Brüsszel, 2021.3.30.

COM(2021) 150 final

2021/0074(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságában az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának a Vállalkozásfejlesztési Központról (CDE) szóló 3/2016. sz. határozat módosítása tekintetében képviselendő álláspontról


INDOKOLÁS

1.A javaslat tárgya

E javaslat tárgya az Unió által az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságában az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának 3/2016. sz. határozatát módosító határozat tervezett elfogadásával kapcsolatos uniós álláspont kialakításáról szóló határozat, amelynek célja, hogy lehetővé tegye a vagyonfelügyelő számára a Vállalkozásfejlesztési Központ (a továbbiakban: CDE) passzív szakaszának végrehajtását addig az időpontig, ameddig a CDE rendezi valamennyi kötelezettségét és értékesíti valamennyi eszközét.

2.A javaslat háttere

2.1.A Cotonoui Partnerségi Megállapodás

A Cotonoui Partnerségi Megállapodás 1 2000 óta biztosít keretet az EU 79 AKCS-országgal fenntartott kapcsolataihoz. A megállapodást 20 éves időtartamra kötötték meg, mely 2000. március 1-jétől 2020. február 29-ig tartott. A megállapodást ezt követően 2005-ben és 2010-ben felülvizsgálták.

2020. december 4-én az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának az átmeneti intézkedésekről szóló határozatával második alkalommal meghosszabbították a Cotonoui Partnerségi Megállapodás rendelkezései alkalmazásának időbeli hatályát 2021. november 30-ig vagy az új megállapodás hatálybalépéséig, illetőleg az Unió és az AKCS-államok közötti új megállapodás ideiglenes alkalmazásáig, attól függően, hogy melyik következik be előbb 2 .

2.2.Az AKCS-EU Nagykövetek Bizottsága

A Nagykövetek Bizottságát a Cotonoui Partnerségi Megállapodás 16. cikke alapján hozták létre. Egyrészről minden egyes tagállamnak az EU melletti állandó képviselőjéből és a Bizottság egy képviselőjéből, és másrészről minden egyes AKCS-állam európai unióbeli képviseletének vezetőjéből áll.

A Nagykövetek Bizottsága segíti a Miniszterek Tanácsát feladatai ellátásában, és végrehajtja a Tanács által ráruházott megbízatásokat (a Cotonoui Partnerségi Megállapodás 16. cikkének (2) bekezdése). E tekintetben a Miniszterek Tanácsa átruházhatja hatásköreit a Nagykövetek Bizottságára (a Cotonoui Partnerségi Megállapodás 15. cikkének (4) bekezdése). A Nagykövetek Bizottsága figyelemmel kíséri e megállapodás végrehajtását és a benne foglalt célkitűzések megvalósítása terén elért haladást.

A Nagykövetek Bizottsága eljárási szabályzatának 3 1. cikke szerint rendszeresen ülésezik, különösen a Miniszterek Tanácsa üléseinek előkészítése céljából, illetve szükség esetén valamely fél kérésére. A Nagykövetek Bizottsága eljárási szabályzatának 5. cikke írásbeli eljárásról is rendelkezik.

2.3.Az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának tervezett jogi aktusa

Az AKCS-EU Miniszterek Tanácsa a 2014. június 19–20-án Nairobiban tartott 39. ülésén együttes nyilatkozatban megállapodott az AKCS–EU partnerségi megállapodás III. mellékletével létrehozott közös technikai szerv, a Vállalkozásfejlesztési Központ rendezett bezárásáról. Ebben az együttes nyilatkozatban a Miniszterek Tanácsa, a Cotonoui Partnerségi Megállapodás 15. cikkének (4) bekezdése értelmében hatásköröket ruház az AKCS–EU Nagykövetek Bizottságára a szükséges határozatok – „többek között a Cotonoui Megállapodás III. mellékletének módosítása” – céljából 4 .

Az AKCS–EU Nagykövetek Bizottsága a 4/2014. sz. határozatával 5 felhatalmazta a CDE igazgatótanácsát, hogy hozza meg a CDE bezárásának előkészítéséhez szükséges valamennyi megfelelő intézkedést. A CDE igazgatótanácsa ezt követően egy vagyonfelügyelővel 2016. december 31-ig tartó szerződést írt alá.

Az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának 3/2016. sz. határozata (a továbbiakban: 3/2016. sz. határozat) 6 értelmében a bezárási szakaszt egy „passzív szakasz” követte, amelyben a CDE kizárólag a felszámolása céljából létezik.

A 3/2016. sz. határozat bevezette a szükséges változtatásokat az AKCS-EU partnerségi megállapodás III. mellékletébe, és az 2017. január 1-jétől a CDE új jogi keretét képezi (a 3/2016. sz. határozat 3. cikkének (1) bekezdése).

A vagyonfelügyelő irányítása alatt álló passzív szakasz többek között olyan igazgatási feladatokat foglal magában, mint a CDE irattárának megőrzése, az igazgatási formaságokra való válaszadás vagy a bezárási szakasz során nem rendezett fennmaradó peres ügyek kezelése. A passzív szakasz a bezárási szakaszt követő napon, azaz 2017. január 1-jén kezdődött meg. A 3/2016. sz. határozat preambulumbekezdései értelmében az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának szándéka az volt, hogy a passzív szakasz 4 év elteltével vagy akkor fejeződjék be, amikor a CDE valamennyi kötelezettségét rendezte és valamennyi eszközét értékesítette, a két időpont közül a korábbit alkalmazva.

A 3/2016. sz. határozat 2. cikkének (1) bekezdése értelmében a bezárási szakasz vége – azaz 2016. december 31. – előtt az Európai Bizottságnak vagyonfelügyelőt kell szerződtetnie a passzív szakasz végrehajtásának biztosítására 2017. január 1-jétől kezdődően egy négyéves időtartamra, vagy addig az időpontig, amikor a CDE rendezi valamennyi kötelezettségét és értékesíti valamennyi eszközét, a két időpont közül a korábbit alkalmazva. A Bizottság ezt követően 2016. december 21-én szolgáltatási szerződést írt alá a vagyonfelügyelővel egy kezdeti négyéves végrehajtási időszakra.

2020 utolsó hónapjaiban úgy tűnt, hogy 2020. december 31-ig a CDE nem fogja tudni rendezni valamennyi kötelezettségét és értékesíteni valamennyi eszközét.

Ezért az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának el kell fogadnia a 3/2016. sz. határozat 2. cikke (1) bekezdésének módosítását annak érdekében, hogy lehetővé tegye a vagyonfelügyelő számára a CDE passzív szakaszának végrehajtását mindaddig, amíg a CDE nem rendezi valamennyi kötelezettségét és értékesíti valamennyi eszközét. Ez biztosítja a passzív szakasz végrehajtásának a vagyonfelügyelő irányítása mellett történő megfelelő lezárását. Az AKCS-államok által alkotott szervezet Nagykövetek Bizottságának tagjai 2021 januárjában jelezték, hogy egyetértenek egy ilyen módosítással.

3.Az Unió által képviselendő álláspont

A Bizottság javasolja, hogy az Unió járuljon hozzá a 3/2016. sz. határozat 2. cikke (1) bekezdésének tervezett módosításához. Az Unió által javasolt álláspontot az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának ülésén vagy adott esetben írásbeli eljárás keretében kell elfogadni.

4.Jogalap

4.1.Eljárási jogalap

4.1.1.Alapelvek

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, amelyek a nemzetközi jog szerint ugyan nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által […] elfogadott szabályozás tartalmát 7 .

4.1.2.A jelen esetre történő alkalmazás

Az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságát megállapodás, nevezetesen a Cotonoui Partnerségi Megállapodás hozta létre.

Az AKCS-EU Nagykövetek Bizottsága által elfogadandó jogi aktus joghatással bíró jogi aktus. A Cotonoui Partnerségi Megállapodás 15. és 16. cikkének megfelelően a tervezett jogi aktus a nemzetközi jog szerint kötelező érvényű lesz. A Cotonoui Partnerségi Megállapodás 15. cikkének (3) bekezdése értelmében a Miniszterek Tanácsa hozhat a Megállapodás feleire nézve kötelező határozatokat, miközben ezzel egyidejűleg a Cotonoui Partnerségi Megállapodás 15. cikkének (4) bekezdése értelmében a Miniszterek Tanácsa hatásköröket ruházhat a Nagykövetek Bizottságára. A Nagykövetek Bizottságát a Cotonoui Partnerségi Megállapodás 16. cikke alapján hozták létre. A Cotonoui Partnerségi Megállapodás 16. cikkének (2) bekezdése szerint a Nagykövetek Bizottsága a felekre kötelező érvényű határozatokat fogadhat el vagy módosíthat a Miniszterek Tanácsa által ráruházott megbízatáson belül.

Az Európai Unió a tagállamaival együtt a Cotonoui Partnerségi Megállapodás szerződő fele, ezért a Nagykövetek Bizottságának tervezett határozata kötelező lesz rá nézve.

A tervezett jogi aktus nem egészíti ki és nem is módosítja a megállapodás intézményi keretét.

Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

4.2.Anyagi jogalap

4.2.1.Alapelvek

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik csak járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen anyagi jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt anyagi jogalapra kell alapítani.

4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás

Indokolt, hogy a tanácsi határozat anyagi jogalapja ugyanaz legyen, mint az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságában az AKCS-EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálata tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspontról szóló, 2016. július 4-i (EU) 2016/1098 tanácsi határozat 8 anyagi jogalapja, vagyis az EUMSZ 209. cikkének (2) bekezdése.

4.3.Következtetés

A javasolt határozat jogalapja az EUMSZ 209. cikkének (2) bekezdése, összefüggésben az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével.

5.A tervezett jogi aktus kihirdetése

Mivel az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának jogi aktusa módosítani fogja az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának 3/2016. sz. határozatát, elfogadását követően helyénvaló kihirdetni azt az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

2021/0074 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságában az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának a Vállalkozásfejlesztési Központról (CDE) szóló 3/2016. sz. határozat módosítása tekintetében képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 209. cikke (2) bekezdésére, összefüggésben 218. cikkének (9) bekezdésével,

tekintettel az egyrészről az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti partnerségi megállapodásra (a továbbiakban: az AKCS-EU partnerségi megállapodás),

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az AKCS-EU partnerségi megállapodás 15. cikkének (4) bekezdése kimondja, hogy az AKCS-EU Miniszterek Tanácsa hatásköreit átruházhatja az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságára.

(2)Az AKCS-EU Miniszterek Tanácsa a 2014. június 19-én és 20-án Nairobiban tartott 39. ülésén együttes nyilatkozatban megállapodott a Vállalkozásfejlesztési Központ (a továbbiakban: CDE) rendezett bezárásáról. E célból az AKCS-EU Miniszterek Tanácsa úgy határozott, hogy felhatalmazza az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságát, hogy tegyen lépéseket a szükséges határozatok elfogadására.

(3)Az AKCS-EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálatát az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának 2016. július 12-i 3/2016. sz. határozatával 9 fogadták el, amely bevezette a szükséges módosításokat az AKCS-EU Megállapodás III. mellékletébe, valamint 2017. január 1-jétől létrehozta a CDE új jogi keretét; ezen időszak alatt a Vállalkozásfejlesztési Központ jogi személyisége kizárólag a felszámolás céljából marad fenn.

(4)A 3/2016. sz. határozat 2. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy a vagyonfelügyelőnek biztosítania kell a passzív szakasz végrehajtását 2017. január 1-jétől kezdődően négyéves időtartamra vagy addig az időpontig, ameddig a CDE rendezi valamennyi kötelezettségét és értékesíti valamennyi eszközét, a két időpont közül a korábbit alkalmazva.

(5)A CDE 2020. december 31-ig nem tudta rendezni valamennyi kötelezettségét és értékesíteni valamennyi eszközét. Ezért szükségesnek tűnt az AKCS-EU Nagykövetek Bizottsága 3/2016. sz. határozatának módosítása annak biztosítása érdekében, hogy a vagyonfelügyelő irányítása alatt a passzív szakasz végrehajtása megfelelően lezáruljon.

(6)Az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának valamelyik ülésén vagy írásbeli eljárás keretében el kell fogadnia a 3/2016. sz. határozat módosítását.

(7)Helyénvaló meghatározni az Unió által az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságában képviselendő álláspontot, mivel a határozat kötelező érvényű lesz az Unióra nézve,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Unió által a CDE-vel kapcsolatban képviselendő álláspont az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságában a következő:

az AKCS-EU Nagykövetek Bizottsága 3/2016. sz. határozata 2. cikke (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép: „Az Európai Bizottság vagyonfelügyelőt szerződtet a passzív szakasz végrehajtásának biztosítására addig amíg a CDE nem rendezi valamennyi kötelezettségét és nem értékesíti valamennyi eszközét”;

az AKCS-EU Nagykövetek Bizottsága 3/2016. sz. határozatát módosító határozat 2021. január 1-jétől alkalmazandó.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.

Az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának határozatát elfogadását követően ki kell hirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    A Cotonouban 2000. június 23-án, egyrészről az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok csoportjának tagjai, másrészről az Európai Közösség és tagállamai közötti partnerségi megállapodás második alkalommal történő módosításáról szóló megállapodás (HL L 317., 2000.12.15., 3. o., HL L 287., 2005.10.28., 4. o., HL L 287., 2010.11.4., 3. o.)
(2)    Az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának 2/2020. sz. határozata (2020. december 4.) az AKCS-EU Nagykövetek Bizottsága 3/2019. sz. határozatának az AKCS-EU partnerségi megállapodás 95. cikkének (4) bekezdése szerinti átmeneti intézkedések elfogadása céljából történő módosításáról (HL L 420., 2020.12.14., 32. o.).
(3)    Az AKCS-EU Miniszterek Tanácsa 3/2005 határozata (2005. március 8.) az AKCS-EK Nagykövetek Bizottsága eljárási szabályzatának elfogadásáról (HL L 95., 2005.4.14., 51. o.).
(4)    AKCS-EU közös nyilatkozat a Vállalkozásfejlesztési Központról (CDE), 2014. július 3., AKCS-EU 2120/14.
(5)    Az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának 4/2014. sz. határozata (2014. október 23.) a Vállalkozásfejlesztési Központ (CDE) igazgatótanácsának adandó megbízatásról (HL L 330., 2014.11.15., 61. o.).
(6)    Az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának 3/2016. sz. határozata az AKCS-EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálatáról (HL L 192., 2016.7.16., 77.o.).
(7)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
(8)    HL L 182., 2016.7.7., 39. o.
(9)    Az AKCS-EU Nagykövetek Bizottságának 3/2016. sz. határozata az AKCS-EU partnerségi megállapodás III. mellékletének felülvizsgálatáról (HL L 192., 2016.7.16., 77.o.).