3.2.2020 |
HU |
Az Európai Unió Hivatalos Lapja |
C 35/11 |
Az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 94. cikke (1) bekezdésének d) pontjában említett egységes dokumentumnak és egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás közzétételére való hivatkozásnak a közzététele
(2020/C 35/08)
Ez a közzététel az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 98. cikke alapján jogot keletkeztet a közzététel időpontjától számított két hónapon belüli kifogásolásra.
EGYSÉGES DOKUMENTUM
„Chozas Carrascal”
PDO-ES-N1637
A kérelem benyújtásának időpontja: 2012.12.12.
1. Bejegyzendő elnevezés(ek)
Chozas Carrascal
2. Tagállam
Spanyolország
3. A földrajzi árujelző típusa
OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés
4. A szőlőből készült termékek kategóriái
1. |
Bor |
5. A bor(ok) leírása
Vörösbor
Vörös küvébor: élénkvörös, tiszta és csillogó. Gyümölcsös, balzsamos, jól strukturált bor érett tanninokkal, csokoládés aromákkal és leheletnyi ásványossággal.
Vörös fajtabor (Cabernet Franc): a kezdeti szakaszban lilásvörös színű. Fekete húsú gyümölcsök és fűszernövények aromáival. A gyümölcsös aromák túlsúlyban vannak a hordóból származó aromákkal szemben. Beburkoló, hosszan tartó ízű, ásványos és balzsamos.
A maximális illósavtartalom a küvéborok esetében 10 mEq/l, a fajtaborok esetében pedig 8,33 mEq/l.
A maximális kén-dioxid-tartalom a küvéborok esetében 100 mg/l, a fajtaborok esetében pedig 90 mg/l.
A fel nem tüntetett határértékeknek meg kell felelniük a hatályos jogszabályoknak.
Általános analitikai jellemzők |
|
Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék) |
|
Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék) |
13 |
Minimális összes savtartalom |
4,5 g/l, borkősavban kifejezve |
Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter) |
|
Maximális összes kén-dioxid-tartalom (mg/l): |
|
Fehérbor és rozébor
Fehér: a kezdeti szakaszban szalmasárga színű. A virágos, a gyümölcsös és a hordóból származó aromák egyensúlyban vannak. Aromás, üde, selymes és hosszan tartó.
Rozé: élénkrózsaszín. A bogyós gyümölcsök aromája jellemzi, amelyhez a hordóból származó aromák társulnak. Üde és selymes, testes, hosszan tartó és édes.
A maximális kén-dioxid-tartalom a fehérborok esetében 105 mg/l, a rozéborok esetében pedig 115 mg/l.
A fel nem tüntetett határértékeknek meg kell felelniük a hatályos jogszabályoknak.
Általános analitikai jellemzők |
|
Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék) |
|
Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék) |
12,5 |
Minimális összes savtartalom |
4,5 g/l, borkősavban kifejezve |
Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter) |
6,67 |
Maximális összes kén-dioxid-tartalom (mg/l): |
|
6. Borkészítési eljárások
a) Alapvető borászati eljárások
Ültetési sűrűség:
Fehérszőlőfajták: 1,3 x 2,5 m alatti
Kékszőlőfajták (a Bobal kivételével): 1,4 x 2,5 m alatti
Bobal szőlőfajta: legfeljebb 2,5 x 2,5 m.
— |
Fehérbor: a borkészítésre és a tartósításra rozsdamentes acélkádakban vagy betonkádakban kerül sor. A maceráció sajátos módon történik, a szőlő érettségétől függően. A fehérborokat tölgyfahordóban erjesztik. |
— |
Rozébor: a házasítást alkotó négy fajta levét kivonják. A négy must kinyeréséig hidegen tárolják és ülepítik. A bor erjesztése rozsdamentes acélkádakban történik. A tölgyfahordóban végzett maceráció legalább három hétig tart. |
— |
Vörösborok: az egyes fajtákat külön-külön készítik el. A maceráció legalább 14 napig tart. A borokat legalább öt hónapon keresztül hordóban érlelik. |
b) Maximális hozamok
Fehérszőlőfajták:
9 000 kilogramm szőlő hektáronként9 000 kilogramm szőlő hektáronként
Kékszőlőfajták:
7 500 kilogramm szőlő hektáronként7 500 kilogramm szőlő hektáronként
Fehérborok:
63 hektoliter/hektár
Rozéborok:
56 hektoliter/hektár
Vörösborok:
53 hektoliter/hektár
7. Körülhatárolt földrajzi terület
A körülhatárolt földrajzi terület a San Antonio körzetén belüli Requena település (Valencia) területén található, felosztása pedig a következő: 14. földrészlet: 293., 294., 297., 300. és 301. parcella; 16. földrészlet: 101., 111., 112., 124., 125., 126., 127., 128., 133., 134., 135., 136., 137., 138. és 412. parcella.
8. Fontosabb borszőlőfajták
CHARDONNAY
CABERNET FRANC
MACABEO – VIURA
GARNACHA TINTA – GIRONET
SYRAH
BOBAL
9. A kapcsolat(ok) leírása
Természeti és emberi tényezők
A Chozas Carrascal egy földrajzi név, amelyet a feltérképezett körülhatárolt terület azon pontos helyének meghatározásához használnak, amely lehetővé teszi az eredetmegjelölés megszerzését. Tengerszint feletti magassága (720 m) és a Juan Navarro hegység közelében való elhelyezkedése miatt, ahonnan az uralkodó északi szelek fújnak, ez az egész vidék egyik leghidegebb területe. Mivel enyhén lejtős síkságon terül el, semmilyen jelentős akadály nem áll a hideg északi szelek közvetlen hatásának útjába.
A terület határait északon, keleten és nyugaton magas dombok alkotják, amelyek különálló fennsíkokként terülnek el és két szurdokot – egy északkeleti és egy északnyugati irányban húzódó szurdokot – hoznak létre, amelyek elnyelik az északi széllökéseket. A déli határt a Vereda Real, valamint a requenai központi fennsík eleje alkotja, keleti és nyugati irányból természetes akadály nélkül.
Ez a különleges domborzat rendkívül hangsúlyosan meghatározza a védett területet, amely több magasabb domb fedezékében elhelyezkedve sajátos mikroklímával rendelkezik.
A területre a Földközi-tenger által befolyásolt kontinentális éghajlati viszonyok jellemzők. Az átlagos éves csapadékmennyiség kevés, évi 350–400 liter/év közötti, és a nagy része szeptemberben hullik. A napsugárzás rendkívül erős, a napsütéses órák száma meghaladja az évi 3 000-et, továbbá szeptemberben és októberben, a szőlő érési időszakában jelentős hőmérséklet-különbség figyelhető meg a nappalok és az éjszakák között.
A terület éghajlati viszonyait az erős széllökések és az északi szél hatása miatti alacsonyabb átlaghőmérsékletek különböztetik meg a comarca többi része és a határos területek éghajlati viszonyaitól; a területet a keleti és nyugati természetes akadályok védik. A Juan Navarro hegység délkeleti folytatása nagymértékben megfékezi a Földközi-tenger felől érkező csapadékdús felhők előrehaladását; a csapadékmennyiség tehát alacsonyabb a Chozas Carrascal területén, mint a comarca egyéb részein.
A termőtalaj lúgos (bázikus) kémhatású, pH-értéke 8 és 9 közötti. A talaj szerkezete vályogos, és a megművelés helye szerint lehet túlnyomórészt vályogos-agyagos, illetve vályogos-homokos szerkezetű is. A talaj meglehetősen kevés szerves anyagot tartalmaz, nagyjából 1 %-nyit, és rendszeres időközönként szerves talajjavítókkal való korrigálást igényel. Az aktívmész-tartalom fontos tényező, értéke 7 és 21 % közötti, ami különösen magas. A körülhatárolt terület talaját alacsony mértékű termékenység és a gyökerek gyenge fejlődése jellemzi, amelyek nem hatolnak 30 cm-nél mélyebbre az ebben a mélységben található mészréteg miatt.
A körülhatárolt terület ültetési sűrűsége magas, bizonyos esetekben a hektáronkénti 3 000 tőkét is meghaladja, míg a comarca többi részén a szokásos ültetési sűrűség hektáronként 3 000 tőkét is meghaladja, míg a comarca többi részén a szokásos ültetési sűrűség hektáronként 1 600 tőke. Az említett sűrűség hatására a szőlőtőkék egymás közötti versengése fokozódik, ami gyengébb gyökérfejlődéshez vezet és szabályozza az egyes tőkék túlzott mértékű erősödését és terméshozamát. Ebből kifolyólag az egy tőkére jutó, kilogrammban kifejezett szőlőmennyiség kisebb, a szőlő minősége pedig jobb. Az egyes tőkéken így nem terem 4 kilogrammnál több szőlő.1 600 tőke. Az említett sűrűség hatására a szőlőtőkék egymás közötti versengése fokozódik, ami gyengébb gyökérfejlődéshez vezet és szabályozza az egyes tőkék túlzott mértékű erősödését és terméshozamát. Ebből kifolyólag az egy tőkére jutó, kilogrammban kifejezett szőlőmennyiség kisebb, a szőlő minősége pedig jobb. Az egyes tőkéken így nem terem 4 kilogrammnál több szőlő.
Ez a terület a régión belül az első olyan terület, ahol (1992-ben telepített ültetvényeken) külföldi fajtákat – például Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Syrah, Merlot, Chardonnay és Sauvignon Blanc fajtát – termesztettek. Ezek a szőlőültetvények több mint 20 évesek, és teljes mértékben meghonosodtak, mivel a körülhatárolt terület a legkedvezőbb ezeknek a fajtáknak. Ezeknek a már jól bevált fajtáknak, illetve az őshonos fajtáknak (Bobal, Tempranillo, Garnacha Tinta, Monastrell és Macabeo) a termesztése utánozhatatlan és az comarca egész területén egyedülálló borok előállítását teszi lehetővé egyetlen szőlőtermő vidékről.
A bor leírása
Ennek a termelési területnek a borait a hely sajátos talaj- és éghajlati jellemzői határozzák meg. Ezek a borok magas (13,5 és 14,5 % közötti) alkoholtartalommal és megfelelő savtartalommal (4,5 és 5,5 g/l közötti borkősav-tartalommal) rendelkeznek. Ásványos aromák, kiváló színtartóságban megnyilvánuló, rendkívül érett tanninok, a gombák okozta betegségek ritka előfordulása és a tőkénkénti alacsony terméshozam (< 4 kg/tőke) jellemzi őket.
Kapcsolat
A terület talajtani és éghajlati jellemzőinek köszönhetően a termelt mennyiség nem túlzottan magas és a tőkék nem túl erősek, ami elősegíti a nyomelemek (kálium, kalcium és magnézium) megfelelő felszívódását és hatással van a szőlő végső minőségére. A nappalok és éjszakák közötti hőmérséklet-ingadozás hozzájárul a kellőképpen magas alkoholtartalom és a megfelelő savtartalom eléréséhez. A talajt alacsony mértékű termékenység és a gyökerek gyenge fejlődése jellemzi, amelyek nem hatolnak 30 cm-nél mélyebbre az ebben a mélységben található mészréteg miatt. Ezek a tényezők – a csekély éves csapadékmennyiség, valamint a lejtős domborzatú és dombokkal határolt terület földrajzi fekvésének köszönhető erős napsütés mellett – tőkénként 4 kg-os terméshozamot eredményeznek, a boroknak ásványos aromákat és rendkívül érett tanninokat kölcsönöznek, valamint biztosítják a gombák okozta betegségek ritka előfordulását.
A körülhatárolt területet a domborzata, az éghajlata és a jellegzetes talaja különbözteti meg a határos területektől, amely tényezők együttesen egy olyan eredeti mikroklímát teremtenek, amilyet nem találunk a környező vidéken. Ez a sajátos domborzat így hatással van az éves átlagos csapadékmennyiségre, amely alacsonyabb, mint a körülhatárolt területtel szomszédos területeken és az Utiel-Requena OEM-hez tartozó terület többi részén. Ugyanez vonatkozik az erős széllökésekre is. Mindezeknek a tényezőknek, valamint a termelési területen lévő szőlőültetvények földrajzi fekvése (lejtős domborzatú, dombokkal határolt terület) miatti erős napsütésnek, továbbá a talaj jellegének – amelyet csekély mélységben lévő mészréteg jellemez – köszönhető, hogy a figyelembe vett terület földrajzi körülhatárolása a földrajzi környezet sajátos természeti és emberi tényezőire tekintettel történt, amelyek megkülönböztetik az e területen termelt bort a szomszédos területekétől.
Ennek következtében, még ha a körülhatárolt terület az Utiel-Requena OEM területéhez tartozik is, az alábbi tényezőkből, valamint e tényezők szőlőültetvényekre és borokra gyakorolt hatásából adódóan egyértelműen elkülönül attól:
— A domborzat hatása:
a maximális hőmérséklet a hűvös északi szelek hatása miatt alacsonyabb;
a minimális hőmérséklet a keleten és nyugaton lévő természetes akadályok miatt magasabb: a területet így elkerülik a tavaszi fagyok;
a szél átlagsebessége alacsonyabb, de erős északi széllökések figyelhetők meg: a páratartalom csekély;
a felhők előrehaladását akadályozó keleti hegyvidék miatt kevesebb a csapadék;
6,5 %-os lejtés: megfelelő napsütés és jelentős hőmérséklet-ingadozás a nappalok és az éjszakák között;
a szőlőültetvényekre és a borokra gyakorolt hatás:
az élősködők és betegségek ritka előfordulása;
megfelelő polifenol- és cukortartalom;
megfelelő savtartalom;
a vegetációs időszak megfelelő lefolyása;
kellően érett tanninok.
— A 30 cm mélyen húzódó mészréteg által határolt csekély talajmélységhez kapcsolódó hatások: gyengébb gyökérfejlődés, szabályozott erősödés, korlátozott terméshozam (< 3 kg/tőke, valamint kisebb fürtök és szemek).
A szőlőültetvényekre és a borokra gyakorolt hatás:
jobb minőségű szőlők;
földes és ásványos tónusú borok;
magasabb héj/hús arány: aromásabb borok.
A borkészítés tekintetében is megfigyelhetők különbségek a „Chozas Carrascal” és az „Utiel-Requena” oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok között, főként az alábbiak tekintetében (pl. az érlelt vörösborok esetében):
Paraméter |
Utiel-Requena OEM |
Chozas Carrascal |
Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék) |
10,5 |
13 |
Maximális összes cukortartalom (g/l) |
9 |
< 4 |
Minimális összes savtartalom (g/l) |
3,5 |
4,5 |
Maximális illósavtartalom (g/l) |
1,2 |
0,5–0,6 |
Maximális kén-dioxid-tartalom (mg/l) |
150 |
90–100 |
Minimális színintenzitás |
|
13 UA/cm |
Minimális teljes polifenoltartalom |
|
55 |
Maximális hozam (kg/ha) |
7 500 –10 500 |
7 850 7 850 |
Extrakciós hozam (%) |
74 |
70 |
E megkülönböztetés oka, hogy a kérelmező tulajdona nagyjából 93 hektárnyi területet foglal el (a körülhatárolt területnél sokkal nagyobb földrajzi terület, amely magában foglalja az előbbit), amelyből pusztán 30 hektár képezi a borvidék földrajzi területét, és a borvidékével azonos jellemzőkkel bíró borok nem állíthatók elő a környező szőlőtermő vidékekről, mivel azok talajtani és éghajlati adottságai eltérőek.
Ennek következtében, noha jelenleg csupán egyetlen termelő tevékenykedik a körülhatárolt területen, a jövőben esetlegesen ide települő szőlőtermelők az oltalom alatt álló eredetmegjelölést csak a termékleírásnak való megfelelés mellett alkalmazhatják.
10. További alapvető feltételek
NINCSENEK
Hivatkozás a termékleírás közzétételére
http://www.agroambient.gva.es/documents/163228750/163232588/PC+CHOZAS+CARRASCAL.pdf/e2e0d39a-6022-4783-ad60-4c754a2023d8