Brüsszel, 2019.7.11.

COM(2019) 331 final

2019/0151(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az Európai Innovációs és Technológiai Intézetről (átdolgozás)

(EGT-vonatkozású szöveg)

{SEC(2019) 275 final} - {SWD(2019) 330 final} - {SWD(2019) 331 final}


INDOKOLÁS

A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet létrehozásáról szóló, 2008-ban elfogadott európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: EIT-rendelet 1 ) meghatározza az EIT küldetését, feladatait és működési keretét. A rendeletet 2013-ban módosították 2 többek között a „Horizont 2020” keretprogrammal 3 való összehangolása érdekében.

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) általános küldetése, hogy a tagállamok és az Unió innovációs kapacitásának megerősítése révén fokozza Európa fenntartható gazdasági növekedését és versenyképességét. Az EIT mindenekelőtt megerősíti az Unió innovációs kapacitását, valamint a felsőoktatást, a kutatást és innovációt felölelő tudásháromszög integrálása révén kezeli a társadalmi kihívásokat. Az EIT tudományos és innovációs társulásain (TIT-ek) – azaz az oktatási, kutató- és üzleti szervezetek együttműködése révén egyedi társadalmi kihívások kezelésével foglalkozó nagy volumenű európai partnerségeken – keresztül működik. Az EIT támogatást nyújt a TIT-ek számára, nyomon követi azok tevékenységeit, támogatja a TIT-ek közötti együttműködést, valamint terjeszti az eredményeket és a bevált gyakorlatokat.

Az EIT 2017. évi külső értékelése megerősítette, hogy a létrehozása mögött meghúzódó indokok jogosak, és az innovációvezérelt tudásháromszög integrálására vonatkozó modellje továbbra is releváns.

A 2021–2027 közötti időszakban az Európai horizont lesz az EIT-t finanszírozó uniós program. Az EIT ezért szerves része az Európai horizont létrehozásáról szóló bizottsági javaslatnak, emellett pedig a program „Innovatív Európa” pillérét alkotó három elem egyike. Az Európai horizont keretprogramról szóló javaslat meghatározza az EIT-nek a következő többéves pénzügyi keretre (a továbbiakban: TPK) vonatkozó költségvetését, indokolását, hozzáadott uniós értékét, beavatkozási területeit és tevékenységének főbb irányvonalait. Az Európai horizont programról szóló javaslat azonban önmagában nem teremt jogalapot az EIT 2021 utáni működésére. Az EIT jogalapja továbbra is az EIT-rendelet.

Emellett az EIT-rendelet 17. cikke előírja, hogy a Bizottság hétévente stratégiai innovációs tervre 4 vonatkozó javaslatot terjeszt az Európai Parlament és a Tanács elé, amelyben meghatározza az EIT hosszú távú, elsőbbséget élvező stratégiai területeit és pénzügyi igényeit, és amely tervnek összhangban kell lennie a kutatást és innovációt támogató, alkalmazandó uniós keretprogrammal.

Az EIT-rendelet az innovációs tervvel ellentétben elvileg időben nem korlátozott. Mivel azonban az EIT-rendelet számos rendelkezése közvetlenül hivatkozik a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó jelenlegi Horizont 2020 programra, ezeket a rendelkezéseket módosítani kell annak érdekében, hogy azok összeegyeztethetők legyenek a kutatást és innovációt támogató következő uniós keretprogramokkal.

Ezért javasolt időben nem korlátozni az új EIT-rendeletet, hogy azt az egyes TPK-k lejártát követően elvileg ne, vagy csak minimális mértékben kelljen módosítani. Az EIT-műveletek akkor folytatódnának az új TPK-k alatt, ha uniós hozzájárulás formájában megfelelő finanszírozásban részesülnek. Az uniós hozzájárulás a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogramból, valamint más uniós programokból nyújtott pénzügyi hozzájárulás révén biztosítható.

Az EIT innovációs tervének összhangot kellene biztosítania a kutatást és innovációt támogató, releváns uniós keretprogram célkitűzéseivel, a többéves stratégiai tervezéssel és a program nyomon követésre vonatkozó, illetve egyéb követelményeivel, továbbá szinergiákat kellene előmozdítania az egyes TPK-k alá tartozó más releváns programokkal.

Mivel az EIT-rendeletet 2013-ban már jelentős mértékben módosították, és a jelenlegi javaslat is további lényegi módosításokat tartalmaz, a Bizottság azt javasolja, hogy a jogi egyértelműség fokozása és az olvashatóság javítása érdekében jogalkotási technikaként átdolgozást alkalmazzanak az EIT-rendelet módosítására. Az átdolgozott rendelet időtől független voltának köszönhetően az EIT/TIT-ek működésének fő elveire összpontosíthatunk. Ez – azzal együtt, hogy a stratégiai innovációs terv meghatározóbb szerepet tölt be az EIT-nek az egyes TPK-k szerinti finanszírozási programjával való összehangolása terén – javítani fogja az EIT jogi keretének általános koherenciáját, elő fogja segíteni rendelkezéseinek az alkalmazását, és hét év múlva megkönnyíti a jogalkotási folyamatot.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A Horizont 2020 rendelet a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozóan meghatározza az EIT céljait, indokolását, uniós hozzáadott értékét, költségvetését, tevékenységének főbb irányvonalait és teljesítménymutatóit. Az EIT-rendelet ezzel párhuzamosan meghatározza az EIT küldetését és feladatait, valamint működési keretét. Az EIT hosszú távú, elsőbbséget élvező stratégiai területeit és pénzügyi igényeit minden egyes hétéves időszakra vonatkozóan a stratégiai innovációs terv 5 határozza meg.

A Európai horizont keretprogramról szóló javaslat megerősítette, hogy az EIT és a TIT-ek fontos szerepet játszanak az EU innovációra vonatkozó stratégiai prioritásainak megvalósításában, illetve jelentősen hozzájárulnak ahhoz. A javaslat kiterjed az EIT 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó költségvetésére, hatályára, hozzáadott értékére és fő tevékenységi területeire, egyúttal pedig kiemeli az EIT felülvizsgált szerepét, amelynek köszönhetően jobban hozzá tud járulni az Európai horizont keretprogram célkitűzéseihez.

Az EIT az Európai horizont keretprogram szerves része, a keretprogram III. pillérének („Innovatív Európa”) egyik alkotóeleme. Ugyanakkor kiegészítő jelleg és szinergiák jönnek létre az EIT és a program más alkotóelemei között is. Az EIT a TIT-ek révén hozzá fog járulni a II. pillért („Globális kihívások és európai ipari versenyképesség”) és az I. pillért („Kiváló tudomány”) érintő globális kihívások kezeléséhez is.

Az Európai horizont keretprogramról szóló javaslat értelmében a TIT-ek intézményesített európai partnerségeknek minősülnek. A TIT-eknek az Európai horizont keretprogram más releváns tevékenységeihez való hozzájárulását fokozni fogja a többéves stratégiai tervezési folyamat; e stratégiai tervezés interdiszciplináris és ágazatközi szempontokat fog magában foglalni és biztosítani fogja, hogy az Európai horizont keretében végzett valamennyi tevékenységet hatékonyan koordinálják. Emellett az Európai horizont programról szóló javaslat hangsúlyozza, hogy „az EIT keretében létesítendő TIT-ekre irányuló, az EIT-rendeletnek megfelelően benyújtott javaslatok az EIT stratégiai innovációs tervében kapnak helyet, a stratégiai tervezési folyamat eredményeinek és a „Globális kihívások és európai ipari versenyképesség” pillér prioritásainak figyelembevételével”.

Az Európai horizont célkitűzéseinek megvalósításához fontos lesz a szoros együttműködés – különösen az Európai Innovációs Tanáccsal (EIC) – a szinergiák és a nagyobb hatás biztosítása érdekében. Az EIT és az EIC kiegészítő jellegűek: az EIC áttörést jelentő innovációkat fog azonosítani, fejleszteni és alkalmazni, valamint európai és nemzetközi szinten támogatni fogja a piacteremtő innovációkat megvalósító innovatív cégek gyors növekedését, miközben az EIT a tudásháromszög integrálása és az innovációs ökoszisztémák támogatása révén fog hozzájárulni az innovációs kapacitás európai és tagállami szintű fejlesztéséhez. Az EIT megkülönböztetett figyelmet fordít a humán tőkére, a vállalkozói ismeretek oktatására, a hatékonyabb regionális tájékoztatásra, valamint a vállalkozások létrehozásának és fejlesztésének támogatására meghatározott tematikus területeken.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A fentieknek megfelelően az EIT-rendelet átdolgozására irányuló bizottsági javaslat kiemeli az innovációs terv szerepét, hangsúlyozva, hogy az nemcsak a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogrammal mozdít elő szinergiákat, hanem a vonatkozó TPK egyéb releváns uniós programjaival is. A legfontosabb, hogy az innovációs terv megfelelő szinergiákat és kiegészítő jelleget teremtsen az EIT tevékenységei és más uniós kezdeményezések, szakpolitikák és eszközök között. Az EIT e tekintetben célzott tevékenységeket fog végezni. A javaslat megerősíti továbbá a tagállami képviselők csoportjának szerepét, ami hozzá fog járulni az EIT és a TIT-ek tevékenységei, valamint a nemzeti programok és kezdeményezések közötti szinergiák és kiegészítő jelleg biztosításához.

JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

Az EUMSZ 173. cikke (XVII. cím) alapján az EU az iparpolitikában megosztott hatáskörrel rendelkezik. A 173. cikk (1) bekezdése értelmében az Európai Unió és a tagállamok biztosítják az uniós ipar versenyképességéhez szükséges feltételek meglétét. E célból – összhangban a nyitott és versengő piacok rendszerével – fellépésük arra is irányul, hogy elősegítsék az innovációs, kutatási és technológiafejlesztési politikákban rejlő ipari lehetőségek hatékonyabb kiaknázását. A 173. cikk (3) bekezdése szerint az Európai Parlament és a Tanács a 294. cikkben említett rendes jogalkotási eljárás keretében egyedi intézkedéseket hozhat a tagállamokban végrehajtott olyan fellépések támogatására, amelyek a kitűzött célok megvalósítására irányulnak, kizárva azonban a tagállamok törvényi, rendeleti vagy közigazgatási rendelkezéseinek bármilyen harmonizációját. Ez a rendelkezés a jogalapja a jelenlegi EIT-rendeletnek és a 2014–2020-ra szóló innovációs tervnek.

Az EIT tevékenységeinek javasolt megerősítése – többek között az oktatás és a regionális dimenzió területén – innovációvezérelt, és célja az EUMSZ 173. cikkében meghatározott célkitűzés megvalósítása.

Szubszidiaritás és arányosság

Az EIT-rendelet átdolgozására irányuló javaslat tiszteletben tartja a szubszidiaritás és az arányosság elvét. Nem lépi túl az uniós célkitűzések eléréséhez szükséges mértéket, és a nemzeti és regionális kezdeményezésekhez és megoldásokhoz képest egyértelmű uniós hozzáadott értéket képvisel a kutatás és innováció területein a méretgazdaságosság, valamint a beruházások hatóköre és gyorsasága tekintetében. Emellett az uniós fellépés nem ütközne a tisztán belföldi forgatókönyvekkel, és nem tenné szükségessé a tagállamok törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseinek harmonizációját.

Az EIT egyedülálló módon képes az oktatási, kutatási, üzleti és egyéb érdekelt felek uniós szintű innovációs ökoszisztémáinak kiépítésére 6 . Az EIT által támogatott együttműködési tevékenységek javítják a TIT-partnerek és -szervezetek tevékenységének, innovációjának és nemzetközivé válásának a minőségét, továbbá határokon átnyúló, multidiszciplináris hálózatok létrehozását teszik lehetővé, valamint több ágazatközi együttműködést és nagyobb földrajzi hatókört eredményeznek.

Az EIT emellett az Európai horizont keretprogram egyetlen olyan eszköze, amelynek középpontjában az oktatás mint az innováció, a növekedés és a versenyképesség fő mozgatórugója áll.

AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Külső értékelés

A javaslat az EIT 2017. évben készült külső értékelésére épül, amely megerősítette, hogy az EIT létrehozása mögött meghúzódó indokok jogosak, és a tudásháromszög innovációvezérelt integrálásán alapuló modellje továbbra is releváns. Az EIT-modell uniós innovációs kapacitások olyan strukturális hiányosságait kívánja orvosolni (kulcsfontosságú tematikus területeken), mint például a korlátozott vállalkozói kultúra, a tudományos körök és az ipar közötti alacsony fokú együttműködés és a humánerőforrás elégtelen kibontakoztatása, és célja, hogy segítsen az EU-nak felzárkózni főbb versenytársaihoz az innováció terén.

Nyilvános konzultáció

A javaslat figyelembe veszi az azon hatásvizsgálat részeként végzett nyilvános konzultáció eredményeit, amelyet az Európai Bizottság az EIT-rendelet felülvizsgálatára és az EIT 2021–2027 közötti időszakra szóló új stratégiai innovációs tervére irányuló javaslatának alátámasztása céljából végzett. A nyilvános konzultáció az érdekelt felek széles körétől kívánt információkat, véleményeket és álláspontokat gyűjteni 1) az európai kutatási és innovációs térségben jelentkező kihívásokról és lehetőségekről, 2) az EIT szakpolitikai célkitűzéseiről, valamint 3) a kihívások kezelését célzó szakpolitikai alternatívákról.

Hatásvizsgálat

Ezt a javaslatot egy hatásvizsgálat támasztja alá, amely az EIT-rendelet módosítására (átdolgozás) és az EIT 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó stratégiai innovációs tervének a módosítására irányuló javaslatokra is kiterjed.

A hatásvizsgálat az Európai horizont keretprogramhoz készített hatásvizsgálatra épül. A Bizottság a Szabályozói Ellenőrzési Testülettől 2019. április 5-én pozitív véleményt kapott.

Az e javaslatot kísérő hatásvizsgálat a következő szakpolitikai alternatívákat határozta meg: alapforgatókönyv és két különböző alternatíva a hatásvizsgálatban kiemelt kérdések és technikai problémák megoldására.

Az 1. alternatíva, azaz az alapforgatókönyv az EIT tevékenységeinek a jelenlegi formában történő folytatása az Európai horizont keretprogramra irányuló javaslattal való összehangolás érdekében szükséges kiigazításokkal. A 2. alternatíva az alapforgatókönyvre épül. Ezenkívül az EIT működésének javítása érdekében számos technikai intézkedés elfogadását is tartalmazza, és új fellépést javasol a vállalkozói ismeretek oktatásának Európa-szerte történő előmozdítása érdekében. A 3. alternatíva abban különbözik a 2. alternatívától, hogy minden tagállamban létrehozna egy EIT-platformot annak érdekében, hogy ezáltal az EIT tevékenységei Európa-szerte nagyobb hatást érjenek el.

Az előnyben részesített lehetőség a 2. alternatíva, mivel a rendelkezésre álló források és a legnagyobb gazdasági és társadalmi hatások figyelembevétele mellett ez biztosítja a legjobb egyensúlyt a kezdeményezés célkitűzéseinek megvalósítása terén. Ráadásul a következő programozási időszakban jelentős javulást hoz majd az EIT számára.

Alapjogok

A Bizottság javaslata tiszteletben tartja az alapvető jogokat, és szem előtt tartja az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglalt elveket.

KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javaslat költségvetési vonzatait, valamint a szükséges humán- és igazgatási erőforrásokat a pénzügyi kimutatás 7 ismerteti részletesen.

EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

A nyomon követés és az értékelés alapvető eszköz az EIT hatásának mérésére, és azokat a következő programozási időszakban tovább erősítik és folyamatosan javítják. A tudásháromszög integrációjára épülő modell jellegéből adódóan fontos lesz egy olyan nyomonkövetési keretet alkalmazni, amely minden releváns szinten rugalmasságot tesz lehetővé, és összhangot biztosít az Európai horizont általános célkitűzéseivel és az elérni kívánt hatásokkal.

Nyomon követés

Az e javaslatot kísérő hatásvizsgálatban meghatározott valamennyi bemeneti és kimeneti tényezőt, eredményt és hatást mutatók segítségével követik nyomon. Ilyen mutatók már léteznek, és azokat az EIT használja is. Amennyiben még nem, új mutatókat kell kidolgozni annak érdekében, hogy az EIT nyomon követhesse célkitűzései elérését.

Ezzel párhuzamosan, valamint teljes mértékben tiszteletben tartva a meglévő nyomonkövetési eszközöket, szoros összhangra kell törekedni az EIT és az Európai horizont keretprogram tekintetében alkalmazott nyomonkövetési rendelkezések között. Az EIT például össze fogja hangolni nyomonkövetési eszközeit az Európai horizont keretprogram azon hatásútvonalaival, amelyek átfogóbban kívánnak foglalkozni a tudományos, gazdasági és társadalmi hatásmutatók szükségességével. Az EIT feladata lesz, hogy rendszeresen nyomon kövesse a TIT-ek működési teljesítményét, és folyamatosan kiigazítsa nyomonkövetési és jelentéstételi rendszereit. A nyomon követés eredményeit figyelembe fogják venni a TIT-ek üzleti tervezési folyamatainál, valamint az EIT-nek a költségvetés elosztására és a TIT-ekkel mint kedvezményezettekkel kötött partnerségi keretmegállapodások előkészítésére vonatkozó döntéshozatala során. A nyomon követés eredményeit folyamatosan figyelembe kell venni a szakpolitikai döntéshozatalnál.

Értékelés

Az EIT teljesítményének értékelését a Bizottság végzi majd a módosított EIT-rendelet követelményeivel összhangban, és azt figyelembe fogja venni az Európai horizont keretprogram átfogó félidős és utólagos értékelésénél. Ez az értékelés kiterjed az EIT és a program egyéb eszközei közötti szinergiák értékelésére is.

A TIT-ek tekintetében egyedi mutatórendszert fognak alkalmazni a TIT-ek teljesítményének a következő programozási időszakban végzett (az új stratégiai innovációs tervre vonatkozó javaslatban részletezett) értékelésére. Ez a keret a jelenlegi és a korábbi mutatókból merít, és pótolja a meglévő teljesítménymérési rendszerben azonosított hézagokat és hiányosságokat. Összhangban van továbbá az Európai horizont keretprogram mutatórendszerével is.

A javaslat konkrét rendelkezéseiben szereplő alapvető változások magyarázata

5. cikk: Az EIT szervei — a javaslat megerősíti a végrehajtó bizottságnak mint külön EIT-szervnek a szerepét, hangsúlyozza az igazgató elszámoltathatóságát az igazgatótanács felé, és megerősíti a belső ellenőrzési szerv függetlenségét.

6. cikk: Feladatok — a javaslat több helyen pontosítja az EIT meglévő feladatait, és hangsúlyozza az EIT azon feladatának fontosságát, hogy megfelelő szintű koordinációt biztosítson a TIT-ek között, és segítse elő a köztük folyó kommunikációt és tematikus együttműködést. Új feladatot is bevezet az EIT számára, mégpedig azt, hogy tervezze meg és hangolja össze a TIT-ek által a felsőoktatási intézmények vállalkozói és innovációs kapacitásának fejlesztése, valamint innovációs ökoszisztémákba való integrálásuk céljából végzett támogató fellépéseket.

10. cikk: A TIT-ek értékelésének és nyomon követésének alapelvei — a javaslat naprakésszé teszi a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogramra való hivatkozást a TIT-ek folyamatos nyomon követésére és időszakos külső értékelésére szolgáló mutatók tekintetében.

11. cikk: A TIT működésének időtartama, folytatása és megszűnése — a javaslat megerősíti az egyes TIT-ek átfogó félidős felülvizsgálatát az eredeti partnerségi keretmegállapodás lejárta előtt, és fakultatív eszközként bevezeti az együttműködési megállapodást, amely a partnerségi keretmegállapodás lejártát követően is biztosítja az EIT és a TIT-ek közötti kapcsolatot.

17. cikk: A TIT-ek finanszírozása — a javaslat az EIT pénzügyi forrásaira vonatkozó jelenlegi 14. cikk első bekezdését néhány módosítással átemeli a költségvetésére vonatkozó, módosított 20. cikkbe. Ezenkívül az EIT felülvizsgált finanszírozási modelljét illetően rendelkezik arról, hogy az EIT TIT-eknek nyújtott pénzügyi hozzájárulása csak a TIT életének korai szakaszaiban fedezheti 100 %-ig a hozzáadott értéket teremtő TIT-tevékenységek elszámolható költségeit. Az ilyen hozzájárulások idővel fokozatosan csökkennek az innovációs tervben meghatározott társfinanszírozási rátáknak megfelelően. Hangsúlyozza továbbá a TIT-ek pénzügyi fenntarthatóságának fontosságát az EIT versenyalapú elosztási mechanizmusa keretében.

20. cikk: Az EIT költségvetése — a javaslat meghatározza az EIT finanszírozását és az EIT TIT-eknek nyújtott pénzügyi hozzájárulásának forrását.

I. melléklet: Az EIT alapszabálya — az ETI alapszabályának javasolt módosításainak az a céljuk, hogy egyértelművé tegyék az EIT igazgatótanácsának, végrehajtó bizottságának és igazgatójának szerepét, megerősítsék az igazgatótanács szerepét a TIT-ek nyomon követése, felügyelete és irányítása terén, valamint tisztázzák a Bizottság EIT-vel kapcsolatos szerepét, hogy az tükrözze kötelezettségeit a nyomon követés és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás tekintetében. A javaslat tartalmazza azt az új követelményt, miszerint a Bizottságnak jóváhagyását kell adnia néhány olyan stratégiai kérdés esetében, amelyekről az igazgatótanács dönt (pl. a nyomon követés és a pénzügyi támogatásra vonatkozó elvek). Végezetül a javaslat megszünteti az EIT személyzetének „határozott idejű munkaszerződéseire” való hivatkozást annak érdekében, hogy az uniós ügynökségekre vonatkozó szabályokkal összehasonlítható szakmai folytonosságot és fejlődést biztosítson.

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

2019/0151 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az Európai Innovációs és Technológiai Intézetről (átdolgozás)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Ö Európai Unió működéséről szóló Õ Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 157. Ö 173. Õ cikke (3) bekezdésére,

tekintettel az Ö Európai Õ Bizottság javaslatára,

ð a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően, ï

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 8 ,

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 9 ,

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően Ö rendes jogalkotási eljárás keretében Õ ,

mivel:

ò új szöveg

(1)Az Európai Parlament és a Tanács 294/2008/EK rendeletét 10  jelentős mértékben módosították 11 . Mivel további módosítások szükségesek, a rendeletet az áttekinthetőség érdekében célszerű átdolgozni.

ê 294/2008/EK, (1) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

A lisszaboni növekedési és foglalkoztatási menetrend hangsúlyozza, hogy az Európai Unión belül a versenyképesség, növekedés és foglalkoztatás helyzetének javítása érdekében olyan feltételek kialakítása szükséges, amelyek vonzóvá teszik a tudásba és innovációba való befektetést.

ê 294/2008/EK, (2) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

(2)Elsősorban a tagállamok feladata, hogy szilárd alapot tartsanak fenn az európai ipar, versenyképesség és innováció számára. Az európai uniós innovációs kihívás természetéből és nagyságrendjéből adódóan azonban szükség van közösségi Ö uniós Õ fellépésre is.

ê 294/2008/EK, (3) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

A közösségnek támogatást kell nyújtania az innováció ösztönzése érdekében, mindenekelőtt a hetedik kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó keretprogramon, a versenyképességi és innovációs keretprogramon, az egész életen át tartó tanulás programján és a strukturális alapokon keresztül.

ê 294/2008/EK, (4) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

(3)Létre kell hozni egy olyan új, közösségi szintű kezdeményezést, az Európai Innovációs és Technológiai Intézetet (a továbbiakban: EIT), amely kiegészíti a meglévő közösségi Ö uniós Õ és nemzeti szakpolitikákat és kezdeményezéseket a tudásháromszög – felsőoktatás, kutatás és innováció – egész Európai Unióban való integrálásának támogatásával.

ê 294/2008/EK, (5) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

A 2006. június 15–16-i Európai Tanács felkérte a Bizottságot, hogy 2006 őszére készítsen hivatalos javaslatot az EIT megalapítására.

ê 294/2008/EK, (6) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

Az EIT célja főként az, hogy a legmagasabb színvonalú felsőoktatási, kutatási és innovációs tevékenységek bevonásával hozzájáruljon a Közösség és a tagállamok innovációs kapacitásának fejlesztéséhez. Eközben az EIT-nek elő kell segítenie és meg kell erősítenie a kapcsolatépítést és az együttműködést, valamint összhangot kell teremtenie az európai innovációs társulások között.

ò új szöveg

(4)Az EIT-nek, elsősorban tudományos és innovációs társulásai (a továbbiakban: TIT-ek) segítségével arra kell törekednie, hogy megerősítse a globális kihívásokkal foglalkozó innovációs ökoszisztémákat. Célja főként az, hogy a legmagasabb színvonalú felsőoktatási, kutatási és innovációs tevékenységek bevonásával hozzájáruljon az Unió és a tagállamok innovációs kapacitásának fejlesztéséhez. E célkitűzés elérése érdekében az EIT-nek elő kell segítenie és meg kell erősítenie az európai innovációs társulások közötti kapcsolatépítést és együttműködést, valamint szinergiákat kell teremtenie közöttük.

ê 294/2008/EK, (22) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(5)Az EIT hosszú távon elsőbbséget élvező stratégiai területeit és pénzügyi igényeit egy stratégiai innovációs tervben (a továbbiakban: innovációs terv), egy ð – a kapcsolódó többéves pénzügyi keretet (a továbbiakban: TPK) lefedő – ï hétéves időszakra vonatkozóan kell meghatározni. ð Az innovációs tervnek összhangot kell biztosítania a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogrammal, valamint szinergiákat kell előmozdítania a TPK egyéb releváns uniós programjaival, valamint egyéb uniós kezdeményezésekkel, szakpolitikákkal és eszközökkel, különösen az oktatást és regionális fejlesztést támogatókkal. ï Tekintettel az innovációs tervnek az közösségi ÖuniósÕ innovációs politika szempontjából való fontosságára, valamint ebből eredően az Közösségre ÖUnióraÕ gyakorolt társadalmi és gazdasági hatásának politikai jelentőségére, az innovációs tervet az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak kell elfogadnia a Bizottság által az EIT ð hozzájárulása alapján ï által készített tervezet, valamint a Bizottság által készített javaslat alapján elfogadnia.

ê 294/2008/EK, (7) preambulumbekezdés

ð új szöveg

(6)ð A kutatást és innovációt támogató uniós keretprogrammal összhangban, ï aAz EIT feladata, hogy kezelje az Európában jelentkező, hosszú távú innovációs kihívásokat, különös tekintettel a transz- és/vagy interdiszciplináris területekre, beleértve az már európai szinten már felismert kihívásokat. Eközben az EIT-nek elő kell mozdítania a civil társadalommal folytatott időszakos párbeszédet.

ê 294/2008/EK, (8) preambulumbekezdés

(7)Az EIT-nek elsősorban felsőoktatási, kutatási és innovációs tevékenységeinek üzleti környezetbe helyezését és kereskedelmi alkalmazását, továbbá az induló vállalkozások és a hasznosító (spin-off) vállalkozások, valamint a kis- és középvállalkozások (kkv-k) létrehozásának támogatását kell előnyben részesítenie.

ê 294/2008/EK, (9) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(8)Az EIT-nek elsősorban olyan kiválóságra épülő, felsőoktatási intézmények, kutatási szervezetek, vállalkozások és más érdekeltek felek közötti olyan, kiválóságra épülő ð nagy méretű, ï autonóm ð európai ï partnerségek keretében kell kifejtenie tevékenységét, amelyek fenntartható és hoszszú távon önfenntartó stratégiai hálózatokat képeznek az innovációs folyamatban. Ezeket a partnerségeket az EIT igazgatótanácsának kell átlátható,a kiválóságon alapulót alapul vevő eljárással kiválasztania ð a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogram európai partnerségek kiválasztására vonatkozó kritériumaival összhangban, ï majd tudományos és innovációs társulásokként (a továbbiakban: TIT-ekként) kijelölnie.

ò új szöveg

(9)Figyelembe véve a TIT-ek sajátosságát, létrehozásukra vonatkozóan – a kutatást ás innovációt támogató uniós keretprogram részvételi és terjesztési szabályaitól eltérő – különleges minimumfeltételeket kell meghatározni. Hasonlóképpen konkrét szabályokra lehet szükség a hozzáadott értéket teremtő TIT-tevékenységek tulajdonjogára, hozzáférési jogaira, felhasználására és terjesztésére vonatkozóan. 

ê 294/2008/EK, (9) preambulumbekezdés

ð új szöveg

(10)Az igazgatótanács feladata továbbá az EIT tevékenységeinek irányítása, valamint a TIT-ek tevékenységeire vonatkozónek ð jelentéstétel, nyomon követés és értékelés koordinálása ï értékelése ð a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogram rendelkezéseivel összhangban ï. Az igazgatótanácsban egyensúlyban kell lennie az üzleti és a felsőoktatási és/vagy kutatási életben, valamint az innovációs ágazatban szerzett tapasztalattal rendelkező tagok arányának.

ê 294/2008/EK, (10) preambulumbekezdés

(11)A versenyképesség támogatása és az európai gazdaság vonzerejének és innovációs kapacitásának megerősítése érdekében az EIT-nek, valamint a TIT-eknek képesnek kell lenniük arra, hogy vonzást gyakoroljanak a partnerszervezetekre, kutatókra és hallgatókra szerte a világban – többek között mobilitásuk ösztönzése révén is – valamint, hogy együtt tudjanak működni harmadik országbeli szervezetekkel.

ê 294/2008/EK, (11) preambulumbekezdés

ð új szöveg

(12)Az EIT és a TIT-ek közötti viszonyt szerződéssel kell rendezni ð partnerségi keretmegállapodásokon és támogatási megállapodásokon alapul ï ,amelyekben megállapítják a TIT-ek jogait és kötelezettségeit, megfelelő szintű koordinációról gondoskodnak, és körvonalazzák a TIT-ek tevékenységeinek és eredményeinek felügyeletére nyomon követésére és értékelésére szolgáló rendszert. ð A partnerségi keretmegállapodásnak biztosítania kell továbbá az EIT által a TIT-eknek nyújtott pénzügyi hozzájárulás folyamatosságát az adott TPK-n túlmenően. Az (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendelettől 12 (a költségvetési rendelet) eltérve az EIT számára lehetővé kell tenni, hogy először hétéves időtartamra kössön ilyen partnerségi keretmegállapodásokat, és azokat az említett időtartamon túl egy másik, legfeljebb hétéves időtartamra meghosszabbítsa. ï

ê 294/2008/EK, (12) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(13)A felsőoktatást az átfogó innovációs stratégia szerves, de gyakran hiányzó elemeként támogatni kell. Az EIT és a TIT-ek közötti ð partnerségi keretmegállapodásoknak és támogatási ï megállapodásnak Ö megállapodásoknak Õ rendelkezniüke kell arról is, hogy a TIT-eken keresztül kiadott okleveleket és diplomákat a részt vevő felsőoktatási intézményeknek kell kiadniuk, és ezen intézményeket ösztönözni kell arra, hogy azokat EIT-okleveleknek és -diplomáknak nevezzék. ð Továbbá, az EIT-nek meg kell erősítenie és ki kell terjesztenie az EIT-védjeggyel ellátott oklevelek és diplomák alkalmazási körét, hogy azokat az EIT-közösségen kívül is jobban elismertesse. ï Az EIT tevékenységein és munkáján keresztül elősegíti ð a diákok, kutatók és alkalmazottak ï az európai kutatási és felsőoktatási térségen belüli mobilitását , és ösztönzi a kutatók és hallgatók számára a TIT-ek keretében adott ösztöndíjak átadhatóságát. Az ez irányú fenti tevékenységeket a szakmai képesítések elismeréséről szóló, 2005. szeptember 7-i 2005/36/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 13 sérelme nélkül kell megvalósítani.

ê 294/2008/EK, (13) preambulumbekezdés

Az EIT-nek a szellemi tulajdonjog kezelésére vonatkozóan világos és átlátható iránymutatásokat kell készítenie, amelyek támogatják a szellemi tulajdon megfelelő körülmények közötti használatát. Ezeknek az iránymutatásoknak biztosítaniuk kell, hogy a TIT-ek partnerszervezetei által tett hozzájárulásokat, tekintet nélkül azok mértékére kellően figyelembe veszik. Amennyiben az adott tevékenység támogatást kap a Közösség kutatási és technológiafejlesztési keretprogramjából, akkor arra annak szabályait kell alkalmazni.

ê 294/2008/EK, (14) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

(14)Megfelelő rendelkezéseket kell hozni az EIT felelősségének és átláthatóságának biztosítására. Az EIT alapszabályában megfelelő szabályokat kell meghatározni Ö irányítására és Õ működésére vonatkozóan megfelelő szabályokat az EIT alapszabályában kell meghatározni.

ê 294/2008/EK, (15) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(15)Az EIT-nek jogi személyiséggel kell rendelkeznie, valamint működési autonómiájának és ð nemzeti hatóságoktól és külső nyomástól való ï függetlenségének biztosítása érdekében magának kell kezelnie költségvetését, amelynek bevételei között többek között az Ö Unió Õ Közösség hozzájárulása is szerepel.

ê 294/2008/EK, (16) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(16)Az EIT-nek törekednie kell arra, hogy növelje a magánszektorból és a saját tevékenységei által termelt bevételből származó pénzügyi hozzájárulásokat. Ezért Aa várakozások szerint az ipari, a pénzügyi és a szolgáltatási ágazat jelentős mértékben hozzájárul majd az EIT és különösen a TIT-ek költségvetéséhez. A TIT-eknek törekedniük kell a magánszektorból származó hozzájárulások arányának maximalizálására ð és a pénzügyi fenntarthatóság elérésére ï . A TIT-eknek és partnerszervezeteiknek a nyilvánosság tudomására kell hozniuk, hogy tevékenységüket az EIT keretében végzik, valamint, hogy az Európai Unió általános költségvetéséből pénzügyi hozzájárulásban részesülnek.

ê 294/2008/EK, (17) preambulumbekezdés

A közösségi költségvetésből az EIT-nek juttatott hozzájárulásnak az EIT és a TIT-ek létrehozásából, illetve az adminisztratív és koordinációs tevékenységeiből adódó költségeket kell finanszíroznia. A kettős finanszírozás elkerülése érdekében ezek a tevékenységek nem részesülhetnek egyidejűleg más közösségi programból, mint például a kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó keretprogramból, a versenyképességi és innovációs keretprogramból, az egész életen át tartó tanulás programjából és a strukturális alapokból nyújtott hozzájárulásból. Továbbá, abban az esetben, ha a TIT-ek, illetve partnereik közvetlenül pályáznak az említett programokból vagy alapokból származó közösségi támogatásokra, ezen pályázatok nem részesíthetők előnyben más pályázatokhoz képest.

ê 294/2008/EK, (18) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

(17)Az Európai Unió általános költségvetését terhelő közösségi támogatásra és minden más hozzájárulásra Ö uniós pénzügyi hozzájárulásra Õ az közösségi Ö uniós Õ költségvetési eljárást kell alkalmazni. Az elszámolások ellenőrzését a Számvevőszék végzi az Ö költségvetési rendelettel Õ Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló, 2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelettel 14 összhangban.

ê 294/2008/EK, (19) preambulumbekezdés

Ez a rendelet pénzügyi keretet határoz meg a 2008–2013-as időszakra, amelynek az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közötti, a költségvetési fegyelemről és a pénzgazdálkodás hatékonyságáról és eredményességéről szóló, 2006. május 17-i intézményközi megállapodás 15 37. pontja értelmében a költségvetési hatóság számára első számú hivatkozási pontként kell szolgálnia.

ê 294/2008/EK, (20) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

(18)Az EIT az 1605/2002/EK, Euratom rendelet Ö költségvetési rendelet Õ 70. cikkében185. cikke (1) bekezdésében foglaltak értelmében az Közösségek Ö Unió Õ által létrehozott szerv, és pénzügyi szabályzatát ennek megfelelően kell elfogadnia. Következésképpen az EIT-re alkalmazni kell Ö az Európai Unió működéséről szóló szerződés és az Euratom-Szerződés keretében létrehozott és az (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendelet 70. cikkében említett szervekre vonatkozó pénzügyi keretszabályzatról szóló, 2018. december 18-i (EU) 2019/715 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletet 16  Õ az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkében említett szervekre vonatkozó költségvetési keretrendeletről szóló, 2002. november 19-i 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendeletet 17 .

ê 294/2008/EK, (21) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(19)Az EIT-nek a megelőző naptári évben folytatott tevékenységekről ð és a műveletek eredményeiről ï ð konszolidált ï évesÖ tevékenységi Õ jelentést, továbbá a tervezett kezdeményezéseket felvázoló, hároméves gördülő munkaprogramot kell készítenieð . Továbbá, az EIT-nek egységes programozási dokumentumot kell készítenie ï ð az éves és többéves programozás keretében ï tervezett kezdeményezéseiről, lehetővé téve az EIT számára, hogy kövesse a tudomány, technológia, felsőoktatás, innováció és egyéb jelentős területeken jelentkező külső és belső fejleményeketnek megfeleljen. E dokumentumokat tájékoztatás céljából be kell nyújtani az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, a Bizottságnak, a Számvevőszéknek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak, valamint a Régiók Bizottságának. Az Európai Parlamentet, a Tanácsot és a Bizottságot fel kell jogosítani arra, hogy véleményt fogalmazzanak meg az EIT első hároméves munkaprogramjával kapcsolatban.

ê 294/2008/EK, (23) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(20)Helyénvaló Indokolt, hogy a Bizottság független, külső Ö értékeléseket Õ kezdeményezzen az EIT ð – ideértve a TIT-eket is – ï működéséről független, külső értékelését, különösen az innovációs terv elkészítése céljából. ð A fenti értékeléseknek meg kell vizsgálniuk, hogy az EIT mennyire tesz eleget küldetésének, ki kell terjedniük az EIT és a TIT-ek összes tevékenységére, valamint értékelniük kell azok relevanciáját, eredményességét, hatékonyságát, európai hozzáadott értékét és koherenciáját. A fenti értékeléseket fel kell használni a bizottsági programoknak a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogramban előírt értékeléseihez. ï A Bizottságnak szükség esetén a rendelet módosítására irányuló javaslatot kell tennie.

ê 294/2008/EK, (24) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

Tekintettel hosszú távú fejlesztésére, célszerű az EIT-t fokozatosan, több szakaszban létrehozni. Szükség van egy kezdeti fázisra, korlátozott számú TIT részvételével, annak érdekében, hogy megfelelően lehessen értékelni az EIT működését, és ahol szükséges, javításokat lehessen eszközölni. Az igazgatótanácsnak – a megalakulását követő tizennyolc hónapon belül – két vagy három TIT-t kell kiválasztania olyan területeken, amelyek segítik az Európai Uniót a ma és a holnap kihívásaival történő szembenézésben, és amelyek olyan területeket foglalhatnak magukban, mint az éghajlatváltozás, a megújuló energiaforrások, valamint az információs és kommunikációs technológiák következő generációja. A további TIT-ek kiválasztását és kijelölését azt követően kell lehetővé tenni, hogy elfogadták az első innovációs tervet, amelynek – a hosszú távú elképzelések megvalósítása érdekében – részletes szabályozást is magában kell foglalnia az EIT működését illetően.

ê 294/2008/EK, (25) preambulumbekezdés (kiigazított szöveg)

(21)Mivel Ö e rendelet Õaz intézkedés célját Ö céljait Õ, nevezetesen az EIT létrehozását, a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, és ezért azok terjedelmeük és transznacionális jellegeük miatt közösségi Ö uniós Õ szinten jobban megvalósíthatók, az Közösség Ö Unió Õ intézkedéseket hozhat fogadhat el az Ö Európai Unióról szóló Õ Sszerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e Ö célok Õ cél eléréséhez szükséges mértéket,

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

Létrejön az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (a továbbiakban: EIT).

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 1. pont, a) alpont

1.„innováció”: az a folyamat, beleértve annak eredményét is, amely során a társadalmi vagy gazdasági igényekre és keresletre válaszul új ötletek születnek, és ezáltal új termékek, szolgáltatások vagy üzleti és szervezési modellek jönnek létre, amelyek sikeresen bevezethetők a már meglévő piacra, vagy amelyek képesek új piacokat létrehozni és értéket teremtenek a társadalom számára;

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 1. pont, b) alpont

ð új szöveg

2.„tudományos és innovációs társulás (TIT): az innovációs folyamatban részt vevő felsőoktatási intézmények, kutatási szervezetek, vállalkozások és más érintettek közötti önálló, ð nagy méretű európai ï partnerségek, amelyek az EIT feladatainak megvalósítása és a(z) 1291/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben 18 (Horizont 2020) ð kutatást és innovációt támogató uniós keretprogramban ï meghatározott célkitűzések eléréséhez való hozzájárulás céljából közép- és hosszú távú közös innovációs tervezésen alapuló stratégiai hálózatot képeznek, annak pontos jogi formájától függetlenül;

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 1. pont, c) alpont

3.„helymegosztási központ”: az a földrajzi terület, amelyen a tudásháromszögben részt vevő legfontosabb partnerek székhelye található, és ahol könnyen képesek kapcsolatba lépni egymással, a területen folyó TIT-tevékenység kapcsolattartóiként;

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 1. pont, e) alpont

ð új szöveg

3.5.„partnerszervezet”: olyan szervezet ð jogalany ï, amely tagja valamely TIT-nek, és amely többek között a következőkből állhat: felsőoktatási intézmények, ð szakképzési szolgáltatók, ï kutatási szervezetek, köz- vagy magántulajdonú vállalatok, pénzügyi intézmények, regionális és helyi hatóságok, alapítványok és nonprofit szervezetek;

ê 294/2008/EK

ð új szöveg

4.6.„kutatást végző szervezet”: bármely olyan közjogi vagy magánjogi jogalany, amely egyik fő céljaként kutatást vagy technológiai fejlesztést végez;

5.7.„felsőoktatási intézmény”: egyetem vagy bármely olyan felsőoktatási intézmény – függetlenül annak a nemzeti összefüggésben használt megnevezésétől –, amely a nemzeti jogszabályoknak vagy gyakorlatnak megfelelően ð különösen ï mesteri vagy doktori oklevelet vagy diplomát ad;

ò új szöveg

6.„EIT-közösség”: az EIT és az EIT pénzügyi hozzájárulásában és támogatásában részesült vagy részesülő valamennyi egyén és jogalany;

ê 294/2008/EK

8.„oklevelek és diplomák”: olyan mesteri vagy doktori diplomát adó képesítések, amelyeket a részt vevő felsőoktatási intézmények adnak a TIT-ben végzett felsőoktatási tevékenységek keretében;

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 1. pont, f) alpont

ð új szöveg

7.9.„stratégiai innovációs terv” (innovációs terv): a jövőbeli kezdeményezésekhez az EIT kiemelt területeit és hosszú távú stratégiáját ð és az innováció terén a legjobb hozzáadott érték megteremtésére való képességét ï meghatározó szakpolitikai stratégiai dokumentum, amely tartalmazza a tervezett felsőoktatási, kutatási és innovációs tevékenységeknek ð az adott TPK-t lefedő ï hétéves időszakra szóló áttekintését;

ê 1292/2013 1. cikk, 1. pont, g) alpont

8.9a.„regionális innovációs programterv” (RIS) olyan tájékoztatási programterv, amely felsőoktatási intézmények, kutatási szervezetek, vállalatok és más érintettek közötti partnerségeket célozza az innováció uniós szintű ösztönzése érdekében;

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 1. pont, h) alpont

ð új szöveg

9.10. „az érintett felek fóruma”: ð az uniós intézmények, ï nemzeti, regionális és helyi hatóságok képviselői, az üzleti élet, a felsőoktatás, a kutatás terén tevékenykedő érdekképviseleti szervek és egyedi jogalanyok, társulások, civil szervezetek és klaszterszervezetek, valamint a tudásháromszög különböző területein működő más érdekelt felek számára nyitott platform;

ò új szöveg

10. „TIT üzleti terv”: a TIT célkitűzéseit és tervezett hozzáadott értéket teremtő TIT-tevékenységeket bemutató dokumentum;

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 1. pont, h) alpont

ð új szöveg

11. „hozzáadott értéket teremtő TIT-tevékenységek”: ð a TIT- ï partnerszervezetek által ð a TIT üzleti tervével összhangban ï végrehajtott olyan tevékenységek, amelyek hozzájárulnak a felsőoktatás, a kutatás és az innováció tudásháromszögének integrációjához, ideértve a TIT-ek létrehozását, igazgatását és koordinálását is, valamint az EIT általános célkitűzéseihez hozzájáruló partnerszervezetek vagy, adott esetben, a TIT-ben részt vevő jogalanyok által végrehajtott tevékenységek – beleértve a TIT-ek alapító, igazgatási és koordinációs tev11ékenységeit.;

ò új szöveg

12. „együttműködési megállapodás”: az EIT és valamely TIT között azzal a céllal létrejött megállapodás, hogy a TIT a partnerségi keretmegállapodás lejártakor az EIT-közösség aktív tagja maradjon, az EIT pénzügyi hozzájárulása nélkül;

13. „pénzügyi fenntarthatóság”: valamely TIT azon képessége, hogy a partnerségi keretmegállapodás lejártakor függetlenül finanszírozza a tudásháromszöggel kapcsolatos saját tevékenységeit.

ê 1292/2013/EK 1. cikk, 2. pont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

3. cikk

Küldetés és célkitűzésekCél

Az EIT küldetése az, hogy a tagállamok és az Unió innovációs kapacitásának megerősítésével hozzájáruljon a fenntartható európai Ö uniós Õ gazdasági növekedéshez és versenyképességhez az európai társadalom előtt álló jelentős kihívások kezelése érdekében. Ezt azzal éri el, hogy integrálja a legmagasabb színvonalú felsőoktatást, kutatást és innovációt, valamint szinergiákat és együttműködést mozdít elő közöttükelőmozdítja a köztük létrejövő szinergiákat és együttműködést, többek között a vállalkozói készség fokozása révén.

 Az EIT a 2014-től 2020-ig terjedő időszakra vonatkozó általános célkitűzéseit, konkrét célkitűzéseit és eredménymutatóit a Horizont 2020 program határozza meg.

ò új szöveg

Az EIT hozzájárul a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogram általános és egyedi célkitűzéseinek megvalósításához. 

ê 294/2008/EK

4.17. cikk

Innovációs terv

(1)    Legkésőbb 2011. június 30-ig, és azt követően hétévente az EIT hétéves innovációs tervet készít, és benyújtja azt a Bizottságnak.

ê 1292/2013/EK, 1. cikk, 14. pont, a) alpont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(1)(2).    Az innovációs terv ð a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogram figyelembevételével ï az EIT számára meghatározza az EIT elsőbbséget élvező területekeit és a hosszú távú stratégiát ð az érintett hétéves időszakra ï, továbbá értékelést tartalmaz az EIT társadalmi-gazdasági hatásáról, valamint a legjobb innovációs hozzáadott értéket teremtő képességéről nyújtására vonatkozó. Az innovációs terv figyelembe veszi az EIT 19.16. cikkben említett felügyeletének nyomon követésének és értékelésének az eredményeit.

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 14. pont, b) alpont

ð új szöveg

ð new

(2a)    Az innovációs terv tartalmazza ð összhangban van a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogram célkitűzéseivel, az említett program többéves stratégia tervezésre, jelentéstételre, nyomon követésre, értékelésre vonatkozó és egyéb követelményeivel, és szinergiákat mozdít elő az adott TPK más releváns uniós programjaival, különösen az oktatást és a regionális fejlődést támogató programokkal. Továbbá az innovációs terv ï megfelelő szinergiákat és kiegészítő jelleget ð teremt ï az EIT tevékenységei és más uniós kezdeményezések, ð szakpolitikák és ï eszközök és programok között fennálló potenciális és megfelelő szinergiák és kiegészítő jelleg elemzését.

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

(3)    Az innovációs terv – az EIT jövőbeli működésének hosszú távú fejlesztésére és finanszírozására tekintettel – becslést tartalmaz a pénzügyi igényekre és forrásokra vonatkozóan. Emellett egy, az pénzügyi keret Ö adott TPK Õ időszakát lefedő indikatív pénzügyi tervet is tartalmaz.

ò új szöveg

(4) Az EIT hozzájárulást nyújt be a Bizottság innovációs tervről szóló javaslatához.

ê 1292/2013/EK, 1. cikk, 14. pont, c) alpont

(5)(4).    Az innovációs tervet a Bizottság javaslata alapján az Európai Unió működéséről szóló szerződés 173. cikke (3) bekezdésének megfelelően az Európai Parlament és a Tanács fogadja el.

ê 294/2008/EK

5.4. cikk

Az EIT szervei

(1)    Az EIT szervei a következők:

ê 1292/2013/EK, 1. cikk, 3. pont, a) alpont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

a)igazgatótanács, amely a felsőoktatásban, a kutatásban, az innovációban és az üzleti életben tapasztalattal rendelkező, vezető pozíciót betöltő személyekből áll. Az igazgatótanács felel az EIT tevékenységeinek irányításáért, a TIT-ek kiválasztásáért, kijelöléséért ð , nyomon követéséért ï és értékeléséért, valamint minden más stratégiai döntésért felel;.

 b)Az igazgatótanács munkáját végrehajtó bizottság segítið, amely kiválasztott tagokból és az igazgatótanács elnökéből áll. ï Ö A végrehajtó bizottság segíti az igazgatótanácsot feladatai ellátásában, Õ ð és az igazgatóval együttműködésben előkészíti az igazgatótanács üléseit ï;

ê 1292/2013/EK, 1. cikk, 3. bekezdés, c) pont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

c)az igazgatótanács által választott igazgató, aki az igazgatótanácsnak tartozik felelősséggel az EIT igazgatásával és pénzügyi irányításával kapcsolatban, és aki az EIT törvényes képviselője Ö , és felelős annak műveleteiért és mindennapi irányításáért. Õ ð Az igazgató elszámolással tartozik az igazgatótanácsnak, és folyamatosan jelentést tesz annak az EIT alakulásáról és a felelőssége alá tartozó összes tevékenységről ï;

ê 294/2008/EK

ð új szöveg

d)belső ellenőrzési szerv, amely ð teljes függetlenségben és a releváns nemzetközi standardoknak megfelelően működik, és ï a pénzügyi és adminisztratív vezetéssel, az EIT-n belüli ellenőrzési struktúrákkal, valamint a TIT-ekkel való pénzügyi kapcsolatok szervezésével kapcsolatban, továbbá az igazgatótanács által kért bármely más kérdésben tanácsaival segíti az igazgatótanácsot és az igazgatót.

(2)    A Bizottság az igazgatótanács ülésein való részvétel céljából megfigyelőket jelölhet ki.

(2)(3).    Az EIT szerveivel kapcsolatos részletes rendelkezéseket az EIT e rendelethez csatolt alapszabálya határozza meg.

6.5. cikk

Feladatok

   Céljai elérése érdekében az EIT ð különösen ï :

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 4. pont, a) alpont

a)az innovációs tervvel összhangban meghatározza fő prioritásait és tevékenységeit;

ê 294/2008/EK

b)figyelemfelkeltő tevékenységet folytat a lehetséges partnerszervezetek körében és elősegíti a tevékenységeiben való részvételüket;

ê 1292/2013/EK, 1. cikk, 4. pont, c) alpont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

c)a 9.7. cikknek megfelelően TIT-eket választ és jelöl ki a kiemelt területeken, és ð partnerségi keretmegállapodásokban vagy támogatási ï megállapodásban Ö megállapodásokban Õ rögzíti jogaikat és kötelezettségeiket, megfelelő támogatást nyújt számukra, megfelelő minőségellenőrzési intézkedéseket alkalmaz, Ö és Õ folyamatosan felügyeli és rendszeres időközönként értékeli a tevékenységüket;,

d) megfelelő szintű koordinációt biztosítja a TIT-ek között,i megfelelő szintű koordinációt és segíti a köztük zajló folyó kommunikációt és tematikus együttműködést ð , valamint a TIT-ek közötti tevékenységekre és közös szolgáltatásokra vonatkozó pályázati felhívásokat indít ï ;

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

d)köz- és magánforrásokat mobilizál, és forrásait e rendelettel összhangban használja fel. Költségvetésének jelentős és egyre nagyobb részét igyekszik magánforrásokból és a saját tevékenységeiből származó bevételből előteremteni;

e)ösztönzi Ö megerősíti Õ a TIT-ekkel partner Ö résztvevő Õ felsőoktatási intézmények által kiadott – esetlegesen EIT-védjeggyel ellátott – oklevelek és azon diplomák tagállamok általi elismerését ð az EIT-közösségen túl, ï , amelyeket EIT-okleveleknek és -diplomáknak nevezhetnekð és azokat kiterjeszti az egész életen át tartó tanulás programjaira ï;

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 4. pont, c) alpont

f)elősegíti a tudásháromszög integrálására irányuló bevált gyakorlatok terjesztését – például a TIT-ek között – a közös innovációs és tudásátadási kultúra fejlesztése céljából, továbbá ösztönzi a tájékoztatási tevékenységekben – például a regionális innovációs tervben – való részvételt;

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

g)arra törekszik, hogy világszintű szervvé váljon kiválóságot ð mozdít elő ï a felsőoktatás, a kutatás és az innováció terén elért kimagasló teljesítményéért ð , különösen azáltal, hogy ï Ö előmozdítja a TIT-eket mint kiváló innovációs partnereket Õ;

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 4. pont, d) alpont

h)támogatja az innovációval kapcsolatos multidiszciplináris megközelítéseket, ideértve a technológiai, szociális és nem technológiai megoldások, szervezeti megközelítések és új üzleti modellek integrálását;

ê 1292/2013/EK, 1. cikk, 4. pont, e) alpont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

i)biztosítja az EIT tevékenységei és adott esetben más uniós programok kiegészítő jellegét és azok egymás közötti szinergiáit;

j)támogatja a TIT-eket mint kiváló innovációs partnereket az Unión belül és kívül;

jk) létrehozza Ö megszervezi Õ az érintett felek fórumánakt Ö rendszeres üléseit Õ, hogy tájékoztatást adjon az EIT tevékenységeiről, tapasztalatairól, a bevált gyakorlatairól és az Unió innovációs, kutatási és oktatási szakpolitikáihoz és célkitűzéseihez való hozzájárulásáról, valamint hogy lehetőséget adjon az érintetteknek véleményük kifejezésére;kifejtésére. Az érintett felek fórumát évente legalább egyszer össze kell hívni.

k)ð évente legalább kétszer ï Ö megszervezi Õ a A tagállamiok képviselőki ð csoportjának üléseit ïaz érintett felek fórumánaka Ö üléseitől Õ ð függetlenül ï keretében egyedi összetételben üléseznek annak érdekében, hogy biztosítsák a megfelelő kommunikációt és információáramlást biztosítsanak az EIT-vel, tájékoztatást kapjanak az az EIT és a TIT-ek által elért eredményekről, tanácsot adjanak az EIT és a TIT-ek részére, illetve tapasztalatot cseréljenek azokkal. A tagállami képviselők egyedi összetételben történő részvétele ð csoportja ï az érintett felek fórumán biztosítja továbbá az EIT és a TIT-ek tevékenysége és a nemzeti programok és kezdeményezések közötti megfelelő szinergiákat és kiegészítő jelleget, ezen belül a TIT-tevékenységek esetleges nemzeti társfinanszírozását is;.

ò új szöveg

l)megtervezi és összehangolja a TIT-ek által a felsőoktatási intézmények vállalkozói és innovációs kapacitásának fejlesztése, valamint innovációs ökoszisztémákba való integrálásuk céljából végzett támogató fellépéseket.

ê 294/2008/EK

ð új szöveg

(2)    Az EIT-nek joga van alapítványt létrehozni (a továbbiakban: EIT-alapítvány), amelynek sajátos célja az EIT tevékenységeinek előmozdítása és támogatása.

7.6. cikk

TIT-ek

(1)    A TIT-ek mindenekelőtt az alábbi tevékenységeket végzik:

a)európai hozzáadott értéket képviselő innovációs tevékenységek és befektetésekð – ideértve innovatív vállalkozások létrehozásának és fejlesztésének támogatását is – ï, amelyek teljes körűen integrálják a felsőoktatást és a kutatást a kritikus tömeg elérése érdekében, valamint ösztönzik az eredmények széles körű terjesztését és hasznosítását;

ê 1292/2013/EK, 1. cikk, 5. pont, a) alpont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

b)az alapvető fontosságú gazdasági és társadalmi kérdések területén folytatott, az európai Ö uniós Õ és nemzeti kutatási eredményeket felhasználó, élenjáró, innováció-központú kutatás ð kísérletezés, prototípus-készítés és -bemutatás ï , amely lehetőséget kínál Európa Ö az Unió Õ nemzetközi versenyképességének fokozására és az európai társadalom előtt álló jelentős kihívások megoldásainak feltárására;

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 5. pont, a) alpont

ð új szöveg

c)mester- és doktori szinten folytatott oktatás és képzés, ð különösen ï mesteri és doktori szinten, valamint szakmai továbbképző tanfolyamok olyan tudományágakban, amelyek potenciálisan megfelelnek a jövőbeni európai társadalmi-gazdasági igényeknek, és amelyek bővítik az Unió tehetségalapját, elősegítik az innovációhoz kapcsolódó képességek fejlesztését, a vezetői és vállalkozói képességek javítását, a kutatók és hallgatók mobilitásának fokozását, és ösztönzik az EIT-oklevelek birtokosai és az EIT-képzések résztvevői közötti tudásmegosztást, mentorálást és hálózatépítést;

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 5. pont, a) alpont

d)a tájékoztatási tevékenységek és a bevált gyakorlatok terjesztése az innovációs ágazatban, a felsőoktatás, a kutatás és az üzleti élet – beleértve a szolgáltatási és a pénzügyi szektort – közötti együttműködés fejlesztésére összpontosítva;

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 5. pont, a) alpont

e)szinergiákra és kiegészítő jellegre adott esetben törekvés a TIT-ek tevékenységek és adott esetben a meglévő európai, nemzeti és regionális programok közötti megfelelő szinergiák és kiegészítő jelleg megvalósulására.

ê 1292/2013/EK, 1. cikk, 5. pont, b) alpont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(2)    ð Az EIT és a TIT-ek közötti partnerségi keretmegállapodások és támogatási megállapodások sérelme nélkül ï Aa TIT-ek alapvető, általános önállósággal rendelkeznek belső szervezetük, összetételük, valamint pontos ütemtervük és munkamódszereik meghatározása terén. A TIT-ek különösen:

a)a felsőoktatást, a kutatást és az innovációt és magában foglaló tudásháromszöget tükröző ð belső ï irányítási rendszert hoznak létre;

b)törekednek arra, hogy nyitva álljanak Ö biztosítják, hogy nyitottak legyenek Õ új tagok számára, amennyiben azok értéket adnak hozzá a partnerséghez;

c)belső szabályaikkal összhangban, nyílt és átlátható módon működnek;

d)üzleti terveket dolgoznak ki Ö és hajtanak végre Õ célokkal és kulcs-teljesítménymutatókkal;

e)stratégiákat dolgoznak ki Ö dolgoznak ki és hajtanak végre Õ a pénzügyi fenntarthatóság elérésére.

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(3)    Az EIT, valamint az egyes TIT-ek közötti viszony szerződéses ð partnerségi keretmegállapodásokon és támogatási ï megállapodáson Ö megállapodásokon Õ alapul.

ò új szöveg

8. cikk

Részvételi és terjesztési szabályok

A kutatást és innovációt támogató uniós keretprogram részvételi és terjesztési szabályait kell alkalmazni. A fenti szabályoktól eltérve:

a)a TIT-ek létrehozására vonatkozó minimumfeltételeket e rendelet 9. cikkének (3) és (4) bekezdése határozza meg;

b)a hozzáadott értéket teremtő TIT-tevékenységek tulajdonjogára, hozzáférési jogaira, felhasználására és terjesztésére egyedi szabályok vonatkozhatnak.

ê 294/2008/EK

9.7. cikk

A TIT-ek kiválasztása

ê 1292/2013/EK, 1. cikk, 6. pont, a) alpont

ð új szöveg

ð new

(1)    Az EIT versenyeztetésen alapuló, nyílt és átlátható eljárás keretében választja és jelöli ki azon partnerségeket, amelyekből TIT válhat. A ð kutatást és innovációt támogató uniós keretprogram ï ð európai partnerségek ï TIT-eknek a kiválóság és az innovációs relevancia elvén alapuló kiválasztására vonatkozóval kapcsolatos részletes kritériumokatait ð kell alkalmazni. Az EIT igazgatótanácsa tovább pontosíthatja a fenti kritériumokat a TIT-eknek ï a kiválóság és az innovációs relevancia elvén alapuló ð kiválasztására vonatkozó kritériumok elfogadásával és közzétételével ï az EIT fogadja el és teszi közzé. A kiválasztási folyamatba külső és független szakértőket is bevonnak.

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 6. pont, b) alpont

(2)(1a).    Az EIT a TIT-ek kiválasztását és kijelölését az innovációs tervben meghatározott prioritási területeknek és ütemtervnek megfelelően végzi.

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 6. pont, c) alpont

(2)    Az (1) bekezdésben foglalt elvekkel összhangban a TIT-ek kijelölése során alkalmazott kiválasztási kritériumok magukban foglalják többek között a következőket:

a)a partnerség jelenlegi és potenciális innovációs kapacitása – beleértve a vállalkozói készséget –, valamint a felsőoktatás, a kutatás és az innováció területén mutatott kiválósága;

b)a partnerség képessége az innovációs tervben meghatározott célok elérésére, és ezáltal a Horizont 2020 program általános céljához és prioritásaihoz való hozzájárulásra;

c)az innováció multidiszciplináris megközelítése, ideértve a technológiai, szociális és nem technológiai megoldások integrálását;

d)a partnerség képessége arra, hogy fenntartható és hosszú távon önfenntartó finanszírozást biztosítson, beleértve a magánszektorból, az iparból és a szolgáltatásokból származó jelentős és egyre növekvő hozzájárulást;

e)a felsőoktatás, a kutatás és az innováció tudásháromszögében tevékenykedő szervezetek megfelelően kiegyensúlyozott részvétele a partnerségben;

f)az érintett ágazatnak megfelelő, a szellemi tulajdon kezeléséről készített terv bemutatása, amely magában foglalja annak leírását is, ahogyan a különböző partnerszervezetektől származó hozzájárulásokat figyelembe vették;

g)a magánszektor részvételét és a vele való együttműködést támogató intézkedések, beleértve a pénzügyi ágazatot és különösen a kkv-ket, valamint az induló vállalkozások, a hasznosító (spin-off) vállalkozások és a kkv-k létrehozását a TIT-ek tevékenységeiből származó eredmények kereskedelmi hasznosítására való tekintettel;

h)adott esetben készség a lakossággal és a harmadik ágazatokkal való kapcsolatfelvételt és együttműködést célzó konkrét intézkedések megtételére;

i)készség a TIT-eken kívüli egyéb szervezetekkel és hálózatokkal való együttműködésre a bevált gyakorlatok megosztása és a kiválóság érdekében;

j)készség az uniós és egyéb releváns kezdeményezésekkel való szinergiák létrehozására irányuló konkrét javaslatok kidolgozására.

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 6. pont, d) alpont

ð új szöveg

(3)    A TIT létrehozásához minimumkövetelmény legalább három, három különböző tagállamban alapított ð független ï szervezet részvétele. E partnerszervezeteknek a(z) 1290/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 19 8. cikke értelmében egymástól függetlennek kell lenniük..

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 6. pont, e) alpont

ð új szöveg

(4)    A (3) bekezdésben meghatározott feltétel mellett a TIT-et alkotó partnerszervezetek legalább kétharmadának a tagállamokban alapított szervezetnek kell lennie. Minden TIT-ben legalább egy felsőoktatási intézménynek ð , egy kutatószervezetnek ï és egy magáncégnek kell részt kell vennie.

ê 1292/2013/EK 1. cikk 6. pont, f) alpont

ð új szöveg

(5)    Az EIT az új TIT-ek kiválasztására irányuló eljárás megkezdését megelőzően elfogadja és közzéteszi a TIT-ek tevékenységének finanszírozására, felügyeletére nyomon követésére és értékelésére vonatkozó kritériumokat és eljárásokat. Az érintett felek fóruma keretében egyedi összetételben ülésező tagállami képviselőknek ð a 6. cikk k) pontjában említett csoportjaï ezekről haladéktalanul tájékoztatást kapnak.

ê 1292/2013/EK 1. cikk, 7. pont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

10.7a. cikk

A TIT-ek értékelésének és felügyeletének nyomon követésének alapelvei

Az EIT a – többek között 1291/2013/EU rendeletben ð a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogramban ï és az innovációs tervben meghatározott – kulcs-teljesítménymutatók mutatók alapján a Bizottsággal ð szorosan ï együttműködve megszervezi az egyes TIT-ek teljesítményének, eredményeinek és hatásának folyamatos nyomon követését felügyeletét és időszakos külső értékelését. E nyomon követés felügyelet és értékeléseki intézkedések eredményeiről tájékoztatni kell az Európai Parlamentet és a Tanácsot, és azokat közzé kell tenni.

11.7b. cikk

A TIT működésének időtartama, folytatása és megszűnése

(1)    A folyamatos felügyelet és az időszakos értékelések eredményének, valamint az adott területek sajátosságainak függvényében a TIT-ek általánosságban 7–15 éves időszakra jönnek létre.

ê 1292/2013/EK 1. cikk, 7. pont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(2)(1)    ð A költségvetési rendelet 130. cikke (4) bekezdésének c) pontjától eltérve, ï aAz EIT hétéves kezdeti időszakra partnerségi keretmegállapodást köthet az egyes TIT-ekkel.

(3)(2)    ð Az átfogó félidős felülvizsgálat eredményére is figyelemmel, a hétéves kezdeti időszak lejárt előtt ï aAz igazgatótanács határozhat úgy, hogy – a 19. cikkben megállapított pénzügyi keretösszeg határain belül – Ö a kezdeti időszakon túl Õmeghosszabbítja a valamely TIT-tel kötött partnerségi keretmegállapodást ð egy további, legfeljebb hétéves időszakra vagy megszünteti az EIT pénzügyi hozzájárulását vagy nem hosszabbítja meg a partnerségi keretmegállapodást. Az igazgatótanács figyelembe veszi különösen a TIT pénzügyi fenntarthatóságának elért szintjét, valamint azt, hogy mennyire képes nyitottságot biztosítani új tagok felé, továbbá ï a 19. 20. cikkben megállapított uniós pénzügyi ð hozzájárulást ï , ha ez a legmegfelelőbb mód az EIT céljainak elérésére ð és relevanciát ï , ha ez a legmegfelelőbb mód az EIT céljainak elérésére ð tekintetében ï.

(4)(3)    Abban az esetben, ha egy TIT értékelése nem mutat megfelelő eredményeket ð vagy európai hozzáadott értéket ï, az igazgatótanács megteszi a szükséges intézkedéseket, beleértve az TIT Ö EIT Õ pénzügyi támogatásának Ö hozzájárulásának Õ csökkentését, módosítását vagy visszavonását, illetve a Ö partnerségi keretmegállapodás Õ megállapodás megszüntétését felbontását.

ò új szöveg

(4)    A partnerségi keretmegállapodás 14. évének lejárta előtt végzett záró felülvizsgálat eredményére is figyelemmel az EIT együttműködési megállapodást köthet a TIT-ekkel.

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

12.8. cikk

Oklevelek és diplomák

(1)    A 6. 7. cikk (1) bekezdésének c) pontjában említett felsőoktatási tevékenységekhez kapcsolódó okleveleket és diplomákat a részt vevő felsőoktatási intézmények adják ki a nemzeti szabályoknak és akkreditációs eljárásoknak megfelelően. Az EIT és a TIT-ek közötti ð partnerségi keretmegállapodásoknak és támogatási ï megállapodásnak Ö megállapodásoknak Õ rendelkeznieük kell arról, hogy ezek az oklevelek és diplomák EIT-okleveleknek és -diplomáknak is nevezhetők.

(2)    Az EIT ösztönzi a részt vevő felsőoktatási intézményeket, hogy:

a)közösen vagy párhuzamosan adjanak ki okleveleket és diplomákat, hangsúlyozva ezzel a TIT-ek integrált jellegét. Ezeket azonban egyetlen felsőoktatási intézmény is kiadhatja;

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 8. pont

baa)terjesszék a horizontális kérdésekkel kapcsolatos bevált gyakorlatokat;

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

cb)vegyék figyelembe:

i.a Szerződés 149. Ö 165. Õ és 150. Ö 166. Õ cikkének megfelelően hozott közösségi Ö uniós Õ intézkedéseket;

ii.az európai felsőoktatási térség keretében hozott intézkedéseket.

13.9. cikk

Az EIT Ö működési Õ függetlensége és az Ö uniós Õ közösségi, tagállami vagy kormányközi intézkedésekkel való összhang

(1)    Az EIT a nemzeti hatóságoktól függetlenül és külső befolyástól mentesen végzi tevékenységét.

(2)    Az EIT tevékenységéneke összhangban kell állnia az közösségi Ö uniós Õ szinten végrehajtandó – különösen a felsőoktatás, a kutatás és az innováció területére vonatkozó – egyéb intézkedésekkel és eszközökkel.

(3)    Az EIT-nek megfelelő módon figyelembe kell vennie veszi a regionális, nemzeti és kormányközi szintű politikákat és kezdeményezéseket a legjobb gyakorlatok, jól megalapozott elképzelések és a meglévő erőforrások hasznosítása érdekében.

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

14.11. cikk

Jogállás

(1)    Az EIT közösségi Ö uniós Õ szerv és jogi személyiséggel rendelkezik. Valamennyi tagállamban a nemzeti jog által a jogi személyeknek biztosított legteljesebb jogképességgel rendelkezik. Különösen, ingó és ingatlan vagyont szerezhet és idegeníthet el, továbbá bíróság előtt eljárhat.

(2)    Az Európai Közösségek Ö Unió Õ kiváltságairól és mentességeiről szóló Ö 7. Õ jegyzőkönyvet az EIT-re is alkalmazni kell.

15.12. cikk

Felelősség

(1)    Az EIT a kötelezettségei teljesítéséért kizárólagos felelősséggel tartozik.

(2)    Az EIT szerződéses jogviszonyból eredő felelősségére nézve az adott szerződés vonatkozó rendelkezései és az adott szerződésre alkalmazandó jog az irányadó. Az EIT által megkötött szerződések választottbírósági kikötései alapján a felmerülő jogvitákban az Európai Bíróság rendelkezik joghatósággal.

(3)    Nem szerződéses jogviszonyból eredő felelősség esetén az EIT a tagállamok jogában közös általános elveknek megfelelően megtéríti az általa vagy alkalmazottai által a feladataik teljesítése során okozott károkat.

Az ilyen károk megtérítésére vonatkozó jogviták tekintetében az Európai Bíróság rendelkezik joghatósággal.

(4)    Az EIT-nek a (2) és (3) bekezdésben említett felelősséggel összefüggő kifizetései és az ezzel kapcsolatban keletkező költségek és kiadások az EIT kiadásainak minősülnek, és azokat az EIT forrásaiból kell fedezni.

(5)    Az EIT ellen indított peres eljárásokban a Szerződés 230. Ö 263. Õ és 232. Ö 265. Õ cikkében előírt feltételek szerint az Európai Bíróság rendelkezik joghatósággal.

16.13. cikk

Átláthatóság és a dokumentumokhoz való hozzáférés

(1)    Az EIT ð és a TIT-ek ï biztosítják garantálja, hogy tevékenységeiket nagy fokú átláthatósággal végziezzék. Az EIT ð és a TIT-ek ï különösen létrehoznak egy hozzáférhető, ingyenes weboldalt, amely tájékoztatást nyújt az EIT és az egyes TIT-ek tevékenységéeikről.

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 10. pont

(2)    Az EIT az első TIT-ek kiválasztását célzó pályázati felhívás kiírása előtt nyilvánosságra hozza eljárási szabályzatát, a 2.1. cikk (1) bekezdésében említett külön pénzügyi szabályzatát, valamint a TIT-ek kiválasztásának a 9.7. cikkben említett részletes kritériumait.

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(3)    Az EIT haladéktalanul közzéteszi a 18.15. cikkben említett hároméves gördülő munkaprogramját ð egységes programozási dokumentumát ï és ð konszolidált ï éves a tevékenységiéről szóló éves jelentését.

(4)    Az (5) és (6) bekezdés sérelme nélkül, az EIT harmadik személyek számára nem fedheti fel a tudomására hozott azon információkat, amelyek tekintetében bizalmas kezelést kérelmeztek, és e kérelem indokolt.

(5)    Az EIT szerveinek tagjaira a Szerződés 287. Ö 339. Õ cikkében említett titoktartási kötelezettség vonatkozik.

Az EIT által e rendeletnek megfelelően gyűjtött adatok az (EU) 2018/1725 európai parlamenti és tanácsi rendelet 20 személyes adatok közösségi intézmények és szervek által történő feldolgozása tekintetében az egyének védelméről, valamint az ilyen adatok szabad áramlásáról szóló, 2000. december 18-i 45/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 21 hatálya alá tartoznak.

(6)    Az EIT birtokában lévő dokumentumokra azEurópai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló, 2001. május 30-i 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 22 alkalmazandó. Az igazgatótanács az EIT létrejöttétől számított legkésőbb hat hónapon belül elfogadja az ezen rendelet alkalmazásához szükséges gyakorlati intézkedéseket.

(7)    Az EIT hivatalos dokumentumait és kiadványait az Európai Gazdasági Közösség által használt nyelvek meghatározásáról szóló, 1958. április 15-i 1. Ö tanácsi Õ rendelettelet 23 összhangban le kell fordítani ð alkalmazni kell az EIT-re ï . Az Ö EIT működéséhez Õ szükséges fordítói szolgáltatásokat az Európai Unió Szerveinek a 2965/1994/EK tanácsi rendelettel 24 létrehozott Fordítóközpontja biztosítja.

17.14. cikk



Pénzügyi források Ö A TIT-ek finanszírozása Õ

(1)    Az EIT-t a 19. cikkben megállapított, az Európai Unió általános költségvetéséből származó pénzügyi keretbe tartozó hozzájárulásból, és más köz- és magánforrásokból kell finanszírozni.

ê 1292/2013/EK 1. cikk, 11. pont, a) alpont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(1)(2).    A TIT-ek finanszírozását elsősorban a következő forrásokból kell biztosítani:

a)partnerszervezetek hozzájárulása, amely a finanszírozás jelentős forrását képezi;

b)a tagállamok, Ö társult országok vagy Õ harmadik országok vagy ezek hatóságainak önkéntes hozzájárulása;

c)nemzetközi szervek vagy intézmények hozzájárulásai;

d)a TIT-ek saját eszközei és tevékenysége, valamint szellemi tulajdonhoz fűződő jogokból származó jogdíjai révén nyert bevételek;

e)dotációs tőke, köztük az EIT-alapítvány által kezelt tőke;

f)magánszemélyek, intézmények, alapítványok vagy bármely más, nemzeti Ö a nemzeti jog alapján létrehozott Õ szerv hagyatékai, adományai, hozzájárulásai;

g)az EIT Ö pénzügyi Õ hozzájárulásai;

h)pénzügyi eszközök, köztük az Unió általános költségvetéséből finanszírozott eszközök.

A juttatások természetbeni juttatásokat is magukban foglalhatnak.

ê 294/2008/EK

(2)(3).    Az EIT finanszírozásához való hozzáférésre vonatkozó szabályokat az EIT-nek a 221. cikk (1) bekezdésében említett pénzügyi szabályzata határozza meg.

ò új szöveg

(3) Az egy pénzügyi évnél hosszabb időn átívelő intézkedések költségvetési kötelezettségvállalásai felbonthatók több évre esedékes éves részletekre, a TIT-ek évente megállapítandó becsült pénzügyi igényeinek megfelelő nyomon követésére is figyelemmel.

ê 1292/2013/EK 1. cikk, 11. pont, b) alpont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(4)    Az EIT TIT-eknek nyújtott fizetett Ö pénzügyi Õ hozzájárulása ð a TIT életének korai szakaszaiban ï 100 %-ig fedezheti a hozzáadott értéket teremtő TIT-tevékenységek elszámolható költségeit. ð Az ilyen hozzájárulások idővel fokozatosan csökkennek az innovációs tervben meghatározott társfinanszírozási rátáknak megfelelően. ï

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(5)    A TIT-ek vagy partnerszervezeteik közösségi Ö uniós Õ támogatásért Ö pénzügyi hozzájárulást Õ folyamodhatnakkérelmezhetnek, különösen az közösségi Ö uniós Õ programok és alapok keretében, azok szabályainak megfelelően, és az egyéb kérelmekkel azonos feltételek mellett. Ebben az esetben az ilyen Ö hozzájárulás Õ támogatás nem Ö fedezhet olyan költségeket, amelyek Õ fordítható az Európai Unió általános költségvetéséből Ö más uniós program keretében Õ már finanszírozásban részesültek támogatásban részesülő tevékenységekre.

ê 1292/2013/EK 1. cikk, 11. pont, c) alpont

(6)    Az EIT-hozzájárulás átlagosan nem haladhatja meg a TIT-ek teljes finanszírozásának 25 %-át.

ò új szöveg

(6)    A partnerszervezetek által a TIT-ek finanszírozásához nyújtott hozzájárulások megállapítása az e cikk (4) bekezdésében említett társfinanszírozási rátáknak megfelelően történik, és e hozzájárulások tükrözik a TIT-ek pénzügyi fenntarthatóságra vonatkozó stratégiáját.

ê 1292/2013/EK 1. cikk, 11. pont, c) alpont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(7)    Az EIT versenyalapú felülvizsgálati Ö elosztási Õ mechanizmust hoz létre pénzügyi hozzájárulása megfelelő részének a TIT-ek számára történő elkülönítésére Ö odaítélésére Õ. E mechanizmus magában foglalja a TIT-ek üzleti terveinek és folyamatos nyomon követéssel mért a folyamatos felügyelet során teljesítményének ð , és különösen a pénzügyi fenntarthatóság elérése terén tett előrelépésének ï értékelését.

ê 1292/2013/EK 1. cikk, 12. pont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

18.15. cikk

Programozás és jelentéstétel

(1)    Az EIT egy, az innovációs terv elfogadott változatán alapuló, alapján ð egységes programozási dokumentumot ï gördülő hároméves munkaprogramot fogad el, amely tartalmazza Ö a következőket: Õ

a) az EIT és a TIT-ek főbb prioritásaira és a tervezett kezdeményezésekre vonatkozó nyilatkozatot,;

b) valamint a finanszírozási igényekre és forrásokra vonatkozó becslést tartalmaz;

c) Ez a munkaprogram olyan megfelelő  eredményorientált megközelítést alkalmazó – mutatókat is magában foglal, amelyek a TIT-ek és az EIT által végzett tevékenységek felügyeletére vonatkoznak nyomon követése céljából Ö a hatásorientált Õ megközelítés alkalmazásával; Az előzetes gördülő hároméves munkaprogramot az EIT a Bizottságnak azon év december 31-ig nyújtja be, amely az adott hároméves munkaprogram hatályba lépését két évvel megelőzően ér véget (n-2 év). 

ò új szöveg

d) a pénzügyi szabályaiban megállapított egyéb elemek. 

ê 1292/2013/EK 1. cikk, 12. pont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

A Bizottság a munkaprogram benyújtásától számított három hónapon belül véleményezi a Horizont 2020 programban meghatározott konkrét EIT-célkitűzéseket, illetve azoknak az uniós politikákkal és eszközökkel fennálló kiegészítő jellegét. Az EIT megfelelően figyelembe veszi a Bizottság véleményét, és véleményeltérés esetén megindokolja saját álláspontját. Az EIT tájékoztatás céljából benyújtja a végleges munkaprogramot az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, a Bizottságnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak, valamint a Régiók Bizottságának. Az igazgató kérésre bemutatja a végleges munkaprogramot az illetékes európai parlamenti bizottságnak.

(2)    Az EIT ð konszolidált ï éves Ö tevékenységi Õ jelentést fogad el minden év június 30-ig. A jelentés Ö , amely Õ ismerteti Ö átfogó információkat tartalmaz Õ az előző naptári évben az EIT és a TIT által végzett tevékenységekről, valamintet és ð az EIT hozzájárulásáról a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogramhoz és ï Ö az unió innovációs, kutatási, oktatási politikájához és célkitűzéseihez. Továbbá Õ a megállapított célkitűzések, mutatók és menetrend vonatkozásában értékeli az eredményeket, a végrehajtott tevékenységekkel kapcsolatos kockázatokat, a forrásfelhasználást és az EIT általános működését. ð A konszolidált éves tevékenységi jelentés az EIT pénzügyi szabályaival összhangban további átfogó információkat tartalmaz. ï Az EIT benyújtja az éves jelentést az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, továbbá legalább évente egyszer tájékoztatja ezeket az intézményeket az EIT tevékenységéről, valamint a Horizont 2020 programhoz és az uniós innovációs, kutatási és oktatási szakpolitikákhoz és célkitűzésekhez nyújtott hozzájárulásáról.

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

19.16. cikk

Az EIT nyomon követése felügyelete és értékelése

(1)    Az EIT gondoskodik arról, hogy tevékenységeit, beleértve a TIT-ek által irányított tevékenységeket is, folyamatosan és rendszeresen nyomon kövessék felügyelet alatt álljanak, és azokról rendszeres időközönként ð pénzügyi szabályaival összhangban ï független értékelés készüljön annak érdekében, hogy biztosítani lehessen az eredmények legjobb minőségét, a tudományos kiválóságot és a források leghatékonyabb felhasználását. Az értékelés eredményét nyilvánosságra kell hozni.

(2)    2011 júniusáig, majd az új pénzügyi keret hatálybalépését követően háromévente Aa Bizottság ð a pénzügyi szabályokkal összhangban nyílt eljárás alapján kiválasztott független szakértők segítségével ï gondoskodik az EIT értékeléséről Ö értékeléseiről Õ . Ennek alapját független, külső értékelés képezi, és Ö A fenti értékelések Õ azt vizsgáljáka, hogy az EIT hogyan teljesíti feladatát,. Az értékelés kiterjednek az EIT és a TIT-ek valamennyi tevékenységére, és értékelik az EIT ð európai ï hozzáadott értékét, az általa folytatott tevékenységek hatását, eredményességét, fenntarthatóságát, hatékonyságát és relevanciáját, valamint a felsőoktatás, kutatás és innováció támogatását célzó, ð releváns ï meglévő nemzeti és közösségi Ö uniós Õpolitikákkal való kapcsolatát ð koherenciájukat ï és/vagy kiegészítő jellegüket,ét értékeli ð ideértve a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogram egyéb részeivel való szinergiákat is ï. Az értékelésnek Ö értékeléseknek Õ európai és nemzeti szinten egyaránt figyelembe kell venniüke az érdekeltek szempontjait, ð és azokat fel kell használni a bizottsági programoknak a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogramban előírt értékeléseihez ï .

ê 1292/2013/EK 1. cikk, 13. pont, b) alpont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

(3)(2a).    A Bizottság ð átlátható eljárás alapján kiválasztott ï független szakértők segítségével további értékeléseket végezhet a stratégiai szempontból releváns témákról annak érdekében, hogy megvizsgálja, mennyire haladt előre az EIT a kitűzött célok elérésében, meghatározza a tevékenységek végrehajtásához hozzájáruló tényezőket és azonosítsa a bevált gyakorlatokat. A fentiek elvégzése Ö A fenti további értékelések elvégzése Õ során a Bizottság teljes körűen mérlegeli az EIT-re és a TIT-ekre gyakorolt igazgatási hatást.

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

(4)(3).    A Bizottság az Ö értékelések Õ értékelés eredményeit, Ö megfigyeléseivel együtt Õ saját véleményét , valamint szükség esetén az e rendelet módosítására vonatkozó javaslatait továbbítja Ö megküldi Õ az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak, valamint a Régiók Bizottságának. Az igazgatótanács az EIT programjaiban és a műveleteiben kellően figyelembe veszi az értékelés megállapításait.

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

18. cikk

Kezdeti fázis

(1)    Az igazgatótanács a megalakulását követő tizenkét hónapon belül benyújtja az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és a Bizottságnak az első hároméves gördülő munkaprogram 15. cikk a) pontjában említett tervezetét. Az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság, a tervezet kézhezvételét követő három hónapon belül véleményt fogalmazhat meg az igazgatótanácsnak a tervezetben foglalt bármely kérdésről. Amennyiben az EIT-hez ilyen véleményt juttatnak el, arra az igazgatótanács három hónapon belül válaszol, válaszában megjelölve a prioritásokban és a tervezett tevékenységekben végrehajtott változtatásokat.

(2)    Az igazgatótanács megalakulásától számított tizennyolc hónapon belül az EIT a 7. cikkben meghatározott kritériumoknak és eljárásoknak megfelelően két vagy három TIT-et választ és jelöl ki.

(3)    Az EIT által készített tervezet alapján a Bizottság 2011 végéig benyújtja az első innovációs tervre vonatkozó javaslatot az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

Az innovációs terveknek a 17. cikk szerinti tartalmán kívül az első innovációs tervnek a következőket is tartalmaznia kell:

a)az EIT működésére vonatkozó részletes előírások és feladatmeghatározás;

b)az igazgatótanács és a TIT-ek közötti együttműködés részletes szabályai;

c)a TIT-ek finanszírozásának részletes szabályai.

(4)    Az első innovációs tervnek a 17. cikk (4) bekezdése szerinti elfogadását követően az igazgatótanács a 6. és 7. cikk rendelkezései alapján további TIT-eket választhat és jelölhet ki.

ê 1292/2013/EK 1. cikk, 15. pont (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

20.19. cikk

Költségvetési kötelezettségvállalások Ö Az EIT költségvetése Õ

(1)    A Horizont 2020 programból e rendelet végrehajtására fordítandó pénzügyi keretösszeg a 2014. január 1-jétől2020. december 31-ig tartó időszakra 2711,4 millió EUR folyó áron.

ò új szöveg

(1)    Az EIT bevétele tartalmazza az Unió hozzájárulását. Az EIT költségvetése más magán- és állami finanszírozásból származó hozzájárulást is tartalmazhat. 

Az uniós hozzájárulás nyújtható a kutatást és innovációt támogató uniós keretprogramból és egyéb uniós programból nyújtott pénzügyi hozzájárulás révén, a vonatkozó TPK-ban meghatározott összegek sérelme nélkül. 

ê 1292/2013/EK 1. cikk, 15. pont

ð új szöveg

(2)    Ez az összeg az elsődleges hivatkozási alapot jelenti a költségvetési eljárás során az Európai Parlament és a Tanács számára az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság között létrejött, a költségvetési fegyelemről, a költségvetési kérdésekben folytatott együttműködésről, valamint a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról szóló, 2013. december 2-i intézményközi megállapodás 25 17. pontja értelmében.

(2)(3).    Az éves előirányzatokat az Európai Parlament és a Tanács engedélyezi a pénzügyi keretösszeg határain belül. Az EIT által a TIT-eknek nyújtott pénzügyi hozzájárulást e pénzügyi keretösszegen belül ð az (1) bekezdésben említett uniós hozzájárulásból ï kell biztosítani.

ê 294/2008/EK

ð új szöveg

21.20. cikk

Az éves költségvetés elkészítése és elfogadása

(1)    ð Az EIT költségvetésének tartalmát és struktúráját pénzügyi szabályaival összhangban kell megállapítani. ï Az EIT kiadásai magukban foglalják a személyzeti, adminisztratív, infrastrukturális és működési költségeket. Az adminisztratív kiadásokat minimális szinten kell tartani.

(2)    A pénzügyi év a naptári évnek felel meg.

(2)(3).    Az igazgató a következő pénzügyi évre vonatkozóan az EIT bevételeiről és kiadásairól becslést készít, amelyet továbbít az igazgatótanácsnak.

(4)    A bevételeknek és kiadásoknak egyensúlyban kell állniuk egymással.

ê 1292/2013 1. cikk, 16. pont, a) alpont

ð új szöveg

(3)(5).    Az igazgatótanács a létszámtervvel és az előzetes, hároméves gördülő munkatervvel együtt elfogadja az ð EIT bevételeit és kiadásait tartalmazó előirányzat-tervezetet ï becsléstervezetet, és n-2 év december 31-ig ð az egységes programozási dokumentum részeként, az EIT pénzügyi szabályaiban meghatározott időpontig ï továbbítja azokat ð az Európai Parlamenthez, a Tanácshoz és ï a Bizottsághoz.

ê 1292/2013 1. cikk, 16. pont, b) alpont

(6)    A becslés alapján a Bizottság beépíti az Unió általános költségvetés-tervezetébe az általa szükségesnek ítélt, általános költségvetésből nyújtandó támogatás becsült összegét.

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

(7)    A költségvetési hatóság engedélyezi az EIT részére a támogatásra vonatkozó előirányzatokat.

(4)(8).    Az igazgatótanács elfogadja el az EIT költségvetését, amely az Európai Unió általános költségvetésének végleges elfogadását követően válik véglegessé. Amennyiben szükséges, az EIT költségvetését megfelelően ki kell igazítani.

(5)(9).    Az igazgatótanács a lehető leghamarabb értesíti a költségvetési hatóságot az olyan projektek megvalósítására irányuló szándékáról, amelyek jelentős pénzügyi hatást gyakorolhatnak az EIT költségvetésének finanszírozására és különösen az olyan, ingatlannal kapcsolatos projektekről, mint például épületek bérbevétele vagy megvásárlása. Erről tájékoztatja a Bizottságot.

(6)(10).    A költségvetés bármilyen jelentős módosítására ugyanezt az eljárást kell alkalmazni.

22.21. cikk

A költségvetés végrehajtása és ellenőrzése

(1)    Az EIT Ö a költségvetési rendelet Õ az 1605/2002/EK, Euratom rendelet 185. cikkének (1) bekezdésével 70. cikkének (3) bekezdésével összhangban elfogadja el a pénzügyi szabályzatát. E szabályok nem térhetnek el a 2343/2002/EK, Euratom rendelettől, kivéve, amennyiben az EIT különös működési szükségletei ezt megkívánják és a Bizottság előzetes hozzájárulásával. Figyelembe Ö Kellően figyelembe Õ kell venni, hogy megfelelő működésbeli rugalmasságra van szükség ahhoz, hogy az EIT megvalósíthassa céljait, és magánszektorbeli partnereket vonzzon és tartson meg tudjon szerezni, illetve meg tudja tartani azokat.

ê 1292/2013 1. cikk, 17. pont, a) alpont

ð új szöveg

(2)(1a).    ð A kutatást és innovációt támogató uniós keretprogramból ï aAz EIT-hez való pénzügyi hozzájárulás megvalósítása a 1290/2013/EU rendeletnek, valamint a 1291/2013/EU rendeletnek ð a szóban forgó programok szabályainak ï megfelelően történik.

ê 294/2008/EK

(3)(2).    Az EIT költségvetését az igazgató hajtja végre.

(4)(3).    Az EIT beszámolóját össze kell vonni a Bizottság beszámolójával.

ê 1292/2013 1. cikk, 17. pont, b) alpont

(4)    A Tanács ajánlása alapján az Európai Parlament az n+2 év május 15. előtt az n évre vonatkozóan felmentést ad az igazgatónak az EIT-költségvetés végrehajtása tekintetében.

ê 294/2008/EK (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

23.22. cikk

Az Közösség Ö Unió Õ pénzügyi érdekeinek védelme

(1)    A csalás, korrupció és egyéb jogellenes tevékenységek elleni küzdelem érdekében az EIT-re teljes egészében alkalmazni kell az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról szóló, 1999. május 25-i 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletet 26  a 883/2013/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendeletet 27 .

(2)    Az EIT csatlakozik az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Közösségek Bizottsága közötti, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) belső vizsgálatairól szóló, 1999. május 25-i intézményközi megállapodáshoz 28 . A csatlakozást az igazgatótanács hagyja jóvá, és elfogadja az OLAF belső vizsgálatainak elvégzéséhez szükséges intézkedéseket.

(3)    Az EIT által elfogadott valamennyi határozatban és megkötött szerződésben ð partnerségi keretmegállapodásban vagy támogatás megállapodásban ï kifejezetten elő kell írni, hogy az OLAF és a Számvevőszék jogosult helyszíni iratellenőrzést tartani az közösségi Ö uniós Õ finanszírozásban részesülő valamennyi szerződő félnél és alvállalkozónál, beleértve a végső kedvezményezettek helyiségeiben folytatott ellenőrzést is.

ê 1292/2013/EU, 1. cikk, 19. pont

ð új szöveg

24.22a. cikk

Az EIT megszüntetése

Az EIT megszüntetése esetén felszámolása a Bizottság felügyelete alatt történik, az alkalmazandó jogszabályokkal összhangban. A TIT-ekkel kötött ð partnerségi keretmegállapodások vagy támogatási ï megállapodások és az EIT-alapítványt létrehozó jogszabály meghatározzák az ilyen helyzetben alkalmazandó rendelkezéseket.

ê 294/2008/EK

ð új szöveg

25.23. cikk

Alapszabály

Az EIT mellékletben foglalt alapszabályaát elfogadásra kerül az I. melléklet ð tartalmazza ï.

ò új szöveg

26. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 294/2008/EK rendelet hatályát veszti.

A hatályon kívül helyezett rendeletekre történő hivatkozásokat erre a rendeletre való hivatkozásnak kell tekinteni és a III. mellékletben szereplő megfelelési táblázattal összhangban kell értelmezni.

ê 294/2008/EK

27.24. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök



PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.    A javaslat/kezdeményezés címe

1.2.    Az érintett szakpolitikai terület(ek) (Programklaszter)

1.3.    A javaslat/kezdeményezés a következőre irányul:

1.4.    A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.4.1.    Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek) a kezdeményezés végrehajtásának részletes ütemtervével

1.4.2.    Az Unió részvételéből származó hozzáadott érték (adódhat többek között a koordinációból eredő előnyökből, a jogbiztonságból, a fokozott hatékonyságból vagy a kiegészítő jellegből). E pontban „az Unió részvételéből származó hozzáadott érték” azt az uniós részvételből adódó értéket jelenti, amely többletként jelentkezik ahhoz az értékhez képest, amely a tagállamok egyedüli fellépése esetén jött volna létre.

1.4.3.    Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

1.4.4.    Egyéb releváns eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

1.5.    Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

1.6.    Tervezett irányítási módszer(ek)

1.7.    Tervezett irányítási módszer(ek)

2.    IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

   2.1.    A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

   2.2.    Irányítási és kontrollrendszer(ek)

   2.2.1.    Az irányítási módszer(ek), a finanszírozás végrehajtási mechanizmusai, a kifizetési módok és a javasolt kontrollstratégia indokolása

   2.2.2.    A felismert kockázatokkal és a csökkentésükre létrehozott belső kontrollrendszerekkel kapcsolatos információk

   2.2.3.    A kontroll költséghatékonyságának becslése és indokolása (a „kontroll költségei ÷ a kezelt kapcsolódó források értéke” hányados) és a hibakockázat várható szintjeinek értékelése (kifizetéskor és záráskor)

   2.3.    A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

3.    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

   3.1.    A többéves pénzügyi keret fejezete és a költségvetés javasolt új kiadási tétele/tételei

   3.2.    A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

   3.2.1.    A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

   3.2.2.    Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

   3.2.3.    Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

   3.3.    A bevételre gyakorolt becsült hatás

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.    A javaslat/kezdeményezés címe

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet módosítása, valamint

Az Európai Parlament és a Tanács határozata az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó stratégiai innovációs tervének létrehozásáról

1.2.    Az érintett szakpolitikai terület(ek) (Programklaszter)

Európai horizont kutatási és innovációs keretprogram (2021–2027)

1.3.    A javaslat/kezdeményezés a következőre irányul:

 új intézkedés 

 kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedés 29  

X jelenlegi intézkedés meghosszabbítása 

 egy vagy több intézkedés összevonása vagy átalakítása egy másik/új intézkedéssé 

1.4.    A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.4.1.    Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)    a kezdeményezés végrehajtásának részletes ütemtervével

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) az Európai horizont keretprogramra (2021–2027) irányuló bizottsági javaslat szerves részét képezi az „Innovatív Európa” pillérében, de külön jogalappal rendelkezik (az EIT-rendelet).

Az Európai horizont keretprogramról szóló javaslat 30 megerősítette, hogy az EIT és a TIT-ek fontos szerepet játszanak az EU innovációra vonatkozó stratégiai prioritásainak megvalósításában, illetve jelentősen hozzájárulnak ahhoz. A javaslat kiterjed az EIT 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó költségvetésére 31 , hatályára, hozzáadott értékére és fő tevékenységi területeire, egyúttal pedig kiemeli az EIT felülvizsgált szerepét, amelynek köszönhetően jobban hozzá tud járulni az Európai horizont keretprogram célkitűzéseihez.

A kezdeményezés célja, hogy az EIT-rendeletet összeegyeztethetővé tegye az Európai horizont keretprogrammal, és az elmúlt évek tanulságainak figyelembevételével javítsa az EIT működését. Célja továbbá, hogy új stratégiai innovációs tervet javasoljon, amely meghatározza az EIT 2021–2027-es időszakra vonatkozó stratégiáját és prioritásait, továbbá célkitűzéseit, kulcsfontosságú intézkedéseit, várt eredményeit és a szükséges forrásokat.

A 2021–2027-es időszakban az EIT átfogó küldetése az, hogy a tagállamok és az Unió innovációs képességének erősítésével hozzájáruljon Európa fenntartható gazdasági növekedéséhez és versenyképességéhez, még pedig azáltal, hogy előmozdítja és integrálja a legmagasabb színvonalú felsőoktatási, kutatási és innovációs folyamatokat.

Az EIT továbbra is elsősorban tudományos és innovációs társulásain (TIT-ek) – azaz egyedi társadalmi kihívások kezelésével foglalkozó nagy volumenű európai partnerségeken – keresztül működik. Tovább erősíti majd a TIT-eket körülvevő innovációs ökoszisztémákat azáltal, hogy elősegíti a tudásháromszög három oldalának integrációját. Mindegyik TIT megtartja az ún. helymegosztási központokon alapuló szervezeti felépítését; e helymegosztási központok a tudásháromszög szereplőit tömörítő földrajzi központok, amelyek földrajzi közelséget és szorosabb együttműködést tesznek lehetővé.

Az EIT olyan tevékenységeket fog végrehajtani, amelyek célja:

(1) Európa-szerte a fenntartható innovációs ökoszisztémák megerősítése;

(2) vállalkozói és innovációs készségek fejlesztésének előmozdítása az egész életen át tartó tanulás összefüggésében, valamint az uniós egyetemeknek a vállalkozói szellem előmozdítását célzó átalakítása;

(3) a globális kihívások kezelését célzó új megoldások piaci bevezetése;

Tevékenységeinek végrehajtása során az EIT szinergiákat fog kialakítani, és hozzáadott értéket fog teremteni az Európai horizont keretprogram keretében. A végrehajtás a TIT-ek támogatása és az EIT által koordinált tevékenységek révén valósul meg.

A TIT-ek támogatása:

Az EIT megszilárdítja a nyolc meglévő TIT-et azzal, hogy segíti, hogy növekedjenek és hatást fejtsenek ki, valamint végigkíséri a pénzügyi fenntarthatóságra való áttérésüket. Ez különösen vonatkozik a 2009-ben indított három TIT (az EIT Éghajlat, EIT Digital és EIT InnoEnergy) első hullámára, amelyek partnerségi keretmegállapodása 2024 után megszűnik.

Az EIT ezenkívül két új TIT-et fog indítani konkrét tematikus területeken a jövőben jelentkező globális társadalmi kihívások és igények kezelése céljából (2021-re és 2024-re tervezett pályázati felhívások).

Az EIT az alábbiak révén nyújt támogatást a tudásháromszög tevékenységeinek portfólióit vezető TIT-eknek:

1 – Oktatási és képzési tevékenységek erős vállalkozói összetevőkkel a tehetségek következő generációjának képzése céljából, ideértve az EIT-védjeggyel ellátott programok megtervezését és végrehajtását, különösen mester- és doktori szinten (EIT-védjegy);

2 – Innovációt támogató tevékenységek konkrét üzleti lehetőségeket kínáló termékek és szolgáltatások kifejlesztése céljából;

3 – Vállalkozások létrehozása és támogató tevékenységek, például olyan gyorsító rendszerek, amelyek segítik a vállalkozókat abban, hogy ötleteikből sikeres vállalkozásokat hozzanak létre, és felgyorsítják a növekedési folyamatot.

Az EIT által koordinált tevékenységek:

Az EIT támogatni kívánja, hogy a felsőoktatási intézmények jobban integrálódjanak az innovációs értékláncokba és ökoszisztémákba. Az EIT a TIT-eken keresztül támogatja, hogy a felsőoktatási intézmények és más kulcsfontosságú innovációs szereplők, mint például a vállalkozások, közös projektekben működjenek együtt a kapacitásfejlesztés stratégiai területein. A partnerek közös célokat tűznek ki, és kölcsönösen előnyös eredmények elérése érdekében együttműködnek. A fellépés biztosítja a következőket: inkluzív megközelítés a TIT-ek partnerein kívüli felsőoktatási intézmények bevonása érdekében; interdiszciplináris és ágazatközi megközelítés; valamint kapcsolat az Európai Bizottság intelligens szakosodási stratégiájával, releváns tematikus platformokkal és az EIT RIS-szel.

A regionális innovációs program és az EIT által koordinált új tevékenységek révén az EIT növelni fogja regionális innovációs hatókörét és a kapcsolódó hatást.

1.4.2.    Az Unió részvételéből származó hozzáadott érték (adódhat többek között a koordinációból eredő előnyökből, a jogbiztonságból, a fokozott hatékonyságból vagy a kiegészítő jellegből). E pontban „az Unió részvételéből származó hozzáadott érték” azt az uniós részvételből adódó értéket jelenti, amely többletként jelentkezik ahhoz az értékhez képest, amely a tagállamok egyedüli fellépése esetén jött volna létre.

Az uniós szintű fellépés okai (előzetes):

Az innovációs kihívások jellege és nagyságrendje megkívánja a szereplők és az erőforrások európai szintű mobilizálását, ami a határokon átnyúló együttműködés erősítésével oldható meg. Le kell bontani a tudományágak közötti és az értékláncok mentén épült válaszfalakat, és támogatni kell az ismeretek és a szaktudás tényleges kicserélése, valamint a vállalkozói tehetség kifejlődése és bevonzása szempontjából kedvező környezet kialakítását.

Az Európai horizont hatásvizsgálata konkrét strukturális hiányosságokat tárt fel az EU innovációs kapacitásában, amelyeket uniós szinten kell kezelni, és ez lesz az EIT által nyújtott hozzájárulások középpontjában. Az európai felsőoktatási intézményeknek ösztönözniük kell a vállalkozói készséget, le kell küzdeniük a tudományágak közötti határokat, és az ipar és a tudományos világ között erős, nem diszciplináris együttműködést kell intézményesíteniük. A vállalkozói tehetséggel rendelkező személyek elérése, amihez a szakmai szolgáltatásokhoz, tőkéhez és piacokhoz való uniós szintű hozzáférés párosul, valamint az innovációs kulcsszereplők összehozása egy közös cél érdekében az innovációs ökoszisztéma kialakításának kulcsfontosságú alkotóelemei. Unió-szerte össze kell hangolni a törekvéseket annak érdekében, hogy létrejöjjön az uniós szinten összekapcsolt vállalkozói klaszterek és ökoszisztémák kritikus tömege. A beavatkozás ilyen nagyságrendje és mértéke meghaladja azt a szintet, amelyre a tagállamok önmagukban képesek lennének, ezért uniós szintű beavatkozást igényel.

Az Unió számára várható hozzáadott érték (utólagos)

Az EIT várhatóan teljesíteni fogja a 2021–2027 közötti időszakra vonatkozóan az Európai horizont keretprogramra irányuló javaslatban felvázolt célkitűzéseit. Az EIT-be irányuló uniós beruházás konkrét előnyei a következőket eredményezik:

együttműködést és innovációt serkentő új környezetek létrehozása;

– a tudományos világ és a kutatási szektor innovációs képességeinek erősítése;

– új vállalkozói nemzedék;

– innovatív vállalkozások létrehozása és fejlesztése;

– az EIT innovációs tevékenységeinek kiterjedtebb regionális hatóköre.

1.4.3.    Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

Az EIT 2008-ben jött létre azzal a céllal, hogy az EU innovációs kapacitásának és teljesítményének javítása révén jelentős társadalmi kihívásokat kezeljen. Az EIT 2017-ben végzett félidős értékelése megállapította, hogy az EIT továbbra is nagyon releváns és egyértelmű uniós hozzáadott értéket képvisel. Nincs más olyan eszköz, amely az oktatási, kutatási, üzleti és egyéb érdekelt felek uniós szintű innovációs hálózatait építené ki.

Az EIT az üzleti szférából, a kutatás és az oktatás területéről érkező több mint 1200 partner részvételével létrehozta Európa innovációs ökoszisztémáját, 8 tudományos és innovációs társulás köré szerveződve, több mint 40 helymegosztási központtal. Az üzleti szférából (ipar, kkv-k és induló vállalkozások) érkező partnerek több mint 50 %-os aránya is azt mutatja, hogy az eszköz közel van a piachoz. Az EIT-közösség eredményei: több mint 600 új termék és szolgáltatás indult a piacon, több mint 1250 induló vállalkozás és innovatív vállalkozás részesült támogatásban, több mint 890 millió EUR összegű külső beruházásra került sor; és több mint 6 000 munkahely jött létre. Az EIT-védjeggyel ellátott mesterképzések mintegy 1700 diplomásának első csoportjai most lépnek be a munkaerőpiacra.

Az EIT független szervként való kialakítása lehetővé teszi, hogy rugalmas, önálló, üzletvezérelt és a döntéshozatalban agilis legyen. A támogatásnyújtás időtartama a „Horizont 2020” keretprogram átlag 6 hónapjához képest 4 hónap. A versenyeztetésen alapuló finanszírozásra, a pénzügyi fenntarthatóságra és az egyszerűsítésre vonatkozó szabályok innovációt mozdítanak elő a TIT-ekben. Az EIT igazgatási költségei nagyon alacsonyak, a teljes költségvetés kevesebb mint 2 % -át teszik ki, szemben a „Horizont 2020” keretprogram esetében jelentett átlag 4,6 %-kal.

A 2021–2027 közötti időszakra az EIT fő fejlesztései különösen a következőkre irányulnak:

– az eljárások további egyszerűsítése a TIT-ek hatékony irányítása céljából (pl. új társfinanszírozási mechanizmus bevezetése, a támogatások többéves jellege stb.);

– a felsőoktatási intézmények innovációs értékláncokba és ökoszisztémákba való hatékonyabb integrációjának támogatása;

– további globális kihívások kezelése 2 új TIT elindításával;

– a TIT-ek nyitottságának és átláthatóságának megerősítése, valamint összehangolásuk az Európai horizont keretprogramban az európai partnerségekre vonatkozóan javasolt új megközelítéssel;

– az EIT hatásának növelése regionális és helyi szinten, és különösen az alacsonyabb innovációs teljesítményű országokban

– az EIT fellépéseinek láthatóbbá tétele a tagállamokban és azokon túl;

– szinergiák és a kiegészítő jelleg növelése az Európai horizont keretprogram más eszközeivel, valamint egyéb uniós és tagállami eszközökkel.

1.4.4.    Egyéb releváns eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

Széles tevékenységi körére és sajátos szerepére építve az EIT megfelelő helyzetben van ahhoz, hogy szinergiákat teremtsen és kiegészítse a többi uniós programot vagy eszközt, többek között azáltal, hogy jobban támogatja a TIT-ek tervezési és végrehajtási tevékenységeit. Az alábbi nem kimerítő lista konkrét példákat tartalmaz arra, hogy az EIT közép és hosszú távon hogyan járul hozzá szinergiák megteremtéséhez az Európai horizont keretprogramon belül és azon túl.

Európai horizont: Erős szinergiák várhatók az EIT és a teljes Európai horizont keretprogram között. Az EIC-vel való szinergiák kulcsfontosságúak lesznek az Innovatív Európa pillér hatása, valamint az ökoszisztémák számára nyújtott támogatás szempontjából.

A [Globális kihívások és ipari versenyképesség] pillér keretében az EIT TIT-jei révén európai partnerségekkel működhet együtt, missziókhoz járulhat hozzá, keresletoldali intézkedéseket támogathat, valamint hasznosítási szolgáltatásokat nyújthat a technológiatranszfer fellendítése és a tematikus klaszterek vagy más európai partnerségek által elért eredmények kereskedelmi hasznosításának felgyorsítása érdekében.

Erasmus: Az Erasmus és az EIT szinergiákat hoz létre közösségeik között. Az együttműködés arra irányul, hogy a TIT-ek partneroktatási és -képzési intézményeiben részt vevő hallgatók számára hozzáférést biztosítson a TIT-ek nyári egyetemeihez vagy egyéb releváns képzési tevékenységekhez (például a vállalkozói szellem és az innovációmenedzsment terén), valamint kapcsolatokat létesítsen a TIT-ek öregdiák-hálózatával.

Lehetőség szerint szinergiák jönnek majd létre az európai egyetemek kezdeményezéssel, és ez a rendszerszintű hatás elérése érdekében áramvonalasíthatná az EIT oktatási és képzési tevékenységeit.

Digitális Európa program A TIT-ek helymegosztási központjai együtt fognak működni az európai digitális innovációs központokkal, hogy támogassák az ipar és a közszféra szervezeteinek digitális átalakulását.

Kohéziós politikai alapok (különösen az ERFA és az esb+-alapok): Az EIT TIT-ek helymegosztási központjaik révén előmozdítják a tudásháromszög szereplői (oktatás, kutatás, vállalkozások) és az irányító hatóságok közötti regionális és régióközi együttműködést, szinergiában az Európai Bizottság régióközi együttműködés terén folytatott munkájával és a kapcsolódó intelligens szakosodási prioritásokkal kapcsolatos beruházásokkal.

InvestEU: Az EIT TIT-ek együttműködésre törekednek az InvestEU Tanácsadó Platformmal annak érdekében, hogy technikai támogatást és segítséget nyújtsanak a TIT-ek által támogatott vállalkozásoknak a projektek előkészítéséhez, fejlesztéséhez és végrehajtásához.

Kreatív Európa: A program egy, a kulturális és kreatív ágazatokkal foglalkozó jövőbeni TIT tevékenységeihez lesz kifejezetten releváns. A programmal erős szinergiák és komplementaritás jön létre olyan területeken, mint például a kreatív készségek, a munkahelyek és az üzleti modellek.


1.5.    Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

X határozott időtartam

X    időtartam: 2021.[1.1]-től 2027.[12.31]-ig

X    Pénzügyi hatás: 2021-től 2027-ig a kötelezettségvállalási előirányzatok esetében és 2021-től 2029-ig a kifizetési előirányzatok esetében.

 határozatlan időtartam

beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig

azt követően: rendes ütem

1.6.    Tervezett irányítási módszer(ek) 32  

 Bizottság általi közvetlen irányítás

◻ a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

   végrehajtó ügynökségen keresztül

 Megosztott irányítás a tagállamokkal

X Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

◻ harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek

◻ nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)

◻ az EBB és az Európai Beruházási Alap

X a költségvetési rendelet 70. és 71. cikkében említett szervek

◻ közjogi szervek

◻ magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak

◻ valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek

◻ az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

2.    IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.    A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések 

Gyakoriság és feltételek

Az EIT olyan értékelési és nyomonkövetési keretet fog alkalmazni, amely minden releváns szinten rugalmasságot tesz lehetővé, és koherenciát biztosít az Európai horizont keretprogram általános célkitűzéseivel és az elérni kívánt hatásokkal. A célkitűzések konzisztens, következetes és hatékony kezelése érdekében visszajelzési spirálok állnak majd rendelkezésre a Bizottság, az EIT és a TIT-ek között .

NYOMON KÖVETÉS

Az EIT nyomon követését az alábbi szinteken hozzák létre:

1. Az EIT elsődleges feladata lesz, hogy nyomon kövesse működési költségvetésének – főként a TIT-ek révén történő – végrehajtását. A Bizottság részt vesz az EIT által kidolgozott vagy alkalmazott valamennyi releváns hatásvizsgálati és nyomonkövetési eszköz közös tervezésében annak érdekében, hogy összeegyeztethetőséget és összhangot biztosítson a teljes Európai horizont keretprogram nyomonkövetési rendszerével, ideértve a főbb hatásútvonalakat, az európai partnerségekre irányadó kritériumrendszert és a stratégiai tervezési folyamatot is.

Az EIT feladata lesz a TIT-ek operatív teljesítményének és eredményeinek rendszeres nyomon követése, valamint nyomonkövetési rendszerének folyamatos kiigazítása. E nyomon követés eredményei beépülnek majd a TIT-ek üzleti tervezési folyamataiba és az EIT döntéshozatalába a költségvetés elosztása, valamint a partnerségi keretmegállapodások és a TIT-ekkel mint kedvezményezettekkel kötött egyedi támogatási megállapodások előkészítése során.

2. Az EIT saját tevékenységeinek nyomon követése (a tevékenységek kimenetei, eredményei és hatásai) középtávra vonatkozó mennyiségi és minőségi mutatók alapján fog történni. Miután az EIT 2018 januárjában teljes pénzügyi autonómiát kapott, az EIT és a Bizottság (DG EAC) egyetértési megállapodást írtak alá, amely meghatározza a közöttük folyó együttműködés módozatait, valamint az Európai Unió általános költségvetéséből az EIT számára nyújtandó pénzügyi hozzájárulás részletes szabályait.

Az EIT tevékenységeinek e nyomon követése révén a mutatók elemzésével felmérhető, hogy mennyire valósult meg a stratégiai innovációs terv és az egységes programozási dokumentum. E nyomon követés felméri továbbá, hogy például az EIT hogyan teljesít a TIT-eknek való segítségnyújtás, az EIT által koordinált tevékenységekhez kapcsolódó projektek irányítása, a tudatosító és tájékoztató rendezvények intenzitása és hatóköre (a műhelymunkák és bevett gyakorlatokról tartott rendezvények száma), a terjesztés és nemzetközi tevékenységek, valamint az EIT-nek a tágabb értelemben vett európai szakpolitikai innovációs, kutatási és oktatási menetrendekre gyakorolt hatása tekintetében.

3.

Az EIT tevékenységeinek – ideértve a TIT-ek által irányított tevékenységeket is – időszakos értékelését a Bizottság 2023-ban és 2026-ban végzi el, az EIT-rendelettel és az Európai horizont keretprogramról szóló rendelettel összhangban. Ezek az értékelések felmérik az EIT-tevékenységek eredményességét, hatékonyságát, relevanciáját, koherenciáját és uniós hozzáadott értékét. Az értékelések független külső értékeléseken alapulnak, és az EIT és a program más részei közötti szinergiák biztosítása érdekében beépülnek majd az Európai horizont keretprogram átfogó félidős és utólagos értékelésébe. A Bizottság emellett bármikor további értékeléseket végezhet a stratégiai jelentőségű témákról vagy kérdésekről. Az EIT által tervezett tevékenységek más uniós programokkal való szinergiáit az EIT egységes programozási dokumentumának Bizottság általi értékelése révén kell biztosítani.

JELENTÉSTÉTEL

Az EIT az Európai Unió költségvetéséből támogatásban részesülő uniós szerv. A pénzügyi irányítás és ellenőrzés szempontjából az EIT-t a Szerződés által létrehozott más testületekhez hasonlóan kell kezelni. Ezt azt jelenti, hogy az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság között a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról szóló intézményközi megállapodás 33 vonatkozik az EIT-re.

. A nyomonkövetési rendszer végrehajtására vonatkozó jelentéstételt illetően:

Az EIT által évente elfogadott egységes programozási dokumentum többéves (n+3. év) munkaprogramot és éves (n+1. év) munkaprogramot tartalmaz. E munkaprogramok meghatározzák az n+1. évtől az n+3. évig tartó időszakra vonatkozó átfogó stratégiai programozást, beleértve a célkitűzéseket, a várt eredményeket, továbbá a célkitűzések és eredmények elérésének nyomon követését szolgáló teljesítménymutatókat. Ezen túlmenően az egységes programozási dokumentum tartalmazza többek között a következőket: a bevételeire és kiadásaira vonatkozó becslés; forrásprogramozási dokumentum; az uniós szerv ingatlanpolitikájára vonatkozó információk; hatékonyságnövelésre és szinergiákra vonatkozó stratégia; a szervezeti irányításra és a belső kontrollrendszerekre vonatkozó stratégia, amely magában foglalja a legutóbb aktualizált csalásellenes stratégiát, valamint az összeférhetetlenség, a szabálytalanságok és a csalások megelőzésére irányuló intézkedéseket.

• Az előző (n-1.) évre vonatkozó éves tevékenységi jelentés tartalmazni fogja az n-1. évre vonatkozó nyomonkövetési folyamat eredményeit, és ismerteti, hogyan és milyen mértékben sikerült elérni a célkitűzéseket. Az éves tevékenységi jelentésnek figyelembe kell vennie a TIT-ek előző (n-1.) évi tevékenységeiről készített költség- és teljesítési jelentéseket.

A TIT-ek jelentéstételi feltételeit a partnerségi keretmegállapodás és az éves támogatási megállapodások (teljesítési és költségjelentések) keretében határozták meg. A hatékonyság és a költséghatékonyság növelése érdekében, valamint az EIT által a támogatási megállapodások TIT-ek általi végrehajtása során szerzett tapasztalatok alapján számos egyszerűsítési intézkedésre fog sor kerülni a támogatáskezelési folyamatban, aminek fő célja a TIT-ek adminisztratív munkaterhének csökkentése és az összegyűjtött adatok minőségének javítása.

2.2.    Irányítási és kontrollrendszer(ek)

2.2.1.    Az irányítási módszer(ek), a finanszírozás végrehajtási mechanizmusai, a kifizetési módok és a javasolt kontrollstratégia indokolása

Mivel az EIT az Európai horizont keretprogramba teljes mértékben integrálódott szerv, a finanszírozás végrehajtási mechanizmusai, a kifizetési módok és a javasolt ellenőrzési stratégia összhangban állnak az Európai horizont keretprogramban szereplőkkel annak biztosítása céljából, hogy a kedvezményezettekre és az érdekelt felekre következetes megközelítés vonatkozzon a támogathatósági szabályok és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás tekintetében.

Az EIT 2014 és 2020 közötti teljesítménye következetesen 2 % alatti hibaaránnyal egyike a legjobbaknak a kutatási családban, és egyedi kialakítása miatt az alacsony hibaarányokat egy olyan ellenőrzési megközelítéssel ötvözi, amely a kiszervezés körültekintő alkalmazásával alacsony szinten tartja az ellenőrzési költségeket, miközben fenntartja a hatékonyságot és az eredményességet.

2.2.2.    A felismert kockázatokkal és a csökkentésükre létrehozott belső kontrollrendszerekkel kapcsolatos információk 

Figyelembe véve az európai költségvetés hatékony és eredményes kezelésének egyértelmű szükségességét, valamint a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás biztosítása érdekében az EIT olyan belső kontrollrendszert vezetett be, amely észszerű biztosítékot nyújt arra, hogy a többéves kiadási időszak során a hibaarány az Európai horizont keretprogramban javasolt határértékeken belül, sőt alatta maradjon.Az EIT belsőkontroll-kerete felhasználja továbbá a következőket: a Bizottság belsőkontroll-standardjai, az EIT saját eljárásai, a TIT-ek EIT által finanszírozott kiadásai 100 %-ának előzetes ellenőrzése, könyvvizsgálói igazolások, a költségelszámolási módszerek előzetes hitelesítése, a kérelmekből vett minta utólagos ellenőrzése, a projektek eredményei és a külső értékelés.

Az EIT rendelkezik az EIT feladatainak ellátásához szükséges szervezeti felépítéssel, belső irányítási és kontrollrendszerekkel és eljárásokkal. Ezt a Bizottság által meghatározott egyenértékű standardok alapján az igazgatótanács által elfogadott standardoknak megfelelően végezték el, és kellően figyelembe vették az irányítási környezettel és a finanszírozott intézkedés természetével kapcsolatos kockázatokat.

A kockázatkezelési gyakorlatra évente kerül sor az EIT valamennyi tevékenységének végrehajtásával kapcsolatos kockázatok csökkentése érdekében. Ebben az összefüggésben a belsőkontroll-keret kialakításakor az EIT-nek figyelembe kell vennie a végrehajtott tevékenységek kockázatait, a lakosság egyedi jellemzőit és a kedvezményezettek ismétlődését, az odaítélt támogatások gyakoriságát, az ügyletek méretét, valamint a finanszírozás átfedésének elkerülését.

A 2014-től bevezetett számos egyszerűsítő intézkedésnek köszönhetően csökkentek a hibaarányok. Az EIT-támogatások utólagos ellenőrzése során feltárt hibaarány jóval a 2 %-os lényegességi küszöb alatt van.

Az EIT által létrehozott kontrollrendszer megfelelő biztosítékot nyújt a műveletek eredményességével és hatékonyságával kapcsolatos kockázatok megfelelő kezelésére, biztosítva az alapul szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét, valamint a bizalom és az ellenőrzés közötti egyensúlyt. Az EIT által végrehajtott kontrollrendszer részeként az ellenőrzési stratégia az EIT teljes költségvetéséből vett kiadások reprezentatív mintájának pénzügyi ellenőrzésén alapul, nevezetesen a TIT-ek számára évente nyújtott támogatások révén. Ez a reprezentatív minta kiegészíthető a kifizetési kérelmek 100 %-ának előzetes ellenőrzése során a kiadásokkal kapcsolatos kockázatok felmérése alapján választott mintával, és az így nyert tapasztalatokat felhasználják a támogatások végrehajtására vonatkozó kockázatelemzés ellenőrzési keretének értékelésekor. A kiadások pénzügyi ellenőrzését továbbra is koherens módon végzik, a gazdaságosság, a hatékonyság és az eredményesség elvének megfelelően.

Az EIT belsőkontroll-keretét illetően az EIT – felügyeleti struktúrát is magában foglaló – átfogó stratégiát dolgozott ki a teljes kiadási ciklust támogató belsőkontroll-folyamatok végrehajtására. Felső vezetése biztosítja, hogy ezt az átfogó stratégiát az irányító testület hivatalosan is elfogadja és végrehajtsa. E stratégia fő elemei közé tartozik a bizottsági szabványokat követő és a kockázatkezelési megközelítéssel összefüggő tervezés és jelentéstétel. Az EIT emellett számos eljárási standardot (SOP) is kidolgozott. Az eljárási standardok egy konkrét folyamat egységességét biztosító részletes, írásbeli utasítások; az utasítások általában egynél több feladatot vagy területet fednek le az EIT-n, az egységen, a részlegen vagy a csoporton belül.

A pénzügyi kimutatásokra vonatkozó könyvvizsgálói igazolásokat – amikor is az EIT által megbízott független könyvvizsgálók igazolják a pénzügyi jelentésekben bejelentett összegek jogszerűségét és megfelelőségét – a TIT-ek és a különböző partnerek biztosítják.

2.2.3.    A kontroll költséghatékonyságának becslése és indokolása (a „kontroll költségei ÷ a kezelt kapcsolódó források értéke” hányados) és a hibakockázat várható szintjeinek értékelése (kifizetéskor és záráskor)

A legfrissebb becslés alapján az EIT ellenőrzési költsége nem éri el a kezelt pénzeszközök 3 %-át, hibakockázata pedig 1 %. A korrekciós intézkedéseket rutinszerűen alkalmazzák a pénzügyi kimutatásokra vonatkozó tanúsítványok és az utólagos ellenőrzések révén. A kis méret a hatékony és eredményes kiszervezési megközelítéssel kombinálva lehetővé teszi, hogy az ellenőrzések költségei alacsonyak maradjanak, a megbízhatósági szint pedig elegendő legyen, amint azt az Európai Számvevőszék közelmúltbeli megbízhatósági nyilatkozatai is mutatják.

2.3.    A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések 

Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket, pl. a csalás elleni stratégiából.

Az EIT megfelelő intézkedéseket hoz az Unió pénzügyi érdekei védelmének biztosítására.

Az EIT eltökélt a csalás elleni küzdelem iránt a támogatáskezelési folyamat és az egyéb végrehajtott tevékenységek valamennyi szakaszában. Az EIT által elfogadott valamennyi határozat és kötött valamennyi szerződés kifejezetten előírja, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) és a Számvevőszék helyszíni iratellenőrzéseket végezhet az uniós finanszírozásban részesülő valamennyi szerződő félnél és alvállalkozónál, a végső kedvezményezettek helyszínein is.

Az EIT-nek 2015 óta – a Bizottság csalás elleni stratégiájának megfelelő – csalás elleni stratégiája van, és folyamatosan fejleszti a csalásmegelőzést és -felderítést szolgáló eszközeit.

3.    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA 

3.1.    A többéves pénzügyi keret fejezete és a költségvetés javasolt új kiadási tétele/tételei 

Költségvetési tétel

Kiadás
típusa

Hozzájárulás

01.010101 A kutatási és innovációs programokat végrehajtó tisztviselőkkel és ideiglenes alkalmazottakkal kapcsolatos kiadások ‒ Európai horizont keretprogram

01.010102 A kutatási és innovációs programokat végrehajtó külső munkatársakkal kapcsolatos kiadások – Európai horizont keretprogram

01.010103 A kutatási és innovációs programokkal kapcsolatos egyéb igazgatási kiadások – Európai horizont keretprogram

I. fejezet: Egységes piac, innováció és digitális gazdaság

nem diff. 34

EFTA-országoktól 35

tagjelölt országoktól 36

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet [21. cikke (2) bekezdésének b) pontja] értelmében

01.02.03.XX Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT)

diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

3.2.    A kiadásokra gyakorolt becsült hatás 

3.2.1.    A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret
fejezete

 

I.

I. fejezet: Egységes piac, innováció és digitális gazdaság

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

I. cím: Az EIT költségvetése (Személyzeti kiadások) 37

Kötelezettségvállalási előirányzatok = Kifizetési előirányzatok

(1)

5,413

5,588

5,768

5,954

6,147

6,346

6,551

41,767

II. cím: Az EIT költségvetése (Infrastrukturális és működési kiadások)

Kötelezettségvállalási előirányzatok = Kifizetési előirányzatok

(2)

1,309

1,335

1,362

1,389

1,417

1,445

1,474

9,732

III. cím: Az EIT költségvetése (Operatív kiadások). Operatív előirányzatok (a 3.1. pontban felsorolt költségvetési tételek szerinti bontásban)

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(3)

386,423

394,190

402,088

410,155

418,460

426,790

435,394

2 873,500

Kifizetési előirányzatok

(4)

270,496

391,860

399,719

407,735

415,969

424,291

432,813

130,618

2 873,500

01.02.03.XX Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) – Operatív előirányzatok

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(5)=(1)+ (2) +(3)

393,145

401,113

409,218

417,499

426,024

434,581

443,419

2 925,000

Kifizetési előirányzatok

(6)=(1)+(2)+(4)

277,218

398,783

406,849

415,079

423,533

432,082

440,838

130,618

2 925,000

01.010101 A kutatási és innovációs programokat végrehajtó tisztviselőkkel és ideiglenes alkalmazottakkal kapcsolatos kiadások ‒ Európai horizont keretprogram

Kötelezettségvállalási előirányzatok = Kifizetési előirányzatok

(7)

0,527

0,545

0,565

0,584

0,605

0,626

0,648

4,100

01.010102 Az Európai horizont kutatási és innovációs programokat végrehajtó külső munkatársak

Kötelezettségvállalási előirányzatok = Kifizetési előirányzatok

(8)

0,108

0,110

0,113

0,115

0,117

0,119

0,122

0,804

01.010103 A kutatási és innovációs programokkal kapcsolatos egyéb igazgatási kiadások Európai horizont keretprogram

Kötelezettségvállalási előirányzatok = Kifizetési előirányzatok

(9)

9,445

9,629

9,816

10,006

10,202

10,398

10,600

70,096

A programkeretből finanszírozott igazgatási előirányzatok 38

Kötelezettségvállalási előirányzatok = Kifizetési előirányzatok

(10)=(7)+ (8) +(9)

10,081

10,285

10,493

10,705

10,924

11,143

11,370

 

75,000

Az EIT-re vonatkozóan a többéves pénzügyi keret 1. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(11) =(5)+(10)

403,226

411,398

419,711

428,204

436,948

445,724

454,789

3 000,000

Kifizetési előirányzatok

(12)=(6)+(10)

287,299

409,068

417,342

425,784

434,456

443,225

452,208

130,618

3 000,000



A többéves pénzügyi keret
fejezete

 

7.

„Igazgatási kiadások”

Ezt a részt az igazgatási jellegű költségvetési adatok táblázatában kell kitölteni, melyet a pénzügyi kimutatás mellékletébe kell bevezetni; a mellékletet a szolgálatközi konzultációhoz fel kell tölteni a DECIDE-ra.



millió EUR (három tizedesjegyig)

Európai Bizottság

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

Az EIT-re vonatkozóan a többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

(Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

millió EUR (három tizedesjegyig)

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

Az EIT-re vonatkozóan a többéves pénzügyi keret
FEJEZETEIHEZ tartozó
előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

403,226

411,398

419,711

428,204

436,948

445,724

454,789

3 000,000

Kifizetési előirányzatok

287,299

409,068

417,342

425,784

434,456

443,225

452,208

130,618

3 000,000

3.2.2.    Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

   A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását.

X    A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

Évek

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret
7. FEJEZETE

Humánerőforrás

Egyéb igazgatási kiadások

A többéves pénzügyi keret
7. FEJEZETÉNEK részösszege

A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉBE
bele nem tartozó előirányzatok

Humánerőforrás. 01.010101. tétel – A HE kutatási és innovációs programokat végrehajt tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

0,527

0,545

0,565

0,584

0,605

0,626

0,648

4,100

Humánerőforrás. 01.010102. tétel – Az Európai horizont kutatási és innovációs programokat végrehajtó külső munkatársak

0,108

0,110

0,113

0,115

0,117

0,119

0,122

0,804

01.010103. tétel – Az Európai horizont kutatási és innovációs programok egyéb igazgatási kiadásai

9,445

9,629

9,816

10,006

10,202

10,398

10,600

70,096

A többéves pénzügyi keret
7. FEJEZETÉBE bele nem tartozó
előirányzatok részösszege

10,081

10,285

10,493

10,705

10,924

11,143

11,370

75,000

ÖSSZESEN

10,081

10,285

10,493

10,705

10,924

11,143

11,370

75,000

A humánerőforrással és más igazgatási jellegű kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.



3.2.2.1    Becsült humánerőforrás-szükségletek 39

   A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

X    A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

Évek

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

• A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

A központban és a bizottsági képviseleteken

4

4

4

4

4

4

4

A küldöttségeknél

A kutatásban

Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve – AC, AL, END, INT és JED  40

7. fejezet

A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatokból finanszírozva 

– a központban

– a küldöttségeknél

A programkeretből finanszírozva  41

– a központban

2

2

2

2

2

2

2

– a küldöttségeknél

A kutatásban

Egyéb (nevezze meg)

ÖSSZESEN

6

6

6

6

6

6

6

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.

Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

– az egységes programozási dokumentumról (EPD) szóló bizottsági vélemény előkészítése;

– az EIT igazgatótanácsi ülésein résztvevő bizottsági megfigyelő álláspontjának előkészítése;

– az EIT igazgatótanácsa tagjainak kinevezéséről szóló bizottsági határozat előkészítése;

– a Bizottság egyéb szolgálataival való általános koordináció, valamint koordináció és összehangolás más uniós kezdeményezésekkel, különösen az Európai horizont keretprogrammal;

– az EIT érdekelt feleinek platformján képviselendő bizottsági álláspont előkészítése;

– a tagállamok képviselőinek csoportjában képviselendő bizottsági álláspont előkészítése;

– az EIT–TIT-ek és a Bizottság szolgálatai közötti éves találkozók megszervezése;

– az új TIT-ekre vonatkozó felhívások nyomon követése;

– az EIT felügyelete és értékelése;

– annak biztosítása, hogy az EIT-diplomák és-oklevelek megfeleljenek a felsőoktatási térséggel összefüggésben hozott intézkedéseknek;

– a stratégiai tervezési és programozási ciklussal kapcsolatos bizottsági folyamatok (éves tevékenységi jelentés) előkészítésével és a költségvetési gazdálkodással kapcsolatos feladatok;

– a belső ellenőrzési részleg (IAC), a Belső Ellenőrzési Szolgálat (IAS) és az Európai Számvevőszék (ECA) ellenőrzéseinek nyomon követése

Külső munkatársak

– hozzájárulás az egységes programozási dokumentumról szóló bizottsági vélemény előkészítéséhez;

– hozzájárulás a Bizottság egyéb szolgálataival való általános koordinációhoz, valamint a más uniós kezdeményezésekkel, különösen az Európai horizont keretprogrammal való koordinációhoz és összehangoláshoz;

– hozzájárulás az EIT érdekelt feleinek platformján képviselendő bizottsági álláspont előkészítéséhez;

– hozzájárulás a tagállamok képviselőinek csoportjában képviselendő bizottsági álláspont előkészítéséhez;

– hozzájárulás az EIT-TIT-ek és a Bizottság szolgálatai közötti éves találkozók megszervezéséhez;

– az új TIT-ekre vonatkozó pályázati felhívások nyomon követése;

– hozzájárulás annak biztosításához, hogy az EIT-diplomák és -oklevelek megfeleljenek a felsőoktatási térséggel összefüggésben hozott intézkedéseknek;

– hozzájárulás a stratégiai tervezési és programozási ciklussal kapcsolatos bizottsági folyamatok (éves tevékenységi jelentés) és a költségvetés előkészítéséhez;

– hozzájárulás az (IAC, IAS és ECA által végzett) ellenőrzések nyomon követéséhez.

3.2.2.2    Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) becsült humánerőforrás-szükségletei

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

EIT (Budapesten)

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Bizottsági tisztviselők

ebből AD

ebből AST

ebből AST–SC

Ideiglenes alkalmazottak

ebből AD

40

40

40

40

40

40

40

ebből AST

5

5

5

5

5

5

5

ebből AST–SC

Szerződéses alkalmazottak

23

23

23

23

23

23

23

Kirendelt nemzeti szakértők (SNE)

2

2

2

2

2

2

2

Összesen

70

70

70

70

70

70

70

Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

– az EIT költségvetése, tervezés és jelentéstétel;

– az EIT egyszerűsítési programja;

– a TIT-ek új kijelölési és kiválasztásai fordulóinak előkészítése;

– koordináció és összehangolás más uniós kezdeményezésekkel, különösen az Európai horizont keretprogrammal;

– az EIT érdekelt feleinek platformja;

– a tagállamok képviselőinek csoportja;

– az EIT igazgatótanácsi és a végrehajtóbizottsági üléseinek előkészítése;

– az EIT és a TIT-ek közötti találkozók és meghallgatások szervezése;

– a meglévő TIT-ek konszolidálása;

– a TIT-ek és az EIT által koordinált tevékenységek nyomon követése és értékelése;

– az EIT hatásának fokozása ismeretmegosztás, terjesztés, tájékoztatás és a nemzetközi láthatóság révén;

– az EIT által koordinált tevékenységek megtervezése és irányítása;

– a TIT-ek közötti együttműködés és szinergiák előmozdítása;

– a TIT-ek által végzett oktatási tevékenységek tervezése és összehangolása;

– az EIT kommunikációjának végrehajtása;

– a TIT-ek pályázati felhívásainak közzététele és nyomon követése;

– az ellenőrzések irányítása (belső ellenőrzési részleg, Belső Ellenőrzési Szolgálat és Európai Számvevőszék).

Külső munkatársak

– hozzájárulás a TIT-ek új kijelölési és kiválasztási fordulóinak előkészítéséhez;

– hozzájárulás az EIT vállalkozói és oktatási menetrendjéhez;

– hozzájárulás az érdekelt felek EIT-platformjához;

– hozzájárulás a tagállamok képviselőinek csoportjához

– hozzájárulás az EIT igazgatótanácsi és végrehajtóbizottsági üléseinek előkésztéséhez;

– hozzájárulás annak biztosításához, hogy az EIT-diplomák és -oklevelek megfeleljenek a felsőoktatási térséggel összefüggésben hozott intézkedéseknek;

– hozzájárulás az EIT kommunikációjának végrehajtásához;– hozzájárulás az EIT által koordinált tevékenységek irányításához;

– hozzájárulás a TIT-ek és az EIT által koordinált tevékenységek nyomon követéséhez és értékeléséhez;

3.2.3.    Harmadik felek részvétele a finanszírozásban 

A javaslat/kezdeményezés

   nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

X előirányoz harmadik felek általi társfinanszírozást az alábbi becslések szerint:

előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

Évek

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

ÖSSZESEN

Tüntesse fel a társfinanszírozó szervet 

Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN 42  

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

3.3.    A bevételre gyakorolt becsült hatás 

   A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

X    A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

   a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

X    a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

kérjük adja meg, hogy a bevétel kiadási sorhoz van-e rendelve    

millió EUR (három tizedesjegyig)

Bevételi költségvetési sor:

A javaslat/kezdeményezés hatása

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

6013. tétel

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

A címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési sor(oka)t.

01.02XX Harmadik felek hozzájárulásaiból származó előirányzatok

Egyéb megjegyzések (pl. a bevételre gyakorolt hatás számítására használt módszer/képlet vagy egyéb más információ).

Harmadik országok társulási megállapodás útján járulhatnak hozzá a programhoz. A pénzügyi hozzájárulás szintjét meghatározó feltételek az egyes országokkal kötött társulási megállapodásokban kerülnek megállapításra oly módon, hogy a társult országban letelepedett szervezeteknek a programban való részvétel kapcsán juttatott összeghez képest jelentkező bármely jelentős egyensúlyhiány automatikusan korrigálásra kerüljön, figyelembe véve a program irányítása kapcsán felmerülő költségeket is.

(1)    Az Európai Parlament és a Tanács 294/2008/EK rendelete (2008. március 11.) az Európai Innovációs és Technológiai Intézet létrehozásáról (HL L 97., 2008.4.9., 1. o.).
(2)    Az Európai Parlament és a Tanács 1292/2013/EU rendelete (2013. december 11.) az Európai Innovációs és Technológiai Intézet létrehozásáról szóló 294/2008/EK rendelet módosításáról (HL L 347., 2013.12.11., 174. o.).
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács 1291/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) létrehozásáról és az 1982/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 104. o.).
(4)    A jelenlegi stratégiai innovációs terv a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozik.
(5)    Az Európai Parlament és a Tanács 1312/2013/EU határozata (2013. december 11.) az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) stratégiai innovációs terve: az EIT hozzájárulása egy innovatívabb Európához (HL L 347., 2013.12.20., 892. o.).
(6)    ICF (2017), Értékelés, 36. o.
(7)    Pénzügyi kimutatás az Európai Innovációs és Technológiai Intézetről szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre (átdolgozás) irányuló javaslathoz, valamint az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó, „Európa innovációs tehetségének és kapacitásának előmozdítása” című stratégiai innovációs tervéről szóló európai parlamenti és tanácsi határozathoz.
(8)    HL C […], […], […]. o.
(9)    HL C […], […], […]. o.
(10)    Az Európai Parlament és a Tanács 294/2008/EK rendelete (2008. március 11.) az Európai Innovációs és Technológiai Intézet létrehozásáról (HL L 97., 2008.4.9., 1. o.).
(11)    Lásd a II. mellékletet.
(12)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete (2018. július 18.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 193., 2018.7.30., 1. o.).
(13)    Az Európai Parlament és a Tanács 2005/36/EK irányelve (2005. szeptember 7.) a szakmai képesítések elismeréséről (HL L 255., 2005.9.30., 22. o.). A legutóbb az 1430/2007/EK rendelettel (HL L 320., 2007.12.6., 3. o.) módosított rendelet.
(14)    HL L 248., 2002.9.16., 1. o. A legutóbb az 1525/2007/EK rendelettel (HL L 343., 2007.12.27., 9. o.) módosított rendelet.
(15)    HL C 139., 2006.6.14., 1. o. A 2008/29/EK európai parlamenti és tanácsi határozattal (HL L 6., 2008.1.10., 7. o.) módosított intézményközi megállapodás.
(16)    A Bizottság (EU) 2019/715 felhatalmazáson alapuló rendelete (2018. december 18.) az Európai Unió működéséről szóló szerződés és az Euratom-Szerződés keretében létrehozott és az (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendelet 70. cikkében említett szervekre vonatkozó pénzügyi keretszabályzatról (HL L 122., 2019.5.10., 1. o.).
(17)    HL L 357., 2002.12.31., 72. o.
(18)    Az Európai Parlament és a Tanács 1291/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) létrehozásáról és az 1982/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 104. o.).
(19)    Az Európai Parlament és a Tanács 1290/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról és az 1906/2006 /EK rendelet hatályon kívül helyezéséről ( HL L 347., 2013.12.20., 81. o.)
(20)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1725 rendelete (2018. október 23.) a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 39. o.).
(21)    HL L 8., 2001.1.12., 1. o.
(22)    Az Európai Parlament és a Tanács 1049/2001/EK rendelete (2001. május 30.) az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről (HL L 145., 2001.5.31., 43. o.).
(23)    A Tanács 1. rendelete (1958. április 1.) az Európai Gazdasági Közösség által használt nyelvek meghatározásáról (HL 17., 1958.10.6., 385/58. o.). A legutóbb az 1791/2006/EK rendelettel (HL L 363., 2006.12.20., 1. o.) módosított rendelet.
(24)    A Tanács 2965/94/EK rendelete (1994. november 28.) az Európai Unió Szervei Fordítóközpontjának létrehozásáról (HL L 314., 1994.12.7., 1. o.). A legutóbb az 1645/2003/EK rendelettel (HL L 245., 2003.9.29., 13. o.) módosított rendelet.
(25)    HL C 373., 2013.12.20., 1. o.
(26)    HL L 136., 1999.5.31., 1. o.
(27)    Az Európai Parlament és a Tanács 883/2013/EU, Euratom rendelete (2013. szeptember 11.) az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról, valamint az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1074/1999/Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 248., 2013.9.18., 1. o.).
(28)    HL L 136., 1999.5.31., 15. o.
(29)    A költségvetési rendelet 58. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
(30)    COM (2018) 435 final.
(31)    9. cikk (2) bekezdés c) pont 2. alpont
(32)    Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a BudgWeb oldalon: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(33)    COM (2018) 323 final (2018.5.2.);
(34)    Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
(35)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
(36)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelöltek.
(37)    Az EIT személyzeti költségeit és a II. címet a Magyarországra vonatkozó – a https://ec.europa.eu/eurostat/documents/6939681/7070380/Annualreport2018.pdf/97053a94-29eb-4e93-8883-e826426e3d55 16. oldalán szereplő 5. táblázatban szereplő – korrekciós együttható (71,9) alkalmazásával számították ki. 
(38)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás. Ez az a programból az EIT számára biztosított maximális összeg, amelyet a Bizottság igazgatási kiadásaira kell fordítani.
(39)    Ezek az adatok összhangban vannak az Európai horizont keretprogram átfogó pénzügyi kimutatásával, amely csak a 2020-ban a főigazgatóságokon már alkalmazott engedélyezett személyzetet tartalmazza, de nem érinti a 2012–2027 közötti időszakban az EIT-n dolgozó személyzet esetleges egyedi szükségleteit.
(40)    AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JPD = küldöttségi pályakezdő szakértő.
(41)    Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
(42)    A kétoldalú társulási megállapodások még nem fixek. A társult országoktól érkező hozzájárulások hozzáadódnak az e pénzügyi kimutatásban szereplő összegekhez.

Brüsszel, 2019.7.11.

COM(2019) 331 final

MELLÉKLETEK

a következőhöz:

Javaslat
Az Európai Parlament és a Tanács rendelete

az Európai Innovációs és Technológiai Intézetről (átdolgozás)

{SEC(2019) 275 final} - {SWD(2019) 330 final} - {SWD(2019) 331 final}


ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

I. MELLÉKLET

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet alapszabálya

1. SZAKASZ

AZ IGAZGATÓTANÁCS ÖSSZETÉTELE

1.    Az igazgatótanács kinevezett és választott tagokból áll.

12.    A Ö végrehajtó bizottság Õ kinevezett ð 15 ï tagbólok száma tizenkettő Ö áll Õ, akiket a Bizottság nevez ki, ügyelve az üzleti, felsősoktatási és kutatói tapasztalatokkal rendelkező személyek közötti egyensúlyra. A Ö végrehajtó bizottság tagjainak Õ kinevezett tagok megbízatási idejeukat négy évre kapják, amely nem újítható meg. ð A Bizottság az igazgatótanács javaslata alapján egyszer két évre meghosszabbíthatja az említett megbízatási időt ï.

Amennyiben szükséges, az igazgatótanács ð előválogatott jelöltlistát ï javaslatot nyújt be a Bizottsághoz új tag(ok) Ö vagy tagok Õ kinevezésére ð céljából ï. Az ð előválogatott ï jelölt(ek) Ö jelöltek Õ kiválasztására ð az EIT által kezdeményezett ï átlátható és nyílt eljárás alapján kerül sor eredményeképpen, az érintettekkel való konzultációt követően kerülnek kiválasztásra.

A Bizottság figyelmet fordít a felsőoktatási, kutatói, innovációs és üzleti tapasztalattal rendelkezők közötti, a nemek közötti és a földrajzi egyensúlyra, valamint méltányolja a felsőoktatási, kutatói és innovációs tevékenységek mindenkori környezetét Unió-szerte.

A Bizottság kinevezi a tagokat Ö vagy tagokat, Õ és tájékoztatja az Európai Parlamentet és a Tanácsot a kiválasztási folyamatról és az igazgatótanács tagjainak végleges kinevezéséről.

Amennyiben az igazgatótanács valamely kinevezett tagja nem tudja megbízatási idejét letölteni, megbízatási ideje fennmaradó részére ugyanezen eljárással helyettesítő tagot neveznek ki az akadályoztatott tag helyére. Azon helyettesítő tagot, aki két évnél rövidebb időn át töltötte be hivatalát, az igazgatótanács kérésére a Bizottság újabb négy éves időtartamra újra kinevezheti.

Az átmeneti időszakban az igazgatótanács eredetileg hat évre kinevezett tagjai kitöltik megbízatási idejüket. Addig az ideig a kinevezett tagok száma 18. E rendelet hatálybalépését követő hat hónapon belül az igazgatótanács – a Bizottság jóváhagyásával – kiválasztja, hogy a 2012-ben kinevezett tizenkét tagból melyik négy tag kap két évre, melyik négy tag négy évre és melyik négy tag hat évre szóló megbízatást.

ò új szöveg

A Bizottság e rendelet hatálybalépésétől számított tizennyolc hónapon belül kinevezi az igazgatótanács három további tagját, hogy a tagok száma elérje a tizenötöt. Az igazgatótanács e rendelet hatálybalépése előtt kinevezett tagjai letöltik meg nem hosszabbítható megbízatási idejüket.

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet (kiigazított szöveg (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

Kivételes és kellően indokolt esetben ð és különösen ï a Bizottság az igazgatótanács integritásának megőrzése érdekében a Bizottság saját kezdeményezésére megszüntetheti bármely tag megbízatását.

3.    A TIT-ek három választott tagot választanak partnerszervezeteikből. A választott tagok két évre kapnak megbízatást, amely egyszer megújítható. A választott tagok megbízatása a TIT-ekből való távozásukkal megszűnik.

A választott tagok megválasztásának és leváltásának feltételeit és eljárásait az igazgató javaslata alapján az igazgatótanács fogadja el. E rendszernek biztosítania kell a sokféleség megfelelő képviseletét, és figyelembe kell vennie a TIT-ek fejlődését.

Az átmeneti időszakban az igazgatótanács eredetileg három évre választott tagjai kitöltik megbízatási idejüket. Addig az ideig a választott tagok száma négy.

24.    Az igazgatótanács tagjai az EIT érdekében, független és átlátható módon járnak el, őrködnek céljai és küldetése, identitása, önállósága és koherenciája felett.

2. SZAKASZ

AZ IGAZGATÓTANÁCS FELADATAI

1.     Az igazgatótanács ð  – az EIT tevékenységének irányítására vonatkozó feladatkörének ellátása során – ï meghozza a szükséges stratégiai döntéseket hoz, nevezetesen:

a)az igazgató javaslata alapján elfogadja ð az EIT hozzájárulását a Bizottságnak ï az EIT stratégiai innovációs tervérőlnek (a továbbiakban: az innovációs terv) tervezetét ð szóló javaslatához ï;,

b) Ö elfogadja Õ az EIT ð egységes programozási dokumentumát ï  hároméves gördülő munkaprogramját, költségvetését, éves beszámolóját és mérlegét, valamint az ð konszolidált ï éves tevékenységi jelentést;

cb)az igazgató javaslata alapján elfogadja a TIT-ek tevékenysége finanszírozásának, nyomon követésének  felügyeletének és értékelésének kritériumait és eljárásait ð , ideértve az EIT által a TIT-eknek nyújtott finanszírozás maximális összegét ï;

dc)elfogadja a TIT-ek kiválasztására vonatkozó eljárást;

ed)partnerségeket TIT-ekké választ és jelöl ki, illetve visszavonja a kijelölést, amennyiben az szükséges;

e)gondoskodik a TIT-ek tevékenységének folyamatos értékeléséről;

ò  új szöveg

f) felhatalmazza az igazgatót arra, hogy partnerségi keretmegállapodásokat, támogatási megállapodásokat és együttműködési megállapodásokat készítsen elő, tárgyaljon és kössön a TIT-ekkel;

g) felhatalmazza az igazgatót arra, hogy az eredetileg meghatározott időszakon túl meghosszabbítsa a TIT-ekkel kötött partnerségi keretmegállapodásokat;

h) felhatalmazza az igazgatót arra, hogy támogatási megállapodásokat készítsen elő, tárgyaljon és kössön más jogi személyekkel;

i) az EIT és a TIT-ek teljesítményével összefüggő hatékony nyomonkövetési és értékelési eljárásokat fogad el a 19. cikkel összhangban és felügyeli azok igazgató általi végrehajtását;

j) megfelelő intézkedéseket hoz, ideértve az EIT által a TIT-eknek nyújtott pénzügyi hozzájárulás csökkentését, módosítását vagy visszavonását vagy a velük kötött partnerségi keretmegállapodások felbontását is;

k) globális szinten népszerűsíti az EIT-t, hogy fokozza vonzerejét, és e célból felhatalmazza az igazgatót arra, hogy egyetértési megállapodásokat írjon alá a tagállamokkal, társult országokkal vagy harmadik országokkal;

l) dönt a TIT-ek által a felsőoktatási intézmények vállalkozói és innovációs kapacitásának fejlesztése, valamint innovációs ökoszisztémákba való integrálásuk céljából végzett támogató fellépések kialakításáról és összehangolásáról.

2.    Az igazgatótanács meghozza a feladatai és az EIT tevékenységeinek ellátásához szükséges egyéb eljárási és működési határozatokat, különösen:

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

af)elfogadja eljárási szabályzatát, ideértve a végrehajtó bizottságra, valamint az EIT külön pénzügyi szabályzatára vonatkozó szabályokat is;

bg)a Bizottság egyetértésével megállapítja az igazgatótanács és a végrehajtó bizottság tagjainak megfelelő díjazását,; e díjazások nagyságát Ö amelyeket Õ a tagállamok által biztosított hasonló javadalmazásokkal kell összevetni;

ch)eljárást fogad el a végrehajtó bizottság és az igazgató kiválasztására;

di)kinevezi Ö az igazgatót Õ és szükség esetén ð meghosszabbítja megbízatási idejét ï Ö vagy eltávolítja Õ tisztségéből felmenti az igazgatót, valamint fegyelmi jogkört gyakorol felette ð összhangban az 5. szakasszal ï;

ej)kijelöli a számvitelért felelős tisztviselőt és a végrehajtó bizottság tagjait;

fk)az összeférhetetlenség szabályozására magatartási kódexet fogad el;

gl)szükség esetén tanácsadó csoportokat hoz létre, akár határozott időre is;

hm)belső ellenőrzési szervet hoz létre ð az EIT pénzügyi szabályainak ï a 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendeletnek 1 megfelelően;

n)jogosult alapítvány létrehozására, amelynek sajátos célja az EIT tevékenységeinek előmozdítása és támogatása;

io)a többnyelvűség vonatkozásában meglévő elvek figyelembevételével határoz az EIT nyelvi politikájáról ð munkanyelveiről ï nyelvi politikájáról és az annak működésére vonatkozó gyakorlati követelményekről;

p)nemzetközi szinten népszerűsíti az EIT-et, hogy növelje annak vonzerejét, és az – a felsőoktatás, a kutatás és az innováció területén elért kiválóság révén – világszínvonalú szervvé válhasson.

ò új szöveg

j) összehívja a TIT-ek éves magas szintű találkozóját.

3. Az igazgatótanács a 259/68/EGK, ESZAK tanácsi rendeletben 2 meghatározott, az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzatának és az Európai Unió egyéb alkalmazottaira vonatkozó alkalmazási feltételeknek megfelelően hoz határozatot az EIT személyzetével és alkalmazási feltételeivel kapcsolatban, és különösen:

a) a személyzeti szabályzat 110. cikkének (2) bekezdésével összhangban végrehajtási intézkedéseket hoz a személyzeti szabályzat és az egyéb alkalmazottakra vonatkozó alkalmazási feltételek hatályba léptetése céljából;

b) a c) ponttal összhangban gyakorolja a személyzeti szabályzat által a kinevező hatóságra, valamint az alkalmazási feltételek által a munkaszerződés megkötésére jogosult hatóságra ruházott hatásköröket (a továbbiakban: kinevező hatósági hatáskörök);

c) a személyzeti szabályzat 110. cikkének (2) bekezdésével összhangban a személyzeti szabályzat 2. cikkének (1) bekezdése és az egyéb alkalmazottakra vonatkozó alkalmazási feltételek 6. cikke alapján olyan határozatot fogad el, amely megfelelő kinevezési hatásköröket ruház az igazgatóra, és meghatározza, hogy e hatáskör-átruházás milyen feltételek mellett függeszthető fel. Az igazgató e hatásköröket továbbruházhatja másra;

d) határozatot fogad el a célból, hogy amennyiben azt kivételes körülmények megkövetelik, ideiglenesen felfüggessze a kinevező hatósági hatáskörök igazgatóra való átruházását, valamint az igazgató által továbbruházott hatáskörök átruházását, és azokat ő maga gyakorolja vagy valamely tagra vagy a személyzet valamely, az igazgatótól eltérő tagjára ruházza át.

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet

ð új szöveg

3. SZAKASZ

AZ IGAZGATÓTANÁCS MŰKÖDÉSE

1.    Az igazgatótanács kinevezett tagjai közül választja meg elnökét. Az elnök megbízatási ideje két évre szól, amely egyszer megújítható.

ò új szöveg

2.    A Bizottság képviselője szavazati jog nélkül vesz részt az igazgatótanács ülésein, de az (5) bekezdéssel összhangban a jóváhagyására szükség van. Jogában áll napirendi pontokat javasolni az igazgatótanács üléseire.

3.    Az igazgató szavazati jog nélkül vesz részt az igazgatótanács ülésein.

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet

ð új szöveg

4.2.    A (3) bekezdés sérelme nélkül, Aaz igazgatótanács szavazati joggal rendelkező tagjainak egyszerű többségével hozza határozatait.

A 2. szakasz 1. pontjának a), b), c), d) ð és l) ï alpontja, valamint a 2. szakasz 2. pontjának i) és o) alpontja, valamint az e szakasz (1) bekezdése 1. pontja alapján hozott határozatokhoz azonban a szavazati joggal rendelkező tagok kétharmados többsége szükséges.

3.    A választott tagok nem szavazhatnak a 2. szakasz b), c), d), e), f), g), i), j), k), o) és p) pontja szerinti határozatokról.

ò új szöveg

5.    Az igazgatótanácsnak a 2. szakasz 1. pontjának c), g), i) és k) alpontja, a 2. szakasz 2. pontjának b) alpontja, valamint a 2. szakasz 3. pontjának a) alpontja alapján hozott határozataihoz a Bizottság hozzájárulására van szükség, az igazgatótanácsba delegált képviselője által.

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet

ð új szöveg

64.    Az igazgatótanács rendes ülést évente legalább háromszor ð négyszer ï, rendkívüli ülést pedig az elnök által történő összehívás, vagy legalább összes tagja legalább egyharmadának ð vagy a Bizottság képviselőjének ï kérelme esetén tart.

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

4. SZAKASZ

Ö A VÉGREHAJTÓ BIZOTTSÁG Õ

15.    Az igazgatótanács munkáját a végrehajtó bizottság segíti Ö az igazgatótanácsot feladatai ellátásában Õ .

2.    A végrehajtó bizottság három kinevezett ð négy ï tagból és az igazgatótanács elnökéből áll, aki a végrehajtó bizottság elnöki tisztétszerepét is ellátja. Az elnökön kívüli három ð négy ï másik tagot az igazgatótanács választja ki kinevezett tagjai közül ð , ügyelve az üzleti, felsőoktatási és kutatói tapasztalattal rendelkező személyek közötti egyensúlyra ï . ð A végrehajtó bizottság tagjainak megbízatása két évre szól, és egyszer megújítható. ï

ò új szöveg

3.    A végrehajtó bizottság az igazgatóval együttműködésben előkészíti az igazgatótanács üléseit.

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet

4. Az igazgatótanács felhatalmazást adhat a végrehajtó bizottságnak konkrét feladatok elvégzésére.

ò új szöveg

5.    Az igazgatótanács felkérheti a végrehajtó bizottságot arra, hogy felügyelje és ellenőrizze az igazgatótanács határozatainak és ajánlásainak végrehajtását.

6.    A végrehajtó bizottsággal konzultálni kell az EIT-nek a Bizottság stratégiai innovációs tervről szóló javaslatához való hozzájárulásának tervezetéről, az egységes programozási dokumentum tervezetéről, a konszolidált éves tevékenységi jelentés tervezetéről, az éves költségvetés tervezetéről, az éves beszámoló tervezetéről és az éves mérleg tervezetőről még azelőtt, hogy azokat az igazgatótanács elé terjesztenék.

7.    A végrehajtó bizottság a jelen levő tagok többségével hoz határozatot. Minden tag egy szavazattal rendelkezik.

8.    A Bizottság képviselője szavazati jog nélkül vesz részt a végrehajtó bizottság ülésein. A Bizottság képviselőjének jogában áll napirendi pontokat javasolni a végrehajtó bizottság üléseire.

9.    Az igazgató szavazati jog nélkül vesz részt a végrehajtó bizottság ülésein.

10.    A végrehajtó bizottság tagjai az EIT érdekében, független és átlátható módon járnak el, őrködnek céljai és küldetése, identitása, önállósága és koherenciája felett. Rendszeresen jelentést tesznek az igazgatótanácsnak az elfogadott határozatokról és az igazgatótanács által rájuk bízott feladatokról.

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

54. SZAKASZ

AZ IGAZGATÓ

1.    Az igazgató az EIT működési területén tapasztalattal és nagy tekintéllyel rendelkező személy. ð Az igazgató az EIT személyzetének tagja, és az EIT az egyéb alkalmazottakra vonatkozó alkalmazási feltételek 2. cikkének a) pontja alapján ideiglenes alkalmazottként foglalkoztatja.ï 

2. Az igazgatót az igazgatótanács nevezi ki; ð, a Bizottság által nyílt és átlátható kiválasztási eljárást követően összeállított jelöltlistáról. Az igazgató szerződésének megkötése céljából az EIT-t az igazgatótanács elnöke képviseli. ï 

Ö3. Az igazgatóÕ megbízatási ideje négy év. Az igazgatótanács ð a Bizottság által tett – az igazgató teljesítményéről és az EIT jövőbeni feladatairól és kihívásairól készített értékelését figyelembe vevő – javaslat alapján eljárva ï egyszer ð legfeljebb két évvel ï négy évvel meghosszabbíthatja az igazgató megbízatási idejét, amennyiben úgy ítéli meg, hogy az EIT érdekeit ez szolgálja a legjobban. ð Az az igazgató, akinek megbízatási idejét már meghosszabbították, nem vehet részt az ugyanazon tisztség betöltését célzó kiválasztási eljárásban. ï 

ò új szöveg

4. Az igazgató csak az igazgatótanács által, a Bizottság javaslata alapján hozott határozattal menthető fel.

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet

ð új szöveg

52.    Az igazgató felelős az EIT működéséért, napi ügyvezetéséért, és ő az EIT törvényes képviselője. Az igazgató elszámoltatható az igazgatótanács felé, és folyamatosan jelent neki az EIT tevékenységeinek ð és a felelősségi területe alá tartozó összes tevékenység ï alakulásáról.

63.    Az igazgató különösen:

a)megszervezi és irányítja az EIT tevékenységét;

b)segíti az igazgatótanács és a végrehajtó bizottság munkáját, és üléseik idejére biztosítja a titkári feladatok ellátását, valamint a feladataik ellátáshoz szükséges valamennyi információt biztosítja számukra;

ò új szöveg

c)támogatja az igazgatótanácsot az EIT stratégiai innovációs tervről szóló bizottsági javaslathoz való hozzájárulásának elkészítésében;

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

dc)elkészíti az innovációs terv tervezetét ð az egységes programozási dokumentum tervezetét ï  az előzetes hároméves gördülő munkaprogramot, az ð konszolidált ï éves ÖtevékenységiÕ jelentés tervezetét, valamint az éves költségvetés tervezetét, és benyújtja azokat az igazgatótanácsnak;

ed)ð az igazgatótanács felügyelete alatt ï előkészíti és irányítja a TIT-ek kiválasztásának a folyamatát; és gondoskodik arról, hogy a folyamat különböző szakaszai átláthatóak és objektívek legyenek;

fe)ð az igazgatótanács hozzájárulásával partnerségi keretmegállapodásokat, támogatási ï előkészíti, tárgyalja és megköti a szerződéses megállapodásokat ð és egyetértési megállapodásokat ï készít elő, tárgyal és köt a TIT-ekkel;

ò új szöveg

g)az igazgatótanács hozzájárulásával támogatási megállapodásokat készít elő, tárgyal és köt egyéb jogi személyekkel;

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

hf)ð az igazgatótanács felügyelete alatt ï megszervezi az érintett felek fórumát,nak ÖésÕ , ezen belül meghatározza a tagállami képviselők egyedi összetételét ðcsoportjának üléseit ï;

ò új szöveg

i)az igazgatótanács hozzájárulásával egyetértési megállapodásokat ír alá a tagállamokkal, társult vagy harmadik országokkal az EIT globális megismertetése céljából;

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

jg)ð az igazgatótanács felügyelete alatt ï gondoskodik az EIT teljesítményével összefüggő nyomonkövetési  felügyeleti és értékelési eljárások hatékony végrehajtásáról, a e rendelet 19.16. cikkével összhangban;

kh)felel az igazgatásért és ð – a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvével összhangban –  ï a pénzügyekért, beleértve az EIT költségvetésének végrehajtását, és figyelembe véve a belső ellenőrzési szervtől kapott tanácsokat;

i)felel valamennyi személyügyi feladat ellátásáért;

lj)benyújtja az éves beszámoló és mérleg tervezetét a belső ellenőrzési szervnek, majd azt követően a végrehajtó bizottságon keresztül az igazgatótanácsnak;

mk)ð az igazgatótanács felügyelete alatt ï biztosítja, hogy az EIT teljesítse az általa kötött szerződésekből és megállapodásokból eredő kötelezettségeket teljesítse;

nl)ð az igazgatótanács felügyelete alatt ï biztosítja az uniós intézményekkel folytatott hatékony kommunikációt;

om)az EIT érdekében, független és átlátható módon jár el, őrködve céljai és küldetése, identitása, önállósága és koherenciája felett.

ò új szöveg

7.    Az igazgató elvégzi az igazgatótanács által rábízott és annak hatáskörébe tartozó egyéb feladatokat.

ê 1292/2013/EU rendelet, 2. cikk és melléklet (kiigazított szöveg)

ð új szöveg

65. SZAKASZ

AZ EIT SZEMÉLYZETE ÖÉS KIRENDELT NEMZETI SZAKÉRTŐKÕ

1.    Az EIT személyzete közvetlenül az EIT által alkalmazott, határozott időre felvett személyekből áll. Az igazgatóra és az EIT személyzetére az Európai Unió ð a személyzeti szabályzatot és az ï egyéb alkalmazottainak alkalmazottakra vonatkozó alkalmazási feltételeiket, ð valamint ï az Unió ð intézményei által a fentiek hatálybaléptetése céljából elfogadott szabályokat ïvonatkoznakkell alkalmazni.

2.    Meghatározott időszakra ÖnemzetiÕ szakértőket lehet kirendelnikiküldeni az EIT-hez. Az igazgatótanács rendelkezéseket fogad el a kirendeltkiküldött ÖnemzetiÕ szakértők EIT-nél történő munkavégzésének lehetővé tétele, valamint jogaik és kötelezettségeik meghatározása érdekében.

3.    Az EIT személyzete tekintetében gyakorolja a személyzet tagjaival való szerződéskötésre felhatalmazott hatóságot megillető jogokat.

4.    A személyzet azon tagja, aki feladatai végzése során vagy ahhoz kapcsolódóan súlyos kötelezettségszegést követ el, az ezáltal az EIT-nek okozott kár teljes vagy részleges megtérítésére kötelezhető.

II. MELLÉKLET

A hatályon kívül helyezett rendelet és annak módosítása

Az Európai Parlament és a Tanács 294/2008/EK rendelete

(HL L 97., 2008.4.9., 1. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 1292/2013/EU rendelete

(HL L 347., 2013.20.12., 174. o.)

_____________


III. MELLÉKLET

Megfelelési táblázat

A 294/2008/EK rendelet

Ez a rendelet

1. cikk

1. cikk

2. cikk, 1. pont

2. cikk, 1. pont

2. cikk, 2. pont

2. cikk, 2. pont

2. cikk, 3. pont

2. cikk, 5. pont

2. cikk, 3. pont

2. cikk, 6. pont

2. cikk, 4. pont

2. cikk, 7. pont

2. cikk, 5. pont

2. cikk, 6. pont

2. cikk, 8. pont

2. cikk, 9. pont

2. cikk, 7. pont

2. cikk, 9a. pont

2. cikk, 8. pont

2. cikk, 10. pont

2. cikk, 9. pont

2. cikk, 10. pont

2. cikk, 11. pont

2. cikk, 11. pont

2. cikk, 12. pont

2. cikk, 13. pont

3. cikk

3. cikk

4. cikk, (1) bekezdés, a) pont

5. cikk, (1) bekezdés, a) és b) pont

4. cikk, (1) bekezdés, c) pont

5. cikk, (1) bekezdés, c) pont

4. cikk, (1) bekezdés, d) pont

5. cikk, (1) bekezdés, d) pont

4. cikk, (2) bekezdés

4. cikk, (3) bekezdés

5. cikk, (2) bekezdés

5. cikk, (1) bekezdés, a)–c) pont

6. cikk, (1) bekezdés, a)–d) pont

5. cikk, (1) bekezdés, d) pont

5. cikk, (1) bekezdés, e)–i) pont

6. cikk, e)–i) pont

5. cikk, (1) bekezdés, j) pont

5. cikk, (1) bekezdés, k) pont

6. cikk, j) és k) pont

6. cikk, (1) bekezdés

5. cikk, (2) bekezdés

6. cikk, (1) bekezdés, a)–e) pont

7. cikk, (1) bekezdés, a)–e) pont

6. cikk, (2) bekezdés, a)–e) pont

7. cikk, (2) bekezdés, a)–e) pont

6. cikk, (3) bekezdés

7. cikk, (3) bekezdés

8. cikk

7. cikk, (1) bekezdés

9. cikk, (1) bekezdés

7. cikk, (1a) bekezdés

9. cikk, (2) bekezdés

7. cikk, (2) bekezdés

7. cikk, (3) bekezdés

9. cikk, (3) bekezdés

7. cikk, (4) bekezdés

9. cikk, (4) bekezdés

7. cikk, (5) bekezdés

9. cikk, (5) bekezdés

7a. cikk

10. cikk

7b. cikk, (1) bekezdés

7b. cikk, (2) bekezdés

11. cikk, (1) bekezdés

7b. cikk, (3) bekezdés

11. cikk, (2) bekezdés

7b. cikk, (4) bekezdés

11. cikk, (3) bekezdés

11. cikk, (4) bekezdés

8. cikk

12. cikk

9. cikk

13. cikk

11. cikk

14. cikk

12. cikk

15. cikk

13. cikk

16. cikk

14. cikk, (1) bekezdés

14. cikk, (2) bekezdés

17. cikk, (1) bekezdés

14. cikk, (3) bekezdés

17. cikk, (2) bekezdés

17. cikk, (3) bekezdés

14. cikk, (4) bekezdés

17. cikk, (4) bekezdés

14. cikk, (5) bekezdés

17. cikk, (5) bekezdés

14. cikk, (6) bekezdés

17. cikk, (6) bekezdés

14. cikk, (7) bekezdés

17. cikk, (7) bekezdés

15. cikk, (1) bekezdés

18. cikk, (1) bekezdés

15. cikk, (2) bekezdés

18. cikk, (2) bekezdés

16. cikk, (1) bekezdés

19. cikk, (1) bekezdés

16. cikk, (2) bekezdés

19. cikk, (2) bekezdés

16. cikk, (2a) bekezdés

19. cikk, (3) bekezdés

16. cikk, (3) bekezdés

19. cikk, (4) bekezdés

17. cikk, (1) bekezdés

4. cikk, (4) bekezdés

17. cikk, (2) bekezdés

4. cikk, (1) bekezdés

17. cikk, (2a) bekezdés

4. cikk, (2) bekezdés

17. cikk, (3) bekezdés

4. cikk, (3) bekezdés

17. cikk, (4) bekezdés

4. cikk, (5) bekezdés

18. cikk

19. cikk, (1) bekezdés

20. cikk, (1) bekezdés

19. cikk, (2) bekezdés

19. cikk, (3) bekezdés

20. cikk, (2) bekezdés

20. cikk, (1) bekezdés

21. cikk, (1) bekezdés

20. cikk, (2) bekezdés

20. cikk, (3) bekezdés

21. cikk, (2) bekezdés

20. cikk, (4) bekezdés

20. cikk, (5) bekezdés

21. cikk, (3) bekezdés

20. cikk, (6) bekezdés

20. cikk, (7) bekezdés

20. cikk, (8) bekezdés

21. cikk, (4) bekezdés

20. cikk, (9) bekezdés

21. cikk, (5) bekezdés

20. cikk, (10) bekezdés

21. cikk, (6) bekezdés

21. cikk, (1) bekezdés

22. cikk, (1) bekezdés

21. cikk, (1a) bekezdés

22. cikk, (2) bekezdés

21. cikk, (2) bekezdés

22. cikk, (3) bekezdés

21. cikk, (3) bekezdés

22. cikk, (4) bekezdés

21. cikk, (4) bekezdés

22. cikk

23. cikk

22a. cikk

24. cikk

23. cikk

25. cikk

26. cikk

24. cikk

27. cikk

Melléklet

I. melléklet

II. melléklet

III. melléklet

(1)    A Bizottság 2343/2002/EK, Euratom rendelete (2002. december 23.) az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkében említett szervekre vonatkozó költségvetési keretrendeletről (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.).
(2)    HL L 56., 1968.3.4., 1. o.