Brüsszel, 2018.7.16.

COM(2018) 538 final

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló (EU) 2015/1222 bizottsági rendelet 5. cikkének (3) bekezdésével összhangban az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás tagállamokon belüli fejlődéséről és a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők közötti verseny alakulásáról

{SWD(2018) 376 final}


A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló (EU) 2015/1222 bizottsági rendelet 5. cikkének (3) bekezdésével összhangban az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás tagállamokon belüli fejlődéséről és a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők közötti verseny alakulásáról

Tartalomjegyzék

I.    Bevezetés    

II.    Az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolást befolyásoló fő tényezők    

III.    Az elemzés összefoglalása    

IV.    Előzetes következtetések    



I.Bevezetés

2015. augusztus 14-én hatályba lépett a kapacitásfelosztásra és a szűk keresztmetszetek kezelésére vonatkozó iránymutatás létrehozásáról szóló (EU) 2015/1222 bizottsági rendelet 1 . A kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet 5. cikkének (3) bekezdése értelmében a 714/2009/EK rendelet 24. cikkével összhangban a Bizottság jelentést küld az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás tagállamokon belüli fejlődéséről, különös tekintettel a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők közötti verseny alakulására.

A kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet 5. cikkének (3) bekezdése értelmében a Bizottság az említett jelentésből kiindulva értékeli, hogy továbbra is indokolt-e a nemzeti jogi monopóliumokat lehetővé tevő mentességek fenntartása 2 , vagy az, hogy egy tagállam folyamatosan elutasítsa egy másik tagállamban kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltető által végzett határkeresztező kereskedés engedélyezését 3 . Amennyiben a Bizottság úgy ítéli meg, hogy nem indokolt, akkor fontolóra veheti megfelelő jogalkotási vagy egyéb intézkedések meghozatalát a tagállamok közötti és a tagállamokon belüli verseny és kereskedés fokozása érdekében. A Bizottság emellett értékeli az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás irányítási aspektusait, különös tekintettel a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők által közösen ellátott piacösszekapcsolás-üzemeltető funkciók átláthatóságára. Ha a Bizottság szerint a monopolisztikus piacösszekapcsolás-üzemeltető funkciók és egyéb kijelölt-villamosenergiapiac-üzemeltetői feladatok végzése nem egyértelműen meghatározott, a Bizottság fontolóra veheti megfelelő jogalkotási vagy egyéb intézkedések meghozatalát az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás átláthatóságának és működési hatékonyságának további növelése érdekében.

A másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás területén az elmúlt években elért előrehaladás figyelemmel kísérésének részeként, illetve a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet 5. cikkének (3) bekezdésével összhangban a Bizottság ezt a jelentést a kísérő szolgálati munkadokumentumokkal egyetemben megküldi az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak. Ez a jelentés elsősorban a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők közötti verseny alakulására összpontosít, emellett azonban a Bizottság előzetes értékelést és vizsgálatot végez a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet által létrehozott egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás irányítási aspektusairól is, különös tekintettel a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők által közösen ellátott piacösszekapcsolás-üzemeltető funkciók átláthatóságára. A Bizottság által végzett értékelés részletes bemutatását a jelentést kísérő szolgálati munkadokumentum tartalmazza 4 . Ez a jelentés nem érinti az egységes napon belüli piac-összekapcsolás megvalósításából nyert további tapasztalatokra alapuló esetleges jövőbeli megállapításokat.

II.Az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolást befolyásoló fő tényezők

Az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás megvalósításának szempontjából számos szereplő és funkció kulcsfontosságú szerepet játszik.

Az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás megvalósításához az átvitelirendszer-üzemeltetőknek koordinált módon kell kiszámítaniuk a rendelkezésre álló határkeresztező kapacitásokat. Ennek érdekében az átvitelirendszer-üzemeltetőknek olyan közös hálózatmodellt kell kialakítaniuk, amely órára lebontva tartalmazza a termelés, a terhelés és a hálózat állapotának becsléseit. A rendelkezésre álló kapacitások kiszámítása alapesetben az úgynevezett áramlásalapú számítási módszer szerint történik, amely figyelembe veszi a különböző útvonalakon keresztül áramló villamos energia mennyiségét és optimalizálja az egymástól nagyban függő hálózatokban rendelkezésre álló kapacitásokat. A rendelkezésre álló határkeresztező kapacitás a további számítási folyamat egyik fontos bemeneti adata. E folyamat során az áramtőzsdék összegyűjtik és párosítják az uniós árajánlatokat, gazdasági szempontból optimális módon figyelembe véve a rendelkezésre álló határkeresztező kapacitást. Az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás biztosítja, hogy a villamos energia rendszerint azon területek felől, ahol alacsonyak az árak, azon területek felé áramoljon, ahol magasak az árak.

A piacösszekapcsolás-üzemeltető egy olyan funkciót, amelyet a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet rendel hozzá az áramtőzsdékhez, azaz a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetőkhöz. Ennek a funkciónak egy erre a célra szolgáló algoritmus segítségével kell elvégeznie az ajánlatok optimális párosítását. A számítás eredményeit megkülönböztetésmentesen minden kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők rendelkezésére kell bocsátani. A piacösszekapcsolás-üzemeltető által végzett számítás eredményei alapján a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetőknek tájékoztatniuk kell ügyfeleiket a teljesült ajánlatokról, majd a kapacitásszámítás eredményei alapján meg kell valósítani a villamos energia hálózaton keresztüli átvitelét.  5

Hatékonysági megfontolásból és az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás mielőbbi megvalósulása érdekében a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet adott esetben ösztönzi a meglevő piacüzemeltetők és a már megvalósult megoldások igénybevételét anélkül, hogy az új üzemeltetőket kizárná a versenyből. Ugyanakkor a Bizottság az Energiaszabályozók Együttműködési Ügynökségével (a továbbiakban: Ügynökség) együttműködve létrehozhat vagy kijelölhet egyetlen olyan szabályozott jogalanyt, amely ellátja az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás piaci működésével kapcsolatos közös piacösszekapcsolás-üzemeltető funkciókat 6 .

A villamos energia belső piacának megvalósítása és hatékony működése, valamint az uniós villamosenergia-átviteli rendszer optimális kezelése, összehangolt működése és folyamatos műszaki fejlődése érdekében alapvető fontosságú az átvitelirendszer-üzemeltetők, a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők és a nemzeti szabályozó hatóságok közötti szoros együttműködés. Különösen szükség van a villamos energia belső piacának fejlődését elősegítő meglévő kapacitásfelosztási és szűkkeresztmetszet-kezelési projektekből eredő szinergiák kiaknázására 7 .

III.Az elemzés összefoglalása

Az egységes másnapi piac-összekapcsolás esetében a páneurópai megvalósítás alapját a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet hatálybalépése előtti regionális projekt által létrehozott úgynevezett „áralapú régió-összekapcsolás” képezte. Annak ellenére, hogy mostanra a tagállamok túlnyomó többsége az áralapú régió-összekapcsolást alkalmazza, az egyre bonyolultabbá váló üzemeltetés következtében a rendszer rendszeres módosítására volt szükség az elmúlt években, és a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelettel való teljes összhang megteremtése érdekében az áralapú-régió összekapcsolást illetően további változtatásokra van szükség.

Tekintettel az egységes napon belüli piac-összekapcsolásra, a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet szerinti páneurópai megvalósítás alapját a Határkeresztező napon belüli projekt (XBID) képezi. A fejlesztési szakaszban nem minden átvitelirendszer-üzemeltető és kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltető képezi részét az XBID projektnek, azonban a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendeletnek és a piacösszekapcsolás-üzemeltetői tervnek való megfelelés érdekében a többi átvitelirendszer-üzemeltető és kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltető is részt vett a projekt kidolgozásában és csatlakozott ahhoz. Ez a csatlakozás az XBID 2018. június 12-i elindításakor lépett hatályba, és az első szakaszban 14 európai országra terjedt ki. Az XBID projekt fokozatos megközelítéssel az egész Európai Unióban lehetővé fogja tenni az egységes folyamatos napon belüli kereskedést.

Tekintettel a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők közötti verseny alakulására, eddig a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet hatálya alá eső tagállamok többsége a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők versenyalapú modelljének, azaz a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet által a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők kijelölését illetően előírt modell alkalmazása mellett döntött. A kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet hatálybalépése óta megnőtt azoknak az áramtőzsdéknek a száma, amelyek tevékenységüket egyéb tagállamokra is ki kívánják terjeszteni. A különböző országokban meglévő jogi monopóliumok következtében azonban a másnapi és napon belüli piac-összekapcsoláson belüli verseny az alkalmazást követően is korlátozott marad.

A piac-összekapcsolási projektek irányítási struktúráját illetően megállapítható, hogy a meglévő megoldások (áralapú régió-összekapcsolás és XBID) sajátos irányítási struktúrával rendelkeznek, mivel ezek önkéntes alapú korai megvalósítási projektek alapján vették kezdetüket, ezért irányításukat az átvitelirendszer-üzemeltetők és áramtőzsdék közösen látták el. A megkülönböztetés elkerülése érdekében a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet létrehozza ennek az együttműködésnek az általános keretét, valamint meghatároz bizonyos elveket, az együttműködés részleteinek kidolgozását azonban a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetőkre hagyja az átvitelirendszer-üzemeltetőkkel együttműködésben. A kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet ugyanakkor az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolással kapcsolatos, úgynevezett piacösszekapcsolás-üzemeltető funkciók kidolgozását és működtetését illetően bizonyos feladatokat a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetőkhöz rendel. A piacösszekapcsolás-üzemeltető funkció nem képezi a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők versenypiaci tevékenységének részét, kialakításából adódóan azonban egy olyan szabályozott funkciónak minősül, amely az övezetközi kapacitás implicit felosztása révén minden uniós kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltető számára lehetővé teszi az ajánlatok ajánlattételi övezeteken belüli és keresztüli hatékony párosítását. Annak érdekében, hogy a piacösszekapcsolás-üzemeltető funkció teljesítse feladatait, a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetőknek és/vagy az átvitelirendszer-üzemeltetőknek több összetett technikai módszert és feltételt kell kidolgozniuk és végrehajtaniuk, amelyeket a nemzeti szabályozó hatóságoknak páneurópai, regionális vagy nemzeti szinten jóvá kell hagyniuk.

A másnapi és a napon belüli piac-összekapcsolás megvalósításában eddig késedelmek voltak tapasztalhatók, az irányítással kapcsolatos különböző kihívások következtében, mint az érintett felek növekvő száma, a költségeknek a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendeletnek megfelelő megosztásával és megtérülésével kapcsolatos új megállapodások szükségessége, illetve egyéb irányítási problémák miatt, mint a megfelelő döntéshozatali szabályok kidolgozásának szükségessége. Az ilyen feladatok ellátására jogosult kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők számának növekedése, valamint a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendeletnek való jövőbeli megfeleléshez szükséges új funkciók következtében egyéb kihívások merülhetnek fel az algoritmus hatékony működtetését illetően. A nemzeti szabályozó hatóságoknak biztosítaniuk kell, hogy a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők vagy a szóban forgó feladattal megbízott harmadik felek képesek legyenek a piacösszekapcsolás-üzemeltető funkció ellátására a jogi kerettel összhangban.

A piacösszekapcsolás-üzemeltető terv megvalósításának összetettsége abból is adódik, hogy a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet értelmében a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők elsősorban az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolási megoldások kidolgozásáért, míg az átvitelirendszer-üzemeltetők elsősorban az övezetközi kapacitás kiszámításáért és felosztásáért felelősek. A feladatok, a felelősségek és a költségmegosztási/költségmegtérülési megállapodások pontos meghatározása elősegítené a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők és az átvitelirendszer-üzemeltetők közötti gördülékenyebb együttműködést. Jelenleg a konkrét megállapodások az átvitelirendszer-üzemeltetők/kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők javaslataitól, illetve ezek páneurópai, regionális vagy olykor nemzeti szintű jóváhagyásától függ. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a költségek megosztásával vagy megtérülésével kapcsolatos jogi bizonytalanságok, valamint az irányítással kapcsolatos kérdések összehangolásának hiánya számos esetben késedelmekhez, illetve az érintett felek közötti egyet nem értéshez vezet.

Emellett a piac összekapcsolásához szükséges különböző módszerek végrehajtása nagy kihívásokat támaszt. Az ilyen kérdésekkel kapcsolatos döntések meghozatalakor alapvető fontosságú a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők megkülönböztetésmentes kezelése, illetve annak biztosítása, hogy az aktuális megoldások eleget tesznek a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet követelményeinek (vagy továbbfejleszthetők annak érdekében, hogy eleget tegyenek ezeknek a követelményeknek).

IV.Előzetes következtetések 

A kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők közötti versennyel kapcsolatban a Bizottság jelenleg korlátozott tapasztalatokkal rendelkezik, mivel késedelmek tapasztalhatók azoknak a szabályozói és technikai lépéseknek a végrehajtásában, amelyek lehetővé tennék a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők közötti versenyt az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás területén. Az eddigi, különösen a másnapi piac-összekapcsolás területén szerzett előzetes tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy a versenymodell végrehajtása az uniós tagállamok többsége számára jelentős nehézségek nélkül kivitelezhető. Ezért ebben a szakaszban semmi nem indokolja a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendeletben meghatározott megközelítés megváltoztatását és a verseny kizárását.

Ugyanakkor, mivel a végrehajtás e jelentés közzétételének időpontjában is folyamatban van, illetve a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők közötti verseny még nem vette kezdetét, illetve hatása még nem bontakozott ki teljes egészében azokban a tagállamokban, amelyekben nem létezik monopólium, a Bizottság ebben a szakaszban nem helyezkedik végleges álláspontra arra vonatkozóan, hogy indokolt-e a tagállamok azon lehetőségének megszüntetése, hogy jogi monopóliumról rendelkezzenek. A monopólium-modell alkalmazásának és a másik tagállamban kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltető által nyújtott kereskedési szolgáltatások visszautasításának lehetősége továbbra is az alapértelmezett versenymodell alóli kivételnek van tekintve. Ugyanakkor a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők monopóliumával kapcsolatban a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet által engedélyezett kivétel semmilyen módon nem akadályozza vagy korlátozza az Európai Unió működéséről szóló szerződésben (a továbbiakban: Szerződés) meghatározott versenyszabályok alkalmazását. A Szerződés versennyel kapcsolatos rendelkezései nagymértékben alkalmazandók a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők piaci magatartására, beleértve többek között a keresztfinanszírozással kapcsolatos kockázatokat, illetve a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők számára exkluzív jogokat biztosító tagállami intézkedéseket. Ezért, mivel szükség van a versenyhelyzetben lévő és monopóliumot élvező kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők megkülönböztetésének elkerülésére és egyenlő versenyfeltételeinek biztosítására, a Bizottság a Szerződés, illetve a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet rendelkezései alapján továbbra is figyelemmel fogja kísérni a másnapi és a napon belüli piac-összekapcsolás előrehaladását, csakúgy mint a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők közötti Unión belüli verseny hatásait.

Az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás irányítására tekintettel az eddigi előrehaladást vizsgáló előzetes elemzés rávilágított, hogy az összekapcsolási megoldások kifejlesztésének tekintetében szükség van a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők és az átvitelirendszer-üzemeltetők szerepeinek és felelősségeinek pontosabb meghatározására. A kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet elsősorban a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetőkre ruházza ezeket a feladatokat, ezért szükség van az átvitelirendszer-üzemeltetők fokozottabb bevonására, hogy döntő szerepet játszanak a kapacitások kiszámításával és felosztásával kapcsolatos technikai követelményeket illetően. Emellett a tapasztalat azt mutatja, hogy a piacösszekapcsolás-üzemeltető funkció központi szerepet játszik a célmodell megvalósítását, valamint a kijelölt villamosenergiapiac-üzemeltetők közötti verseny javítását illetően. Ezért a Bizottság szükségesnek tartja az eddig felmerülő kihívásokkal kapcsolatos megbeszélések folytatását, valamint a piacösszekapcsolás-üzemeltető funkció irányításának esetleges megváltoztatására irányuló különböző lehetőségek értékelését.

A Bizottság továbbra is szilárdan elkötelezett az egységes másnapi és napon belüli piac-összekapcsolás megvalósítására irányuló munka folytatása mellett, hogy a piaci integráció útján további előnyöket biztosíthasson az európai polgárok számára. A határkeresztező kereskedésben rejlő potenciál teljes kiaknázása felé vezető legmegfelelőbb út továbbra is a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet hiánytalan és időben történő végrehajtása.

(1)

     HL L 197., 2015.7.25., 24–72. o.

(2)

     Lásd a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet 5. cikke (1) bekezdésének első albekezdését.

(3)

     Lásd a kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet 5. cikke (1) bekezdésének harmadik albekezdését.

(4)

     SWD(2018) 376.

(5)

 A kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet 4ff preambulumbekezdése.

(6)

 A kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet 14. és 15. preambulumbekezdése.

(7)

 A kapacitásfelosztásról és a szűk keresztmetszetek kezeléséről szóló rendelet 25. preambulumbekezdése.