Brüsszel, 2021.11.19.

COM(2021) 698 final

2021/0363(BUD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

Francia Köztársaság EGF/2021/005 FR/Airbus referenciaszámú kérelme nyomán az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap igénybevételéről


INDOKOLÁS

A JAVASLAT HÁTTERE

1.Az elbocsátott munkavállalók támogatását szolgáló Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapból (EGAA) nyújtott pénzügyi hozzájárulásokra vonatkozó szabályokat az elbocsátott munkavállalók támogatását szolgáló Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapról (EGAA) és az 1309/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. április 28-i (EU) 2021/691 európai parlamenti és tanácsi rendelet 1 (a továbbiakban: EGAA-rendelet) határozza meg.

2.2021. július 26-án Franciaország az Airbusnál Franciaországban történt elbocsátásokat követően „EGF/2021/005 FR/Airbus” referenciaszámmal kérelmet nyújtott be az EGAA-ból igénybe vehető pénzügyi hozzájárulás iránt.

3.A kérelem értékelése után a Bizottság az EGAA-rendelet valamennyi vonatkozó rendelkezése alapján megállapította, hogy az EGAA-ból igénybe vehető pénzügyi hozzájárulás odaítélésének feltételei teljesülnek.

A KÉRELEM ÖSSZEFOGLALÁSA

EGAA-kérelem

EGF/2021/005 FR/Airbus

Tagállam

Franciaország

Érintett régió(k) (NUTS 2 2 szint)

Midi-Pyrénées

(FRJ2)

Pays de la Loire

(FRG0)

A kérelem benyújtásának dátuma

2021. július 26.

A kérelem átvételi elismervényén feltüntetett dátum

2021. augusztus 9.

A kiegészítő információk kérésének dátuma

2021. augusztus 9.

A kiegészítő információk benyújtásának határideje

2021. szeptember 13.

Az értékelés lezárásának határideje

2021. november 24.

Beavatkozási kritérium

Az EGAA-rendelet 4. cikke (2) bekezdésének a) pontja


Elsődlegesen érintett vállalat

Airbus

(Airbus SE)


Érintett vállalatok száma

1

Gazdasági ágazat(ok)

(NACE Rev. 2 ágazat) 3

30. ágazat (Egyéb jármű gyártása)

Referencia-időszak (négy hónap):

2020. november 1. – 2021. március 1.

A referencia-időszak alatt elbocsátottak száma (a)

508

A referencia-időszak előtt vagy után elbocsátottak száma (b)

0

Az elbocsátottak száma összesen (a + b)

508

A támogatható kedvezményezettek száma összesen

508

A megcélzott kedvezményezettek száma összesen

297

A személyre szabott szolgáltatásokhoz kapcsolódó költségvetés (EUR)

4 406 194

Az EGAA végrehajtásához kapcsolódó költségvetés 4 (EUR)

0

Teljes költségvetés (EUR)

4 406 194

EGAA-hozzájárulás (85 %) (EUR)

3 745 264

A KÉRELEM ÉRTÉKELÉSE

Az eljárás

4.Franciaország 2021. július 26-án kérelmet nyújtott be EGF/2021/005 FR/Airbus referenciaszámon, 12 héten belül attól az időponttól számítva, hogy az EGAA-rendelet 4. cikkében meghatározott beavatkozási kritériumok teljesültek 5 . A Bizottság 2021. augusztus 9-én visszaigazolta a kérelem beérkezését, és kiegészítő információkat kért Franciaországtól. Ezeket a kiegészítő információkat a kérelem benyújtásától számított 25 munkanapon belül benyújtották, miután Franciaország kellően indokolt kérésére a határidőt 10 munkanappal meghosszabbították. A hiánytalan kérelem kézhezvételétől számított 50 munkanapos határidő, amelyen belül a Bizottságnak le kell zárnia annak értékelését, hogy a kérelem megfelel-e a pénzügyi hozzájárulás feltételeinek, 2021. november 24-én jár le.

A kérelem elfogadhatósága

Az érintett vállalatok és kedvezményezettek

5.A kérelem 508 elbocsátott munkavállalóra vonatkozik, akiknek a tevékenysége megszűnt az Airbus (Airbus SE) Airbus Commercial részlegének (a továbbiakban: Airbus Commercial) gazdasági és szociális egységénél 6 . Az Airbus a NACE Rev. 2. rendszer szerinti gazdasági ágazatok közül a 30. ágazatban (Egyéb jármű gyártása) működik. A vállalat által végrehajtott elbocsátásokra Midi-Pyrénées (FRJ2) és Pays de la Loire (FRG0) NUTS 2 régiókban került sor.

Beavatkozási kritériumok

6.Franciaország a kérelmét az EGAA-rendelet 4. cikk (2) bekezdésének a) pontjában meghatározott kritériumok alapján nyújtotta be, amelyek szerint a támogatás feltétele legalább 200 munkavállaló elbocsátása és/vagy önálló vállalkozó tevékenységének megszűnése egy négy hónapos referencia-időszak alatt egy vállalkozáson belül egy tagállamban, ideértve a tevékenységeknek a vállalkozás beszállítóinál vagy a továbbfeldolgozó vállalatoknál történt megszűnését.

7.A kérelem tekintetében a négy hónapos referencia-időszak 2020. november 1-jétől 2021. március 1-jéig tartott, amelynek során az Airbus 508 munkavállalót bocsátott el.

Az elbocsátások és a tevékenységmegszüntetések számának kiszámítása

8.A referencia-időszak alatt elbocsátott munkavállalók tevékenységmegszüntetéseit a munkáltató által a munkavállaló elbocsátásáról vagy a munkaszerződésének megszüntetéséről adott személyre szóló értesítés időpontjától számítva vették figyelembe.

Támogatható kedvezményezettek

9.A támogatható kedvezményezettek száma 508.

Az elbocsátásokhoz és a tevékenység beszüntetéséhez vezető események ismertetése

10.Az Airbus kereskedelmi repülőgépekkel foglalkozó részlege a kereskedelmi repülőgépek egyik vezető gyártója. A kereskedelmi repülés, különösen az utasszállító járatok Covid19-világjárvány miatti általános összeomlása miatt az Airbus kereskedelmi repülőgépekkel foglalkozó részlegének tevékenysége komoly nehézségekkel küszködik.

11.A világjárvány idején az ágazat legnagyobb részét általános utazási korlátozások sújtották. Emellett a világjárványt követő gazdasági válság számos, a légi közlekedést igénybe vevő ügyfél vásárlóerejét csökkentette, és arra sarkallta őket, hogy vizsgálják felül a légi közlekedés igénybevételére vonatkozó döntéseiket.

12.A legtöbb kereskedelmi légitársaság már bejelentett vagy végre is hajtott nagyszabású szerkezetátalakítási terveket annak érdekében, hogy megmentse a vállalatokat az ágazat teljes helyreállásáig. Az Airbus szerint utóbbi várhatóan nem fog bekövetkezni 2025 előtt 7 .

13.A légitársaságok szerkezetátalakítási terveinek részeként számos repülőgépet idő előtt vontak ki a forgalomból, és felfüggesztették vagy törölték az új repülőgépek beszerzésére vonatkozó terveket. A repülőgépek bőséges rendelkezésre állása tovább rontotta azok eladási árát 8 .

14.A kereskedelmirepülőgép-gyártás adta az Airbus teljes forgalmának 67 %-át 9 . 2020 áprilisától a termelési terveket hozzá kellett igazítani a válsághelyzethez, ami a termelési szintek egyharmados csökkenéséhez vezetett 10 .

15.Ahhoz, hogy munkaerejét a hirtelen kiigazított termelési tervekhez igazítsa, az Airbusnak szerkezetátalakítási tervet kellett végrehajtania. Egy az egész vállalatra kiterjedő kollektív szerződés 11 szerint csak Franciaországban 4 248 álláshelyet szüntettek meg 12 .

16.Az Airbus első lépésként kihasználta a Franciaországban a világjárványra adott válaszként elfogadott új vészhelyzeti jogszabályok 13 rendelkezései nyújtotta lehetőségeket. Ezek a rendelkezések lehetővé teszik a vállalkozások számára, hogy ideiglenesen más vállalkozásokhoz közvetítsenek ki alkalmazottakat. Az Airbus esetében erre az Airbus más alegységein belül, illetve külső vállalatoknál találtak megoldásokat. Következésképpen az érintett munkavállalókat nem kellett elbocsátani.

17.A francia kormány programot indított az ágazat támogatására 14 . A francia kormány által nyújtott támogatás lehetővé tette az Airbus számára, hogy megtartson további 500, magasan képzett mérnöki munkahelyet.

18.A tárgyaló felek abban is megállapodtak, hogy létrehoznak egy programot, amely iránymutatást nyújt azoknak a munkavállalóknak, akik önkéntesen megszüntetik az Airbusszal fennálló munkaviszonyukat.

19.Ezenkívül a Covid19-világjárvány okozta gazdasági válságra reagálva a francia kormány ideiglenes hosszú távú részmunkaidős programot 15 indított, amely lehetővé teszi a nehézségekkel küzdő vállalatok számára, hogy csökkentsék munkavállalóik munkaidejét. E programnak köszönhetően további 1 502 munkahely volt megmenthető.

20.Bár az elbocsátások számát sikerült jelentősen csökkenteni, 2 246 munkahely így is megszűnt.

Az elbocsátások várható hatása a helyi, a regionális és az országos gazdaságra és foglalkoztatásra

21.A francia hatóságok szerint az érintett régiókat különösen erősen sújtja a Covid19-világjárványt követő válság. Mindkét régiónak már a válság előtt is növekvő munkanélküliséggel kellett szembenéznie. Pays de la Loire-ban a munkanélküliségi ráta a 2008. évi 6,8 %-ról 2018-ban 8,5 %-ra, Occitanie-ban (Midi-Pyrénées érintett régiójában) pedig ugyanebben az időszakban 8,8 %-ról 10,7 %-ra emelkedett. 2018-tól a munkanélküliségi ráták enyhén csökkenni kezdtek, amikor a válság 2021-ben kirobbant. 2021 első negyedévében a munkanélküliség 6,9 % volt Pays de la Loire és 9,4 % Occitanie-ban 16 .

22.Az elbocsátások várhatóan jelentős hatást gyakorolnak a munkaerőpiacra és a gazdaságra, különösen Occitanie-ban. Toulouse városa és a környező régió Európa fő repüléstechnikai klasztere. 110 000 főt foglalkoztatnak az ágazatban. A régió nagymértékben függ a repüléstechnikától, mivel ez a régió legfontosabb ágazata. Az Airbus a régióban a legnagyobb magánmunkáltató. Az Airbus termelési terveinek 35 %-os csökkentése várhatóan nagyon súlyos következményekkel jár majd a foglalkoztatásra nézve az egész ágazatban, ami számos beszállítóra stb. 17 hatással lesz.

23.Occitanie esetében, bár az elbocsátott munkavállalók nagy része magas iskolai végzettséggel rendelkezik, mintegy 31 %-uk 50 évesnél idősebbek, ami megnehezíti az újrafoglalkoztatásukat. A régió azonban fontos ökoszisztémává vált az induló vállalkozások számára, ami lehetőségeket kínál az önálló vállalkozást indítani kívánó kedvezményezettek számára 18 .

24.Pays de la Loire-ban a légi közlekedési válságnak a helyi gazdaságra és a munkaerőpiacra gyakorolt hatása a regionális gazdaság nagy fokú diverzifikációja miatt várhatóan kevésbé lesz negatív. A repüléstechnikai mérnökök és technikusok számára azonban nincs sok munkalehetőség. A tengerhasznosítási ágazatban vagy a megújuló energiák terén várhatóan növekedni fognak a lehetőségek, ami viszont szükségessé teszi az elbocsátott munkavállalók átképzését. Az Occitanie-ban tapasztaltakhoz hasonlóan az érintett munkavállalók életkora is akadályozhatja az újrafoglalkoztatást. Az érintett alkalmazottak 11 %-a 55 évnél idősebb 19 .

A változásra való felkészülésre és a szerkezetátalakításra vonatkozó uniós minőségi keret (QFR) alkalmazása

25.Franciaország ismertette, hogyan vették figyelembe a változásra való felkészülésre és a szerkezetátalakításra vonatkozó uniós minőségi keretben megfogalmazott ajánlásokat: A francia munka törvénykönyve szerint az in bonis, vagyis felszámolás alatt nem álló, 1 000 vagy annál több alkalmazottat foglalkoztató vállalatok kötelezettsége viselni a szervezeti szerkezetátalakítás következtében elbocsátott alkalmazottakat érintő, kísérő aktív munkaerőpiaci intézkedések teljes költségét. A hatóságok beavatkozása csak akkor várható, ha az elbocsátó vállalkozás által biztosított intézkedések véget érnek.

26.A francia hatóságok szerint az Airbus rendkívül kifinomult rendszerrel rendelkezik a változások felismerésére és előrejelzésére, különösen a személyzet sajátos készségeinek és kompetenciáinak szükségessége, valamint általában a személyzeti igények tekintetében 20 . A személyzeti és a szakszervezeti képviselők szorosan részt vesznek a változásokhoz való alkalmazkodást célzó szervezeti tervek kidolgozásában. Annak ellenére, hogy a világjárvány és az azt követő válság váratlanul sújtotta az ágazatot, az Airbus ennek köszönhetően a személyzet és a szakszervezet képviselőivel folytatott konzultációk meglévő rendszerére támaszkodhatott, hogy megvitassák a válsághelyzet kezeléséhez szükséges szerkezetátalakítási tervet.

27.Franciaország arról tájékoztatott, hogy az Airbus in bonis és több mint 1 000 munkavállalót foglalkoztató vállalatként aktív munkaerőpiaci intézkedéscsomagot hozott létre, amelynek célja az elbocsátott munkavállalók segítése. Az Airbus egy külső, az újbóli elhelyezkedés esélyének javításával foglalkozó tanácsadó céggel együttműködésben létrehozta a Mobility Pathways elnevezésű útmutató információs pontot, amely az érintett munkavállalók első számú kapcsolattartója. Az információs ponton a munkavállalók nemcsak a lehetőségeikkel kapcsolatban kapnak kezdeti iránymutatást, hanem további segítséget is kapnak a képzési intézkedésekben való részvételre vagy az új munkahely megtalálására irányuló törekvéseikhez.

A nemzeti vagy uniós forrásokból finanszírozott intézkedéseket kiegészítő jelleg

28.A francia hatóságok megerősítették, hogy a lentiekben ismertetett, az EGAA-ból nyújtott pénzügyi hozzájárulásban részesülő intézkedés nem részesül pénzügyi támogatásban egyéb uniós pénzügyi eszközökből.

A megcélzott kedvezményezettekkel vagy képviselőikkel, a szociális partnerekkel, illetve a helyi és regionális hatóságokkal folytatott konzultáció során követett eljárások

29.Franciaország jelezte, hogy a személyre szabott szolgáltatások koordinált csomagját a személyzeti és a szakszervezeti képviselőkkel egyeztetve dolgozták ki. Az Airbus és az érintett személyzeti és szakszervezeti képviselők 21 közötti – nemzeti és nemzetközi szintű – találkozók és tárgyalások hosszú során a tárgyaló felek azonosították a személyzetre gyakorolt közvetlen hatás enyhítésének, valamint az érintett munkavállalókat segítő intézkedéscsomagok kidolgozásának lehetséges módjait. A belső tárgyalási fordulók 2020. június 30-án kezdődtek és 2020. október 15-én zárultak le.

A megcélzott kedvezményezettek és a javasolt intézkedések

A megcélzott kedvezményezettek

30.Az intézkedésekben várhatóan részt vevő elbocsátott munkavállalók becsült száma 297. E munkavállalók nemek, korcsoport és iskolai végzettség szerinti megoszlása a következő:

Kategória

A várható
kedvezményezettek száma

Nem:

Férfiak:

236

(79,5 %)

Nők:

61

(20,5 %)

Nem bináris

0

(0,0 %)

Korcsoport

30 év alattiak:

35

(11,8 %)

30–54 év közöttiek:

222

(74,7 %)

54 év felettiek:

40

(13,5 %)

Iskolai végzettség

Legfeljebb alsó középfokú végzettség 22  

0

(0,0 %)

Felső középfokú 23 vagy posztszekunder végzettség 24

150

(50,5 %)

Felsőfokú végzettség 25

147

(49,5 %)

Javasolt intézkedések

31.Azok az intézkedések, amelyek esetében a francia hatóságok EGAA-társfinanszírozást kérnek, az elbocsátó vállalkozás által az érintett munkavállalóknak kínált személyre szabott intézkedéscsomag részét képezik. Azonban csak azok az intézkedések jogosultak EGAA-támogatásra, amelyek nem korlátozódnak csupán az elbocsátó vállalkozás jogi kötelezettségeire, és amelyeket az alábbiakban ismertetünk:

Vállalkozásindítási támogatások: Az intézkedés célja, hogy kedvezményezettenként 15 000 EUR vállalkozásindítási támogatás nyújtásával támogassa azokat a kedvezményezetteket, akik önálló vállalkozást szeretnének indítani. Az érdekelt munkavállalók jelentkezhetnek a vállalkozásindítási programra, és a programba való belépést követő hat hónapig igényelhetik a támogatást. A támogatás átalányösszegként kerül kifizetésre, ha bizonyítékot szolgáltatnak arra vonatkozóan, hogy a vállalkozást ténylegesen bejegyezték. A teljes folyamatot a Mobility Pathways irányítja, amely útmutatást nyújt az üzleti tervek alkalmazásához, ellenőrzéséhez és validálásához, és végül dönt a támogatásról. Ha a kedvezményezettek közösen hoznak létre vállalkozást, minden kedvezményezett megkapja a teljes összeget.

Vállalkozásalapító képzés: Ez az intézkedés azoknak a kedvezményezetteknek szól, akik részt vesznek a vállalkozásindítási programban. Az önálló vállalkozás indítása iránt érdeklődők számára széles körű képzést kínálnak.

A vállalkozásalapító képzéssel kapcsolatos kiadásokhoz nyújtott juttatások: A vállalkozásalapító képzésen részt vevő kedvezményezettek számára a szállás, az étkezés, a közlekedés, valamint az esetleges tolmácsolási szolgáltatások stb. költségeit téríthetik meg.

Bérkiegészítések: Ennek az intézkedésnek az a célja, hogy ösztönözze az új munkahelyek elfogadását, még akkor is, ha a talált új munkahely fizetése alacsonyabb, mint a korábbi állásban kapott fizetés. A havi maximális összeg 350 EUR, amelyet legfeljebb 12 hónapos időszakra fizetnek ki.

32.Franciaország tájékoztatása szerint az elbocsátó vállalkozás rendszeresen kínál képzéseket alkalmazottai számára, amelyek során különös figyelmet fordítanak a digitális készségekre és az erőforrás-hatékony gazdaságban szükséges készségekre. Ezért az EGAA-rendelet 7. cikkének (2) bekezdésében említett horizontális készségek terjesztése strukturális alapon nem lenne szükséges. Amennyiben azonban egy adott kedvezményezett számára különleges képzési igény merül fel, azt fel lehet ajánlani.

33.Az itt ismertetett javasolt tevékenységek az EGAA-rendelet 7. cikke szerinti támogatható tevékenységek közé tartozó aktív munkaerőpiaci intézkedéseknek minősülnek. Ezek az intézkedések nem helyettesítik a passzív szociális védelmi intézkedéseket.

34.Franciaország megadta a szükséges információkat a nemzeti jog vagy a kollektív szerződések értelmében az érintett vállalatra nézve kötelező intézkedésekről. Megerősítette, hogy az EGAA-ból származó pénzügyi hozzájárulás nem helyettesíti ezeket az intézkedéseket.

Becsült költségvetés

35.A költségek teljes becsült összege 4 406 194 EUR, amely kizárólag a személyre szabott szolgáltatásokra fordított összeget foglalja magában, az előkészítő, irányítási, tájékoztatási és népszerűsítési, valamint ellenőrzési és beszámolási tevékenységekre szánt kiadásokat nem.

36.Az EGAA-ból igényelt teljes pénzügyi hozzájárulás összege 3 745 264 EUR (az összköltség 85 %-a).

37.A tagállami előfinanszírozás vagy társfinanszírozás forrása az Airbus.

Intézkedések

A résztvevők becsült száma

Egy résztvevőre eső becsült költség 
(EUR) 26

Becsült összköltség

(EUR) 27  

Személyre szabott szolgáltatások (az EGAA-rendelet 7. cikke (2) bekezdésének a) pontja szerinti intézkedések)

Vállalkozásindítási támogatások (prime création d’entreprise)

217

15 000

3 255 000

Vállalkozásalapító képzés (formation création d’entreprise)

275

3 974

1 092 902

Részösszeg (a):

A személyre szabott szolgáltatáscsomag százalékos aránya

4 347 902

(98,7 %)

Juttatások és ösztönzők (az EGAA-rendelet 7. cikke (2) bekezdésének b) pontja szerinti intézkedések)

A vállalkozásalapító képzéssel kapcsolatos kiadásokhoz nyújtott juttatások (allocation frais annexes formation création d’entreprise)

21

724

15 199

Bérkiegészítések (indemnité différentielle de salaire)

22

1 959

43 093

Részösszeg (b):

A személyre szabott szolgáltatáscsomag százalékaránya:

58 292

(1,3 %)

Az EGAA-rendelet 7. cikkének (5) bekezdése szerinti tevékenységek

1. Előkészítő tevékenységek

0

2. Irányítás

0

3. Tájékoztatás és nyilvánosság

0

4. Ellenőrzés és jelentéstétel

0

Részösszeg (c):

Százalékarány az összköltséghez képest:

0

(%)

Összköltség (a + b + c):

4 406 194

EGAA-hozzájárulás (az összköltség 85 %-a)

3 745 264

38.A fenti táblázatban az EGAA-rendelet 7. cikke (2) bekezdése b) pontjának megfelelő intézkedésként meghatározott intézkedések költsége nem haladja meg a személyre szabott szolgáltatások összehangolt csomagja összköltségének a 35 %-át. Franciaország megerősítette, hogy ezen intézkedések a munkakereső vagy képzési tevékenységekben részt vevő, támogatásra jogosult kedvezményezettek tevékeny részvételétől függnek.

39.Franciaország megerősítette, hogy az önálló vállalkozáshoz, a vállalkozásalapításhoz, valamint a vállalkozás alkalmazottak által történő átvételéhez kapcsolódó beruházás költsége kedvezményezettenként nem haladja meg a 22 000 EUR-t.

A kiadások támogathatóságának időszaka

40.Franciaország 2020. november 1-jén kezdte meg a személyre szabott szolgáltatások nyújtását a támogatásra jogosult kedvezményezettek részére. Az intézkedésekkel kapcsolatos kiadásokhoz ezért 2020. november 1-től kezdve a finanszírozási határozat hatálybalépésétől számított 24 hónapig nyújtható pénzügyi hozzájárulás az EGAA-ból.

41.Franciaország nem él azzal a lehetőséggel, hogy forrásokat kérjen az előkészítő, irányítási, tájékoztatási és nyilvánossággal kapcsolatos, valamint ellenőrzési és jelentéstételi tevékenységekhez.

Irányítási és kontrollrendszerek

42.A kérelem tartalmazza az irányítási és kontrollrendszer leírását, amely meghatározza az érintett szervek felelősségi körét. Franciaország értesítette a Bizottságot arról, hogy a pénzügyi hozzájárulást a Munka-és Foglalkoztatásügyi, Szakképzési és Társadalmi Párbeszéddel Foglalkozó Minisztériumhoz tartozó Délégation générale à l’emploi et à la formation professionnelle (DGEFP), azon belül pedig a Mission Fonds national de l'Emploi (DGEFP - MFNE) részleg fogja irányítani. A kifizetéseket a DGEFP-n belül a Mission des Affaires Financières (DGEFP - MAFI) részleg végzi. A Commission Interministérielle de Coordination des Contrôles (CICC) az EGAA francia ellenőrző hatósága. Az intézkedések végrehajtásáért az Airbus lesz felelős. E tekintetben a francia hatóságok partnerségi megállapodást kötnek az Airbusszal.

Az érintett tagállam vállalásai

43.Franciaország minden szükséges biztosítékot megadott az alábbiak tekintetében:

a javasolt tevékenységekhez való hozzáférés és azok megvalósítása során tiszteletben tartják az egyenlő bánásmód és a megkülönböztetésmentesség elvét,

a nemzeti és uniós jogszabályokban a csoportos létszámcsökkentések vonatkozásában előírt követelményeknek eleget tettek,

az Airbus, amely a leépítések után folytatja tevékenységét, eleget tett az elbocsátásokra vonatkozó jogi követelményeknek és a munkavállalóival szemben is ennek megfelelően járt el,

a kettős finanszírozást elkerülik,

az EGAA-ból nyújtott pénzügyi hozzájárulás megfelel az állami támogatásra vonatkozó uniós eljárási és anyagi szabályoknak.

KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Javasolt költségvetés

44.Az EGAA-támogatás éves maximális összege (2018-as árakon számítva) a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló, 2020. december 17-i (EU, Euratom) 2020/2093 tanácsi rendelet 28 8. cikkében meghatározottaknak megfelelően 186 millió EUR.

45.Miután az EGAA-rendelet 13. cikkének (1) és (2) bekezdésében meghatározott feltételek szempontjából megvizsgálta a kérelmet, valamint figyelembe vette a megcélzott kedvezményezettek számát, a javasolt tevékenységeket és a becsült költségeket, a Bizottság azt javasolja, hogy a javasolt tevékenységek összköltségének 85 %-át kitevő 3 745 264 EUR összeget folyósítsák az EGAA-ból a kérelemben igényelt pénzügyi hozzájárulás biztosítása érdekében.

46.Az EGAA igénybevételére vonatkozó javasolt határozatot az Európai Parlament és a Tanács közösen hozza meg, az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és a Bizottság között létrejött, a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról, valamint az új saját forrásokról és az új saját források bevezetésére irányuló ütemtervről szóló, 2020. december 16-i intézményközi megállapodás 29 9. pontja értelmében.

Kapcsolódó jogi aktusok

47.A Bizottság az EGAA igénybevételéről szóló határozatra irányuló javaslatának benyújtásával egyidejűleg javaslatot nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak 3 745 264 EUR összegnek az érintett költségvetési sorba történő átcsoportosítására is.

48.A Bizottság az EGAA igénybevételéről szóló határozatra irányuló javaslat elfogadásával egyidejűleg határozatot fogadott el a pénzügyi hozzájárulásról, amely a költségvetési rendelet 30 110. cikke értelmében finanszírozási határozatnak minősül. A finanszírozási határozat azon a napon lép hatályba, amikor a Bizottság értesítést kap a költségvetési átcsoportosításnak az Európai Parlament és a Tanács általi jóváhagyásáról.

2021/0363 (BUD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

Francia Köztársaság EGF/2021/005 FR/Airbus referenciaszámú kérelme nyomán az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap igénybevételéről

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az elbocsátott munkavállalók támogatását szolgáló Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapról (EGAA) és az 1309/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. április 28-i (EU) 2021/691 európai parlamenti és tanácsi rendeletre 31 és különösen annak 15. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság közötti, a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról, valamint az új saját forrásokról és az új saját források bevezetésére vonatkozó ütemtervről szóló, 2020. december 16-i intézményközi megállapodásra 32 és különösen annak 9. pontjára,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az elbocsátott munkavállalók támogatását szolgáló Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap (EGAA) célja, hogy kifejezze a szolidaritást, és előmozdítsa a tisztességes és fenntartható foglalkoztatást az Unióban azáltal, hogy jelentős szerkezetátalakítások esetén támogatást nyújt az elbocsátott munkavállalók és azon önálló vállalkozók számára, akiknek tevékenysége megszűnik, és segíti őket abban, hogy a lehető leghamarabb visszatérjenek a tisztességes foglalkoztatásba és tartósan elhelyezkedjenek.

(2)Az EGAA éves maximális összege az (EU, Euratom) 2020/2093 tanácsi rendelet 33 8. cikkében meghatározottaknak megfelelően (2018-as árakon számítva) nem haladhatja meg a 186 millió EUR összeget.

(3)Franciaország az Európai Unión belül folyó gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozási rendszere (NACE) 34 Revision 2. rendszer szerinti 30. ágazatban (Egyéb jármű gyártása) az Airbus vállalatnál Franciaországban történt elbocsátásokra tekintettel 2021. július 26-án kérelmet nyújtott be az EGAA igénybevétele iránt. E kérelmet az (EU) 2021/691 rendelet 8. cikke (5) bekezdésének megfelelően további információkkal egészítette ki. Az említett kérelem eleget tesz az (EU) 2021/691 rendelet 13. cikkében az EGAA-ból folyósított pénzügyi hozzájárulás meghatározására vonatkozóan megállapított követelményeknek.

(4)Az EGAA-t ezért igénybe kell venni a Franciaország által benyújtott kérelem alapján nyújtandó, 3 745 264 EUR összegű pénzügyi hozzájárulás folyósítása érdekében.

(5)Az EGAA igénybevételéhez szükséges idő minimálisra csökkentése érdekében ezt a határozatot elfogadása napjától kell alkalmazni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Unió 2022-es pénzügyi évre vonatkozó általános költségvetésének keretein belül az elbocsátott munkavállalók támogatását szolgáló Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapból 3 745 264 EUR összeg igénybevételére kerül sor kötelezettségvállalási és kifizetési előirányzatok formájában.

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba. Ezt a határozatot [az elfogadásának időpontja] 35*-tól/-től kell alkalmazni.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

(1)    HL L 153., 2021.5.3., 48. o.
(2)    A Bizottság (EU) 2019/1755 Felhatalmazáson Alapuló Rendelete (2019. augusztus 8.) a statisztikai célú területi egységek nómenklatúrájának (NUTS) létrehozásáról szóló 1059/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet mellékleteinek módosításáról HL L 270., 2019.10.24., 1. o.
(3)    HL L 393., 2006.12.30., 1. o.
(4)    Az (EU) 2021/691 rendelet 7. cikkének (5) bekezdése alapján.
(5)    A 12 hetes határidőt az (EU) 2021/691 rendelet 8. cikke (2) bekezdésének megfelelően 2021. január 1. és 2021. május 3. között felfüggesztették.
(6)    A gazdasági és szociális egység (unite économique et sociale – UES) a francia jog szerinti jogi konstrukció, amely lehetővé teszi az azonos irányítással rendelkező, ugyanabban az ágazatban működő, azonos érdekekkel rendelkező alkalmazottakat foglalkoztató, de jogilag különálló vállalkozások csoportba tömörülését, azzal a céllal, hogy előmozdítsák a munkavállalók közös képviseletének létrehozását. Az elbocsátásokra az Airbus Commercial gazdasági és szociális egységénél került sor, amely az Airbus SE két francia leányvállalatát, az Airbus SAS-t és az Airbus Operations SAS-t foglalja magában.
(7)    Nem publikált dokumentum: Airbus „Livre 2”, a Covid19-válság és annak az Airbus franciaországi tevékenységi ágazatára gyakorolt hatásának belső elemzése.
(8)    Ugyanott.
(9)    https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-Presentation.pdf
(10)     https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2020/04/airbus-reports-first-quarter-q1-2020-results.html
(11)    « Accord collectif relatif au plan d’adaptation des sociétés composant l’UES Airbus Commercial dans le contexte de la crise économique Covid-19 et ses conséquences sur l’emploi ».
(12)    Az Airbusnak világszerte mintegy 9 400 álláshelyet kellett leépítenie. https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-SN.pdf
(13)    Loi d’urgence n°2020-734, 2020. június 17.
(14)    A programot a CORAC (Conseil pour la Recherche Aéronautique Civile) indította útjára.
(15)    Activité Partielle de Longue Durée (APLD) : https://www.service-public.fr/professionnels-entreprises/vosdroits/F35381
(16)    A francia Nemzeti Statisztikai és Gazdaságtudományi Intézet által gyűjtött adatok – további információk a módszertanról és a statisztikákról: https://www.insee.fr/fr/metadonnees/source/indicateur/p1660/description
(17)    Nem publikált dokumentum: Airbus – Étude d’Impact, BPI Consulting Paris, 12/2020.
(18)    Ugyanott.
(19)    Ugyanott.
(20)    A 2019. február 15-i „Accord-Gestion des Emplois et des Parcours Professionnels” című dokumentumban az Airbus kötelezettséget vállalt arra, hogy nemcsak elemzi ezeket a szükségleteket, de meg is vitatja azokat az összes érintett belső szereplővel.
(21)    CGA-F (Comité de Groupe Airbus France), CSE-C (Comité Social Economique-Central), CSE-E (Comité Social Economique-Etablissement), Comité Européen.
(22)    ISCED 0–2.
(23)    ISCED 3.
(24)    ISCED 4.
(25)    ISCED 5–8.
(26)    A tizedesjegyek elkerülése érdekében az egy munkavállalóra jutó becsült költségek kerekített összegek. A kerekítés azonban nincs hatással az egyes intézkedések összköltségére, amely azonos a Franciaország által benyújtott kérelemben szereplő összeggel.
(27)    A végösszegek a kerekítés miatt nem egyeznek.
(28)    HL L 433I., 2020.12.22., 11. o.
(29)    HL L 433., 2020.12.22., 29. o.
(30)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete (2018. július 18.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 193., 2018.7.30., 1. o.).
(31)    HL L 153., 2021.5.3., 48. o.
(32)    HL L 433., 2020.12.22., 29. o.
(33)    A Tanács (EU, Euratom) 2020/2093 rendelete (2020. december 17.) a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről (HL L 433., 2020.12.22., 11. o.).
(34)    Az Európai Parlament és a Tanács 1893/2006/EK rendelete (2006. december 20.) a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev. 2. rendszerének létrehozásáról és a 3037/90/EGK tanácsi rendelet, valamint egyes meghatározott statisztikai területekre vonatkozó EK-rendeletek módosításáról (HL L 393., 2006.12.30., 1. o.).
(35) *     A dátumot a Parlament illeszti be a határozatnak a Hivatalos Lapban való kihirdetését megelőzően.