26.11.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 425/2


A Bizottság közleménye az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a mezőgazdasági ágazatban nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló 1408/2013/EU rendelet módosításáról szóló bizottsági rendelettervezet tartalmának jóváhagyásáról

(2018/C 425/02)

2018. november 23-án a Bizottság jóváhagyta az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a mezőgazdasági ágazatban nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló 1408/2013/EU rendelet módosításáról szóló bizottsági rendelettervezetet.

A bizottsági rendelettervezet e közlemény mellékletében található.

A rendelettervezet az 1408/2013/EU rendelet módosítását javasolja azzal a céllal, hogy meghatározza a támogatás kedvezményezettjeinek, valamint a tagállamoknak nyújtott támogatás mértékének azon felső összeghatárát, ameddig a mezőgazdasági ágazatban nyújtott támogatás nem minősül állami támogatásnak az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. cikkének (1) bekezdése értelmében, mivel nem fenyeget a verseny torzulásával.

Alapos vizsgálat után a Bizottság megállapította, hogy nem áll fenn a versenytorzulás veszélye, amennyiben a bármely, három pénzügyi évet felölelő időszakra megadható támogatás kedvezményezettenkénti felső összeghatára a jelenlegi 15 000 euróról 25 000 euróra emelkedik, a nemzeti felső összeghatár pedig ugyanebben az időszakban az adott tagállam mezőgazdasági termelésének jelenlegi 1 %-áról 1,5 %-ára nő, feltéve, hogy a tagállamnak nyújtható felső összeghatár legfeljebb 50 %-át fordítják egyetlen mezőgazdasági ágazatra („ágazati felhasználási korlát”), továbbá hogy a tagállam nyilvántartást vezet a csekély összegű támogatásokról, amelyben a teljes időszak során nyomon követhető az említett felső határok betartása.

A rendelettervezet arról az esetről is rendelkezik, ha nem kerül bevezetésre az ágazati felhasználási korlát és a csekély összegű támogatás nyilvántartása. A versenytorzulás elkerülésének biztosítása érdekében ilyen esetben a bármely hároméves időszakra adható támogatás kedvezményezettenkénti felső összeghatára 20 000 euro, az ugyanerre az időszakra vonatkozó nemzeti felső összeghatár pedig a nemzeti mezőgazdasági termelés 1,25 %-a.


MELLÉKLET

A BIZOTTSÁG (EU) …/… RENDELETTERVEZETE

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a mezőgazdasági ágazatban nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló 1408/2013/EU rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 108. cikke (4) bekezdésére,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a horizontális állami támogatások bizonyos fajtáira történő alkalmazásáról szóló, 2015. július 13-i (EU) 2015/1588 tanácsi rendeletre (1),

e rendelet (2) tervezetének közzétételét követően,

az Állami Támogatások Tanácsadó Bizottságával folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: Szerződés) 107. cikkének (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek megfelelő állami finanszírozás állami támogatásnak minősül, és azt a Szerződés 108. cikkének (3) bekezdése értelmében be kell jelenteni a Bizottságnak. A Szerződés 109. cikke szerint a Tanács ugyanakkor meghatározhatja azokat a támogatási kategóriákat, amelyek mentesülnek e bejelentési kötelezettség alól. A Szerződés 108. cikkének (4) bekezdése értelmében a Bizottság rendeleteket fogadhat el az állami támogatások e csoportjaira vonatkozóan. A Tanács az (EU) 2015/1588 rendelet alapján, a Szerződés 109. cikkének megfelelően úgy határozott, hogy a csekély összegű támogatás az említett támogatási kategóriák közé sorolható. Ezek alapján a csekély összegű támogatás – mint egy és ugyanazon vállalkozásnak meghatározott időszakon belül nyújtott, egy meghatározott összeget nem meghaladó támogatás – úgy tekinthető, mint amely nem felel meg a Szerződés 107. cikkének (1) bekezdésében rögzített valamennyi feltételnek, ezért a bejelentési eljárás nem vonatkozik rá. A tagállamokat azonban emlékeztetni kell arra, hogy ugyan a csekély összegű támogatás nem minősül állami támogatásnak, az ilyen támogatás sem vonhatja maga után az uniós jog megsértését.

(2)

A Bizottság több rendeletet is elfogadott már a mezőgazdasági ágazatban nyújtott csekély összegű támogatások szabályozásáról, amelyek közül a legutóbbi az 1408/2013/EU bizottsági rendelet (3) volt.

(3)

Az 1408/2013/EU rendelet alkalmazása során szerzett tapasztalatok fényében és figyelembe véve a csekély összegű támogatások felhasználásának a tagállamokban tapasztalható változatosságát, helyénvaló kiigazítani az abban meghatározott egyes feltételeket. Indokolt az egy és ugyanazon vállalkozásnak egy adott hároméves időszakban nyújtható támogatás maximális összegét 20 000 EUR-ra, a nemzeti korlátot pedig az éves mezőgazdasági termelés 1,25 %-ára növelni.

(4)

Figyelembe véve, hogy egyes tagállamokban fokozottan szükség van a csekély összegű támogatások alkalmazására, helyénvaló lehetővé tenni, hogy – a belső piac megfelelő működésének biztosításához szükséges további feltételek mellett – az egyazon vállalkozásnak nyújtható támogatás maximális összege 25 000 EUR-ra, a nemzeti korlát pedig az éves mezőgazdasági termelés 1,5 %-ára növekedjen. Az 1408/2013/EU rendelet alkalmazásának a kezdeti évek során szerzett tapasztalatai rávilágítottak arra, hogy a csekély összegű támogatások egy bizonyos termékágazatban való koncentrációja a verseny és a kereskedelem torzulásához vezethet. Ezért a magasabb egyedi felső határ és nemzeti korlát előfeltételeként egy olyan ágazati korlátot kell alkalmazni, amely megakadályozza, hogy a tagállamok bármely, három pénzügyi évet felölelő időszakban a csekély összegű támogatások teljes halmozott összegének több mint 50 %-át olyan intézkedésekhez használják fel, amelyek előnyeiben csak egy meghatározott termékágazat részesül. Az ágazati korlátnak biztosítania kell, hogy az 1408/2013/EU rendelet hatálya alá tartozó bármely intézkedésre úgy lehessen tekinteni, hogy az nem befolyásolja a tagállamok közötti kereskedelmet és nem torzítja a versenyt, illetve nem fenyeget annak torzulásával.

(5)

A tagállamok jelenleg szabadon dönthetnek arról, hogy vezetnek-e nemzeti központi nyilvántartást annak ellenőrzésére, hogy sem a csekély összegű támogatásra vonatkozó egyedi felső határt, sem a nemzeti korlátot nem lépik túl. A magasabb szintű egyedi felső határt és nemzeti korlátot választó tagállamokban azonban szükséges lenne a központi nyilvántartás alkalmazása, mivel a szóban forgó lehetőség igénybevételének előfeltétele az ágazati korlát, amely pedig a nyújtott támogatás még szorosabb nyomon követését kívánja meg. Ezért az ilyen tagállamok számára kötelezővé kellene tenni egy központi nyilvántartás létrehozását és fenntartását annak érdekében, hogy nyomon követhető legyen az összes csekély összegű támogatás és meg lehessen győződni arról, hogy sem az egyedi felső határt, sem a nemzeti vagy ágazati korlátot nem lépik túl.

(6)

A bruttó támogatási egyenértéknek a hitelek és a kezességvállalások tekintetében történő kiszámítására vonatkozó kritériumokat a csekély összegű támogatások megemelt felső határainak megfelelően ki kell igazítani.

(7)

Azon tagállamok számára, amelyek a csekély összegű támogatásra vonatkozó megemelt felső határ és nemzeti korlát alkalmazása mellett döntenek, elegendő időt kell biztosítani az átállásra és arra, hogy létrehozzák a csekély összegű támogatások nyomon követésére szolgáló központi nyilvántartásukat.

(8)

Az 1408/2013/EU rendelet 2020. december 31-én veszti hatályát. Így az e rendelet hatálybalépése és az 1408/2013/EU rendelet alkalmazási időszakának vége közötti időtartam nagyon rövid lenne. Ezért az eljárás gazdaságossága és a jogbiztonság érdekében az 1408/2013/EU rendelet alkalmazási időszakát célszerű 2027. december 31-ig meghosszabbítani.

(9)

Az 1408/2013/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1408/2013/EU rendelet a következőképpen módosul:

1.

a 2. cikk a következő bekezdésekkel egészül ki:

„(3)   E rendelet alkalmazásában »termékágazat«: az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (*1) 1. cikkének (2) bekezdésében szereplő ágazat.

(4)   E rendelet alkalmazásában »ágazati korlát«: egy meghatározott termékágazatban megvalósított támogatási intézkedésekhez felhasználható maximális halmozott támogatási összeg, amely a csekély összegű támogatásra vonatkozóan a II. mellékletben tagállamonként meghatározott maximális érték 50 %-ának felel meg.”;

(*1)  Az Európai Parlament és a Tanács 1308/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 671. o.)."

2.

a 3. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„3. cikk

Csekély összegű támogatás

(1)   Amennyiben a támogatási intézkedések megfelelnek az e rendeletben megállapított feltételeknek, azokat úgy kell tekinteni, hogy nem felelnek meg az EUMSZ 107. cikke (1) bekezdése valamennyi feltételének, és ezért nem tartoznak az EUMSZ 108. cikkének (3) bekezdésében foglalt bejelentési kötelezettség hatálya alá.

(2)   Bármely, három pénzügyi évet felölelő időszakban az egyazon vállalkozás részére odaítélt csekély összegű támogatás összege tagállamonként nem haladhatja meg a 20 000 EUR-t.

(3)   A mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével foglalkozó vállalkozásoknak bármely, három pénzügyi évet felölelő időszakban nyújtott csekély összegű támogatások halmozott összege tagállamonként nem haladhatja meg az I. mellékletben meghatározott nemzeti korlátot.

(3a)   A (2) és a (3) bekezdéstől eltérve a tagállamok dönthetnek úgy, hogy az egyazon vállalkozásnak nyújtott csekély összegű támogatás teljes összege bármely, három pénzügyi évet felölelő időszakban nem haladhatja meg a 25 000 EUR-t, és hogy a bármely, három pénzügyi évet felölelő időszakban nyújtott csekély összegű támogatás teljes halmozott összege nem haladhatja meg a II. mellékletben meghatározott nemzeti korlátot, az alábbi feltételek mellett:

a)

a meghatározott termékágazatban bármely, három pénzügyi évet felölelő időszakban nyújtott támogatások teljes halmozott összege nem haladhatja meg a 2. cikk (4) bekezdésében meghatározott ágazati korlátot;

b)

az adott tagállam a 6. cikk (2) bekezdésében meghatározott rendelkezésekkel összhangban létrehoz egy nemzeti központi nyilvántartást.

(4)   A csekély összegű támogatást akkor kell odaítéltnek tekinteni, amikor az alkalmazandó nemzeti jogrendszer értelmében a támogatás igénybevételének a jogát a kedvezményezett vállalkozásra ruházzák, függetlenül a csekély összegű támogatás folyósításának időpontjától.

(5)   A csekély összegű támogatás tekintetében a (2), a (3) és a (3a) bekezdésben meghatározott felső határ, valamint nemzeti és ágazati korlát a csekély összegű támogatás formájától és a kitűzött céltól függetlenül alkalmazandó, tekintet nélkül arra, hogy a tagállam által biztosított támogatást teljesen vagy részben uniós forrásokból finanszírozzák-e. A három pénzügyi évet felölelő időszakot az érintett tagállamban a vállalkozás által alkalmazott pénzügyi évekre hivatkozva kell meghatározni.

(6)   A csekély összegű támogatás tekintetében a (2), a (3) és a (3a) bekezdésben meghatározott felső határ, valamint nemzeti és ágazati korlát esetében a támogatást készpénzben nyújtott, vissza nem térítendő támogatásként kell kifejezni. Minden felhasznált számadatnak bruttó, azaz adózás vagy egyéb levonás előtti összegnek kell lennie. Ha a támogatást vissza nem térítendő támogatástól eltérő formában nyújtják, akkor a támogatás összege a bruttó támogatási egyenértékkel azonos.

A több részletben kifizetett támogatást a támogatás odaítélésének időpontjára számított jelenértékre kell diszkontálni. A diszkontálásra használt kamatláb a támogatás odaítélésekor érvényes diszkontráta.

(7)   Amennyiben egy új csekély összegű támogatás nyújtása a (2), a (3) és a (3a) bekezdésben meghatározott felső határ, illetve nemzeti vagy ágazati korlát túllépését eredményezi, e rendelet nem alkalmazható az új támogatásra.

(8)   Fúzió és felvásárlás esetén valamennyi, az egyesülő vállalkozásoknak nyújtott korábbi csekély összegű támogatást figyelembe kell venni annak meghatározásához, hogy bármely újabb – az új vagy a felvásárló vállalkozásnak nyújtandó – csekély összegű támogatás meghaladja-e a felső határt, illetve a nemzeti vagy az ágazati korlátot. A fúziót vagy felvásárlást megelőzően jogszerűen odaítélt csekély összegű támogatás a műveletet követően is jogszerű marad.

(9)   Ha egy vállalkozás két vagy több külön vállalkozásra válik szét, a szétválást megelőzően nyújtott csekély összegű támogatást az eredetileg a támogatásban részesülő vállalkozásnak kell adni, amely elvben azonos azzal a vállalkozással, amely a csekély összegű támogatással támogatott tevékenységeket átvállalta. Ha erre nincs lehetőség, a csekély összegű támogatást saját tőkéjüknek – a szétválás tényleges időpontjában érvényes – könyv szerinti értéke alapján arányosan el kell osztani az új vállalkozások között.”;

3.

a 4. cikk a következőképpen módosul:

a)

a (3) bekezdés b) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„b)

a 3. cikk (2) bekezdésének hatálya alá tartozó intézkedések esetében legalább a hitel 50 %-ára biztosíték nyújt fedezetet, továbbá a hitel összege 100 000 EUR és lejárati ideje öt év, vagy a hitel összege 50 000 EUR és lejárati ideje tíz év, vagy a 3. cikk (3a) bekezdésének hatálya alá tartozó intézkedések esetében a hitel összege 125 000 EUR és lejárati ideje öt év, vagy a hitel összege 62 500 EUR és lejárati ideje tíz év; amennyiben a hitel összege a fentieknél alacsonyabb és/vagy amennyiben azt öt, illetve tíz évnél rövidebb időtartamra nyújtják, bruttó támogatási egyenértékét a csekély összegű támogatásra vonatkozóan a 3. cikk (2) vagy (3a) bekezdésében meghatározott felső határok arányos részeként kell kiszámítani; vagy”;

b)

a (6) bekezdés b) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„b)

a 3. cikk (2) bekezdésének hatálya alá tartozó intézkedések esetében a kezességvállalás nem haladja meg a hozzá kapcsolódó hitel 80 %-át, továbbá a garantált összeg 150 000 EUR és a kezességvállalás lejárati ideje öt év, vagy a garantált összeg 75 000 EUR és a kezességvállalás lejárati ideje tíz év, vagy a 3. cikk (3a) bekezdésének hatálya alá tartozó intézkedések esetében a kezességvállalás nem haladja meg a hozzá kapcsolódó hitel 80 %-át, továbbá a garantált összeg 187 500 EUR és a kezességvállalás lejárati ideje öt év, vagy a garantált összeg 93 750 EUR és a kezességvállalás lejárati ideje tíz év; amennyiben a garantált összeg ezeknél az összegeknél alacsonyabb és/vagy azt öt, illetve tíz évnél rövidebb időtartamra nyújtják, bruttó támogatási egyenértékét a csekély összegű támogatásra vonatkozóan a 3. cikk (2) vagy (3a) bekezdésében meghatározott felső határ arányos részeként kell kiszámítani; vagy”;

c)

a (4) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(4)   A tőkeinjekciókból álló támogatás csak akkor tekinthető átlátható csekély összegű támogatásnak, ha az állami tőkeinjekció teljes összege nem haladja meg a csekély összeg vonatkozó felső határát.”;

d)

a (5) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(5)   A tulajdonviszonyt, illetve részben tulajdonviszonyt megtestesítő befektetések formájában megvalósuló kockázatfinanszírozási intézkedésekből álló támogatás csak akkor tekinthető átlátható csekély összegű támogatásnak, ha az intézkedés egyazon vállalkozásnak csupán az adott csekély összeg vonatkozó felső határáig nyújt tőkét.”;

4.

a 6. cikk a következőképpen módosul:

a)

a (2) bekezdés a következő albekezdéssel egészül ki:

„A 3. cikk (3a) bekezdése szerinti támogatást nyújtó valamennyi tagállam 2022. július 1-jéig létrehozza a csekély összegű támogatások központi nyilvántartását, amely teljeskörűen tartalmazza a tagállam bármely hatósága által odaítélt valamennyi csekély összegű támogatással kapcsolatos információkat. Az (1) bekezdés nem alkalmazandó attól a pillanattól fogva, hogy a nyilvántartás három pénzügyi évet átfogó időszakot ölel fel.”;

b)

a (3) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(3)   A tagállam e rendelet értelmében csak akkor nyújthat újabb csekély összegű támogatást, ha megbizonyosodott arról, hogy a támogatásnyújtást követően az érintett vállalkozásnak e rendelet értelmében nyújtott csekély összegű támogatás teljes összege a 3. cikk (2) bekezdésében meghatározott felső határ és a 3. cikk (3) és (3a) bekezdésében említett nemzeti, illetve ágazati korlát alatt marad, valamint teljesül az e rendeletben előírt valamennyi feltétel.”;

5.

a 7. cikk a következőképpen módosul:

a)

a (1) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(1)   E rendelet alkalmazandó a hatálybalépése előtt odaítélt támogatásokra, amennyiben azok az e rendeletben foglalt valamennyi követelménynek megfelelnek, a 3. cikk (3a) bekezdésében említett ágazati korlát kivételével. Minden olyan támogatást, amely esetében nem teljesülnek a szóban forgó feltételek, a Bizottság a vonatkozó keretszabályok, iránymutatások, közlemények és értesítések alapján értékel.”;

b)

a szöveg a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a)   A 3. cikk (3a) bekezdésében említett ágazati korlát csak a [2019. január 1-jétől] nyújtott támogatásokra alkalmazandó.”;

6.

a 8. cikk második bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„Ezt a rendeletet 2027. december 31-ig kell alkalmazni.”;

7.

A melléklet helyébe e rendelet melléklete lép.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, …

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER

I. Melléklet

A mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével foglalkozó vállalkozásoknak nyújtott csekély összegű támogatások halmozott összegének a 3. cikk (3) bekezdésében említett felső határa tagállamonként

(EUR)

Tagállam

A csekély összegű támogatás maximális összege

Belgium

100 251 042

Bulgária

48 940 583

Cseh Köztársaság

60 282 125

Dánia

129 767 292

Németország

687 676 542

Észtország

10 630 167

Írország

92 612 083

Görögország

129 441 708

Spanyolország

565 246 333

Franciaország

906 389 083

Horvátország

25 705 125

Olaszország

679 716 500

Ciprus

8 469 042

Lettország

16 122 833

Litvánia

32 505 583

Luxemburg

5 328 250

Magyarország

97 979 375

Málta

1 581 667

Hollandia

337 799 500

Ausztria

85 697 833

Lengyelország

276 092 750

Portugália

84 801 750

Románia

198 666 208

Szlovénia

15 523 667

Szlovákia

28 760 708

Finnország

50 912 375

Svédország

75 125 875

Egyesült Királyság

385 044 042

II. Melléklet

A mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével foglalkozó vállalkozásoknak nyújtott csekély összegű támogatások halmozott összegének a 3. cikk (3a) bekezdésében említett felső határa tagállamonként

(EUR)

Tagállam

A csekély összegű támogatás maximális összege

Belgium

120 301 250

Bulgária

58 728 700

Cseh Köztársaság

120 301 250

Dánia

58 728 700

Németország

825 211 850

Észtország

12 756 200

Írország

111 134 500

Görögország

155 330 050

Spanyolország

678 295 600

Franciaország

1 087 666 900

Horvátország

30 846 150

Olaszország

815 659 800

Ciprus

10 162 850

Lettország

19 347 400

Litvánia

39 006 700

Luxemburg

6 393 900

Magyarország

117 575 250

Málta

1 898 000

Hollandia

405 359 400

Ausztria

102 837 400

Lengyelország

331 311 300

Portugália

101 762 100

Románia

238 399 450

Szlovénia

18 628 400

Szlovákia

34 512 850

Finnország

61 094 850

Svédország

90 151 050

Egyesült Királyság

462 052 850


(1)  HL L 248., 2015.9.24., 1. o.

(2)  HL […]., […], […]. o.

(3)  A Bizottság 1408/2013/EU rendelete (2013. december 18.) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a mezőgazdasági ágazatban nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról (HL L 352., 2013.12.24., 9. o.).