12.2.2020   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 48/18


Értesítés az Egyiptomból származó folytonosüvegrostszál termékek behozatalára vonatkozó szubvencióellenes eljárás megindításáról szóló értesítés módosításáról

(2020/C 48/11)

A Bizottság 2019. június 7-én értesítést tett közzé az Egyiptomból származó folytonosüvegrostszál termékek behozatalára vonatkozó szubvencióellenes eljárás megindításáról (1) (a továbbiakban: 2019. június 7-i értesítés). A 2019. június 7-i értesítés 3. szakaszában a Bizottság kifejezetten fenntartotta a jogot arra, hogy a vizsgálat során esetlegesen feltárt további támogatásokat is kivizsgálja. A Bizottság a vizsgálat során újabb bizonyítékokat tárt fel olyan lényeges támogatások létezéséről, amelyekkel az értesítés nem foglalkozott. Ezért az (EU) 2016/1037 európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) (a továbbiakban: alaprendelet) 10. cikkének (7) bekezdésével összhangban a Bizottság indokoltnak látja, hogy kiterjessze a folyamatban lévő vizsgálatot ezekre a támogatásokra, és ennek megfelelően módosítsa a 2019. június 7-i értesítést. További információk az érdekelt felek számára betekintésre összeállított aktához csatolt feljegyzésben találhatók.

1.   A vizsgálat alá vont új támogatások

A 2019. június 7-i értesítés 3. szakaszának érintett része a következőket tartalmazza:

„Az egyiptomi kormány által közvetlenül nyújtott támogatásokon kívül a panaszos továbbá azt is állítja, hogy az Egyiptomból származó vizsgált termék exportáló gyártói az Egyiptom és a Kínai Népköztársaság közötti, a beruházások különleges gazdasági övezetben (a szuezi kínai–egyiptomi gazdasági és kereskedelmi együttműködési övezetben) történő előmozdítására irányuló együttműködés keretében az egyiptomi kormány által közvetlenül vagy egyiptomi szervezeteken keresztül nyújtott támogatásokban is részesülnek. A panaszban található bizonyítékok kiterjednek a kínai és az egyiptomi kormány együttműködési megállapodásaira, valamint az állami tulajdonban lévő vagy állami ellenőrzés alatt álló kínai bankok által állami tulajdonban lévő egyiptomi bankoknak nyújtott kölcsönökre. E megállapodások és kölcsönök céljait figyelembe véve a panaszos azt állítja, hogy a szóban forgó kölcsönök gazdasági előnyhöz juttatják az Egyiptomban működő kínai tulajdonú exportáló gyártót.

A panaszos továbbá azt is állítja, hogy a fenti intézkedések támogatásnak minősülnek, mert olyan pénzügyi hozzájárulást tartalmaznak, amelyet az egyiptomi kormányzat (ideértve a közjogi szerveket is) nyújt, és amelyek gazdasági előnyhöz juttatják a vizsgált termék exportáló gyártóit. A panaszos szerint a támogatások meghatározott vállalatokra vagy gazdasági ágazatokra vagy vállalatok egy meghatározott csoportjára korlátozódnak, és/vagy nyújtásuk az exportteljesítmény szerint történik, ezért egyediek és kiegyenlíthetőek. Ennek alapján a panaszos szerinti támogatási összegek Egyiptom vonatkozásában jelentősnek tűnnek.”

A vizsgálat újabb bizonyítékokat tárt fel olyan, kedvezményes kölcsönökhöz társuló pénzügyi mozgásokkal kapcsolatban, amelyeket a 2019. június 7-i értesítés 3. szakasza nem tükröz. A vizsgálat során a Bizottság megállapította különösen, hogy a panaszban említett, az exportáló gyártók részére egyiptomi állami tulajdonban lévő bankokon keresztül nyújtott kölcsönök mellett olyan kölcsönök is léteztek, amelyeket az Egyiptomban működő egyetlen exportáló gyártó részére kínai állami tulajdonban lévő vagy állami ellenőrzés alatt álló jogalanyok nyújtottak részint közvetlenül, részint pedig kínai népköztársaságbeli székhelyű, a szóban forgó vállalattal kapcsolatban álló vállalatokon keresztül. Mivel ez a kedvezményes finanszírozás betudható lehet Egyiptom kormányzatának, a Bizottságnak a folyamatban lévő vizsgálat keretei között meg kell azt vizsgálnia.

A vizsgálat arra is rámutatott, hogy az egyiptomi kormányzat és a Kínai Népköztársaság kormányzata közötti együttműködés a transzferek mellett más támogatásokat is befolyásolhatott (például a megfelelő díjazásnál alacsonyabb összeg megfizetése ellenében nyújtott földterületek esetében). A Bizottság a vizsgálat keretében ezt a kérdést is részletesen meg fogja vizsgálni.

Ezért – az alaprendelet 10. cikkének (7) bekezdésével összhangban – a 2019. június 7-i értesítés a fent idézett szövegrész után közvetlenül a következő szöveggel egészül ki:

„A vizsgálat során a Bizottság újabb bizonyítékokat tárt fel olyan kedvezményes kölcsönökkel kapcsolatban, amelyeket a Jushi Egypt részére kínai állami tulajdonban lévő vagy állami ellenőrzés alatt álló jogalanyok nyújtottak közvetlenül és/vagy a Jushi Egypt kínai népköztársaságbeli székhelyű anyavállalatán keresztül közvetett módon.

A Bizottság által feltárt bizonyítékok arra utalnak, hogy ezek a kölcsönök olyan pénzügyi hozzájárulást tartalmaznak, amelyek betudhatók lehetnek Egyiptom kormányzatának, és amelyek gazdasági előnyhöz juttatják a vizsgált termék exportáló gyártóját. A jelek szerint ezek a kölcsönök meghatározott vállalatokra vagy gazdasági ágazatokra vagy vállalatok egy meghatározott csoportjára korlátozódnak, és/vagy nyújtásuk az exportteljesítmény szerint történik, ezért egyediek és kiegyenlíthetőek. E kölcsönök összege valószínűsíthetően jelentős támogatást tartalmaz.

A vizsgálat során a Bizottság az Egyiptom és a Kínai Népköztársaság közötti együttműködés más olyan szempontjait is azonosította, amelyek további támogatások, például a megfelelő díjazásnál alacsonyabb összeg megfizetése ellenében nyújtott földterületek szempontjából lényegesek lehetnek.”

2.   Eljárási kérdések

2.1.   A támogatás megállapítására irányuló eljárás: exportáló gyártók

A Bizottság az alaprendelet 10. cikkének (7) bekezdésével összhangban felkéri mindazokat az érintett feleket (ideértve a Kínai Népköztársaság kormányát is), amelyeket érint a vizsgálatnak a szóban forgó intézkedésekre való kiterjesztése, hogy a szóban forgó támogatásokkal kapcsolatban írásban ismertessék álláspontjukat, szolgáltassanak információkat, és mindezeket támasszák alá bizonyítékokkal. Az új támogatásokra vonatkozó vizsgálat korlátozott hatókörére való tekintettel a folyamatban lévő szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó szóban forgó támogatásokra vonatkozó észrevételeknek az ezen értesítésnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzétételétől számított 15 napon belül kell beérkezniük a Bizottsághoz.

A Bizottság a szóban forgó új támogatásokkal kapcsolatos vizsgálathoz szükségesnek tartott információk összegyűjtése érdekében további információkat fog kérni Egyiptom és a Kínai Népköztársaság hatóságaitól, valamint a Jushi Egypt vállalattól és a vele kapcsolatban álló, a Kínai Népköztársaságban működő vállalatoktól. Ezekre a kérésekre az ezen értesítés közzétételétől számított 15 napon belül kell válaszolni. A kérések egy példánya megtekinthető az érdekelt felek számára betekintésre összeállított aktában.

A szóban forgó támogatások fő elemeinek összefoglalása megtekinthető az érdekelt felek számára betekintésre összeállított aktában.

A Bizottság konzultációkra kérte fel Egyiptom kormányát.

2.2.   Meghallgatások

Az alaprendelet 10. cikkének (12) bekezdésével összhangban az érdekelt felek az ezen értesítésnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzétételétől számított 15 napon belül kérhetik a Bizottság előtti meghallgatásukat.

A meghallgatásokra vonatkozóan a 2019. június 7-i értesítés 5.7. szakaszában meghatározott időkeretek e vizsgálat esetében is alkalmazandók.

2.3.   További eljárási szabályok

A 2019. június 7-i értesítés 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11. és 12. szakaszában található további eljárási szabályok e vizsgálat esetében értelemszerűen alkalmazandók.


(1)  HL C 192., 2019.6.7., 30. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/1037 rendelete (2016. június 8.) az Európai Unióban tagsággal nem rendelkező országokból érkező támogatott behozatallal szembeni védelemről (HL L 176., 2016.6.30., 55. o.).