Brüsszel, 2020.8.24.

COM(2020) 467 final

2020/0220(NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

a Covid19-járvány miatt felmerülő szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatok mérséklése érdekében az (EU) 2020/672 tanácsi rendelet keretében Szlovéniának nyújtandó ideiglenes támogatásról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az (EU) 2020/672 tanácsi rendelet (a továbbiakban: SURE-rendelet) meghatározza a Covid19-járvány okozta súlyos gazdasági zavarral küzdő, vagy annak komoly veszélyével fenyegetett tagállamoknak nyújtandó uniós pénzügyi támogatás jogi keretét. A SURE keretében nyújtott támogatás elsősorban a csökkentett munkaidős foglalkoztatás vagy a munkavállalók és az önfoglalkoztatók védelmét célzó hasonló intézkedések finanszírozását, és ezáltal a munkanélkülivé válás és a jövedelemkiesés előfordulásának csökkentését, valamint az említettekhez kapcsolódóan bizonyos – különösen a munkahelyeken bevezetett – egészségügyi vonatkozású intézkedések finanszírozását szolgálja.

2020. augusztus 7-én Szlovénia a SURE-rendelet szerinti uniós pénzügyi támogatást kért. A SURE-rendelet 6. cikkének (2) bekezdésével összhangban a Bizottság konzultált a szlovén hatóságokkal, hogy ellenőrizze a tényleges és tervezett kiadások Covid19-világjárvány miatti hirtelen és nagymértékű növekedését, amely közvetlenül kapcsolódik a csökkentett munkaidős foglalkoztatáshoz és hasonló intézkedésekhez. Konkrétan a következőkről van szó:

(1)Bérkompenzációs rendszer azon munkavállalók számára, akik azért nem dolgoztak (vagy azért vártak a munkavégzéssel), mert a munkáltatók üzleti okokból átmenetileg nem tudtak munkát biztosítani számukra. A rendszer keretében a munkavállalók legfeljebb az elmúlt három havi átlagbérük 80 %-ának és legalább a szlovéniai minimálbérnek megfelelő juttatásban részesülnek, feltéve, hogy a munkáltató a támogatás igénybevétele alatt fenntartja a munkavállaló munkaviszonyát. A program 2020. március 13-tól 2020. május 31-ig volt hatályban. A programot azóta kiterjesztették a 2020. június 1-től 2020. augusztus 31-ig tartó időszakra, és a tervek szerint 2020. szeptember végéig további meghosszabbításra kerül sor.

(2)Mentesség a társadalombiztosítási járulék fizetése alól a bérkompenzációs rendszerből részesülő munkavállalók számára. Ez a program szintén 2020. március 13-tól 2020. május 31-ig volt hatályban.

(3)Csökkentett munkaidős foglalkoztatás, amely lehetővé teszi a munkáltatók számára a részmunkaidős foglalkoztatás ideiglenes bevezetését, miközben a munkavállalók teljes munkaidős fizetést kapnak. A munkáltató fix összegű támogatásban részesül a munkavállalók le nem dolgozott munkaideje után, feltéve, hogy a munkáltató a támogatás igénybevétele alatt és további egy hónapig fenntartja a munkavállaló munkaviszonyát. A program 2020. június 1-től 2020. december 31-ig van hatályban.

(4)A munkahelyüket megtartó munkavállalók nyugdíj- és rokkantsági biztosítási járulékainak (beleértve a foglalkoztatói nyugdíjjárulékokat is) kifizetését támogató rendszer. Az intézkedés együtt járt a munkáltató azon kötelezettségével, hogy havi 200 EUR összegű válságtámogatást fizessen a minimálbér háromszorosánál kevesebbet kereső munkavállalóknak. A hatóságok csak a rendelkezésre álló legfrissebb eredményadatok időpontjáig folyamatosan foglalkoztatott munkavállalókra vonatkozó ilyen kiadásokra kértek támogatást. Az intézkedés 2020. március 13-tól 2020. május 31-ig volt hatályban.

(5)Az önfoglalkoztatók, a mezőgazdasági termelők és az egyházi személyek társadalombiztosítási járulékainak finanszírozását biztosító intézkedés. Az intézkedés kiterjed az összes társadalombiztosítási járulékra azon kedvezményezettek esetében, akik biztosítottak voltak és a járvány idején egyáltalán nem, vagy csak részben tudták végezni gazdasági tevékenységüket. Az intézkedés 2020. március 13-tól 2020. május 31-ig volt hatályban.

(6)Alapszintű jövedelemtámogatás az önfoglalkoztatók, a mezőgazdasági termelők és az egyházi személyek számára, amely márciusban 350 EUR, áprilisban és májusban pedig 700 EUR összegű támogatást nyújtott azoknak a kedvezményezetteknek, akik biztosítottak voltak és a járvány idején egyáltalán nem, vagy csak részben tudták végezni gazdasági tevékenységüket. Az intézkedés 2020. március 13-tól 2020. május 31-ig volt hatályban.

Szlovénia benyújtotta a Bizottságnak a megfelelő információkat.

A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a Bizottság javaslatot tesz a Tanácsnak arra, hogy fogadjon el végrehajtási határozatot a fent említett intézkedések támogatása céljából a SURE-rendelet keretében Szlovéniának nyújtandó pénzügyi támogatásról.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A javaslat teljes mértékben összhangban van az alapját képező (EU) 2020/672 tanácsi rendelettel.

E javaslat kiegészít egy másik, a tagállamok számára szükséghelyzet esetén támogatást biztosító uniós jogi eszközt, nevezetesen az Európai Unió Szolidaritási Alapjának (EUSZA) létrehozásáról szóló, 2002. november 11-i 2012/2002/EK tanácsi rendeletet (a továbbiakban: 2012/2002/EK rendelet). Március 30-án elfogadták az (EU) 2020/461 európai parlamenti és tanácsi rendeletet, amely az említett jogi eszközt módosítja abból a célból, hogy annak hatálya kiterjedjen a jelentős népegészségügyi szükséghelyzetekre, valamint meghatározza a finanszírozásra jogosult konkrét műveleteket.

Összhang az Unió egyéb politikáival

E javaslat a jelenlegi Covid19-világjárványra válaszul hozott intézkedések közé tartozik, mint amilyen például a koronavírusra való reagálást célzó beruházási kezdeményezés, és kiegészíti a foglalkoztatást támogató egyéb eszközöket, így az Európai Szociális Alapot és az Európai Stratégiai Beruházási Alapot (ESBA)/InvestEU-t. Azáltal, hogy a hitelfelvételt és a hitelnyújtást kihasználva támogatja a tagállamokat a Covid19-járvány sajátos esetében, e javaslat második védelmi vonalat hoz létre a csökkentett munkaidős foglalkoztatás és más hasonló intézkedések finanszírozására, elősegítve a munkahelyek megőrzését, és ezáltal védelmet nyújtva az alkalmazottaknak és az önfoglalkoztatóknak a munkanélküliség kockázatával szemben.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A szóban forgó eszköz jogalapja az (EU) 2020/672 tanácsi rendelet.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

A javaslat a tagállam kérelmén alapul és az európai szolidaritás szellemében ideiglenes hitel formájában uniós pénzügyi támogatást biztosít a Covid19-járvány által érintett tagállamnak. Második védelmi vonalként az ilyen pénzügyi támogatás ideiglenes alapon segítséget nyújt a kormányzatok számára a csökkentett munkaidős rendszerek és egyéb hasonló intézkedések miatt megnövekedett közkiadásaik fedezéséhez, elősegítve azt, hogy megőrizzék a munkahelyeket, és ezáltal védelmet nyújtsanak az alkalmazottaknak és az önfoglalkoztatóknak a munkanélküliség és a jövedelemkiesés kockázatával szemben.

A támogatás segíteni fogja az érintett lakosságot, és hozzájárul a Covid19-válság okozta közvetlen társadalmi és gazdasági hatások enyhítéséhez.

Arányosság

A javaslat tiszteletben tartja az arányosság elvét. Nem lépi túl az eszköz kitűzött céljainak eléréséhez szükséges mértéket.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Konzultáció az érdekelt felekkel

Annak érdekében, hogy a Tanács időben el tudja fogadni a javaslatot, azt rövid idő alatt kellett előkészíteni, ezért nem került sor konzultációra az érdekelt felekkel.

Hatásvizsgálat

A javaslat sürgős jellegére tekintettel nem került sor hatásvizsgálatra.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A Bizottság számára lehetővé kell tenni a pénzügyi piacokon történő hitelfelvételt azzal a céllal, hogy a szóban forgó forrásokat továbbhitelezze a SURE eszköz keretében pénzügyi támogatást kérő tagállamnak.

A rendszer pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében a tagállami garanciákon kívül egyéb biztosítékok is beépülnek a keretbe, melyek a következők:

·szigorú és konzervatív pénzgazdálkodási megközelítés,

·a hitelportfólió olyan kialakítása, amely korlátozza a koncentrációs kockázatot, az éves kitettséget és az egyes tagállamokkal szembeni túlzott kitettséget, ugyanakkor elegendő forrást biztosít a leginkább rászoruló tagállamok számára, valamint

·lehetőségek az adósság átütemezésére.

2020/0220 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

a Covid19-járvány miatt felmerülő szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatok mérséklése érdekében az (EU) 2020/672 tanácsi rendelet keretében Szlovéniának nyújtandó ideiglenes támogatásról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a Covid19-világjárvány miatt felmerülő szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatokat mérséklő ideiglenes támogatást nyújtó európai eszköz (SURE) létrehozásáról szóló, 2020. május 19-i (EU) 2020/672 tanácsi rendeletre 1 és különösen annak 6. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)2020. augusztus 7-én Szlovénia pénzügyi támogatást kért az Uniótól annak érdekében, hogy kiegészítse a Covid19-járvány hatásának és a munkavállalókat érintő társadalmi-gazdasági következményeinek kezelésére irányuló nemzeti intézkedéseit.

(2)A Covid19-járvány és a Szlovénia által a járvány megfékezése érdekében végrehajtott rendkívüli intézkedések, valamint a járvány társadalmi-gazdasági és egészségügyi következményei várhatóan drámai hatást gyakorolnak az államháztartásra. A Bizottság 2020. tavaszi előrejelzése azzal számolt, hogy Szlovénia államháztartási hiánya és államadóssága 2020 végére a bruttó hazai termék (GDP) 7,2 %-a, illetve 83,7 %-a lesz. A Bizottság 2020. nyári időközi előrejelzése szerint Szlovénia GDP-je 2020-ban várhatóan 7,0 %-kal esik vissza.

(3)A Covid19-járvány következtében Szlovéniában a gazdaságilag aktív népesség jelentős része nem tudta folytatni tevékenységét. Mindez a (4)–(9) preambulumbekezdésben ismertetett csökkentett munkaidős foglalkoztatással és hasonló intézkedésekkel összefüggésben a szlovéniai közkiadások hirtelen és nagymértékű növekedéséhez vezetett.

(4)A Szlovénia 2020. augusztus 7-i kérelmében említett „a bérkompenzáció részleges visszatérítésére vonatkozó ideiglenes intézkedésről szóló törvény” 2 és „a Covid19-járvány megfékezésére, valamint a polgárokra és a gazdaságra gyakorolt következményeinek enyhítésére irányuló intervenciós intézkedések meghatározásáról szóló törvény” 3 bérkompenzációs rendszert vezetett be azon munkavállalók számára, akik azért nem dolgoztak (vagy azért vártak a munkavégzéssel), mert a munkáltatók üzleti okokból átmenetileg nem tudtak munkát biztosítani számukra. A rendszer keretében a munkavállalók legfeljebb az elmúlt három havi átlagbérük 80 %-ának és legalább a szlovéniai minimálbérnek megfelelő juttatásban részesülnek, feltéve, hogy a munkáltató a támogatás igénybevétele alatt fenntartja a munkavállaló munkaviszonyát. A program 2020. március 13-tól 2020. május 31-ig volt hatályban. „A Covid19-járvány következményeinek enyhítésére és orvoslására irányuló intervenciós intézkedések meghatározásáról szóló törvény” 4 alapján a programot azóta kiterjesztették a 2020. június 1-jétől 2020. augusztus 31-ig tartó időszakra, és a tervek szerint 2020. szeptember végéig további meghosszabbításra kerül sor.

(5)A bérkompenzációs rendszerből részesülő munkavállalók számára bevezették a társadalombiztosítási járulék fizetése alóli mentességet. Ez a program szintén 2020. március 13-tól 2020. május 31-ig volt hatályban.

(6)Kialakítottak egy csökkentett munkaidős rendszert, amely lehetővé teszi a munkáltatók számára a részmunkaidős foglalkoztatás ideiglenes bevezetését, miközben a munkavállalók teljes munkaidős fizetést kapnak. A munkáltató fix összegű támogatásban részesül a munkavállalók le nem dolgozott munkaideje után, feltéve, hogy a munkáltató a támogatás igénybevétele alatt és további egy hónapig fenntartja a munkavállaló munkaviszonyát. A program 2020. június 1-től 2020. december 31-ig van hatályban.

(7)A munkahelyüket megtartó munkavállalók számára a hatóságok a nyugdíj- és rokkantsági biztosítási járulékok (beleértve a foglalkoztatói nyugdíjjárulékokat is) kifizetését támogató rendszert vezettek be. Az intézkedés együtt járt a munkáltató azon kötelezettségével, hogy havi 200 EUR összegű válságtámogatást fizessen a minimálbér háromszorosánál kevesebbet kereső munkavállalóknak. A hatóságok csak a rendelkezésre álló legfrissebb eredményadatok időpontjáig folyamatosan foglalkoztatott munkavállalókra vonatkozó ilyen kiadásokra kértek támogatást. Az intézkedés 2020. március 13-tól 2020. május 31-ig volt hatályban.

(8)Bevezették az önfoglalkoztatók, a mezőgazdasági termelők és az egyházi személyek társadalombiztosítási járulékainak finanszírozását biztosító intézkedést. Az intézkedés kiterjed az összes társadalombiztosítási járulékra azon kedvezményezettek esetében, akik biztosítottak voltak és a járvány idején egyáltalán nem, vagy csak részben tudták végezni gazdasági tevékenységüket. Az intézkedés 2020. március 13-tól 2020. május 31-ig volt hatályban.

(9)Végül alapszintű jövedelemtámogatást vezettek be az önfoglalkoztatók, a mezőgazdasági termelők és az egyházi személyek számára, amely márciusban 350 EUR, áprilisban és májusban pedig 700 EUR összegű támogatást nyújtott azoknak a kedvezményezetteknek, akik biztosítottak voltak és a járvány idején egyáltalán nem, vagy csak részben tudták végezni gazdasági tevékenységüket. Az intézkedés 2020. március 13-tól 2020. május 31-ig volt hatályban.

(10)Szlovénia teljesíti az (EU) 2020/672 rendelet 3. cikkében a pénzügyi támogatás igénylésére vonatkozóan meghatározott feltételeket. Szlovénia megfelelő bizonyítékot nyújtott be a Bizottságnak arra vonatkozóan, hogy a Covid19-járvány társadalmi-gazdasági hatásainak kezelése érdekében hozott nemzeti intézkedések következtében 2020. február 1. óta a tényleges és tervezett közkiadások 1 203 670 000 EUR-val emelkedtek. Ez hirtelen bekövetkezett és nagymértékű növekedést jelent, mivel az új intézkedések a szlovéniai vállalkozások és munkaerő jelentős hányadát érintik. Szlovénia a megnövekedett összegből 90 000 000 EUR-t szándékozik uniós forrásokból finanszírozni.

(11)Az (EU) 2020/672 rendelet 6. cikkének megfelelően a Bizottság konzultált a szlovén hatóságokkal, és ellenőrizte a 2020. augusztus 7-i kérelemben említett csökkentett munkaidős foglalkoztatáshoz és hasonló intézkedésekhez közvetlenül kapcsolódó tényleges és tervezett kiadások hirtelen és nagymértékű növekedését.

(12)Következésképpen pénzügyi támogatást kell nyújtani annak érdekében, hogy Szlovénia segítséget kapjon a Covid19-járvány okozta súlyos gazdasági zavarok társadalmi-gazdasági hatásainak kezeléséhez.

(13)E határozat nem sértheti az egységes piac működésének torzulásaira vonatkozó bármely, különösen az EUMSZ 107. és 108. cikke alapján lefolytatandó eljárás eredményét. Nem szünteti meg a tagállamokkal szembeni azon követelményt, hogy az EUMSZ 108. cikkével összhangban értesítsék a Bizottságot az állami támogatások lehetséges eseteiről.

(14)Szlovéniának rendszeresen tájékoztatnia kell a Bizottságot a tervezett közkiadások végrehajtásáról annak érdekében, hogy a Bizottság fel tudja mérni, hogy Szlovénia milyen mértékben hajtotta végre ezeket a kiadásokat.

(15)A pénzügyi támogatás nyújtására vonatkozó határozat elfogadása során a Tanács – az egyenlő bánásmód, a szolidaritás, az arányosság és az átláthatóság elvének alkalmazása mellett – figyelembe vette Szlovénia meglévő és várható szükségleteit, valamint az (EU) 2020/672 rendelet alapján más tagállamok által már benyújtott vagy benyújtani tervezett pénzügyi támogatás iránti kérelmeket,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Szlovénia teljesíti az (EU) 2020/672 rendelet 3. cikkében meghatározott feltételeket.

2. cikk

(1) Az Unió Szlovénia rendelkezésére bocsát legfeljebb 1 113 670 000 EUR összegű hitelt. A hitel maximális átlagos futamideje 15 év.

(2) Az e határozat által nyújtott pénzügyi támogatás rendelkezésre állásának időtartama az e határozat hatálybalépését követő első naptól számított 18 hónap.

(3) A Bizottság az uniós pénzügyi támogatást legfeljebb nyolc részletben bocsátja Szlovénia rendelkezésére. Egy-egy részlet kifizetése egy vagy több részfolyósítással történhet. Az első részlet keretében végrehajtott részfolyósítások futamideje meghaladhatja az (1) bekezdésben említett maximális átlagos futamidőt. Ebben az esetben a további részfolyósítások futamidejét úgy kell megállapítani, hogy a maximális átlagos futamidő az összes részlet kifizetése után megfeleljen az (1) bekezdésben említetteknek.

(4) Az első részletet az (EU) 2020/672 rendelet 8. cikkének (2) bekezdésében előírt hitelmegállapodás hatálybalépésétől függően kell rendelkezésre bocsátani.

(5) Az (EU) 2020/672 rendelet 4. cikkében említett uniós finanszírozás költségei az egyes részletek tekintetében, valamint a finanszírozás kapcsán az Unió által fizetendő díjak, költségek és kiadások Szlovéniát terhelik.

(6) A részletek nagyságáról és rendelkezésre bocsátásáról, valamint a részfolyósítások összegéről a Bizottság dönt.

3. cikk

Szlovénia a következő intézkedéseket finanszírozhatja:

(1)bérkompenzációs rendszer, a bérkompenzáció részleges visszatérítésére vonatkozó ideiglenes intézkedésről szóló törvény 7. és 8. cikkében és a Covid19-járvány megfékezésére, valamint a polgárokra és a gazdaságra gyakorolt következményeinek enyhítésére irányuló intervenciós intézkedések meghatározásáról szóló, a Covid19-járvány következményeinek enyhítésére és orvoslására irányuló intervenciós intézkedések meghatározásáról szóló törvény 24–34. cikke értelmében kiterjesztett módosított törvény 21–32. cikkében előírtak szerint;

(2)mentesség a társadalombiztosítási járulék fizetése alól a bérkompenzációs rendszerből részesülő munkavállalók számára, a Covid19-járvány megfékezésére, valamint a polgárokra és a gazdaságra gyakorolt következményeinek enyhítésére irányuló intervenciós intézkedések meghatározásáról szóló törvény 21–32. cikkében előírtak szerint;

(3)az ideiglenes részmunkaidős foglalkoztatást támogató csökkentett munkaidős foglalkoztatás, a Covid19-járvány következményeinek enyhítésére és orvoslására irányuló intervenciós intézkedések meghatározásáról szóló törvény 11–23. cikkében előírtak szerint;

(4)a nyugdíj- és rokkantsági biztosítási járulékok kifizetése és válságtámogatás a munkavállalók számára a Covid19-járvány megfékezésére, valamint a polgárokra és a gazdaságra gyakorolt következményeinek enyhítésére irányuló intervenciós intézkedések meghatározásáról szóló törvény 33. cikkében előírtak szerint, a kiadásoknak a munkaidőt csökkentő, illetve felfüggesztő, vagy a munkavállalók munkaviszonyát folyamatosan fenntartó vállalkozásokkal kapcsolatosan felmerülő része tekintetében;

(5)az önfoglalkoztatók, a mezőgazdasági termelők és az egyházi személyek társadalombiztosítási járulékainak finanszírozása, a Covid19-járvány megfékezésére, valamint a polgárokra és a gazdaságra gyakorolt következményeinek enyhítésére irányuló intervenciós intézkedések meghatározásáról szóló törvény 38. cikkében előírtak szerint;

(6)alapszintű jövedelemtámogatás az önfoglalkoztatók, a mezőgazdasági termelők és az egyházi személyek számára, a Covid19-járvány megfékezésére, valamint a polgárokra és a gazdaságra gyakorolt következményeinek enyhítésére irányuló intervenciós intézkedések meghatározásáról szóló törvény 34. cikkében előírtak szerint.

4. cikk

Szlovénia [DÁTUM: 6 hónappal e határozat kihirdetését követően]-ig, majd azt követően hathavonta tájékoztatja a Bizottságot a tervezett közkiadás végrehajtásáról mindaddig, amíg a tervezett közkiadást teljes mértékben végre nem hajtották.

5. cikk

Ennek a határozatnak a Szlovén Köztársaság a címzettje.

6. cikk

Ezt a határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    HL L 159., 2020.5.20., 1. o.
(2)    (ZIUPPP), a Szlovén Köztársaság Hivatalos Közlönye, 36/20. sz.
(3)    (ZIUZEOP), a Szlovén Köztársaság Hivatalos Közlönye, 49/20. sz.
(4)    (Intervenciós törvény), Zakon o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije COVID-19 (ZIUOOPE), elfogadva: 2020. május 30., Hivatalos Közlöny, 80/20. sz.