Brüsszel, 2022.9.20.

COM(2022) 476 final

2022/0293(NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

a Covid19-járvány miatt felmerülő szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatok mérséklése érdekében az (EU) 2020/672 rendelet alapján a Horvát Köztársaságnak nyújtandó ideiglenes támogatásról szóló (EU) 2020/1348 végrehajtási határozat módosításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

   

Az (EU) 2020/672 tanácsi rendelet (a továbbiakban: SURE-rendelet) meghatározza a Covid19-járvány okozta súlyos gazdasági zavarral küzdő, vagy annak komoly veszélyével fenyegetett tagállamoknak nyújtandó uniós pénzügyi támogatás jogi keretét. A SURE keretében nyújtott támogatás elsősorban a csökkentett munkaidős foglalkoztatás vagy a munkavállalók és az önfoglalkoztatók védelmét célzó hasonló intézkedések finanszírozását, és ezáltal a munkanélkülivé válás és a jövedelemkiesés előfordulásának csökkentését, valamint az említettekhez kapcsolódóan bizonyos – különösen a munkahelyeken bevezetett – egészségügyi vonatkozású intézkedések finanszírozását szolgálja.

2020. augusztus 6-án Horvátország pénzügyi támogatást kért az Uniótól, a Tanács pedig az (EU) 2020/1348 végrehajtási határozatával 2020. szeptember 25-én pénzügyi támogatást nyújtott annak érdekében, hogy kiegészítse a Covid19-világjárvány hatásának, valamint a munkavállalókat és önfoglalkoztatókat érintő társadalmi-gazdasági következményeinek kezelésére irányuló nemzeti erőfeszítéseit.

2022. július 25-én Horvátország ismét a SURE-rendelet szerinti uniós pénzügyi támogatást kért.

A SURE-rendelet 6. cikkének (2) bekezdésével összhangban a Bizottság konzultált a horvát hatóságokkal, hogy ellenőrizze a tényleges kiadások Covid19-világjárvány miatti hirtelen és nagymértékű növekedését, amely közvetlenül kapcsolódik a Horvátország által hozott munkaerőpiaci vonatkozású intézkedésekhez. Mindez az (EU) 2020/1348 tanácsi végrehajtási határozatban említett, következő hatályos intézkedésekhez kapcsolódik:

a)    A hatályos intézkedés, amely a 2019. évhez képest bevételcsökkentéssel érintett vállalkozások esetében társfinanszírozást biztosít a munkavállalók béréhez, azzal a feltétellel, hogy munkaviszonyuk nem szűnik meg. A támogatás összegét 2020 márciusára vonatkozóan teljes munkaidős alkalmazottanként 3 250 HRK-ban rögzítették, 2020 áprilisától kezdődően pedig teljes munkaidős alkalmazottanként 4 000 HRK-ban rögzítették a támogatás havi összegét. Az egy munkavállalóra jutó támogatás összege változatlan marad abban az időszakban, amikor az intézkedés aktív marad, de a támogatásra jogosult ágazatok a gazdasági feltételektől függően idővel változnak. A 2020 novembere és 2021 júniusa közötti időszakban a nemzeti hatóságok határozata alapján lezárás alatt álló vállalatok teljes munkaidős alkalmazottanként támogatást kapnak a lezárás napjainak számától függően, de legfeljebb 4 000 HRK-t a lezárások teljes hónapjára. Az intézkedést 2022. június végén megszüntették.

b)    A hatályos intézkedés, amely a munkaidő átmeneti csökkentéséhez nyújt támogatást 1 a 2020 júniusa és 2022 decembere közötti időszakban azon – bármely ágazatban működő – vállalkozások számára, amelyek legalább 10 főt foglalkoztatnak, azzal a feltétellel, hogy a munkaviszony nem szűnik meg. Az intézkedés keretében havonta és munkavállalónként legfeljebb 2 000 HRK támogatás nyújtható. Az intézkedést a tervek szerint 2022. december végéig hajtják végre.

Horvátország benyújtotta a Bizottságnak a megfelelő információkat.

A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a Bizottság javaslatot tesz a Tanácsnak arra, hogy fogadjon el végrehajtási határozatot a fent említett intézkedések támogatása céljából a SURE-rendelet keretében Horvátországnak nyújtandó pénzügyi támogatásról.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

E javaslat teljes mértékben összhangban van az alapját képező (EU) 2020/672 tanácsi rendelettel.

E javaslat kiegészít egy másik, a tagállamok számára szükséghelyzet esetén támogatást biztosító uniós jogi eszközt, nevezetesen az Európai Unió Szolidaritási Alapjának (EUSZA) létrehozásáról szóló, 2002. november 11-i 2012/2002/EK tanácsi rendeletet (a továbbiakban: 2012/2002/EK rendelet). 2020. március 30-án elfogadták az (EU) 2020/461 európai parlamenti és tanácsi rendeletet, amely az említett jogi eszközt módosítja abból a célból, hogy annak hatálya kiterjedjen a jelentős népegészségügyi szükséghelyzetekre, valamint meghatározza a finanszírozásra jogosult konkrét műveleteket.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

E javaslat a jelenlegi Covid19-világjárványra válaszul hozott intézkedések közé tartozik, mint amilyen például a koronavírusra való reagálást célzó beruházási kezdeményezés, és kiegészíti a foglalkoztatást támogató egyéb eszközöket, így az Európai Szociális Alapot és az Európai Stratégiai Beruházási Alapot (ESBA)/InvestEU-t. Azáltal, hogy a hitelfelvételt és a hitelnyújtást kihasználva támogatja a tagállamokat a Covid19-járvány sajátos esetében, e javaslat második védelmi vonalat hoz létre a csökkentett munkaidős foglalkoztatás és más hasonló intézkedések finanszírozására, elősegítve a munkahelyek megőrzését, és ezáltal védelmet nyújtva az alkalmazottaknak és az önfoglalkoztatóknak a munkanélküliség kockázatával szemben.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A szóban forgó eszköz jogalapja az (EU) 2020/672 tanácsi rendelet.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

A javaslat a tagállam kérelmén alapul és az európai szolidaritás szellemében ideiglenes hitel formájában uniós pénzügyi támogatást biztosít a Covid19-járvány által érintett tagállamnak. Második védelmi vonalként az ilyen pénzügyi támogatás ideiglenes alapon segítséget nyújt a kormányzatok számára a csökkentett munkaidős rendszerek és egyéb hasonló intézkedések miatt megnövekedett közkiadásaik fedezéséhez, elősegítve azt, hogy megőrizzék a munkahelyeket, és ezáltal védelmet nyújtsanak az alkalmazottaknak és az önfoglalkoztatóknak a munkanélküliség és a jövedelemkiesés kockázatával szemben.

A támogatás segíteni fogja az érintett lakosságot, és hozzájárul a Covid19-válság okozta közvetlen társadalmi és gazdasági hatások enyhítéséhez.

Arányosság

A javaslat tiszteletben tartja az arányosság elvét. Nem lépi túl az eszköz kitűzött céljainak eléréséhez szükséges mértéket.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

Annak érdekében, hogy a Tanács időben el tudja fogadni a javaslatot, azt rövid idő alatt kellett előkészíteni, ezért nem került sor konzultációra az érdekelt felekkel.

Hatásvizsgálat

A javaslat sürgős jellegére tekintettel nem került sor hatásvizsgálatra.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A Bizottság számára lehetővé kell tenni a pénzügyi piacokon történő hitelfelvételt azzal a céllal, hogy a szóban forgó forrásokat továbbhitelezze a SURE eszköz keretében pénzügyi támogatást kérő tagállamnak.

A rendszer pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében a tagállami garanciákon kívül egyéb biztosítékok is beépülnek a keretbe, melyek a következők:

·szigorú és konzervatív pénzgazdálkodási megközelítés,

·a hitelportfólió olyan kialakítása, amely korlátozza a koncentrációs kockázatot, az éves kitettséget és az egyes tagállamokkal szembeni túlzott kitettséget, ugyanakkor elegendő forrást biztosít a leginkább rászoruló tagállamok számára, valamint

·lehetőségek az adósság átütemezésére.

2022/0293 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

a Covid19-járvány miatt felmerülő szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatok mérséklése érdekében az (EU) 2020/672 rendelet alapján a Horvát Köztársaságnak nyújtandó ideiglenes támogatásról szóló (EU) 2020/1348 végrehajtási határozat módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a Covid19-világjárvány miatt felmerülő szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatokat mérséklő ideiglenes támogatást nyújtó európai eszköz (SURE) létrehozásáról szóló, 2020. május 19-i (EU) 2020/672 tanácsi rendeletre 2 és különösen annak 6. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Horvátország 2020. augusztus 6-i kérelme alapján a Tanács az (EU) 2020/1348 végrehajtási határozattal 3 pénzügyi támogatást nyújtott Horvátországnak legfeljebb 1 020 600 000 EUR összegű, legfeljebb 15 éves átlagos futamidejű és 18 hónapos rendelkezésreállási időszakkal rendelkező hitel formájában annak érdekében, hogy kiegészítse Horvátországnak a Covid19-járvány hatása, valamint az említett járványnak a munkavállalókat és önfoglalkoztatókat érintő társadalmi-gazdasági következményei kezelésére irányulóan tett nemzeti intézkedéseit.

(2)Horvátországnak arra a célra kellett felhasználnia a hitelt, hogy finanszírozza az (EU) 2020/1348 végrehajtási határozat 3. cikkében említett csökkentett munkaidős foglalkoztatást és hasonló intézkedéseket.

(3)A Covid19-világjárvány következtében Horvátországban a gazdaságilag aktív népesség jelentős része nem tudta folytatni tevékenységét. Mindez az (EU) 2020/1348 végrehajtási határozat 3. cikkének a) és b) pontjában említett intézkedésekkel összefüggésben továbbra is a horvátországi közkiadások hirtelen és nagymértékű növekedéséhez vezetett.

(4)A Covid19-járvány és a Horvátország által a járvány megfékezése érdekében 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben végrehajtott rendkívüli intézkedések, valamint a járvány társadalmi-gazdasági és egészségügyi következményei drámai hatást gyakoroltak az államháztartásra. 2020-ban Horvátország államháztartási hiánya és államadóssága a bruttó hazai termék (GDP) 7,3 %-át, illetve 87,3 %-ét tette ki, ami 2021 végére 2,9 %-ra, illetve 79,8 %-ra csökkent. A Bizottság 2022. tavaszi előrejelzése azt prognosztizálta, hogy Horvátország államháztartási hiánya és államadóssága 2022 végére a GDP 1,8 %-a, illetve 73,1 %-a lesz. A Bizottság 2022. nyári időközi előrejelzése szerint Horvátország GDP-je 2022-ben várhatóan 3,4 %-kal növekszik.

(5)2022. július 25-én Horvátország további 550 000 000 EUR összegű pénzügyi támogatást kért az Uniótól a Covid19-járvány hatása, valamint a munkavállalókat érintő társadalmi-gazdasági következményei kezelésére irányulóan 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben tett nemzeti erőfeszítéseinek további kiegészítése érdekében. Horvátország mindenekelőtt tovább hosszabbította és módosította a (6)–(7) preambulumbekezdésben szereplő csökkentett munkaidős foglalkoztatást és hasonló intézkedéseket.

(6)A munkaerőpiaci törvény 4 alapján Horvátország olyan intézkedést vezetett be, amely társfinanszírozást biztosít a munkavállalók béréhez azon vállalkozások számára, amelyek bevétele 2019-hez képest csökkent 5 , azzal a feltétellel, hogy a munkaviszonyt nem szüntetik meg. A támogatás összegét 2020 márciusára vonatkozóan teljes munkaidős alkalmazottanként 3 250 HRK-ban rögzítették, 2020 áprilisától kezdődően pedig teljes munkaidős alkalmazottanként 4 000 HRK-ban rögzítették a támogatás havi összegét. Az egy munkavállalóra jutó támogatás összege változatlan marad abban az időszakban, amikor az intézkedés aktív marad, de a támogatásra jogosult ágazatok a gazdasági feltételektől függően idővel változnak. A 2020 novembere és 2021 júniusa közötti időszakban a nemzeti hatóságok határozata alapján lezárás alatt álló vállalatok teljes munkaidős alkalmazottanként támogatást kapnak a lezárás napjainak számától függően, de legfeljebb 4 000 HRK-t a lezárások teljes hónapjára. Az intézkedés az (EU) 2020/1348 tanácsi végrehajtási határozat 3. cikkének a) pontjában leírt intézkedés meghosszabbítása a Horvát Foglalkoztatási Szolgálat (CES) igazgatási tanácsának 2020. március 20-án elfogadott és 2020. március 25-én, április 7-én, április 9-én, május 6-án, május 28-án, június 18-án, június 25-én, július 10-én és július 29-én, szeptember 7-én, október 22-én, november 4-én és december 4-én módosított határozatában előírtak szerint. Ezt követően a CES 2021-ben is elfogadott módosításokat a január 8-án, január 21-én, március 3-án, április 15-én, április 30-án, május 31-én, július 23-án, augusztus 25-én, szeptember 29-én, október 15-én, november 4-én, 2022-ben pedig a január 27-én és május 31-én hozott határozatok révén 6 . Az intézkedést 2022. június végén megszüntették.

(7) Horvátország emellett a munkaerőpiaci törvény alapján egy olyan intézkedést is bevezetett, amely támogatást nyújt a munkaidő átmeneti csökkentése esetén 7 a 2020 júniusa és 2022 decembere közötti időszakban azon – bármely ágazatban működő – vállalkozások számára, amelyek legalább 10 főt foglalkoztatnak, azzal a feltétellel, hogy a munkaviszony nem szűnik meg. Az intézkedés keretében havonta és munkavállalónként legfeljebb 2 000 HRK támogatás nyújtható. Az intézkedés az (EU) 2020/1348 tanácsi végrehajtási határozat 3. cikkének b) pontjában ismertetett intézkedés meghosszabbítása a Horvát Foglalkoztatási Szolgálat (CES) igazgatási tanácsának 2020. június 29-én elfogadott és 2020. július 10-én és október 22-én módosított, 2021. január 8-án és 2022. január 27-én tovább módosított 8 határozatában előírtak szerint. Az intézkedést a tervek szerint 2022. december végéig hajtják végre.

(8)Horvátország teljesíti az (EU) 2020/672 rendelet 3. cikkében a pénzügyi támogatás igénylésére vonatkozóan meghatározott feltételeket. Horvátország megfelelő bizonyítékot nyújtott be a Bizottságnak arra vonatkozóan, hogy a Covid19-járvány társadalmi-gazdasági hatásainak kezelése érdekében hozott nemzeti intézkedések következtében 2020. február 1-je és 2022. április vége között a tényleges közkiadások 2 220 567 523 EUR-val emelkedtek. Ez hirtelen bekövetkezett és nagymértékű növekedést jelent, mivel olyan, a csökkentett munkaidős foglalkoztatáshoz és hasonló intézkedésekhez közvetlenül kapcsolódó, meglévő nemzeti munkaerőpiaci intézkedések meghosszabbításával vagy módosításával is összefügg, amelyek a horvátországi vállalkozások és a gazdaságilag aktív népesség jelentős hányadát érintik. Horvátország a megnövekedett összegű kiadásokból 631 536 540 EUR-t uniós forrásokból, 18 430 983 EUR-t pedig saját forrásokból kíván finanszírozni.

(9)Az (EU) 2020/672 rendelet 6. cikkének megfelelően a Bizottság konzultált Horvátországgal, és ellenőrizte a tényleges közkiadásoknak a 2022. július 25-i kérelemben említett csökkentett munkaidős foglalkoztatáshoz és hasonló intézkedésekhez közvetlenül kapcsolódó hirtelen és nagymértékű növekedését.

(10)Következésképpen pénzügyi támogatást kell nyújtani annak érdekében, hogy Horvátország segítséget kapjon a Covid19-járvány okozta súlyos gazdasági zavarok társadalmi-gazdasági hatásainak kezeléséhez. A Bizottságnak – a nemzeti hatóságokkal szoros együttműködésben – meg kell hoznia a részletek és részfolyósítások futamidejére, nagyságára és rendelkezésre bocsátására vonatkozó döntéseket.

(11)Mivel az (EU) 2020/1348 végrehajtási határozatban megjelölt rendelkezésreállási időszak lejárt, a kiegészítő pénzügyi támogatás tekintetében új rendelkezésreállási időszakra van szükség. Az (EU) 2020/1348 végrehajtási határozattal a pénzügyi támogatáshoz biztosított rendelkezésreállási időszakot 21 hónappal meg kell hosszabbítani, következésképpen a teljes rendelkezésreállási időszaknak 39 hónapra kell növekednie az (EU) 2020/1348 végrehajtási határozat hatálybalépését követő első naptól számítva.

(12)Horvátországnak és a Bizottságnak figyelembe kell vennie ezt a határozatot az (EU) 2020/672 rendelet 8. cikkének (2) bekezdésében előírt hitelmegállapodásban.

(13)E határozat nem sértheti a belső piac működésének torzulásaira vonatkozó bármely, különösen a Szerződés 107. és 108. cikke alapján lefolytatható eljárás eredményét. E határozat nem szünteti meg a tagállamokkal szembeni azon követelményt, hogy a Szerződés 108. cikke alapján értesítsék a Bizottságot a potenciális állami támogatás eseteiről.

(14)Horvátországnak rendszeresen tájékoztatnia kell a Bizottságot a tervezett közkiadások végrehajtásáról annak érdekében, hogy a Bizottság fel tudja mérni, hogy Horvátországban milyen mértékben valósultak meg ezek a kiadások.

(15) A pénzügyi támogatás nyújtására vonatkozó határozat elfogadása során a Tanács – az egyenlő bánásmód, a szolidaritás, az arányosság és az átláthatóság elvének alkalmazása mellett – figyelembe vette Horvátország meglévő és várható szükségleteit, valamint az (EU) 2020/672 rendelet alapján más tagállamok által már benyújtott vagy benyújtani tervezett, pénzügyi támogatás iránti kérelmeket,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az (EU) 2020/1348 végrehajtási határozat a következőképpen módosul:

1.A 2. cikk a következőképpen módosul:

a) az (1) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(1) Az Unió Horvátország rendelkezésére bocsát legfeljebb 1 570 600 000 EUR összegű hitelt. A hitel maximális átlagos futamideje 15 év.”;

b) a (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(2) Az e határozat által nyújtott pénzügyi támogatás rendelkezésre állásának időtartama az e határozat hatálybalépését követő első naptól számított 39 hónap.”;

c) a (4) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(4) Az első részletet az (EU) 2020/672 rendelet 8. cikkének (2) bekezdésében előírt hitelmegállapodás hatálybalépésétől függően kell rendelkezésre bocsátani. A további részleteket az említett hitelmegállapodás feltételeivel összhangban, vagy adott esetben az ahhoz fűzött kiegészítés, vagy a Horvátország és a Bizottság között megkötött, az eredeti hitelmegállapodás helyébe lépő módosított hitelmegállapodás hatálybalépésétől függően kell folyósítani.”;

2.A 3. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„3. cikk

Horvátország a következő intézkedéseket finanszírozhatja:

a)a Covid19 által érintett ágazatokban a munkahelyek megőrzéséhez nyújtott támogatások a munkaerőpiaci törvény 35. és 36. cikke alapján, valamint a Horvát Foglalkoztatási Szolgálat 2020. március 25-én, április 7-én, április 9-én, május 6-án, május 28-án, június 18-án, június 25-én, július 10-én és július 29-én, szeptember 7-én, október 22-én, november 4-én és december 4-én hozott határozattal módosított 2020. március 20-i határozatában előírtak szerint. Ezt követően a Horvát Foglalkoztatási Szolgálat 2021-ben is elfogadott módosításokat a január 8-án, január 21-én, március 3-án, április 15-én, április 30-án, május 31-én, július 23-án, augusztus 25-én, szeptember 29-én, október 15-én és november 4-én hozott határozatok révén; 2022-ben pedig a január 27-én és május 31-én hozott határozatok révén; valamint;

b)a csökkentett munkaidős foglalkoztatáshoz nyújtott támogatás a munkaerőpiaci törvény 35. és 36. cikke alapján, valamint a Horvát Foglalkoztatási Szolgálat 2020. július 10-én és október 22-én, továbbá 2021. január 8-án és 2022. január 27-én módosított 2020. június 29-i határozatában előírtak szerint.”;

2. cikk

Ennek a határozatnak a Horvát Köztársaság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    Az összesített havi munkaidő (azaz az összes munkavállaló havi munkaidejének) legalább 10%-os csökkenése az előző év hasonló hónapjához képest a 2020. június és december közötti időszakban. 2021 januárjától kezdődően a havi munkaidő-csökkenésnek legalább 20%-osnak kell lennie az előző év hasonló hónapjához képest.
(2)    HL L 159., 2020.5.20., 1. o.
(3)    A Tanács (EU) 2020/1348 végrehajtási határozata (2020. szeptember 25.) a Covid19-járvány miatt felmerülő szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatok mérséklése érdekében az (EU) 2020/672 rendelet alapján a Horvát Köztársaságnak nyújtandó ideiglenes támogatásról (HL L 159., 2020.5.20., 1. o.).
(4)    OG 118/18, 32/20
(5)    A 2020 márciusa és májusa közötti időszakban a bevételcsökkenésre vonatkozó kritérium 20%-os, a 2020 júniusa és decembere közötti időszakban 50%-os volt, 2021 januárjától kezdődően pedig a bevételeknek csak csökkenniük kell 2019. év hasonló hónaphoz képest.
(6)    A határozatok elérhetősége: https://www.hzz.hr/o-hzz/upravno-vijece/upravno-vijece_sjednice-2021.php  
(7)    Az összesített havi munkaidő (azaz az összes munkavállaló havi munkaidejének) legalább 10%-os csökkenése az előző év hasonló hónapjához képest a 2020. június és december közötti időszakban. 2021 januárjától kezdődően a havi munkaidő-csökkenésnek legalább 20%-osnak kell lennie az előző év hasonló hónapjához képest.
(8)    A határozatok elérhetősége: https://www.hzz.hr/o-hzz/upravno-vijece/upravno-vijece_sjednice-2021.php