12.12.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 426/56


JELENTÉS

az új generációs európai légiforgalmi szolgáltatási rendszer megvalósítását célzó közös vállalkozás 2016-os pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a Közös Vállalkozás válaszával együtt

(2017/C 426/08)

TARTALOM

 

Bekezdés

Oldal

BEVEZETÉS

1-10

57

A SESAR Közös Vállalkozás felállítása

1-2

57

A közös vállalkozás irányító szervei a következők:

3-4

57

Célkitűzések

5-6

57

Erőforrások

7-10

58

VÉLEMÉNY

11-23

58

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

12

58

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló bevételek jogszerűségéről és szabályszerűségéről

13

58

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló kifizetések jogszerűségéről és szabályszerűségéről

14

58

A vezetőség és az irányítással megbízott személyek felelőssége

15-17

59

Az ellenőrnek a beszámoló és a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók vizsgálatával kapcsolatos felelőssége

18-22

59

KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁS

24-30

60

A 2016-os költségvetés végrehajtása

24

60

A SESAR Közös Vállalkozás többéves költségvetésének végrehajtása az FP7 és a TEN-T programok keretében

25-27

60

A SESAR Közös Vállalkozás többéves költségvetésének végrehajtása a „Horizont 2020” keretében

28-30

60

BELSŐ KONTROLLOK

31-34

60

Belső kontrollrendszerek

31

60

A SESAR 2020 projektekhez nyújtott természetbeni hozzájárulásokkal kapcsolatos beszámoló és azok ellenőrzése

32

61

A kérelmezők pénzügyi képességének értékelése a pályázati felhívások alapján

33

61

A szolgáltatási szerződések költséghatékonysága

34

61

MELLÉKLET –

AZ ELŐZŐ ÉVEK MEGJEGYZÉSEINEK HASZNOSULÁSA

62

BEVEZETÉS

A SESAR Közös Vállalkozás felállítása

1.

A brüsszeli székhelyű Az új generációs európai légiforgalmi szolgáltatási rendszer megvalósítását célzó közös vállalkozás (SESAR) 2007 februárjában jött létre nyolc éves időtartamra, és 2007. augusztus 10-én kezdte meg önálló működését (1). 2014 júniusában a Tanács módosította az alapító rendeletet és a Közös Vállalkozás működésének időtartamát 2024. december 31-ig meghosszabbította (2).

2.

A SESAR Közös Vállalkozás a korszerűsített európai légiforgalom-irányítás (ATM) fejlesztésére és rendszerbe állítására létrehozott köz-magán társulás. Alapító tagjai az Európai Bizottság által képviselt Európai Unió (EU), valamint az Európai Szervezet a Légi Közlekedés Biztonságáért (Eurocontrol). A részvételi szándék kifejezésére vonatkozó felhívás eredményeképpen a Közös Vállalkozásnak jelenleg tizenkilenc tagja van a repülési ágazat magán- és állami vállalati közül. A tagok között találhatók repülőgépgyártók, földi és fedélzeti berendezéseket gyártó vállalatok, léginavigációs szolgáltatók és reptéri hatóságok.

A közös vállalkozás irányító szervei a következők:

3.

A SESAR Közös Vállalat irányító szervei az igazgatási tanács és az ügyvezető igazgató.

4.

Az igazgatási tanácsot a SESAR Közös Vállalkozás tagjainak egy-egy képviselője alkotja az érdekelt felek (a légtér katonai és polgári használói, a léginavigációs szolgáltatók, a berendezésgyártók, a repülőterek, az ATM szektor alkalmazottai, és a tudományos közösség) képviselőivel együtt. Az igazgatási tanács felelős a Tanács által jóváhagyott ATM főterv elfogadásáért és a SESAR projekt végrehajtása fölött gyakorolt általános kontrollért. Az ügyvezető igazgató a Közös Vállalkozás napi ügyintézésért felelős vezetője.

Célkitűzések

5.

A SESAR projekt az európai légiforgalmi irányítás (ATM) korszerűsítését tűzi ki célul új vagy fejlett technológiák és eljárások meghatározásával, fejlesztésével és elkészítésével. A projekt három szakaszra osztható:

Az Eurocontrol által irányított „meghatározási szakasz” (2004–2007), amelyet a transzeurópai hálózatok közlekedési (TEN-T) programja társfinanszírozott. Ennek eredményeképpen megalkották az európai ATM-főtervet, amely meghatározza egy következő generációs modern ATM-rendszer felépítését, és tartalmazza az annak fejlesztésére és kiépítésére irányuló terveiket.

A SESAR Közös Vállalkozás által irányított kétfázisú „fejlesztési szakasz” (2007–2013, 2016-ig meghosszabbítva), társfinanszírozásban a hetedik kutatási keretprogramból (FP7) és a TEN-T programból.

A légiforgalmi ágazat és más érintettek által irányított „üzemeltetési szakaszban” (2014–2024) kerül sor az új ATM infrastruktúra nagyszabású kiépítésére és alkalmazására, amelyhez a „Horizont 2020” programból társfinanszírozásban részesül.

6.

A SESAR Közös Vállalkozás célkitűzése a hetedik keretprogram és a TEN-T program alapján, az európai ATM korszerűsítése és biztonságának növelése minden vonatkozó uniós kutatási és fejlesztési tevékenység koordinálásával és koncentrálásával új technológiai rendszerek, összetevők és működési eljárások megalkotására az európai ATM főtervben meghatározottak szerint (SESAR I – fejlesztési szakasz). A „Horizont 2020” keretében a SESAR Közös Vállalkozás azzal a céllal hajtja végre a SESAR II programot (SESAR 2020), hogy koordinálja az érdekeltek kutatásait és fejlesztéseit (a kiépítési szakasz folytatása) és létrehozza az új ATM infrastruktúrát (üzemeltetési szakasz).

Erőforrások

7.

A SESAR I program 2008 és 2015 közötti fejlesztési szakaszának költségvetése 2 100 millió euro volt, amelyet egyenlő részben biztosít az Európai Unió, az Eurocontrol, valamint a résztvevő légiközlekedési ágazati magán és állami partnerek. A legfeljebb 700 millió eurós uniós hozzájárulást az FP7 és TEN-T programokból finanszírozzák (3).

8.

Az Európai Unió a SESAR Közös Vállalkozás SESAR 2020 programjának végrehajtásához legfeljebb 585 millió euróval járul hozzá a „Horizont 2020” költségvetéséből (4). A SESAR 2020 tagsági megállapodásai alapján a Közös Vállalkozás operatív tevékenységeihez az Eurocontrolnak mintegy 500 millió euróval, míg a légiforgalmi ágazat más tagjainak legalább 720,7 millió euro értékű forrással kell hozzájárulnia. Az Eurocontrol és a többi érintett fél az általuk biztosított források közel 90 %-át természetbeni hozzájárulásként bocsátják rendelkezésre.

9.

A Közös Vállalkozás igazgatási költségeihez történő pénzbeli hozzájárulás esetében az igazgatási tanács dönt az egyes tagok által az általuk fizetendő hozzájárulás arányában folyósítandó összegekről és meghatározza a hozzájárulások befizetésének határidejét.

10.

A SESAR Közös Vállalkozás kifizetési költségvetése 2016-ban 157,1 millió euro volt (2015: 136,9 millió euro). A Közös Vállalkozás 2016. december 31-én 44 főt foglalkoztatott (2015: 41 fő) (5).

VÉLEMÉNY

11.

A Számvevőszék a következőket ellenőrizte:

a)

a Közös Vállalkozás beszámolója, amely a 2016. december 31-ével záruló pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (6) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (7) áll;

b)

a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 287. cikke értelmében.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

12.

Véleményünk szerint a Közös Vállalkozás 2016. december 31-ével záruló évre vonatkozó beszámolója minden lényeges szempontból híven, pénzügyi szabályzatának, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a Közös Vállalkozás 2016. december 31-i pénzügyi helyzetét, a tárgyévi gazdasági események eredményét, a pénzforgalmat és a nettó eszközállomány változásait. Ezek a szabályok a közszféra nemzetközileg elfogadott számviteli standardjain alapulnak.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló bevételek jogszerűségéről és szabályszerűségéről

13.

Véleményünk szerint a 2016. december 31-ével záruló évre vonatkozó beszámoló alapjául szolgáló bevételek minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló kifizetések jogszerűségéről és szabályszerűségéről

14.

Véleményünk szerint a 2016. december 31-ével záruló évre vonatkozó beszámoló alapjául szolgáló kifizetések minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

A vezetőség és az irányítással megbízott személyek felelőssége

15.

Az EUMSZ 310–325. cikke és a Közös Vállalkozás pénzügyi szabályzata értelmében a vezetőség felel a beszámolónak – a közszféra nemzetközileg elfogadott számviteli standardjainak megfelelően történő – elkészítéséért és bemutatásáért, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéért és szabályszerűségéért. Ez a felelősség magában foglalja az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítását, megvalósítását és fenntartását. A vezetőség felelős továbbá annak biztosításáért, hogy a pénzügyi kimutatásokban szereplő tevékenységek, pénzügyi műveletek és információk megfeleljenek az őket szabályozó hatóságok előírásainak. A beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéért és szabályszerűségéért a végső felelősséget a Közös Vállalkozás vezetősége viseli.

16.

A beszámoló elkészítésekor a vezetőség felelőssége annak megítélése, hogy a Közös Vállalkozás képes-e tevékenységének folytatására, adott esetben a tevékenység folytatását érintő ügyek közzététele, valamint a tevékenység folytatásának feltételezése.

17.

Az irányítással megbízott személyek felelőssége a szervezet pénzügyi beszámolási folyamatának felügyelete.

Az ellenőrnek a beszámoló és a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók vizsgálatával kapcsolatos felelőssége

18.

Célunk, hogy észszerű bizonyosságot szerezzünk arról, hogy a Közös Vállalkozás éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek, valamint hogy ellenőrzésünk alapján megbízhatósági nyilatkozatot nyújtsunk be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, illetve a zárszámadásért felelős más hatóságoknak a beszámoló megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. Az észszerű bizonyosság a bizonyosság magas szintjének felel meg ugyan, de nem garancia arra, hogy az ellenőrzés kiszűri az esetlegesen fennálló lényeges hibát vagy lényeges meg nem felelést. Ezek eredhetnek csalásból vagy tévedésből, és akkor tekintendők lényegesnek, ha észszerűen feltételezhető, hogy külön-külön vagy együttesen befolyásolják a felhasználók e beszámolók alapján hozott gazdasági döntéseit.

19.

Az ellenőrzés olyan eljárások elvégzését jelenti, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték nyerhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőr szakmai megítélésén alapul, amely magában foglal egy kockázatelemzést is arról, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve az Unió jogszabályi keretének való lényeges meg nem felelés a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr figyelembe veszi a beszámoló elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége szempontjából releváns belső kontrollokat. Ezt a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások megtervezése, nem pedig a belső kontroll eredményességével kapcsolatos vélemény kialakítása céljából teszi. Az ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politikák megfelelőek-e, illetve a vezetőség számviteli becslései észszerűek-e, valamint értékelést ad a beszámoló általános bemutatásáról is.

20.

A bevételt illetően ellenőrizzük a Bizottságtól kapott támogatást, valamint értékeljük a Közös Vállalkozásnak a díjak és más jövedelmek beszedésére szolgáló eljárásait.

21.

A kiadások tekintetében akkor vizsgáljuk meg a kifizetéseket, miután a kiadás felmerült, azt lekönyvelték és elfogadták. Ez a vizsgálat minden kifizetési kategóriára kiterjed (az eszközök beszerzését szolgáló kifizetésekre is), és azon a ponton történik, ahol a kifizetést teljesítik.

22.

E jelentés és vélemény elkészítése során az Unió költségvetési rendelete (8) 208. cikkének (4) bekezdésében előírtak szerint figyelembe vettük a független külső ellenőr által a Közös Vállalkozás beszámolójára nézve végzett ellenőrzési tevékenységet.

23.

A Számvevőszék véleményei függetlenek az alábbi megjegyzésektől.

KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁS

A 2016-os költségvetés végrehajtása

24.

Figyelembe véve a korábbi években fel nem használt kifizetési előirányzatokat is (5,7 millió euro), a hetedik keretprogramból és a „Horizont 2020” programból rendelkezésre álló végleges 2016-os költségvetés 101,4 millió euro kötelezettségvállalási előirányzatot és 162,8 millió euro kifizetési előirányzatot tartalmazott. A kötelezettségvállalási előirányzatok felhasználási aránya 95,7 %, a kifizetési előirányzatoké pedig 63,2 % volt. A kifizetési előirányzatok alacsony felhasználási aránya főleg a SESAR Közös Vállalkozás tagjai által készített tanulmányok és fejlesztések végrehajtásának késedelméből adódik.

A SESAR Közös Vállalkozás többéves költségvetésének végrehajtása az FP7 és a TEN-T programok keretében

25.

A SESAR I tevékenységeire (9) szánt 892,8 millió eurós teljes operatív és igazgatási költségvetésből 2016 végére a SESAR Közös Vállalkozás 827,4 millió euro értékben vállalt kötelezettségeket és 704,2 millió euro összegű kifizetést teljesített (a rendelkezésre álló költségvetés 79 %-a).

26.

A SESAR Közös Vállalkozás operatív és igazgatási tevékenységeinek ellátására szánt, más tagok által teljesített 1 254,5 millió euro összegű természetbeni és pénzbeli hozzájárulásból (670,2 millió euro az Eurocontroltól és 584,3 millió euro a légforgalmi ágazat tagjaitól) 2016 végéig a Közös Vállalkozás 910 millió euro összegű hozzájárulást hagyott jóvá (427,7 millió euro az Eurocontroltól és 482,3 millió euro a légiforgalmi ágazattól). 2016 végéig a SESAR Közös Vállalkozás 133,5 millió euro összegű, a többi tagtól származó természetbeni hozzájárulásról számolt be (49,2 millió euro az Eurocontroltól és 84,2 millió euro a légiforgalmi ágazat tagjaitól).

27.

2016 végén az Európai Uniótól származó pénzbeli hozzájárulások összesített értéke elérte az 597,1 millió eurót, míg a az Eurocontroltól és a légiforgalmi ágazat tagjaitól származó teljes természetbeni és pénzbeli hozzájárulás összege 476,9 millió euro illetve 566,5 millió euro volt.

A többéves költségvetésének végrehajtása a „Horizont 2020” keretében

28.

A „Horizont 2020” költségvetéséből a SESAR 2020 program végrehajtására előirányzott 585 millió euróból a SESAR Közös Vállalkozás 2016 végéig 61,6 millió euro összegre vállalt kötelezettséget és 49,9 millió euro összegű (az előirányzott források 8,5 %-ának megfelelő) kifizetést teljesített. A kifizetések főleg a SESAR 2020 projektek első hullámának előfinanszírozására szolgáltak.

29.

2016 végére a Közös Vállalkozás operatív tevékenységeihez nyújtott uniós pénzbeni hozzájárulások halmozott összege elérte az 56,8 millió eurót.

30.

A többi tagnak 1 220,7 millió euro értékű természetbeni és pénzbeni hozzájárulást kellene teljesíteni a Közös Vállalkozás SESAR 2020 programjához kapcsolódó operatív tevékenységeihez (az Eurocontrolnak 500 millió eurót, a légiforgalmi ágazatnak 720,7 millió eurót). 2016 végén azonban a SESAR 2020 projektek még korai szakaszban voltak, és az igazgatási tanács nem hagyott jóvá természetbeni vagy pénzbeli hozzájárulásokat.

BELSŐ KONTROLLOK

Belső kontrollrendszerek

31.

A SESAR Közös Vállalkozás pénzügyi és operatív dokumentációs áttekintésen alapuló előzetes kontrolleljárásokat vezetett be, és utólagos ellenőrzéseket végez a kedvezményezettekre nézve. Ezek az ellenőrzések szolgálnak a mögöttes tranzakciók jogszerűségi és szabályszerűségi értékelésének fő eszközeiként, köztük a Közös Vállalkozásnak az Uniótól eltérő tagjai által nyújtott készpénzes és természetbeni hozzájárulásokra nézve is. Az utólagos ellenőrzésekre nézve a Közös Vállalkozás 2016-os éves jelentésében szereplő fennmaradó hibaarány 1,34 % volt (10).

A SESAR 2020 projektekhez nyújtott természetbeni hozzájárulásokkal kapcsolatos beszámoló és azok ellenőrzése

32.

A SESAR Közös Vállalkozás még nem vezetett be a tagjai és a külső ellenőrei számára konkrét útmutatást a tagok által a SESAR 2020 projektekhez nyújtott természetbeni hozzájárulásokra vonatkozó nyilatkozatok és igazolások tekintetében. Ezenkívül a Közös Vállalkozás nem készített a Bizottság által a „Horizont 2020”-hoz létrehozott előzetes ellenőrzési stratégián alapuló, belső útmutatást a SESAR 2020 projektekhez kapcsolódó előzetes kifizetési kérelmek ellenőrzésére.

A kérelmezők pénzügyi képességének értékelése a pályázati felhívások alapján

33.

A korlátozott körű – a Közös Vállalkozás ágazati tagjaira korlátozott – ágazati kutatási pályázaton a Közös Vállalkozás annak ellenére ítélt oda támogatásokat projektkonzorciumoknak, hogy a Kutatási Végrehajtó Ügynökség által lefolytatott, a kedvezményezettek pénzügyi életképességére irányuló ellenőrzések szerint a konzorciumok együttműködő ágazati tagjai két esetben nem rendelkeztek kellő pénzügyi kapacitással. Ez komoly pénzügyi kockázatot jelent az adott projektek sikeres befejezésére nézve. A pénzügyi kockázat a többi olyan projekt esetében is magas, amelyekben az említett két kedvezményezett érintett. Az ügyvezető igazgató e két ügyben hozott határozata a SESAR Közös Vállalkozás munkatársai által végzett kiegészítő eseti kockázatértékelésen alapult. A Közös Vállalkozás azonban nem határozott meg módszeres belső eljárást a támogatásiprojekt-koordinátorok gyenge pénzügyi életképességének újraértékelésére, azaz olyan intézkedéseket sem, amelyek enyhítenék, illetve kompenzálnák a fokozott pénzügyi kockázatot.

A szolgáltatási szerződések költséghatékonysága

34.

A szolgáltatásokra irányuló közbeszerzési eljárások esetén a Közös Vállalkozás meghatározza a szerződések maximális költségvetését. Ez a maximális összeg nem módszeres költségbecslési eljáráson és észszerű piaciárindex-rendszeren alapul. Ez a gyakorlat nem biztosítja a többéves szolgáltatási szerződések költséghatékonyságát, mivel a tapasztalatok szerint a beérkezett ajánlatok többsége megközelítette a maximális költségvetést.

A jelentést 2017. szeptember 19-i luxembourgi ülésén fogadta el a Baudilio TOMÉ MUGURUZA számvevőszéki tag elnökölte IV. Kamara.

a Számvevőszék nevében

Klaus-Heiner LEHNE

elnök


(1)  Az 1361/2008/EK rendelettel (HL L 352., 2008.12.31., 12. o.) módosított, az új generációs európai légiforgalmi szolgáltatási rendszer (SESAR) megvalósítása érdekében közös vállalkozás alapításáról szóló, 2007. február 27-i 219/2007/EK tanácsi rendelet (HL L 64., 2007.3.2., 1. o.).

(2)  A Tanács 2014. június 16-i 721/2014/EU rendelete az új generációs európai légiforgalmi szolgáltatási rendszer (SESAR) megvalósítása érdekében közös vállalkozás alapításáról szóló 219/2007/EK rendeletnek módosításáról a közös vállalkozás időtartamának 2024-ig való meghosszabbítása tekintetében történő módosításáról (HL L 192., 2014.7.1., 1. o.).

(3)  Az Európai Bizottság és a SESAR Közös Vállalkozás között 2009 decemberében megkötött általános megállapodás 3. cikke.

(4)  Az 1361/2008/EK rendelettel módosított 219/2007/EK tanácsi rendelet 4. cikkének (1) bekezdése.

(5)  A Közös Vállalkozás tevékenységeiről további információk találhatók a weboldalán: http://www.sesarju.eu

(6)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: mérleg, eredménykimutatás, pénzforgalmi kimutatás, a nettó eszközállomány változásainak kimutatása, valamint a számviteli politika meghatározó alapelveinek összefoglalása és további magyarázatok.

(7)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentések a költségvetési műveleteket összesítő jelentésekből és azok magyarázataiból állnak.

(8)  Az Európai Parlament és a Tanács 966/2012/EU, Euratom rendelete (HL L 298., 2012.10.26., 1. o.).

(9)  A SESAR Közös Vállalkozás 892,8 millió eurós teljes költségvetése a hetedik keretprogram és a TEN-T program által finanszírozott 700 millió eurós uniós pénzbeni hozzájárulásból, az Eurocontrol által nyújtott 165 millió eurós pénzbeni hozzájárulásból, valamint a légiközlekedési ágazati partnerek 27,8 millió eurós pénzbeni hozzájárulásából áll.

(10)  A SESAR Közös Vállalkozás éves tevékenységi jelentése, 81. o.


MELLÉKLET

A korábbi évek megjegyzéseinek hasznosulása

Év

A Számvevőszék megjegyzései

A korrekciós intézkedés állapota

(Végrehajtva/folyamatban/végrehajtandó/n.a.)

 

Összeférhetetlenség

 

2015

2015 júliusában a Bizottság az összeférhetetlenséggel kapcsolatos iránymutatást adott ki a Közös Vállalkozások számára. Ez tartalmazott az összeférhetetlenségi nyilatkozatokra vonatkozó egységes sablont, amelyet a Közös Vállalkozásnak bele kell foglalnia eljárásaiba.

Végrehajtva


A KÖZÖS VÁLLALKOZÁS VÁLASZA

24.

A tagok által készített tanulmányok és fejlesztések kifizetéseinek a megvalósításában bekövetkezett késedelem egyik fő oka a közös „Horizont 2020” információtechnológiai eszközöknek a SESAR Közös Vállalkozás speciális szükségleteire adaptálása során felmerülő nehézségek. Ez a folyamat 2016-ban kezdődött és még most is tart.

30.

A SESAR korlátozott pályázatok alá tartozó „Horizont 2020” projektjeire vonatkozóan a tagok várhatóan 2018-ban nyújtják be az első költségnyilatkozatokat. A SESAR Közös Vállalkozás ezután lát hozzá a kapcsolódó természetbeni hozzájárulások értékeléséhez.

32.

2016 decemberében a SESAR Közös Vállalkozás igazgatótanácsa elfogadta a „Methodology and Validation process for In kind contributions (IKC) in the SJU (SESAR 2020 Programme only)” című dokumentumot, amely alapján a SESAR Közös Vállalkozás feladatmeghatározást és bizonyítványmintát állít össze és kellő időben bemutat az igazgatótanácsnak, bármely természetbeni hozzájárulás átvétele előtt 2018-ban. A SESAR Közös Vállalkozás ki fogja deríteni, hogy szükség van-e a Bizottság által a „Horizont 2020”-hoz létrehozott előzetes ellenőrzési stratégiájának alkalmazására a SESAR 2020 projektekhez kapcsolódó specifikus kockázatok kapcsán. Addig is a SESAR Közös Vállalkozás analógia útján a Bizottság előzetes ellenőrzési stratégiáját alkalmazza.

33.

A H2020 iránymutatásoknak megfelelően elvégzett kiegészítő kockázatelemzések eredményeit követően, a SESAR Közös Vállalkozás úgy ítélte meg, ha kizárólag az REA által elvégzett elemzés alapján utasítják el a projektkoordinátorokat, az a fellebbezés jelentős kockázatának teszi ki a Közös Vállalkozás. A SESAR Közös Vállalkozás egyetért azzal, hogy a támogatási projekt koordinátor gyenge pénzügyi képességének újbóli értékeléséhez kapcsolódó belső eljárást össze kell állítani, beleértve a magas pénzügyi kockázatok kezelését és kompenzálását célzó rendelkezéseket.

34.

A Számvevőszék észrevételét követően a SESAR Közös Vállalkozás a közbeszerzés tervezési fázisában rendszeres értékelési módszertant vezetett be a szerződések szükségleteinek és költségeinek értékelésére. A módszertant már több alkalommal alkalmazták.