EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2020.10.19.
COM(2020) 690 final
A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK
A Bizottság 2021. évi munkaprogramja
Életerős Unió egy sérülékeny világban
1. A jelen problémáinak megoldása a jövő világát építve
Kevesebb mint egy évvel ezelőtt lépett hivatalba a jelenlegi Európai Bizottság, amelyet egy olyan program alapján választották meg, amelynek célja, hogy lendületet adjon Európa legnagyobb, több generációt átívelő átalakulásának. A Bizottság 2020. évi munkaprogramja ezt a megbízatást és a von der Leyen elnök által elsőként a politikai iránymutatásban felvázolt ambíciót tükrözte. Ez körvonalazta jövőképünket arról, hogyan építhetünk egy igazságosabb, egészségesebb, környezetbarátabb és digitálisabb társadalmat. Bár az elmúlt év során sok minden megváltozott, az előttünk álló évben is ez a fő cél fog minket mozgatni.
Az elmúlt évben a Bizottság megkezdte lefektetni annak a rendszerszintű átalakulásnak az alapjait, amelyet Európának meg kell valósítania. Ez most még sürgetőbb feladattá vált az összes gazdaságra súlyos hatást gyakorló globális egészségügyi válsághelyzet miatt. Az első száz nap folyamán előterjesztettük az európai zöld megállapodást, ismertettük az Európa digitális jövőjére vonatkozó terveinket, elfogadtuk a szociális jogok európai pillérének végrehajtását célzó, erős szociális Európára vonatkozó ütemtervünket, és közzétettük a nemek közötti egyenlőségre vonatkozó stratégiánkat. Emellett új iparstratégiát, a kisvállalkozások megfelelőbb támogatására irányuló tervet és az egységes piac megerősítését célzó intézkedéseket is előterjesztettünk. Javaslatokat tettünk a csatlakozási folyamat korszerűsítésére és javítására, előkészítve az Észak-Macedóniával és Albániával való tárgyalások megkezdésére irányuló, történelmi jelentőségű megállapodást, valamint megkezdtük az Afrikával létrehozandó új partnerség kialakítását.
Az első száznapos időszak után javaslatot tettünk arra is, hogyan adhatunk új lendületet régóta fennálló prioritásaink megvalósításának, mindenekelőtt az új migrációs és menekültügyi paktumnak és az EU biztonsági unióra vonatkozó stratégiájának előterjesztésével. Foglalkoztunk olyan kérdésekkel, amelyek értékközösségünk egészét érintik, mindenekelőtt a most első alkalommal közzétett, valamennyi tagállamra kiterjedő, éves jogállamisági jelentés keretében. Emellett társadalmunk valamennyi rétegére kiterjedő intézkedéseket hoztunk, legyen szó a nemek közötti egyenlőségről, a rasszizmus elleni küzdelemről vagy a készségekről és a fiatalokról.
Ugyanakkor egész más okok miatt 2020 egy olyan év lesz a naptárban, amelyet azonnal el akarunk felejteni, mégis örökre emlékeznünk kell rá. Az Európát és az egész világot váratlanul érő világjárvány, és társadalmaink és gazdaságaink ezt követő lezárásai a fájdalmas emlékeknél sokkal mélyebb nyomokat hagynak annak a több millió európainak az életében, akik elveszítették szeretteiket, megbetegedtek, vagy mélységes aggodalom tölti el őket megélhetésük vagy jóllétük miatt. Minden bizonnyal mindannyian emlékezni fogunk a sebezhetőség és bizonytalanság érzésére, amely még most is velünk van. A vírus újbóli erősödése Európában azt mutatja, hogy továbbra is körültekintően, óvatosan és koordinált módon kell eljárnunk a vírussal kapcsolatban.
Ám amikor majd felidézzük ezt az évet, arra is emlékezni fogunk, hogy Európa milyen sürgős és példa nélküli intézkedéseket hozott az emberek életének és megélhetésének védelme érdekében. Európa bebizonyította, hogy képes gyorsan cselekedni, amikor erre van szükség, valódi szolidaritást tanúsítani, amikor muszáj, és együttesen változtatni a helyzeten, ha megvan rá az akarat. Elérhetővé tettük az összes rendelkezésre álló uniós forrást, éltünk a költségvetési és állami támogatási szabályok által lehetővé tett rugalmassággal, és kialakítottuk az orvostechnikai felszerelések közös készletét. Gondoskodtunk több mint 600 000, Európán kívül rekedt uniós polgár hazaszállításáról, és létrehoztuk a SURE eszközt, hogy megóvjuk az emberek munkahelyét és a vállalkozások életképességét. A Bizottság összesen több mint 800, terven kívüli intézkedést hozott, olyan szerteágazó területeken, mint a határigazgatás vagy a mezőgazdasági termelők és a halászok támogatása.
Amiatt is emlékezetes lehet ez az év majd, mert hatalmas mértékben felgyorsította a változásokat, és paradox módon óriási lehetőséget kínált. Az éghajlat, a digitális technológiák és a geopolitika terén jelentkező változások már korábban is jelentős hatást gyakoroltak társadalmunkra, és meghatározó szerepet töltöttek be programunkban. A világjárvány azonban még sürgetőbbé tette az az igényt, hogy Európának a zöld és digitális kettős átállásban vezető szerepet kell vállalnia, és fokoznia kell az európai társadalmak és gazdaságok rezilienciáját. Ez páratlan lehetőséget teremt arra, hogy a válság folyamán megtapasztalt sebezhetőségen túllépve egy életerős új Uniót teremtsünk.
Mindennek fényében a Bizottság az előttünk álló évben két dologra összpontosít. Először is mindent megtesz a válság kezelése érdekében, és megkezdi a válság tanulságainak levonását. E tekintetben mindenekelőtt folytatjuk erőfeszítéseinket, hogy biztonságos és Európa-szerte és az egész világon mindenki számára hozzáférhető oltóanyagot találjunk, és gondoskodjunk ennek finanszírozásáról és elérhetővé tételéről.
Ezzel párhuzamosan munkaprogramunk meghatározza, hogyan ragadhatja meg Európa az előttünk álló lehetőséget arra, hogy megvalósítsa céljait és vezető szerepet töltsön be a változások felgyorsításában. A Bizottság által az átalakított hosszú távú költségvetéssel együtt előterjesztett, történelmi jelentőségű helyreállítási terv, a NextGenerationEU révén már Európa rendelkezésére áll a lehetőség megragadását szolgáló eszköz.
A NextGenerationEU-val Európa nem csupán a károk helyreállítása, a mielőbbi kilábalás és a válság által leginkább sújtottak támogatása mellett áll ki, hanem egyúttal jobb életmódot kíván kialakítani a jövő világa számára. A fenntartható beruházásokra és reformokra fog összpontosítani, és ennek érdekében a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz kiadásainak 37 %-át a zöld gazdaságra való átállással kapcsolatos költségekre különíti el, legalább 20 %-át pedig a digitális területre irányuló beruházásokra fordítja. Intenzíven együtt fogunk működni a tagállamokkal nemzeti helyreállítási és rezilienciaépítési tervük elkészítése és végrehajtása során. Továbbá a Bizottság biztosítani fogja, hogy a 750 milliárd eurós NextGenerationEU 30 %-át zöldkötvények kibocsátása révén teremtsük elő. Emellett támogatni fogjuk a társjogalkotókat abban, hogy gyors megállapodás szülessen az összesen 1,8 billió EUR értékű csomagról, hogy az a lehető leghamarabb kifejthesse hatását. A Bizottság az uniós költségvetés új bevételi forrásaira vonatkozóan is ambiciózus javaslatokat fog tenni.
Ez azt jelenti, hogy rendelkezésünkre állnak a már meglévő jövőkép és célkitűzés megvalósításához szükséges források. A Bizottság 2021. évi munkaprogramja ezért a stratégiáról a megvalósításra helyezi át a hangsúlyt, kiemelve a hat fő cél tekintetében az elmúlt évben felvázolt tervek nyomán előterjesztendő új jogalkotási kezdeményezéseket és a hatályos jogszabályokra vonatkozó felülvizsgálatokat. E kezdeményezéseket az I. és a II. melléklet sorolja fel. Azokat az eredetileg 2020-ra tervezett kezdeményezéseket is elő fogjuk terjeszteni, amelyeket a világjárvány miatt el kellett halasztani.
Fellépésünket továbbra is a 2030-ig tartó időszakra szóló menetrend és annak fenntartható fejlődési céljai, valamint a Párizsi Megállapodás fogják vezérelni, mind belső, mind külső tevékenységeinkben.
E munkaprogram megvalósítása során a Bizottság arra is figyelmet fordít majd, hogy elmagyarázza, mit tesz, és figyelembe vegye a polgárok véleményét. Ennek részeként most még nagyobb jelentősége van annak, hogy megkezdjük a vitát az Európa jövőjéről szóló konferenciáról. Csak akkor kezelhetők az elmúlt év során felmerült kérdések – legyen szó akár a stabilabb európai egészségügyi unió iránti igényről, akár a világjárvány következében életmódunkat érintő esetleges hosszú távú változásokról –, ha mindenki hangot adhat véleményének, és teljes mértékben figyelembe vesszük közös tapasztalatainkat és szakértelmünket.
Tekintettel a geopolitikai helyzetre, valamint a tervezett kezdeményezések hosszú távú és átalakító jellegére, munkánk során továbbra is meghatározó szerepet kap a stratégiai előrejelzés. Az első stratégiai előrejelzési jelentés rámutatott arra, hogy a reziliencia nagyon fontos a helyreállításhoz, és szakpolitikáinknak a tényeken kell alapulniuk és időállóaknak kell lenniük. E megközelítés segíthet abban is, hogy felkészüljünk azokra az elkerülhetetlen kihívásokra és lehetőségekre, amelyek megjelenése a jövő év során várható, és amelyekre fel kell készülnünk és reagálnunk kell.
2. A hat fő cél teljesítése
2.1. Az európai zöld megállapodás
Az európai zöld megállapodás tekintetében a Bizottság arra összpontosít, hogy valamennyi érintett klíma- és energiaügyi jogszabályunkat átdolgozza, hogy azok megfeleljenek annak az újonnan javasolt célkitűzésnek, hogy a kibocsátást az 1990-es szinthez képest 2030-ig legalább 55 %-kal csökkentenünk kell. Mindez az „Irány az 55 %!” intézkedéscsomag keretében valósul meg, amely a megújuló energiaforrásoktól kezdve az energiahatékonyságon át az épületekig minden területre ki fog terjedni, beleértve a földhasználatot, az energiaadóztatást, a vállaláselosztást, a kibocsátáskereskedelmet és számos egyéb jogszabályt is. Az éghajlat- és energiadiplomácia továbbra is prioritást élvez a külső partnereinkkel fenntartott kapcsolatokban.
Mint ezt von der Leyen elnök politikai iránymutatása is említi, a Bizottság javaslatot fog előterjeszteni az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmusról, hogy ezzel is arra ösztönözze a külföldi gyártókat és az uniós importőröket, hogy csökkentsék szén-dioxid-kibocsátásukat, miközben a WTO-szabályokkal összeegyeztethető módon egyenlő versenyfeltételeket biztosítunk.
Az európai zöld megállapodás tekintetében tervezett munka mélysége és kiterjedtsége a zöld átállás rendszerszintű jellegét és növekedési stratégiaként betöltött jelentőségét tükrözi. Intézkedéseket fogunk előterjeszteni az intelligens és fenntartható közlekedéssel kapcsolatban, beleértve a transzeurópai közlekedési hálózatról szóló rendelet és az intelligens közlekedési rendszerekről szóló irányelv felülvizsgálatát is. Folytatjuk a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv végrehajtását, figyelmet fordítva a környezettudatos tervezésre és a fenntartható termékekre, különösen a körforgásos elektronikára, ideértve a mobiltelefonok, laptopok és egyéb eszközök gyűjtését, újrafelhasználását és javítását.
Ez tükrözi azt, hogy az európai zöld megállapodás messze túlmutat a kibocsátás csökkentésén. E szellemben folytatjuk a 2030-ig tartó időszakra szóló uniós biodiverzitási stratégia és „a termelőtől a fogyasztóig” stratégia megvalósítását, mindenekelőtt az ökológiai termelés bővítése, a károsodott ökoszisztémák helyreállítása, óceánjaink és part menti régióink védelme, az erdők védelme, helyreállítása és fenntartható használata érdekében, valamint azért, hogy csökkentsük annak kockázatát, hogy az erdőirtással összefüggésbe hozható termékek legyenek forgalomban az uniós piacon. Ezenkívül innovatív takarmány-adalékanyagokat is forgalomba fogunk hozni, hogy csökkentsük az állattenyésztés környezeti hatását.
2.2. A digitális korra felkészült Európa
Európa digitális évtizedének megvalósítása érdekében a Bizottság ütemtervet fog előterjeszteni a 2030-ig teljesítendő, pontosan meghatározott digitális célokról, többek között a konnektivitás, a készségek és a digitális közszolgáltatások területén. Megközelítésünk egyértelmű elvekre épül: a magánélethez és az összekapcsoltsághoz való jogra, a szólásszabadságra, az adatok szabad áramlásának elvére és a kiberbiztonságra.
Intézkedéseket fogunk hozni e különböző területeken, mindenekelőtt a mesterséges intelligencia biztonsággal, felelősséggel, alapvető jogokkal és adatokkal kapcsolatos vonatkozásainak jogi szabályozásával, valamint egy olyan adatmegosztási jogszabály révén, amely megfelelő feltételeket határoz meg ahhoz, hogy lehetővé tegye a polgárok és a vállalkozások számára a jobb ellenőrzés és jobb feltételek mellett történő adatmegosztást.
Ennek szellemében új európai digitális személyazonosságot fogunk javasolni, hogy Európa-szerte egyszerűbbé váljanak az online műveletek és könnyebb legyen elérni az online szolgáltatásokat, valamint hogy az emberek jobban tudják ellenőrizni, milyen adatokat osztanak meg, és ezek hogyan kerülnek felhasználásra, növelve a biztonságérzetüket.
A digitális világ méltányos működése érdekében az EU további erőfeszítéseket fog tenni, hogy nemzetközi megállapodás jöjjön létre a hosszú távon fenntartható bevételeket biztosító, méltányos adórendszerről. Amennyiben ez nem valósul meg, a Bizottság a jövő év első felében javaslatot nyújt be a digitális illetékről. Ugyancsak a tisztességes üzleti környezetet szolgálja majd az a bizottsági javaslat, amely a külföldi támogatások tekintetében kialakítandó egyenlő versenyfeltételekről szóló jogi eszközre irányul.
A Bizottság folytatja a versenyszabályok folyamatban lévő felülvizsgálatát annak biztosítása érdekében, hogy azok megfeleljenek a változó piaci környezetnek, ideértve a gazdaság gyorsuló digitalizációját is. Emellett aktualizáljuk új európai iparstratégiánkat is, hogy figyelembe vegyük a Covid19 hatásait, a globális versenykörnyezetet, valamint a zöld és digitális kettős átállás felgyorsítását.
A méltó, átlátható és kiszámítható munkafeltételek biztosítása érdekében jogalkotási javaslatot terjesztünk elő a platformokon keresztül szolgáltatásokat nyújtó személyek munkakörülményeinek javításáról, hogy méltányos munkafeltételeket és megfelelő szociális védelmet biztosítsunk számukra.
2.3. Emberközpontú gazdaság
A világjárvány és a járvány megfékezésére irányuló intézkedések elhúzódásával Európa számára alapvető fontosságú, hogy az egészségügyi és gazdasági válság ne váljon szociális válsággá. Ez fogja vezérelni a jövő évi intézkedéseinket, ezenkívül a SURE program teljes körű végrehajtása és alkalmazása segítséget nyújt a munkavállalóknak ahhoz, hogy ne veszítsék el jövedelmüket, a vállalkozásoknak pedig ahhoz, hogy megtarthassák alkalmazottjaikat. A következő években gondosan értékelni fogjuk ezeket az intézkedéseket.
A szociális jogok európai pillére szolgál majd iránytűként az európai helyreállítás során, és ez az eszközünk fogja legmegfelelőbben biztosítani, hogy senki ne maradjon ki. Ambiciózus cselekvési tervet fogunk előterjeszteni az eszköz teljes körű végrehajtása érdekében. A cselekvési terv kulcsfontosságú eszköz lesz a Bizottság számára a társadalmi-gazdasági helyreállás és reziliencia közép- és hosszú távú előmozdításához, a zöld és digitális átállás társadalmi méltányosságának fokozása érdekében. Ennek szellemében a von der Leyen elnök politikai iránymutatásában bejelentett új európai gyermekgarancia célja az lesz, hogy csökkentse a gyermekszegénységet és az egyenlőtlenségeket annak biztosítása révén, hogy minden gyermek hozzáférjen az olyan alapvető szolgáltatásokhoz, mint az egészségügy és az oktatás. A Covid19-világjárvány tanulságait levonva és a munka világának változásait figyelembe véve a Bizottság új uniós munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi stratégiai keretet fog előterjeszteni. Javaslatot nyújtunk be a szociális gazdaságra vonatkozó cselekvési tervre is, hogy előmozdítsuk a szociális beruházásokat, és támogassuk a szociális gazdaság szereplőit és a szociális vállalkozásokat az indulásban, bővítésben, innovációban és munkahelyteremtésben.
Gazdaságainknak további szakpolitikai segítséget kell nyújtanunk, kellő egyensúlyt biztosítva a pénzügyi támogatások és a költségvetési fenntarthatóság között. A vírus terjedésének fokozódása és a járvány megfékezésére irányuló intézkedések erőteljesebbé válása mellett a tagállamoknak továbbra is megfelelően ki kell használniuk a költségvetési rugalmasságot a gazdaság támogatására. A globális kereskedelem és annak integrált értékláncai továbbra is a növekedés alapvető motorját és a valódi globális fellendülés kulcsfontosságú hajtóerejét jelentik. Folyamatban van az uniós kereskedelempolitika felülvizsgálata, és új eszközt készülünk elfogadni a harmadik országok kényszerítő intézkedéseinek megakadályozása és ellensúlyozása érdekében.
A stabilitást és a versenyképességet hosszabb távon legeredményesebben csak a gazdasági és monetáris unió elmélyítésével teremthetjük meg, ami egyúttal az euró nemzetközi szerepének erősítését is biztosítani fogja. Előrelépéseket kell tennünk a tőkepiaci unió és a bankunió terén. Ennek részeként felül fogjuk vizsgálni az uniós bankcsődök kezelésére vonatkozó keretet, intézkedéseket fogunk hozni az EU-n belüli határon átnyúló beruházások fellendítése érdekében, és fokozni fogjuk a pénzmosás elleni küzdelmet.
Európa rendszerszintű változásának részeként gazdasági és pénzügyi rendszerünknek is jelentős mértékben elő kell mozdítania a kettős átállást. A fenntartható vállalatirányításról szóló jogszabály tervezett előterjesztése a hosszú távon fenntartható és felelősségteljes vállalati magatartás ösztönzését célozza. A fenntartható finanszírozás terén is folytatjuk az előrehaladást, mindenekelőtt az uniós zöldkötvény-standard létrehozására irányuló javaslattal.
Céljaink megvalósításához, valamint a beruházási szükségletek és reformigények kielégítése érdekében az Európai Unió egészében fokozni és értékelni kell a közigazgatás és a közszolgáltatások eredményességét, hatékonyságát és kapacitását.
2.4. Európa globális szerepének erősítése
A Bizottság azzal a megbízatással lépett hivatalba, hogy megerősítse Európa globális szerepét. Geopolitikai Bizottságunk arra törekszik, hogy külföldön előmozdítsa az EU stratégiai érdekeit és célkitűzéseit, és megvédje a szabályokon és értékeken alapuló nemzetközi rendet ebben az egyre inkább polarizált világban. Azon fogunk munkálkodni, hogy globális szinten továbbra is a felelősséget, a stabilitást, az együttműködést és a szolidaritást elősegítő legfőbb szervezet legyünk oly módon, hogy valamennyi eszközünket mozgósítva kezeljük az egyre növekvő számú globális kihívást, válságot és konfliktust.
A következő évben a Bizottság gondoskodni fog arról, hogy Európa vezető szerepet töltsön be ebben a világszerte instabil helyzetben, többek között azáltal, hogy élen jár a biztonságos és mindenki számára hozzáférhető oltóanyag biztosítására irányuló globális válaszintézkedések terén, emellett megerősíti a szabályokon alapuló globális multilaterális rendszert, valamint a kétoldalú, regionális és globális partnerségeket. Keleti és déli szomszédságunk, a Nyugat-Balkán és Afrika továbbra is teljes prioritást élvez.
Új külső kiadási eszközeink hozzá fognak járulni az Unió stratégiai prioritásainak külső tevékenységeink révén történő megvalósításához.
Az Európai Unió mindig hinni fog a multilateralizmus, valamint a globális intézmények révén történő együttműködés erejében és értékében. Ezért javaslatot teszünk a szabályokon alapuló multilateralizmushoz való uniós hozzájárulás fokozásáról szóló közös közleményre. Vezető szerepet kell vállalnunk az Egészségügyi Világszervezet és a Kereskedelmi Világszervezet reformjának megvalósításában, hogy felkészítsük ezeket a szervezeteket az új realitásokra.
Partnereinkkel együttműködve javaslatot teszünk a déli szomszédságunkkal való megújított partnerségre, és közleményt adunk ki az Északi-sarkvidékről annak érdekében, hogy naprakésszé tegyük az éghajlatváltozásnak és környezeti terhelésnek, valamint ezek gazdasági és biztonsági hatásainak különösen kitett régióra vonatkozó uniós politikát.
Új stratégiai megközelítést fogunk előterjeszteni az egykori harcosok lefegyverzésére, leszerelésére és reintegrációjára vonatkozóan, ami a konfliktus sújtotta országokban és régiókban a hosszú távú stabilitás és béke záloga.
Emellett közleményt fogunk előterjeszteni az EU humanitárius segítségnyújtásáról, amely elsősorban a partnereinkkel és más donorokkal való együttműködés új módjaira, a digitális eszközök használatára, valamint a finanszírozás és a segélyezés innovatív megközelítéseire fog összpontosítani, ideértve a Bizottság saját gyorsreagálási képességét, valamint a humanitárius, a fejlesztési és a béke iránti törekvések összekapcsolásának javítását.
A konzuli védelemről szóló irányelv felülvizsgálata lehetővé teszi számunkra, hogy megkönnyítsük a konzuli védelemhez való, uniós polgárságból eredő jog gyakorlását, és megerősítsük az uniós szolidaritást az uniós polgárok külföldi védelmének javítása érdekében, különösen válságok idején. Az uniós küldöttségek egyedülálló hálózatának lehető legjobb kihasználása révén javulni fog a tagállamok közötti együttműködés, és megerősödik az EU támogatói szerepe.
2.5. Az európai életmód előmozdítása
A jelenlegi egészségügyi válság rávilágított arra, hogy meg kell erősíteni a válsághelyzetekre való felkészültségünket, és javítani kell a határokon át terjedő egészségügyi veszélyek kezelését. Miközben továbbra is arra összpontosítunk, hogy Európa gátat tudjon szabni a vírus terjedésének és a világjárvány hatásának, levonjuk a válság első tanulságait. Itt az ideje egy stabilabb európai egészségügyi unió kiépítésének.
Javaslatot fogunk tenni a határokon át terjedő súlyos egészségügyi veszélyek felderítésére és az azokra való reagálásra szolgáló uniós keret megerősítésére, ezenkívül megerősítjük a meglévő ügynökségek szerepét. Második lépésként javaslatot teszünk egy magas szintű orvosbiológiai kutatással és fejlesztéssel foglalkozó ügynökség létrehozására. Az új gyógyszerstratégia az európai ellátási lánc biztonságát vizsgálja, és gondoskodik arról, hogy a polgárok biztonságos, megfizethető és jó minőségű gyógyszerekhez jussanak. Emellett jövő év végéig elindul az európai egészségügyi adattér, amelynek célja, hogy a gyűjtött adatok a betegek javát szolgálva hozzájáruljanak az egészségügyi ellátás, a kutatás és a szakpolitikai döntéshozatal javításához.
Más területeken is levonjuk a tanulságokat, különösen ami a schengeni térséget és a személyek szabad, belső határellenőrzés nélküli mozgásának fenntartását illeti. Együtt fogunk működni az Európai Parlamenttel és a tagállamokkal annak érdekében, hogy a schengeni térség jövőjére vonatkozó új stratégia és szigorúbb schengeni szabályok alapján fenntartsuk és javítsuk a schengeni térség működését, ezenkívül folytatjuk a schengeni térség kibővítésére irányuló munkát.
Tovább dolgozunk az új migrációs és menekültügyi paktumon is. Ezzel összefüggésben a Bizottság számos intézkedést fog javasolni a jogszerű migrációra vonatkozóan, többek között a tehetségre és a készségekre vonatkozó intézkedéscsomagot is, amely magában foglalja a harmadik országok huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgáraira vonatkozó irányelv felülvizsgálatát és az összevont engedélyre vonatkozó irányelv felülvizsgálatát, valamint meghatározza az uniós tehetségbázis kialakításának lehetőségeit. A paktum további intézkedései között szerepel a migránscsempészés elleni uniós cselekvési terv, valamint az önkéntes visszatérési és reintegrációs stratégia.
Tovább erősítjük a biztonsági uniót, mindenekelőtt a szervezett bűnözés elleni intézkedések bevezetésével, a hibrid fenyegetések elhárításával, a terrorizmus elleni intézkedések és a radikalizálódás új megközelítésének alkalmazásával, valamint a gyermekek szexuális zaklatásával kapcsolatos online tartalmak hatékonyabb felderítésével, eltávolításával és bejelentésével.
Tekintettel az antiszemita erőszak és a gyűlölet-bűncselekmények terjedésére, a Bizottság átfogó stratégiát fog előterjeszteni az antiszemitizmus elleni küzdelemről, amely kiegészíti és támogatja a tagállami erőfeszítéseket.
A gazdasági helyreállításhoz, valamint a sikeres zöld és digitális átálláshoz az európaiaknak új készségeket kell elsajátítaniuk. Az egész életen át tartó tanulás kultúrájának kialakítására és a foglalkozásváltás megkönnyítésére irányuló szélesebb körű erőfeszítések részeként javaslatot teszünk az egyéni tanulási számlák létrehozására vonatkozó kezdeményezésre, amelynek segítségével az egyének képzéseken vehetnek részt és építhetik a karrierjüket, ezenkívül európai megközelítést dolgozunk ki a mikrotanúsítványokra vonatkozóan, hogy mindenki számára bővítsük a személyre szabott tanulási lehetőségek körét.
2.6. Az európai demokrácia megerősítése
A Bizottság tovább dolgozik az egyenlőségközpontú Unió megteremtésén és azon, hogy Európa megerősítse elkötelezettségét az uniós értékek védelme, valamint a befogadás és az egyenlőség iránt minden lehetséges összefüggésben, azaz nemre, faji vagy etnikai származásra, vallásra vagy meggyőződésre, fogyatékosságra, korra vagy szexuális irányultságra való tekintet nélkül.
Ennek keretében a Bizottság előterjeszti a fogyatékossággal élő személyek jogaira vonatkozó uniós stratégiát, különösen a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény teljes körű végrehajtásának biztosítása érdekében. Az EU gyermekjogi stratégiája megvizsgálja, hogyan lehet felkészíteni a gyermekeket és a fiatalokat az EU demokratikus életében való részvételre, ezenkívül a stratégia kiterjed a kiszolgáltatott helyzetben lévő gyermekek védelmére, a gyermekek jogainak online védelmére és a gyermekbarát igazságszolgáltatás előmozdítására, valamint az erőszak megelőzésének és leküzdésének módjára.
Bár a Bizottság továbbra is elkötelezett az EU Isztambuli Egyezményhez való csatlakozása mellett, új javaslatot fog előterjeszteni a nemi alapú erőszak leküzdésére. Javasolni fogja továbbá, hogy az uniós dimenziójú bűncselekmények listáját terjesszék ki a gyűlölet-bűncselekmények és a gyűlöletbeszéd valamennyi formájára.
Az európai demokráciáról szóló cselekvési terv elfogadása mérföldkövet jelent majd demokráciáink rezilienciájának javításában, az európai választásokba való külső beavatkozás veszélyének kezelésében és a dezinformáció elleni küzdelemben, valamint a szabad és független média támogatásában. Jövőre egyértelműbb szabályokat fogunk javasolni az európai politikai pártok finanszírozására vonatkozóan, és lépéseket fogunk tenni a fizetett politikai hirdetések nagyobb átláthatóságának biztosítása, a mobilis európaiak választójogának javítása, valamint az újságíróknak és a civil társadalomnak a közéleti részvétel elleni stratégiai perekkel szembeni védelme érdekében.
A digitális technológiák teljes körű kihasználása révén elő fogjuk mozdítani a határokon átívelő igazságügyi együttműködést is.
A Bizottság megvizsgálja, hogy a kohéziós politika miként támogathatja a helyreállítást és a kettős átállást, hogyan kezelheti a növekvő regionális egyenlőtlenségeket a Covid19-világjárvány előtt és után, és hogyan segítheti a társadalmi és gazdasági kérdések megoldását. Ismereteink bővítése és ezáltal szakpolitikai válaszlépéseink javítása érdekében a Bizottság értékelni fogja a régióink helyzetét. Ezenkívül a Bizottság a vidéki térségekre vonatkozó hosszú távú jövőkép keretében intézkedéseket fog javasolni e régiók teljes potenciáljának kiaknázására.
Minőségi jogalkotás, politikai döntéshozatal, valamint az uniós jog végrehajtása és érvényesítése
Hivatalba lépésekor a Bizottság olyan, tényeken alapuló politikák mellett kötelezte el magát, amelyeknek könnyebb megfelelni, és amelyek kisebb valószínűséggel jelentenek szükségtelen terhet a vállalkozások és az emberek számára. Most, hogy Európa a válsághelyzet kezelésére és a helyreállításra koncentrál, ez minden eddiginél fontosabb.
A minőségi jogalkotásról szóló, hamarosan megjelenő közlemény a terhek csökkentésére fog összpontosítani, különösen az „egy be, egy ki” elv megvalósítása révén. A megközelítés lényege, hogy az újonnan bevezetett adminisztratív terheket oly módon ellensúlyozzák, hogy uniós szinten megszüntetnek egyes olyan, ugyanarra a szakterületre vonatkozó kötelezettségeket, amelyek ezekkel azonos mértékű terhet jelentettek a polgároknak és a vállalkozásoknak. A következő évtől egy magas szintű szakértői csoport, a jövőállósági platform fogja segíteni a Bizottságot az egyszerűsítési és tehercsökkentési lehetőségek azonosításában.
A válság még inkább rávilágított arra, hogy tényeken és a minőségi jogalkotás elvein alapuló, megalapozott döntésekre van szükség. Az összes érintett véleményét figyelembe vevő hatásvizsgálatok most különösen fontosak. A Bizottság hatékonyabbá és hozzáférhetőbbé teszi a konzultációkat, hogy megkönnyítse az érdekelt felek részvételét, és reagáljon a konzultációk észszerűbb kialakítására irányuló kérésekre.
A Bizottság fokozni fogja az uniós jog hatékony alkalmazásának, végrehajtásának és érvényesítésének javítására irányuló erőfeszítéseket is. Ez különösen fontos az egységes piac megfelelő működése, az üzletek számára élelmiszert, az egészségügyi szolgáltatók számára pedig orvosi felszereléseket biztosító kulcsfontosságú ellátási láncok védelme, a polgárok jogainak védelme és az európai zöld megállapodás megvalósítása szempontjából. A Bizottság továbbra is támogatja a tagállamokat, és együttműködik velük az új és a meglévő uniós szabályok gyors és megfelelő végrehajtásának biztosítása érdekében. Ugyanakkor habozás nélkül érvényesíti az uniós jogot, szükség esetén kötelezettségszegési eljárás keretében.
4. Következtetés
Az elmúlt évben Európa polgárai áldozatokat hoztak egymás védelme érdekében, és most a közösen elért eredményeket meg kell védenünk. Vagyis továbbra is a válság kezelésére kell összpontosítanunk, össze kell tartanunk, és ki kell dolgoznunk egy hosszú távú megoldást, hogy mindezt magunk mögött hagyhassuk.
Ám ahogy Európa kilábal e válságból, készen kell állnunk arra, hogy javítsunk rendszereink működésén, hogy egy egészségesebb, igazságosabb és virágzóbb társadalomban élhessünk. Ez azt jelenti, hogy növelni kell a rezilienciánkat, és fel kell gyorsítani az átalakulást hozó menetrend megvalósítását, amely a megválasztott Bizottság fő feladata, és amelyre a Bizottság hivatalba lépésének első napja óta összpontosít.
Ez a Bizottság munkaprogramjának és az abban felsorolt valamennyi kezdeményezésnek kettős célja. Mindegyik kezdeményezés különböző területet helyez előtérbe, de mindegyiknek ugyanazt a célt kell szolgálnia. Végső soron mindegyik kezdeményezésnek az a célja, hogy megkönnyítse az életünket, egészségesebbé tegye a környezetünket, igazságosabbá tegye a társadalmainkat, hogy szélesebb körű és könnyebben hozzáférhető lehetőségeket biztosítson, valamint hogy a gazdaságok korszerűbbé váljanak, és felkészüljenek a tágabb célkitűzések megvalósítására.
A kívánt hatás elérése érdekében a Bizottság szorosan együtt fog működni az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal. Ez a közösségi szellem egyesítette Európát, amikor megállapodás született a NextGenerationEU eszközről. Ez az eszköz teszi lehetővé számunkra, hogy legyőzzük ezt a világjárványt, és megvalósítsuk a rendszerszintű változást, amelyre Európának szüksége van. Kidolgoztuk az elképzelést, a tervet, rendelkezésünkre állnak a beruházások – és még ma talpra kell állnunk oly módon, hogy eközben jobb világot építünk a jövő számára.