Brüsszel, 2021.4.16.

COM(2021) 179 final

2018/0194(COD)

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési programnak (a „Periklész IV programnak”) a 2021–2027 közötti időszakra történő létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról


2018/0194 (COD)

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési programnak (a „Periklész IV programnak”) a 2021–2027 közötti időszakra történő létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról

1.Előzmények

A javaslat Európai Parlament, illetve Tanács számára történő megküldésének időpontja
(COM(2018) 0369 – 2018/0194 (COD) dokumentum):

2018. május 31.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményének időpontja:

2018. szeptember 19.

Az Európai Központi Bank álláspontjának időpontja:

2018. augusztus 16.

Az Európai Parlament álláspontjának időpontja (első olvasat):

2019. február 13.

A Tanács álláspontja elfogadásának időpontja:

2020. április 13.

2.A Bizottság javaslatának célja

Az euró az Unió egységes pénznemeként alapvető európai érdeket képvisel, integritását minden szempontból meg kell védeni. Hamisítása komoly, tartós problémát jelent mind az Unió, mind pedig annak intézményei számára, amit az is bizonyít, hogy az interneten/darkneten egyre több helyen lehet hozzájutni magas színvonalon hamisított euróhoz és biztonsági elemekhez – például hologramokhoz –, illetve hogy több, pénzhamisításra szakosodott bűnszövetkezet működik például Kolumbiában, Peruban és Kínában. A pénzhamisítás konkrét pénzügyi károkat okoz, hiszen a polgárok és vállalkozások nem kapnak ellentételezést az általuk jóhiszeműen elfogadott hamis pénz után. Általánosabb szinten pedig aláássa a valódi euróbankjegyek és -érmék törvényes fizetőeszközként való használatát, valamint a polgárok és a vállalkozások euróba vetett bizalmát. A program általános célkitűzése a következő: a pénzhamisítás és az ahhoz kapcsolódó csalás megelőzése és visszaszorítása, fokozva ezáltal az uniós gazdaság versenyképességét és biztosítva az államháztartások fenntarthatóságát.

A program egyedi célkitűzése a következő: az euróbankjegyek és -érmék pénzhamisítás és az ahhoz kapcsolódó csalás elleni védelmének biztosítása azáltal, hogy támogatja és kiegészíti a tagállami intézkedéseket, továbbá segítséget nyújt az illetékes nemzeti és uniós hatóságoknak az egymással és a Bizottsággal folytatandó szoros és rendszeres, adott esetben harmadik országok és nemzetközi szervezetek bevonására is kiterjedő együttműködés, valamint a bevált gyakorlatok cseréjének kialakításában. A Bizottság javaslatának jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 133. cikke.

3.A Tanács álláspontjával kapcsolatos megjegyzések

A Tanács első olvasatban elfogadott álláspontja teljes mértékben tükrözi az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közötti, 2021. január 29-i háromoldalú egyeztetés során elért megállapodást. E megállapodás főbb elemei a következők:

A program általános célkitűzése a 2. cikkben meghatározottak szerint a következő lesz: a pénzhamisítás és az ahhoz kapcsolódó csalás megelőzése és visszaszorítása, valamint az euróbankjegyek és -érmék integritásának megőrzése, megerősítve ezáltal az e bankjegyek és érmék iránti bizalmat a polgárok és a vállalkozások körében, valamint ebből fakadóan fokozva az uniós gazdaságba vetett bizalmat, és ezzel egyidejűleg biztosítva az államháztartások fenntarthatóságát.

A program végrehajtására elkülönített pénzügyi keretösszeg a 3. cikknek megfelelően 6 193 284 EUR.

A munkaprogramok 10. cikk szerinti elkészítése során a Bizottság figyelembe veszi az EKB és az Europol euróhamisítás és -csalás elleni már folyamatban lévő és tervezett tevékenységeit.

Az euróval kapcsolatos hamisítás és csalás megelőzése terén alkalmazott bevált gyakorlatokra irányuló információcsere szintén jogosult pénzügyi támogatásra.

Az Európai Központi Bank bekerült a program eredményeiről évente tájékoztatandó intézmények körébe.

A jelenlegi Periklész 2020 rendeletben 1 szereplő független kifejezés bekerült a 13. cikkbe, amely független időközi értékelést ír elő.

A társjogalkotók a mellékletben a következő teljesítménymutatókat állapították meg a program értékeléséhez:

·a)    a felismert hamis euróérmék és -bankjegyek száma;

·b)    a felszámolt pénzhamisító műhelyek száma;

·c)    a programban való részvételre jelentkező illetékes hatóságok száma;

·d)    a program által finanszírozott intézkedések résztvevőinek elégedettségi aránya; és

·e)    a már korábbi Periklész-intézkedésekben is részt vett kedvezményezettek visszajelzései a program által az euró pénzhamisítással szembeni védelmét célzó tevékenységeikre gyakorolt hatásról.

A melléklet azt is megemlíti, hogy a fő teljesítménymutatókhoz szükséges adatokat és információkat a Bizottság és/vagy a program kedvezményezettjei gyűjtik.

A javaslat (6) preambulumbekezdése hivatkozik továbbá a 2017. évi – független jelentéssel is alátámasztott – félidős értékelés eredményeire.

A (3), (4), (4a), (7), (7a) és (8) preambulumbekezdésben a szöveg kiegészült a szervezett bűnözés elleni küzdelem közös kihívásai, a gazdasági és monetáris unió hatékony működésének javítására irányuló uniós célkitűzéssel való összefüggés, a részt vevő illetékes hatóságok lehető legnagyobb száma, az euróhamisítás elleni küzdelem nemzetközi dimenziója, valamint az Európai Központi Bank tapasztalatainak kiaknázása tekintetében.

A pénzügyi szabályokról, a feltételrendszerről ((9) preambulumbekezdés), valamint az OLAF és az Európai Ügyészség szerepéről ((14) preambulumbekezdés) szóló horizontális jellegű preambulumbekezdések hozzá lettek igazítva a többéves pénzügyi keretről szóló intézményközi megállapodáshoz.

A Bizottság támogatja a háromoldalú egyeztetés keretében elért megállapodást, amely megnyitja az utat a program gyors elfogadásához, és több szempontból is növeli a Periklész IV program hatékonyságát célkitűzéseinek elérésében. E tekintetben megvalósítja a bizottsági javaslat célkitűzéseit.

4.Következtetés

A Bizottság elfogadja a Tanács álláspontját, amely teljes mértékben tükrözi a társjogalkotók által 2021. január 29-én elért megállapodást.

(1)    Az Európai Parlament és a Tanács 331/2014/EU rendelete (2014. március 11.) az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program létrehozásáról (HL L 103., 2014.4.5., 1. o.).