Brüsszel, 2020.5.8.

COM(2020) 199 final

2020/0083(NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

az (EU) 2019/2026 végrehajtási rendeletnek az alkalmazás kezdőnapja tekintetében a Covid19-válság kitörése miatt történő módosításáról



INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

A Tanács 2019. november 21-én elfogadta a 282/2011/EU végrehajtási rendeletnek 1 az elektronikus felület használata által elősegített termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás, valamint a nem adóalanyok részére szolgáltatásokat nyújtó, termékek távértékesítését végző és egyes belföldi termékértékesítéseket végző adóalanyokra vonatkozó különös szabályozások tekintetében történő módosításáról szóló (EU) 2019/2026 végrehajtási rendeletet 2 .

A határokon átnyúló elektronikus kiskereskedelmet érintő héaszabályozás korszerűsítésére irányuló átfogó jogszabálycsomagot (a továbbiakban: az e-kereskedelmre vonatkozó héacsomag) alkotó jogszabályok zöme – ideértve a végrehajtási rendelkezéseket is – 2021. január 1-jét jelölte meg az alkalmazás kezdőnapjaként.

A Bizottság 2020. február 14-én mérleget készített a tagállamok felkészültségének aktuális szintjéről; ebből az alkalomból a legtöbb tagállam megerősítette, hogy képes lesz arra, hogy kellő időben megkezdje a szabályok alkalmazását. Két tagállam kételyének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy megfelelő időben készen áll-e majd az alkalmazásra, és annak legalább egy évvel történő elhalasztását kérte. A Bizottság felajánlotta segítségét a nehézségekkel szembesülő tagállamoknak annak érdekében, hogy le tudják küzdeni az akadályokat, és továbbra is bízott benne, hogy minden tagállam fel tud készülni 2021. január 1-jéig.

A Covid19-válság előre nem látott kitörése és annak jelentős hatása miatt azonban a tagállamok kénytelenek voltak átértékelni prioritásaikat és az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomagról a világjárvány leküzdésére átcsoportosítani erőforrásaikat. Ezért immár más tagállamok is vannak, amelyek nem tudják garantálni, hogy 2021. január 1-jéig képesek lezárni az új szabályok alkalmazására irányuló előkészítő munkát. Nagy a kockázata annak, hogy késedelmet szenved e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag végrehajtásához szükséges nemzeti szintű informatikai rendszer működésbe léptetése, ami azzal járna, hogy számos tagállam nem lesz képes 2021. január 1-jétől alkalmazni az új szabályokat. Hasonló aggályokat fogalmaztak meg fontos gazdasági szereplők is, különösen a postai szolgáltatók és a futárszolgálatok, amelyek szorgalmazták, hogy a Bizottság a Covid19-válságra tekintettel halassza el hat hónappal az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag alkalmazásának kezdőnapját.

A Bizottság 2020. április 24-én megbeszélést folytatott a tagállamokkal, hogy felmérje, hol tartanak az új szabályok 2021. január 1-jétől kezdődő alkalmazására való felkészülésben. A tagállamok többsége továbbra is úgy nyilatkozott, hogy képes lesz a szabályok alkalmazásának időben történő megkezdésére, de e tagállamok is hangsúlyozták, hogy az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag működésével kapcsolatos rendelkezések azon az elven alapulnak, hogy minden tagállamnak képesnek kell lennie e rendelkezések helyes alkalmazására, ezért készek támogatni egy legfeljebb hat hónapos halasztást.

E javaslat célja az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomagot érintő, az (EU) 2019/2026 végrehajtási rendeletben előírt végrehajtási szabályok alkalmazása tekintetében 2021. január 1-jére kitűzött kezdőnap hat hónappal való elhalasztása. Ily módon az alkalmazás új kezdőnapja ezért 2021. július 1-je lesz. A halasztás javasolt időtartama azért hat hónap, mert a tagállamok további költségvetési veszteségeinek minimalizálása érdekében a késedelmet a lehető legrövidebb időre kell korlátozni.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

E javaslat általános célkitűzései a következők: a belső piac zavartalan működése, az uniós vállalkozások versenyképessége és a digitális gazdaság célravezető adóztatásának biztosítása. Az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag összhangban van a héa tekintetében a rendeltetési hely elvének jövőbeni alkalmazásával, ahogyan az a héára vonatkozó, a Tanács által támogatott közelmúltbeli cselekvési tervben szerepel 3 .

A héára vonatkozó cselekvési terv mellett az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomagot szintén kulcsfontosságú kezdeményezésként határozta meg az európai digitális egységes piaci stratégia 4 (a továbbiakban: digitális egységes piaci stratégia), valamint az egységes piaci stratégia 5 és az e-kormányzati cselekvési terv 6 .

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

E javaslat jogalapja a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 7 (a továbbiakban: héairányelv) 397. cikke. Az említett cikk értelmében a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag elfogadja a héairányelv végrehajtásához szükséges intézkedéseket.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Ez a javaslat módosítja a Tanács által 2019 novemberében elfogadott, az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag végrehajtási szabályainak alkalmazása tekintetében megállapított kezdőnapot, amely eddig 2021. január 1-je volt. Ez szorosan összefügg azzal a javaslattal, amely az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag – és azon belül minden érintett jogi aktus – alkalmazása tekintetében kitűzött kezdőnap elhalasztására irányul. Ez a javaslat a Covid19-válság kitörésének következményeként és az arra való reagálás jegyében készült. A válság a jelenlegi szükséghelyzet kezelésével összefüggésben nemzeti szintű kihívások elé állítja a tagállamokat, egyes tagállamok számára pedig megnehezíti annak biztosítását, hogy 2021. január 1-jéig lezárják az új szabályok alkalmazására irányuló előkészítő munkát. Az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag működését szabályozó rendelkezések azon az elven alapulnak, hogy minden tagállamnak képesnek kell lennie helyes alkalmazásukra.

A héairányelv végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag fogadja el. A már elfogadott végrehajtási intézkedések alkalmazása tekintetében megállapított kezdőnap módosítására irányuló bármely kezdeményezéshez bizottsági javaslat szükséges, tehát az ilyen kezdeményezések nem valósíthatók meg egyoldalú nemzeti intézkedésekkel.

A javaslat ezért megfelel a szubszidiaritás elvének.

Arányosság

A javaslat összhangban van az arányosság elvével, azaz nem mutat túl a Szerződések célkitűzéseinek és különösen az egységes piac zavartalan működésének megvalósításához szükséges mértéken. Az arányosságra is vonatkozik az, ami a szubszidiaritásra, nevezetesen, hogy a tanácsi végrehajtási rendelet alkalmazása tekintetében meghatározott kezdőnap módosítására irányuló javaslat nélkül a tagállamoknak nem áll módjukban kezelni ezeket a problémákat.

A jogi aktus típusának megválasztása

Ez a javaslat az (EU) 2019/2026 tanácsi végrehajtási rendeletet módosítja. Az egyetlen módosítás az alkalmazás kezdőnapjának elhalasztása.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

Ez a javaslat azoknak a komoly aggályoknak a nyomán született, amelyeket több tagállam, valamint postai szolgáltatók és futárszolgálatok fogalmaztak meg és közöltek a Bizottsággal azt illetően, hogy a jelenlegi Covid19-válság miatt nem lesznek képesek 2021. január 1-jéig lezárni az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomaggal kapcsolatban nemzeti szinten folyó előkészítő munkát és megkezdeni az új szabályok alkalmazását.

A Bizottság 2020. április 24-én megbeszélést folytatott a tagállamokkal, hogy felmérje, hol tartanak az új szabályok 2021. január 1-jétől kezdődő alkalmazására való felkészülésben. A tagállamok többsége továbbra is úgy nyilatkozott, hogy képes lesz a szabályok alkalmazásának időben történő megkezdésére, de e tagállamok is hangsúlyozták, hogy az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag működésével kapcsolatos rendelkezések azon az elven alapulnak, hogy minden tagállamnak képesnek kell lennie e rendelkezések helyes alkalmazására, ezért készek támogatni egy legfeljebb hat hónapos halasztást.

Hatásvizsgálat

Az (EU) 2019/2026 végrehajtási rendelettel módosított 282/2011/EU végrehajtási rendeletben meghatározott végrehajtási szabályok alapjául szolgáló, az e-kereskedelemre vonatkozó héairányelv 8 elfogadásához vezető javaslathoz készült hatásvizsgálat. A jelenlegi javaslat csupán a szóban forgó módosítások alkalmazásának kezdőnapját módosítja a Covid19-válság miatt.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

E javaslat fő célja az, hogy az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag alkalmazásának kezdőnapját a Covid19-válság kitörése miatt hat hónappal elhalassza.

A javaslat nem változtat a végrehajtási szabályok lényegén, csupán elhalasztja alkalmazásuk kezdőnapját.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

E javaslat része annak a projektnek, amely az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag alkalmazása tekintetében kitűzött kezdőnap elhalasztására irányul.

Az e-kereskedelemre vonatkozó, már elfogadott héacsomag egészének költségvetési vonzatait az (EU) 2017/2455 tanácsi irányelvre irányuló javaslat 9 (COM(2016) 757 final) indokolása ismerteti részletesen.

Az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag végrehajtásának sikertelensége esetén a tagállamok költségvetési veszteségei a becslések szerint körülbelül évi 5–7 milliárd EUR-t tesznek majd ki. A 6 hónapos késedelem tehát hozzávetőleg 2,5–3,5 milliárd EUR veszteséget okozna. Ha azonban a tagállamok és a vállalkozások nem állnak készen az e-kereskedelemre vonatkozó új héaszabályok alkalmazására, a rendszer nem megfelelő működésének kockázata csaknem ugyanekkora veszteségeket vonhat maga után.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

A Közigazgatási Együttműködési Állandó Bizottság (SCAC) az információtechnológiával foglalkozó albizottsága, az Információtechnológiai Állandó Bizottság (SCIT) segítségével felügyeli a rendelkezések végrehajtását.

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

Ez a javaslat csupán az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag keretében már elfogadott, az (EU) 2019/2026 végrehajtási rendeletben meghatározott végrehajtási rendelkezések alkalmazásának kezdőnapját érinti. A szóban forgó új szabályok alkalmazásának eredetileg 2021. január 1-jére kitűzött kezdőnapját hat hónappal el kell halasztani. Ez annyit jelent, hogy a rendelkezéseket 2021. január 1-je helyett 2021. július 1-jétől kell alkalmazni. Az adóalanyoknak az új szabályozások egyikének igénybevétele céljából történő nyilvántartásba vétele három hónappal az alkalmazás kezdőnapja előtt, azaz 2021. április 1-jétől lehetséges. A héabevallások helyesbítésére szolgáló jelenlegi mechanizmust 2021 második negyedévéig továbbra is alkalmazni kell a héabevallásokra vonatkozóan.

E javaslat előterjesztését a Covid19-válság kitörése indokolja, amely azonnali válaszlépésekre kényszeríti a tagállamokat, valamint arra, hogy haladéktalanul nemzeti szintű intézkedéseket fogadjanak el a válság vállalkozásokat és általában a lakosságot érintő következményeinek enyhítése érdekében. E példa nélküli, kivételes körülmények miatt több tagállam nem tudja garantálni, hogy 2021. január 1-jéig képes lezárni az e-kereskedelemre vonatkozó héacsomag új szabályainak alkalmazására irányuló előkészítő munkát.

2020/0083 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

az (EU) 2019/2026 végrehajtási rendeletnek az alkalmazás kezdőnapja tekintetében a Covid19-válság kitörése miatt történő módosításáról


AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelvre 10 és különösen annak 397. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)A 282/2011/EU tanácsi végrehajtási rendelet 11 részletes rendelkezéseket állapít meg a nem adóalanyok részére bizonyos szolgáltatásokat nyújtó adóalanyokra vonatkozó különös szabályozások tekintetében.

(2)Az (EU) 2019/2026 tanácsi végrehajtási rendelet 12 a meglévő különös szabályozások hatályának kiterjesztésével és a határokon átnyúló elektronikus kiskereskedelemre vonatkozó hozzáadottérték-adó (héa) korszerűsítésére vonatkozó jogszabálycsomag keretében bevezetett új szabályozással összhangban módosítja ezeket a rendelkezéseket. A módosítások alkalmazásának kezdőnapjaként előírt időpont 2021. január 1.

(3)Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. január 30-án nemzetközi horderejű népegészségügyi szükséghelyzetnek nyilvánította a Covid19-járványt. 2020. március 11-én pandémiának minősítette. A Covid19 mára valamennyi tagállamban súlyos fertőzéseket okozott. A fertőzéses esetek számának riasztó ütemű növekedése és a Covid19-járvány megfékezésére alkalmas, azonnal rendelkezésre álló hatékony eszköz hiánya miatt több tagállam nemzeti szükségállapotot hirdetett ki.

(4)A Covid19-válság kitörése váratlan és példa nélküli szükséghelyzet kialakulásához vezetett, amely mélyrehatóan érinti az összes tagállamot, és arra kényszeríti őket, hogy – más területekhez rendelt erőforrások átcsoportosításával – haladéktalanul lépéseket tegyenek nemzeti szinten a kiemelt problémának minősülő jelenlegi válság kezelése érdekében. A válság következtében számos tagállam számára nehézségekbe ütközik az (EU) 2019/2026 végrehajtási rendeletben megállapított szabályok alkalmazásához szükséges informatikai rendszerek kiépítésének befejezése és a szabályok 2021. január 1-jétől történő alkalmazása. Több tagállam, valamint postai szolgáltató és futárszolgálat ezért az (EU) 2019/2026 végrehajtási rendelet alkalmazásának elhalasztását kérte.

(5)Figyelembe véve azokat a kihívásokat, amelyekkel a tagállamoknak a Covid19-válság kezelése során szembe kell nézniük, valamint azt, hogy az új rendelkezések azon az elven alapulnak, miszerint valamennyi tagállamnak naprakésszé kell tennie informatikai rendszerét ahhoz, hogy képes legyen alkalmazni az (EU) 2019/2026 végrehajtási rendeletben megállapított rendelkezéseket és ezáltal biztosítsa az információk összegyűjtésének és továbbításának, valamint a kifizetések teljesítésének a módosított szabályozások szerinti végrehajtását, e rendelet alkalmazásának kezdőnapját indokolt hat hónappal elhalasztani. Helyénvaló hat hónapos halasztást előírni, mivel a tagállamok további költségvetési veszteségeinek minimalizálása érdekében a késedelmet a lehető legrövidebb időre kell korlátozni.

(6)Az (EU) 2019/2026 végrehajtási rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2019/2026 végrehajtási rendelet a következőképpen módosul:

1.Az 1. cikknek a 282/2011/EU végrehajtási rendelet XI. fejezete 2. szakaszát felváltó 5. pontjában a 61. cikk (1) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

(1)A 2021. évi második bevallási időszakra vagy az azt megelőző bevallási időszakokra vonatkozó héabevallás benyújtását követően az abban szereplő adatok utólagos megváltoztatására kizárólag az említett héabevallás módosítása révén kerülhet sor, későbbi bevallásokban történő kiigazításuk révén nem.

A 2021. évi harmadik bevallási időszakra és az azt követő időszakokra vonatkozó héabevallás benyújtását követően az abban szereplő adatok utólagos megváltoztatására kizárólag későbbi bevallásokban történő kiigazításuk révén kerülhet sor.”

2.A 2. cikk második és harmadik bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„Ezt a rendeletet 2021. július 1-jétől kell alkalmazni.

A tagállamok mindazonáltal lehetővé teszik, hogy az adóalanyok és a megbízásukból eljáró közvetítők a különös szabályozások keretében történő nyilvántartásba vétel céljából 2021. április 1-jétől benyújthassák a 2006/112/EK irányelv 360., 369c. vagy 369o. cikkében előírt információkat.”

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    A Tanács 282/2011/EU végrehajtási rendelete (2011. március 15.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv végrehajtási intézkedéseinek megállapításáról (HL L 77., 2011.3.23., 1. o.).c
(2)    A Tanács (EU) 2019/2026 végrehajtási rendelete (2019. november 21.) a 282/2011/EU végrehajtási rendeletnek az elektronikus felület használata által elősegített termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás, valamint a nem adóalanyok részére szolgáltatásokat nyújtó, termékek távértékesítését végző és egyes belföldi termékértékesítéseket végző adóalanyokra vonatkozó különös szabályozások tekintetében történő módosításáról (HL L 313., 2019.12.4., 14. o.).
(3)     http://www.consilium.europa.eu/hu/press/press-releases/2016/05/25-conclusions-vat-action-plan/  
(4)    COM(2015) 192 final.
(5)    COM(2015) 550 final.
(6)    COM(2016) 179 final.
(7)    HL L 347., 2006.12.11., 1. o.
(8)    BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM – HATÁSVIZSGÁLAT, amely a határokon átnyúló elektronikus kiskereskedelmet érintő héaszabályozás korszerűsítésére vonatkozó tanácsi irányelvre, tanácsi végrehajtási rendeletre és tanácsi rendeletre irányuló javaslatokat kíséri; https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=SWD:2016:0379:FIN
(9)    Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a 2006/112/EK irányelvnek és a 2009/132/EK irányelvnek a szolgáltatásnyújtásra és a termékek távértékesítésére vonatkozó bizonyos hozzáadottértékadó-kötelezettségek tekintetében történő módosításáról,COM(2016) 757 final – 2016/0370 (CNS), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/hu/TXT/?qid=1586260266830&uri=CELEX:52016PC0757
(10)    HL L 347., 2006.12.11., 1. o.
(11)    A Tanács 282/2011/EU végrehajtási rendelete (2011. március 15.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv végrehajtási intézkedéseinek megállapításáról (HL L 77., 2011.3.23., 1. o.).c
(12)    A Tanács (EU) 2019/2026 végrehajtási rendelete (2019. november 21.) a 282/2011/EU végrehajtási rendeletnek az elektronikus felület használata által elősegített termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás, valamint a nem adóalanyok részére szolgáltatásokat nyújtó, termékek távértékesítését végző és egyes belföldi termékértékesítéseket végző adóalanyokra vonatkozó különös szabályozások tekintetében történő módosításáról (HL L 313., 2019.12.4., 14. o.).