Brüsszel, 2021.5.18.

COM(2021) 254 final

2021/0129(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a Covid19-válság hatásainak kezelése érdekében az (EU) 2016/1628 rendeletnek az egyes, 56 kW és 130 kW közötti, valamint 300 kW-nál nagyobb teljesítményű motorral felszerelt gépekre vonatkozó átmeneti rendelkezések tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

A Covid19-világjárvány jelentős zavarokat idézett elő az ellátási láncokban, ami befolyásolta a nem közúti mozgó gépek gyártóinak azon képességét, hogy betartsák a nem közúti mozgó gépek belső égésű motorjainak a gáz- és szilárd halmazállapotú szennyezőanyag-kibocsátási határértékeire és típusjóváhagyására vonatkozó követelményekről szóló, 2016. szeptember 14-i (EU) 2016/1628 európai parlamenti és tanácsi rendeletben előírt egyes határidőket.

A Covid19-világjárványra válaszul elfogadásra került az (EU) 2016/1628 rendelet módosításáról szóló, 2020. július 15-i (EU) 2020/1040 európai parlamenti és tanácsi rendelet. A rendelet elhalasztott bizonyos határidőket, amelyeket a gyártók az ellátási lánc váratlan zavarai miatt nem tudtak betartani súlyos gazdasági kár nélkül. Ez azokra a gépekre vonatkozott, amelyek az 56 kW<130 kW teljesítménytartományban úgynevezett „átmeneti motorokat” használnak, és amelyek gyártását 2020. június 30-ig be kellett volna fejezni, 2020. december 31-ig pedig forgalomba kellett volna hozni. A gyártók számára további 12 hónapot biztosítottak az ilyen motorokkal felszerelt gépek gyártására és forgalomba hozatalára.

Az említett rendelet csak a 2020-ra eső határidőkre vonatkozott, mivel azokat kellett sürgősen elhalasztani, és túl korai volt annak értékelése, hogy indokolt-e a 2021-re eső határidők meghosszabbítása.

A gyártóknak 2021. június 30-ig be kell fejezniük az ilyen motorokkal felszerelt gépek gyártását, és 2021. december 31-ig forgalomba kell hozniuk azokat.

Az ellátási lánc folyamatossága és a Covid19 második és harmadik hulláma által okozott termelési zavarok miatt azonban a gyártók súlyos gazdasági kár nélkül nem lesznek képesek betartani az 56 kW és 130 kW közötti, valamint 300 kW feletti teljesítményű, átmeneti motorral felszerelt gépekre vonatkozó 2021. évi határidőket.

A folyamatos üzemzavarokra való tekintettel ezért ezeket az időpontokat el kell halasztani annak elkerülése érdekében, hogy az átmeneti motorokat, amelyek darabszáma korlátozott – mivel azokat legkésőbb 2019. december 31-ig le kellett volna gyártani – időben ne lehessen a gépbe beszerelni, és ezért le kelljen selejtezni őket.

Bár még továbbra is fennállnak torzulások az ellátási láncban és a termelésben, azok nagyságrendje és intenzitása nem hasonlítható össze a 2020 tavaszán tapasztaltakkal. Ezen okokból indokolt a hat hónapos meghosszabbítás az említett motorokkal felszerelt gépek gyártására, a kilenc hónapos meghosszabbítás pedig azok forgalomba hozatalára vonatkozóan, a 2020-ban a mindkettő esetében megjelölt 12 hónap helyett.

Meg kell jegyezni, hogy a hosszabbítás időtartamától függetlenül a gazdasági szereplőknek nem áll érdekükben tovább halogatni azon gépek, járművek és hajók gyártását és forgalomba hozatalát, amelyek tekintetében már költségeik merültek fel.

Végezetül a javasolt hosszabbítás az átmeneti motorral felszerelt mezőgazdasági és erdészeti járművekre is vonatkozik, mivel ezek a nem közúti mozgó gépek szennyezőanyag-kibocsátására vonatkozó rendelkezések 1 hatálya alá tartoznak.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 114. cikke.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Mivel a javaslat nem tartozik az Unió kizárólagos hatáskörébe, a szubszidiaritás elve érvényesül.

Mivel a javaslat meglévő uniós jogszabályok módosításával jár, csak az Unió tudja eredményesen orvosolni a problémákat. A szakpolitikai célkitűzéseket továbbá nem lehet kielégítően megvalósítani tagállami intézkedésekkel.

A nem közúti mozgó gépek motorjainak terén az egységes piac működését akadályozó tényezők elkerülése érdekében, valamint a légszennyezettség transznacionális jellege miatt uniós szintű fellépésre van szükség.

A javaslat ezért megfelel a szubszidiaritás elvének.

Arányosság

A javaslat megfelel az arányosság elvének, mivel nem lépi túl a belső piac zavartalan működésének biztosítására irányuló célkitűzések teljesítéséhez szükséges mértéket, ugyanakkor garantálja a közbiztonság és a környezetvédelmet magas szintjét. A javasolt hosszabbítás időtartama arányban áll a Covid19-világjárvány miatti fennakadások várható időtartamával.

A jogi aktus típusának megválasztása

Rendelet módosítására irányuló rendelet.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A javaslatot nem kíséri külön hatásvizsgálat, mivel az (EU) 2016/1628 rendelet tekintetében korábban már készült hatásvizsgálat. Ez a javaslat érdemben nem módosítja az említett rendeletet, és nem ró új kötelezettségeket az érintett felekre. Elsődleges célja, hogy a jelenlegi Covid19-világjárványból adódó rendkívüli okok miatt hat hónappal meghosszabbítsa az egyes átmeneti motorokkal felszerelt gépek gyártását és forgalomba hozatalát. A javaslatnak nincsenek jelentős környezeti hatásai, mivel az intézkedések a pandémia előtt gyártott motorral felszerelt áruk forgalomba hozatalát könnyítik meg. Az intézkedések megelőzik továbbá, hogy az ilyen motorokkal felszerelt, a határidő módosításának hiányában nem megfelelő gépeket le kelljen selejtezni.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javaslat az uniós intézményekre nézve nem jár költségvetési vonzattal.

2021/0129 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a Covid19-válság hatásainak kezelése érdekében az (EU) 2016/1628 rendeletnek az egyes, 56 kW és 130 kW közötti, valamint 300 kW-nál nagyobb teljesítményű motorral felszerelt gépekre vonatkozó átmeneti rendelkezések tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 114. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 2 ,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)Az (EU) 2016/1628 európai parlamenti és tanácsi rendelet 3 követelményeket állapít meg a nem közúti mozgó gépek motorjai különböző kategóriáinak gáz- és szilárd halmazállapotú szennyező anyag-kibocsátási határértékeire és EU-típusjóváhagyási eljárásaira vonatkozóan.

(2)Az (EU) 2016/1628 rendeletben az „V. szakasz szerinti”-ként említett új kibocsátási határértékekre vonatkozó időpontok meghatározására annak érdekében került sor, hogy a gyártók egyértelmű és átfogó tájékoztatást kapjanak és megfelelő időtartam álljon a rendelkezésükre az V. szakaszba való átmenethez, és hogy ugyanakkor jelentősen csökkenjenek a jóváhagyó hatóságokra háruló adminisztratív terhek.

(3)A Covid19-járvány kitörése és az ahhoz kapcsolódóan az ellátási láncban és a termelésben bekövetkező zavarok miatt a nem közúti mozgó gépek gyártói (a továbbiakban: eredetiberendezés-gyártók) nehézségekbe ütköztek a 2020. június 30-i és 2020. december 31-i határidők betartása tekintetében az olyan motorokkal felszerelt gépek gyártására és forgalomba hozatalára vonatkozóan, amelyek az V. szakasz kibocsátási határértékeinél kevésbé szigorú kibocsátási határértékeknek felelnek meg. Ebben az összefüggésben, az említett határidők 12 hónappal történő meghosszabbítása érdekében az (EU) 2020/1040 európai parlamenti és tanácsi rendelet 4 módosította az (EU) 2016/1628 rendeletet.

(4)Figyelembe véve, hogy a Covid19-világjárvány által az ellátási láncban és a termelésben előidézett folyamatos zavarok továbbra is késedelmet okoznak a más kategóriájú (56 kW és 130 kW közötti, valamint 300 kW feletti) motorokkal felszerelt, az V. szakasz kibocsátási határértékeinél kevésbé szigorú kibocsátási határértékeknek megfelelő gépek gyártásában és forgalomba hozatalában, nagyon valószínű, hogy az eredetiberendezés-gyártók nem lesznek képesek betartani az áruk előállítására és forgalomba hozatalára vonatkozóan az (EU) 2016/1628 rendeletben meghatározott 2021. június 30-i és 2021. december 31-i határidőket anélkül, hogy súlyos gazdasági károkat szenvednének el.

(5)A jelenlegi körülmények között, valamint a belső piac zavartalan működésének biztosítása, a jogbiztonság garantálása és az esetleges piaci zavarok elkerülése érdekében meg kell hosszabbítani az (EU) 2016/1628 rendelet átmeneti rendelkezéseit az említett motorkategóriák tekintetében.

(6)Tekintettel arra, hogy az átmeneti rendelkezések meghosszabbításának nincs környezeti hatása, mivel az érintett átmeneti motorok gyártása már megtörtént, a vonatkozó időszak meghosszabbításának hat hónapra kell kiterjednie az ilyen motorokkal felszerelt gépek gyártására, kilenc hónapra pedig azok forgalomba hozatalára vonatkozóan.

(7)Mivel e rendelet célját, nevezetesen az (EU) 2016/1628 rendelet bizonyos átmeneti rendelkezéseinek meghosszabbítását a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, az Unió szintjén azonban az intézkedések terjedelme és hatása miatt e cél jobban megvalósítható, az Unió intézkedéseket hozhat az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket.

(8)Tekintettel a Covid19-járvány okozta rendkívüli körülmények által előidézett sürgősségre, helyénvalónak tűnt kivételt biztosítani a nemzeti parlamenteknek az Európai Unióban betöltött szerepéről szóló, az EUSZ-hez, az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez és az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződéshez csatolt 1. jegyzőkönyv 4. cikkében említett nyolchetes időszak alól.

(9)Az (EU) 2016/1628 rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(10)Tekintettel arra, hogy az (EU) 2016/1628 rendeletben bizonyos motor-alkategóriákra vonatkozóan meghatározott átmeneti időszak 2021. december 31-én lejár, és az eredetiberendezés-gyártóknak 2021. június 30-ig volt lehetőségük az említett alkategóriákba tartozó átmeneti motorokkal felszerelt nem közúti mozgó gépek gyártására, e rendeletnek sürgősen, az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján hatályba kell lépnie,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2016/1628 rendelet a következőképpen módosul:

Az 58. cikk a következőképpen módosul:

1.az (5) bekezdés a következő hatodik albekezdéssel egészül ki:

„A második és harmadik albekezdésben említett motorok kivételével az összes olyan alkategóriájú motor esetében, amely tekintetében az V. szakasz szerinti motorok forgalomba hozatalára a III. mellékletben meghatározott időpont 2020. január 1., az első albekezdésben említett átmeneti időszakot és 18 hónapos időszakot 6 hónappal meg kell hosszabbítani.”;

2.a (7) bekezdés a következő e) ponttal egészül ki:

„e) az (5) bekezdés hatodik albekezdésében meghatározott esetben a motorok forgalomba hozatalára vonatkozóan a III. mellékletben foglalt, alkalmazandó időponttól számított 33 hónap”.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

(1)    A mezőgazdasági és erdészeti járművek jóváhagyásáról és piacfelügyeletéről szóló 167/2013/EU rendelet 19. cikke
(2)    HL C […], […], […] o.
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/1628 rendelete (2016. szeptember 14.) a nem közúti mozgó gépek belső égésű motorjainak a gáz- és szilárd halmazállapotú szennyező anyag-kibocsátási határértékeire és típusjóváhagyására vonatkozó követelményekről, az 1024/2012/EU és a 167/2013/EU rendelet módosításáról, valamint a 97/68/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről (HL L 252., 2016.9.16., 53. o.).
(4)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/1040 rendelete (2020. július 15.) az (EU) 2016/1628 rendelet átmeneti rendelkezéseinek a Covid19-válság hatásainak kezelése érdekében történő módosításáról (HL L 231., 2020.7.17., 1. o.).