROTEGIDA” [OLTALOM ALATT ÁLLÓ EREDETMEGJELÖLÉS] helyett a „DENOMINACIÓN DE ORIGIN” [EREDETMEGJELÖLÉS] kifejezés. |
— |
Rozé és vörösborok: a CRIANZA, RESERVA és GRAN RESERVA kifejezések, feltéve, hogy a bor megfelel a vonatkozó jogszabályokban meghatározott követelményeknek, valamint a ROBLE kifejezés, feltéve, hogy a bor megfelel a vonatkozó jogszabályokban meghatározott követelményeknek, és legalább 3 hónapig tölgyfahordóban érlelték. |
— |
Minden bor esetében: A FERMENTADO EN BARRICA [HORDÓBAN ERJESZTETT] kifejezés, amennyiben a bor megfelel az alkalmazandó jogszabályokban meghatározott követelményeknek, és a bort legalább 3 hónapig tölgyfahordóban erjesztik. |
A termékleíráshoz vezető link
www.itacyl.es/documents/20143/342640/PCC+DOP+ARRIBES+Rev+2.docx/8bc6c048-a143-5813-e576-e8876e19c90d