2021.2.3.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 38/4


Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján

(2021/C 38/03)

Ez a közzététel az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 51. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra, ami a közzététel napjától számított három hónapon belül tehető meg.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

„Plăcintă dobrogeană”

EU-szám: PGI-RO-02510 – 2019.5.16.

OEM ( ) OFJ (X)

1.   Elnevezés(ek)

„Plăcintă dobrogeană”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Románia

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa

2.3. osztály: Kenyér, péksütemények, cukrászsütemények, édesipari termékek, kekszek és egyéb pékáru

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A „Plăcintă dobrogeană” egy túróval és tojással összekevert, sózott lágy sajttal (telemea) töltött tésztalapokból készült sütött, fagyasztott és elősütött vagy fagyasztott nyers péksütemény. A lapokat a tészta kinyújtásával és húzásával állítják elő. A megtöltött lapokat feltekerik, behajtják és kerek tálcákban spirál formába rendezik. A termék tömege 500 g és 2 000 g között van. A telemea sajt, a túró, a tojás és a joghurt keverékének – amelyet a keletlen tésztalapokkal együtt sütnek meg – köszönhetően sós ízű.

A tészta felvágásakor a sárgásfehér sajttöltelék és a tésztalapok egymással váltakozó rétegei látszanak.

A „Plăcintă dobrogeană” háromféleképpen kerül forgalomba:

sütve, egészben vagy darabokra vágva, és az értékesítéskor lemérve,

fagyasztva és elősütve,

fagyasztva, nyersen.

A „Plăcintă dobrogeană” a tésztába töltött, joghurtból és tojásból álló keverék miatt puha és lágy állagú, ellentétben más hasonló típusú termékekkel, amelyek gyakran törékeny felületű, ropogós textúrával rendelkeznek. A hasonló termékekhez képest a másik különbség a friss tésztából készült, nem fagyasztott tésztalapok használata minden egyes késztermék esetében.

A termékben a sült sajt, a tészta és a tojás aromái dominálnak.

3.2.1.   Érzékszervi jellemzők:

A sült „Plăcintă dobrogeană” külső jellemzői a következők: egyetlen darabban van, a tálcával azonos alakú, homogén, félig mázas, pirított, de nem égetett felülettel. Finom aranysárga kéreggel rendelkezik, amely helyenként rezes árnyalatú. Vágáskor a könnyű sajttöltelék és a keletlen tésztalapok egymással váltakozó rétegei és (némely esetben) levegőbuborékok látszódnak.

A fagyasztott elősütött rétes kissé eltérő megjelenésű, a sárga szín világosabb, mint a sült rétes színe.

A fagyasztott és nyers „Plăcintă dobrogeană” külső jellemzői a következők: egy darabban van, homogén felületű, krémfehér színű a joghurtból és tojásból álló keverék által fedett nyers tésztalapok miatt.

3.2.2.   Fizikai és kémiai jellemzők

Összes zsír:

minimum 8 %,

maximum 25 %

Nedvességtartalom:

minimum 30 %,

maximum 50 %

Sótartalom:

minimum 1,5 %,

maximum 2 %

Fehérjék:

minimum 8 %,

maximum 13 %

Töltelék:

minimum 55 %,

maximum 70 %

3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

A „Plăcintă dobrogeană” előállításához a következő nyersanyagokra és összetevőkre van szükség: sózott sajt (telemea), túró, búzaliszt, tojás, joghurt, víz, napraforgóolaj, borecet, só.

3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

A „Plăcintă dobrogeană” előállításának minden szakasza a meghatározott földrajzi területen történik. A „Plăcintă dobrogeană” előállításának folyamata a következő konkrét lépésekből áll: a nyersanyagok és az összetevők beszerzése, tésztakészítés, a tésztalapok kinyújtása, a töltelék elkészítése, töltés, a joghurtból és tojásból álló keverékkel történő bevonás, sütés és elősütés, gyorsfagyasztás.

3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

A címkén a következők szerepelnek:

a termék neve, „Plăcintă dobrogeană”, amelyet az „Indicație Geografică Protejată” (oltalom alatt álló földrajzi jelzés) vagy az „IGP” (OFJ) rövidítés követ (lefordítva annak az országnak a nyelvére/nyelveire, ahol a terméket forgalomba hozzák),

a termék típusa (sütött, fagyasztott elősütött vagy fagyasztott nyers),

a gyártó neve,

az ellenőrző és tanúsító szerv logója.

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

A földrajzi terület két közigazgatási területet foglal magában: Tulcea megye és Constanța megye, amelyek határait Románia közigazgatási struktúrája határozza meg.

Mindkét közigazgatási terület összefüggő területet alkot Románia délkeleti részén, amely Dobrudzsa néven is ismert.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

A földrajzi eredet és a termék jellemzői közötti ok-okozati összefüggés a jó hírnévből, az emberi tényezőből és a termék jellemzőiből tevődik össze.

A termék hírneve a régóta fennálló hagyomány és elismertség történelmi bizonyítékainak köszönhető, amelyeket a jövő nemzedékeinek átadandó, magazinokban és könyvekben gyűjtött és átírt szóbeli forrásokon keresztül közvetítenek.

A termék és a földrajzi terület közötti kapcsolatot Evliya Celebi írta le a „Valori identitare în Dobrogea” [A dobrudzsai identitás értékei] című könyv 44. oldalán. A Dobrudzsa régión keresztüli utazás során Celebi lelkesen írt a „nagy dunai vízimalmokról, a valódi őrlő- és sütőműhelyekről, amelyekben az őrölt lisztből kenyeret és plăcinte-t készítettek”.

2009-ben a Cumpăna településen megtartott 7. szüreti napokon a látványosság a valaha készített legnagyobb „Plăcintă dobrogeană” volt, amelyet a Ziua de Constanța helyi újság 2009. október 5-i száma is kiemelt.

A Ferma című folyóiratban (XX 16 (221), 2018. szeptember 15–30-i szám, 128–129. o.) szerepel egy cikk a „Plăcintă dobrogeană: több mint 150 éve készítjük” címmel. A XXVI. Nemzetközi ExpoAgroUtil kiállításon a Nemzetközi Napforgó Szövetség elnöke különleges nagyrabecsülését fejezte ki a „Plăcintă dobrogeană” iránt. Ugyanebben a cikkben a Román Újságírók Szövetségének egyik tagja azt nyilatkozza, hogy a „Plăcintă dobrogeană” nemzedékről nemzedékre megőrzi a helyi hagyományokat.

A Ferma egy másik, 2019. április 15–30-i 7. számában szerepel, hogy a „Plăcintă dobrogeană”-t a Măcinban a Nemzeti Turisztikai Információs és Promóciós Központ (CNIPT) által szervezett őszi rendezvényen népszerűsítették.

A hagyományok és a cukrászok tapasztalatának e kombinációja volt az, ami elősegítette a „Plăcintă dobrogeană” arculatának és hírnevének kialakítását mind az országon belül, mind azon kívül (például a szerbiai „Agroklub” című folyóiratban megjelent cikk, a Ziua de Constanța című újságban megjelent cikk és a Ferma magazin cikkei).

Ennek eredményeképpen a termék hírneve az elnevezésnek tulajdonítható, és a földrajzi területnek, Dobrudzsa régiónak köszönhető, és ezért a termék a „Plăcintă dobrogeană” néven kerül forgalomba.

Az emberi tényező fontos szerepet játszik a „Plăcintă dobrogeană” elkészítésében.

A tésztalapokat kinyújtják és megszárítják, amíg nagyon vékonyak, áttetszőek, rugalmasak és enyhén fényesek lesznek: ezek a tulajdonságok csak a helyiek számára ismertek.

A tésztalapok ily módon történő elkészítése biztosítja, hogy a termék sütéskor réteges állagú és ízű legyen, anélkül, hogy a lapokat külön összehajtanák.

A töltelék elkészítésekor felverő mozdulatokkal összekeverik a sajtot és a tojást, és a keverékkel bekenik a lapok felét (behajtott lapok esetében) vagy az egész lapot (feltekert lapok esetében); ezt a technikát nemzedékről nemzedékre örökítették.

A feltekerést vagy behajtást csak a lapok hossza mentén végzik el. A réteskészítők tudják, hogy a megtöltött lapokat milyen szorosan kell feltekerni vagy behajtani ahhoz, hogy a „Plăcintă dobrogeană” sütéskor könnyű állagot érjen el.

A „Plăcintă dobrogeană” sajátos jellege a Dobrudzsa régióban nemzedékről nemzedékre átadott módszereknek és készségeknek köszönhető. A réteslapokat kézzel húzzák ki, anélkül, hogy azok elszakadnának, amihez a réteskészítők szaktudása szükséges, csakúgy, mint a lapok feltekeréséhez és behajtásához, mivel a „Plăcintă dobrogeană” a tálcába helyezéskor nem eshet szét, hanem egy folyamatos spirált kell formáljon ahhoz, hogy megőrizze könnyű állagát, ami a lapok feltekerésekor/behajtásakor bekerülő levegőnek köszönhető.

A hasonló termékektől eltérően a „Plăcintă dobrogeană” a következő sajátos jellemzőkkel rendelkezik:

kerek forma, 500 g és 2 000 g közötti tömeg, alakja megegyezik a sütőtálca formájával, ami a joghurtból és tojásból álló keverékkel való bekenésnek köszönhető. Felülete homogén, kissé fényes, megpirult, de nem égett, aranysárga színű; a sült termék színe enyhén sötétebb, az elősütött termék színe a joghurtból és tojásból álló keveréknek köszönhetően enyhén világosabb,

a szeleteléskor a „Plăcintă dobrogeană” a helyi módszereknek köszönhető levegős, töltött szerkezete miatt eltér az azonos típusba tartozó egyéb termékektől,

a sütött telemea sajt, a túró, a tojás és a joghurt sós íze, valamint a keletlen tésztalapok különböztetik meg az azonos típusú termékektől,

a speciális technikával végzett feltekerés/behajtás során bekerülő levegőnek köszönhetően a sűrű, nehéz töltelékkel megtöltött hasonló termékektől eltérően könnyed állagú.

A termék egyéb jellemzői

A „Plăcintă dobrogeană” fontos vallási fesztiválokhoz kapcsolódik, ezért elkészítésük és fogyasztásuk tekintetében különleges szabályok vonatkoznak rájuk. Az újévi „Plăcintă dobrogeană” elkészítése hosszú, az egész éven át tartó folyamat. A „Plăcintă dobrogeană”-t a teljes „fehérhéten” [Shrovetide], karácsonykor, a „hram” napján [a patronáló szent napján], valamint a családi ünnepek – például az esküvői ünnepség és az esküvő utáni nap – alkalmával készítik, amikor a hagyományoknak megfelelően megsütik a menyasszonyi „Plăcintă dobrogeană”-t.

E sajátos elemek együttese eredményezi, hogy a „Plăcintă dobrogeană” eltér a más hasonló termékektől.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

(e rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

https://www.madr.ro/docs/ind-alimentara/2018/documentatie-placinta-dobrogeana/Caiet-de-sarcini-PLACINTA-DOBROGEANA-IGP.pdf


(1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.