Brüsszel, 2018.1.18.

SWD(2018) 8 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLAT VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

amely a következő dokumentumot kíséri

Javaslat
A Tanács irányelve

a 2006/112/EK irányelvnek a hozzáadottértékadó-mértékek tekintetében történő módosításáról

{COM(2018) 20 final}
{SWD(2018) 7 final}


Vezetői összefoglaló

Hatásvizsgálat a héamértékekről

A. A fellépés szükségessége

Miért? Milyen problémát kell megoldani?

A közös héarendszer 1967-es felállításakor a rendszer megalkotói kötelezettséget vállaltak a származási hely szerinti tagállamban történő adóztatás elvén alapuló végleges héarendszer létrehozására. Az egységes piac 1993-as életre hívásakor a származási helyen alapuló héarendszer bevezetésének célja továbbra is napirenden maradt, és hatályba lépett egy, a héamértékekre vonatkozó jelenlegi szabályokat is magában foglaló átmeneti héaszabályozás. A végleges rendszerre vonatkozó javaslat az említett cél elérése helyett immár a rendeltetési hely szerinti tagállamban történő adóztatáson alapuló végleges héarendszer bevezetésére irányul. A héamértékekre vonatkozó jelenlegi szabályok azonban továbbra is a származási helyen alapuló rendszerhez igazodnak, és túlzottan korlátozóak a rendeltetési hely szerinti héarendszer tekintetében. Ezen túlmenően a végleges héarendszer hatálybalépésével érvényüket vesztik azok a különleges rendelkezések, amelyek lehetővé teszik egyes tagállamok számára a korlátozásoktól való eltérést.

Mi a kezdeményezés várható eredménye?

A kezdeményezés az általános héamérték állandó minimumát 15%-ban állapítja meg. A végleges héarendszer egyenlő bánásmódot fog biztosítani a tagállamok számára, és nem akadályozza meg őket abban, hogy bizonyos árukra és szolgáltatásokra kedvezményes héamértéket alkalmazzanak, amennyiben az egységes piac működését illetően nem áll fenn a torzulás kockázata.

Milyen többletértéket képvisel az uniós szintű fellépés? 

A héairányelv útján végrehajtásra kerülnek az EUMSZ 113. cikkének szubszidiaritási követelményei.

B. Megoldások

Milyen jogalkotási és nem jogalkotási szakpolitikai alternatívák merültek fel? Van-e előnyben részesített megoldás? Miért?

Két szakpolitikai alternatíva került mérlegelésre, amelyek mindegyike maga után vonná a héairányelv módosítását és az általános héamérték 15%-os minimumszintjének állandóvá tételét. Az 1. alternatíva célja az, hogy valamennyi tagállam számára lehetővé tegye a meglévő eltérések alkalmazását azáltal, hogy a nemzeti rendelkezéseket beépíti a héairányelvbe, amit azonban nehéz lenne megvalósítani. Az előnyben részesített 2. alternatíva oly módon oldja meg az eltérések problémáját, hogy felszámolja azokat a korlátokat, amelyek a szóban forgó eltéréseket szükségessé tették, nevezetesen a kedvezményes héamértékekre vonatkozó 5%-os minimumértéket, valamint azon áruk és szolgáltatások jegyzékét, amelyekre kedvezményes héamértékek alkalmazhatók (III. melléklet), amelynek helyébe egy olyan negatív lista lépne, amely azokat az árukat és szolgáltatásokat tartalmazza, amelyekre az általános adómértéket kell alkalmazni.

Ki melyik alternatívát támogatja?

A tagállamok és a nyilvános konzultáció válaszadói a tagállamok közötti egyenlő bánásmódot támogatják.

C. Az előnyben részesített alternatíva hatásai

Melyek az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor a főbb lehetőségek) előnyei?

A kiválasztott alternatíva sikeresen felszámolja a tagállamokat érintő azon korlátozásokat, amelyek a rendeltetési hely szerinti adóztatás alapján már nem indokoltak, és megoldást kínál az eltérések megszűnésének problémájára.

Mekkora költségekkel járnak az előnyben részesített lehetőségek (ha nincs ilyen, akkor a főbb lehetőségek)?

Az előnyben részesített alternatíva biztosítékok előírását teszi szükségessé az esetleges kockázatok elkerülése érdekében.

Hogyan érinti a fellépés a vállalkozásokat, köztük a kis- és középvállalkozásokat és a mikrovállalkozásokat?

A megfelelési költségeknek a nagyobb fokú komplexitásból eredő növekedésével kapcsolatos kockázat korlátozása érdekében a gazdasági szereplők egy módosított internetes portálon keresztül tájékoztatást kapnak a statisztikai osztályozáson alapuló héamértékekről.

Jelentős lesz-e a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás?

A költségvetési hatásokat továbbra is a tagállamok határozzák meg. A kedvezményes héamértékek alkalmazási körének kiterjesztése vagy a kedvezményes héamértékek kompenzációs intézkedések nélkül történő leszállítása csökkentené a héabevételt.

Lesznek-e egyéb jelentős hatások? 

A tagállamok számára biztosított nagyobb rugalmasság következményeként megnőhet a jogviták száma.

D. További lépések

Mikor kerül sor a szakpolitikai fellépés felülvizsgálatára?

A végleges héarendszer hatálybalépése előtt sor kerülne a III. melléklet felülvizsgálatára, a hatálybalépést követően pedig a negatív listát rendszeresen felül kellene vizsgálni.