2021.5.26.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 198/18


A Tanács indokolása: A Tanács (EU) 19/2021 álláspontja első olvasatban az adóügyi együttműködést szolgáló „Fiscalis” program létrehozásáról és az 1286/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadása céljából

(2021/C 198/02)

I.   BEVEZETÉS

1.

A Bizottság 2018. június 8-án benyújtotta a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek az adóügyi együttműködést szolgáló „Fiscalis” program (a továbbiakban: a program) létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatot (1), amely az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 114. és 197. cikkén alapul. A javaslat azon ágazati javaslatok körébe tartozik, amelyek a 2021–2027-es többéves pénzügyi keretre (a továbbiakban: az MFF) vonatkozó horizontális javaslatok alkotta csomagot egészítik ki.

2.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2018. október 17-én nyilvánított véleményt (2). Az Európai Parlamentben a Gazdasági és Monetáris Bizottság (ECON) 2018. december 4-én szavazott a jelentésről, amelyet 2019 januárjában a plenáris ülés is megerősített. Az Európai Parlament 2019. április 17-én elfogadta a javaslatra vonatkozó jogalkotási állásfoglalását (3), és ezzel lezárta az első olvasatát. Ez a szavazás megnyitotta az utat a társjogalkotók közötti, korai második olvasatbeli megállapodás felé.

3.

A javaslat vizsgálatára az adóügyi munkacsoport (Fiscalis) keretében került sor. Az Állandó Képviselők Bizottsága 2018. november 28-án részleges megbízást (4) adott az elnökségnek, hogy kezdjen nem hivatalos tárgyalásokat az Európai Parlamenttel; a megbízás egyes rendelkezései zárójelben maradtak a többéves pénzügyi keretről folyó tárgyalásokkal való kapcsolatuk, illetve horizontális jellegük miatt.

4.

A 2019. január 23-án és március 21-én tartott két háromoldalú egyeztetésen mindkét fél kompromisszumkészségének köszönhetően lényeges kérdéseket sikerült tisztázni. A 2019. március 21-én tartott háromoldalú egyeztetést követően az elnökség közös megállapodásra jutott az Európai Parlament képviselőivel, amelyet az Állandó Képviselők Bizottsága 2019. március 27-én megerősített (5). Egyes elemek ebben a szakaszban nem képezték az Európai Parlamenttel folytatott tárgyalások részét, mivel ahhoz, hogy azokról a Tanács kialakíthassa álláspontját, előbb le kellett zárulniuk a többéves pénzügyi keretről folytatott tárgyalásoknak.

5.

A részleges tárgyalási megbízást a 2021–2027-es többéves pénzügyi keretről és a helyreállítási csomagról szóló, 2020. július 21-én elfogadott európai tanácsi következtetések (6) figyelembevétele céljából aktualizálták, és az így létrejött teljes körű tárgyalási megbízást az Állandó Képviselők Bizottsága 2021. január 8-án jóváhagyta (7).

6.

A 2021. január és március között lezajlott további nem hivatalos intézményközi tárgyalások végére a társjogalkotók ideiglenes megállapodásra jutottak a javaslatról. A Tanács nyilatkozatát rögzíteni fogják a Tanács jegyzőkönyvében. Megállapodás született arról, hogy nincs szükség utolsó háromoldalú politikai egyeztetésre. Ehelyett a nem hivatalos tárgyalásokon elért eredményeket a társjogalkotók írásban véglegesítették.

7.

Az elnökség 2021. március 24-én az ideiglenes megállapodást írásban az adóügyi munkacsoport (Fiscalis) elé terjesztette, amely nem emelt kifogást a megállapodás szövege ellen.

8.

Az Állandó Képviselők Bizottsága 2021. március 31-én megerősítette a végleges kompromisszumos szöveget, és megállapodott abban, hogy a Tanács nyilatkozatát rögzíti a rendeletet elfogadó tanácsi ülés jegyzőkönyvében (8).

9.

Az említett szöveget 2021. április 22-én megerősítő szavazásra az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottsága (ECON) ülése elé terjesztették. Az ECON elnöke az április 23-án az Állandó Képviselők Bizottsága (II. rész) elnökének küldött levelében kijelentette, hogy ha a Tanács hivatalosan is továbbítja az Európai Parlament részére az álláspontját – abban a formában, ahogyan az az említett levél mellékletében szerepel –, akkor ajánlani fogja az Európai Parlament plenáris ülésének, hogy az Európai Parlament – a jogász-nyelvész szakértők általi ellenőrzést követően – második olvasatban módosítás nélkül fogadja el a Tanács álláspontját.

II.   CÉL

10.

A program általános célkitűzése, hogy támogassa az adóhatóságokat és az adózást a belső piac működésének javítása, az Unió versenyképességének és az Unión belüli tisztességes versenynek az előmozdítása, az Unió és tagállamai pénzügyi és gazdasági érdekeinek – többek között az adócsalással, adókijátszással és adókikerüléssel szembeni – védelme, továbbá az adóbehajtás javítása érdekében.

11.

A program egyedi célkitűzései az adópolitikának és az adózással kapcsolatos uniós jog végrehajtásának a támogatása, az adóhatóságok közötti együttműködés elősegítése, beleértve az adóügyi információcserét is, valamint a közigazgatási kapacitásépítésnek többek között a humán kompetenciák, továbbá az európai elektronikus rendszerek fejlesztése és működtetése tekintetében történő támogatása.

12.

Az adóügyi együttműködést szolgáló Fiscalis program a Fiscalis 2020 program helyébe lép, hogy a program 2020 után is folytatódhasson.

III.   A TANÁCS ELSŐ OLVASATBAN ELFOGADOTT ÁLLÁSPONTJÁNAK ELEMZÉSE

13.

Az Európai Parlament és a Tanács tárgyalásokat folytatott annak érdekében, hogy megállapodást lehessen elérni a Tanács első olvasatban elfogadott álláspontjának szakaszában („korai második olvasatbeli megállapodás”).

14.

A Tanács első olvasatban elfogadott álláspontjának szövege tükrözi az Európai Parlament és a Tanács közötti tárgyalások során – a Bizottság közreműködésével – kialakított méltányos és kiegyensúlyozott kompromisszumot.

15.

Az Európai Parlamenttel elért kompromisszum főbb elemeiként a tárgyaló felek:

úgy határoztak, hogy a program a 2021. január 1. és 2027. december 31. közötti időszakra fog szólni, a rendelet pedig visszamenőlegesen lesz alkalmazandó,

részletesen kifejtették a program általános és egyedi célkitűzéseit,

tovább pontosították a finanszírozásra jogosult intézkedéseket, különösen az intézkedések kiemelt témáinak nem kimerítő listáját,

pontosították a külső szakértők kiválasztásának folyamatát,

rögzítették, hogy a programot a Bizottság által végrehajtási jogi aktusok révén elfogadott többéves munkaprogramok révén kell végrehajtani,

felhatalmazták a Bizottságot arra, hogy felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a mutatók módosítása, valamint a rendeletnek a monitoring- és értékelési keret létrehozására vonatkozó rendelkezésekkel történő kiegészítése céljából,

szigorították az értékelési kritériumokat és az értékelésre vonatkozó szabályokat,

kiegészítették a szöveget egy új rendelkezéssel, amely jelentéstételi kötelezettséget állapít meg a felhatalmazásra vonatkozóan, valamint előirányozza a felhatalmazás meghosszabbítását.

IV.   ÖSSZEGZÉS

16.

A Tanácsnak az adóügyi együttműködést szolgáló „Fiscalis” program létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelettel kapcsolatos, első olvasatban kialakított álláspontja maradéktalanul tükrözi a Tanács és az Európai Parlament közötti, a Bizottság közreműködésével folytatott tárgyalások során elért kompromisszumot. A Tanács első olvasatban elfogadott álláspontja jó egyensúlyt teremt, és elfogadását követően a rendelet teljesíteni fogja célkitűzéseit. Ezt a kompromisszumot megerősíti az a levél, amelyet az ECON Bizottság elnöke 2021. április 23-án küldött az Állandó Képviselők Bizottsága elnökének.

(1)  9932/18 + ADD 1–3.

(2)  HL C 62., 2019.2.15., 118. o.

(3)  8575/19.

(4)  14208/18 és 14209/18.

(5)  8000/19.

(6)  10/20.

(7)  14197/20.

(8)  7204/21.