Brüsszel, 2020.8.24.

COM(2020) 471 final

2020/0225(NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

a Covid19-járvány miatt felmerülő szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatok mérséklése érdekében az (EU) 2020/672 tanácsi rendelet keretében Belgiumnak nyújtandó ideiglenes támogatásról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az (EU) 2020/672 tanácsi rendelet (a továbbiakban: SURE-rendelet) meghatározza a Covid19-járvány okozta súlyos gazdasági zavarral küzdő, vagy annak komoly veszélyével fenyegetett tagállamoknak nyújtandó uniós pénzügyi támogatás jogi keretét. A SURE keretében nyújtott támogatás elsősorban a csökkentett munkaidős foglalkoztatás vagy a munkavállalók és az önfoglalkoztatók védelmét célzó hasonló intézkedések finanszírozását, és ezáltal a munkanélkülivé válás és a jövedelemkiesés előfordulásának csökkentését, valamint az említettekhez kapcsolódóan bizonyos – különösen a munkahelyeken bevezetett – egészségügyi vonatkozású intézkedések finanszírozását szolgálja.

2020. augusztus 7-én Belgium a SURE-rendelet szerinti uniós pénzügyi támogatást kért. A SURE-rendelet 6. cikkének (2) bekezdésével összhangban a Bizottság konzultált a belga hatóságokkal, hogy ellenőrizze a tényleges és tervezett kiadások Covid19-világjárvány miatti hirtelen és nagymértékű növekedését, amely közvetlenül kapcsolódik azátmeneti munkanélküliségi rendszerhez, az önfoglalkoztatók Covid19-hez kapcsolódó jövedelempótlásához, a Covid19 szülői szabadsághoz, számos regionális jövedelemtámogatási rendszerhez és regionális egészségügyi vonatkozású intézkedéshez. A kérelem mindenekelőtt a következőkre vonatkozik:

(1)Az átmeneti munkanélküliségi rendszer „chômage temporaire/ tijdelijke werkloosheid”, amely így jövedelmet biztosít azoknak a munkavállalóknak, akiknek munkáját csökkentették vagy felfüggesztették a kisebb munkaterhelés vagy a kormány által előírt közösségi távolságtartási intézkedések miatt. Az átmeneti munkanélküliségi rendszer már a Covid19-világjárvány előtt létezett, viszont a rendszerhez való hozzáférés követelményeit hozzáigazították a Covid19-hez, és tovább könnyítették a jelentkezési eljárást. Ezenkívül az átmeneti munkanélküliségi járadékot a napi átlagbér 65 %-áról 70 %-ára emelték (havonta bruttó 2 754,76 EUR-s felső határral). Bevezettek továbbá egy 5,36 EUR összegű napidíjat.

(2)Az önfoglalkoztatók meglévő jövedelempótlása, az „áthidaló jövedelemhez való jog” („Droit passerelle/ Overbruggingsrecht”), amelyet kibővítettek a „Covid19 áthidaló jövedelemhez való jog” bevezetésével. Ezt a juttatást akkor nyújtják, ha a kormány által előírt közösségi távolságtartási intézkedések az önfoglalkoztató tevékenység teljes vagy részleges megszakításához, vagy a hónap során legalább hét egymást követő naptári napon át tartó önkéntes megszakításához vezetnek. 2020 júniusától kezdve a juttatás azokra az önfoglalkoztatókra irányul, akik újrakezdték tevékenységüket, de még mindig az árbevételük csökkenésével szembesülnek 2019-hez képest. Azok az önfoglalkoztatók, akik egyelőre nem tudják újrakezdeni tevékenységüket, továbbra is részesülhetnek a juttatásból, de bizonyítaniuk kell, hogy ez a Covid19-korlátozások következménye.

(3)A Covid19 szülői szabadság, amely olyan különleges szülői szabadság, amely nem érinti a rendes szülői szabadsághoz való jogot, és lehetővé teszi a szülők számára, hogy 2020 májusa és szeptembere között a rendes szülői szabadság keretében kapottnál magasabb juttatás mellett vegyenek ki szabadságot gyermekeik további gondozása céljából.

(4)Számos regionális program, amelyek jövedelemtámogatást nyújtanak az önfoglalkoztatóknak, az egyszemélyes társaságoknak és a munkavállalók más olyan típusainak, akik nem jogosultak más jellegű jövedelemtámogatásra. Mindenekelőtt a Brüsszel fővárosban a vállalkozásoknak és vállalkozóknak nyújtott kompenzációs juttatások, a Flandriában nyújtott, bezárás miatti kompenzációs és támogatási juttatások, valamint a Vallóniában vállalkozás bezárása kapcsán nyújtott kompenzációs juttatás általános egyszeri támogatást biztosítanak azon vállalkozások és önfoglalkoztatók számára, akiknek a Covid19 miatt fel kellett hagyniuk tevékenységükkel, vagy akik árbevételük jelentős csökkenésével szembesültek. Egyéb intézkedések (az időszakos munkavállalóknak nyújtott kompenzációs juttatás Brüsszel fővárosban, az óvodák/bölcsődék támogatása és a kulturális szereplők támogatása a Belgiumi Francia Közösségben, a képzési tevékenységek Vallóniában, valamint a kulturális szereplők és az önfoglalkoztatók támogatása, továbbá az idegenforgalmi ágazat szereplőinek támogatása a német ajkú közösségben) azokat az önfoglalkoztatókat és munkavállalókat célozzák, akik bizonyos ágazatokban (kulturális és gondozási ágazat, képzési tevékenységek) nem férnek hozzá az átmeneti munkanélküliségi rendszerhez.

(5)Az egészségügyi vonatkozású olyan intézkedések a német ajkú közösségben, amelyek magukban foglalnak higiéniai képzéseket, védőeszközök biztosítását bentlakásos és gondozóközpontok, kórházak és egészségügyi szolgáltatók számára, továbbá információs kampányokat.

Belgium benyújtotta a Bizottságnak a megfelelő információkat.

A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a Bizottság javaslatot tesz a Tanácsnak arra, hogy fogadjon el végrehajtási határozatot a fent említett intézkedések támogatása céljából a SURE-rendelet keretében Belgiumnak nyújtandó pénzügyi támogatásról.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A javaslat teljes mértékben összhangban van az alapját képező (EU) 2020/672 tanácsi rendelettel.

E javaslat kiegészít egy másik, a tagállamok számára szükséghelyzet esetén támogatást biztosító uniós jogi eszközt, nevezetesen az Európai Unió Szolidaritási Alapjának (EUSZA) létrehozásáról szóló, 2002. november 11-i 2012/2002/EK tanácsi rendeletet (a továbbiakban: 2012/2002/EK rendelet). Március 30-án elfogadták az (EU) 2020/461 európai parlamenti és tanácsi rendeletet, amely az említett jogi eszközt módosítja abból a célból, hogy annak hatálya kiterjedjen a jelentős népegészségügyi szükséghelyzetekre, valamint meghatározza a finanszírozásra jogosult konkrét műveleteket.

Összhang az Unió egyéb politikáival

E javaslat a jelenlegi Covid19-világjárványra válaszul hozott intézkedések közé tartozik, mint amilyen például a koronavírusra való reagálást célzó beruházási kezdeményezés, és kiegészíti a foglalkoztatást támogató egyéb eszközöket, így az Európai Szociális Alapot és az Európai Stratégiai Beruházási Alapot (ESBA)/InvestEU-t. Azáltal, hogy a hitelfelvételt és a hitelnyújtást kihasználva támogatja a tagállamokat a Covid19-járvány sajátos esetében, e javaslat második védelmi vonalat hoz létre a csökkentett munkaidős foglalkoztatás és más hasonló intézkedések finanszírozására, elősegítve a munkahelyek megőrzését, és ezáltal védelmet nyújtva az alkalmazottaknak és az önfoglalkoztatóknak a munkanélküliség kockázatával szemben.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A szóban forgó eszköz jogalapja az (EU) 2020/672 tanácsi rendelet.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

A javaslat a tagállam kérelmén alapul és az európai szolidaritás szellemében ideiglenes hitel formájában uniós pénzügyi támogatást biztosít a Covid19-járvány által érintett tagállamnak. Második védelmi vonalként az ilyen pénzügyi támogatás ideiglenes alapon segítséget nyújt a kormányzatok számára a csökkentett munkaidős rendszerek és egyéb hasonló intézkedések miatt megnövekedett közkiadásaik fedezéséhez, elősegítve azt, hogy megőrizzék a munkahelyeket, és ezáltal védelmet nyújtsanak az alkalmazottaknak és az önfoglalkoztatóknak a munkanélküliség és a jövedelemkiesés kockázatával szemben.

A támogatás segíteni fogja az érintett lakosságot, és hozzájárul a Covid19-válság okozta közvetlen társadalmi és gazdasági hatások enyhítéséhez.

Arányosság

A javaslat tiszteletben tartja az arányosság elvét. Nem lépi túl az eszköz kitűzött céljainak eléréséhez szükséges mértéket.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Konzultáció az érdekelt felekkel

Annak érdekében, hogy a Tanács időben el tudja fogadni a javaslatot, azt rövid idő alatt kellett előkészíteni, ezért nem került sor konzultációra az érdekelt felekkel.

Hatásvizsgálat

A javaslat sürgős jellegére tekintettel nem került sor hatásvizsgálatra.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A Bizottság számára lehetővé kell tenni a pénzügyi piacokon történő hitelfelvételt azzal a céllal, hogy a szóban forgó forrásokat továbbhitelezze a SURE eszköz keretében pénzügyi támogatást kérő tagállamnak.

A rendszer pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében a tagállami garanciákon kívül egyéb biztosítékok is beépülnek a keretbe, melyek a következők:

·szigorú és konzervatív pénzgazdálkodási megközelítés,

·a hitelportfólió olyan kialakítása, amely korlátozza a koncentrációs kockázatot, az éves kitettséget és az egyes tagállamokkal szembeni túlzott kitettséget, ugyanakkor elegendő forrást biztosít a leginkább rászoruló tagállamok számára, valamint

·lehetőségek az adósság átütemezésére.

2020/0225 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

a Covid19-járvány miatt felmerülő szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatok mérséklése érdekében az (EU) 2020/672 tanácsi rendelet keretében Belgiumnak nyújtandó ideiglenes támogatásról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a Covid19-világjárvány miatt felmerülő szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatokat mérséklő ideiglenes támogatást nyújtó európai eszköz (SURE) létrehozásáról szóló, 2020. május 19-i (EU) 2020/672 tanácsi rendeletre 1 és különösen annak 6. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)2020. augusztus 7-én Belgium pénzügyi támogatást kért az Uniótól annak érdekében, hogy kiegészítse a Covid19-járvány hatásának és a munkavállalókat érintő társadalmi-gazdasági következményeinek kezelésére irányuló nemzeti intézkedéseit.

(2)A Covid19-járvány és a Belgium által a járvány megfékezése érdekében végrehajtott rendkívüli intézkedések, valamint a járvány társadalmi-gazdasági és egészségügyi következményei várhatóan drámai hatást gyakorolnak az államháztartásra. A Bizottság 2020. tavaszi előrejelzése azzal számolt, hogy Belgium államháztartási hiánya és államadóssága 2020 végére a bruttó hazai termék (GDP) 8,9 %-a, illetve 113,8 %-a lesz. A Bizottság 2020. nyári időközi előrejelzése szerint Belgium GDP-je 2020-ban várhatóan 8,8 %-kal esik vissza.

(3)A Covid19-járvány következtében Belgiumban a gazdaságilag aktív népesség jelentős része nem tudta folytatni tevékenységét. Ez oda vezetett, hogy Belgiumban a (4)–(8) preambulumbekezdésben kifejtetteknek megfelelően az átmeneti munkanélküliségi rendszer („chômage temporaire/tijdelijke werkloosheid”), az önfoglalkoztatók Covid19-hez kapcsolódó jövedelempótlása („Covid19 áthidaló jövedelemhez való jog”), a Covid19 szülői szabadság és számos regionális jövedelemtámogatási rendszer kapcsán, valamint a népegészségügyi intézkedések támogatása tekintetében hirtelen és jelentős mértékben megnövekedtek a közkiadások.

(4)A Belgium 2020. augusztus 7-i kérelmében említett „Arrêté royal du 30 mars 2020” 2 a Covid19-hez igazította az átmeneti munkanélküliségi rendszert („chômage temporaire/ tijdelijke werkloosheid”), amely így jövedelmet biztosít azoknak a munkavállalóknak, akiknek munkáját csökkentették vagy felfüggesztették a kisebb munkaterhelés vagy a kormány által előírt közösségi távolságtartási intézkedések miatt. Az átmeneti munkanélküliségi rendszer már a Covid19-világjárvány előtt létezett, viszont a rendszerhez való hozzáférés követelményeit hozzáigazították a Covid19-hez, és tovább könnyítették a jelentkezési eljárást. Ezenkívül az átmeneti munkanélküliségi ellátást a napi átlagbér 65 %-áról 70 %-ára emelték (havonta bruttó 2 754,76 EUR-s felső határral). Bevezettek továbbá egy 5,36 EUR összegű napidíjat.

(5)A Belgium 2020. augusztus 7-i kérelmében említett „Loi du 23 mars 2020” 3 a „Covid19 áthidaló jövedelemhez való jog” bevezetésével kibővítette az önfoglalkoztatók meglévő jövedelempótlását, az „áthidaló jövedelemhez való jogot” ((„Droit passerelle/ Overbruggingsrecht”). Ezt a juttatást akkor nyújtják, ha a kormány által előírt közösségi távolságtartási intézkedések az önfoglalkoztató tevékenység teljes vagy részleges megszakításához, vagy a hónap során legalább hét egymást követő naptári napon át tartó önkéntes megszakításához vezetnek. 2020 júniusától kezdve a juttatás azokra az önfoglalkoztatókra irányul, akik újrakezdték tevékenységüket, de még mindig az árbevételük csökkenésével szembesülnek 2019-hez képest. Azok az önfoglalkoztatók, akik egyelőre nem tudják újrakezdeni tevékenységüket, továbbra is részesülhetnek a juttatásból, de bizonyítaniuk kell, hogy ez a Covid19-korlátozások következménye.

(6)A Belgium 2020. augusztus 7-i kérelmében említett „Arrêté royal du 13 mai 2020 n° 23” 4 bevezette a Covid19 szülői szabadságot, amely olyan különleges szülői szabadság, amely nem érinti a rendes szülői szabadsághoz való jogot, és lehetővé teszi a szülők számára, hogy 2020 májusa és szeptembere között a rendes szülői szabadság keretében kapottnál magasabb juttatás mellett vegyenek ki szabadságot gyermekeik további gondozása céljából. A Covid19 szülői szabadság az (EU) 2020/672 rendeletben említett csökkentett munkaidős foglalkoztatáshoz hasonló intézkedésnek tekinthető, mivel jövedelemtámogatást nyújt a munkavállalóknak és segít a munkahelyek megőrzésében azáltal, hogy a szülőknek, akiknek az iskolák zárva tartása alatt gondozniuk kell gyermekeiket, nem kell megszüntetniük munkaviszonyukat.

(7)A Belgium 2020. augusztus 7-i kérelmében említett „Arrêté du Gouvernement de la Région de Bruxelles-Capitale de pouvoirs spéciaux n° 2020/019” 5 , „Arrêté du Gouvernement de la Région de Bruxelles-Capitale de pouvoirs spéciaux n° 2020/030” 6 , „Notification de la réunion du conseil des ministres du gouvernement de la région de Bruxelles-Capitale du jeudi 14 mai 2020” 7 , „Besluit van de Vlaamse Regering van 20 maart 2020” 8 , „Besluit van de Vlaamse Regering van 10 april 2020” 9 , „Besluit van de Vlaamse Regering van 12 juni 2020” 10 , „Arrêté du Gouvernement de la Communauté française de pouvoirs spéciaux n° 4 du 23 avril 2020” 11 , „Arrêté du Gouvernement de la Communauté française du 7 avril 2020” 12 , „Arrêté ministériel portant exécution de l'arrêté du Gouvernement wallon du 20 mars 2020” 13 , „Arrêté du Gouvernement wallon du 19 juin” 14 , „Parlament der Deutschsprachigen Gemeinschaft, Corona-Krisendekret I vom 6. April 2020” és „Parlament der Deutschsprachigen Gemeinschaft, Corona-Krisendekret III vom 20. Juli 2020” alapján a belga hatóságok számos regionális programot fogadtak el, amelyek jövedelemtámogatást nyújtanak az önfoglalkoztatóknak, az egyszemélyes társaságoknak és a munkavállalók más olyan típusainak, akik nem jogosultak más jellegű jövedelemtámogatásra. Mindenekelőtt a Brüsszel fővárosban a vállalkozásoknak és vállalkozóknak nyújtott kompenzációs juttatások, a Flandriában nyújtott, bezárás miatti kompenzációs és támogatási juttatások, valamint a Vallóniában vállalkozás bezárása kapcsán nyújtott kompenzációs juttatás általános egyszeri támogatást biztosítanak azon vállalkozások és önfoglalkoztatók számára, akiknek a Covid19 miatt fel kellett hagyniuk tevékenységükkel, vagy akik árbevételük jelentős csökkenésével szembesültek. Amennyiben az intézkedések a kedvezményezettek szélesebb körét célozzák meg, a kérelemben csak azon kiadások összegei szerepelnek, amelyek önfoglalkoztatók vagy egyszemélyes társaságok támogatásával kapcsolatosak. Egyéb intézkedések (az időszakos munkavállalóknak nyújtott kompenzációs juttatás Brüsszel fővárosban, az óvodák/bölcsődék támogatása és a kulturális szereplők támogatása a Belgiumi Francia Közösségben, a képzési tevékenységek Vallóniában, valamint a kulturális szereplők és az önfoglalkoztatók támogatása, továbbá az idegenforgalmi ágazat szereplőinek támogatása a német ajkú közösségben) azokat az önfoglalkoztatókat és munkavállalókat célozzák, akik bizonyos ágazatokban (kulturális és gondozási ágazat, képzési tevékenységek) nem férnek hozzá az átmeneti munkanélküliségi rendszerhez. Mivel a német ajkú közösségben a kulturális szereplők és az önfoglalkoztatók támogatása keretében olyan hitelek nyújthatók, amelyek vissza nem térítendő támogatássá alakíthatók, ahhoz, hogy teljesüljön a közkiadás fennállására vonatkozó követelmény, csak a vissza nem térítendő támogatássá átalakított hitelekhez kapcsolódó kiadások támogathatók az (EU) 2020/672 rendelet alapján.

(8)A Belgium 2020. augusztus 7-i kérelmében említett „Parlament der Deutschsprachigen Gemeinschaft, Corona-Krisendekret I vom 6. April 2020” 15 olyan egészségügyi vonatkozású intézkedéseket vezet be a német ajkú közösségben, amelyek magukban foglalnak higiéniai képzéseket, védőeszközök biztosítását bentlakásos és gondozóközpontok, kórházak és egészségügyi szolgáltatók számára, továbbá információs kampányokat.

(9)Belgium teljesíti az (EU) 2020/672 rendelet 3. cikkében a pénzügyi támogatás igénylésére vonatkozóan meghatározott feltételeket. Belgium megfelelő bizonyítékot nyújtott be a Bizottságnak arra vonatkozóan, hogy a Covid19-járvány társadalmi-gazdasági hatásainak kezelése érdekében hozott nemzeti intézkedések következtében 2020. február 1. óta a tényleges és tervezett közkiadások 7 766 380 000 EUR-val emelkedtek. Ez hirtelen bekövetkezett és nagymértékű növekedést jelent, mivel az új és kibővített meglévő intézkedések a belgiumi vállalkozások és munkaerő jelentős hányadát érintik.

(10)Az (EU) 2020/672 rendelet 6. cikkének megfelelően a Bizottság konzultált a belga hatóságokkal, és ellenőrizte a 2020. augusztus 7-i kérelemben említett csökkentett munkaidős foglalkoztatáshoz és hasonló intézkedésekhez, valamint a Covid19-járvánnyal kapcsolatos releváns egészségügyi vonatkozású intézkedésekhez közvetlenül kapcsolódó tényleges és tervezett kiadások hirtelen és nagymértékű növekedését.

(11)Következésképpen pénzügyi támogatást kell nyújtani annak érdekében, hogy Belgium segítséget kapjon a Covid19-járvány okozta súlyos gazdasági zavarok társadalmi-gazdasági hatásainak kezeléséhez.

(12)E határozat nem sértheti az egységes piac működésének torzulásaira vonatkozó bármely, különösen az EUMSZ 107. és 108. cikke alapján lefolytatandó eljárás eredményét. Nem szünteti meg a tagállamokkal szembeni azon követelményt, hogy az EUMSZ 108. cikkével összhangban értesítsék a Bizottságot az állami támogatások lehetséges eseteiről.

(13)Belgiumnak rendszeresen tájékoztatnia kell a Bizottságot a tervezett közkiadások végrehajtásáról annak érdekében, hogy a Bizottság fel tudja mérni, milyen mértékben valósultak meg ezek a kiadások.

(14)A pénzügyi támogatás nyújtására vonatkozó határozat elfogadása során a Tanács – az egyenlő bánásmód, a szolidaritás, az arányosság és az átláthatóság elvének alkalmazása mellett – figyelembe vette Belgium meglévő és várható szükségleteit, valamint az (EU) 2020/672 rendelet alapján más tagállamok által már benyújtott vagy benyújtani tervezett pénzügyi támogatás iránti kérelmeket,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Belgium teljesíti az (EU) 2020/672 rendelet 3. cikkében meghatározott feltételeket.

2. cikk

(1)Az Unió Belgium rendelkezésére bocsát legfeljebb 7 766 380 000 EUR összegű hitelt. A hitel maximális átlagos futamideje 15 év.

(2)Az e határozat által nyújtott pénzügyi támogatás rendelkezésre állásának időtartama az e határozat hatálybalépését követő első naptól számított 18 hónap.

(3)A Bizottság az uniós pénzügyi támogatást legfeljebb nyolc részletben bocsátja Belgium rendelkezésére. Egy-egy részlet kifizetése egy vagy több részfolyósítással történhet. Az első részlet keretében végrehajtott részfolyósítások futamideje meghaladhatja az (1) bekezdésben említett maximális átlagos futamidőt. Ebben az esetben a további részfolyósítások futamidejét úgy kell megállapítani, hogy a maximális átlagos futamidő az összes részlet kifizetése után megfeleljen az (1) bekezdésben említetteknek.

(4)Az első részletet az (EU) 2020/672 rendelet 8. cikkének (2) bekezdésében előírt hitelmegállapodás hatálybalépésétől függően kell rendelkezésre bocsátani.

(5)Az (EU) 2020/672 rendelet 4. cikkében említett uniós finanszírozás költségei az egyes részletek tekintetében, valamint a finanszírozás kapcsán az Unió által fizetendő díjak, költségek és kiadások Belgiumot terhelik.

(6)A részletek nagyságáról és rendelkezésre bocsátásáról, valamint a részfolyósítások összegéről a Bizottság dönt.

3. cikk

Belgium a következő intézkedéseket finanszírozhatja:

a) az Arrêté royal du 30 mars 2020 által előírt átmeneti munkanélküliségi rendszer, a „chômage temporaire/tijdelijke werkloosheid”;

b) a Loi du 23 mars 2020 által előírt, az önfoglalkoztatók Covid19-hez kapcsolódó jövedelempótlása, a „válság miatti áthidaló jövedelemhez való jog”;

c) az Arrêté royal du 13 mai 2020 n° 23 által előírt Covid19 szülői szabadság;

d) a következő regionális jövedelemtámogatási programok:

i.Brüsszel fővárosi régió esetében:

az Arrêté du Gouvernement de la Région de Bruxelles-Capitale de pouvoirs spéciaux n° 2020/019 által előírt, vállalkozások számára nyújtott kompenzációs juttatás esetében a kiadások azon része, amely önfoglalkoztatók és egyszemélyes társaságok támogatásához kapcsolódik;

az Arrêté du Gouvernement de la Région de Bruxelles-Capitale de pouvoirs spéciaux n° 2020/030 által előírt, vállalkozók számára nyújtott kompenzációs juttatás esetében kizárólag a kiadások azon része, amely önfoglalkoztatók és egyszemélyes társaságok támogatásához kapcsolódik;

a Notification de la réunion du conseil des ministres du gouvernement de la région de Bruxelles-Capitale du jeudi 14 mai 2020 point 23 által előírt kompenzációs juttatás időszakos munkavállalók számára;

ii.a flamand régió esetében:

a Besluit van de Vlaamse Regering van 20 maart 2020 által előírt, bezárás miatti juttatás esetében a kiadások azon része, amely önfoglalkoztatók és egyszemélyes társaságok támogatásához kapcsolódik;

a Besluit van de Vlaamse Regering van 10 april 2020 által előírt kompenzációs juttatás esetében a kiadások azon része, amely önfoglalkoztatók és egyszemélyes társaságok támogatásához kapcsolódik;

a Besluit van de Vlaamse Regering van 12 juni 2020 által előírt támogatási juttatás esetében a kiadások azon része, amely önfoglalkoztatók és egyszemélyes társaságok támogatásához kapcsolódik;

iii.a Belgiumi Francia Közösség esetében:

az Arrêté du Gouvernement de la Communauté française de pouvoirs spéciaux n° 4 du 23 avril 2020 által előírt támogatás kulturális szereplők számára;

az Arrêté du Gouvernement de la Communauté française du 7 avril 2020 által előírt, óvodák/bölcsődék számára nyújtott támogatás esetében a kiadások azon része, amely önfoglalkoztatók és egyszemélyes társaságok támogatásához kapcsolódik;

iv.a vallon régió esetében:

az Arrêté ministériel portant exécution de l'arrêté du Gouvernement wallon du 20 mars 2020 által előírt, a vállalkozások bezárása esetén nyújtott kompenzációs juttatás esetében a kiadások azon része, amely önfoglalkoztatók és egyszemélyes társaságok támogatásához kapcsolódik;

az Arrêté du Gouvernement wallon du 19 juin által előírt képzési tevékenységek;

v.a német ajkú közösség esetében:

a Parlament der Deutschsprachigen Gemeinschaft, Corona-Krisendekret I vom 6. April 2020, Art. 7 által előírt, kulturális szereplők és önfoglalkoztatók számára nyújtott támogatás esetében a kiadások azon része, amely vissza nem térítendő támogatássá alakított hitelekhez kapcsolódik;

a Parlament der Deutschsprachigen Gemeinschaft, Corona-Krisendekret III vom 20. Juli 2020, Art. 4 által előírt, az idegenforgalmi ágazat szereplői számára nyújtott támogatás esetében a kiadások azon része, amely önfoglalkoztatók és egyszemélyes társaságok támogatásához kapcsolódik;

e) a Parlament der Deutschsprachigen Gemeinschaft, Corona-Krisendekret I vom 6. April 2020, Art. 7 által előírt egészségügyi intézkedések a német ajkú közösségben.

4. cikk

Belgium [:DÁTUM 6 hónappal e határozat kihirdetését követően]-ig, majd azt követően hathavonta tájékoztatja a Bizottságot a tervezett közkiadás végrehajtásáról mindaddig, amíg a tervezett közkiadást teljes mértékben végre nem hajtották.

5. cikk

Ennek a határozatnak a Belga Királyság a címzettje.

6. cikk

Ezt a határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    HL L 159., 2020.5.20., 1. o.
(2)    Arrêté royal du 30 mars 2020 visant à adapter les procédures dans le cadre du chômage temporaire dû au virus Covid-19 et à modifier l'article 10 de l'arrêté royal du 6 mai 2019 modifiant les articles 27, 51, 52bis, 58, 58/3 et 63 de l'arrêté royal du 25 novembre 1991 portant réglementation du chômage et insérant les articles 36sexies, 63bis et 124bis dans le même arrêté
(3)    Loi du 23 mars 2020 modifiant la loi du 22 décembre 2016 instaurant un droit passerelle en faveur des travailleurs indépendants et introduisant les mesures temporaires dans le cadre du COVID-19 en faveur des travailleurs indépendants
(4)    Arrêté royal du 13 mai 2020 n° 23 pris en exécution de l'article 5, § 1, 5°, de la loi du 27 mars 2020 accordant des pouvoirs au Roi afin de prendre des mesures dans la lutte contre la propagation du coronavirus COVID-19 (II) visant le congé parental corona
(5)    Arrêté du Gouvernement de la Région de Bruxelles-Capitale de pouvoirs spéciaux n° 2020/019 modifiant l’arrêté de pouvoirs spéciaux n° 2020/013 du 7 avril 2020 relatif à une aide en vue de l’indemnisation des entreprises affectées par les mesures d’urgence pour limiter la propagation du coronavirus.
(6)    Arrêté du Gouvernement de la Région de Bruxelles-Capitale de pouvoirs spéciaux n° 2020/030 relatif à l’aide aux entreprises qui subissent une baisse d’activité en raison de la crise sanitaire du COVID−19
(7)    Notification de la reunion du conseil des ministres du gouvernement de la région de Bruxelles-Capitale du jeudi 14 mai 2020 point 23 - Mesures de soutien d’urgence au secteur créatif et culturel bruxellois suite à la crise COVID-19.
(8)    Besluit van de Vlaamse Regering van 20 maart 2020 tot toekenning van steun aan ondernemingen die verplicht moeten sluiten ten gevolge van de maatregelen genomen door de Nationale Veiligheidsraad vanaf 12 maart 2020 inzake het coronavirus.
(9)    Besluit van de Vlaamse Regering van 10 april 2020 tot toekenning van steun aan ondernemingen die een omzetdaling hebben ten gevolge van de exploitatiebeperkingen opgelegd door de maatregelen genomen door de Nationale Veiligheidsraad vanaf 12 maart 2020 inzake het coronavirus.
(10)    Besluit van de Vlaamse Regering van 12 juni 2020 tot toekenning van steun aan ondernemingen die een omzetdaling hebben ondanks de versoepelde coronavirusmaatregelen, tot wijziging van de artikelen 1, 9 en 11 van het besluit van de Vlaamse Regering van 10 april 2020 tot toekenning van steun aan ondernemingen die een omzetdaling hebben ten gevolge van de exploitatiebeperkingen opgelegd door de maatregelen genomen door de Nationale Veiligheidsraad vanaf 12 maart 2020 inzake het coronavirus, en tot wijziging van de artikelen 1, 6, 9 en 12 van het besluit van de Vlaamse Regering van 20 maart 2020 tot toekenning van steun aan ondernemingen die verplicht moeten sluiten ten gevolge van de maatregelen genomen door de Nationale Veiligheidsraad vanaf 12 maart 2020 inzake het coronavirus.
(11)    Arrêté du Gouvernement de la Communauté française de pouvoirs spéciaux n° 4 du 23 avril 2020 relatif au soutien du secteur culturel dans le cadre de la crise sanitaire du COVID-19.
(12)    Arrêté du Gouvernement de la Communauté française du 7 avril 2020 relatif au soutien des milieux d’accueil dans le cadre de la crise sanitaire du COVID-19.
(13)    Arrêté ministériel portant exécution de l'arrêté du Gouvernement wallon du 20 mars 2020 relatif à l'octroi d'indemnités compensatoires dans le cadre des mesures contre le coronavirus COVID-19 and Arrêté du Gouvernement wallon relatif à l'octroi d'indemnités compensatoires dans le cadre des mesures contre le coronavirus COVID-19.
(14)    Arrêté du Gouvernement wallon du 19 juin portant des dispositions diverses relatives aux formateurs et au subventionnement des activités de formation des centres de formation du réseau IFAPME
(15)    Parlament der Deutschsprachigen Gemeinschaft, Corona-Krisendekret I vom 6. April 2020