Brüsszel, 2022.2.24.

COM(2022) 64 final

2022/0044(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az egyrészről az Európai Unió, másrészről a Feröer szigetek kormánya közötti, a Feröer szigetek uniós programokban való részvételéről szóló megállapodásnak az Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A Horizont Európáról szóló rendelet 1 16. cikke (1) bekezdésének d) pontja, amely harmadik országoknak a programhoz való társulásáról szól, lehetővé teszi olyan harmadik országok és területek társulását, amelyek együttesen megfelelnek a hivatkozott pontban meghatározott valamennyi feltételnek. Az ilyen harmadik országoknak vagy területeknek a Horizont Európa programban való részvétele egy olyan megállapodáson alapszik, amely az adott harmadik ország vagy terület uniós programokban való részvételét szabályozza.

A Feröer szigetek hivatalosan 2010-ben társult a hetedik keretprogramhoz, és számos európai projekt tanúskodik a Feröer szigeteki kutatók és intézetek aktív részvételéről olyan szakterületeken, mint a környezetvédelem, az oceanológia, az éghajlatváltozás, az ökoszisztémák vagy a halászati gazdálkodás. A „Horizont 2020” keretprogramban a Feröer szigetek 2014-től vesz részt: a Feröer szigeteki kutatók, kutatóintézetek és vállalkozások teljes körű hozzáféréssel rendelkeznek az uniós finanszírozáshoz, valamint a kutatást és innovációt célzó együttműködési tevékenységekhez, ugyanolyan feltételekkel, mint amelyek a tagállamokra és a Horizont 2020-hoz társult további harmadik országok jogalanyaira is vonatkoznak. A keretprogramban való részvétel, mely igen nagy jelentőségű a Feröer szigetek kutatóközössége számára, a Feröer szigetek és az EU közötti kapcsolatok fontos új és sikeres szakaszát jelenti. Mivel az uniós kutatási és innovációs keretprogramokhoz való társulásról szóló egymást követő megállapodások időbeli hatálya mindig a soron következő uniós program időtartamára korlátozott, jelenleg nincs érvényben olyan nemzetközi megállapodás, amely szabályozná a Feröer szigeteki jogalanyok Horizont Európa programban való részvételét, illetve előmozdítaná az EU és a Feröer szigetek kutatóközösségei közötti tudományos, kutatási és innovációs együttműködést.

2020. május 14-én a Feröer szigetek szándéknyilatkozatban fejezte ki hivatalos érdeklődését a Horizont Európa programhoz való társulás iránt. A Feröer szigetek teljesíti a harmadik országoknak vagy területeknek a Horizont Európa keretprogramhoz való társulására vonatkozó, a Horizont Európáról szóló rendeletben meghatározott kritériumokat (16. cikk (1) bekezdés d) pont). Mindenekelőtt színvonalas tudományos, technológiai és innovációs kapacitással rendelkezik; elkötelezett a szabályokon alapuló, demokratikus intézmények által támogatott nyitott piacgazdaság iránt, beleértve a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok tisztességes és méltányos kezelését és az emberi jogok tiszteletben tartását is; aktívan támogatja a polgárok gazdasági és társadalmi jóllétét javító szakpolitikákat.

A Tanács 2021. július 13-án felhatalmazta a Bizottságot, hogy az Unió nevében tárgyalásokat kezdjen a Feröer szigetekkel az Európai Unió és a Feröer szigetek közötti, a Feröer szigetek uniós programokban való részvételét szabályozó általános elvekről, valamint a Feröer szigeteknek a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramhoz (2021–2027) való társulásáról szóló megállapodásról. A Tanács a kutatási munkacsoportot és az EFTA-munkacsoportot azzal a feladattal bízta meg, hogy a tárgyalások során a Bizottságot segítő különbizottságokként járjanak el.



A tárgyalások 2021. szeptember 3-án megkezdődtek és 2021. október 8-án – a megállapodástervezet szövegének a leendő szerződő felek képviselői által történt parafálásával – sikeresen le is zárultak. A tárgyalások eredményeiről a Tanács kutatási munkacsoportja, EFTA-munkacsoportja és az Európai Parlament rendszeresen tájékoztatást kapott.

Az e tanácsi határozatra irányuló javaslathoz csatolt megállapodás két részből áll, nevezetesen a Feröer szigetek uniós programokban való részvételét szabályozó általános elvekről szóló keretmegállapodásból, valamint a Feröer szigeteknek a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramhoz (2021–2027) való társulásáról szóló jegyzőkönyvből (a továbbiakban: a Horizont Európa jegyzőkönyv), összhangban a Bizottság által a Tanácstól kapott tárgyalási irányelvekkel.

 

A keretmegállapodás átfogóan szabályozza a Feröer szigetek valamennyi uniós program tekintetében alkalmazandó társulási feltételeit. Meghatározza az uniós programokban való részvétel feltételeit, az adott uniós programban való részvétel (társulás) megállapításának módozatait, valamint a Feröer szigeteknek az uniós programok és tevékenységek irányításában való – döntéshozatali hatáskört nélkülöző – részvételét. A keretmegállapodás részletes szabályokat tartalmaz a Feröer szigetek uniós programokhoz való pénzügyi hozzájárulásának megállapítására vonatkozóan, beleértve adott esetben egy automatikus korrekciós mechanizmust is. A keretmegállapodás átfogó szabályokat tartalmaz az EU pénzügyi érdekeinek védelmére vonatkozóan, beleértve a Bizottság, az Európai Számvevőszék, az OLAF és az Európai Ügyészség által e célból gyakorolt hatásköröket, valamint a bizottsági visszafizettetési határozatok és az Európai Unió Bírósága által a Feröer szigetek területét illetően hozott ítéletek végrehajtására vonatkozó szabályokat. Intézményi struktúrákat is létrehoz, azaz egy vegyes bizottságot, melynek feladata többek között a megállapodás végrehajtásának nyomon követése, valamint annak vizsgálata, hogy miként javítható és fejleszthető a megállapodás szerinti együttműködés.

Az átfogó megállapodás célja, hogy tartós jogi keretet biztosítson az Unió és a Feröer szigetek közötti, az uniós programokkal kapcsolatos együttműködéshez. A szóban forgó keretmegállapodás várhatóan nem csak egyetlen többéves uniós pénzügyi keretre vonatkozóan marad hatályban (hasonlóan az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodáshoz, az EU–Egyesült Királyság kereskedelmi és együttműködési megállapodáshoz, illetve a bővítési országokkal és az Európai Szomszédsági Partnerség országaival kötött, ezen országok uniós programokban való részvételének általános elveiről szóló keretmegállapodásokhoz). Feltéve, hogy az mindkét fél politikai törekvéseivel egybevág, a keretmegállapodást – a szükséges belső eljárásokat követve – a jövőben ki lehetne egészíteni a Feröer szigeteknek az egyes konkrét uniós programokhoz való társulásáról szóló esetleges jegyzőkönyvekkel, amennyiben az adott programokban való részvétel (az egyes vonatkozó programokat létrehozó uniós alap-jogiaktusok értelmében) lehetséges a Feröer szigetek számára. A jegyzőkönyvek időbeli hatálya az egyes uniós programok végrehajtására korlátozódik.

Javasoljuk, hogy a jegyzőkönyvek az ezen megállapodással létrehozott vegyes bizottság határozataival kerüljenek elfogadásra. A keretmegállapodás átfogóan szabályozza az EU és a Feröer szigetek közötti, uniós programok terén való együttműködés valamennyi lényeges elemét. A megállapodás 3. cikkének (4) bekezdése kifejezetten az alábbiakra korlátozza a jövőbeli jegyzőkönyvek tartalmát: a vonatkozó uniós program, tevékenység vagy azok egy részének azonosítása; a társulás időtartamának meghatározása; olyan kérdések szabályozása, amelyek programspecifikusak, és amelyeket a keretmegállapodás egyébként nem szabályoz; valamint – azokban az egyedi esetekben, amikor az uniós programot pénzügyi eszköz vagy költségvetési garancia révén hajtják végre – a Feröer szigetek által egy ilyen uniós programhoz nyújtott hozzájárulás összegének megállapítása.

A Horizont Európa programhoz való társulásról szóló első jegyzőkönyvet kivételesen nem a vegyes bizottság fogadja el; ám mivel azt a keretmegállapodás szerves részeként és azzal párhuzamosan tárgyalták meg, várhatóan a keretmegállapodással együtt kerül megkötésre és lép hatályba. A Tanács a tárgyalási irányelvekben engedélyezte ezt az eljárást. Kezdettől fogva szükséges volt a Feröer szigetek Horizont Európa programhoz való társulásának lehetővé tétele és az uniós és a Feröer szigeteki kutatóközösségek közötti folyamatos együttműködés biztosítása. Ezért most javasoljuk a teljes megállapodás (a keretmegállapodás és annak Horizont Európa jegyzőkönyve) 2021. január 1-jétől történő ideiglenes, egyszersmind visszamenőleges alkalmazását.

Ami a Feröer szigeteknek a Horizont Európához való társulását biztosító programspecifikus feltételeket illeti, lehetőség van a program bármely részéhez való társulásra, kivéve az (EU) 2021/697 rendelettel 2 létrehozott, védelmi célú kutatásra vonatkozó egyedi programot. Ez folytonosságot fog biztosítani a „Horizont 2020” keretprogramhoz és annak elődjéhez (a hetedik keretprogramhoz) való korábbi teljes körű társulás tekintetében. A részvétel – az értékelések szerint – mindkét fél számára előnyös volt és különleges hozzáadott értéket jelentett olyan területeken, mint a környezetvédelem, az egészségügy és az élelmiszeripar vagy az óceánkutatás.

A Feröer szigetek a két korábbi keretprogram jelentős nettó befizetője volt. A javasolt új megállapodás méltányos és kiegyensúlyozott feltételeket határoz meg a Feröer szigetek által a Horizont Európa programhoz nyújtott pénzügyi hozzájárulás tekintetében. A keretmegállapodás 6. cikkének (6) bekezdése rendelkezik egy együttható alkalmazásának lehetőségéről, a 7., illetve a 8. cikk pedig szabályozza a programokkal kapcsolatos kiigazítási mechanizmust és korrekciós mechanizmust, amennyiben ezek a mechanizmusok alkalmazandók (a Horizont Európa program esetében igen). A Horizont Európa jegyzőkönyv I. melléklete további szabályozást nyújt a kifizetések ütemezéséhez, a Feröer szigeteki pénzügyi hozzájárulásra alkalmazandó együttható értékéhez, valamint a korrekciós mechanizmus működésének technikai részleteihez.

A Horizont Európa jegyzőkönyv a Horizont 2020 és a hetedik keretprogram tapasztalataira épül, és – a korábbi társulási megállapodáshoz hasonlóan – kölcsönösségi záradékot tartalmaz, amely biztosítja, hogy az Unióban letelepedett kutatók és jogalanyok a lehető legnagyobb mértékben részt vehessenek a Horizont Európa programmal egyenértékű Feröer szigeteki kutatási és innovációs programokban, összhangban a Feröer szigetek nemzeti jogszabályaiban meghatározott feltételekkel. A jegyzőkönyv II. melléklete tartalmazza azoknak a Feröer szigeteki programoknak a jegyzékét, amelyek nyitva állnak az uniós székhelyű kutatási szervezetek előtt.

A tanácsi határozatra irányuló ezen javaslathoz csatolt megállapodástervezet összhangban van a Tanács által kiadott tárgyalási irányelvekkel.

2.A JAVASLAT JOGI ELEMEI

A tanácsi határozatra irányuló javaslat jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés 186. cikke és 218. cikkének (5) bekezdése.

3.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A határozathoz mellékelt pénzügyi kimutatás tartalmazza az indikatív költségvetési vonzatokat.

A Bizottság a fentiekre tekintettel javasolja, hogy a Tanács:

– hozzon határozatot a megállapodás Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról;

– hatalmazza fel a megállapodás főtárgyalóját arra, hogy az Unió nevében aláírja az Európai Unió és a Feröer szigetek kormánya közötti, a Feröer szigetek uniós programokban való részvételéről szóló megállapodást, és küldje meg a megállapodás 15. cikkének (2) bekezdésében előírt értesítést arról, hogy az Unió lezárta a szóban forgó megállapodás ideiglenes alkalmazásához szükséges belső eljárásokat.

2022/0044 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az egyrészről az Európai Unió, másrészről a Feröer szigetek kormánya közötti, a Feröer szigetek uniós programokban való részvételéről szóló megállapodásnak az Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 186. cikkére, összefüggésben 218. cikke (5) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az (EU) 2021/695 rendelet 3 létrehozta az Európai Unió Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramját (2021–2027) (a továbbiakban: a Horizont Európa program).

(2)Az (EU) 2021/695 rendelet 16. cikke (1) bekezdésének d) pontja értelmében a Horizont Európa program nyitva áll azon harmadik országok és területek társulása előtt, amelyek együttesen megfelelnek a hivatkozott pontban meghatározott feltételeknek.

(3)Az (EU) 2021/695 rendelet 16. cikkének (2) bekezdése értelmében az említett országoknak és területeknek a Horizont Európa programhoz való társulásához olyan megállapodásra van szükség, amely kiterjed az adott ország vagy terület bármely uniós programban való részvételére, feltéve, hogy a megállapodás méltányos egyensúlyt biztosít az uniós programokban részt vevő harmadik ország hozzájárulásai és a neki biztosított juttatások tekintetében; meghatározza az uniós programokban való részvétel feltételeit, beleértve az egyedi programokhoz való pénzügyi hozzájárulások és azok igazgatási költségeinek kiszámítását; nem ruház a harmadik országra döntéshozatali jogkört a programra vonatkozóan; és garantálja az Uniónak a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás biztosításához és a pénzügyi érdekeinek védelméhez való jogát.

(4)2020. május 14-én kelt levelében a Feröer szigetek szándéknyilatkozatban fejezte ki hivatalos érdeklődését a Horizont Európa programhoz való társulás iránt.

(5)A Tanács 2021. július 13-án felhatalmazta a Bizottságot, hogy az Európai Unió nevében tárgyalásokat kezdjen az egyrészről Európai Unió, másrészről a Feröer szigetek közötti, a Feröer szigetek uniós programokban való részvételét szabályozó általános elvekről, valamint a Feröer szigeteknek a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramhoz (2021–2027) való társulásáról szóló megállapodás megkötéséről.

(6)E tárgyalások sikeresen lezárultak, és a megállapodást 2021. október 8-án parafálták.

(7)A megállapodás meghatározza a Feröer szigetek uniós programokhoz való társulásának feltételeit. A megállapodás 3. cikke értelmében az uniós programokhoz való társuláshoz jegyzőkönyvek elfogadása szükséges.

(8)A Tanács felhatalmazásával összhangban a Feröer szigeteknek a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramhoz (2021–2027) való társulásáról szóló jegyzőkönyv megtárgyalására a megállapodással párhuzamosan került sor, és az a megállapodás szerves részét képezi.

(9)A megállapodást – figyelemmel annak későbbi megkötésére – az Unió nevében alá kell írni.

(10)Az Unió és a Feröer szigetek között a kutatás, a technológiafejlesztés és az innováció területén való folyamatos együttműködés biztosítása, valamint a Feröer szigeteknek a Horizont Európa programban a kezdetektől való részvételének lehetővé tétele érdekében a megállapodást a hatálybalépéséhez szükséges eljárások befejezéséig ideiglenesen alkalmazni kell,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az egyrészről az Európai Unió, másrészről a Feröer szigetek kormánya közötti, a Feröer szigetek uniós programokban való részvételéről szóló megállapodásnak az Unió nevében történő aláírására a Tanács felhatalmazást ad, figyelemmel az említett megállapodás megkötésére.

Az megállapodás szövegét csatolták e határozathoz.

2. cikk

A Tanács elnöke kijelöli a megállapodás aláírására jogosult személy(eke)t.

3. cikk

A megállapodás hatálybalépéséhez szükséges eljárások befejezéséig a megállapodást ideiglenesen alkalmazni kell 15. cikke (2) bekezdésének megfelelően és az abban szereplő értesítések függvényében.

4. cikk

Ez a határozat az [elfogadásának napján] lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.A JAVASLAT CÍME:

Javaslat – A Tanács határozata az egyrészről az Európai Unió, másrészről a Feröer szigetek kormánya közötti, a Feröer szigetek uniós programokban való részvételéről szóló megállapodásnak az Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

2.KÖLTSÉGVETÉSI SOROK:

Bevételi sor (alcím/jogcímcsoport/jogcím) 6 0 1 0 – Horizont Európa – Címzett bevétel

A költségvetésben az érintett évre előirányzott összeg:

(csak címzett bevételek esetében):

A bevételeket a következő kiadási sorhoz (alcím/jogcímcsoport/jogcím) rendelik:

A teljes 01.0101 jogcímcsoport (01.010101, 01.010102, 01.010103, 01.010111, 01.010112, 01.010113, 01.010171, 01.010172, 01.010173, 01.010174, 01.010176)

A teljes 01.02 alcím (01.020101, 01.020102, 01.020103, 01.020210, 01.020211, 01.020212, 01.020220, 01.020230, 01.020231, 01.020240, 01.020241, 01.020242, 01.020243, 01.020250, 01.020251, 01.020252, 01.020253, 01.020254, 01.020260, 01.020261, 01.020270, 01.020301, 01.020302, 01.020303, 01.020401, 01.020402)

20.XX költségvetési tétel: Az Európai Bizottság igazgatási kiadásai

3.PÉNZÜGYI HATÁS

   A javaslatnak nincs pénzügyi hatása

   A javaslatnak nincs pénzügyi hatása a kiadásokra, viszont van pénzügyi hatása a bevételre.

   A javaslatnak pénzügyi hatása van a címzett bevételekre



A hatás a következő: 

millió EUR (egy tizedesjegyig)

Bevételi sor

Pénzügyi hatás a bevételre 4 5

éééé/hh/nn-án/-én kezdődő XX hónapos időszak (adott esetben)

N. év

6 0 1 0

7,8

2021. január 1-jétől kezdődő 84 hónap

1,1

Az intézkedés utáni helyzet

Bevételi sor

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

6 0 1 0

1,1

1,1

1,2

1,1

1,1

1,1

1,2

(Csak címzett bevételek esetében, azzal a feltétellel, hogy a költségvetési sor már ismert):

Az intézkedés utáni helyzet

Kiadási sor 6

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

01,0101. jogcímcsoport és 01.02 alcím

1,1

1,1

1,1

1,0

1,1

1,1

1,1

20.XX

0,005

0,011

0,017

0,021

0,026

0,032

0,046

4.CSALÁS ELLENI INTÉZKEDÉSEK

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 325. cikke szerint a Bizottság küzd a csalás és az Unió pénzügyi érdekeit sértő minden egyéb jogellenes tevékenység ellen. A csalás megelőzése és felderítése ezért valamennyi bizottsági szolgálat kötelessége a források felhasználásával járó mindennapi tevékenységeik keretében. Az uniós finanszírozást érintő csalás különösen negatív hatással van a Bizottság hírnevére és az uniós szakpolitikák végrehajtására.



A Bizottság jelenlegi csalás elleni stratégiája (COM(2019) 196), mely a 2011. évi stratégia helyébe lépett, 2019. április 29-én került elfogadásra. Ez egy szakpolitikai dokumentum, amely a 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretre tekintettel meghatározza a Bizottság csalás elleni küzdelemmel kapcsolatos prioritásait. A 2019. évi csalás elleni stratégia fő célkitűzései a következők: 1. „a csalási mintázatok, a csalók profiljainak és az uniós költségvetést hátrányosan érintő csalásokkal kapcsolatos rendszerszintű sebezhetőségek jobb megértése” (adatgyűjtés és -elemzés), valamint 2. „a csalás elleni küzdelem terén a koordináció, az együttműködés és a munkafolyamatok optimalizálása, különösen a bizottsági szolgálatok és végrehajtó ügynökségek között” (koordináció, együttműködés és folyamatok). A stratégiát egy 63 pontból álló cselekvési terv kíséri, amelynek teljes körű végrehajtása elvileg 2021 végére várható.

A 2019. évi csalás elleni stratégiára irányadó alapelvek és célkitűzések a következők:

   a csalással szembeni zéró tolerancia;

   a csalás elleni küzdelem a belső ellenőrzés szerves részeként zajlik;

   a kontrollok költséghatékonysága;

   az uniós személyzet feddhetetlensége és kompetenciája;

   az uniós pénzeszközök felhasználásának átláthatósága;

   csalásmegelőzés, különösen a kiadási programok csalásbiztossá tétele révén;

   hatékony vizsgálati kapacitás és az információk kellő időben történő cseréje;

   gyors korrekció (beleértve a csalásból származó pénzeszközök visszanyerését és az igazságügyi/igazgatási szankciókat);

   megfelelő együttműködés a belső és külső szereplők között, különösen az EU és az illetékes nemzeti hatóságok között, valamint az összes érintett uniós intézmény és szerv szervezeti egységei között;

   hatékony belső és külső kommunikáció a csalás elleni küzdelemről.

A megállapodás 9–12. cikke részletes rendelkezéseket tartalmaz a csalás elleni intézkedésekre vonatkozóan. Ezeket az intézkedéseket horizontálisan kell alkalmazni annak érdekében, hogy biztosítsák az EU pénzügyi érdekeinek védelmét azon jövőbeli jegyzőkönyvekben foglalt uniós programok és tevékenységek tekintetében, amelyeket a Feröer szigetek több uniós programhoz vagy tevékenységhez történő társulásáról szóló megállapodás szerinti vegyes bizottság adott esetben majd elfogad. Ezen intézkedések akalmazandók a Feröer szigetek Horizont Európa programhoz való társulására is, melyet a Feröer szigeteknek a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramhoz (2021–2027) való társulásáról szóló jegyzőkönyv fed le; ez utóbbi megtárgyalására a megállapodással párhuzamosan, a megállapodás szerves részeként került sor.

Az említett rendelkezések (a megállapodás 9–12. cikke) rendelkeznek mindenekelőtt a szükséges részletekről és eljárásokról, és lehetővé teszik a feladatoknak az EU pénzügyi érdekeit védő szervek (a Bizottság, ideértve az OLAF-ot, az Európai Számvevőszéket és az Európai Ügyészséget) általi zökkenőmentes végrehajtását. A megállapodás jegyzőkönyveinek hatálya alá tartozó programok és tevékenységek végrehajtása során mindig ugyanaz az elv érvényesül: az EU pénzügyi érdekeit arányos intézkedések útján kell védeni, ideértve a szabálytalanságok, így többek között a csalás megelőzésére, feltárására, korrekciójára és kivizsgálására, az elveszített, jogalap nélkül kifizetett vagy szabálytalanul felhasznált források visszafizettetésére, valamint adott esetben a közigazgatási szankciók kiszabására vonatkozó intézkedéseket. 

A költségvetési rendelettel összhangban minden olyan személynek vagy szervezetnek, amely uniós finanszírozásban részesül, maradéktalanul együtt kell működnie az Unió pénzügyi érdekeinek védelmében, biztosítania kell a Bizottság, az OLAF és a Számvevőszék számára a szükséges jogokat és hozzáférést, valamint gondoskodnia kell arról, hogy az uniós források felhasználásában részt vevő harmadik felek ezekkel egyenértékű jogokat biztosítsanak. Amint azt a megállapodás 9. cikkének (4) bekezdése kifejezetten előírja, felülvizsgálatok és ellenőrzések végezhetők a jegyzőkönyv alkalmazásának felfüggesztését, a megállapodás alkalmazásának megszüntetését vagy a megállapodás felmondását követően is.

A megállapodás lehetőséget biztosít az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) számára, hogy igazgatási vizsgálatokat – többek között helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat – végezzen a Feröer szigetek területén annak megállapítása céljából, hogy történt-e csalás, korrupció vagy bármely más olyan jogellenes tevékenység, amely sérti az Unió pénzügyi érdekeit.

A megállapodás kötelezi a Feröer szigetek hatóságait, hogy működjenek együtt az Európai Ügyészséggel annak érdekében, hogy az elláthassa az Unió pénzügyi érdekeit érintő csalás ellen büntetőjogi eszközökkel folytatott küzdelemről szóló, 2017. július 5-i (EU) 2017/1371 európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti, az Európai Unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények elkövetői és bűnrészesei tekintetében történő nyomozással és vádhatósági eljárás lefolytatásával, valamint az említett személyek bíróság elé állításával kapcsolatos feladatait.

A megállapodás továbbá hatékony mechanizmust ír elő a programból eredő követelésekkel kapcsolatos bizottsági határozatok, ítéletek és bírósági végzések Feröer szigetek területén történő végrehajtásának biztosítására.

5.EGYÉB MEGJEGYZÉSEK

A Feröer szigetek uniós programokon belüli pénzügyi hozzájárulásának kiszámítási módszerét a megállapodás 6., 7. és 8. cikke határozza meg. A Feröer szigeteknek a Horizont Európa programhoz való pénzügyi hozzájárulásával kapcsolatban a kiigazítási mechanizmus és az automatikus korrekciós mechanizmus alkalmazásának további technikai részleteit a Feröer szigeteknek a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramhoz (2021–2027) való társulásáról szóló jegyzőkönyv 5. cikke és I. melléklete állapítja meg. A Horizont Európa program keretében alkalmazandó pénzügyi hozzájárulási modell speciálisnak minősül a többi uniós program között, mivel automatikus korrekciós mechanizmust alkalmaz (a Horizont Európáról szóló rendelet 16. cikkével összhangban).

(1)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/695 rendelete (2021. április 28.) a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, továbbá az 1290/2013/EU és az 1291/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2021.5.12., 1. o.).
(2)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/697 rendelete (2021. április 29.) az Európai Védelmi Alap létrehozásáról és az (EU) 2018/1092 rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2021.5.12., 149. o.).
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/695 rendelete (2021. április 28.) a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, továbbá az 1290/2013/EU és az 1291/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2021.5.12., 1. o.).
(4)    Az éves összegeknek az 5. szakaszban meghatározott képleten vagy módszeren alapuló becsléseknek kell lenniük. Az induló évben az éves összeget általában csökkentés nélkül vagy arányosan fizetik ki.
(5)    A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) esetében nettó összeget kell megadni, amely a 20 %-kal (beszedési költségek) csökkentett bruttó összegnek felel meg.
(6)    Csak szükség esetén használandó.

Brüsszel, 2022.2.24.

COM(2022) 64 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A TANÁCS HATÁROZATA

az egyrészről az Európai Unió, másrészről a Feröer szigetek kormánya közötti, a Feröer szigetek uniós programokban való részvételéről szóló megállapodásnak az Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról


MELLÉKLET

MEGÁLLAPODÁS egyrészről az Európai Unió, másrészről a Feröer szigetek kormánya között a Feröer szigetek uniós programokban való részvételéről

Az Európai Unió (a továbbiakban: az Unió),

egyrészről,

és

a Feröer szigetek kormánya (a továbbiakban: a Feröer szigetek),

másrészről,

a továbbiakban: a Felek,

TUDOMÁSUL VÉVE a Feröer szigetek azon óhaját, hogy társuljon az uniós programok és tevékenységek szélesebb köréhez,

FIGYELEMBE VÉVE, hogy a Feröer szigetek ezt a megállapodást a nemzetközi jogi megállapodásoknak a Feröer szigetek általi megkötésére vonatkozó törvény alapján a Dán Királyság nevében köti meg,

AZZAL AZ ÓHAJJAL, hogy megalkossák a Felek közötti együttműködés tartós keretét, rögzítve a Feröer szigetek uniós programokban és tevékenységekben való részvételének egyértelmű és pontos feltételeit, valamint létrehozzák az egyes uniós programokban vagy tevékenységekben való ilyen részvételt elősegítő mechanizmust,

TUDOMÁSUL VÉVE különösen a Feröer szigetek azon kívánságát, hogy a hatáskörébe tartozó területeken tovább erősítse kapcsolatait az Unióval, ideértve többek között a kutatás és az innováció, valamint az oktatás, a képzés, az ifjúság, a kultúra és a sport területén folytatott együttműködést,

FIGYELEMBE VÉVE a Feleknek a kutatás és az innováció területén fennálló közös céljait, értékeit és szoros kapcsolatait, amelyek a korábbiakban a mindenkori kutatási és innovációs keretprogramokhoz való társulásról szóló megállapodások 1 révén jöttek létre, és felismerve a Felek azon közös kívánságát, hogy továbbfejlesszék, szorosabbra fűzzék, ösztönözzék és bővítsék kapcsolataikat és együttműködésüket,

MIVEL az (EU) 2021/695 európai parlamenti és tanácsi rendelet 2 létrehozta az Európai Unió Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramját (a továbbiakban: Horizont Európa program),



FIGYELEMBE VÉVE az Unió arra irányuló erőfeszítéseit, hogy élen járjon a reagálásban, egyesítve erejét nemzetközi partnereivel a globális kihívások kezelése érdekében, összhangban az ENSZ „Alakítsuk át világunkat: a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlődési menetrend” című dokumentumában foglalt, az embereket, a bolygót és a jólétet szem előtt tartó cselekvési tervvel, valamint elismerve, hogy a kutatás és az innováció az innováción alapuló fenntartható növekedés, valamint a gazdasági versenyképesség és vonzerő kulcsfontosságú mozgatórugói és alapvető eszközei,

ELISMERVE az (EU) 2021/695 rendeletben meghatározott általános elveket,

ELISMERVE a megújult Európai Kutatási Térség célkitűzéseit a közös tudományos és technológiai térség létrehozása, a kutatás és innováció egységes piacának megteremtése, a kutatás és az innováció területén működő szervezetek, köztük egyetemek közötti együttműködésnek, a bevált gyakorlatok cseréjének és a vonzó kutatói pályáknak az előmozdítása és megkönnyítése, a kutatók határokon átnyúló és ágazatközi mobilitásának megkönnyítése, a tudományos ismeretek és az innováció szabad mozgásának előmozdítása, a tudományos élet szabadsága és a tudományos kutatás szabadsága tiszteletben tartásának előmozdítása, a tudományos oktatási és kommunikációs tevékenységek támogatása, valamint a részt vevő gazdaságok versenyképességének és vonzerejének ösztönzése érdekében, továbbá nyugtázva, hogy a Horizont Európa programhoz társult országok kulcsfontosságú potenciális partnerek ebben a törekvésben,

HANGSÚLYOZVA az európai partnerségek szerepét, amelyek Európa némely legsürgetőbb kihívását kezelik olyan összehangolt kutatási és innovációs kezdeményezések révén, amelyek jelentősen hozzájárulnak az Unió kritikus tömeget és hosszú távú jövőképet igénylő kutatási és innovációs prioritásaihoz, valamint rámutatva a társult országok ezen európai partnerségekben való részvételének fontosságára,

TÖREKEDVE a kölcsönösen előnyös feltételek megteremtésére a tisztességes munkahelyek létrehozásához, a Felek innovációs ökoszisztémáinak megerősítéséhez és támogatásához, segítve a vállalkozásokat az innovációban és a Felek piacain való terjeszkedésben, valamint megkönnyítve az innováció elterjedését, bevezetését és hozzáférhetőségét, ideértve a kapacitásépítő tevékenységeket is,

FELISMERVE, hogy az egymás kutatási és innovációs programjaiban való kölcsönös részvétel várhatóan kölcsönös előnyökkel jár, ugyanakkor tudomásul véve, hogy a Felek fenntartják a jogukat arra, hogy korlátozzák vagy feltételekhez kössék a kutatási és innovációs programjaikban való részvételt, ideértve különösen a stratégiai eszközeikkel, érdekeikkel, autonómiájukkal vagy biztonságukkal kapcsolatos cselekvéseket,

A KÖVETKEZŐKBEN ÁLLAPODTAK MEG:

1. cikk

Tárgy

Ez a megállapodás (a továbbiakban: a megállapodás) megállapítja a Feröer szigetek uniós programokban vagy tevékenységekben való részvételére alkalmazandó szabályokat.



2. cikk

Fogalommeghatározások

E megállapodás alkalmazásában:

(a) „alap-jogiaktus”:

i. egy vagy több uniós intézmény által elfogadott, programot létrehozó olyan jogi aktus, amely nem ajánlás vagy vélemény, és amely jogalapot biztosít az intézkedéshez és az uniós költségvetésbe beállított kapcsolódó kiadások megfelelő teljesítéséhez, illetve az uniós költségvetés által fedezett költségvetési biztosíték nyújtásához vagy pénzügyi támogatáshoz, beleértve az ilyen jogi aktusok módosításait, valamint az azokat kiegészítő vagy végrehajtó, valamely uniós intézmény által elfogadott jogi aktusokat is (kivéve a munkaprogramokat meghatározó jogi aktusokat); vagy

ii. egy vagy több uniós intézmény által elfogadott olyan jogi aktus, amely nem ajánlás vagy vélemény, és amely az Unió költségvetéséből finanszírozott, programtól eltérő tevékenységet hoz létre, beleértve az ilyen jogi aktusok módosításait, valamint az azokat kiegészítő vagy végrehajtó, valamely uniós intézmény által elfogadott jogi aktusokat is (kivéve a munkaprogramokat meghatározó jogi aktusokat);

(b) „finanszírozási megállapodás”: az e megállapodáshoz csatolt jegyzőkönyvek szerinti olyan uniós programokhoz és tevékenységekhez kapcsolódó, uniós források felhasználásáról szóló megállapodás, amelyekben a Feröer szigetek részt vesz, például vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó megállapodás, hozzájárulási megállapodás, pénzügyikeret-partnerségi megállapodás, finanszírozási megállapodás vagy garanciamegállapodás;

(c) „az uniós program vagy tevékenység végrehajtására vonatkozó egyéb szabályok”: az Unió általános költségvetésére alkalmazandó (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendeletben 3 (a továbbiakban: költségvetési rendelet), a munkaprogramban és/vagy a pályázati felhívásokban vagy egyéb uniós odaítélési eljárásban meghatározott szabályok;

(d) „uniós odaítélési eljárás”: uniós támogatás odaítélésére vonatkozó olyan eljárás, amelyet az Unió, illetve olyan személy vagy szervezet indított, amely megbízatással rendelkezik uniós forrásokkal való gazdálkodásra;

(e) „Feröer szigeteki jogalany”: bármely olyan jogalany (természetes személy, jogi személy vagy egyéb jogalany), aki vagy amely az alap-jogiaktussal összhangban részt vehet uniós program vagy tevékenység részét képező tevékenységekben, és a Feröer szigeteken lakóhellyel rendelkezik, illetve ott letelepedett.

3. cikk

A részvétel megállapítása

1.A Feröer szigetek számára lehetővé kell tenni a részvételt és a hozzájárulást azon uniós programok, tevékenységek, illetve – kivételes esetekben – ezek részei tekintetében, amelyek az alap-jogiaktusokkal összhangban és a jegyzőkönyvekben foglaltak szerint nyitva állnak a Feröer szigetek részvétele előtt.

2.A Feröer szigetek kutatási és innovációs keretprogramban (2021–2027) való részvételének egyedi feltételei a Feröer szigeteknek a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramhoz (2021–2027) való társulásáról szóló jegyzőkönyvben kerültek meghatározásra. E megállapodás 15. cikkének (7) bekezdésétől eltérve, az említett jegyzőkönyvet a megállapodás alapján létrehozott vegyes bizottság módosíthatja.

3.E megállapodás 15. cikkének (7) bekezdésétől eltérve, a Feröer szigetek bármely más konkrét uniós programban vagy tevékenységben való részvételének egyedi feltételeit a megállapodás alapján létrehozott vegyes bizottság által elfogadandó és módosított, a megállapodáshoz csatolt jegyzőkönyvekben kell meghatározni.

4.A jegyzőkönyvek:

(a) meghatározzák azokat az uniós programokat, tevékenységeket vagy – kivételes esetekben – az uniós programok vagy tevékenységek azon részét, amelyekben a Feröer szigetek részt vesz;

(b) meghatározzák a részvétel időtartamát, amely azt az időszakot jelöli, amelynek során a Feröer szigetek és a Feröer szigeteki jogalanyok uniós finanszírozásra pályázhatnak, illetve amelynek során a Feröer szigetek és a Feröer szigeteki jogalanyok megbízást kaphatnak uniós forrásokkal való gazdálkodásra;

(c) megállapítják a Feröer szigetek és a Feröer szigeteki jogalanyok részvételére vonatkozó egyedi feltételeket, beleértve az e megállapodás 6. és 7. cikkében meghatározott pénzügyi feltételek végrehajtására vonatkozó konkrét szabályokat, az e megállapodás 8. cikkében meghatározott korrekciós mechanizmus konkrét szabályait, valamint az említett uniós programok vagy tevékenységek végrehajtása céljából létrehozott struktúrákban való részvételre vonatkozó feltételeket. A szóban forgó feltételeknek összhangban kell lenniük e megállapodással, az alap-jogiaktusokkal, valamint az ilyen struktúrákat létrehozó, egy vagy több uniós intézmény által elfogadott jogi aktusokkal;

(d) adott esetben megállapítják a Feröer szigetek által pénzügyi eszköz vagy költségvetési biztosíték révén végrehajtott uniós programokhoz nyújtandó hozzájárulás összegét.

4. cikk

A program vagy a tevékenység szabályainak való megfelelés

1.A Feröer szigetek az e megállapodáshoz csatolt jegyzőkönyvek hatálya alá tartozó uniós programokban és tevékenységekben, illetve azok részeiben az e megállapodásban, annak jegyzőkönyveiben, az alap-jogiaktusokban és az uniós programok vagy tevékenységek végrehajtására vonatkozó egyéb szabályokban meghatározott feltételek mellett vesz részt.

2.Az (1) bekezdésben említett feltételek magukban foglalják:

(a)a Feröer szigeteki jogalanyokra vonatkozó támogathatósági feltételeket, illetve a Feröer szigetekre vonatkozó egyéb támogathatósági feltételeket, különösen a származás, a tevékenység helye vagy az állampolgárság tekintetében;

(b)a pályázatok benyújtására, értékelésére és kiválasztására, valamint az intézkedéseknek a támogatható Feröer szigeteki jogalanyok általi végrehajtására vonatkozó feltételeket.

3.A (2) bekezdés b) pontjában említett feltételeknek egyenértékűnek kell lenniük a tagállamok támogatható jogalanyaira vonatkozó feltételekkel, ideértve az európai uniós korlátozó intézkedések tiszteletben tartását is 4 , kivéve, ha az (1) bekezdésben említett feltételek ezt másként határozzák meg.

5. cikk

A Feröer szigetek részvétele a programok vagy tevékenységek irányításában

1.A Feröer szigetek képviselői és szakértői, illetve a Feröer szigetek által kijelölt szakértők megfigyelőként részt vehetnek az olyan bizottságok, valamint szakértői és egyéb hasonló csoportok ülésein, amelyek a tagállamok képviselőinek és szakértőinek, illetve a tagállamok által kijelölt szakértőknek a részvételével zajlanak, és amelyek az Európai Bizottságot segítik a Feröer szigeteknek a 3. cikk szerinti részvételével megvalósuló programok, tevékenységek vagy azok egy része végrehajtásában és irányításában, illetve amelyeket az Európai Bizottság hozott létre az uniós jognak az ilyen programok, tevékenységek vagy azok egy részének vonatkozásában történő végrehajtása tekintetében, kivéve, ha az adott ülés olyan kérdéseket érint, amelyek kizárólag a tagállamokra tartoznak, illetve ha az adott ülés olyan programra vagy tevékenységre vonatkozik, amelyben a Feröer szigetek nem vesz részt. A Feröer szigetek képviselői és szakértői, illetve a Feröer szigetek által kijelölt szakértők nem lehetnek jelen a szavazás időpontjában. A Feröer szigetek tájékoztatást kap a szavazás eredményéről.

2.Amennyiben a szakértőket vagy értékelőket nem állampolgárság alapján nevezik ki, a Feröer szigeteki szakértők vagy értékelők nem zárhatók ki állampolgárságuk alapján.

3.Az (1) bekezdésben foglalt feltételek függvényében, a Feröer szigetek képviselőinek az (1) bekezdésben említett üléseken, illetve a programok és tevékenységek végrehajtásával kapcsolatos egyéb üléseken való részvételére ugyanazon szabályoknak és eljárásoknak kell vonatkozniuk, mint a tagállamok képviselői esetében, különösen a felszólalási jogot, az információkhoz és dokumentumokhoz való hozzájutást (kivéve, ha az kizárólag a tagállamok számára fenntartott pontokat vagy olyan programot vagy tevékenységet érint, amelyben a Feröer szigetek nem vesz részt), valamint az utazási és létfenntartási költségek megtérítését illetően.

4.Az e megállapodáshoz csatolt jegyzőkönyvek további szabályokat határozhatnak meg a szakértők részvételére, valamint a Feröer szigeteknek a vonatkozó jegyzőkönyvben meghatározott uniós programok és tevékenységek végrehajtása céljából létrehozott irányító testületekben és struktúrákban való részvételére vonatkozóan.

 

6. cikk

Pénzügyi feltételek

1.A Feröer szigetek vagy a Feröer szigeteki jogalanyok uniós programokban és tevékenységekben vagy azok egy részében való részvételének feltétele, hogy a Feröer szigetek pénzügyileg hozzájáruljon az Unió általános költségvetéséből nyújtott megfelelő finanszírozás összegéhez.

2.A pénzügyi hozzájárulás a következők összege:

(a) részvételi díj; és

(b) operatív hozzájárulás.

3.A pénzügyi hozzájárulás egy vagy több részletben teljesített éves befizetés formáját ölti.

4.E cikk (8) bekezdésének és a 7. cikknek a sérelme nélkül, a részvételi díj az éves operatív hozzájárulás 4 %-a, és azt nem lehet visszamenőlegesen kiigazítani. 2028-tól kezdődően a részvételi díj mértékét a vegyes bizottság módosíthatja.

5.Az operatív hozzájárulás az operatív és támogatási kiadásokat fedezi, és mind a kötelezettségvállalási, mind pedig a kifizetési előirányzatok tekintetében kiegészíti a véglegesen elfogadott uniós költségvetésben a programok, tevékenységek, illetve – kivételes esetben – azok részei vonatkozásában megállapított összegeket, amelyekhez adott esetben külső címzett bevételként hozzáadódnak egyéb adományozóktól származó, nem az uniós programhoz vagy tevékenységhez nyújtott pénzügyi hozzájárulás formáját öltő összegek is, az e megállapodás egyes vonatkozó jegyzőkönyveiben foglaltaknak megfelelően.

6.A kezdeti operatív hozzájárulás a Feröer szigetek piaci áron számított bruttó hazai termékének (GDP) az Európai Unió piaci áron számított GDP-jéhez viszonyított arányaként meghatározott hozzájárulási kulcson alapul. Az alkalmazandó, piaci áron számított GDP-ket az erre a célra kijelölt bizottsági szolgálatok a költségvetési számításokhoz rendelkezésre álló legfrissebb statisztikai adatok alapján határozzák meg az éves fizetés esedékességének évét megelőző évben. Ettől eltérve 2021-re vonatkozóan a kezdeti operatív hozzájárulásnak a 2019. évi piaci árakon számított GDP-n kell alapulnia. E hozzájárulási kulcs kiigazításait a vonatkozó jegyzőkönyvek tartalmazhatják.

7.Az operatív hozzájárulás összegét úgy kell kiszámítani, hogy a hozzájárulási kulcsot alkalmazzuk az adott évre vonatkozó, véglegesen elfogadott uniós költségvetésbe azon uniós programoknak és tevékenységeknek, illetve – kivételes esetben – azok egy részének finanszírozása céljából beállított eredeti, az e cikk (5) bekezdésével összhangban megnövelt kötelezettségvállalási előirányzatokra, amelyekben a Feröer szigetek részt vesz.

8.Az e cikk (2) bekezdésében említett részvételi díj értéke a 2021 és 2027 közötti időszakban a következő:

2021: 0,5 %,

2022: 1 %,

2023: 1,5 %,

2024: 2 %,

2025: 2,5 %,

2026: 3 %,

2027: 4 %.

9.Az Európai Unió kérésre a Feröer szigetek rendelkezésére bocsátja a Feröer szigetek pénzügyi részvételére vonatkozó, költségvetési, számviteli, teljesítménnyel kapcsolatos, illetve értékelési információkat, amelyek az Unió költségvetési és mentesítésért felelős hatóságainak a rendelkezésére állnak azon uniós programokkal és tevékenységekkel kapcsolatban, amelyekben a Feröer szigetek részt vesz. Ezt a tájékoztatást az Unió és Feröer szigetek titoktartási és adatvédelmi szabályainak kellő figyelembevételével kell nyújtani, és az nem érinti azon információk körét, amelyeket Feröer szigetek e megállapodás 10. cikke alapján jogosult megismerni.

10.A Feröer szigetek valamennyi hozzájárulását, illetve az Unió kifizetéseit, valamint az esedékes vagy befolyó összegek kiszámítását euróban kell teljesíteni, illetve elvégezni.

11.Az e cikkben foglaltak végrehajtásával kapcsolatos részletes rendelkezéseket a vonatkozó jegyzőkönyvek tartalmazzák.

7. cikk

Kiigazítási mechanizmus hatálya alá tartozó program és tevékenységek

1.Amennyiben egy vonatkozó jegyzőkönyv így rendelkezik, a valamely programra vagy tevékenységre, illetve annak egy részére vonatkozóan egy adott N. évre meghatározott operatív hozzájárulás a következő években visszamenőlegesen kiigazítható felfelé vagy lefelé, az adott év kötelezettségvállalási előirányzataira tett költségvetési kötelezettségvállalások, azok jogi kötelezettségvállalások révén történő végrehajtása és a kötelezettségvállalások visszavonása alapján.

2.Az első kiigazítást az N+1. évben kell elvégezni, amikor a kezdeti hozzájárulást felfelé vagy lefelé kell kiigazítani a kezdeti hozzájárulás és a kiigazított hozzájárulás különbségével, amelyet az N. év hozzájárulási kulcsának (kiigazítva egy együttható alkalmazásával, ha a vonatkozó jegyzőkönyv így rendelkezik) az alábbiak összegére történő alkalmazásával kell kiszámítani:

(a)az Unió elfogadott költségvetésében az N. évben engedélyezett kötelezettségvállalási előirányzatokra és az újból rendelkezésre bocsátott visszavont kötelezettségvállalásoknak megfelelő kötelezettségvállalási előirányzatokra tett költségvetési kötelezettségvállalások összege; és

(b)minden olyan külső címzett bevételi előirányzat, amely nem az e megállapodás egyes vonatkozó jegyzőkönyveiben foglalt egyéb adományozók által az uniós programokhoz és tevékenységekhez nyújtott pénzügyi hozzájárulásokból származik, és amely az N. év végén rendelkezésre állt.

3.Minden ezt követő évben mindaddig, amíg az N. évből származó kötelezettségvállalási előirányzatokból finanszírozott valamennyi költségvetési kötelezettségvállalást ki nem fizették vagy vissza nem vonták, és legkésőbb 3 évvel a program végét vagy az N. évnek megfelelő többéves pénzügyi keret végét követően – attól függően, hogy melyik következik be korábban – az Unió kiszámítja az N. évi hozzájárulás kiigazítását oly módon, hogy a Feröer szigetek hozzájárulását az N. év hozzájárulási kulcsának (kiigazítva, ha a vonatkozó jegyzőkönyv így rendelkezik) az uniós költségvetésből finanszírozott N. évi kötelezettségvállalások minden évben visszavont kötelezettségvállalásaira való alkalmazásával vagy az ismét rendelkezésre álló kötelezettségvállalásokból kapott összeggel csökkenti.

4.Amennyiben az e megállapodás egyes vonatkozó jegyzőkönyveiben foglalt egyéb adományozók által nem az uniós programokhoz és tevékenységekhez nyújtott pénzügyi hozzájárulásokból származó külső címzett bevételi előirányzatokat törlik, a Feröer szigeteknek az adott uniós programhoz, tevékenységekhez vagy azok egy részéhez való hozzájárulását csökkenteni kell az N. évi hozzájárulási kulcsnak (kiigazítva, ha a vonatkozó jegyzőkönyv így rendelkezik) a törölt összegre történő alkalmazásával kapott összeggel.

8. cikk

Az automatikus korrekciós mechanizmus hatókörébe tartozó programok és tevékenységek

1.Automatikus korrekciós mechanizmust kell alkalmazni azon uniós programok, tevékenységek vagy azok egy részének esetében, amelyek tekintetében a vonatkozó jegyzőkönyv ilyen automatikus korrekciós mechanizmus alkalmazásáról rendelkezik. Az automatikus korrekciós mechanizmus alkalmazása a vonatkozó jegyzőkönyvben meghatározott program vagy tevékenység azon részeire korlátozható, amelyeket versenypályázati felhívások tárgyát képező vissza nem térítendő támogatások révén hajtanak végre. A vonatkozó jegyzőkönyv részletes szabályokat állapíthat meg a program vagy tevékenység azon részeinek azonosítására vonatkozóan, amelyekre az automatikus korrekciós mechanizmus alkalmazandó, illetve nem alkalmazandó.

2.Az automatikus korrekció összege egy program, tevékenység vagy azok egy részének esetében a Feröer szigetek vagy a Feröer szigeteki jogalanyok tekintetében az adott naptári évben a kötelezettségvállalási előirányzatokból finanszírozott, ténylegesen vállalt jogi kötelezettségvállalások kiinduló összege és a Feröer szigetek által ugyanazon időszakra vonatkozóan kifizetett, a 7. cikknek megfelelően korrigált, a támogatási kiadások nélkül számított kapcsolódó operatív hozzájárulás különbsége.

3.Az e cikk (2) bekezdésében említett jogi kötelezettségvállalások megfelelő összegének megállapítására vonatkozó részletes szabályokat – a konzorciumok esetét és az automatikus korrekció kiszámítását is beleértve – a vonatkozó jegyzőkönyv állapíthatja meg.

9. cikk

Felülvizsgálatok és ellenőrzések

1.Az Uniónak jogában áll, hogy egy vagy több uniós intézmény vagy szerv alkalmazandó jogi aktusaival összhangban és a vonatkozó megállapodásokban és/vagy szerződésekben előírtak szerint technikai, tudományos, pénzügyi vagy más típusú felülvizsgálatokat és ellenőrzéseket végezzen bármely olyan, a Feröer szigeteken lakóhellyel rendelkező természetes személy vagy ott letelepedett jogi személy helyiségeiben, aki, illetve amely európai uniós finanszírozásban részesül, valamint bármely olyan, a Feröer szigeteken lakóhellyel rendelkező, illetve ott letelepedett harmadik fél helyiségeiben, amely részt vesz az uniós források felhasználásában. Ezeket a felülvizsgálatokat és ellenőrzéseket az Unió intézményeinek és szerveinek, különösen az Európai Bizottságnak és az Európai Számvevőszéknek az alkalmazottai vagy az Európai Bizottság által megbízott egyéb személyek végezhetik el az uniós jognak megfelelően.

2.Az Unió intézményeinek és szerveinek képviselői, különösen az Európai Bizottság és az Európai Számvevőszék alkalmazottai, valamint az Európai Bizottság által megbízott más személyek számára megfelelő hozzáférést kell biztosítani a helyiségekhez, a munkákhoz és a dokumentumokhoz (elektronikus és nyomtatott változatban), valamint az ilyen ellenőrzések elvégzéséhez szükséges valamennyi információhoz, beleértve az ellenőrzött természetes vagy jogi személy vagy az ellenőrzött harmadik fél birtokában lévő bármely dokumentum vagy adathordozó tartalmának fizikai/elektronikus másolatát és kivonatát.

3.A Feröer szigetek nem akadályozza és semmilyen különös módon nem nehezíti meg az e cikk (2) bekezdésében említett alkalmazottak és más személyek számára, hogy az e cikkben említett feladataik ellátása céljából belépjenek a Feröer szigetek területére, illetve az ellenőrzött személyek helyiségeibe.

4.A felülvizsgálatok és ellenőrzések a megállapodás jegyzőkönyve alkalmazásának a 15. cikk (4) bekezdése szerinti felfüggesztését, az ideiglenes alkalmazás megszüntetését vagy a megállapodás felmondását követően is elvégezhetők az egy vagy több európai uniós intézmény vagy szerv alkalmazandó jogi aktusaiban megállapított feltételek szerint, és az Unió által a megállapodás alkalmazásának a vonatkozó jegyzőkönyv szerinti felfüggesztése, az ideiglenes alkalmazás megszüntetése vagy a megállapodás felmondása hatálybalépésének időpontja előtt az Unió költségvetésének végrehajtására irányulóan tett jogi kötelezettségvállalásokkal kapcsolatos vonatkozó megállapodásokban és/vagy szerződésekben foglaltaknak megfelelően.

10. cikk

Az Unió pénzügyi érdekeit sértő szabálytalanságok, csalások és egyéb bűncselekmények elleni küzdelem

1.Az Európai Bizottság és az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) felhatalmazást kap arra, hogy a Feröer szigetek területén igazgatási vizsgálatokat – többek között helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat – végezzen. Ezeket a vizsgálatokat az egy vagy több uniós intézmény alkalmazandó jogi aktusaiban megállapított feltételekkel összhangban kell lefolytatni.

2.Az illetékes Feröer szigeteki hatóságok észszerű időn belül tájékoztatják az Európai Bizottságot vagy az OLAF-ot minden olyan tényről vagy gyanúról, amely az Unió pénzügyi érdekeit sértő szabálytalansággal, csalással vagy más jogellenes tevékenységgel kapcsolatban tudomásukra jutott.

3.Helyszíni ellenőrzések és vizsgálatok a Feröer szigeteken lakóhellyel rendelkező, illetve ott letelepedett, uniós forrásokban részesülő bármely természetes vagy jogi személy, valamint az uniós források felhasználásában részt vevő, a Feröer szigeteken lakóhellyel rendelkező, illetve ott letelepedett bármely harmadik fél telephelyén végezhetők.

4.A helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat az Európai Bizottság vagy az OLAF a Feröer szigetek kormánya által kijelölt illetékes Feröer szigeteki hatósággal szoros együttműködésben készíti elő és hajtja végre. Annak érdekében, hogy segítséget nyújthasson, a kijelölt hatóságot előzetesen észszerű időben értesíteni kell az ellenőrzések és vizsgálatok tárgyáról, céljáról és jogalapjáról. Ebből a célból az illetékes Feröer szigeteki hatóságok tisztviselői részt vehetnek a helyszíni ellenőrzéseken és vizsgálatokban.

5.A Feröer szigeteki hatóságok kérésére a helyszíni ellenőrzések és vizsgálatok az Európai Bizottsággal vagy az OLAF-fal közösen is lefolytathatók.

6.A Bizottság és az OLAF alkalmazottainak hozzáféréssel kell rendelkezniük minden olyan információhoz és dokumentációhoz – ideértve a számítógépes adatokat is –, amelyek a helyszíni ellenőrzések és vizsgálatok megfelelő lefolytatásához szükségesek. Ennek keretében másolatot készíthetnek az érintett dokumentumokról.

7.Amennyiben az adott személy, szervezet vagy más harmadik fél ellenáll a helyszíni ellenőrzésnek vagy vizsgálatnak, a Feröer szigeteki hatóságok – a nemzeti szabályokkal és előírásokkal összhangban eljárva – segítséget nyújtanak az Európai Bizottság, illetve az OLAF számára ahhoz, hogy utóbbiak elláthassák a helyszíni ellenőrzés vagy vizsgálat lefolytatásával kapcsolatos feladataikat. E segítségnyújtásnak ki kell terjednie a nemzeti jog szerinti megfelelő óvintézkedések meghozatalára, különösen a bizonyítékok megóvása érdekében.

8.Az Európai Bizottság vagy az OLAF tájékoztatja a Feröer szigeteki hatóságokat az ilyen ellenőrzések és vizsgálatok eredményéről. Így különösen az Európai Bizottság, illetve az OLAF minden szabálytalanságra utaló, a helyszíni ellenőrzés vagy vizsgálat folyamán tudomására jutó tényről és gyanúról haladéktalanul értesíti az illetékes Feröer szigeteki hatóságot.

9.A Feröer szigeteki büntetőjog alkalmazásának sérelme nélkül az Európai Bizottság közigazgatási intézkedéseket és szankciókat szabhat ki azokra a Feröer szigeteki jogi vagy természetes személyekre, akik az európai uniós jogszabályokkal összhangban részt vesznek valamely program vagy tevékenység végrehajtásában.

10.E cikk megfelelő végrehajtása érdekében az Európai Bizottság vagy az OLAF és az illetékes Feröer szigeteki hatóságok rendszeres információcserét folytatnak, és e megállapodás valamely részes felének kérésére konzultálnak egymással.

11.Az OLAF-fal való hatékony együttműködés és információcsere elősegítése érdekében a Feröer szigetek kapcsolattartó pontot jelöl ki.

12.Az Európai Bizottság vagy az OLAF és az illetékes Feröer szigeteki hatóságok közötti információcserét a titoktartási követelmények megfelelő tiszteletben tartásával kell lefolytatni. Az információcsere keretében megosztott személyes adatok védelmét a vonatkozó szabályokkal összhangban biztosítani kell.

13.A Feröer szigeteki hatóságok együttműködnek az Európai Ügyészséggel annak érdekében, hogy az az alkalmazandó jogszabályokkal összhangban elláthassa az Unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények elkövetői és bűnrészesei tekintetében történő nyomozással és vádhatósági eljárás lefolytatásával, valamint az említett személyek bíróság elé állításával kapcsolatos feladatait.

11. cikk

A 9. és a 10. cikk módosításai

Az e megállapodás szerinti vegyes bizottság módosíthatja e megállapodás 9. és 10. cikkét, különösen egy vagy több uniós intézmény jogi aktusaiban bekövetkezett változások figyelembevétele érdekében.

12. cikk

Visszafizettetés és végrehajtás

1.Az államokon kívül bármely természetes vagy jogi személyre az uniós programokból, tevékenységekből, intézkedésekből és projektekből eredő követelések vonatkozásában vagyoni kötelezettségeket rovó, Európai Bizottság által elfogadott határozatok a Feröer szigeteken végrehajthatók. A határozatot az a nemzeti hatóság látja el végrehajtási záradékkal – az okirat valódiságának vizsgálatán kívül minden más alakiságot mellőzve –, amelyet a Feröer szigetek kormánya erre a célra kijelöl. A Feröer szigetek kormánya megnevezi a Bizottság és az Európai Unió Bírósága számára a kijelölt nemzeti hatóságát. A 13. cikkel összhangban az Európai Bizottság jogosult az említett végrehajtható határozatokról közvetlenül értesíteni a Feröer szigeteken lakóhellyel rendelkező természetes személyeket, illetve ott letelepedett jogi személyeket. A végrehajtás a Feröer szigeteki törvényeknek és eljárási szabályoknak megfelelően történik.

2.Az Európai Unió Bírósága által uniós programokkal, tevékenységekkel, intézkedésekkel vagy projektekkel kapcsolatos szerződésben vagy megállapodásban foglalt választottbírósági kikötés alkalmazása keretében hozott ítéletek és végzések a Feröer szigeteken az Európai Bizottságnak az e cikk (1) bekezdésében említett határozataival azonos módon végrehajthatók.

3.Az Európai Unió Bírósága hatáskörrel rendelkezik a Bizottság által kiadott, az (1) bekezdésben említett határozat jogszerűségének felülvizsgálatára és végrehajtásának felfüggesztésére. A végrehajtási eljárás szabálytalanságára vonatkozó panaszok tekintetében azonban a Feröer szigetek igazságszolgáltatási szervei rendelkeznek hatáskörrel.

13. cikk

Kommunikáció és információcsere

Az uniós programok vagy tevékenységek végrehajtásában vagy az ilyen program vagy tevékenység ellenőrzésében részt vevő uniós intézmények és szervek jogosultak arra, hogy közvetlenül, többek között elektronikus információcsere-rendszereken keresztül kommunikáljanak a Feröer szigeteken lakóhellyel rendelkező, illetve ott letelepedett és uniós finanszírozásban részesülő természetes vagy jogi személyekkel, valamint az uniós források felhasználásában részt vevő, a Feröer szigeteken lakóhellyel rendelkező, illetve ott letelepedett harmadik felekkel. Az ilyen személyek, szervezetek és harmadik felek közvetlenül benyújthatnak az Unió intézményeinek és szerveinek minden, az uniós programra vagy tevékenységre alkalmazandó európai uniós jogszabályok alapján, valamint az adott program vagy tevékenység végrehajtása céljából kötött szerződések vagy finanszírozási megállapodások értelmében általuk benyújtandó releváns információt és dokumentációt.

14. cikk

A vegyes bizottság

(1)Létrejön a vegyes bizottság. A vegyes bizottság feladatai közé tartoznak a következők:

(a)e megállapodás és a hozzá csatolt jegyzőkönyvek végrehajtásának felmérése, értékelése és felülvizsgálata, különös tekintettel az alábbiakra:

(i) a Feröer szigeti jogalanyok részvétele és teljesítménye az uniós programokban és tevékenységekben;

(ii) adott esetben: az egyes Felek területén letelepedett jogalanyoknak a másik Fél programjaiban, intézkedéseiben, tevékenységeiben és projektjeiben való teljes körű vagy részleges részvételére való (kölcsönös) nyitottság mértéke;

(iii) a pénzügyi hozzájárulás mechanizmusának és adott esetben az e megállapodáshoz csatolt jegyzőkönyvek hatálya alá tartozó uniós programokra vagy tevékenységekre alkalmazandó automatikus korrekciós mechanizmusnak a végrehajtása;

(iv) információcsere és adott esetben az eredmények hasznosításával, többek között a szellemitulajdon-jogokkal kapcsolatos kérdések megvizsgálása;

(b)a Felek által a saját kutatási és innovációs programjaikhoz való hozzáférésre vonatkozóan alkalmazott vagy tervezett korlátozások megvitatása bármelyik Fél kérésére, ideértve különösen a stratégiai eszközeikhez, érdekeikhez, autonómiájukhoz vagy biztonságukhoz kapcsolódó intézkedéseket;

(c)annak vizsgálata, hogy miként lehetne javítani és fejleszteni az együttműködést;

(d)az e megállapodáshoz csatolt jegyzőkönyvek hatálya alá tartozó programokkal vagy tevékenységekkel kapcsolatos politikák jövőbeli irányvonalainak és prioritásainak közös megvitatása;

(e)információcsere többek között az e megállapodás és jegyzőkönyvei végrehajtása szempontjából releváns új jogszabályokról, határozatokról vagy nemzeti programokról;

(f)az e megállapodáshoz csatolt, a Feröer szigetek uniós programokban, tevékenységekben vagy azok részeiben való részvételének egyedi feltételeiről szóló jegyzőkönyvek elfogadása, vagy e jegyzőkönyvek szükség szerinti módosítása;

(g)e megállapodás 9. és 10. cikkének módosítása, különösen egy vagy több uniós intézmény jogi aktusaiban bekövetkezett változások figyelembevétele érdekében.

(2)Határozatait a vegyes bizottság egyhangúlag hozza meg.

(3)Az Unió és a Feröer szigetek képviselőiből álló vegyes bizottság elfogadja az eljárási szabályzatát.

(4)A vegyes bizottság dönthet úgy, hogy eseti alapon szakértői szinten munkacsoportot/tanácsadó testületet hoz létre, amely segíthet e megállapodás végrehajtásában.

(5)A vegyes bizottság évente legalább egyszer ülésezik, és amennyiben különleges körülmények úgy kívánják, bármelyik Fél kérésére összeül. Az üléseket az Unió és a Feröer szigetek felváltva szervezi és rendezi meg.

(6)A vegyes bizottság folyamatosan együttműködik a releváns információk bármely kommunikációs csatornán történő cseréjén keresztül, különösen a Feröer szigeteki jogalanyok részvételével/teljesítményével kapcsolatban. A vegyes bizottság szükség esetén írásban is elláthatja feladatait.

15. cikk

Záró rendelkezések

(1)Ez a megállapodás azon a napon lép hatályba, amikor a Felek értesítik egymást az ehhez szükséges belső eljárásaik befejezéséről. Ezt a rendeletet visszamenőleges hatállyal 2021. január 1-jétől kell alkalmazni.

(2)A Felek saját belső eljárásaikkal és jogszabályaikkal összhangban alkalmazhatják ideiglenesen ezt a megállapodást. Az ideiglenes alkalmazás azon a napon veszi kezdetét, amikor a Felek értesítik egymást az ehhez szükséges belső eljárásaik befejezéséről.

(3)Amennyiben a Feröer szigetek értesíti az Unió nevében eljáró Bizottságot arról, hogy nem fogja befejezni az e megállapodás hatálybalépéséhez szükséges belső eljárásait, e megállapodás ideiglenes alkalmazása az említett értesítés Bizottság általi kézhezvételének napján megszűnik, amely időpont e megállapodás alkalmazásában a megszűnés időpontját jelenti.

A vegyes bizottság határozatai ugyanezen a napon hatályukat vesztik.

(4)E megállapodásnak és vonatkozó jegyzőkönyveinek alkalmazását az Unió felfüggesztheti a Feröer szigetek által az adott uniós program vagy tevékenység tekintetében fizetendő pénzügyi hozzájárulás részleges vagy teljes meg nem fizetése esetén.

A fizetés olyan elmaradása esetén, amely jelentősen veszélyeztetheti az adott uniós program vagy tevékenység végrehajtását és irányítását, az Európai Bizottság hivatalos emlékeztető levelet küld. Amennyiben a hivatalos emlékeztető levelet követő 20 munkanapon belül nem történik meg a fizetés, az Unió hivatalos értesítő levélben értesíti a Feröer szigeteket a vonatkozó jegyzőkönyv alkalmazásának felfüggesztéséről, amely 15 nappal az értesítés Feröer szigetek általi kézhezvételét követően lép hatályba.

A jegyzőkönyv alkalmazásának felfüggesztése esetén a Feröer szigeteki jogalanyok nem vehetnek részt a felfüggesztés hatálybalépésekor még le nem zárult odaítélési eljárásokban. Az odaítélési eljárás akkor tekintendő lezárultnak, ha az eljárás eredményeként jogi kötelezettségvállalásokra került sor.

A felfüggesztés nem érinti a Feröer szigeteki jogalanyokkal a felfüggesztés hatálybalépése előtt az adott uniós program vagy tevékenység tekintetében vállalt jogi kötelezettségeket. Az ilyen jogi kötelezettségvállalásokra továbbra is alkalmazandó a vonatkozó jegyzőkönyv.

Az Unió haladéktalanul értesíti a Feröer szigeteket, amint az Unió megkapta az esedékes pénzügyi hozzájárulás teljes összegét. A felfüggesztést ezen értesítéssel azonnali hatállyal meg kell szüntetni.

A felfüggesztés megszüntetésének időpontjától kezdve a Feröer szigeteki jogalanyok ismét támogathatók az ezen időpont után az adott uniós program vagy tevékenység tekintetében indított odaítélési eljárásokban, valamint az ezen időpont előtt indított azon odaítélési eljárásokban, amelyek esetében a pályázatok benyújtási határideje még nem járt le.

(5)A megállapodást bármely Fél bármikor felmondhatja, felmondási szándékáról írásbeli értesítést küldve a másik Fél számára. Ez a megállapodás csak teljes egészében mondható fel.

A felmondás három naptári hónappal azután lép hatályba, hogy az erről szóló írásbeli értesítés megérkezik a címzetthez. E megállapodás alkalmazásában a felmondás hatálybalépésének napja jelenti a megszűnés időpontját.

(6)Amennyiben a (3) bekezdéssel összhangban e megállapodás ideiglenes alkalmazása megszűnik, vagy az (5) bekezdéssel összhangban a megállapodást felmondják, a Felek megállapodnak abban, hogy:

(a) azok a projektek, intézkedések, tevékenységek vagy azok részei, amelyek tekintetében e megállapodás ideiglenes alkalmazása során és/vagy hatálybalépése után és e megállapodás alkalmazásának megszűnése vagy felmondása előtt jogi kötelezettségvállalásokra került sor, mindaddig folytatódnak, amíg az e megállapodásban megállapított feltételek szerint meg nem valósulnak;

(b) az arra az N. évre vonatkozó, az adott programot vagy tevékenységet érintő éves pénzügyi hozzájárulást, amely során e megállapodás ideiglenes alkalmazása megszűnik vagy a megállapodást felmondják, a megállapodás 6. cikkével és a vonatkozó jegyzőkönyvek minden releváns szabályával összhangban teljes egészében meg kell fizetni. Amennyiben a kiigazítási mechanizmus alkalmazandó, az N. év vonatkozó programjához vagy tevékenységéhez nyújtott operatív hozzájárulást e megállapodás 7. cikkével összhangban ki kell igazítani. Azon programok vagy tevékenységek esetében, amelyeknél mind a kiigazítási mechanizmus, mind az automatikus korrekciós mechanizmus alkalmazandó, az N. év releváns operatív hozzájárulását e megállapodás 7. cikkével összhangban ki kell igazítani és 8. cikkével összhangban korrigálni kell. Az adott programhoz vagy tevékenységhez nyújtott pénzügyi hozzájárulás részeként az N. évre fizetett részvételi díjat nem kell kiigazítani vagy korrigálni;

(c) amennyiben a kiigazítási mechanizmus alkalmazandó, azt az évet követően, amelyben e megállapodás ideiglenes alkalmazása megszűnik vagy a megállapodást felmondják, a vonatkozó programhoz vagy tevékenységhez a megállapodás alkalmazásának éveire fizetett kezdeti operatív hozzájárulásokat a 7. cikkel összhangban ki kell igazítani. Azon programok vagy tevékenységek esetében, amelyeknél mind a kiigazítási mechanizmus, mind az automatikus korrekciós mechanizmus alkalmazandó, az említett operatív hozzájárulást e megállapodás 7. cikkével összhangban ki kell igazítani és 8. cikkével összhangban korrigálni kell.

(7)A Felek a megállapodás felmondásából vagy ideiglenes alkalmazásának megszüntetéséből fakadó bármely egyéb következményt közös megegyezéssel rendezik.

(8)E megállapodás csak írásban, a Felek közös egyetértésével módosítható. A módosítások hatálybalépésére ugyanaz az eljárás érvényes, mint amely e megállapodásnak az (1) bekezdés szerinti hatálybalépése kapcsán alkalmazandó.

(9)A jegyzőkönyvek e megállapodás szerves részét képezik.

Kelt ….-ban/-ben, a … év … havának … napján. 

Az Európai Unió részéről,

A Feröer szigetek kormánya részéről,

Jegyzőkönyv a Feröer szigeteknek a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramhoz (2021–2027) való társulásáról

1. cikk

A társulás hatálya

(1)A Feröer szigetek társult országként részt vesz a Horizont Európa programnak, az (EU) 2021/695 európai parlamenti és tanácsi rendelet 5 4. cikkében említett és az (EU) 2021/764 tanácsi határozattal 6 létrehozott – azok mindenkori legfrissebb változata szerinti – egyedi program keretében végrehajtott kutatási és innovációs keretprogramnak (a továbbiakban: Horizont Európa program) valamennyi részében, és hozzájárul azokhoz, valamint pénzügyi hozzájárulást nyújt az Európai Innovációs és Technológiai Intézetnek.

(2)A Feröer szigeteki jogalanyoknak a tudományos és innovációs társulásokban való részvételére az (EU) 2021/819 európai parlamenti és tanácsi rendelet 7 és az (EU) 2021/820 európai parlamenti és tanácsi határozat 8 alkalmazandó, azok legfrissebb változatában.

2. cikk

A Horizont Európa programban való részvétel kiegészítő feltételei

(1)Annak eldöntése előtt, hogy a Feröer szigeteki jogalanyok jogosultak-e az (EU) 2021/695 rendelet 22. cikkének (5) bekezdése szerinti, az Unió stratégiai jelentőségű vagyonához, érdekeihez, autonómiájához vagy biztonságához kapcsolódó tevékenységekben való részvételre, a Bizottság konkrét információkat vagy biztosítékokat kérhet, ideértve például a következőket:

(a)arra vonatkozó információk, hogy az uniós jogalanyok számára kölcsönös hozzáférést biztosítottak-e vagy fognak biztosítani a Feröer szigetek olyan meglévő és tervezett programjaihoz, projektjeihez, intézkedéseihez, tevékenységeihez vagy azok részeihez, amelyek egyenértékűek az érintett Horizont Európa programmal;

(b)tájékoztatás arról, hogy a Feröer szigetek rendelkezik-e nemzeti befektetésátvilágítási mechanizmussal, és biztosítékokat nyújt-e arra vonatkozóan, hogy a Feröer szigetek hatóságai jelentést tesznek a Bizottságnak és konzultálnak a Bizottsággal minden olyan lehetséges esetben, amikor a mechanizmust alkalmazva tudomást szereznek arról, hogy egy, a Feröer szigeteken kívül letelepedett vagy a Feröer szigeteken kívülről ellenőrzött jogalany külföldi befektetést/átvételt tervez egy olyan Feröer szigeteki jogalany vonatkozásában, amely a Horizont Európa programból finanszírozást kapott az Unió stratégiai eszközeihez, érdekeihez, autonómiájához vagy biztonságához kapcsolódó intézkedésekre, feltéve, hogy a Bizottság a jogalanyokkal kötött, vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó megállapodások aláírását követően eljuttatja a Feröer szigeteknek az érintett Feröer szigeteki jogalanyok jegyzékét; és

(c)biztosítékok arra vonatkozóan, hogy a Feröer szigeteki jogalanyok által az érintett intézkedések keretében kifejlesztett, illetve elért eredmények, technológiák, szolgáltatások és termékek egyike sem tartozik az uniós tagállamokba irányuló exportjukat érintő korlátozások hatálya alá az intézkedés időtartama alatt és az intézkedés befejezését követő négy éven keresztül. A Feröer szigetek évente, a tevékenység időtartama alatt és az intézkedés befejezését követően négy évig megosztja a nemzeti exportkorlátozások alanyainak naprakész listáját.

(2)A Feröer szigeteki jogalanyok az uniós jogalanyokkal azonos feltételek mellett vehetnek részt a Közös Kutatóközpont (JRC) tevékenységeiben, kivéve, ha korlátozásokra van szükség, biztosítandó az összhangot az e cikk (1) bekezdésének alkalmazásából eredő részvételi körrel.

(3)Ha az Unió az Európai Unió működéséről szóló szerződés 185. és 187. cikkének alkalmazása révén hajtja végre a Horizont Európa programot, akkor a Feröer szigetek és a Feröer szigeteki jogalanyok részt vehetnek az említett rendelkezések alapján létrehozott jogi struktúrákban, összhangban az e jogi struktúrák létrehozása céljából elfogadott vagy elfogadandó uniós jogi aktusokkal.

(4) A Feröer szigeteket az Európai Kutatási Térséggel Foglalkozó Bizottságban és annak alcsoportjaiban a társult országok megfelelő kategóriája esetében alkalmazandó képviseleti és részvételi jogok illetik meg.

(5)A Feröer szigetek képviselői szavazati jog nélkül megfigyelőként részt vehetnek a JRC kormányzótanácsában. E feltétel figyelembevételével erre a részvételre ugyanazok a szabályok és eljárások vonatkoznak, mint az uniós tagállamok képviselőire, ideértve a Feröer szigeteket érintő pontokkal kapcsolatos felszólalási jogokat és az ilyen pontokkal kapcsolatos információk és iratok kézhezvételére vonatkozó eljárásokat is.

(6)A Feröer szigetek a 723/2009/EK tanácsi rendelet 9 legfrissebb változatának és az ERIC létrehozásáról szóló jogi aktusnak megfelelően részt vehet az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorciumban (ERIC).

(7)A Felek a hatályos rendelkezések keretében mindent megtesznek, hogy megkönnyítsék az e jegyzőkönyv hatálya alá tartozó tevékenységekben részt vevő személyek szabad mozgását és tartózkodását, valamint az ilyen tevékenységekhez való felhasználásra szánt áruk és szolgáltatások határkeresztező mozgását.

(8)A Feröer szigetek adott esetben megtesz minden szükséges intézkedést annak biztosítására, hogy a Feröer szigeteken vásárolt vagy oda importált olyan áruk és szolgáltatások, amelyeket részben vagy egészben az e jegyzőkönyvvel összhangban végzett tevékenységek megvalósítása céljából kötött, vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó támogatási megállapodások és/vagy szerződések alapján finanszíroznak, mentesek legyenek a Feröer szigeteken alkalmazandó vámok, behozatali vámok és egyéb adóterhek alól, beleértve a hozzáadottérték-adót is.

3. cikk

Kölcsönösség

Az Unióban letelepedett jogalanyok a Feröer szigetek alkalmazandó törvényeivel és rendeleteivel összhangban részt vehetnek a Feröer szigetek Horizont Európa programmal egyenértékű programjaiban, projektjeiben, intézkedéseiben, tevékenységeiben vagy azok részeiben. 

A Feröer szigetek egyenértékű programjainak, projektjeinek, intézkedéseinek, tevékenységeinek vagy azok részeinek nem teljes körű jegyzékét e jegyzőkönyv II. melléklete tartalmazza.

Az Unióban letelepedett jogalanyok Feröer szigetek általi finanszírozására a Feröer szigeteknek a kutatási és innovációs programok, projektek, intézkedések, tevékenységek vagy azok részei működésére irányadó alkalmazandó törvényei és rendeletei vonatkoznak. Amennyiben nem történik finanszírozás, az Unióban letelepedett jogalanyok saját eszközökkel vehetnek részt.

4. cikk

Nyílt tudomány

A Felek programjaikban, projektjeikben, intézkedéseikben, tevékenységeikben vagy azok részeiben kölcsönösen előmozdítják és ösztönzik a nyílt tudományos gyakorlatokat, összhangban a Horizont Európa program szabályaival és a Feröer szigetek alkalmazandó törvényeivel és rendeleteivel. 

5. cikk

A pénzügyi hozzájárulásra, a kiigazítási mechanizmusra és az automatikus korrekciós mechanizmusra vonatkozó részletes szabályok

(1)A Feröer szigeteknek a Horizont Európa programhoz való operatív hozzájárulása tekintetében kiigazítási mechanizmus és automatikus korrekciós mechanizmus alkalmazandó.

(2)Az automatikus korrekciós mechanizmus a Feröer szigeteknek és a Feröer szigeteki jogalanyoknak a Horizont Európa program azon részeiben nyújtott teljesítményén alapul, amelyek végrehajtása versenypályázati támogatások révén történik.

(3)Az automatikus korrekciós mechanizmus alkalmazásának részletes szabályait e jegyzőkönyv I. melléklete tartalmazza.

6. cikk

Záró rendelkezések

(1)E jegyzőkönyv addig marad hatályban, amíg az szükséges ahhoz, hogy lezárják a Horizont Európa programból finanszírozott valamennyi projektet és/vagy intézkedést, tevékenységet vagy azok részeit, valamint az Unió pénzügyi érdekeinek védelméhez szükséges valamennyi intézkedést, továbbá hogy teljesítsék a Felek közötti, e jegyzőkönyv végrehajtásából eredő valamennyi pénzügyi kötelezettséget.

(2)E jegyzőkönyv mellékletei annak szerves részét képezik.

I. melléklet: A Feröer szigetek által a Horizont Európa programhoz (2021–2027) nyújtandó pénzügyi hozzájárulásra irányadó szabályok

II. melléklet: A Feröer szigetek egyenértékű programjainak, projektjeinek, intézkedéseinek, tevékenységeinek vagy azok részeinek jegyzéke

I. MELLÉKLET

A Feröer szigetek által a Horizont Európa programhoz (2021–2027) nyújtandó pénzügyi hozzájárulásra irányadó szabályok

I.A Feröer szigetek által nyújtandó pénzügyi hozzájárulás kiszámítása

(1)A Feröer szigetek Horizont Európa programhoz való pénzügyi hozzájárulását évente, a Horizont Európa program irányításához, végrehajtásához és működtetéséhez szükséges kötelezettségvállalási előirányzatokra az uniós költségvetésben évente rendelkezésre álló, e megállapodás 6. cikkének (5) bekezdésével összhangban megnövelt összeggel arányosan és azon felül kell megállapítani.

(2)A Feröer szigetek részvételi díját e megállapodás 6. cikkének (4) és (8) bekezdésével összhangban kell megállapítani és fokozatosan bevezetni.

(3)E megállapodás 6. cikkének (6) bekezdésével összhangban a Feröer szigetek által a Horizont Európa programban való részvételéért fizetendő kezdeti operatív hozzájárulást az adott pénzügyi évekre vonatkozóan a hozzájárulási kulcs kiigazításával kell kiszámítani.

A hozzájárulási kulcs kiigazítása a következőképpen történik:

A hozzájárulási kulcs kiigazítása céljából a fenti számításhoz használt együttható 0,4.

(4)A Feröer szigeteknek a Horizont Európa programhoz való operatív hozzájárulását az e megállapodás 7. cikkében előírt szabályokkal összhangban ki kell igazítani.

II.A Feröer szigetek operatív hozzájárulásának automatikus korrekciója

(1)Az e megállapodás 8. cikkében és az e jegyzőkönyv 5. cikkében említett automatikus korrekció kiszámítására a következő szabályok alkalmazandók:

(a)a „versenypályázati támogatások” olyan pályázati felhívások útján odaítélt támogatások, amelyek esetében a végső kedvezményezettek az automatikus korrekció kiszámításának időpontjában azonosíthatók. A költségvetési rendelet 204. cikkében meghatározott, harmadik feleknek nyújtott pénzügyi támogatás kizárt;

(b)amennyiben konzorciummal írnak alá jogi kötelezettségvállalást, a jogi kötelezettségvállalás kezdeti összegeinek megállapításához felhasznált összegek a Feröer szigeteki jogalanynak minősülő kedvezményezettek számára a vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó megállapodás indikatív költségvetési bontásával összhangban elkülönített halmozott összegek;

(c)a versenypályázati támogatásoknak megfelelő jogi kötelezettségvállalások minden összegét az Európai Bizottság eCorda elektronikus rendszerének segítségével kell megállapítani, és az N+2. év februárjának második szerdáján kell kinyerni;

(d)a „nem beavatkozási költségek” a program versenypályázati támogatásoktól eltérő költségei, beleértve a támogatási kiadásokat, a programspecifikus adminisztráció és egyéb intézkedések költségeit 10 ;

(e)a nemzetközi szervezeteknek mint végső kedvezményezett jogalanyoknak 11 juttatott összegeket nem beavatkozási költségeknek kell tekinteni.

(2)A mechanizmust a következőképpen kell alkalmazni:

(a)Az e megállapodás 6. cikkének (5) bekezdésével összhangban megnövelt N. évi kötelezettségvállalási előirányzatok végrehajtásával kapcsolatos, N. évre vonatkozó automatikus korrekciókat az e melléklet II. 1. c) pontjában említett eCorda N. és N+1. évre vonatkozó adatai alapján kell alkalmazni az N+2. évben, azt követően, hogy a Feröer szigetek Horizont Európa programhoz való hozzájárulására alkalmazták az e megállapodás 7. cikke szerinti kiigazításokat. Azoknak a versenypályázati támogatásoknak az összegét kell figyelembe venni, amelyekre vonatkozóan a korrekció kiszámításának időpontjában rendelkezésre állnak az adatok.

(b)Az N+2. évtől kezdődően 2029-ig az automatikus korrekció összegét az N. évre vonatkozóan az alábbiak különbözetének megállapításával kell kiszámítani:

i. azon versenypályázati támogatások teljes összege, amelyeket az N. év költségvetési előirányzataihoz kapcsolódó kötelezettségvállalásokként osztottak ki a Feröer szigeteknek, illetve osztottak szét a Feröer szigeteki jogalanyok között; és

ii. a Feröer szigetek N. évre vonatkozó kiigazított operatív hozzájárulásának összege szorozva a következők hányadosával:

A. az e megállapodás 6. cikkének (5) bekezdésével összhangban megnövelt N. évi kötelezettségvállalási előirányzatokból nyújtott versenypályázati támogatások összege; és

B. az N. év összes engedélyezett költségvetési kötelezettségvállalási előirányzata, beleértve a nem beavatkozási költségeket is.

III.A Feröer szigetek pénzügyi hozzájárulásának megfizetése, a Feröer szigetek operatív hozzájárulása tekintetében elvégzett kiigazítások kifizetése, valamint a Feröer szigetek operatív hozzájárulására alkalmazandó automatikus korrekció kifizetése

 

(1)A Bizottság a lehető leghamarabb, de legkésőbb a pénzügyi évre vonatkozó első fizetési felhívás kibocsátásakor közli a Feröer szigetekkel a következő információkat: 

(a)a Feröer szigeteknek a Horizont Európa programban való részvételét fedező költségvetési sorokra vonatkozóan az adott évre véglegesen elfogadott uniós költségvetésben szereplő kötelezettségvállalási előirányzatok összege, adott esetben az e megállapodás 6. cikkének (5) bekezdésével összhangban megnövelve;

(b)az e megállapodás 6. cikkének (8) bekezdésében említett részvételi díj összege;

(c)a Horizont Európa program végrehajtásának N+1. évétől kezdődően az N. költségvetési évnek megfelelő, e megállapodás 6. cikkének (5) bekezdésével összhangban megnövelt kötelezettségvállalási előirányzatok végrehajtása és a visszavont kötelezettségvállalások szintje;

(d)a Horizont Európa program azon része esetében, ahol az automatikus korrekció kiszámításához ilyen információkra van szükség, a Feröer szigeteki jogalanyok javára tett kötelezettségvállalások szintje a költségvetési előirányzatok megfelelő éve és a kapcsolódó kötelezettségvállalások teljes összege szerinti bontásban.

A Bizottság a költségvetési tervezete alapján a lehető leghamarabb, de legkésőbb a pénzügyi év szeptember 1-jéig benyújtja az a) és b) pont szerinti információk tekintetében a következő évre vonatkozó becslést.

(2)A Bizottság minden pénzügyi évben legkésőbb áprilisban és júniusban e jegyzőkönyv szerinti hozzájárulásának megfelelő fizetési felhívást állít ki a Feröer szigeteknek.

Minden fizetési felhívásban rendelkezni kell arról, hogy a Feröer szigetek által nyújtandó hozzájárulás hattizenkettedét legkésőbb a fizetési felhívás kibocsátását követő 30 napon belül meg kell fizetni.

A Bizottság az e jegyzőkönyv végrehajtásának első évére vonatkozóan egyetlen fizetési felhívást állít ki az e megállapodás aláírásának időpontjától számított 60 napon belül.

(3)2023-tól kezdődően a fizetési felhívásoknak minden évben tükrözniük kell az N–2. évre fizetett operatív hozzájárulásra alkalmazandó automatikus korrekció összegét is.

A legkésőbb áprilisban közzétett fizetési felhívás tartalmazhatja a Feröer szigetek által azon korábbi kutatási és innovációs keretprogram(ok) végrehajtására, irányítására és működtetésére kifizetett pénzügyi hozzájárulás kiigazítását is, amelyben a Feröer szigetek részt vett.

A 2028-as, 2029-es és 2030-as pénzügyi évek mindegyikében a Feröer szigetek által 2026-ban és 2027-ben befizetett operatív hozzájárulásokra alkalmazott automatikus korrekcióból vagy az e megállapodás 7. cikkének (8) bekezdésével összhangban végrehajtott kiigazításokból eredő összeg kifizetendő a Feröer szigeteknek vagy a Feröer szigetek által.

(4)A Feröer szigetek az e jegyzőkönyv szerinti pénzügyi hozzájárulását e melléklet III. szakaszának megfelelően fizeti meg. Amennyiben a Feröer szigetek az esedékesség napjáig nem teljesíti a fizetést, a Bizottság hivatalos emlékeztető levelet küld.

A pénzügyi hozzájárulás késedelmes befizetése esetén a Feröer szigetek a hátralékos összeg után az esedékesség napjától számítva késedelmi kamatot fizet.

Az esedékesség napjáig be nem fizetett követelésre kamatlábként az Európai Központi Bank fő refinanszírozási műveleteire vonatkozó, az esedékesség napja szerinti hónap első naptári napján hatályos, az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában közzétett kamatláb másfél százalékponttal megnövelt értéke alkalmazandó.

II. MELLÉKLET

A Feröer szigetek egyenértékű programjainak, projektjeinek, intézkedéseinek, tevékenységeinek 
vagy azok részeinek jegyzéke

A következő nem kimerítő jegyzéket a Horizont Európa programmal egyenértékű Feröer szigeteki programoknak, projekteknek, intézkedéseknek és tevékenységeknek kell tekinteni:

Feröer szigeteki Kutatási Alapítvány;

a Feröer szigetek Halászati Kutatási Alapítványa.

(1)    Megállapodás az Európai Unió és a Feröer szigetek kormánya között a tudományos és a technológiai együttműködésről (HL L 245., 2010.9.17., 2. o.), Megállapodás az Európai Unió és a Feröer szigetek közötti tudományos és technológiai együttműködésről és a Feröer szigeteknek a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramhoz (2014–2020) való társulásáról (HL L 35., 2015.2.11., 3. o.)
(2)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/695 rendelete (2021. április 28.) a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, továbbá az 1290/2013/EU és az 1291/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2021.5.12., 1. o.). 
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete (2018. július 18.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 193., 2018.7.30., 1. o.).
(4)    Az uniós korlátozó intézkedések az Európai Unióról szóló szerződés vagy az Európai Unió működéséről szóló szerződés alapján elfogadott korlátozó intézkedések. 
(5)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/695 rendelete (2021. április 28.) a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, továbbá az 1290/2013/EU és az 1291/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2021.5.12., 1. o.).
(6)    A Tanács (EU) 2021/764 határozata (2021. május 10.) a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról és a 2013/743/EU határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 167I., 2021.5.12., 1. o.).
(7)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/819 rendelete (2021. május 20.) az Európai Innovációs és Technológiai Intézetről (átdolgozás) (HL L 189., 2021.5.28., 61. o.). 
(8)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/820 határozata (2021. május 20.) az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó, „Európa innovációs tehetségének és kapacitásának fellendítése” című stratégiai innovációs tervéről és az 1312/2013/EU határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 189., 2021.5.28., 91. o.).
(9)    A Tanács 723/2009/EK rendelete (2009. június 25.) az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorcium (ERIC) közösségi jogi keretéről (HL L 206., 2009.8.8., 1. o.).
(10)    Az egyéb intézkedések közé tartoznak különösen a közbeszerzés, a pénzdíjak, a pénzügyi eszközök, a Közös Kutatóközpont közvetlen cselekvései, az előfizetések (OECD, Eureka, IPEEC, IEA stb.), a szakértők (értékelők, projektek nyomon követése) stb.
(11)    A nemzetközi szervezetekkel kapcsolatos költségek csak akkor tekinthetők nem beavatkozási költségnek, ha a nemzetközi szervezetek végső kedvezményezettek. Ez nem alkalmazandó abban az esetben, ha a nemzetközi szervezet egy projekt koordinátora (amely pénzeszközöket oszt el más koordinátorok között).