Strasbourg, 2018.10.23.

COM(2018) 800 final

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK EMPTY














A Bizottság 2019. évi munkaprogramja
























Ígéreteink teljesítése és felkészülés a jövőre































I.Ígéreteink teljesítése és felkészülés a jövőre

Az elkövetkező hat hónap döntő jelentőségű lesz az Európai Unió számára. Jövő májusban az európaiak szavazni fognak az európai parlamenti választásokon. Amint azt a Bizottság elnöke 2018. szeptember 12-én, az Unió helyzetéről szóló beszédében kiemelte, döntéseik tükrözni fogják, mennyire bíznak abban, hogy az Európai Unió képes megoldásokat nyújtani azokra a kihívásokra, amelyekkel egyetlen tagállamunk sem tud egymaga megbirkózni.

Ilyen kihívás például annak biztosítása, hogy az Európában újra élénkülő gazdasági növekedés valóban mindenki számára előnyös legyen – ehhez a jövő munkahelyeire irányuló beruházásokra, valamint a digitális átalakulásban és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való átállásban rejlő lehetőségek kiaknázására van szükség. Annak ellenére, hogy mértéke a 2015–2016-os válság éveihez képest lényegesen csökkent, még jó ideig foglalkoznunk kell a migrációval kapcsolatos kihívásokkal is, amelyek fenntartható európai megoldásokat igényelnek. Ide tartoznak a demokratikus társadalmainkat, értékeinket és biztonságunkat fenyegető kihívások, amelyek a terrortámadásokból és a kibertámadásokból, illetve egyre nagyobb mértékben a félretájékoztatási kampányokból erednek. És ilyenek azok a kihívások, amelyek az egyre kiszámíthatatlanabb globális helyzetből erednek, amelyben a demográfia, az erőforrásokért folytatott verseny és az éghajlatváltozás kezelése a fenntarthatóság érdekében közös fellépést igényel, miközben egyesek megkérdőjelezik az elmúlt ötven évben a világrendet kedvező módon alakító intézmények és szabályok melletti elkötelezettségük szükségességét.

Európának minden eddiginél nagyobb szüksége van arra, hogy megmutassa, Uniónk egységes, erős és demokratikus, és csak együttesen tudunk megoldásokat nyújtani e kihívásokra, hogy védelmet biztosítsunk polgárainknak, több eszközt adjunk a kezükbe és garantáljuk biztonságukat.

Ez a Bizottság a megbízatásának kezdete óta a legnagyobb kihívásokat helyezte munkaprogramjainak középpontjába – azokat, amelyek terén meggyőződésünk szerint az uniós fellépés érdemi változást hozhat. Az Unió helyzetéről szóló beszéddel egyidejűleg benyújtott kezdeményezésekkel együtt mostanra előterjesztettük az összes ahhoz szükséges jogalkotási javaslatot, hogy kedvező változásokat valósítsunk meg az Európai Bizottság 2014–2019-re vonatkozó tíz prioritása tekintetében. Az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal eddig a javaslatok közel feléről sikerült megállapodásra jutni, további 20 % tekintetében pedig jelentős előrelépés történt a jogalkotási folyamat során. Most az az elődleges cél, hogy a többi javaslatból – ezen belül az együttes nyilatkozatokban prioritásként meghatározott összes javaslatból – is jogszabály váljon, majd ezeket hatékonyan végrehajtsuk. A Bizottság által az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal e munkaprogram kialakítása kapcsán folytatott párbeszéd megerősítette, hogy mindegyik fél elkötelezett a lendület fenntartása és fokozása mellett. Itt az ideje annak, hogy bizonyítsuk, együttes erőfeszítéssel meg tudjuk valósítani ígéreteinket.

Annak érdekében, hogy a már előterjesztett javaslatokra lehessen összpontosítani, idei munkaprogramjában a Bizottság csak korlátozott számban mutat be új kezdeményezéseket – olyanokat, amelyek az Unió helyzetéről szóló beszéddel egyidejűleg benyújtottakkal együtt elengedhetetlenek a 10 prioritás teljes körű megvalósításához. Az új kezdeményezések olyan rendkívüli kihívásokra irányulnak, amelyek együttes és határozott fellépést igényelnek: a migráció területén végzett munka befejezésére; a gazdasági és monetáris unió megerősítésére; a globális kereskedelmi rendszerben jelentkező fokozódó feszültségekkel való szembenézésre; az egyes tagállamokban a jogállamiság terén fennálló kihívások kezelésére; valamint az Egyesült Királysággal az Unióból való kilépéséről kialakítandó megállapodásra. A Bizottság emellett figyelmet fordít majd a már elfogadott jogszabályok végrehajtására és a hatályos jogszabályoknak a jövőre való felkészülést célzó értékelésére, továbbá javasoljuk számos elavult javaslat és jogszabály visszavonását, illetve hatályon kívül helyezését.

Végül e munkaprogram hozzájárul az Európai Parlament komoly támogatását élvező, és a vezetői ütemtervben is érvényre juttatott nagyszebeni ütemterv megvalósításához. A nagyszebeni csúcstalálkozóra 2019. május 9-én, az Európa-napon kerül sor, hat héttel a brexit időpontja után és két héttel az európai parlamenti választások előtt. Sorsdöntő pillanat lesz ez, amelyben a 27 tagú EU 2025-ig előretekintve körvonalazza a jövőjét. Ezt szem előtt tartva fontos még a nagyszebeni csúcstalálkozót megelőzően politikai megállapodásra jutni az egyszerűbb és rugalmas jövőbeli költségvetési keretre irányuló bizottsági javaslatról. Ezen túlmenően a Bizottság az előttünk álló hat hónap során számos előremutató intézkedéssel járul hozzá a csúcstalálkozó előkészítéséhez, hogy az uniós vezetők megújítsák a 27 tagú Unió jövője iránti bizalmat.

II.A Juncker elnök vezette Bizottság 10 prioritásának teljes körű megvalósítása az európai parlamenti választások előtt    

Új lendület a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásoknak

Az európai gazdaság jól teljesít. A növekedés 2017-ben 10 éves csúcsot ért el. A foglalkoztatás és a beruházások újra a válság előtti szinten vannak, és az államháztartások állapota jelentősen javult. A gazdasági, társadalmi és költségvetési helyzet tekintetében azonban továbbra is eltérések vannak a tagállamok között. A globális gazdasági klíma változásával párhuzamosan ki kell használnunk a jelenlegi lendületet arra, hogy továbbra is olyan szakpolitikákat alkalmazzunk, amelyek lehetővé teszik számunkra az új gazdasági lehetőségek megragadását, valamint felkészítik a gazdaságot arra, hogy ellenállóképesebb legyen a jövőben adódó kihívásokkal szemben.

Ez azt jelenti, hogy továbbra is be kell fektetnünk az Unió stabil és fenntartható növekedési pályájának fenntartásához szükséges reformokba. A 27 tagú Unió következő többéves pénzügyi keretére irányuló korszerű, méltányos és kiegyensúlyozott bizottsági javaslatok megalapozzák az Unió következő évtizedre szóló közös célkitűzéseinek megvalósítását. Azokra a területekre összpontosítanak, amelyek tekintetében az uniós vezetők a pozsonyi és római találkozón egyetértettek abban, hogy az uniós szint a legalkalmasabb az eredmények elérésére. Lehetővé teszik olyan komoly kihívások kezelését, mint az ifjúsági munkanélküliség, a migráció, a biztonság, a technológiai és digitális átalakulás, valamint a fenntarthatóbb, karbonszegény gazdaságra való átállás. A nagyszebeni csúcstalálkozó várhatóan megerősíti a jövőbeli költségvetésre vonatkozó politikai megállapodást. Ez kifejezné, hogy a 27 tagú Unió egységes, tisztában van azzal, milyen irányt kíván követni, valamint képes és készen áll saját kezébe venni a sorsát és eredményeket érni el polgárai számára.

Bár a közpénzeknek megvan a maguk szerepe a megfelelő beruházások ösztönzésében, végső soron a vállalkozások teremtenek munkahelyeket és növekedést. Ezért folytatnunk kell a rendelkezésre álló források mobilizálását. Az európai beruházási terv – a Juncker-terv – eddig 344 milliárd euró összegű további beruházást mozgósított, túlszárnyalva eredeti, 315 milliárd eurós célkitűzését, és 2020-ig várhatóan 1,4 millió munkahelyet teremt, valamint 1,3 %-kal növeli az uniós GDP-t. Megerősítésének és kibővítésének köszönhetően a Juncker-terv a becslések szerint 2020 végéig 500 milliárd euró összegű további beruházást mozgósíthat. A Bizottság felméri majd az elért eredményeket, és meghatározza, milyen egyéb módokon ösztönözhetők a beruházások, többek között a jövőbeli InvestEU program keretében.

Emellett megállapodásra kell jutnunk azokról a fennmaradó javaslatokról, amely előmozdítják az innovációt, a foglalkoztatást és a növekedést elősegítő körforgásos gazdaságra való áttérést, valamint hozzájárulnak szűkös erőforrásaink fenntartható hasznosításához. Gyorsan meg kell állapodni az egyszer használatos műanyag termékekről szóló javaslatról, hogy csökkentsük a tengereinkbe és óceánjainkba bejutó káros műanyagok mennyiségét, és gondoskodni kell arról, hogy hatékony ösztönzők segítsék a vállalkozásokat a fenntartható és innovatív alternatívák feltárásában. Mindez lendületet ad az európai innovációnak, és az európai vállalkozásoknak technológiai előnyt biztosít majd globális versenytársaikkal szemben, hozzájárulva a fenntartható növekedéshez és a jövőbeli munkahelyteremtéshez.

Összekapcsolt digitális egységes piac

A digitális egységes piac már most is számos előnyt biztosít az európaiaknak: megszűntek a roamingdíjak, a polgárok az EU-n belüli tartózkodási helyüktől függetlenül bárhol hozzáférnek az előfizetéseik alapján szolgáltatott filmekhez, sportprogramokhoz, zenéhez, videojátékokhoz és e-könyvekhez, továbbá ez év decemberétől internetes vásárlásaik során nem fognak indokolatlan megkülönböztetéssel szembesülni pusztán lakóhelyük miatt.

A digitális egységes piacra irányuló 30 bizottsági jogalkotási kezdeményezésből 18-at fogadtak el eddig jogszabályként. Döntő jelentőségű, hogy a fennmaradó – többek között a szerzői jogról, az elektronikus hírközlési adatvédelemről és a szerződési jogról szóló – javaslatok tekintetében is lezáruljon az eljárás. Fontos, hogy gyorsan létrejöjjön az Európai Kiberbiztonsági Ipari, Technológiai és Kutatási Kompetenciaközpont és a nemzeti koordinációs központok hálózata, annak elősegítése érdekében, hogy az EU fenntartsa és továbbfejlessze a digitális egységes piac biztonságának garantálásához szükséges kiberbiztonsági technológiai és ipari kapacitásokat.

Folytatjuk a mesterséges intelligencia új keletű kihívásával kapcsolatos munkát, az egész Európai Unióra kiterjedő összehangolt fellépéssel, valamint az év első felében meghatározott különböző intézkedések megvalósításával. A Bizottság és a főképviselő emellett új közös cselekvési tervet terjeszt elő az európaiak demokratikus eljárásokba és intézményekbe vetett bizalmát aláásó, a független és szabad médiát gyengítő online félretájékoztatás fokozódó európai terjedésének kezelése érdekében. Különösen fontos, hogy e kérdésre még a jövő évi európai parlamenti választások előtt megoldást találjunk.

A Bizottság továbbá ajánlást készül kiadni az elektronikus egészségügyi nyilvántartások európai adatcsere-formátumáról. Ez megkönnyíti majd a betegek adatainak határokon átnyúló cseréjét, ami előnyökkel jár mind a betegek, mind az egészségügyi szolgáltatók számára, továbbá az egészségügyi szolgáltatások digitalizálásán keresztül elősegíti az egészségügy fejlődését. A közegészségügy terén emellett előterjesztünk egy átfogó keretet az endokrin károsító anyagokra vonatkozóan.

Ellenállóképes energiaunió és jövőbe mutató éghajlat-politika

Az elmúlt négy év során az EU befektetett saját energiauniónk kiépítésébe annak elősegítése érdekében, hogy fenntartható, független és biztonságos ellátás álljon a polgárok rendelkezésére. Vezető szerepet töltöttünk be az éghajlatváltozás elleni globális küzdelemben, és a nagy gazdaságok közül egyedüliként jogszabályban rögzítettük, hogy a Párizsi Megállapodással összhangban 2030-ig legalább 40 %-kal csökkentjük az üvegházhatásúgáz-kibocsátást.

Folytatnunk kell erőfeszítéseinket annak érdekében, hogy megállapodásra jussunk a társjogalkotókkal a Tiszta energia minden európainak elnevezésű csomag fennmaradó javaslatairól. Az uniós belső energiapiac működésének javítása és a tagállamok közötti szolidaritás fokozása érdekében arra is szükség van, hogy a társjogalkotók megállapodjanak az európai gázpiacra belépő földgázvezetékekre alkalmazandó közös szabályokról, és elfogadják a villamosenergia-piacra vonatkozó új jogszabályokat. A biztonságos, tiszta és összekapcsolt mobilitásra vonatkozó programunk késedelem nélküli végrehajtása érdekében szintén megállapodásra kell jutni az „Európa mozgásban” mobilitási csomagok részét képező bizottsági javaslatokról, akárcsak a fenntartható finanszírozásról szóló bizottsági javaslatokról, amelyek célja az EU éghajlatügyi és fenntartható fejlesztési menetrendje megvalósításának elősegítéséhez szükséges magántőke mobilizálása.

Ezeknek az intézkedéseknek az időben történő elfogadása biztosítja majd, hogy létrejöjjenek a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó uniós éghajlat-politikát támogató eszközök és jogi keret. A fenti éghajlat- és energiapolitikai intézkedések együttesen 2030-ig összesen mintegy 45 %-kal csökkentik a teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátást, meghaladva a Párizsi Megállapodás keretében tett uniós kötelezettségvállalást, amely arra irányul, hogy 2030-ig az 1990-es szinthez képest legalább 40 %-kal csökkentsük a kibocsátás mennyiségét. Egyben elindítják az Uniót azon a pályán, amelynek célja, hogy 2050-ig körülbelül 60 %-os kibocsátáscsökkentés megvalósítása. Mindez azonban nem elégséges ahhoz, hogy az EU megfelelően hozzájáruljon a Párizsi Megállapodásban meghatározott hőmérsékleti célok eléréséhez. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület legutóbbi különjelentése egyhangúan megerősíti az éghajlatváltozás negatív hatásait, és ezzel összefüggésben a 2018 decemberében Katowicében tartandó éghajlatváltozási konferenciára készülve a Bizottság hosszú távú uniós stratégiát javasol az üvegházhatást okozó gázok uniós kibocsátásának csökkentésére. Jelentést készítünk továbbá az energiaunió helyzetéről, valamint az akkumulátorok ágazatában betöltött vezető szerephez szükséges európai kapacitás előmozdítása terén megvalósított lépésekről.

Megerősített iparon alapuló, mélyebb és méltányosabb belső piac

2018-ban van az egységes piac fennállásának 25. évfordulója. A világ gazdaságának egyötödét jelentő egységes piac egyedülálló a maga nemében, és Európa legjobb eszköze a gazdasági növekedés fokozására, valamint az európai vállalkozások bővülésének, innovációs és munkahelyteremtő képességének támogatására. Együttes súlyunk lehetővé teszi számunkra, hogy eredményes normateremtőként lépjünk fel és globális referenciapontot jelentsünk olyan kérdésekben, mint az adatvédelem, a nagy adathalmazok, a mesterséges intelligencia és az automatizálás, ezáltal pedig az EU-n kívül is érvényesítsük értékeinket és alakítsuk a világgazdaságot.

Most teljesítenünk kell azon ígéretünket, hogy a lehető legjobban kiaknázzuk az egységes piacban rejlő lehetőségeket, annak valamennyi dimenziójára kiterjedően. Mindenképpen megállapodásra kell jutnunk az árukról és szolgáltatásokról szóló csomagok függőben lévő javaslatairól, hogy garantáljuk a termékek biztonságosságát, valamint megerősítsük az egységes piacba vetett bizalmat. Intenzívebb erőfeszítéseket kell tennünk, hogy megállapodjunk a közös összevont társaságiadó-alapról és a digitális gazdaságra irányuló méltányos és hatékony adórendszerre irányuló javaslatokról annak érdekében, hogy minden vállalkozás – méretétől függetlenül – ott teljesítse az adókötelezettségek méltányosan rá eső részét, ahol a nyeresége keletkezik. Ideje megállapodni a méltányos és hatékony héarendszerre irányuló javaslatokról is, hogy a rendszer egyszerűsödjön, különösen a kisebb vállalkozások számára, ellenállóbb legyen a csalásokkal szemben, valamint a kedvezményes hozzáadottértékadó-kulcsok meghatározásával korszerűbbé váljon. Szintén megállapodásra kell jutni a társasági jogra vonatkozó javaslatokról annak érdekében, hogy egyes vállalkozások ne élhessenek vissza a nemzeti határokon átnyúló tevékenységhez és növekedéshez való joggal adókijátszás vagy a munkavállalói jogok gyengítése céljából. Sürgősen meg kell állapodni az „Új megállapodás a fogyasztói érdekekért” elnevezésű csomag jogalkotási javaslatairól is. Ez az új megállapodás korszerűsíti és egyszerűsíti a fogyasztóvédelmi jogszabályokat, és a képviseleti eljárások bevezetésével megerősíti az egyéni jogorvoslat lehetőségeit.

A teljes mértékben működőképes tőkepiaci unió a mély és likvid piacokkal együtt elengedhetetlen a pénzügyi stabilitáshoz, az egységes piac alátámasztásához, valamint az európai vállalkozások, ezen belül a kisebb vállalkozások finanszírozási forrásainak diverzifikálásához. Mielőbb megállapodásra kell jutni a páneurópai magánnyugdíjtermékekre, az európai piaci infrastruktúra reformjára és az EU pénzügyi felügyeleti struktúrájának reformjára irányuló javaslatokról, valamint az üzleti vállalkozások fizetésképtelenségéről, a szerkezetátalakításról és a második esélyről szóló javaslatról. Szintén megállapodást kell elérni a tőkepiaci unióval kapcsolatos további javaslatokról, amelyek a közösségi finanszírozásról, a fedezett kötvényekről, a befektetési alapok határokon átnyúló forgalmazásának megkönnyítéséről, a kkv-k tőzsdei bevezetésének elősegítéséről, valamint a befektetési vállalkozásokra vonatkozó arányosabb és hatékonyabb szabályokról szólnak. A pénzügyi ágazatban folytatott pénzmosás közelmúltban feltárt súlyos eseteit figyelembe véve szintén kiemelten fontos gyorsan megállapodni azokról a javaslatokról, amelyek a szabályok Unión belüli megfelelőbb felügyelete és érvényesítése érdekében szigorítani kívánják a pénzmosás elleni küzdelemmel kapcsolatos felügyeletet.

A vállalkozások számára nyújtott előnyökön túl az egységes piac a magas szintű szociális normákat és a munkavállalók védelmét is garantálja. Egy évvel ezelőtt a göteborgi szociális csúcstalálkozón az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság kihirdette a szociális jogok európai pillérét. Hatáskörén belül a Bizottság intézkedéseket tett, hogy ezt konkrét kezdeményezések révén érvényre juttassa. Most megállapodásra kell jutni az Európai Munkaügyi Hatóság létrehozásáról, valamint azokról a javaslatokról, amelyek a munka és a magánélet jobb egyensúlyát, valamint átláthatóbb és kiszámíthatóbb munkakörülményeket kívánnak teremteni minden munkavállaló számára, ideértve az atipikus szerződéssel foglalkoztatottakat is. Meg kell állapodnunk a szociális biztonsági rendszerek koordinálására, a munkavállalók rákkeltő vegyi anyagokkal szembeni védelmére, valamint a szociális védelemhez való hozzáférésre vonatkozó szabályok felülvizsgálatáról. Szintén itt az ideje véglegesíteni az európai akadálymentesítési intézkedéscsomagot, hogy a fogyatékossággal élő személyek hatékonyabban gyakorolhassák a társadalomban és a munkaerőpiacon való teljes körű részvételhez fűződő egyenlő jogukat.

Az egységes piac fenntartása, érvényesítése és elmélyítése folyamatos feladat. Foglalkoznunk kell a fennmaradó hiányosságaival, és javítanunk kell működését. Ezért kiemelten fontos a függőben lévő jogalkotási kezdeményezésekről való megállapodás és a szabályok megfelelő végrehajtása a tagállamokban. Az Európai Tanács decemberi ülésén folytatandó vezetői megbeszélésekre való tekintettel a Bizottság közleményt terjeszt elő a fennmaradó akadályok felszámolásáról és azokról a cselekvési lehetőségekről, amelyekkel biztosítható, hogy Európa megragadja a változó globális környezetből adódó új lehetőségeket.

Mélyebb és méltányosabb gazdasági és monetáris unió

2019. január 1-jén ünnepeljük közös valutánk bevezetésének 20. évfordulóját. 340 millió európai használja az eurót minden nap 19 tagállamban. Az euróövezet az EU-27 teljes bruttó hazai termékének közel 85 %-át képviseli. Kiállta az elmúlt évtizedek legsúlyosabb pénzügyi válságának megrázkódtatásait, és megerősödve került ki belőle. Itt az ideje annak, hogy egyértelműbben összpontosítsunk az euró által a globális színtéren betöltendő stratégiai szerepre, valamint alapjainak megerősítésére. E tekintetben különösen fontos a tőkepiaci unió kiteljesítése.

Szintén kulcsfontosságú megvalósítani a gazdasági és monetáris unió elmélyítésére irányuló ütemterv részét képező javaslatokat, ideértve a következő többéves pénzügyi keretben javasolt költségvetési eszközöket is. Ezek az eszközök – mindenekelőtt az európai beruházásstabilizáló eszköz és a strukturálisreform-támogató program – lehetővé teszik, hogy a gazdasági és monetáris unió biztosítsa a makrogazdaság ellenálló képességének növelését, a strukturális reformok végrehajtását és a konvergencia erősítését. 2018 júniusában a valamennyi tagállam részvételével megrendezett euróövezeti csúcstalálkozón a vezetők megállapodtak a bankunió kiteljesítéséről, többek között az Egységes Szanálási Alap közös védőhálójának létrehozásáról, valamint az európai betétbiztosítási rendszer érdekében tett lépésekről. Megállapodtak az Európai Stabilitási Mechanizmus válságkezelési eszközként betöltött szerepének megerősítéséről és továbbfejlesztéséről is. Az erre irányuló munkát prioritásként kell kezelni, és ezzel párhuzamosan mielőbb megállapodásra kell jutni mindenekelőtt a bankszektorban jelentkező kockázatok enyhítésére vonatkozó javaslatokról, valamint a nemteljesítő hitelek csökkentésére irányuló intézkedéscsomagról. Az ellenállóképes euróövezethez ellenállóképes tagállamokra és megújított gazdasági és társadalmi konvergenciára van szükség. E célkitűzést szem előtt tartva a Bizottság további erőfeszítéseket tesz az európai szemeszter megerősítése és célzottabbá tétele érdekében, hogy támogatást és iránymutatást nyújtson a tagállamoknak a fenntartható, inkluzív és hosszú távú növekedés eléréséhez.

Kereskedelem: Kiegyensúlyozott és progresszív kereskedelempolitika a globalizáció előnyünkre fordítása érdekében

Méretéből, közös értékeiből és céljaiból adódóan az Európai Unió egyedülálló módon világszerte 69 országgal tart fenn kereskedelmi megállapodást, és ezek értéke a globális bruttó hazai termék 40 %-át teszi ki. A globális kereskedelmi rendben jelentkező fokozódó feszültségek és egyre nagyobb kiszámíthatatlanság miatt újra meg újra meg kell erősítenünk a szabályokon alapuló nemzetközi rendszer megőrzése és megszilárdítása melletti elkötelezettségünket. Az EU–Japán gazdasági partnerségi megállapodás – az Európai Unió eddigi legjelentősebb kereskedelmi megállapodása – ezen elkötelezettségünkről tesz majd egyértelmű tanúságot. Erőfeszítéseket teszünk annak érdekében is, hogy a Szingapúrral, illetve a Vietnammal való megállapodás gyorsan hatályba lépjen, valamint lezárjuk azokat a tárgyalásokat, amelyek tekintetében elvi megállapodás már létrejött (Mexikó), vagy amelyek előrehaladott szakaszban járnak, például Chile vagy a MERCOSUR esetében. A jelenleg folytatott egyéb kereskedelmi tárgyalások terén szintén minél jelentősebb előrelépést kell elérnünk, így Ausztráliával és Új-Zélanddal is.

Az EU joggal lehet magabiztos és határozott kereskedelmi kapcsolatai terén, ám nem vagyunk naivak. Fontos, hogy a társjogalkotók gyorsan megállapodásra jussanak a közvetlen külföldi befektetések átvilágításáról, amelynek célja az EU érdekeit hátrányosan érintő külföldi felvásárlások nyomon követése és megakadályozása. Itt az ideje annak is, hogy a tagállamok túllépjenek a nemzetközi közbeszerzési eszközre vonatkozó javaslattal kapcsolatban kialakult holtponton, hogy megakadályozhassuk a harmadik országok közbeszerzési piacain az uniós vállalkozásokkal szemben alkalmazott hátrányos megkülönböztetést, valamint megállapodjunk a kettős felhasználású termékekre vonatkozó szabályok reformjáról, hogy ne lehessen ezeket a szabályokat kijátszva titokban az alapvető emberi jogok megsértéséhez felhasználható termékekkel kereskedni.

A jogérvényesülés és az alapvető jogok kölcsönös bizalmon alapuló térsége

Az elmúlt négy év során elsődleges prioritásként kezeltük az alapvető jogok és a biztonság megőrzését. A hatékony biztonsági unió megvalósítására irányuló munka lezárása érdekében elengedhetetlen megállapodni a bűnüldöző hatóságok elektronikus bizonyítékokhoz való határon átnyúló hozzáféréséről, a robbanóanyag-prekurzorok forgalmazásáról és felhasználásáról, a személyazonosító igazolványok biztonsági elemeinek javításáról, valamint a bűnüldöző hatóságok pénzügyi adatokhoz való határon átnyúló hozzáférésének és ezek általuk való felhasználásának megkönnyítéséről szóló javaslatokról. Emellett további lépéseket kell tennünk azért, hogy megfosszuk a terroristákat eszközeiktől, és ehhez meg kell állapodnunk az online terrorista tartalom terjesztésének megelőzésére szolgáló intézkedésekről, valamint az Európai Ügyészség feladatkörének a határokon átnyúló terrorizmus elleni küzdelemre való kiterjesztéséről.

Annak érdekében, hogy a biztonságra, a migrációra és a határigazgatásra vonatkozó európai információs rendszerek intelligensebben és hatékonyabban működjenek együtt, gyorsan megállapodásra kell jutni az említett rendszerek interoperabilitására irányuló javaslatról, valamint – többek között – az Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszer, az Eurodac és a Vízuminformációs Rendszer továbbfejlesztéséről.

A Dieselgate-botránnyal, a Luxleaks-kiszivárogtatásokkal, a Panama-iratokkal vagy a Cambridge Analytica tevékenységével kapcsolatban napvilágra kerülő információk rámutattak, hogy a visszaélést bejelentő személyek fontos szerepet játszhatnak a közérdeket sértő és a polgáraink jólétét károsító jogellenes tevékenységek leleplezésében. Ezért meg kell állapodnunk az uniós jog megsértéseit bejelentő személyek védelmének javításáról.

Azt is biztosítanunk kell, hogy az EU hatékonyabban nyújthasson segítséget a természeti katasztrófák áldozatainak, és ehhez meg kell állapodni az európai uniós polgári védelmi mechanizmusról (rescEU) szóló javaslatról.

Az uniós értékeink közé tartozó jogállamiság elvének követése elengedhetetlen a demokráciához és az alapvető jogok tiszteletben tartásához. Ez az Európai Unió működésének is alapvető garanciája, tekintettel arra, hogy az Unió belső piacot és olyan területet jelent, ahol a jogszabályokat egységesen alkalmazzák és a költségvetést szabályszerűen használják fel, valamint a tagállamok és polgáraik a kölcsönös bizalom szellemében működhetnek együtt közös célok érdekében. A Bizottság két tagállam esetében indított a Szerződésekben arra vonatkozóan meghatározott eljárást, hogy egyértelműen fennáll-e az értékek – és különösen a jogállamiság – súlyos megsértésének kockázata. Néhány további tagállam esetében is egyre több aggodalom merül fel. Ezért egyre nagyobb teret nyer az a nézet, hogy az Európai Uniónak és tagállamainak többet kell tenniük a jogállamiság védelme és érvényesítése érdekében. Ezzel kapcsolatban a Bizottság kezdeményezést kíván előterjeszteni a 2014-es jogállamisági keret további megerősítése érdekében.

Elmozdulás egy új migrációs politika felé

A migrációs nyomás továbbra is az európai polgárokat leginkább foglalkoztató problémák közé tartozik, annak ellenére, hogy a válságot leküzdöttük. A migráció megfelelő kezelése hosszú évekig kihívást fog jelenteni, és átfogó választ igényel.

Az Európai Unióba szabálytalanul érkezők száma a 2015. októberi csúcshoz képest 95 %-kal esett vissza. Az idei év azonban rávilágított, hogy valamennyi útvonal tekintetében éberségre van szükség, mivel az érkezők száma a közép-mediterrán útvonalon ugyan jelentősen csökkent, a kelet-mediterrán és főként a nyugat-mediterrán útvonalon azonban emelkedett. A migrációs útvonalak és a migráció kiváltó okai folyamatosan változnak, és fel kell készülnünk a jövőre. Továbbra is az az elsődleges prioritás, hogy jól működő, a felelősség és a szolidaritás elvén alapuló közös európai menekültügyi rendszert alakítsunk ki. A rendszer reformját célzó hét eredeti javaslat közül ötről ideiglenes vagy részleges megállapodás született, és most itt az ideje, hogy megtegyük az elfogadás előtti utolsó lépéseket, beépítve azokat a módosításokat, amelyeket az Unió helyzetéről szóló beszéddel egyidejűleg javasolt a Bizottság az új európai Menekültügyi Ügynökség műveleti képességeinek megerősítésére. Ezzel párhuzamosan erőfeszítéseinket a fennmaradó két javaslatról való megállapodásra kell összpontosítanunk: a dublini rendszer reformjára és a menekültügyi eljárásokról szóló rendeletre.

A hiteles migrációs politika azt jelenti, hogy a polgárok számára garantálnunk kell a külső határok hatékony igazgatását, valamint a rászorulók védelmét és a védelemre nem szorulók visszatérését. Döntő jelentőségű, hogy megerősítsük visszatérési politikánk koherenciáját és hatékonyságát, valamint csökkentsük az irreguláris migráció ösztönzőit, és a Bizottság előterjesztette az ehhez szükséges javaslatokat. Ezzel kapcsolatban gyorsan megállapodásra kell jutnunk a visszatérési irányelv reformjáról, valamint az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség kapacitásának megerősítéséről, amelyet egy 10 000 határőrből álló készenléti alakulat 2020-ig történő kialakításával, a visszatérés területére vonatkozó hatáskörének megerősítésével, valamint az EU-n kívüli partnerországokban való szélesebb körű működésének lehetővé tételével kívánunk megvalósítani.

Ezzel egyidejűleg Európának többet kell tennie a jogszerű migráció terén. Képesnek kell lennünk megfelelően kezelni a jövőbeli munkaerőpiaci szükségleteket és szakemberhiányt, miközben szem előtt tartjuk az EU érdekeit. Ezért alapvetően fontos megállapodni az uniós kékkártyarendszer felülvizsgálatáról, amely egyszerűbbé és vonzóbbá teszi majd a magas szintű képzettséggel rendelkező munkavállalók számára, hogy munkavállalási céllal az EU-ba költözzenek, és hozzájáruljanak gazdaságaink teljesítményéhez.

2018 decemberéig a Bizottság közleményt tesz közzé a vízumkölcsönösségről, amelyben számba veszi a jelenlegi helyzetet és a lehetséges lépéseket az Egyesült Államokkal a vízumkölcsönösség tekintetében fennálló hiányosságokat illetően.

Erőteljesebb globális szerepvállalás

Egységes kiállás esetén Európa kellő súllyal rendelkezik ahhoz, hogy erőteljes globális szereplőként lépjen fel a béke, a fenntartható fejlődés, a biztonság és a stabilitás érdekében, védve a demokráciát és az emberi jogokat, valamint előmozdítva a jogállamiság érvényesülését.

Azért, hogy ez megvalósulhasson, a Bizottság – amellett, hogy törekszik az Európa globális szerepét alátámasztó pénzügyi programokra vonatkozó javaslatokról való megegyezésre – továbbra is sürgetni fogja, hogy mielőbbi lépésekre kerüljön sor az EU közös kül- és biztonságpolitikájával kapcsolatos döntéshozatal hatékonyabbá tételére irányuló kezdeményezése tekintetében. Erőfeszítéseket tesz majd az EU kül- és biztonságpolitikára vonatkozó globális stratégiájának végrehajtása érdekében is, különösen India, Latin-Amerika és Közép-Ázsia vonatkozásában.

A fenntartható beruházásokra és munkahelyekre irányuló új Afrika–Európa szövetségről szóló javaslatot illetően is további lépéseket tesz. Ennek érdekében folytatódni fog az EU külső beruházási tervének operatív megvalósítása és végrehajtása, hogy valóra váljon annak ambiciózus célkitűzése, vagyis hogy 2020-ig 44 milliárd eurót elérő értékben mobilizáljon fenntartható beruházásokat.

Keleti és déli szomszédságpolitikánk végrehajtása szintén fontos prioritás marad. Az EU bővítése tekintetében a Bizottság éves jelentéseket ad majd ki az érintett partnerekkel fennálló kapcsolatok terén elért eredményekről. Emellett a Bizottság értékeli Bosznia-Hercegovina tagjelölti státusz iránti kérelmét, és véleményt ad ki róla.

A demokratikus változás Uniója

Az elmúlt négy év során a Bizottság az Európai Unió demokratikusabbá tételén munkálkodott, például azáltal, hogy lehetővé tette a polgárok részvételét a politikai döntéshozatali folyamatban, fokozta a bizottsági döntéshozók és az érdekképviselők közötti találkozók átláthatóságát, közzétette a kereskedelmi megállapodásokra vonatkozó tárgyalási megbízatásokat, valamint a szakpolitikai tervezés szerves részévé tette a minőségi jogalkotást. Fontos módosítások valósultak meg az európai politikai pártok finanszírozására vonatkozó szabályok tekintetében, és így átláthatóbbá válnak az európai politikai pártok és tagpártjaik közötti kapcsolatok, a választópolgárok döntéseit jobban tükröző finanszírozásnak köszönhetően javul a demokratikus legitimitás, valamint a közkiadásokkal való visszaélések megakadályozása érdekében szigorodik a végrehajtás.

Demokratikus értékeink védelmében garantálnunk kell a közelgő választások szabad és tisztességes voltát, ezért sürgősen megállapodásra kell jutnunk azokról a javaslatokról, amelyek biztosítják demokratikus eljárásaink hatékonyabb védelmét a harmadik országok vagy a magánérdekek által vezérelt manipulációval szemben. Szintén prioritásként kell kezelni annak a javaslatnak az elfogadását, amely lehetővé tenné a szankciókat abban az esetben, ha egy európai politikai párt az európai választások kimenetelének szándékos befolyásolása érdekében megsérti a személyes adatok védelmére vonatkozó szabályokat.

Az európai polgári kezdeményezések egyedülálló és innovatív lehetőséget nyújtanak a polgároknak az uniós szintű politikai napirend kialakításában való részvételre azáltal, hogy közvetlenül felkérhetik a Bizottságot az általuk fontosnak tartott kérdésekben való fellépésre. Az eszköz felhasználóbarát jellegének erősítése és teljes potenciáljának kiaknázása miatt alapvetően fontos gyorsan megállapodásra jutnunk a rendelet reformjáról, hogy megkönnyítsük a polgárok számára az új kezdeményezések indítását és támogatását. A polgárok nyilvános konzultációk keretében megfogalmazott kívánságaira is reagálunk, például az évente kétszeri óraátállítás eltörlésére irányuló javaslattal.

A Bizottság megbízatásának kezdetétől hangsúlyozta, hogy olyan Unióra van szükség, amely az igazán fontos kérdésekre összpontosít, és javítani kell az Európai Unió intézkedéseinek demokratikus legitimitását. Ennek egyik vonatkozása a szubszidiaritás és az arányosság elve tiszteletben tartásának garantálása. A Bizottság e munkaprogrammal együtt közleményt terjeszt elő, amelyben meghatározzuk, hogy miként kívánjuk erősíteni a szubszidiaritás és az arányosság elvének az uniós szakpolitikai döntéshozatalban betöltött szerepét, a szubszidiaritással, az arányossággal és a „kevesebbet hatékonyabban” megközelítéssel foglalkozó munkacsoport jelentős hozzájárulására építve. A munkacsoport véleményével összhangban erre a tágabb értelemben vett minőségi jogalkotási program keretében kerül sor, többek között a tervezett helyzetfelmérés során. A közleményt az Európai Bizottság és a nemzeti parlamentek közötti kapcsolatokról szóló éves jelentés, valamint a szubszidiaritás és az arányosság elvének alkalmazásáról szóló éves jelentés kíséri.

III.Minden európai számára vonzó, határozott jövőkép felmutatása

A nagyszebeni csúcstalálkozóra 2019. május 9-én sorsfordító időszakban kerül sor – hat héttel a brexit időpontja után és két héttel az európai parlamenti választások előtt. E pillanatban arra lesz szükség, hogy a vezetők megújítsák a 27 tagú Unió jövője iránti bizalmat. A Bizottság a nagyszebeni találkozóig és az azután tartó folyamathoz számos 2025-ig előretekintő jelentéssel és közleménnyel járul majd hozzá. A következőkre irányulóan terjesztett elő vagy terjeszt majd elő kezdeményezéseket:

·Az euró nemzetközi szerepének megerősítése, az európai szuverenitás megszilárdítását célzó globális erőfeszítések részeként;

·A minősített többségi szavazás alkalmazásának fokozása és a hatékonyabb döntéshozatal lehetővé tétele az adózás és a szociálpolitika kulcsfontosságú területein, annak érdekében, hogy az uniós egységes piaci jogszabályok lépést tudjanak tartani a gazdasági és társadalmi fejleményekkel, valamint külkapcsolataink több célzott területén, hogy megfelelő döntéshozatali eszközöket biztosítsunk közös kül- és biztonságpolitikánk számára;

·Annak vizsgálata, hogy az ENSZ fenntartható fejlesztési céljait, és ezen belül az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodást követve milyen lépésekkel valósítható meg 2030-ra a fenntartható Európa;

·Energia- és éghajlat-politikánk új intézményi keretének előkészítése, felvázolva a minősített többségi szavazás továbbfejlesztésének és az Euratom-Szerződés esetleges reformjának lehetőségeit;

·A 2014-es jogállamisági keret további megerősítése;

·Annak felvázolása, hogy milyen módon tehető az Unió a kommunikáció tekintetében egységesebbé, erősebbé és demokratikusabbá.

IV.A brexit és az arra való felkészülés

Miközben jelentős erőfeszítések történnek az Egyesült Királyság Európai Unióból való rendezett kilépéséről, valamint az EU és az Egyesült Királyság közötti jövőbeli kapcsolatok keretéről szóló megállapodás megkötésének biztosítása érdekében, az Egyesült Királyság kilépésével összefüggésben a tárgyalások kimenetelétől függetlenül szükség lesz az uniós jog módosítására. A már a társjogalkotók elé terjesztett hat jogalkotási aktus mellett a Bizottság két további jogalkotási javaslatot fog elfogadni a brexitre való felkészülés keretében, az egyiket az Egyesült Királyság állampolgárainak az Egyesült Királyság kilépése utáni vízumhelyzetéről, a másikat pedig az energiahatékonysági jogszabályok primerenergia- és végsőenergia-fogyasztási adatainak kiigazításáról. A javaslatok előterjesztésére 2018 novemberében kerül sor, hogy elegendő idő álljon a társjogalkotók rendelkezésére ahhoz, hogy a kilépés időpontja előtt elfogadják azokat.

A Bizottság 2018 vége előtt több olyan felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktust is előterjeszt, amelyekre a brexitre való felkészüléssel kapcsolatban van szükség. A tárgyalások előrehaladtával továbbra is szorosan nyomon követi a helyzetet, és szükség szerint további intézkedéseket fog javasolni, kellőképpen figyelembe véve a társjogalkotók feladatainak elvégzéséhez szükséges időt.

V.Minőségi jogalkotás és az uniós jog végrehajtása és érvényesítése

Ez a Bizottság megbízatásának kezdetétől fogva komoly energiát fordított a minőségi jogalkotásra, amely mára működésünk szerves részévé vált. Az OECD nemrég értékelésében a helyes szabályozási gyakorlatok terén a legjobb teljesítményt nyújtók közé sorolta a Bizottságot. Az elért eredmények további megszilárdítása érdekében helyzetfelmérést végzünk a minőségi jogalkotásra irányuló politikánkról, és tavasszal jelentést teszünk az eredményekről és a tanulságokról. Eközben különös figyelmet fordítunk arra, hogy a minőségi jogalkotást szolgáló eszközeinkkel alaposan megvizsgáljuk meglévő szakpolitikáinkat, és biztosítsuk, hogy azok továbbra is megfeleljenek céljaiknak és elkerülhetőek legyenek a felesleges költségek. E munkaprogram II. melléklete az általunk tervezett legfontosabb értékeléseket és célravezetőségi vizsgálatokat – ezen belül a REFIT-platform véleményei alapján indított értékelési munkát – tartalmazza. A platform folytatja munkáját, és várhatóan hamarosan további véleményeket fogad el, majd ezt követően a Bizottság az online REFIT eredménytáblában és a terhekről szóló második éves felmérésben részletesen bemutatja, hogyan követi nyomon az összes korábbi és új véleményt.

Bármilyen gondosan készítenek is elő és alkotnak meg egy jogszabályt, az csak akkor lehet hatékony, ha megfelelő gyakorlati végrehajtás kíséri. A Bizottság ezért továbbra is legalább akkora figyelmet fordít majd a jogszabályok megfelelő alkalmazásának biztosítására, mint amekkora körültekintéssel eleve kidolgozza őket. Az uniós jog hatékony végrehajtásának záloga a Bizottság és a tagállamok közötti szoros együttműködés és egyeztetés. Továbbra is párbeszédet fogunk folytatni a tagállamokkal, hogy támogassuk őket az uniós jog végrehajtásában. Az előttünk álló hónapokban jelentős erőfeszítésekre lesz szükség a nemrég elfogadott vagy hamarosan elfogadásra kerülő jogszabályok átültetésével és végrehajtásával kapcsolatban. Ugyanakkor a Bizottság változatlanul prioritásként fogja kezelni az uniós jog megsértésének olyan súlyos eseteit, amelyek aláássák az uniós szabályok hozzáadott értékét, és szükség esetén határozott intézkedéseket tesz, mint ezt nemrég meg is tette olyan területeken, mint például a levegőminőség.

VI.Következtetés

Megbízatásunk hátralevő hónapjai döntő fontosságúak abban a tekintetben, hogy bizonyítsuk polgárainknak a munkahelyteremtésre, növekedésre, méltányosságra és demokratikus változásra vonatkozó programunkban meghatározott célok teljesítését. A Bizottság 2019. évi munkaprogramja világos és lényegre törő menetrendet határoz meg, hogy befejezzük azt a munkát, amelyre megbízatásunk kezdetén kötelezettséget vállaltunk. A Bizottság intenzíven együttműködik az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal annak érdekében, hogy a Bizottság által tett összes javaslat elfogadásával és végrehajtásával teljesítsük ezt a menetrendet. E közös uniós erőfeszítés nélkülözhetetlen, ha bizonyítani akarjuk polgárainknak, hogy lényegre törő, eredményes fellépéssel és kézzelfogható eredményekkel Európa képes valódi változást elérni. Május 9-én a nagyszebeni csúcstalálkozón azt is képesek leszünk bizonyítani, hogy a 27 tagú Európai Unió határozott jövőképpel rendelkezik, és megszilárdította az erős, egységes és szuverén Európa alapjait.


Strasbourg, 2018.10.23.

COM(2018) 800 final

MELLÉKLETEK

a következőhöz

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK


A Bizottság 2019. évi munkaprogramja

Ígéreteink teljesítése és felkészülés a jövőre


I. melléklet: Új kezdeményezések

Szám

Szakpolitikai célkitűzés

Kezdeményezések 1

Új lendület a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásoknak

1.

Beruházásélénkítés Európában

Közlemény az európai beruházási tervről: helyzetfelmérés és következő lépések (nem jogalkotási, 2018. 4. negyedéve)

2.

Európa fenntartható jövője

Vitaanyag „Fenntartható Európa 2030-ra” címmel az ENSZ fenntartható fejlesztési céljainak nyomon követéséről, ideértve az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodást (nem jogalkotási, 2018 4. negyedéve)

Összekapcsolt digitális egységes piac

3.

Az egységes digitális piac kiteljesítése

Összehangolt terv a mesterséges intelligencia európai fejlesztéséről (nem jogalkotási, 2018 4. negyedéve); Cselekvési terv a félretájékoztatás ellen (nem jogalkotási, 2018 4. negyedéve); Bizottsági ajánlás az európai elektronikus egészségügyi nyilvántartás formátumának meghatározásáról (nem jogalkotási, 2019 1. negyedéve)

Ellenállóképes energiaunió és jövőbe mutató éghajlat-politika

4.

A Párizsi Megállapodás végrehajtása

Az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésére irányuló, a Párizsi Megállapodással összhangban álló hosszú távú uniós stratégia (a december 3–14-én Katowicében megrendezésre kerülő éghajlat-változási konferencia előtt) (nem jogalkotási, 2018. 4. negyedéve)

5.

Az energiaunió kiteljesítése

Az energiaunió helyzetéről szóló negyedik jelentés (nem jogalkotási, 2019 1. negyedéve); Jelentés az akkumulátorokról szóló stratégiai cselekvési tervről (nem jogalkotási, 2019 1. negyedéve)

6.

Az uniós energia- és éghajlat-politika jövője

Lépések energia- és éghajlat-politikánk 2025-ig kialakítandó új intézményi kerete felé: lehetőségek a minősített többségi szavazás továbbfejlesztésére és az Euratom-Szerződés esetleges reformjára (nem jogalkotási, 2019 1. negyedéve)

7.

Energiahatékonysági célok – felkészülés a brexitre

Javaslat a 2030-ra szóló (abszolút értékben kifejezett) uniós energiahatékonysági célkitűzésekre vonatkozó hivatkozásoknak a 27 tagú EU-hoz való igazítása céljából (jogalkotási, az EUMSZ 194. cikke, 2018. 4. negyedéve) (felkészülés a brexitre)

Megerősített iparon alapuló, mélyebb és méltányosabb belső piac

8.

Méltányos és a jövő kihívásainak ellenálló egységes piac

Közlemény a teljes mértékben működőképes egységes piac gyorsan változó globális környezetben történő kiépítésére irányuló lépésekről: az akadályok felszámolása és az új lehetőségek megragadása a polgárok és vállalkozások érdekében (nem jogalkotási, 2018 4. negyedéve)

9.

Egészségvédelem

Közlemény az endokrin károsító anyagokra vonatkozó átfogó európai uniós keretről (nem jogalkotási, 2018 4. negyedéve)

10.

Hatékonyabb jogalkotás az egységes piac tekintetében

Hatékonyabb jogalkotás az adózás területén: a minősített többségi szavazásra való átállás területeinek meghatározása (nem jogalkotási, 2019 1. negyedéve); Hatékonyabb jogalkotás a szociálpolitika területén: a minősített többségi szavazásra való átállás területeinek meghatározása (nem jogalkotási, 2019 1. negyedéve)



Mélyebb és méltányosabb gazdasági és monetáris unió

11.

Az euró nemzetközi szerepének előmozdítása

Közlemény az euró nemzetközi szerepének megerősítéséről (nem jogalkotási, 2018. 4. negyedéve)

A jogérvényesülés és az alapvető jogok kölcsönös bizalmon alapuló térsége

12.

Jogállamiság

A 2014. évi jogállamisági keret további megerősítése (nem jogalkotási, 2019 1. negyedéve)

Elmozdulás egy új migrációs politika felé

13.

A közös vízumpolitika végrehajtása

Közlemény a vízumkölcsönösségről (nem jogalkotási, 2018 4. negyedéve) 

14.

Vízumpolitika – felkészülés a brexitre

Javaslat az Egyesült Királyságnak a vízumkötelezettség alá eső harmadik országok jegyzékébe vagy a vízummentességet élvező harmadik országok jegyzékébe való felvételéről (jogalkotási, az EUMSZ 77. cikkének (2) bekezdése, 2018 4. negyedéve) (felkészülés a brexitre)

A demokratikus változás Uniója

15.

Az Európáról folytatott kommunikáció

Közlemény arról, hogyan tehető az Unió a kommunikáció tekintetében egységesebbé, erősebbé és demokratikusabbá (nem jogalkotási, 2019 2. negyedéve)

II. melléklet: REFIT-kezdeményezések 2

Szám

Cím

Leírás

Új lendület a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásoknak 

1.

A víz-keretirányelv és az árvízvédelmi irányelv célravezetőségi vizsgálata, a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelv értékelésével együtt

A 2000/60/EK víz-keretirányelv az EU vízpolitikájának legátfogóbb eszköze, és fő célja az EU vízkészleteinek védelme és javítása a jó állapot elérése érdekében. A célravezetőségi vizsgálat ezt az irányelvet, két ehhez közvetlenül kapcsolódó másik irányelvet (a felszín alatti vizekről szóló 2006/118/EK irányelvet és a környezetminőségi előírásokról szóló 2008/105/EK irányelvet), valamint az árvízkockázat-kezelés EU-szerte történő bevezetésében katalizátorként ható árvízvédelmi irányelvet (2007/60/EK) értékeli majd. A települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelv (91/271/EGK) szorosan kapcsolódik a víz-keretirányelvhez, mivel elengedhetetlenül fontos a célkitűzéseinek eléréséhez.

2.

A levegőminőségről szóló irányelvek célravezetőségi vizsgálata

Ez a várhatóan 2019-ben befejezendő célravezetőségi vizsgálat a környezeti levegő minőségéről szóló uniós irányelvek (2008/50/EK és 2004/107/EK) teljesítményét vizsgálja. Ezek az irányelvek az EU egész területén betartandó levegőminőségi előírásokat és követelményeket határoznak meg annak biztosítására, hogy a tagállamok a területükön megfelelően, továbbá összehangolt és összehasonlítható módon kövessék nyomon és értékeljék a levegő minőségét.

3.

A hulladékszállításról szóló rendelet értékelése

Az 1013/2006/EK rendelet értékelése megvizsgálja annak végrehajtásának valamennyi aspektusát, beleértve az illegális hulladékkereskedelem kérdését is, valamint nyomon követi a REFIT-platform 2018. március 19-én elfogadott IX.3.a-c. véleményét , amelyben a REFIT-platform úgy véli, hogy több hulladéktípust kellene a zöld listára helyezni, valamint felhívja a figyelmet azokra a kihívásokra, amelyekkel a vállalatok a hulladékfuvarozók összes tagállamra kiterjedő nyilvántartásba vételre vonatkozó kötelezettségéből adódóan szembesülnek.

Megerősített iparon alapuló, mélyebb és méltányosabb belső piac

4.

A formatervezési minták oltalmáról szóló irányelv és a közösségi formatervezési mintáról szóló rendelet értékelése.

A 98/71/EK irányelv és a 6/2002/EK rendelet értékelése részletesen elemzi majd a formatervezési minták oltalmára vonatkozó európai uniós rendszer általános működését uniós és nemzeti szinten egyaránt, különös figyelemmel az EU védjegyrendszerének nemrég végzett felülvizsgálatára, az új technológiák – például a 3D nyomtatás – fejlődésére, valamint a pótalkatrészek piacára.

5.

Az építési termékekről szóló rendelet értékelése

A 305/2011/EU rendelet értékelése a REFIT-platform 2017. június 7-én elfogadott XII.8.b. véleményéhez kapcsolódik, amelyben felkérte a Bizottságot a teljesítménynyilatkozat 10 évig való megőrzésére vonatkozó kötelezettség felülvizsgálatára, tekintettel a vállalkozások és/vagy fogyasztók számára értékesítő kiskereskedők megkülönböztetésére, valamint a REFIT-platform 2017. november 23-án elfogadott XII.8.c. véleményéhez és 2016. június 27–28-án elfogadott XII.8.a. véleményéhez .

6.

A növényvédőszer-maradékok határértékének és a növényvédő szerek engedélyezésének értékelése

Ez az értékelés az engedélyezési eljárást és különösen a hatóanyag uniós szintű engedélyezésének és a növényvédőszer nemzeti szintű engedélyezésének kettős rendszerét, valamint a piacra jutás időbeli késedelmét, továbbá a nemzeti szintű kölcsönös elismerést, a kevésbé kockázatos anyagokkal való helyettesítést lehetővé tevő összehasonlítás rendszerét, a maradékanyag-határértékek meghatározásának rendszerét, ennek végrehajtását és a rendszer költségeit vizsgálja. Az értékelés az 1107/2009/EK rendeletre és a 396/2005/EK rendeletre irányul. Ez az értékelés megvizsgálja a REFIT-platform 2017. június 7-én elfogadott XI.10.a. véleményében (Többféle felhasználású/többféle forrásból származó anyagok– Klorát) felvetett kérdéseket.

Mélyebb és méltányosabb gazdasági és monetáris unió

7.

A felügyeleti adatszolgáltatás célravezetőségi vizsgálata

Ez a célravezetőségi vizsgálat a felügyeleti hatóságok tekintetében a pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozó uniós jogszabályokban (például: tőkekövetelmény-irányelv – CRR/CRD IV, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelv – MIFID/MIFIR, európai piaci infrastruktúra-rendelet – EMIR) meghatározott ágazatközi adatszolgáltatási követelményeket elemzi. A REFIT-platform 2016. június 27-én elfogadott X.13.a. véleményét követi nyomon.

8.

A vállalati jelentéstétel célravezetőségi vizsgálata

Ez a célravezetőségi vizsgálat a vállalati jelentéstételre vonatkozó követelményeket értékeli, ideértve a 2013/34/EU számviteli irányelvet, a nem pénzügyi információk közzétételéről szóló 2014/95/EU irányelvet, az átláthatóságról szóló 2013/50/EU irányelvet és a nemzetközi számviteli standardok alkalmazásáról szóló 1606/2002/EK rendeletet értékeli majd.

A jogérvényesülés és az alapvető jogok kölcsönös bizalmon alapuló térsége

9.

Az egyenlő vagy egyenlő értékű munkára vonatkozó egyenlő díjazásról szóló irányelv értékelése

A 2006/54/EK irányelv értékelése az egyenlő díjazásra vonatkozó hatályos jogi rendelkezések gyakorlati működésére, az uniós tagállamokban alkalmazott megközelítésekre, ezek érvényesítésének hatékonyságára, valamint az eredetileg kitűzött céljaik megvalósításának mértékére összpontosít majd.

10.

A fogyasztói hitel (2008/48/EK irányelv) és a fogyasztói pénzügyi szolgáltatások távértékesítéssel történő forgalmazása (2002/65/EK irányelv)

A 2008/48/EK irányelv és a 2002/65/EK irányelv értékelése a fogyasztói hitelek piacának működését és a fogyasztói pénzügyi szolgáltatások távértékesítéssel történő forgalmazását és értékesítését vizsgálja majd. A fogyasztói hitelek piacára vonatkozó értékelés különösen a REFIT-platform 2017. szeptember 21-i VI.4.a-f. véleményében felvetett kérdéseket veszi figyelembe.

III. melléklet: Előterjesztett, tárgyalási szakaszban lévő kiemelt javaslatok

Szám

Javaslat

Teljes cím 3

Hivatkozási szám

Új lendület a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásoknak

1.

A körforgásos gazdaságra vonatkozó csomag

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről (átdolgozás)**

COM(2017) 753 final
2017/0332 (COD) 
2018.2.1.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a víz újrafelhasználására vonatkozó minimumkövetelményekről**

COM(2018) 337 final 2018/0169 (COD)
2018.5.28.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE egyes műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről**

COM(2018) 340 final
2018/0172 (COD)
2018.5.30.

2.

Halászati felügyelet

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 768/2005/EK, az 1967/2006/EK és az 1005/2008/EK tanácsi rendelet és az (EU) 2016/1139 európai parlamenti és tanácsi rendelet halászati ellenőrzések tekintetében történő módosításáról**

COM(2018) 368 final
2018/0193 (COD)
2018.5.30.

3.

A jelentéstételi kötelezettségek összehangolása a környezetvédelmi politika területén

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a környezetvédelmi politika területén a jelentéstételi kötelezettségek összehangolásáról és ezáltal a 86/278/EGK irányelv, a 2002/49/EK irányelv, a 2004/35/EK irányelv, a 2007/2/EK irányelv, a 2009/147/EK irányelv és a 2010/63/EU irányelv, a 166/2006/EK rendelet és a 995/2010/EU rendelet, valamint a 338/97/EK tanácsi rendelet és a 2173/2005/EK tanácsi rendelet módosításáról**

COM(2018) 381 final
2018/0205 (COD)
2018.5.31.

4.

A termékekhez és szolgáltatásokhoz való hozzáférés követelményei

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a termékekhez és szolgáltatásokhoz való hozzáférés követelményeire vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről*

COM(2015) 615 final
2015/0278 (COD)
2015.12.2.

5.

Többéves pénzügyi keret

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a reformtámogató program létrehozásáról

COM(2018) 391 final
2018/0213 (COD)

2018.5.31.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az InvestEU program létrehozásáról

COM(2018) 439 final
2018/0229 (COD)

2018.6.6.

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE az Európai Unió saját forrásainak rendszerére vonatkozó végrehajtási intézkedések megállapításáról

COM(2018) 327 final
2018/0132 (APP)

2018.5.2.

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről

COM(2018) 325 final
2018/0135 (CNS)

2018.5.2.

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE a hozzáadottérték-adóból származó saját források beszedésének végleges egységes rendszeréről szóló 1553/89/EGK, Euratom rendelet módosításáról

COM(2018) 328 final
2018/0133 (NLE)

2018.5.2.

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE a közös összevont társaságiadó-alapon, az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren és az újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról, valamint a készpénzigények teljesítését célzó intézkedésekről

COM(2018) 326 final
2018/0131 (NLE)

2018.5.2.

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről

COM(2018) 322 final
2018/0132 (APP)

2018.5.2.

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE a litvániai Ignalina atomerőmű leszerelését segítő támogatási program létrehozásáról (Ignalina-program), valamint az 1369/2013/EU tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2018) 466 final
2018/0251 (NLE)

2018.6.13.

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE a nukleáris létesítmények leszerelésére és a radioaktív hulladékok kezelésére irányuló célzott pénzügyi program létrehozásáról, valamint az 1368/2013/Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2018) 467 final
2018/0252 (NLE)

2018.6.13.

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER Európai Közös Vállalkozás létrehozásáról és részére kedvezmények nyújtásáról szóló 2007/198/Euratom határozat módosításáról

COM(2018) 445 final
2018/0235 (NLE)

2018.6.7.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Tengerügyi és Halászati Alapról és az 508/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2018) 390 final
2018/0210 (COD)

2018.6.12.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a környezetvédelmi és éghajlat-politikai program (LIFE) létrehozásáról és az 1293/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2018) 385 final
2018/0209 (COD)

2018.6.1.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapról (EGAA)

COM(2018) 380 final
2018/0202 (COD)

2018.5.30.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Szociális Alap Pluszról (ESZA+)

COM(2018) 382 final
2018/0206 (COD)

2018.5.30.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a vámügyi együttműködést szolgáló „Vám” program létrehozásáról

COM(2018) 442 final
2018/0232 (COD)

2018.6.8.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az adóügyi együttműködést szolgáló „Fiscalis” program létrehozásáról

COM(2018) 443 final
2018/0233 (COD)

2018.6.8.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési programnak (a „Periklész IV programnak”) a 2021–2027 közötti időszakra történő létrehozásáról

COM(2018) 369 final
2018/0194 (COD)

2018.5.31.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai beruházásstabilizáló funkció létrehozásáról

COM(2018) 387 final
2018/0212 (COD)

2018.5.31.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról, valamint az 1306/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2018) 393 final
2018/0217 (COD)

2018.6.1.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról szóló 1308/2013/EU rendelet, a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU rendelet, az ízesített borászati termékek meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, jelöléséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról szóló 251/2014/EU rendelet, az Unió legkülső régiói részére egyedi mezőgazdasági intézkedések megállapításáról szóló 228/2013/EU rendelet és az egyedi mezőgazdasági intézkedéseknek a kisebb égei-tengeri szigetek javára történő megállapításáról szóló 229/2013/EU rendelet módosításáról

COM(2018) 394 final
2018/0218 (COD)

2018.6.1.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP-stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1307/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2018) 392 final
2018/0216 (COD)

2018.6.1.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz létrehozásáról, valamint az 1316/2013/EU és a 283/2014/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2018) 438 final
2018/0228 (COD)

2018.6.6.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az egységes piacra, a vállalkozások – köztük a kis- és középvállalkozások – versenyképességére, valamint az európai statisztikákra vonatkozó program létrehozásáról, illetve a 99/2013/EU, az 1287/2013/EU, a 254/2014/EU, a 258/2014/EU, a 652/2014/EU és az (EU) 2017/826 rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2018) 441 final
2018/0231 (COD)

2018.6.7.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Unió űrprogramjának és az Európai Unió Űrprogramügynökségének a létrehozásáról, valamint a 912/2010/EU, az 1285/2013/EU és a 377/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat hatályon kívül helyezéséről

COM(2018) 447 final
2018/0236 (COD)

2018.6.6.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Védelmi Alap létrehozásáról

COM(2018) 476 final
2018/0254 (COD)

2018.6.13.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Szolidaritási Testület programjának létrehozásáról, valamint az [Európai Szolidaritási Testületről szóló rendelet] és a 375/2014/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2018) 440 final
2018/0230 (COD)

2018.6.11.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Kreatív Európa program (2021–2027) létrehozásáról és az 1295/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2018) 366 final
2018/0190 (COD)

2018.5.30.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az „Erasmus” elnevezésű uniós oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogram létrehozásáról és az 1288/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2018) 367 final
2018/0191 (COD)

2018.5.30.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alap Pluszra, a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések, valamint az előbbiekre és a Menekültügyi és Migrációs Alapra, a Belső Biztonsági Alapra és a Határigazgatási és Vízumeszközre vonatkozó pénzügyi szabályok megállapításáról

COM(2018) 375 final
2018/0196 (COD)

2018.5.29.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Regionális Fejlesztési Alapról és a Kohéziós Alapról

COM(2018) 372 final
2018/0197 (COD)

2018.5.30.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a határokon átnyúló összefüggésben jogi és közigazgatási akadályok felszámolására irányuló mechanizmusról

COM(2018) 373 final
2018/0198 (COD)

2018.5.29.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Regionális Fejlesztési Alap és külső finanszírozási eszközök által támogatott európai területi együttműködési célkitűzésre (Interreg) vonatkozó egyedi rendelkezésekről

COM(2018) 374 final
2018/0199 (COD)

2018.5.29.

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a horizontális állami támogatások bizonyos fajtáira történő alkalmazásáról szóló, 2015. július 13-i (EU) 2015/1588 tanácsi rendelet módosításáról

COM(2018) 398 final
2018/0222 (NLE) 
2018.6.6.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról

COM(2018) 435 final
2018/0224 (COD)

2018.6.7.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról

COM(2018) 436 final
2018/0225 (COD)

2018.6.7.

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE az Európai Atomenergia-közösségnek a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramot kiegészítő kutatási és képzési programjának (2021-2025) létrehozásáról

COM(2018) 437 final
2018/0226 (NLE)

2018.6.7.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Digitális Európa programnak a 2021–2027 közötti időszakra történő létrehozásáról

COM(2018) 434 final
2018/0227 (COD)

2018.6.6.

6.

Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz, 2014-2020: az Egyesült Királyság Unióból való kilépése (az 1316/2013/EU rendelet módosítása)
(Felkészülés a brexitre)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1316/2013/EU rendeletnek az Egyesült Királyság Unióból való kilépésére figyelemmel történő módosításáról

COM(2018) 568 final
2018/0299 (COD)

2018.8.1.

7.

A hajófelügyeleti és hajóvizsgáló szervezetek közös szabályai és szabványai az Egyesült Királyság Unióból való kilépése (a 391/2009/EK rendelet módosítása)
(Felkészülés a brexitre)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 391/2009/EK rendeletnek az Egyesült Királyság Unióból való kilépésére figyelemmel történő módosításáról

COM(2018) 567 final
2018/0298 (COD)
2018.8.1.

Összekapcsolt digitális egységes piac

8.

Digitális szerződések

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a digitálistartalom-szolgáltatásra irányuló szerződések egyes vonatkozásairól*

COM(2015) 634 final
2015/0287 (COD)
2015.12.9.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az áruk internetes és egyéb távértékesítésére irányuló szerződések egyes vonatkozásairól*

COM(2015) 635 final
2015/0288 (COD)
2015.12.9.

9.

A .eu felső szintű domain bevezetése és működése

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a .eu felső szintű domainnév bevezetéséről és működéséről, valamint a 733/2002/EK rendelet és a 874/2004/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről**

COM(2018) 231 final
2018/0110 (COD)
2018.4.27.

10.

A közszféra információinak további felhasználása (átdolgozás)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a közszféra információinak további felhasználásáról (átdolgozás)**

COM(2018) 234 final
2018/0111 (COD)
2018.4.25.

11.

Az online közvetítő szolgáltatások üzleti felhasználói tekintetében alkalmazandó tisztességes és átlátható feltételek előmozdítása

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az online közvetítő szolgáltatások üzleti felhasználói tekintetében alkalmazandó tisztességes és átlátható feltételek előmozdításáról*

COM(2018) 238 final
2018/0112 (COD)
2018.4.26.

12.

A magánélet tiszteletben tartása és a személyes adatok védelme az elektronikus hírközlés során (online adatvédelem)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az elektronikus hírközlés során a magánélet tiszteletben tartásáról és a személyes adatok védelméről, valamint a 2002/58/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (elektronikus hírközlési adatvédelmi rendelet)*

COM(2017) 10 final
2017/0003 (COD)
2017.1.10.

13.

Kiberbiztonság

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az ENISA-ról, az „Európai Uniós Kiberbiztonsági Ügynökségről”, az 526/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről, valamint az információs és kommunikációs technológiák kiberbiztonsági tanúsításáról („kiberbiztonsági jogszabály”)*

COM(2017) 477 final
2017/0225 (COD)
2017.9.13.

 

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Kiberbiztonsági Ipari, Technológiai és Kutatási Kompetenciaközpont és a nemzeti koordinációs központok hálózatának létrehozásáról – Az Európai Bizottság hozzájárulása a 2018. szeptember 19–20-i salzburgi vezetői értekezlethez**

COM(2018) 630 final
2018/0328 (COD)
2018.9.12.

14.

Szerzői jogi csomag

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a digitális egységes piacon a szerzői jogról*

COM(2016) 593 final
2016/0280 (COD)
2016.9.14.

 

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a műsorszolgáltató szervezetek egyes online közvetítéseire, valamint televíziós és rádiós műsorok továbbközvetítésére alkalmazandó szerzői jogok és szerzői joggal szomszédos jogok gyakorlására vonatkozó szabályok megállapításáról*

COM(2016) 594 final
2016/0284 (COD)2016.9.14.

Ellenállóképes energiaunió és jövőbe mutató éghajlat-politika

15.

A mobilitási és az éghajlatváltozási csomag

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az új nehézgépjárművek CO2-kibocsátási előírásainak meghatározásáról**

COM(2018) 284 final
2018/0143 (COD)
2018.5.17.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az új személygépkocsikra és az új könnyű haszongépjárművekre vonatkozó kibocsátási követelményeknek a könnyű haszongépjárművek CO2-kibocsátásának csökkentésére irányuló uniós integrált megközelítés keretében történő meghatározásáról és a 715/2007/EK rendelet módosításáról (átdolgozás)*

COM(2017) 676 final
2017/0293 (COD)2017.11.8.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az autóbusszal végzett személyszállítás nemzetközi piacához való hozzáférés közös szabályairól szóló 1073/2009/EK rendelet módosításáról*

COM(2017) 647 final
2017/0288 (COD)
2017.11.8.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a tagállamok közötti kombinált árufuvarozás egyes típusaira vonatkozó közös szabályok megállapításáról szóló 92/106/EGK irányelv módosításáról*

COM(2017) 648 final
2017/0290 (COD)
2017.11.8.

16.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a tiszta és energiahatékony közúti járművek használatának előmozdításáról szóló 2009/33/EK irányelv módosításáról*

COM(2017) 653 final
2017/0291 (COD)
2017.11.8.

17.

A földgáz belső piacára vonatkozó közös szabályok: a harmadik országokba irányuló és onnan kiinduló vezetékek

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a földgáz belső piacára vonatkozó közös szabályokról szóló 2009/73/EK irányelv módosításáról**

COM(2017) 660 final
2017/0294 (COD)
2017.11.8.

18.

A tiszta energiáról szóló csomag

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről és a 2005/89/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről*

COM(2016) 862 final
2016/0377 (COD)
2016.11.30.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynöksége létrehozásáról (átdolgozás)*

COM(2016) 863 final
2016/0378 (COD)
2016.11.30.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a villamos energia belső piacáról (átdolgozás)*

COM(2016) 861 final
2016/0379 (COD)
2016.11.30.

Javaslat: AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a villamos energia belső piacára vonatkozó közös szabályokról (átdolgozás)*

COM(2016) 864 final
2016/0380 (COD)
2016.11.30.

19.

„Európa mozgásban” csomag

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a transzeurópai közlekedési hálózat megvalósításának előmozdítását célzó egyszerűsítési intézkedésekről**

COM(2018) 277 final
2018/0138 (COD)

2018.5.17.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai egyablakos tengerügyi ügyintézési környezet létrehozásáról és a 2010/65/EU irányelv hatályon kívül helyezéséről**

COM(2018) 278 final
2018/0139 (COD)

2018.5.17.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az elektronikus áruszállítási információkról**

COM(2018) 279 final
2018/0140 (COD)

2018.5.17.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a gépjárművezető nélkül bérelt járművek közúti árufuvarozásra történő használatáról szóló 2006/1/EK irányelv módosításáról*

COM(2017) 282 final
2017/0113 (COD)

2017.5.31.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a nehéz tehergépjárművekre egyes infrastruktúrák használatáért kivetett díjakról szóló 1999/62/EK irányelv módosításáról*

COM(2017) 275 final
2017/0114 (COD)

2017.5.31.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2006/22/EK irányelvnek a végrehajtási követelmények tekintetében történő módosításáról, valamint a 96/71/EK irányelvhez és a 2014/67/EU irányelvhez kapcsolódóan a közúti szállítási ágazatban dolgozó járművezetők kiküldetésére vonatkozó különös szabályok meghatározásáról**

COM(2017) 278 final
2017/0121 (COD)

2017.5.31.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 561/2006/EK rendeletnek a maximális napi és heti vezetési időre, a minimum szünetekre, napi és heti pihenőidőre vonatkozó követelményei tekintetében és a 165/2014/EU rendeletnek a menetíró készülékkel történő helymeghatározás tekintetében történő módosításáról**

COM(2017) 277 final
2017/0122 (COD)

2017.5.31.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1071/2009/EK rendelet és az 1072/2009/EK rendelet ágazati fejleményekre tekintettel történő módosításáról*

COM(2017) 281 final
2017/0123 (COD)
2017.5.31.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az Unión belüli elektronikus útdíjszedési rendszerek átjárhatóságáról és az úthasználatidíj-fizetés elmulasztásával kapcsolatos információk határokon átnyúló cseréjének elősegítéséről (átdolgozás) (EGT-vonatkozású szöveg)*

COM(2017) 280 final
2017/0128 (COD)

2017.5.31.

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a nehéz tehergépjárművekre egyes infrastruktúrák használatáért kivetett díjakról szóló 1999/62/EK irányelvnek a gépjármű-adóztatásra vonatkozó egyes rendelkezések tekintetében történő módosításáról**

COM(2017) 276 final
2017/0115 (CNS)

2017.5.31.

20.

Az évszakokhoz kapcsolódó óraátállítás megszüntetése

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az évszakokhoz kapcsolódó óraátállítás megszüntetéséről és a 2000/84/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről**

COM(2018) 639 final
2018/0332 (COD)

2018.9.12.

Megerősített iparon alapuló, mélyebb és méltányosabb belső piac

21.

A fenntartható finanszírozásról szóló csomag

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a fenntartható befektetések előmozdítását célzó keret létrehozásáról**

COM(2018) 353 final
2018/0178 (COD)
2018.5.24.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a fenntartható befektetésekkel és a fenntarthatósági kockázatokkal kapcsolatos közzétételekről és az (EU) 2016/2341 rendelet módosításáról**

COM(2018) 354 final
2018/0179 (COD)
2018.5.24.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az (EU) 2016/1011 rendeletnek a karbonszegénységi referenciamutatók és a karboncsökkentési referenciamutatók tekintetében történő módosításáról**

COM(2018) 355 final
2018/0180 (COD)
2018.5.24.

22.

Határokon átnyúló befektetési alapok

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2009/65/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek és a 2011/61/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a kollektív befektetési alapok határokon átnyúló forgalmazása tekintetében történő módosításáról**

COM(2018) 92 final
2018/0041 (COD)
2018.3.12.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 575/2013/EU rendelet fedezett kötvények formájában fennálló kitettségek tekintetében történő módosításáról**

COM(2018) 93 final
2018/0042 (COD)

2018.3.12.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a fedezett kötvények kibocsátásáról és a fedezett kötvények közfelügyeletéről, továbbá a 2009/65/EK irányelv és a 2014/59/EU irányelv módosításáról**

COM(2018) 94 final
2018/0043 (COD)

2018.3.12.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a kollektív befektetési alapok határokon átnyúló forgalmazásának megkönnyítéséről, valamint a 345/2013/EU és a 346/2013/EU rendelet módosításáról**

COM(2018) 110 final
2018/0045 (COD)

2018.3.12.

23.

Közösségi finanszírozási szolgáltatások

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a pénzügyi eszközök piacairól szóló 2014/65/EU irányelv módosításáról**

COM(2018) 99 final
2018/0047 (COD)

2018.3.8.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai közösségi finanszírozási üzleti szolgáltatókról**

COM(2018) 113 final
2018/0048 (COD)

2018.3.8.

24.

A nemteljesítő kitettségekre vonatkozó minimális veszteségfedezet

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 575/2013/EU rendeletnek a nemteljesítő kitettségekre vonatkozó minimális veszteségfedezet tekintetében történő módosításáról*

COM(2018) 134 final
2018/0060 (COD)

2018.3.14.

25.

Az európai piaci infrastruktúra-rendelet módosításai

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 648/2012/EU rendeletnek az elszámolási kötelezettség, az elszámolási kötelezettség felfüggesztése, a jelentéstételi kötelezettségek, a nem központi szerződő fél által elszámolt, tőzsdén kívüli származtatott ügyletekre vonatkozó kockázatcsökkentési technikák, a kereskedési adattárak nyilvántartásba vétele és felügyelete, valamint a kereskedési adattárakkal szembeni követelmények tekintetében történő módosításáról**

COM(2017) 208 final
2017/0090 (COD)

2017.5.4.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapírpiaci Hatóság) létrehozásáról szóló 1095/2010/EU rendeletnek és a 648/2012/EU rendeletnek a központi szerződő felek engedélyezésére vonatkozó eljárások és az érintett hatóságok, valamint a harmadik országbeli központi szerződő felek elismerésére vonatkozó követelmények tekintetében történő módosításáról**

COM(2017) 331 final
2017/0136 (COD)

2017.9.20.

26.

Páneurópai magánnyugdíjtermék (PEPP)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a páneurópai magánnyugdíjtermékről (PEPP)**

COM(2017) 343 final
2017/0143 (COD)

2017.6.29.

27.

Az európai felügyeleti hatóságok feladatai, irányítása és finanszírozása

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai felügyeleti hatóság (Európai Bankhatóság) létrehozásáról szóló 1093/2010/EU rendelet; az európai felügyeleti hatóság (Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság) létrehozásáról szóló 1094/2010/EU rendelet; az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapír-piaci Hatóság) létrehozásáról szóló 1095/2010/EU rendelet; az európai kockázatitőke-alapokról szóló 345/2013/EU rendelet; az európai szociális vállalkozási alapokról szóló 346/2013/EU rendelet; a pénzügyi eszközök piacairól szóló 600/2014/EU rendelet; az európai hosszú távú befektetési alapról szóló (EU) 2015/760 rendelet; a pénzügyi eszközökben és pénzügyi ügyletekben referenciamutatóként vagy a befektetési alapok teljesítményének méréséhez felhasznált indexekről szóló (EU) 2016/1011 rendelet; valamint az értékpapírokra vonatkozó nyilvános ajánlattételkor vagy értékpapíroknak a szabályozott piacra történő bevezetésekor közzéteendő tájékoztatóról szóló (EU) 2017/1129 rendelet módosításáról**

COM(2017) 536 final
2017/0230 (COD)

2017.9.20.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a pénzügyi eszközök piacairól szóló 2014/65/EU irányelv és a biztosítási és viszontbiztosítási üzleti tevékenység megkezdéséről és gyakorlásáról szóló 2009/138/EK irányelv (Szolvencia II.) módosításáról**

COM(2017) 537
2017/0231 (COD)

2017.9.20.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a pénzügyi rendszer európai uniós makroprudenciális felügyeletéről és az Európai Rendszerkockázati Testület létrehozásáról szóló 1092/2010/EU rendelet módosításáról**

COM(2017) 538 final
2017/0232 (COD)

2017.9.20.

28.

A befektetési vállalkozásokra vonatkozó követelmények és felügyelet

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a befektetési vállalkozásokra vonatkozó prudenciális követelményekről, valamint az 575/2013/EU rendelet, a 600/2014/EU rendelet és az 1093/2010/EU rendelet módosításáról**

COM(2017) 790 final
2017/0359 (COD)

2017.12.20.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a befektetési vállalkozások prudenciális felügyeletéről, valamint a 2013/36/EU irányelv és a 2014/65/EU irányelv módosításáról**

COM(2017) 791 final
2017/0358 (COD)

2017.12.20.

29.

A társaságiadó-információk közzététele

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2013/34/EU irányelvnek a társaságiadó-információk egyes vállalkozások és fióktelepek általi közzététele tekintetében történő módosításáról**

COM(2016) 198 final
2016/0107 (COD)

2016.4.12.

30.

Az uniós kockázatértékelés átláthatósága és fenntarthatósága az élelmiszerláncban

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az élelmiszerláncban alkalmazott uniós kockázatértékelés átláthatóságáról és fenntarthatóságáról, illetve [az általános élelmiszerjogról szóló] 178/2002/EK rendelet, [a géntechnológiával módosított szervezetek környezetbe történő szándékos kibocsátásáról szóló] 2001/18/EK irányelv, [a géntechnológiával módosított élelmiszerekről és takarmányokról szóló] 1829/2003/EK rendelet, [a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról szóló] 1831/2003/EK rendelet, [a füstaromákról szóló] 2065/2003/EK rendelet, [az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokról szóló] 1935/2004/EK rendelet, [az élelmiszer-adalékanyagok, az élelmiszerenzimek és az élelmiszer-aromák egységes engedélyezési eljárásáról szóló] 1331/2008/EK rendelet, [a növényvédő szerekről szóló] 1107/2009/EK rendelet, valamint [az új élelmiszerekről szóló] (EU) 2015/2283 rendelet módosításáról**

COM(2018) 179 final
2018/0088 (COD)

2018.4.11.

31.

A belső piac szociális dimenziója

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Munkaügyi Hatóság létrehozásáról**

COM(2018) 131 final
2018/0064 (COD)

2018.3.13.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről szóló 2004/37/EK irányelv módosításáról (harmadik módosítási javaslat)**

COM(2018) 171 final
2018/0081 (COD)

2018.4.5.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az Európai Unióban alkalmazandó átlátható és kiszámítható munkafeltételekről**

COM(2017) 797
2017/0355 (COD)

2017.12.21.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a szülők és a gondozók vonatkozásában a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtéséről, valamint a 2010/18/EU tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről**

COM(2017) 253 final
2017/0085 (COD)

2017.4.26.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Eurofound) létrehozásáról és az 1365/75/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről**

COM(2016) 531 final
2016/0256 (COD)

2016.8.23.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelet, valamint a 883/2004/EK rendelet végrehajtására vonatkozó eljárás megállapításáról szóló 987/2009/EK rendelet módosításáról (EGT- és Svájc-vonatkozású szöveg)*

COM(2016) 815 final
2016/0397 (COD)

2016.12.13.

32.

Közös hozzáadottértékadó-rendszer: kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozás

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozás tekintetében történő módosításáról**

COM(2018) 21 final
2018/0006 (CNS)

2018.1.18.

33.

Méltányos adórendszer

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE az egyes digitális szolgáltatások nyújtásából származó bevételek után fizetendő digitális szolgáltatási adó közös rendszeréről**

COM(2018) 148 final
2018/0073 (CNS)

2018.3.21.

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a jelentős digitális jelenlétre kivetendő társasági adóra vonatkozó szabályok megállapításáról**

COM(2018) 147 final
2018/0072 (CNS)

2018.3.21.

34.

A hozzáadottérték-adó reformjára vonatkozó csomag

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a 2006/112/EK irányelvnek a hozzáadottértékadó-rendszer egyes szabályainak harmonizálása és egyszerűsítése tekintetében történő módosításáról, valamint a tagállamok közötti kereskedelem adóztatására vonatkozó végleges rendszer bevezetéséről**

COM(2017) 569 final
2017/0251 (CNS)

2017.10.4.

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE a 904/2010/EU rendeletnek a minősített adóalany tekintetében történő módosításáról**

COM(2017) 567 final
2017/0248 (CNS)

2017.10.4.

35.

Közös konszolidált társaságiadó-alap

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a közös összevont társaságiadó-alapról (KÖTA)**

COM(2016) 683 final
2016/0336 (CNS)

2016.10.25.

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a közös társaságiadó-alapról**

COM(2016) 685 final
2016/0337 (CNS)

2016.10.25.

36.

A jövedéki adóra vonatkozó általános rendelkezések

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a jövedéki adóra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról (átdolgozás)**

COM(2018) 346 final
2018/0176 (CNS)

2018.5.25.

37.

Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok a vállalkozások közötti kapcsolatokban az élelmiszer-ellátási láncban

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az élelmiszer-ellátási láncban a vállalkozások közötti kapcsolatokban előforduló tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról**

COM(2018) 173 final
2018/0082 (COD)

2018.4.12.

38.

A gyógyszerek kiegészítő oltalmi tanúsítványa

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a gyógyszerek kiegészítő oltalmi tanúsítványáról szóló 469/2009/EK rendelet módosításáról**

COM(2018) 317 final
2018/0161 (COD)

2018.5.28.

39.

Szolgáltatási csomag

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv végrehajtásáról, a szolgáltatásokhoz kapcsolódó engedélyezési rendszerekre és követelményekre vonatkozó értesítési eljárás megállapításáról, valamint a 2006/123/EK irányelv és a belső piaci információs rendszer keretében történő igazgatási együttműködésről szóló 1024/2012/EU rendelet módosításáról**

COM(2016) 821 final
2016/0398 (COD)

2017.1.10.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az... rendelettel [ESC-rendelet] bevezetett európai szolgáltatási e-kártya jogi és működési keretéről**

COM(2016) 823 final
2016/0402 (COD)

2017.1.10.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai szolgáltatási e-kártya és a kapcsolódó adminisztratív eszközök bevezetéséről**

COM(2016) 824 final
2016/0403 (COD)

2017.1.10.

40.

A Bizottság által vállalkozásokhoz intézett információkérésre vonatkozó feltételek és eljárás

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Bizottság által vállalkozásokhoz és vállalkozások társulásaihoz intézett, a belső piaccal és a kapcsolódó területekkel összefüggő információkérésre vonatkozó feltételek és eljárás megállapításáról**

COM(2017) 257 final
2017/0087 (COD)

2017.5.2.

41.

Árucsomag

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a termékekre vonatkozó uniós harmonizációs jogszabályok betartására és érvényesítésére vonatkozó szabályok és eljárások megállapításáról, valamint a 305/2011/EU, az 528/2012/EU, az (EU) 2016/424, az (EU) 2016/425, az (EU) 2016/426, az (EU) 2017/1369 európai parlamenti és tanácsi rendelet, valamint a 2004/42/EK, 2009/48/EK, a 2010/35/EU, a 2013/29/EU, a 2013/53/EU, a 2014/28/EU, a 2014/29/EU, a 2014/30/EU, a 2014/31/EU, a 2014/32/EU, a 2014/33/EU, a 2014/34/EU, a 2014/35/EU, a 2014/53/EU, a 2014/68/EU és a 2014/90/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról**

COM(2017) 795 final
2017/0353 (COD)

2017.12.19.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a valamely másik tagállamban jogszerűen forgalmazott áruk kölcsönös elismeréséről**

COM(2017) 796 final
2017/0354 (COD)

2017.12.19.

42.

Társasági jogi csomag

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az (EU) 2017/1132 irányelvnek a digitális eszközök és folyamatok társasági jog terén történő használata tekintetében történő módosításáról**

COM(2018) 239 final
2018/0113 (COD)

2018.4.25.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az (EU) 2017/1132 irányelvnek a határokon átnyúló átalakulások, egyesülések és szétválások tekintetében történő módosításáról**

COM(2018) 241 final
2018/0114 (COD)

2018.4.25.

43.

Fizetésképtelenségi és mentesítési eljárások

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a megelőző szerkezetátalakítás kereteiről, a második esélyről, a szerkezetátalakítási, fizetésképtelenségi és mentesítési eljárások hatékonyságának növelését célzó intézkedésekről és a 2012/30/EU irányelv módosításáról**

COM(2016) 723 final
2016/0359 (COD)

2016.11.22.

44.

Az EU-típusjóváhagyási jogszabályoknak az Egyesült Királyság Unióból való kilépésére figyelemmel történő kiegészítése
(Felkészülés a brexitre)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az EU-típusjóváhagyási jogszabályoknak az Egyesült Királyság Unióból való kilépésére figyelemmel történő kiegészítéséről

COM(2018) 397 final
2018/0220 (COD)

2018.6.4.

Mélyebb és méltányosabb gazdasági és monetáris unió

45.

Államkötvény-fedezetű értékpapírok

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az államkötvény-fedezetű értékpapírokról*

COM(2018) 339 final
2018/0171 (COD)

2018.5.24.

46.

Hitelgondozók, hitelfelvásárlók és a biztosítékok érvényesítése

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a hitelgondozókról, a hitelfelvásárlókról és a biztosítékok érvényesítéséről**

COM(2018) 135 final
2018/0063 (COD)

2018.3.14.

47.

A tagállami strukturális reformok támogatása

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a tagállami strukturális reformok támogatása tekintetében történő módosításáról*

COM(2017) 826 final
2017/0336 (COD)

2017.12.6.

48.

A tagállamok költségvetési felelősségének és középtávú költségvetési orientációjának erősítése

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE a tagállamok költségvetési felelősségének és középtávú költségvetési orientációjának erősítésére irányuló rendelkezések megállapításáról*

COM(2017) 824 final
2017/0335 (CNS)

2017.12.6.

49.

 A bankszektorra vonatkozó csomag

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 575/2013/EU rendeletnek a tőkeáttételi mutató, a nettó stabil forrásellátottsági ráta, a szavatolótőkére és a leírható, illetve átalakítható kötelezettségekre vonatkozó követelmények, a partnerkockázat, a piaci kockázat, a központi szerződő felekkel szembeni kitettségek, a kollektív befektetési formákkal szembeni kitettségek, a nagykockázat-vállalások és az adatszolgáltatási és nyilvánosságra hozatali követelmények tekintetében történő módosításáról, valamint a 648/2012/EU rendelet módosításáról*

COM(2016) 850 final
2016/0360 (COD)

2016.11.23.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 806/2014/EU rendeletnek a hitelintézetek és befektetési vállalkozások veszteségviselő és feltőkésítési képessége tekintetében történő módosításáról*

COM(2016) 851 final
2016/0361 (COD)

2016.11.23.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a hitelintézetek és befektetési vállalkozások veszteségviselő és feltőkésítési képessége tekintetében a 2014/59/EU irányelv módosításáról, valamint a 98/26/EK irányelv, a 2002/47/EK irányelv, a 2012/30/EU irányelv, a 2011/35/EU irányelv, a 2005/56/EK irányelv, a 2004/25/EK irányelv és a 2007/36/EK irányelv módosításáról*

COM(2016) 852 final
2016/0362 (COD)

2016.11.23.

Javaslat – Az EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2013/36/EU irányelvnek a mentesített szervezetek, a pénzügyi holding társaságok, a vegyes pénzügyi holding társaságok, a javadalmazás, a felügyeleti intézkedések és hatáskörök, valamint a tőkemegőrzési intézkedések tekintetében történő módosításáról*

COM(2016) 852 final
2016/0364 (COD)

2016.11.23.

50.

A központi szerződő felek helyreállítása és szanálása

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a központi szerződő felek helyreállítására és szanálására irányuló keretrendszerről, valamint az 1095/2010/EU, a 648/2012/EU és az (EU) 2015/2365 rendelet módosításáról*

COM(2016) 856 final
2016/0365 (COD)

2016.11.28.

51.

Európai betétbiztosítási rendszer

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 806/2014/EU rendeletnek az európai betétbiztosítási rendszer létrehozása érdekében történő módosításáról*

COM(2015) 586 final
2015/0270 (COD)

2015.11.24.

52.

Az euróövezet Nemzetközi Valutaalapban való egységes képviselete

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA az euróövezet Nemzetközi Valutaalapban való egységes képviseletének fokozatos megteremtésére irányuló intézkedések meghatározásáról**

COM(2015) 603 final
2015/250 (NLE)

2015.10.21.

53.

A pénzmosás elleni küzdelem

Módosított javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai felügyeleti hatóság (Európai Bankhatóság) létrehozásáról szóló 1093/2010/EU rendelet, az európai felügyeleti hatóság (Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság) létrehozásáról szóló 1094/2010/EU rendelet, az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapírpiaci Hatóság) létrehozásáról szóló 1095/2010/EU rendelet, az európai kockázatitőke-alapokról szóló 345/2013/EU rendelet, az európai szociális vállalkozási alapokról szóló 346/2013/EU rendelet, a pénzügyi eszközök piacairól szóló 600/2014/EU rendelet, az európai hosszú távú befektetési alapról szóló (EU) 2015/760 rendelet, a pénzügyi eszközökben és pénzügyi ügyletekben referenciamutatóként vagy a befektetési alapok teljesítményének méréséhez felhasznált indexekről szóló (EU) 2016/1011 rendelet, az értékpapírokra vonatkozó nyilvános ajánlattételkor vagy értékpapíroknak a szabályozott piacra történő bevezetésekor közzéteendő tájékoztatóról szóló (EU) 2017/1129 rendelet, valamint a pénzügyi rendszerek pénzmosás vagy terrorizmusfinanszírozás céljára való felhasználásának megelőzéséről szóló (EU) 2015/849 irányelv módosításáról**

COM(2018) 646 final

2017/0230 (COD)

2018.9.12.

54.

Európai Valutaalap

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE az Európai Valutaalap létrehozásáról*

COM(2017)827 final
2017/0333 (APP)

2017.12.6.

55.

Többéves pénzügyi keret

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési programnak (a „Periklész IV programnak”) a 2021–2027 közötti időszakra történő létrehozásáról szóló (EU) 2018/... rendelet alkalmazásának a részt nem vevő tagállamokra való kiterjesztéséről

COM(2018) 371 final
2018/0219 (APP)

2018.5.31.

Kereskedelem: kiegyensúlyozott és progresszív kereskedelempolitika a globalizáció előnyünkre fordítása érdekében

56.

Az Európai Unióba irányuló közvetlen külföldi befektetések átvilágítása

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Unióba irányuló közvetlen külföldi befektetések átvilágítási keretének létrehozásáról*

COM(2017) 487 final
2017/0224 (COD)

2017.9.13.

57.

Módosított javaslat, a harmadik országbeli áruknak és szolgáltatásoknak az Unió belső piacához való hozzáférése
(közbeszerzés a harmadik országok vonatkozásában)

Módosított javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a harmadik országbeli áruknak és szolgáltatásoknak az Unió belső közbeszerzési piacához való hozzáféréséről, valamint az uniós áruk és szolgáltatások harmadik országbeli közbeszerzési piacokhoz való hozzáféréséről szóló tárgyalásokat támogató eljárásokról**

COM(2016) 34 final
2012/0060 (COD) 2016.1.29.

58.

A WTO engedményes listájában szereplő vámkontingensek az Egyesült Királyság Unióból való kilépését követően
(Felkészülés a brexitre)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Unió WTO engedményes listájában szereplő vámkontingenseknek az Egyesült Királyság Unióból való kilépése miatt szükséges arányos felosztásáról és a 32/2000/EK tanácsi rendelet módosításáról

COM(2018) 312
2018/0158 (COD)

2018.5.22.

A jogérvényesülés és az alapvető jogok kölcsönös bizalmon alapuló térsége

59.

A robbanóanyag-prekurzorok forgalmazása és felhasználása

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a robbanóanyag-prekurzorok forgalmazásáról és felhasználásáról, az 1907/2006/EK rendelet XVII. mellékletének módosításáról, valamint a robbanóanyag-prekurzorok forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 98/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről**

COM(2018) 209 final
2018/0103 (COD)

2018.4.17.

60.

A pénzügyi és egyéb információk bizonyos bűncselekmények megelőzése, felderítése, nyomozása és a vádeljárás lefolytatása céljából történő felhasználása

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a pénzügyi és egyéb információk bizonyos bűncselekmények megelőzése, felderítése, nyomozása és a vádeljárás lefolytatása céljából történő felhasználásának megkönnyítését szolgáló szabályokról, valamint a 2000/642/IB tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről*

COM(2018)213 final
2018/0105 (COD)

2018.4.17.

61.

A készpénz-helyettesítő fizetési eszközökkel összefüggő csalás és hamisítás elleni küzdelem

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a készpénz-helyettesítő fizetési eszközökkel összefüggő csalás és hamisítás elleni küzdelemről és a 2001/413/IB tanácsi kerethatározat felváltásáról**

COM(2017) 489 final
2017/0226 (COD)

2017.9.13.

62.

Az uniós információs rendszerek közötti interoperabilitás

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az uniós információs rendszerek közötti interoperabilitás kereteinek megállapításáról (határok és vízumügy), valamint a 2004/512/EK tanácsi határozat, a 767/2008/EK rendelet, a 2008/633/IB tanácsi határozat, az (EU) 2016/399 rendelet és az (EU) 2017/2226 rendelet módosításáról*

COM(2017) 793 final
2017/0351 (COD)

2017.12.12.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az uniós információs rendszerek közötti interoperabilitás kereteinek megállapításáról (rendőrségi és igazságügyi együttműködés, menekültügy és migráció)*

COM(2017) 794 final
2017/0352 (COD)

2017.12.12.

63.

Az online terrorista tartalom terjesztésének megelőzése

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az online terrorista tartalom terjesztésének megelőzéséről – Az Európai Bizottság hozzájárulása a 2018. szeptember 19–20-i salzburgi vezetői üléshez**

COM(2018) 640 final
2018/0331 (COD)

2018.9.12.

64.

Uniós polgári védelmi mechanizmus

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA az uniós polgári védelmi mechanizmusról szóló 1313/2013/EU határozat módosításáról**

COM(2017) 772 final
2017/0309 (COD)

2017.11.23.

65.

Fogyasztóvédelem

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a fogyasztók kollektív érdekeinek védelmére irányuló képviseleti eljárásokról és a 2009/22/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről**

COM(2018) 184 final
2018/0089 (COD)

2018.4.11.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az uniós fogyasztóvédelmi szabályok hatékonyabb végrehajtása és korszerűsítése érdekében a 93/13/EGK tanácsi irányelv (1993. április 5.), a 98/6/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, a 2005/29/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, valamint a 2011/83/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról**

COM(2018) 185 final
2018/0090 (COD)

2018.4.11.

66.

A személyazonosító igazolványok biztonságának megerősítése

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az uniós polgárok személyazonosító igazolványai és a szabad mozgás jogával élő uniós polgárok és azok családtagjai részére kiállított tartózkodási okmányok biztonságának megerősítéséről**

COM(2018) 212 final
2018/0104 (COD)

2018.4.17.

67.

A visszaélést bejelentő személyek védelme

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről**

COM(2018) 218 final
2018/0106 (COD)

2018.4.23.

68.

A büntetőügybeli elektronikus bizonyítékokra vonatkozó, közlésre és megőrzésre kötelező európai határozatok

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a büntetőügybeli elektronikus bizonyítékokra vonatkozó, közlésre és megőrzésre kötelező európai határozatokról*

COM(2018) 225 final
2018/0108 (COD)

2018.4.17.

69.

Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszer

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszer kiegészítése és támogatása érdekében a harmadik országbeli állampolgárokra és a hontalan személyekre vonatkozó ítéletekkel kapcsolatos információkat birtokló tagállamok azonosítására szolgáló központosított rendszer létrehozásáról (ECRIS-TCN rendszer), valamint az 1077/2011/EU rendelet módosításáról*

COM(2017) 344 final
2017/0144 (COD)

2017.6.29.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2009/315/IB tanácsi kerethatározatnak a harmadik országbeli állampolgárokra vonatkozó információcsere és az Európai Bűnügyi Nyilvántartási Rendszer (ECRIS) tekintetében történő módosításáról, valamint a 2009/316/IB tanácsi határozat felváltásáról*

COM(2016) 7 final
2016/0002 (COD)

2016.1.19.

70.

Uniós ideiglenes úti okmány

Javaslat – A TANÁCS IRÁNYELVE az uniós ideiglenes úti okmány létrehozásáról, valamint a 96/409/KKBP határozat hatályon kívül helyezéséről**

COM(2018) 358
2018/0186 (CNS)

2018.5.31.

71.

Polgári és kereskedelmi ügyek

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a tagállamokban a polgári és kereskedelmi ügyekben a bírósági és bíróságon kívüli iratok kézbesítéséről (iratkézbesítés) szóló 1393/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról**

COM(2018) 379 final
2018/0204 (COD)

2018.5.31.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a polgári és kereskedelmi ügyekben a bizonyításfelvétel tekintetében történő, a tagállamok bíróságai közötti együttműködéséről szóló, 2001. május 28-i 1206/2001/EK tanácsi rendelet módosításáról**

COM(2018) 378 final
2018/0203 (COD)

2018.5.31.

72.

Többéves pénzügyi keret

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a tagállamokban a jogállamiság tekintetében fennálló, általánossá vált hiányosságok esetén az Unió költségvetésének védelméről

COM(2018) 324 final
2018/0136 (COD)

2018.5.2.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a csalás elleni uniós program létrehozásáról

COM(2018) 386 final
2018/0211 (COD)

2018.5.30.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Jogok és értékek program létrehozásáról

COM(2018) 383 final
2018/0207 (COD)

2018.5.30.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Jogérvényesülés program létrehozásáról

COM(2018) 384 final
2018/0208 (COD)

2018.5.30.

Elmozdulás egy új migrációs politika felé

73.

Vízumkódex

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Közösségi Vízumkódex (vízumkódex) létrehozásáról szóló 810/2009/EK rendelet módosításáról**

COM(2018) 252 final
2018/0061 (COD)

2018.3.14.

74.

Vízuminformációs rendszer

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 767/2008/EK rendelet, a 810/2009/EK rendelet, az (EU) 2017/2226 rendelet, az (EU) 2016/399 rendelet, a(z) XX/2018 rendelet [interoperabilitási rendelet], valamint a 2004/512/EK határozat módosításáról és a 2008/633/IB tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről**

COM(2018) 302 final
2018/0152 (COD)

2018.5.16.

75.

A bevándorlási összekötő tisztviselők európai hálózata

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a bevándorlási összekötő tisztviselők európai hálózatának létrehozásáról (átdolgozás)**

COM(2018) 303 final
2018/0153 (COD)

2018.5.16.

76.

A belső határokon történő határellenőrzés ideiglenes visszaállítása

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az (EU) 2016/399 rendeletnek a belső határokon történő határellenőrzés ideiglenes visszaállítására alkalmazandó szabályok tekintetében történő módosításáról**

COM(2017) 571 final
2017/0245 (COD)

2017.9.27.

77.

Európai Határ- és Parti Őrség

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Határ- és Parti Őrségről és a 98/700/IB együttes tanácsi fellépés, az 1052/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet, valamint az (EU) 2016/1624 európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről – Az Európai Bizottság hozzájárulása a vezetők 2018. szeptember 19-20-án Salzburgban megrendezésre kerülő üléséhez**

COM(2018) 631 final
2018/0330 (COD)

2018.9.12.

78.

Visszatérési politika

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a harmadik országok jogellenesen tartózkodó állampolgárainak visszatérésével kapcsolatban a tagállamokban használt közös normákról és eljárásokról (átdolgozás) – Az Európai Bizottság hozzájárulása a 2018. szeptember 19-20-i salzburgi vezetői találkozóhoz**

COM(2018) 634 final
2018/0329 (COD)

2018.9.12.

79.

A harmadik országbeli állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából való belépése és tartózkodása (a kékkártyáról szóló javaslat)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a harmadik országbeli állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából való belépésének és tartózkodásának feltételeiről*

COM(2016) 378 final
2016/0176 (COD)

2016.6.7.

80.

Közös európai menekültügyi rendszer

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Unió Menekültügyi Ügynökségéről és a 439/2010/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

Módosított javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Unió Menekültügyi Ügynökségéről és a 439/2010/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről – Az Európai Bizottság hozzájárulása a 2018. szeptember 19–20-i salzburgi vezetői üléshez**

COM(2016) 0271 final

COM(2018) 633 final
2016/0131 (COD)
2018.9.12.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE [az egy harmadik országbeli állampolgár vagy egy hontalan személy által a tagállamok egyikében benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról szóló 604/2013/EU rendelet] hatékony alkalmazása érdekében az ujjnyomatok összehasonlítását, valamint a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok vagy hontalan személyek azonosítását szolgáló Eurodac létrehozásáról, továbbá a tagállamok bűnüldöző hatóságai és az Europol által az Eurodac-adatokkal való, bűnüldözési célú összehasonlítások kérelmezéséről (átdolgozás)*

COM(2016) 272 final
2016/0132 (COD)

2016.5.4.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE egy harmadik országbeli állampolgár vagy egy hontalan személy által a tagállamok egyikében benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról (átdolgozás)* (a dublini rendszer reformja)

COM(2016) 270 final
2016/0133 (COD)

2016.5.4.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a nemzetközi védelmet kérelmezők befogadására vonatkozó szabályok megállapításáról (átdolgozás)*

COM(2016) 465 final
2016/0222 (COD)

2016.7.13.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a harmadik országbeli állampolgárok és hontalan személyek nemzetközi védelemre jogosultként való elismerésére, az egységes menekült- vagy kiegészítő védelmet biztosító jogállásra, valamint a nyújtott védelem tartalmára vonatkozó szabályokról, továbbá a harmadik országok huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgárainak jogállásáról szóló, 2003. november 25-i 2003/109/EK tanácsi irányelv módosításáról*

COM(2016) 466 final
2016/0223 (COD)

2016.7.13.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Unión belüli nemzetközi védelemre vonatkozó közös eljárások létrehozásáról, valamint a 2013/32/EU irányelv hatályon kívül helyezéséről*

COM(2016) 467 final
2016/0224 (COD)

2016.7.13.

81.

Többéves pénzügyi keret

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a határigazgatás és a vízumügy pénzügyi támogatására szolgáló eszköznek az Integrált Határigazgatási Alap részeként történő létrehozásáról

COM(2018) 473 final
2018/0249 (COD)

2018.6.12.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Menekültügyi és Migrációs Alap létrehozásáról

COM(2018) 471 final
2018/0248 (COD)

2018.6.12.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Belső Biztonsági Alap létrehozásáról

COM(2018) 472 final
2018/0250 (COD)

2018.6.13.

Erősebb globális szereplő

82.

Többéves pénzügyi keret

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a vámellenőrzési berendezések pénzügyi támogató eszközének az Integrált Határigazgatási Alap részeként történő létrehozásáról

COM(2018) 474 final
2018/0258 (COD)

2018.6.12.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz létrehozásáról

COM(2018) 460 final
2018/0243 (COD)

2018.6.14.

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA az Európai Unió és a tengerentúli országok és területek közötti, az egyrészről az Európai Unió, másrészről Grönland és a Dán Királyság közötti kapcsolatokat is magában foglaló társulásról (tengerentúli társulási határozat)

COM(2018) 461 final
2018/0244 (CNS)

2018.6.14.

Javaslat – A TANÁCS RENDELETE a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz tevékenységeit az Euratom-Szerződés alapján kiegészítő Európai Nukleáris Biztonsági Eszköz létrehozásáról

COM(2018) 462 final
2018/0245 (NLE)

2018.6.14.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA III) létrehozásáról

COM(2018) 465 final
2018/0247 (COD)

2018.6.16.

Az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének a Bizottság támogatásával készült javaslata a Tanácsnak az Európai Békekeret létrehozásáról szóló tanácsi határozatra vonatkozóan (a költségvetésen kívüli eszköz a következő többéves pénzügyi keret időtartamára)

HR(2018)94



A demokratikus változás Uniója

83.

Bizottsági eljárásrend

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás alkalmazását előíró egyes jogi aktusoknak az Európai Unió működéséről szóló szerződés 290. és 291. cikkéhez történő hozzáigazításáról**

COM(2016) 799 final
2016/0400 (COD)

2016.12.14.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás alkalmazását előíró, a jogérvényesülés területére vonatkozó egyes jogi aktusoknak az Európai Unió működéséről szóló szerződés 290. cikkéhez történő hozzáigazításáról

COM(2016) 798 final

2016/0399 (COD)

2016.12.14.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról szóló 182/2011/EU rendelet módosításáról

COM(2017) 85 final
2017/035 (COD)

2017.2.14.

84.

A személyes adatok védelme az európai parlamenti választásokkal összefüggésben

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a személyes adatok védelmére vonatkozó szabályoknak az európai parlamenti választásokkal összefüggésben történő megsértésével kapcsolatos ellenőrzési eljárás tekintetében az 1141/2014/EU, Euratom rendelet módosításáról – Az Európai Bizottság hozzájárulása a 2018. szeptember 19-20-i salzburgi vezetői üléshez**

COM(2018) 636 final
2018/0336 (COD)

2018.9.12.

85.

Európai polgári kezdeményezés

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai polgári kezdeményezésről*

COM(2017) 482 final
2017/0220 (COD)

2017.9.13.

IV. melléklet: Visszavonandó javaslatok 4

Szám

COM/ Intézményközi hivatkozási szám

Cím

A visszavonás okai

Gazdasági és pénzügyek, adó- és vámügyek

1.

SEC(2008)2302 final

Ajánlás – A TANÁCS HATÁROZATA a Bizottságnak a megtakarításokból származó kamatjövedelem adóztatásáról szóló, 2003. június 3-i 2003/48/EK tanácsi irányelvben meghatározott intézkedésekkel egyenértékű intézkedések alkalmazása érdekében a Norvég Királysággal kötendő megállapodással kapcsolatos tárgyalások folytatására való felhatalmazásáról

Elavult: A kérdés a G20-ak felkérésére kidolgozott és az OECD Tanácsa által 2014. július 15-én jóváhagyott, adóügyi kérdésekre vonatkozó közös jelentéstételi standard hatálya alá tartozik. A közös jelentéstételi standardot végrehajtó többoldalú megállapodás hatálya kiterjed az EU-ra és Norvégiára.

2.

COM(2009) 644 final

2008/0234 (CNS)

Módosított javaslat: a Tanács határozata az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Liechtensteini Hercegség között a csalás és a pénzügyi érdekeiket sértő valamennyi egyéb jogellenes tevékenység elleni küzdelemről, valamint az adóügyekkel kapcsolatos információcsere biztosításáról létrejövő együttműködési megállapodásnak az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

Elavult: A kérdés a megtakarítások adóztatásáról szóló, 2015-ben módosított EU–Liechtenstein megállapodás („az adóinformációk automatikus cseréjéről szóló megállapodás”) hatálya alá tartozik, amely összhangban áll az OECD adóügyi kérdésekre vonatkozó közös jelentéstételi standardjával.

3.

COM(2009) 648 final

2008/0234 (CNS)

Módosított javaslat: a Tanács határozata az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Liechtensteini Hercegség között a csalás és a pénzügyi érdekeiket sértő valamennyi egyéb jogellenes tevékenység elleni küzdelemről, valamint az adóügyekkel kapcsolatos információcsere biztosításáról létrejövő együttműködési megállapodásnak az Európai Unió nevében történő megkötéséről

Elavult: A kérdés a megtakarítások adóztatásáról szóló, 2015-ben módosított EU–Liechtenstein megállapodás („az adóinformációk automatikus cseréjéről szóló megállapodás”) hatálya alá tartozik, amely összhangban áll az OECD adóügyi kérdésekre vonatkozó közös jelentéstételi standardjával.

Tengerügyek és halászat

4.

COM(2012) 021 végleges – 2012/0013 (COD)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a tőkehalállományokra és az ezen állományok halászatára vonatkozó hosszú távú terv létrehozásáról szóló, 2008. december 18-i 1342/2008/EK tanácsi rendelet módosításáról

Elavult: A kérdés az Északi-tengerre vonatkozó új többéves állománygazdálkodási terv hatálya alá tartozik ((EU) 2018/973 RENDELET, HL L 179., 2018.7.16.).

Biztonság és migráció

5.

COM(2016) 491 final

2016/0236 (COD)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a légiközlekedés-védelmi átvizsgáló berendezések uniós minősítési rendszerének létrehozásáról

Az intézményközi egyeztetéseket követően egyetértés jött létre abban a tekintetben, hogy az uniós minősítés létrehozása jobban megvalósítható lenne a polgári légi közlekedés védelmének közös szabályairól szóló 300/2008/EK rendelet 4. cikkének (3) bekezdésén és 18. cikkének a) pontján alapuló végrehajtási jogszabályok módosításával. A Bizottság megkezdi a 300/2008/EK rendeletet végrehajtó jogszabályok esetleges módosításának előkészítését.

6.

COM(2015) 452 final

2015/0211 (COD)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a nemzetközi védelem megadására és visszavonására vonatkozó közös eljárásokról szóló 2013/32/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv alkalmazása céljából a biztonságos származási országok közös uniós jegyzékének létrehozásáról, valamint a 2013/32/EU irányelv módosításáról

A kérdésre vonatkozóan korszerűsített megközelítést határoz meg a menekültügyi eljárásokról szóló rendelet (COM(2016) 467 final), amely a közös európai menekültügyi rendszer reformjáról szóló csomag részeként az intézményközi eljárás szakaszában tart.

7.

COM(2014) 382 final

2014/0202 (COD)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 604/2013/EU rendeletnek a tagállamok területén jogszerűen tartózkodó családtaggal, testvérrel vagy hozzátartozóval nem rendelkező, kísérő nélküli kiskorúak nemzetközi védelem iránti kérelmének megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározása tekintetében történő módosításáról

A kérdésre vonatkozóan korszerűsített megközelítést határoz meg a dublini rendszer reformjára irányuló javaslat (COM(2016) 270 final), amely a közös európai menekültügyi rendszer reformjáról szóló csomag részeként az intézményközi eljárás szakaszában tart.

8.

COM(2015) 450 final

2015/0208 (COD)

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE áthelyezési válságmechanizmus létrehozásáról, valamint az egy harmadik országbeli állampolgár vagy egy hontalan személy által a tagállamok egyikében benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról szóló, 2013. június 26-i 604/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról

A kérdésre vonatkozóan korszerűsített megközelítést határoz meg a dublini rendszer reformjára irányuló javaslat (COM(2016) 270 final), amely a közös európai menekültügyi rendszer reformjáról szóló csomag részeként az intézményközi eljárás szakaszában tart.

9.

COM(2018) 167 final

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA a Bizottságnak a fejlesztési együttműködés vonatkozásában a biztonságos, rendezett és szabályos migrációra vonatkozó globális megállapodás Unió nevében való jóváhagyására történő felhatalmazásáról

A javaslatra már nincs szükség, mivel a globális megállapodás elfogadása két lépésből álló eljárás során valósul meg: a tárgyalások alapján létrejövő megállapodást intézményközi konferencia fogadja el, majd az ENSZ Közgyűlésének határozatában kerül hivatalos jóváhagyásra. A COM(2018) 168-hoz kapcsolódó javaslat.

10.

COM(2018) 168 final

Javaslat – A TANÁCS HATÁROZATA a Bizottságnak a bevándorlási politika vonatkozásában a biztonságos, rendezett és szabályos migrációra vonatkozó globális megállapodás Unió nevében való jóváhagyására történő felhatalmazásáról

A javaslatokra már nincs szükség, mivel a megállapodás elfogadása két lépésből álló eljárás során valósul meg: a tárgyalások alapján létrejövő megállapodást intézményközi konferencia fogadja el, majd az ENSZ Közgyűlésének határozatában kerül hivatalos jóváhagyásra.

V. melléklet: A hatályon kívül helyezendő jogszabályok listája

Szám

Szakpolitikai terület

Cím

A hatályon kívül helyezés oka

1.

Tőkepiaci unió

Az Európai Parlament és a Tanács 2001/34/EK irányelve (2001. május 28.) az értékpapírok hivatalos tőzsdei jegyzésre történő bevezetéséről és az ilyen értékpapírokról közzéteendő információkról

Az ezen irányelvben meghatározott követelmények többségére már kiterjed a 2013/50/EU irányelv (a módosított átláthatósági irányelv) és a tájékoztatóról szóló rendelet. A 2001/34/EK irányelv fennmaradó vonatkozó rendelkezései hatályon kívül helyezhetők.

2.

Adó- és vámügyek

A Bizottság 964/2007/EK rendelete (2007. augusztus 14.) a legkevésbé fejlett országokból származó rizs vámkontingenseinek megnyitására és kezelésére vonatkozó részletes szabályoknak a 2007/2008-as és a 2008/2009-es gazdasági év tekintetében történő megállapításáról

Elavult: A jogi aktus tárgyát képező vámkontingensek 2001-től a „Fegyver kivételével mindent” kezdeményezés végrehajtási időszakának részét képezték. Már nem léteznek, mivel 2009 óta nem alkalmaznak vámkontingenseket, és az érintett országokból származó rizs kereskedelme vám- és kvótamentes.

3.

Adó- és vámügyek

A Bizottság 3512/80/EGK rendelete (1980. december 23.) a Közép-amerikai Közös Piac országai tekintetében az Európai Gazdasági Közösség által nyújtott vámkedvezményeknek a fejlődő országokból származó egyes termékek tekintetében történő alkalmazása céljából a „származó termék” fogalmának meghatározásáról szóló, 1980. december 23-i 3510/80/EGK bizottsági rendelet 1., 6. és 12. cikkétől való eltérésről

Elavult: E jogi aktus az Unió általános vámkedvezmény-rendszerével kapcsolatos olyan származási szabályokat érint, amelyek már elavultak (az 1980. december 16-i 3322/80/EGK tanácsi rendelet). Egy másik, már hatályon kívül helyezett aktus (a 3510/80/EGK rendelet) egyes cikkei tekintetében határoz meg eltéréseket.

4.

Adó- és vámügyek

A Bizottság 3513/80/EGK rendelete (1980. december 23.) a Cartagenai Megállapodást aláíró országok (Andok-csoport) tekintetében az Európai Gazdasági Közösség által nyújtott vámkedvezményeknek a fejlődő országokból származó egyes termékek tekintetében történő alkalmazása céljából a származó termék fogalmának meghatározásáról szóló, 1980. december 23-i 3510/80/EGK bizottsági rendelet 1., 6. és 12. cikkétől való eltérésről

Elavult: E jogi aktus az Unió általános vámkedvezmény-rendszerével kapcsolatos olyan származási szabályokat érint, amelyek már elavultak (az 1980. december 16-i 3322/80/EGK tanácsi rendelet). Egy másik, már hatályon kívül helyezett aktus (a 3510/80/EGK rendelet) egyes cikkei tekintetében határoz meg eltéréseket.

5.

Élelmiszer-biztonság

A Tanács 78/142/EGK irányelve (1978. január 30.) a vinilklorid monomert tartalmazó és élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagokra és tárgyakra vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről

Az említett tanácsi irányelv tárgyát képező kérdésekre az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról szóló, 10/2011/EU bizottsági rendelet hatálya és rendelkezései alkalmazandók. A tanácsi irányelv tehát elavulttá vált.

6.

Élelmiszer-biztonság

A Tanács 85/572/EGK irányelve (1985. december 19.) az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagok és műanyag tárgyak összetevői kioldódásának vizsgálatához alkalmazandó élelmiszer-utánzó modellanyagok listájának megállapításáról

Az említett tanácsi irányelv tárgyát képező kérdésekre az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról szóló, 10/2011/EU bizottsági rendelet hatálya és rendelkezései alkalmazandók. A tanácsi irányelv tehát elavulttá vált.

7.

Élelmiszer-biztonság

A Tanács 82/711/EGK irányelve (1982. október 18.) az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagok és műanyag tárgyak összetevői kioldódásának vizsgálatához szükséges alapvető szabályok megállapításáról

Az említett tanácsi irányelv tárgyát képező kérdésekre az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról szóló, 10/2011/EU bizottsági rendelet hatálya és rendelkezései alkalmazandók. A tanácsi irányelv tehát elavulttá vált.

(1)    Ebben a mellékletben a Bizottság – amennyiben azok rendelkezésre állnak – további információkat nyújt a munkaprogramjában szereplő kezdeményezésekről, összhangban a jogalkotás minőségének javításáról szóló intézményközi megállapodással. Az egyes kezdeményezések ismertetése alatt zárójelben biztosított tájékoztatás csak jelzésértékű, és az előkészítő folyamat során módosulhat, különös tekintettel a hatásvizsgálati eljárások eredményeire. A szürkével kiemelt részek az Unió jövőjére vonatkozó szempontokról szóló kezdeményezéseket jelölnek.
(2)

 Ez a melléklet az általunk tervezett legfontosabb értékeléseket és célravezetőségi vizsgálatokat – ezen belül a REFIT-platform véleményei alapján indított értékelési munkát – tartalmazza.

(3) * =az EU 2018. és 2019. évi jogalkotási prioritásairól szóló, az Európai Parlament, a Tanács, és a Bizottság elnöke által aláírt együttes nyilatkozatban említett javaslat.** = A 2018-as bizottsági munkaprogram és a 2018-as szándéknyilatkozat kiemelt kezdeményezései
(4) A jegyzék azokat a függőben lévő jogalkotási javaslatokat tartalmazza, amelyeket a Bizottság hat hónapon belül (2019 áprilisáig) vissza kíván vonni.