Brüsszel, 2021.12.1.

COM(2021) 735 final

2021/0388(NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

Franciaországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 218. és 232. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról


INDOKOLÁS

A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK irányelv 1 (a továbbiakban: héairányelv) 395. cikkének (1) bekezdése értelmében a Tanács – a Bizottság javaslata alapján – bármelyik tagállamot egyhangúlag felhatalmazhatja arra, hogy az irányelvben foglaltaktól eltérő különös intézkedéseket alkalmazzon a hozzáadottérték-adó beszedésének egyszerűsítésére vagy egyes adócsalások és -kikerülések megelőzésére.

A Bizottságnál 2021. április 12-én iktatott levelében a Francia Köztársaság felhatalmazást kért arra, hogy eltérést alkalmazhasson a héairányelv 178., 218. és 232. cikkétől a kötelező elektronikus számlázásnak a Franciaország területén letelepedett valamennyi adóalany számára történő előírása érdekében. A felhatalmazást a 2021. december 1-jétől 2028. december 31-ig tartó időszakra vonatkozóan kérték.

Továbbá a Bizottságnál 2021. szeptember 20-án iktatott levelében Franciaország kérelmezte, hogy az eltérésre irányuló felhatalmazás csak a héairányelv 218. és 232. cikkére terjedjen ki és 2024. január 1-jétől 2026. december 31-ig legyen alkalmazandó.

A héairányelv 395. cikke (2) bekezdése második albekezdésének megfelelően a Bizottság 2021. szeptember 29-én kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Franciaország kérelméről. A Bizottság 2021. szeptember 30-án kelt levelében értesítette Franciaországot arról, hogy a kérelem elbírálásához szükséges minden információ a rendelkezésére áll.

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Franciaország a héairányelv 395. cikke alapján eltérés iránti kérelmet nyújtott be annak érdekében, hogy felhatalmazást kapjon a Franciaországban letelepedett héa-adóalanyok közötti belföldi ügyletekre vonatkozó elektronikus számlázási kötelezettség bevezetésére a 2020. évi költségvetési törvény 153. cikke, valamint a 2021. évi költségvetési törvény 195. cikke alapján. Ezt a kötelezettséget az adóalanyok azon kötelezettsége kíséri, hogy bizonyos kiegészítő adatokat küldjenek meg az adóhatóság számára.

Franciaország úgy véli, hogy az elektronikus számlázási kötelezettség javítani fogja az adócsalás elleni küzdelmet, miközben erősíti a vállalkozások versenyképességét. Emellett bővíti az üzleti tevékenységekkel kapcsolatos valós idejű ismereteket, lehetővé téve, hogy a gazdaságpolitikát a lehető legközelebb hozzák a szereplők gazdasági valóságához. Ez a kötelezettség a vállalkozások héabevallási kötelezettségének egyszerűsítését is lehetővé teszi a bevallások előre kitöltésének bevezetésével.

A héairányelv 218. cikke előírja a tagállamok azon kötelezettségét, hogy elfogadják mind a papír, mind pedig az elektronikus formában létező összes dokumentumot vagy üzenetet számlaként. Franciaország ezért szeretné, ha a Bizottság engedélyezné számára a héairányelv e cikkétől való eltérést annak érdekében, hogy a francia adóhatóság csak a vegyes vagy strukturált formátumú elektronikus számlákat tekinthesse számlának.

A héairányelv 232. cikke előírja, hogy az elektronikus számla alkalmazásához a számlabefogadó beleegyezése szükséges. Ezért az elektronikus számlázási kötelezettség Franciaországban történő bevezetéséhez szükség van az említett cikktől való eltérésre, annak érdekében, hogy a kibocsátónak többé ne kelljen megszereznie a számlabefogadó hozzájárulását a számla papírmentes formátumban történő küldéséhez.

Franciaország azt állítja, hogy az általános elektronikus számlázási kötelezettség bevezetése előnyökkel járna az adócsalás és az adókijátszás elleni küzdelem tekintetében, ugyanakkor elősegítené az adójogszabályok önkéntes betartását. Ugyanis az elektronikus számlázási kötelezettség – az ügyletre vonatkozó kiegészítő adatoknak egy hitelesített magánplatformokat és egy központi állami platformot magában foglaló rendszeren keresztül történő levéltovábbításával együttesen – lehetővé teszi az adóhatóság számára, hogy valós időben ellenőrizze a bevallott és beszedett héa, valamint a kiállított és kapott befogadott összhangját. Emiatt jelentősen javulni fog a közigazgatásnak az áfacsalások megelőzésére és leküzdésére való képessége.

Ez az elektronikus számlázási kötelezettség csak az adóalanyok közötti (B2B) ügyletekre terjed ki. A végső fogyasztókat érintő (B2C) ügyletek adatait más mechanizmuson keresztül fogják jelenteni. Közösségen belüli beszerzések esetén fennmarad az adóalanyok joga papíralapú számlák befogadására. Megjegyzendő, hogy Franciaországban 2017. január 1. és 2020. január 1. között fokozatosan hatályba lépett a vállalkozások állami szektornak történő (B2G) értékesítési ügyletei esetében az elektronikus számlázási kötelezettség. Ezért azok a társaságok, amelyek már kiállítottak elektronikus számlát az Állami Pénzügyi Számítástechnikai Hatóság (AIFE) által kifejlesztett Chorus Pro elnevezésű B2G elektronikus számlázó felületen keresztül, már rendelkeznek a megfelelő eszközökkel és felkészültek arra az esetre, ha az elektronikus számlázási kötelezettséget kiterjesztik a vállalkozások közötti (B2B) kapcsolatokra. Franciaország azt állítja, hogy a francia héa-adóalanyok többsége már elektronikus formátumban küld vagy fogad be számlákat. Franciaország szerint 2017-ben a 10 főnél több munkavállalót foglalkoztató francia vállalkozásoknak csupán 31 százaléka használt papíralapú számlákat, és ez az arány valószínűleg azóta tovább csökkent. Az elektronikus formátumra való áttérés végleg megszünteti a papírformátumot a számlák feldolgozása terén, ami jelentős megtakarítást eredményez a vállalkozások számára.

Franciaország úgy véli, hogy az elektronikus számlázás számos előnnyel jár az adóalanyok számára: például, csökkenti a fizetések átfutási idejét a szállítók számára, csökkenti a nyomtatási és postai költségeket, a számlázási adatok feldolgozásának költségeit és késedelmeit, a tárolási költségeket, továbbá a képzési és rendszerfejlesztési költségeket.

Franciaország a kötelezettség fokozatos bevezetését tervezi az új rendszerre az egyes vállalattípusokhoz igazodva történő átállás és támogatás lehetővé tétele érdekében. 2024-től minden vállalkozás köteles elektronikus számlákat befogadni. Az elektronikus számlakibocsátási kötelezettség fokozatos bevezetését a vállalatméret függvényében tervezik: 2024-ig a nagyvállalatoknál, 2025-ig a 250 és 4 999 fő közötti, 1,5 milliárd EUR alatti árbevételű vállalatoknál, valamint 2026-ig a kis, közép- és mikrovállalkozásoknál, beleértve a héairányelv 282. cikkében említett kisvállalkozásoknak járó adómentességben részesülő adóalanyokat is.

A tőzsdék interoperabilitásának biztosítása érdekében az elektronikus számlázási szolgáltatásokat nyújtó magán- és állami platformoknak fel kell ajánlaniuk az adóalanyok számára a strukturált vagy vegyes formátumok egy minimális körét anélkül, hogy ez sértené azon jogukat, hogy alternatív formátumokat kínáljanak.

Tekintettel az eltérés széles alkalmazási körére, fontos biztosítani az ezen eltérés keretében szükséges nyomon követést, különös tekintettel az intézkedésnek a héacsalás és a héakijátszás elleni küzdelemre, valamint az adóalanyokra gyakorolt hatására. Amennyiben Franciaország meg kívánja hosszabbítani az eltérő intézkedést, be kell nyújtania az intézkedés működéséről szóló jelentést a meghosszabbítás iránti kérelemmel együtt. E jelentésnek tartalmaznia kell az intézkedés értékelését abból a szempontból, hogy az mennyire hatékony a héacsalás és a héakijátszás elleni küzdelem, valamint az adóbehajtás egyszerűsítése terén. A jelentésnek továbbá tartalmaznia kell az intézkedés adóalanyokra gyakorolt hatásának értékelését, különös tekintettel az adóalanyok adminisztratív terheinek és megfelelési költségeinek növekedésére.

A Bizottság a 2024. január 1-jétől 2026. december 31-ig terjedő időszakra javasolja az eltérés engedélyezését.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A héairányelv 218. cikke egyenértékűen kezeli a papíralapú és az elektronikus számlákat azáltal, hogy előírja a tagállamok számára, hogy a papíron vagy elektronikus formában létező dokumentumokat vagy üzeneteket fogadják el számlaként. A héairányelv 232. cikke értelmében az elektronikus számla alkalmazásához a számlabefogadó beleegyezése szükséges. A Franciaország által tervezett kötelező elektronikus számlázás valóban el fog térni e két rendelkezéstől.

A héairányelv 395. cikke alapján a héa beszedésének egyszerűsítésére vagy egyes adócsalások és adókikerülések megelőzésére eltérés engedélyezhető. Franciaország az eltérő intézkedést az adócsalás és az adókikerülés elleni küzdelem, valamint az adóbehajtás egyszerűsítése érdekében kérte. A Franciaország által rendelkezésre bocsátott részletek alapján az eltérés összhangban van a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel.

Az (EU) 2018/593 tanácsi végrehajtási határozat 2 hasonló felhatalmazást adott Olaszország számára arra, hogy eltérjen a héairányelv 218. és 232. cikkétől a kötelező elektronikus számlázás végrehajtása érdekében.

Végül a Bizottság 2020-ban elfogadta a következő dokumentumot: „A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: a helyreállítási stratégiát támogató igazságos és egyszerű adózásra irányuló cselekvési terv 3 . A szóban forgó cselekvési tervben előirányzott intézkedések egyike az, hogy a Bizottság előterjeszt a héabevallási kötelezettségek korszerűsítésére irányuló jogalkotási javaslatot. Ebben az összefüggésben vizsgálni fogja az e-számlázás további bővítésének szükségességét. Ezért az eltérő intézkedés összhangban van a Bizottság cselekvési tervében kitűzött célokkal. A jövőbeni bizottsági javaslat egyik célja a belföldi ügyletekre vonatkozó meglévő és jövőbeni jelentéstételi mechanizmusok egyszerűsítése lesz, beleértve az ezen eltérő intézkedés által engedélyezettet is.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A héairányelv 395. cikke.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Tekintettel a héairányelv azon rendelkezésére, amelyre a javaslat épül, a szubszidiaritás elve nem alkalmazható.

Arányosság

A javaslat megfelel az arányosság elvének a következők miatt:

A határozat engedélyt ad egy tagállam számára annak saját kérelme alapján, kötelezettséget tehát nem keletkeztet.

A kötelező elektronikus számlázás számos változást fog eredményezni az adóalanyok számára. Ezek a változásokat azonban Franciaország előre jelezte, és már megkezdődött a felkészülés ezekre. A B2G ügyletek esetében az elektronikus számlázási kötelezettség azt eredményezte, hogy számos cég már rendelkezik a szükséges eszközökkel és felkészült az elektronikus számlázási kötelezettségnek a vállalatok közötti üzleti kapcsolatokra történő kiterjesztésére.

A kisvállalkozások számára nyújtott mentességben részesülő adóalanyok az intézkedés hatálya alá tartoznak. Az intézkedés fokozatos végrehajtása azonban elegendő időt biztosít számukra a felkészülésre. Ezen túlmenően ezek a cégek szabadon eldönthetik, hogy valamely magánplatformot vagy az AIFE által üzemeltetett nyilvános számlázó platformot (Chorus Pro) kívánják-e használni. Ez utóbbi ingyenesen fog kínálni egy minimumszolgáltatást, beleértve a PDF formátumok kezelését (strukturált formátumú adatlekéréssel), valamint a 10 évre történő archiválást is (Franciaországban ez a bizonylatok kereskedelmi célú megőrzésére vonatkozó kötelezettség törvényileg előírt időtartama). A Franciaország által benyújtott adatok szerint az adóalanyok számára az elektronikus számlázás bevezetéséből származó megtakarítások és előnyök nagymértékben ellensúlyozzák a rendszereik átalakításához szükséges kezdeti befektetést.

Az eltérés továbbá határozott időre szól, és jelentést kell készíteni az intézkedés működéséről és eredményességéről arra az esetre, ha Franciaország meg kívánja hosszabbítani az eltérő intézkedést.

A különös intézkedés ezért arányban áll a kitűzött céllal, vagyis az adókijátszás elleni küzdelemmel és az adóbehajtás egyszerűsítésével.

A jogi aktus típusának megválasztása

Javasolt eszköz: tanácsi végrehajtási határozat.

A héairányelv 395. cikke értelmében a héára vonatkozó közös szabályoktól kizárólag abban az esetben lehet eltérni, ha arra a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag felhatalmazást ad. Ezenfelül azért a tanácsi végrehajtási határozat a legmegfelelőbb eszköz, mert az egy-egy tagállamnak is címezhető.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Hatásvizsgálat

A kötelező elektronikus számlázás hatással lesz mind az adóhatóságra, mind pedig az adóalanyokra.

Franciaország várakozásai szerint a kötelező elektronikus számlázás elősegíti az adócsalás elleni küzdelmet, ideértve a héa bevallásának elmulasztásához vagy a valósnál alacsonyabb összegben történő bevallásához kapcsolódó nem szándékos adócsalást és általában a héa be nem fizetését is. A héacsalás elleni küzdelem mellett a kereskedelmi ügyletekre vonatkozó információk elérhetősége lehetővé teszi a vállalatok közötti kereskedelmi kapcsolatok intenzitásának megállapítását. Javítani fogja tehát a kapcsolt vállalkozások közötti ügyletek elemzését az olyan rendellenes ügyletek felderítése érdekében, amelyek célja elleplezni a társasági adóalap esetleges csökkentését vagy a rejtett nyereségfelosztást. Ezenkívül a rendszer lehetővé teszi az adóalanyok ügyleteire vonatkozó adatok valós idejű gyűjtését. Ezek az adatok felhasználhatók például az INSEE (francia nemzeti statisztikai hivatal) vagy a pénzügyminisztérium főigazgatósága által végzett gazdasági elemzésekhez annak biztosítása érdekében, hogy a közpolitikákat a lehető legszorosabban lehessen irányítani.

Franciaország azt állítja, hogy az elektronikus számlázás jelentős előnyökhöz vezet a vállalatok számára a digitalizáció és az adminisztratív terhek csökkentése terén, miközben biztosítja a vállalkozások közötti kapcsolatokat, hogy versenyképesebbé tegye őket. Ez megtakarítást eredményezne, mivel egy elektronikus számla kibocsátásának teljes költsége a Pénzügyi Főfelügyelőség (Inspection générale des finances, egy tárcaközi ellenőrző és felügyeleti szerv) becslése szerint kevesebb mint 1 EUR, ezzel szemben papíralapú számla esetében több mint 10 EUR.

A várható nyereség eltérő jellegű lesz attól függően, hogy a vállalkozások alkalmaznak-e már elektronikus számlázást vagy sem. Az elektronikus számlázást még nem használó vállalkozások, elsősorban a kis- és középvállalkozások esetében a nyereség körülbelül 10 EUR lesz befogadott számlánként. Az elektronikus számlákat már széles körben alkalmazó adóalanyok, főként a 250 vagy annál több alkalmazottat foglalkoztató cégek esetében az intézkedés javítani fogja a számlázási láncuk feldolgozását, mivel a jelenleg elektronikus formátumban küldött és befogadott számlák többsége még mindig PDF formátumú, ezért továbbra is feldolgozási költségekkel jár.

Ezek alapján a vállalatok minimális nyeresége körülbelül évi 4,5 milliárd EUR lenne. Mintegy 1,5 millió kisvállalkozás csak papíralapú számlákat állít ki. Tekintettel arra, hogy ezek a vállalatok kevesebb mint 2000 számlát állítanak ki évente (65 %-uk kevesebb, mint 500 számlát), az érintett számlák mennyisége 450 millióra becsülhető. A papíralapú számlák kiiktatása számlánként 10 EUR feldolgozási költség megtakarítását eredményezné, ami összesen 4,5 milliárd EUR nyereséget jelentene ezeknek a vállalatoknak.

Franciaország szerint ez az értékelés nem veszi figyelembe a tranzakciós forgalom biztosításával és a fizetési idők lerövidülésével kapcsolatos előnyöket, amelyek a fizetési határidőket megfigyelő központ (Observatoire des délais de paiement) szerint évente körülbelül 15 milliárd EUR összegű hatással vannak az adóalanyok (különösen a kisebb méretűek) pénzforgalmára.

Mivel a szükséges szoftverek beszerzésének költsége jelentős lehet, nem kerül előírásra számlázószoftver-telepítési kötelezettség. A többletköltségek elkerülése érdekében Franciaország meghagyja az adóalanyok számára a lehetőséget, hogy számláikat akár közvetlenül az állami platformnak továbbítsák, amely aztán továbbküldi azokat a számlabefogadóknak, akár olyan magánplatformoknak, amelyek felelősek a számlák adóhatóságnak és befogadó társaságnak való továbbításáért. Ezen túlmenően a kis- és középvállalkozások belépési költségeinek minimalizálása érdekében az adóhatóság lehetőséget biztosít arra, hogy egy ideig PDF-fájlt nyújtsanak be elektronikus számla előállításához.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Az intézkedés nem lesz kedvezőtlen hatással az Unió héából származó saját forrásaira.

2021/0388 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

Franciaországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 218. és 232. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

Tekintettel a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelvre 4 és különösen annak 395. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)A Bizottságnál 2021. április 12-én, valamint 2021. szeptember 20-án iktatott leveleiben a Francia Köztársaság felhatalmazást kért arra, hogy bevezethessen egy, a 2006/112/EK irányelv 218. és 232. cikkétől eltérő különös intézkedést (a továbbiakban: különös intézkedés) a kötelező elektronikus számlázásnak a Franciaország területén letelepedett valamennyi adóalany számára történő előírása érdekében. Ez a kötelezettség az adóalanyok közötti ügyletek során kiállított számlákra vonatkozna. Az engedélyt a 2024. január 1. és 2026. december 31. közötti időszakra kérték.

(2)A Bizottság 2021. szeptember 29-én kelt levelében továbbította Franciaország kérelmét a többi tagállamnak. A Bizottság 2021. szeptember 30-án kelt levelében értesítette Franciaországot arról, hogy a kérelem elbírálásához szükséges minden információ rendelkezésére áll.

(3)Franciaország azt állítja, hogy az általános elektronikus számlázási kötelezettség bevezetése előnyökkel járna a hozzáadottértékadó-csalás és -kikerülés elleni küzdelem tekintetében. Az elektronikus számlázási kötelezettség, az ügyletre vonatkozó kiegészítő adatok levéltovábbításával együttesen lehetővé teszi az adóhatóság számára, hogy valós időben ellenőrizze a bevallott és beszedett héa, valamint a kiállított és kapott befogadott összhangját, ezáltal javítva a hatóság képességét a héacsalások megelőzésére és leküzdésére. Emellett bővítené az üzleti tevékenységekkel kapcsolatos valós idejű ismereteket, lehetővé téve, hogy a gazdaságpolitikát a lehető legközelebb hozzák a szereplők gazdasági valóságához.

(4)Franciaország úgy véli, hogy az elektronikus számlázási kötelezettség megkönnyítené az adójogszabályok önkéntes betartását. Lehetővé tenné az adóalanyok héabevallási kötelezettségének egyszerűsítését a bevallások előre kitöltésének bevezetésével. Az elektronikus számlázás egyéb előnyökkel is járna az adóalanyok számára: például, a fizetések átfutási idejének csökkentése a szállítók számára, alacsonyabb nyomtatási és postai költségek, a számlázási adatok feldolgozási költségeinek és késedelmeinek, valamint a tárolási költségeknek a csökkentése. Az adóalanyok számára az elektronikus számlázás bevezetéséből származó megtakarítások és előnyök nagymértékben ellensúlyoznák a rendszereik átalakításához szükséges kezdeti befektetést.

(5)Tekintettel a különös intézkedés széles alkalmazási körére és újszerűségére, fontos értékelni a különös intézkedésnek a héacsalás és a héakijátszás elleni küzdelemre, valamint az adóalanyokra gyakorolt hatását. Ezért amennyiben Franciaország úgy véli, hogy a különös intézkedés kiterjesztése szükséges, a kiterjesztés iránti kérelemmel együtt egy jelentést kell benyújtania a Bizottsághoz, amely tartalmazza a különös intézkedés értékelését a héacsalás és a héakijátszás elleni küzdelem, valamint az adóbehajtás egyszerűsítése tekintetében elért eredményessége szempontjából.

(6)Ez a különös intézkedés nem érinti az adóalanyoknak azt a jogát, hogy a Közösségen belüli vásárlások esetében papíralapú számlát kapjanak.

(7)A kérelmezett különös intézkedésnek meghatározott időre kell szólnia azért, annak érdekében, hogy a különös intézkedés alkalmasságát és hatékonyságát értékelni lehessen célkitűzései fényében.

(8)A különös intézkedés ezért arányban áll a kitűzött célokkal, mivel alkalmazása határozott időre szól és fokozatosan kerül végrehajtásra. 2024-től minden vállalkozás köteles lenne elektronikus számlákat befogadni. Az elektronikus számlakibocsátási kötelezettség 2024-től lenne alkalmazandó a nagyvállalatokra, 2025-től a 250 és 4 999 fő közötti, 1,5 milliárd EUR alatti árbevételű vállalatokra, majd 2026-tól a kis, közép- és mikrovállalkozásokra, beleértve a 2006/112/EK irányelv 282. cikkében említett kisvállalkozásoknak járó adómentességben részesülő adóalanyokat is. A különös intézkedés továbbá nem növeli annak kockázatát, hogy a csalás átterjed más ágazatra vagy más tagállamokra.

(9)A különös intézkedés a végső fogyasztói szinten beszedett adóbevétel teljes összegét nem fogja negatívan befolyásolni, és nem lesz kedvezőtlen hatással az Unió héából származó saját forrásaira,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2006/112/EK irányelv 218. cikkétől eltérve, Franciaország felhatalmazást kap arra, hogy a Franciaország területén letelepedett adóalanyok által dokumentumok vagy üzenetek formájában kibocsátott számlákat csak abban az esetben fogadja el, ha az érintett dokumentumokat vagy üzeneteket elektronikus formátumban továbbítják.

2. cikk

A 2006/112/EK irányelv 232. cikkétől eltérve, Franciaország jogosult úgy rendelkezni, hogy a Franciaország területén letelepedett adóalanyok által kibocsátott elektronikus számlák alkalmazásához a számlabefogadó beleegyezése nem szükséges.

3. cikk

Franciaország az 1. és 2. cikkben említett eltérésekre vonatkozó különös intézkedéseket végrehajtó nemzeti intézkedésekről értesíti a Bizottságot.

4. cikk

Ezt a határozatot 2024. január 1-jétől 2026. december 31-ig kell alkalmazni.

Amennyiben Franciaország úgy véli, hogy az 1. és 2. cikkben említett eltérésekre vonatkozó különös intézkedések meghosszabbítása szükséges, Franciaország a meghosszabbítás iránti kérelemmel együtt egy jelentést nyújt be a Bizottságnak, amelyben értékeli, hogy a 3. cikkben említett nemzeti intézkedések milyen mértékben bizonyultak hatékonynak a héacsalás és a héakijátszás elleni küzdelemben, valamint az adóbehajtás egyszerűsítésében. Ennek a jelentésnek értékelnie kell az intézkedések adóalanyokra gyakorolt hatását, valamint különösen azt, hogy ezek az intézkedések növelik-e az adóalanyok adminisztratív terheit és költségeit.

5. cikk

Ennek a határozatnak a Francia Köztársaság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    HL L 347., 2006.12.11., 1. o.
(2)    HL L 99., 2018.4.19., 14. o.
(3)     https://ec.europa.eu/taxation_customs/system/files/2020-07/2020_tax_package_tax_action_plan_en.pdf  
(4)    HL L 347., 2006.12.11., 1. o.