Brüsszel, 2020.9.10.

COM(2020) 490 final

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

a fizetési mérleggel, a szolgáltatások nemzetközi kereskedelmével és a közvetlen külföldi befektetésekkel kapcsolatos közösségi statisztikákról szóló 184/2005/EK rendelet értelmében a Bizottságra ruházott, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó hatáskör gyakorlásáról


A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

a fizetési mérleggel, a szolgáltatások nemzetközi kereskedelmével és a közvetlen külföldi befektetésekkel kapcsolatos közösségi statisztikákról szóló 184/2005/EK rendelet értelmében a Bizottságra ruházott, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó hatáskör gyakorlásáról

1.BEVEZETÉS

Az (EU) 2016/1013 európai parlamenti és tanácsi rendelet 1 többek között összehangolta a 184/2005/EK rendelet 2 által a Bizottságra ruházott hatásköröket az Európai Unió működéséről szóló szerződéssel (EUMSZ).

A módosított 184/2005/EK rendelet felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a következő célokból:

Øa gazdasági vagy műszaki változások figyelembevétele érdekében naprakésszé kell tenni a rendelet I. mellékletének 6., 7. és 8. táblázatában meghatározott földrajzi megoszlás, intézményi szektor szerinti megoszlás, illetve gazdasági tevékenység szerinti megoszlás szintjeit (2. cikk (3) bekezdés);

Ømeg kell szüntetni vagy enyhíteni kell az I. mellékletben meghatározott adatszolgáltatásra vonatkozó egyes követelményeket, feltéve, hogy a megszüntetés vagy enyhítés nem okozza az e rendeletnek megfelelően előállított statisztikák minőségének romlását (2. cikk (3) bekezdés); valamint

Ømeg kell hosszabbítani az említett rendelet 5. cikkének (5) bekezdésében meghatározott jelentéstételi határidőt a végső befektető elvén alapuló és a zöldmezős FDI ügyleteket a felvásárlásoktól megkülönböztető FDI-statisztikákon alapuló FDI-statisztikákra vonatkozó kísérleti tanulmányok megállapításai tekintetében (5. cikk (6) bekezdés).

E hatáskörök gyakorlása során a Bizottságnak biztosítania kell, hogy az e rendelkezések alapján elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktusok ne rójanak jelentős többletterhet a tagállamokra vagy az adatszolgáltatókra, ne lépjék túl a 184/2005/EK rendelet alkalmazásában szükséges mértéket, és ne módosítsák az alkalmazandó, alapul szolgáló fogalmi keretet. E rendelet 10. cikkének (4) bekezdése előírja, hogy a Bizottság a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodásnak 3 megfelelően a felhatalmazáson alapuló jogi aktusokkal kapcsolatos előkészítő munkája során rendszeresen konzultál a tagállami szakértőkkel. E rendelet 10. cikkének (5) bekezdése értelmében a Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadását követően haladéktalanul és egyidejűleg értesíti arról az Európai Parlamentet és a Tanácsot.

2.JOGALAP

A 184/2005/EK rendelet 10. cikkének (2) bekezdése értelmében a Bizottságnak a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó felhatalmazása ötéves időtartamra szól 2016. július 19-től kezdődő hatállyal. A felhatalmazás ötéves időtartamokkal hallgatólagosan meghosszabbodik, amennyiben az Európai Parlament vagy a Tanács nem ellenzi a meghosszabbítást legkésőbb három hónappal minden egyes időtartam letelte előtt.

A Bizottságnak legkésőbb kilenc hónappal az ötéves időtartam letelte előtt jelentést kell készítenie a felhatalmazásról.

Ez a jelentés e kötelezettségnek tesz eleget.

3.A FELHATALMAZÁS BIZOTTSÁG ÁLTALI GYAKORLÁSA

Az (EU) 2016/1013 rendelet hatálybalépése óta a Bizottság egy felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadott el: az (EU) 2019/505 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletet 4 . E felhatalmazáson alapuló rendelet a 184/2005/EK rendelet 2. cikkének (3) bekezdése alapján a gazdasági és műszaki változások figyelembevétele érdekében naprakésszé tette a 184/2005/EK rendelet I. mellékletében meghatározott földrajzi megoszlás szerinti szinteket.

A Bizottság szükségesnek tartotta, hogy az Egyesült Királyság EU-ból való kilépésének szükséges előkészítéseként gyakorolja a 184/2005/EK rendelet által ráruházott hatáskört. Miután az Egyesült Királyság az EUSZ 50. cikke értelmében bejelentette az Unióból való kilépési szándékát (2017. március 29-én), a Bizottság különféle felkészülési intézkedéseket 5 határozott meg, többek között a fizetési mérleggel, a szolgáltatások nemzetközi kereskedelmével és a közvetlen külföldi befektetésekkel kapcsolatos uniós statisztikákban az uniós aggregátumok összetételének naprakésszé tételét. Az (EU) 2019/505 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet a Bizottság által az Egyesült Királyság EU-ból való kilépésére válaszul 2018 decemberében elfogadott intézkedéscsomag részét képezte.

Az (EU) 2019/505 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet a következőképpen aktualizálja a 184/2005/EK rendelet I. mellékletében szereplő „Földrajzi megoszlás szintjei elnevezésű”, 6. táblázatot:

1)Az Egyesült Királyságot különálló partnerországként felvették a GEO 4 oszlopba 6 annak érdekében, hogy biztosított legyen a tagállamok és az Egyesült Királyság mint partnerország Eurostat felé történő adattovábbításának folytonossága az Egyesült Királyság EU-ból való kilépését követően.

2)Az Egyesült Királyság átkerült az „Egyéb európai országok” földrajzi aggregátumok alá a GEO 5 és GEO 6 oszlopokban 7 . Az „Egyéb európai országok” aggregátum magában foglalja az összes olyan európai országot, amelyek nem tagjai sem az EU-nak, sem az EFTA-nak. Mivel az Egyesült Királyság az EU-ból való kilépését követően harmadik országgá válik, a GEO 5-ben és GEO 6-ban való helyzetét ennek megfelelően módosítani kellett.

Ez a naprakésszé tétel egyrészről nem érintette a beszámolási kötelezettségből adódó terheket, másrészről nem változtatta meg az alkalmazandó, alapul szolgáló elméleti keretet.

E felhatalmazáson alapuló rendelet előkészítése során a Bizottság egyebek mellett szakértői szintű konzultációkat tartott. A meghallgatott érdekelt felek között szerepel a Bizottság fizetési mérleggel foglalkozó szakértői csoportja, valamint az európai statisztikai rendszer nemzeti statisztikai hivatalainak szakértői csoportja, amelyek véleményét írásbeli eljárással kérték ki 2018 októberében és novemberében. A felhatalmazáson alapuló jogi aktus tervezetét mindkét csoport kedvezően fogadta.

Az Európai Parlament és a Tanács kellő tájékoztatást kapott, és azonnal, megfelelő formában hozzájutott minden releváns dokumentumhoz.

A Bizottság 2018. december 19-én elfogadta a felhatalmazáson alapuló rendeletet, és értesítette az Európai Parlamentet és a Tanácsot. A felhatalmazáson alapuló jogi aktussal szemben a 184/2005/EK rendelet 10. cikkének (6) bekezdésében előírt három hónapos időszakon belül sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt kifogást. Ezen időszak lejártával az (EU) 2019/505 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletet 2019. március 27-én közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában. A rendelet 2019. március 28-án lépett hatályba.

4.KÖVETKEZTETÉS

A Bizottság megfelelő módon gyakorolta a rá ruházott hatásköröket, és az Európai Parlament és a Tanács figyelmébe ajánlja ezt a jelentést.

A Bizottság úgy véli, hogy továbbra is rendelkeznie kell ezekkel a hatáskörökkel, mivel a jövőben szükség lehet a 184/2005/EK rendelet 2. cikkének (3) bekezdése szerinti felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására, amennyiben gazdasági vagy műszaki változások következtében aktualizálni kell a mellékletben meghatározott földrajzi, intézményi szektor szerinti és gazdasági tevékenység szerinti megoszlási szinteket.

(1)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/1013 rendelete (2016. június 8.) a fizetési mérleggel, a szolgáltatások nemzetközi kereskedelmével és a külföldi közvetlentőke-befektetésekkel kapcsolatos közösségi statisztikákról szóló 184/2005/EK rendelet módosításáról (HL L 171., 2016.6.29., 144. o.).

(2)

Az Európai Parlament és a Tanács 184/2005/EK rendelete (2005. január 12.) a fizetési mérleggel, a szolgáltatások nemzetközi kereskedelmével és a közvetlen külföldi befektetésekkel kapcsolatos közösségi statisztikákról (HL L 35., 2005.2.8., 23. o.).

(3)

  Intézményközi megállapodás  (2016. április 13.) az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság között a jogalkotás minőségének javításáról (HL L 123., 2016.5.12., 1. o.).

(4)

  A Bizottság (EU) 2019/505 felhatalmazáson alapuló rendelete  (2018. december 19.) a 184/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet I. mellékletének a földrajzi megoszlási szintek tekintetében történő módosításáról (HL L 85., 2019.3.27., 1. o.)

(5)

  A Bizottság közleménye:  Felkészülés az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból 2019. március 30-án való kilépésére: rendkívüli helyzetre szóló cselekvési terv (COM(2018) 880 final, 2018.11.13.)

(6)

A GEO 4 meghatározza a földrajzi megoszlás szintjét a fizetési mérlegre és a külfölddel szembeni befektetési pozícióra vonatkozóan a tagállamok számára előírt negyedéves statisztikai adatok egyes tételei esetében, valamint az éves közvetlentőke-befektetési tranzakciók és az éves közvetlentőke-befektetési pozíciók megoszlását. A GEO 4 jelenleg a következő partnerövezeteket foglalja magában: az euroövezeten kívüli uniós tagállamok, Svájc, Oroszország, az Egyesült Királyság, Kanada, az Egyesült Államok, Brazília, Kína, Hongkong, India, Japán, Unión belül, Unión kívül, euroövezeten belül, euroövezeten kívül, uniós intézmények (az Európai Központi Bank kivételével), az Európai Beruházási Bank, offshore pénzügyi központok, nemzetközi szervezetek (az Európai Unió intézményei kivételével) és a Nemzetközi Valutaalap.

(7)

A GEO 5 és GEO 6 oszlopok tartalmazzák a tagállamok által az Eurostathoz benyújtott, a nemzetközi szolgáltatáskereskedelemre, az éves közvetlentőke-befektetési tranzakciókra (a jövedelmeket is beleértve) és az éves közvetlentőke-befektetési pozíciókra vonatkozó egyes tételek földrajzi megoszlási szintjeit.