Brüsszel, 2017.9.13.

COM(2017) 493 final

Ajánlás

A TANÁCS HATÁROZATA

a beruházási viták rendezésével foglalkozó multilaterális bíróság létrehozásáról szóló egyezményre irányuló tárgyalások megkezdésének engedélyezéséről

{SWD(2017) 302 final}
{SWD(2017) 303 final}


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az elmúlt években a beruházó és állam közötti vitarendezés kereskedelmi és beruházási megállapodásokba foglalását egyre több nyilvános vizsgálat és kérdésfelvetés övezte. Számos olyan problémát azonosítottak, amely a választottbíráskodás elvein alapuló beruházó és állam közötti vitarendezésből fakad. E problémák közé tartozik, hogy a beruházó és állam közötti vitarendezésből hiányzik, vagy arra csak korlátozott mértékben jellemző a legitimitás, a következetesség és az átláthatóság, valamint hogy nincs lehetőség a felülvizsgálatra.

E korlátok kezelése érdekében az Unió 2015 óta azt a megközelítést követi, hogy a beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszernek az uniós kereskedelmi és beruházási megállapodásokba foglalása útján intézményesíteni kell a beruházási viták rendezésének rendszerét. Ugyanakkor bilaterális jellege miatt a beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszer nem képes a fent említett problémák teljes körű kezelésére. Ezenkívül a beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszer uniós megállapodásokba foglalása az adminisztratív eljárások bonyolultsága és a költségvetési vonzatok tekintetében költségekkel is jár.

A multilaterális beruházási bíróságra irányuló kezdeményezés célja a nemzetközi beruházási viták 1 rendezésére szolgáló olyan keret kialakítása, amely állandó, független és legitim; kiszámítható, következetes ítélkezési gyakorlatot folytat; lehetővé teszi a határozatokkal szembeni jogorvoslatot; költséghatékony; átlátható és eredményes eljárásokat folytat, valamint lehetővé teszi harmadik felek bevonását (például érdekelt környezetvédelmi vagy munkaügyi szervezetekét). A Bíróság függetlenségét az etikára és pártatlanságra vonatkozó szigorú előírások, nem megújítható kinevezések, a bírák teljes munkaidős foglalkoztatása és a kinevezésekre vonatkozó független mechanizmusok útján biztosítják.

Ez a kezdeményezés kizárólag eljárási kérdésekkel foglalkozik majd. A például az alkalmazandó joghoz vagy az értelmezési előírásokhoz – ideértve az egyéb, például a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet szerinti és az ENSZ egyezményei alapján fennálló nemzetközi kötelezettségeknek való megfelelés biztosítását is – hasonló kérdésekkel az alapul szolgáló beruházási megállapodások foglalkoznak majd, amelyeket a multilaterális beruházási bíróságnak kell majd alkalmaznia.

Ez a kezdeményezés arra törekszik, hogy összhangba hozza az Unió beruházási viták rendezésére vonatkozó szakpolitikáját az Uniónak a nemzetközi kormányzás és a nemzetközi vitarendezés más területein alkalmazott, a multilaterális megoldásokat előnyben részesítő megközelítésével. Ez a kezdeményezés nem része a Bizottság célravezető és hatásos szabályozás programjának (REFIT).

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A Bizottság 2015. májusi, „Investment in TTIP and beyond – the path for reform. Enhancing the right to regulate and moving from current ad hoc arbitration towards an Investment Court” (Beruházás a TTIP keretében és azon túl – a reform útján. A szabályozáshoz való jog megerősítése és elmozdulás a jelenlegi eseti vitarendezéstől a Beruházási Bíróság felé) című stratégiai dokumentuma 2 kétlépéses megközelítést vázolt fel a beruházó és állam közötti vitarendezés hagyományos rendszerének reformját illetően. Az első lépés az volt, hogy az Unió jövőbeli kereskedelmi és beruházási megállapodásai foglaljanak magukban intézményesített bírósági rendszert a beruházási viták rendezésére (beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszer). Második lépésként azt jelölte meg az EU feladatának, hogy multilaterális beruházási bíróság létrehozásán dolgozzon. A multilaterális bíróság célja az lenne, hogy felváltsa az Unió kereskedelmi és beruházási megállapodásaiban foglalt valamennyi kétoldalú beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszert, valamint lehetővé tegye az Unió, a tagállamok és a partnerországok számára, hogy felváltsák a meglévő beruházási megállapodásaikban foglalt, beruházó és állam közötti vitarendezésről szóló rendelkezéseket a multilaterális beruházási bírósághoz való fordulás jogával.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

Ez az ajánlás összhangban áll a Bizottság 2015. októberi, „A mindenki számára előnyös kereskedelem” című közleményével 3 , amely előre vetíti, hogy a Bizottság bilaterális erőfeszítéseivel párhuzamosan „felveszi a kapcsolatot a partnerekkel, hogy konszenzust alakítsanak ki egy teljes körű, állandó Nemzetközi Beruházási Bíróság létrehozására”.

2015. november 12-én közzétették a transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnerség (a továbbiakban: TTIP) beruházásvédelemről és a beruházási viták rendezéséről szóló szövegjavaslatát, melynek kapcsán a Bizottság kijelentette, hogy „a Bizottság – más országokkal együttműködésben – elkezd dolgozni a beruházási viták rendezésével foglalkozó, állandó nemzetközi bíróság létrehozásán. […] A folyamat célja, hogy a »régi beruházó és állam közötti vitarendezési« mechanizmust teljes mértékben felváltsa egy korszerű, hatékony, átlátható és pártatlan, a nemzetközi beruházási viták rendezésére szolgáló rendszerrel 4 .

Az ajánlás összhangban áll a Bizottság 2017. májusi, a globalizáció előnyünkre fordításáról szóló vitaanyagával is, 5 amely kifejezetten utal erre a kezdeményezésre, amikor kimondja, hogy „[a nemzetközi beruházási] [v]itákat a jövőben nem választottbíráknak kell eldönteniük az úgynevezett beruházó és állam közötti vitarendezés keretében. Ezért a Bizottság javaslatot tett egy olyan multilaterális beruházási bíróságra, amellyel igazságos és átlátható mechanizmus jönne létre.

Ezenkívül a CETA aláírásának engedélyezéséről szóló tanácsi határozat elfogadása kapcsán a Tanács kijelentette, hogy „a Tanács támogatja az Európai Bizottság arra irányuló törekvését, hogy létrejöjjön egy beruházási vitákkal foglalkozó multilaterális bíróság, amely automatikusan a CETA által kialakított kétoldalú rendszer helyébe lépne, a CETA-ban meghatározott eljárásnak megfelelően 6 .

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 218. cikkének (3) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a Bizottság ajánlásokat nyújt be a Tanácsnak, amely a tárgyalások megkezdéséről határozatot fogad el, amelyben a Tanács kijelöli az Unió főtárgyalóját. Az EUMSZ 218. cikkének (4) bekezdése szerint a Tanács a főtárgyaló számára irányelveket határozhat meg.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 5. cikkének (3) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a szubszidiaritás elve nem alkalmazandó a kizárólagos uniós hatáskör alá tartozó területekre.

A beruházásvédelem tekintetében az Unió részben kizárólagos, részben pedig megosztott hatáskörrel rendelkezik.

Az EUMSZ 3. cikke értelmében az Unió a közös kereskedelempolitika területén kizárólagos hatáskörrel rendelkezik. Az EUMSZ 207. cikke szerint a közvetlen külföldi befektetések – ideértve a közvetlen külföldi befektetést is magukban foglaló nemzetközi megállapodások tárgyalásának és megkötésének lehetőségét is – az Unió közös kereskedelempolitikájának részét képezik.

Az EU és Szingapúr közötti szabadkereskedelmi megállapodással (a továbbiakban: EUSFTA) kapcsolatos 2/15. sz. véleményében a Bíróság megerősítette, hogy az Unió az EUMSZ 207. cikke alapján kizárólagos hatáskörrel rendelkezik az általában a beruházási megállapodásokban foglalt lényegi beruházásvédelmi előírások tekintetében abban a mértékben, amennyiben ezek az előírások a közvetlen külföldi befektetésekre alkalmazandók 7 . Ugyanebben a véleményében a Bíróság tisztázta, hogy nem közvetlen beruházások esetében az említett lényegi beruházásvédelmi előírások tekintetében a hatáskör megosztott az Unió és a tagállamok között.

2/15. sz. véleményében a Bíróság tisztázta továbbá, hogy a beruházó és állam közötti vitarendezéssel kapcsolatos hatáskör (a közvetlen külföldi befektetések és a nem közvetlen befektetések esetében egyaránt) megosztott az Unió és a tagállamok között annyiban, amennyiben bizonyos vitákban a tagállamoknak kell alperesként fellépniük.

Az Unió – a tagállamokkal együtt – részes fele a hagyományos beruházó és állam közötti vitarendezésről (Energia Charta Egyezmény) vagy beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszerről (az EU–Kanada átfogó gazdasági és kereskedelmi megállapodás – CETA) rendelkező megállapodásoknak, és az Unió kötelezhető arra, hogy az ilyen megállapodások alapján kialakult vitákban alperes legyen. Ezenkívül a Bizottság számos más beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszert magában foglaló szabadkereskedelmi megállapodásról és egyedi beruházási megállapodásról tárgyal. A tervek szerint az Unió alperes lesz legalább néhány, ilyen megállapodás szerinti vitában.

Az Uniónak a tervezett egyezményben való részvétele így szükségszerű annak érdekében, hogy az egyezmény alkalmazásának hatálya alá tartozhassanak azok a fent említett megállapodások szerinti viták, amelyekben az Unió lesz az alperes.

A beruházó és állam közötti vitarendezést vagy beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszert magukban foglaló, olyan meglévő megállapodások, melyeknek az Unió részes fele (Energia Charta Egyezmény, CETA), úgy rendelkeznek, hogy bizonyos esetekben a tagállamok az alperesek. A beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszert magukban foglaló, tervezett megállapodások szintén úgy rendelkeznek, hogy bizonyos vitákban a tagállamok az alperesek. Ezenkívül az Unió az 1219/2012/EU rendelet 8 útján felhatalmazta a tagállamokat, hogy fenntartsanak vagy megkössenek majdnem 1 400 olyan kétoldalú beruházási megállapodást, amelyek a beruházó és állam közötti hagyományos vitarendezést foglalnak magukban. Ezen okok miatt az Unión túl a tagállamoknak is a beruházási viták rendezésének jelen kezdeményezésben felvázolt multilaterális reformja mellé kell állniuk.

Arányosság

A beruházási viták rendezésével foglalkozó multilaterális bíróság létrehozásáról szóló egyezményre irányuló tárgyalások megkezdését engedélyező tanácsi határozatra vonatkozó jelen ajánlás nem mutat túl a kérdéses szakpolitikai célkitűzések eléréséhez szükségesnél.

A Bizottság az arányosság elvével összhangban minden észszerű szakpolitikai alternatívát megfontolt az ilyen szakpolitikai fellépés valószínű hatékonyságának értékelése érdekében. Részletes ismertetésük a hatásvizsgálati jelentésben olvasható.

A jogi aktus típusának megválasztása

A tárgyalások megkezdését engedélyező tanácsi határozatra irányuló bizottsági ajánlás összhangban áll az EUMSZ 218. cikkének (3) bekezdésével, mely úgy rendelkezik, hogy a Bizottság ajánlásokat nyújt be a Tanácsnak, amely a tárgyalások megkezdéséről határozatot fogad el.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

A beruházó és állam közötti vitarendezés felülvizsgálatára rendszeresen sor kerül az Energia Charta Egyezmény keretében, amelyben az Unió és a tagállamok szerződő felekként aktívan részt vesznek. Bár a beruházásvédelem és azon belül a vitarendezés korszerűsítése az Unió prioritása marad az Energia Charta Egyezmény felülvizsgálatán belül, a beruházási viták rendezése reformjának előnyben részesített irányvonala a jelen kezdeményezésben ismertetett multilaterális reform.

Mivel bevezetésére csak a közelmúltban került sor, még nem készült értékelés a beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszerről.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

A Bizottság aktívan együttműködött az érdekelt felekkel és átfogó egyeztetést folytatott az hatásvizsgálat teljes folyamatában.

2016. december 21. és 2017. március 15. között a Bizottság online nyilvános konzultációt folytatott, amelyet a DG TRADE honlapján indítottak és közzétettek az EU Survey honlapon (a Bizottság online nyilvános konzultációra szolgáló portálján) is. Az érdekelt feleket felkérték, hogy válaszoljanak a többek között a problémákra és a lehetséges szakpolitikai alternatívákra, ezen alternatívák technikai szempontjaira és a lehetséges hatásukra vonatkozó kérdésekre. Az egyeztetés során általában véve széles körű támogatás mutatkozott a beruházási viták rendezésének jelen kezdeményezésben ismertetett multilaterális reformja iránt, de vannak még nyitott kérdések, különösen a technikai szempontokat illetően.

A nyilvános konzultációra adott egyéni válaszokat közzétették a konzultáció honlapján. Az online nyilvános konzultációt, valamint a Bizottság által az érintett felekkel folytatott egyeztetés részeként végrehajtott minden más tevékenységet összegző jelentést csatolták a hatásvizsgálati jelentéshez.

Hatásvizsgálat

Hatásvizsgálat készült a beruházási viták rendezésének multilaterális reformjáról, többek között a multilaterális beruházási bíróság esetleges létrehozásáról is. A Bizottság csatolta ezen ajánláshoz a hatásvizsgálati jelentést és annak vezetői összefoglalóját, valamint a Szabályozói Ellenőrzési Testület pozitív véleményét.

Mivel a multilaterális beruházási bíróságra irányuló kezdeményezés kizárólag eljárási szabályokkal foglalkozik (pl. vitarendezés), és anyagi jogi szabályokkal nem (amelyeket az alapul szolgáló beruházási megállapodások tartalmaznak), a kezdeményezésnek várhatóan nem lesznek vonatkozó környezeti vagy társadalmi hatásai.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

A multilaterális beruházási bíróság könnyítené a beruházási viták rendezésével kapcsolatos adminisztratív terheket azáltal, hogy egységes eljárási szabályok szerint központosítaná az összes vitát. Ez biztosítja majd, hogy a beruházók legitim, független és hatékony rendszert vehessenek igénybe a nemzetközi beruházási viták rendezéséhez, méretüktől és/vagy árbevételüktől függetlenül. A kkv-k további támogatásban részesülhetnének, figyelembe véve ezzel alacsonyabb árbevételüket. A bírósági eljárások várhatóan rövidebbek és ezáltal kevésbé költségesek lesznek a beruházók számára, mint a hagyományos, nem megreformált rendszerben. Ezenkívül a nagyobb kiszámíthatóság és az anyagi jogi beruházási rendelkezések értelmezésének következetessége hozzájárul majd ahhoz, hogy kevesebb vita alakuljon ki.

Alapjogok

Az EUSZ 21. cikke (1) bekezdésének megfelelően az Unió fellépése a demokrácia, a jogállamiság, az emberi jogok és az alapvető szabadságok elveire épül, amint azok e kezdeményezéshez kacsolódnak, ideértve különösen az Európai Unió Alapjogi Chartájának 47. cikkét.

Az Unió multilaterális szintű tevékenysége nem veszélyeztetheti az alapvető jogok védelmének szintjét az Unióban. A multilaterális beruházási bíróság szándéka az, hogy a nemzetközi jog szerinti pótlólagos jogorvoslatot hozzon létre az államok nemzetközi megállapodásokból származó kötelezettségeinek érvényesítésére. Ezért nem érinti a külföldi beruházók hazai uniós jog és a tagállamok joga szerint meglévő jogait, vagy az ilyen hazai jogból eredő jogaik érvényesítését szolgáló jogorvoslatot.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A kezdeményezés pontos pénzügyi vonatkozásait lehetetlen meghatározni ebben a szakaszban, mivel a multilaterális beruházási bíróság kulcselemeit multilaterális tárgyalások útján kell meghatározni. Az várhatóan kevésbé költséges lesz, mint az az alternatíva, amely a már megtárgyalt vagy tárgyalás alatt álló megállapodásokban foglalt beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszer és a meglévő rendszer fenntartására irányul. Több számítás készült, amelyek különböző feltevéseken alapulnak, és amelyeket belefoglaltak a hatásvizsgálati jelentésbe.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

A Bizottság rendszeres nyomon követést végez majd, amint működésbe lép a multilaterális bíróság. Rendszeresen ellenőrizni fogja az Uniónak a bíróság költségeihez való pénzügyi hozzájárulásait is. A multilaterális beruházási bíróság működésének értékelésére akkor kerül majd sor, amikor már elegendő ideje működik ahhoz, hogy értékelhető adatok álljanak rendelkezésre. A csatolt hatásvizsgálati jelentés további részleteket tartalmaz a tervezett nyomonkövetési és értékelési tevékenységekről.

Eljárási szempontok

A Bizottság üdvözli, hogy az Európai Unió Tanácsának tagjai parlamentjeikkel együttműködésben saját intézményi gyakorlataikkal összhangban már a korai szakaszban egyre inkább részt vesznek a beruházási tárgyalásokban. A Bizottság arra ösztönzi az Európai Unió Tanácsának tagjait, hogy – kellő tekintettel az EU-minősített adatok védelmét szolgáló biztonsági szabályokról szóló 2013/488/EU tanácsi határozatra – ugyanígy járjanak el az e tanácsi határozatra irányuló ajánlás kapcsán is 9 .

A Bizottság közvetlenül az elfogadást követően nyilvánosan hozzáférhetővé teszi ezt az ajánlást és csatolmányát.

A Bizottság azt ajánlja, hogy a tárgyalási irányelveket az elfogadásukat követően haladéktalanul tegyék nyilvánossá.

Ajánlás

A TANÁCS HATÁROZATA

a beruházási viták rendezésével foglalkozó multilaterális bíróság létrehozásáról szóló egyezményre irányuló tárgyalások megkezdésének engedélyezéséről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 218. cikke (3) és (4) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság ajánlására,

MIVEL tárgyalásokat kell kezdeni azzal a céllal, hogy az Európai Unió és annak tagállamai, valamint más érdekelt országok a beruházási viták rendezésével foglalkozó multilaterális bíróság létrehozásáról szóló egyezményt kössenek,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Bizottság ezennel felhatalmazást kap arra, hogy az Unió nevében a beruházási viták rendezésével foglalkozó multilaterális bíróság létrehozásáról szóló egyezményre irányuló tárgyalásokat kezdjen.

2. cikk

A tárgyalásokat az e határozat mellékletében meghatározott tárgyalási irányelvekkel összhangban kell lefolytatni.

3. cikk

Ezt a határozatot és csatolmányát az elfogadásukat követően haladéktalanul hozzáférhetővé teszik a nyilvánosság számára.

4. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1) A tagállamok között megkötött kétoldalú beruházási megállapodásokból (Unión belüli kétoldalú beruházási megállapodásokból) eredő viták, valamint egy tagállam befektetője és egy tagállam közötti, az Energia Charta Egyezmény hatálya alá tartozó kérdésekben felmerült viták nem tartoznak e kezdeményezés hatálya alá. A Bizottság álláspontja szerint az ilyen típusú szerződések ellentétesek az uniós joggal.
(2) Elérhető a következő linken: http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2015/may/tradoc_153408.PDF .
(3) Elérhető a következő linken: http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2015/october/tradoc_153846.pdf .
(4) Lásd: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-6059_en.htm .
(5) Elérhető a következő linken: https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/reflection-paper-globalisation_hu.pdf .
(6) A CETA aláírásának engedélyezéséről szóló tanácsi határozat elfogadása kapcsán tett nyilatkozatok közül a 36. nyilatkozat. Brüsszel, 2016. október 27.
(7) A Bíróság 2017. május 16-i, C-2/15. sz. véleménye (EU:C:2017:376) az EUMSZ 218. cikkének (11) bekezdése alapján az Európai Unió hatásköréről a Szingapúrral kialakítandó szabadkereskedelmi megállapodás megkötése tekintetében.
(8) Az Európai Parlament és a Tanács 1219/2012/EU rendelete (2012. december 12.) a tagállamok és harmadik országok közötti kétoldalú beruházási megállapodások tekintetében átmeneti rendelkezések megállapításáról (HL L 351., 2012.12.20., 40. o.).
(9) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX:32013D0488  

Brüsszel, 2017.9.13.

COM(2017) 493 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Ajánlás

A Tanács határozata

a beruházási viták rendezésével foglalkozó multilaterális bíróság létrehozásáról szóló egyezményre irányuló tárgyalások megkezdésének engedélyezéséről

{SWD(2017) 302 final}
{SWD(2017) 303 final}


CSATOLMÁNY

A tárgyalási eljárás tekintetében:

1.Az Unió arra törekszik, hogy az egyezményről folytatott tárgyalások folyamata során biztosítsa, hogy valamennyi érdekelt ország és nemzetközi szervezet érdemben részt vehet a tárgyalásokban és a konszenzus kialakításában.

2.Az Uniót a tárgyalások egésze során a Bizottság képviseli. A szerződésekben szereplő lojális együttműködés elvének és a külső képviselet egységessége elvének megfelelően az Unió és az Uniónak a tárgyalásokban részt vevő tagállamai teljes mértékben egyeztetik álláspontjukat, és annak megfelelően lépnek fel a tárgyalások során.

3.A tárgyalásokat az ENSZ Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottságának (UNCITRAL) égisze alatt folytatják le. Szavazás esetén azok a tagállamok, amelyek tagjai az ENSZ Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottságának, szavazati jogukat ezen irányelveknek és az előzetesen megállapított uniós álláspontnak megfelelően gyakorolják.

4.Az Unió törekszik annak biztosítására, hogy a tárgyalásokat átlátható módon folytassák le – lehetőség szerint többek között hang- és/vagy webstreaming útján –, valamint hogy a civil társadalmi szervezetek képviselőinek lehetőségük legyen azokon akkreditált megfigyelőként részt venni.

A tárgyalások tartalma tekintetében:

5.Az egyezmény lehetővé teszi az Unió számára, hogy a multilaterális bíróság joghatósága alá utalja az olyan megállapodásokból fakadó vitákat, amelyeknek az Unió részes fele vagy a jövőben részes fele lesz. Következésképpen az Unió az egyezmény részes felévé kell, hogy válhasson, és az egyezmény rendelkezéseit oly módon kell megfogalmazni, hogy azokat az Európai Unió ténylegesen alkalmazni tudja.

6.Az egyezmény lehetővé teszi az Unió tagállamai és harmadik országok számára is, hogy a multilaterális bíróság joghatósága alá utalja az olyan megállapodásokból fakadó vitákat, amelyeknek részes felei vagy a jövőben részes felei lesznek 1 .

7.Az egyezmény alapvető mechanizmusa úgy működik, hogy a multilaterális bíróság joghatósága kiterjed azokra a kétoldalú megállapodásokra, amelyek esetében mindkét részes fél megállapodott abban, hogy a megállapodásból fakadó vitákat a multilaterális bíróság joghatósága alá utalják. Multilaterális megállapodások esetében az egyezmény lehetővé teszi egy ilyen megállapodás két vagy több részes fele számára, hogy megállapodjanak arról, hogy a multilaterális megállapodásból fakadó vitáikat a multilaterális bíróság joghatósága alá utalják.

8.A multilaterális bíróság elsőfokú bíróságból és fellebbviteli bíróságból áll. A fellebbviteli bíróság hatáskörrel rendelkezik arra, hogy téves jogalkalmazás vagy a tények értékelése során elkövetett nyilvánvaló hibák esetén felülvizsgálja az elsőfokú bíróság által kibocsátott határozatokat. A fellebbviteli bíróság hatáskörrel rendelkezik arra, hogy visszautaljon ügyeket az elsőfokú bírósághoz az eljárásnak a fellebbviteli bíróság ténymegállapításainak tükrében történő lezárása céljából („új eljárásra utasítás”).

9.Biztosítják a bíróság függetlenségét. A bíróság tagjai (az elsőfokú bíróság és a fellebbviteli bíróság tagjai egyaránt) megfelelnek a képzettségükre és pártatlanságukra vonatkozó szigorú előírásoknak. Az egyezmény etikai szabályokról és kifogásolási mechanizmusról rendelkezik. A bíróság tagjai állandó javadalmazásban részesülnek. Rögzített, hosszú és nem megújítható időtartamra nevezik ki őket, a hivatali idejük biztosított, valamint rendelkeznek a függetlenség valamennyi szükséges garanciájával. A tagokat objektív és átlátható eljárás útján nevezik ki.

10.Az egyezmény tartalmazza az ahhoz szükséges rugalmasságot, hogy igazodni tudjon a tagok változásához, valamint a bíróság joghatósága alá benyújtható megállapodások jellegének esetleges változásaihoz. Az egyezmény nem zárhatja ki annak lehetőségét, hogy a bíróság igénybe vegye egy meglévő nemzetközi szervezet titkárságának támogatását, sem azt, hogy a bíróságot egy későbbi szakaszban egy ilyen szervezetbe integrálják.

11.A multilaterális bíróság eljárásait átlátható módon folytatják le, ideértve harmadik felek bevonásának lehetőségét is, hasonlóan ahhoz, ami az UNCITRAL beruházó és állam közötti, szerződésen alapuló választottbírósági eljárás átláthatóságáról szóló szabályaiban szerepel, vagy e szabályok alkalmazása útján.

12.A multilaterális bíróság határozatait hatékony nemzetközi érvényesítési rendszer érvényesíti.

13.A tárgyalások egyik célja annak biztosítása, hogy a bíróság költséghatékony módon működik, és biztosított a hozzáférés a kis- és középvállalkozások és a természetes személyek számára. A bíróság állandó költségeit – ideértve a tagjai javadalmazásának költségét és az adminisztratív és titkári támogatás költségeit is – elvben a multilaterális bíróságot létrehozó egyezmény szerződő felei viselik. Az ilyen költségeket méltányos alapon osztják fel a szerződő felek között, mely során figyelembe vehetők olyan tényezők is, mint például a felek gazdasági fejlettségének szintje, az egyes felek különböző megállapodásokban való tagságának száma, az egyes felek nemzetközi beruházási forgalmának vagy eszközeinek mérete.

14.Az Uniónak törekszik annak biztosítására, hogy támogatás álljon rendelkezésre ahhoz, hogy a fejlődő és legkevésbé fejlett országok hatékonyan tudjanak fellépni a beruházási viták rendezésének rendszerében. Az ilyen kezdeményezés a multilaterális beruházási bíróság létrehozási folyamatának részét képezheti, vagy külön is folytatható.

15.A multilaterális bíróságot létrehozó egyezmény nyitva áll aláírásra és csatlakozásra minden olyan érdekelt ország és regionális gazdasági integrációs szervezet előtt, amely beruházási megállapodás részes fele. Lehetővé teszi a korai hatálybalépést, amint a minimálisan szükséges számú megerősítési okiratot letétbe helyezték.

(1) A tagállamok között megkötött kétoldalú beruházási megállapodásokból (Unión belüli kétoldalú beruházási megállapodásokból) eredő viták, valamint egy tagállam befektetője és egy tagállam közötti, az Energia Charta Egyezmény hatálya alá tartozó kérdésekben felmerült viták nem tartoznak e határozat hatálya alá.