5.3.2020   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 72/14


Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján

(2020/C 72/11)

Ez a közzététel az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 51. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra, ami a közzététel napjától számított három hónapon belül tehető meg.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

„Mele del Trentino”

EU-szám: PGI-IT-02320 — 2017.8.7.

OEM ( ) OFJ (X)

1.   Elnevezés(ek)

„Mele del Trentino”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Olaszország

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa

1.6. osztály: Gyümölcs, zöldségfélék és gabonafélék, frissen vagy feldolgozva

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A „Mele del Trentino” OFJ a Golden Delicious, Red Delicious, Gala, Fuji, Morgenduft, Granny Smith, Reinette és Pinova fajtákat, valamint a Malus x domestica, Borkh, vagyis a nemes alma kapcsolódó klónjait és mutációit foglalja magában.

Mindegyik „Mele del Trentino” alma közepes méretű, fehér húsú, enyhén savas ízű, és – az „antica” [„régi”] Reinette fajta kivételével – a héja sima.

Forgalomba hozatalkor a gyümölcsnek egésznek, frissnek és egészséges kinézetűnek kell lennie, továbbá tisztának, valamint idegen anyagoktól és szagoktól mentesnek; alakja a Golden, a Red Delicious és a Pinova fajták esetében kúpos gömb, a Gala, Fuji, Morgenduft és a Granny Smith esetében gömb, a Reinette esetében pedig lapítottan gömbölyű. A szín a Golden fajta esetében zöld-sárga, esetleg rózsaszínes árnyalattal; a Red Delicious, a Fuji és a Morgenduft esetében zöld-sárga, piros fedőszínnel; a Gala és a Pinova esetében zöld-sárga narancssárgás-piros és élénk piros közötti fedőszínnel, a Reinette fajtánál zöld-sárga, és a héj parásodott; a Granny Smith pedig zöld, időnként rózsaszínes árnyalattal.

A gyümölcshús keménysége a Fuji, a Granny Smith és a Pinova esetében legalább 5,5 kg/cm2, a Golden, a Red Delicious, a Gala, a Morgenduft és a Reinette esetében legalább 5 kg/cm2. A gyümölcshús keménységét a szüret utáni két hónapban kell mérni, és amíg az alma a csomagolóüzemben van.

Az alma mérete mindegyik fajta esetében legalább 65 mm, a Gala kivételével, amelynél legalább 60 mm.

A „Mele del Trentino” OFJ alá tartozó, frissen történő fogyasztásra szánt almák esetében a minimális kereskedelmi besorolásra vonatkozó szabályok az uniós jogszabályokban az extra és az I. (első) osztályra meghatározott szabályok.

A minimális cukortartalom a Fuji esetében 12 Brix-fok, a Golden és a Pinova esetében 11 Brix-fok, a Gala esetében 10,5 Brix-fok, a Morgenduft és a Granny Smith esetében 10 Brix-fok, a Red Delicious és a Reinette esetében 9 Brix-fok.

A szüretet követő két hónapon belül a gyümölcs maximális savtartalma (milliekvivalens NaOH/100g-ban kifejezve) a Red Delicious és a Gala esetében nem haladhatja meg a 10-et, a Golden és a Morgenduft esetében a 15-öt, a Reinette, a Fuji, a Granny Smith és a Pinova esetében pedig a 25-öt.

A szüretet követő két hónapon belül az egész gyümölcs teljes polifenoltartalmának meg kell haladnia a Reinette esetében a 400 mg/kg-ot, és a többi fajta esetében a 200 mg/kg-ot.

A kizárólag feldolgozásra szánt almákra a termékleírásban foglalt összes követelmény alkalmazandó, a besorolásra, a méretre és a keménységre vonatkozó előírások kivételével. Ezek a gyümölcsök viselhetik a „Mele del Trentino” OFJ-t, de nem árusíthatók ekként a végső fogyasztók számára.

A „Mele del Trentino” OFJ alá tartozó alma származhat egyéb, fajtakutatásból származó nemesített fajtából is, amennyiben tapasztalati és dokumentált bizonyíték van arra, hogy az alkalmazott termelési módszer és a gyümölcs minőségi jellemzői megfelelnek ezen termékleírásnak.

3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

A termelésnek a meghatározott földrajzi területen belül kell zajlania (a gyümölcsösöknek e területen kell elhelyezkedniük).

3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

Az „I.G.P. Mele del Trentino” szöveggel és az európai OFJ-logóval engedélyezett együtt használni személynevekre, vállalatokra, együttes védjegyekre vagy önálló védjegyekre utaló szöveget és/vagy logókat. A gyümölcsre szabad öntapadós címkét ragasztani. A címkén szerepelhet az „I.G.P. Mele del Trentino” szöveg.

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

A terület határai megegyeznek Trento autonóm megye közigazgatási határaival.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

A „Mele del Trentino” OFJ és a termelési terület közötti kapcsolat a hírnéven alapul, amely annak köszönhető, hogy az idők során stabil kapcsolat alakult ki a fogyasztókkal, akik nagyra értékelik ezen almák sajátos minőségi és megkülönböztető jegyeit, és ezt azzal is kifejezik, hogy megfizetik érte a magasabb vételárat.

Árak: A legnagyobb olasz gyümölcs- és zöldségpiacokon a „Mele del Trentino” almák külön kategóriaként szerepelnek, és az átlagos áruk 5–20 %-kal vagy akár annál is többel meghaladja a többi alma árát. (Milánói, torinói, római, bolognai és veronai gyümölcs- és zöldségpiacok 1981 és 2013 közötti árlistái alapján.)

A magasabb vételár a kiskereskedelmi árakat is befolyásolja a helyi piacokon, ahol sokszor olyan almákat is „Mele del Trentino”-ként tüntetnek fel, amelyek máshonnan származnak. Ezt azért teszik, hogy növeljék a gyümölcs vonzerejét a vásárlók szemében; ez is bizonyítéka a „Mele del Trentino” almák hírnevének és különlegességének. (Fényképes dokumentáció)

Piaci felmérés: Az alábbi piaci felmérés keretében tudományos módszerekkel mérték fel a „Mele del Trentino” almák hírnevét, amelyet az bizonyít, hogy a fogyasztók körében nagyon népszerű, és a kiváló minőségért hajlandóak magasabb árat fizetni:

Az Osservatorio Produzioni Trentine [Trentinói Iparági Figyelő] és a CRA 2010-es felmérése: A nagy kiskereskedelmi üzletláncok vásárlóinak 62,5 %-a szerint a „Mele del Trentino” almák az átlagnál jobb minőségűek. A felmérés legfőbb megállapításai a következők voltak: „A »Mele del Trentino« almákat minden vásárló ismeri, és minden üzletlánc forgalmazza”; „A bor mellett ennek a termékkategóriának a legnagyobb a presztízse”; „Ezek a termékek közismertek és régóta forgalomban vannak: minden áruház polcain megtalálhatóak”; „Ez az a termékkategória, amely a leggyakrabban eszébe jut az embereknek Trentinóról.” (Kereskedelmi Kamara, Ipari és Kézműves Ágazatok, 2010)

Kulináris tradíciók és gasztrotúrák: A trentinói konyhának jellegzetes fogásai a „Mele del Trentino” almából készült hagyományos helyi desszertek és torták, például az almás rétes, az almatorta és a bundás alma. A Riva del Garda Városi Könyvtárban található, 1500-ban írt kézírásos receptkönyv-gyűjtemények is számos almából készült fogást említenek, és az almatortát és az almásrétest ma is kifejezetten „Mele del Trentino” almából szokták készíteni (Sale e Pepe, 1997), mivel a gyümölcshús keménysége a sütés-főzés után is megmarad. Cameo és Paneangeli Dolciricette c. receptgyűjteményében szerepel egy „Torta di Mele del Trentino” [„Mele del Trentino” torta vagyis trentinói almából készült torta].

2005 decemberében a Palazzo Roccabrunában jelentős rendezvényt szerveztek „Mela: gusto con arte” címmel. A rendezvény célja a „Mele del Trentino” almák gasztronómiai, tudományos és történelmi/művészeti jelentőségének kidomborítása volt, és a rendezvény keretében olyan „Slow Food” menüket is bemutattak, melyek teljes egészében a „Mele del Trentino” almákon alapultak. (Il Tempo, 2005.12.2.)

A „Mela del Trentino” jellemzőiről már az 1970-es években is születtek fontos elemzések (La mela, il frutto dal volto umano: aspetti nutrizionali delle Mele del Trentino, C. Sirtori, 1974).

A „Mele del Trentino” almák számos ponton kapcsolódnak a sporthoz is (kosárlabda, futball, kajak, kerékpározás). (Frutta del Trentino, 1984; 1985)

A „Mele del Trentino” alma a médiában: A „Mele de Trentino” almák az állami televízió csatornáin több szórakoztató, kulturális, környezetvédelmi és főzőműsorban is szerepeltek, mint például az Unomattina (2011) (étel és ital – a „Mele del Trentino” almák minősége), Geo & Geo (2013) „Le mele del Trentino protagoniste a »Geo« su Rai3” (kiváló minőségű almák), Lineaverde (2016) „La mela del Trentino: una storia lunga secoli” (a gyümölcs minősége és az éghajlat közötti kapcsolat), Verissimo (2012) „A Roma lo chef Pierri presenta un nuovo panino utilizzando mele del Trentino”. 2015-ben az Il Sole 24 Ore napilap gazdasági rovata úgy fogalmazott, hogy a „Mele del Trentino” almák hírneve jelentősen elősegíti a feldolgozott termékek exportját.

A „Mele del Trentino” almák termesztésére szolgáló terület éghajlatát az alpesi jelleg határozza meg, az alacsonyan fekvő területeken is, és ez közvetlenül befolyásolja a termék minőségét.

Az alpesi éghajlatra a rövid, hűvös nyár a jellemző, gyakori viharokkal, míg a tél nagyon hideg és sok hó esik.

A teljes növekedési időszak alatti hőmérséklet, a hőmérsékleti tartományokkal és a széljárással együtt (a levegő tisztasága és a napsugárzás) a trentinói időjárás olyan jellemző tényezői, amelyek jelentősen befolyásolni tudják a gyümölcs minőségét.

Hűvös tavasz: ennek köszönhetően nagyobb a sejtosztódás, és a sejtek térfogata kevésbé növekszik. A nagyobb számú sejtfal miatt a gyümölcshús harapáskor keményebb, ez adja a gyümölcs jellegzetes ropogósságát a nagyobb lédússág és a nyomásnak (azaz a harapásnak) való ellenállás miatt. Ezt a tulajdonságot kutatási célokra használt textúraanalizátorral (TA-XTplus) bizonyították. (Corollaro és tsai., 2013)

Hűvös nyári nappalok és éjszakák: ez azt jelenti, hogy a termőterületen nem áll le a fotoszintézis a nappal során, mivel a hőmérséklet nem haladja meg a 30 °C-t (Kriedemann és Smart, 1971), és éjszaka sem lassulnak le az oxidációs folyamatok. Ezek a jelenségek ugyanis csökkentenék a savasságot (ami a kiegyensúlyozott, kellemes íz egyik legfontosabb eleme). A hűvös éjszakáknak köszönhetően az aromaanyagok és a polifenolok is megmaradnak.

Alacsony hőmérséklet az érési szakasz során: a „Mele del Trentino” almák az érési szakasz során is alacsony hőmérsékletnek vannak kitéve. Emiatt az érés lassabb, a gyümölcs tovább marad a fán, és a szüretre eléggé későn kerül sor, ennek köszönhetően pedig a fotoszintetikus termékek nagyobb mennyiségben halmozódnak fel.

Nappali/éjszakai hőmérsékleti tartomány: a nappali és az éjszakai hőmérséklet közötti jelentős különbségnek (T max. – T min. = 50 % vagy annál több) köszönhetően a héj színesebb lesz, ami növeli az alma népszerűségét azon fogyasztók körében, akik készek többet fizetni ezért az esztétikai jellemzőért.

Széljárás: Trentinóban erős a széljárás; a köd és a pára szinte ismeretlen fogalom, a levegő tisztább és a napsugárzás erősebb az átlagosnál. Ennek köszönhetően nagyobb mennyiségben halmozódnak fel a fotoszintetikus termékek.

A gyümölcstermesztők tapasztalata és szaktudása döntően hozzájárul a gyümölcs kiváló minőségéhez. Alkalmazkodnak az adott év sajátosságaihoz, és a termesztési és metszési technikáik a termesztési terület gyümölcstermesztési hagyományain alapulnak, ugyanakkor a technológiai innovációt is a lehető legnagyobb mértékben kiaknázzák annak érdekében, hogy a gyümölcsöt a lehető legtöbb napsugárzás érje.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

(e rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

A termékleírás egységes szerkezetbe foglalt szövege az alábbi internetes oldalon tekinthető meg: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

vagy:

közvetlenül a Mezőgazdasági, Élelmezési és Erdészeti Minisztérium honlapján (www.politicheagricole.it), (a képernyő felső részén középen) a „Qualità” (minőség) menüpont alatt a (képernyő bal oldalán található) „Prodotti DOP, IGP e STG” (OEM, OFJ és HKT termékek) menüpontra, végül a „Disciplinari di produzione all’esame dell’UE” (uniós vizsgálatnak alávetett termékleírások) pontra kattintva.


(1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.