EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2017.6.15.
COM(2017) 318 final
2017/0131(NLE)
Javaslat
A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA
a lengyel–ukrán határon található közúti hidak karbantartása tekintetében a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 2. cikke (1) bekezdésének d) pontjától és 5. cikkétől eltérő intézkedéseket magában foglaló megállapodás Ukrán Köztársasággal való megkötésének a Lengyel Köztársaság részére történő engedélyezéséről
INDOKOLÁS
1.A JAVASLAT HÁTTERE
•A javaslat indokai és céljai
A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK irányelv (a továbbiakban: a héairányelv) 396. cikke értelmében a Tanács a Bizottság javaslata alapján bármelyik tagállamot egyhangúlag felhatalmazhatja arra, hogy olyan megállapodást kössön egy harmadik országgal vagy nemzetközi szervezettel, amely a héairányelvtől eltérő rendelkezéseket tartalmazhat.
A Bizottságnál 2016. október 7-én iktatott levelében Lengyelország engedélyt kért arra, hogy olyan nemzetközi megállapodást köthessen Ukrajnával, amely a lengyel–ukrán határon található közúti hidak karbantartásával összefüggésben érinti a héarendszer területi hatályát. A héairányelv 396. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság 2017. január 24-én kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot. A Bizottság 2017. január 25-én kelt levelében értesítette Lengyelországot arról, hogy birtokában van a kérelem elbírálásához szükséges valamennyi információnak.
A Lengyelország és Ukrajna közötti közlekedés javítása érdekében a két ország megállapodástervezetet dolgozott ki a lengyel–ukrán határon található közúti hidak karbantartása tárgyában (a továbbiakban: megállapodás).
Ez a megállapodás három, Lengyelországot Ukrajnával összekötő közúti híd karbantartására vonatkozik, amelyek mindegyike részben a Lengyel Köztársaság, részben pedig az Ukrán Köztársaság területén áll. E hidak a két ország határa mentén húzódó közútrendszer részét képezik. A Lengyelországot Ukrajnától elválasztó Bug folyó két közúti határhídja Lengyelország költségén épült fel és Lengyelország tulajdonában van: ezek egyike a Dorohuszk és Jagodzin közötti acélhíd, amelyet Ukrajna fog karbantartani, a másik pedig a Zoszin és Usztiluh közötti, vasbetonból és acélból készült híd, amelynek karbantartásáért Lengyelország felel majd.
A Bug folyó harmadik közúti hídja, amely acélgerendákból és vasbeton hídpályából áll, és ugyancsak Dorohuszk és Jagodzin között található, a két ország közös költségén épült, és közös tulajdonukat képezi. A két ország megállapodott abban, hogy közösen végzik a karbantartást, oly módon, hogy – a téli karbantartási munkálatok kivételével – mindkét ország a tulajdonában lévő hídrész karbantartásáért felelős.
Ami a téli karbantartást illeti, a két ország felváltva végzi majd a karbantartást a közúti határhíd teljes hosszán, a következők szerint: Lengyelország minden páratlan év október 1-jétől minden páros év szeptember 30ig, Ukrajna pedig minden páros év október 1-jétől minden páratlan év szeptember 30ig.
A lengyel és az ukrán héajogszabályok alkalmazása tekintetében a megállapodás úgy rendelkezik, hogy amennyiben az adott közúti határhíd vagy határhídrész fenntartásáért a megállapodás mellékletének megfelelően Lengyelország felelős, a karbantartás céljára felhasználandó termékek és igénybe veendő szolgáltatások biztosítása szempontjából a szóban forgó közúti határhíd vagy határhídrész lengyel területen lévőnek minősül. A megállapodás ugyanakkor azt is előírja, hogy amennyiben az adott közúti határhíd vagy határhídrész fenntartásáért a megállapodás mellékletének megfelelően Ukrajna felelős, a karbantartás céljára felhasználandó termékek és igénybe veendő szolgáltatások biztosítása szempontjából a szóban forgó közúti határhíd vagy határhídrész ukrán területen lévőnek minősül.
Ezenkívül a megállapodás értelmében a szerződő felek valamelyikének országából a másik szerződő fél országába importált termékek után sem Lengyelországban, sem Ukrajnában nem kell behozatali héát fizetni, ha a szóban forgó termékeket a megállapodás keretében elvégzett munkákhoz használják fel.
A területi hatálynak a héairányelvben foglalt elvével összhangban azon termék- és szolgáltatásértékesítések után, amelyekre a közúti hidak vonatkozásában lengyel szuverén területen végzett karbantartási munkákkal összefüggésben kerül sor, Lengyelországban kellene héát fizetni, míg az ukrán szuverén területen végzett karbantartási munkákhoz kapcsolódó ilyen termék- és szolgáltatásértékesítések kívül esnének a héairányelv területi hatályán. E rendelkezések alkalmazása esetén az ügyleteket a végrehajtásuk helye szerinti terület alapján meg kellene különböztetni. Ezenkívül minden esetben, amikor közúti határhíd karbantartásához használandó termékeket visznek be Ukrajnából Lengyelországba, az ilyen termékek után héát kellene fizetni Lengyelországban.
Lengyelország megítélése szerint e szabályok alkalmazása adóügyi bonyodalmakat idézne elő az érintett hidak karbantartásáért felelős szerződő vállalatok számára. Ezért azt az álláspontot képviseli, miszerint a megállapodás adózási rendelkezései indokoltak, mivel egyszerűbbé teszik a szerződéses vállalkozók számára, hogy eleget tegyenek adókötelezettségeiknek.
A fentiekre tekintettel Lengyelország kérelmezi, hogy a héairányelv 5. cikkétől eltérve a közúti határhidak vagy határhídrészek a lengyel, illetve az ukrán terület részének minősüljenek a szóban forgó hidak vagy hídrészek Lengyelország, illetve Ukrajna általi karbantartásának célját szolgáló termék- és szolgáltatásértékesítés, valamint termékbehozatal összefüggésében.
A Tanács korábban már több alkalommal engedélyezte tagállamok számára, hogy olyan megállapodásokat kössenek szomszédos területen fekvő harmadik országokkal, amelyek többek között az itt javasoltakhoz hasonló adórendelkezéseket foglaltak magukban. Németország engedélyt kapott több megállapodás megkötésére Lengyelországgal, a Cseh Köztársasággal és Svájccal, mely utóbbival Ausztria is kötött hasonló megállapodást.
A Bizottság osztja azt a nézetet, miszerint a közúti határhidak vagy hídrészek karbantartási munkája tekintetében alkalmazandó egységes adóztatás, valamint az ilyen munka végzése során történő felhasználásra szánt termékek behozatala esetében beszedendő héa elengedése a vonatkozó adózási szabályok alkalmazásához képest könnyebbséget jelentene a szerződéses vállalkozók számára.
A Bizottság úgy véli, hogy a szóban forgó megállapodás csekély pozitív vagy negatív hatást gyakorolhat az Unió héából származó saját forrásaira. Mindazonáltal, tekintettel a megállapodásban foglalt, az általános egyensúly biztosítására irányuló adózási rendelkezésekre és a korábbi megállapodásokra, amelyek célja az összesített mérleg kiegyensúlyozása volt, továbbá figyelembe véve az érintett összegek elhanyagolható nagyságrendjét, a Bizottság úgy ítéli meg, hogy ez nem lehet akadálya annak, hogy Lengyelország a kért engedélyt megkapja.
Ennek megfelelően a Bizottság arra az álláspontra helyezkedik, hogy indokolt engedélyezni Lengyelország számára a javasolt megállapodás megkötését.
2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG
•Jogalap
A héairányelv 396. cikke.
•Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)
Tekintettel a héairányelv azon rendelkezésére, amelyre a javaslat épül, a szubszidiaritás elve nem alkalmazandó.
•Arányosság
A határozat egy tagállam számára, annak saját kérelme alapján adott engedélyre vonatkozik, kötelezettséget tehát nem keletkeztet.
Tekintettel az eltérés hatályának korlátozott mivoltára, a különleges intézkedés arányban áll a kitűzött céllal.
•A jogi aktus típusának megválasztása
Javasolt aktus: tanácsi végrehajtási határozat.
A héairányelv 396. cikke értelmében a héára vonatkozó közös szabályoktól kizárólag abban az esetben lehet eltérni, ha arra a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag felhatalmazást ad. Ezenfelül azért a tanácsi végrehajtási határozat a legmegfelelőbb eszköz, mert az egy-egy tagállamnak is címezhető.
3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI
•Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk
A javaslat alapját a Lengyelország által benyújtott kérelem képezi, és az csak ezt a tagállamot érinti.
•Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása
Külső szakértők bevonására nem volt szükség.
•Hatásvizsgálat
A tanácsi végrehajtási határozatra irányuló javaslat tárgya a lengyel–ukrán határon található közúti hidak karbantartásának helyzete. Tekintve az eltérés korlátozott hatályát, a hatás is mindenképpen korlátozott lesz.
4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK
A javaslat nincs hatással az Unió héából származó saját forrásaira, mivel az importőröknek vagy a harmadik országbeli szállítóknak egyébként is jogukban állna teljes mértékben visszatéríttetni a behozatal, illetve a termék- vagy szolgáltatásértékesítés után a szokásos rendszer keretében fizetett héát.
2017/0131 (NLE)
Javaslat
A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA
a lengyel–ukrán határon található közúti hidak karbantartása tekintetében a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 2. cikke (1) bekezdésének d) pontjától és 5. cikkétől eltérő intézkedéseket magában foglaló megállapodás Ukrán Köztársasággal való megkötésének a Lengyel Köztársaság részére történő engedélyezéséről
AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,
tekintettel a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelvre és különösen annak 396. cikke (1) bekezdésére,
tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,
mivel:
(1)A Bizottságnál 2016. október 7-én iktatott levelében Lengyelország engedélyt kért arra, hogy megállapodást köthessen Ukrajnával három, a lengyel–ukrán határon található, a Bug folyó felett átívelő közúti híd karbantartása tárgyában (a szóban forgó hidak közül kettő Dorohuszkot köti össze Jagodzinnal, a harmadik pedig Zoszint Usztiluhhal).
(2)A 2006/112/EK irányelv 396. cikke (2) bekezdésének második albekezdésével összhangban a Bizottság 2017. január 24-én kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Lengyelország kérelméről. A Bizottság 2017. január 25-én kelt levelében értesítette Lengyelországot arról, hogy birtokában van a kérelem elbírálásához szükséges valamennyi információnak.
(3)A lengyel területen végzett karbantartási munkák esetében Lengyelországban kell héát fizetni, míg az ukrán területen végzett karbantartási munkák kívül esnek a 2006/112/EK irányelv területi hatályán. Ezenkívül minden esetben, amikor a határhidak karbantartásához használandó termékeket visznek be Ukrajnából Lengyelországba, az ilyen termékek után héát kell fizetni Lengyelországban.
(4)A megállapodás céljainak elérése és különösen a Lengyelország és Ukrajna közötti közlekedés javítása érdekében helyénvaló egyszerűsíteni a karbantartási munkákra és az azokhoz kapcsolódó termékbehozatalra alkalmazandó héaszabályokat.
(5)Az eltérés nem lesz hatással az Unió héából származó saját forrásaira,
ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:
1. cikk
Lengyelország engedélyt kap arra, hogy olyan megállapodást kössön Ukrajnával, amely a lengyel–ukrán határon található közúti hidak karbantartása tekintetében a 2006/112/EK irányelvnek a hozzáadottértékadó-rendszer területi hatályáról és az ügyletek héa szempontjából történő megítéléséről szóló 2. cikke (1) bekezdésének d) pontjától és 5. cikkétől eltérő rendelkezéseket foglal magában.
A szóban forgó megállapodás tárgya a mellékletben említett három határhíd karbantartása.
2. cikk
A 2006/112/EK irányelv 5. cikkétől eltérve, a mellékletben említett azon határhidakat, amelyek karbantartásáért Lengyelország felel, amennyiben e hidak részben Ukrajna szuverén területén találhatóak, a karbantartásuk céljára szolgáló termékek vagy szolgáltatások értékesítése tekintetében Lengyelország szuverén területének részeként kell kezelni.
3. cikk
A 2006/112/EK irányelv 5. cikkétől eltérve, azon határhidakat, amelyek karbantartásáért Ukrajna felel, amennyiben e hidak részben Lengyelország szuverén területén találhatóak, a karbantartásuk céljára szolgáló termékek vagy szolgáltatások értékesítése tekintetében Ukrajna szuverén területének részeként kell kezelni.
4. cikk
A 2006/112/EK irányelv 2. cikke (1) bekezdésének d) pontjától eltérve, azon termékek után, amelyeket teljes adólevonási joggal rendelkező adóalanyok importálnak Ukrajnából Lengyelországba, nem kell héát fizetni, amennyiben a szóban forgó termékek a mellékletben említett hidak karbantartásának céljára kerülnek felhasználásra.
5. cikk
Ennek a határozatnak a Lengyel Köztársaság a címzettje.
Kelt Brüsszelben, -án/-én.
a Tanács részéről
az elnök
EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2017.6.15.
COM(2017) 318 final
MELLÉKLET
a következőhöz:
Javaslat
A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA
a lengyel-ukrán határon található közúti hidak karbantartása tekintetében a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 2. cikke (1) bekezdésének d) pontjától és 5. cikkétől eltérő intézkedéseket magában foglaló megállapodás Ukrán Köztársasággal való megkötésének a Lengyel Köztársaság részére történő engedélyezéséről
MELLÉKLET
Az 1. cikkben említett hidak jegyzéke
1.Ukrajna karbantartja a következő, Lengyelország költségén épült és Lengyelország tulajdonában lévő, a lengyel–ukrán határon található közúti határhidat:
a Bug folyó felett, Dorohuszk és Jagodzin között, a lengyelországi 12. sz. főút és az ukrajnai M-07. sz. országos jelentőségű autóút vonalán elhelyezkedő, 186,68 méter hosszú acélhíd.
2.Lengyelország karbantartja a következő, Lengyelország költségén épült és Lengyelország tulajdonában lévő, a lengyel–ukrán határon található közúti határhidat:
a Bug folyó felett, Zoszin és Usztiluh között, a lengyelországi 74. sz. főút és az ukrajnai N-22. sz. országos jelentőségű autóút vonalán elhelyezkedő, 160,38 méter hosszú, vasbetonból és acélból épült híd.
3.A Bug folyó felett átívelő, acélgerendákból és vasbeton hídpályából álló, 189,43 méter hosszú, a két ország közös költségén épült és közös tulajdonában álló közúti határhidat, amely Dorohuszk és Jagodzin között, a lengyelországi 12. sz. főút és az ukrajnai M-07. sz. országos jelentőségű autóút vonalán helyezkedik el, a két fél közösen tartja karban, oly módon, hogy – a téli karbantartási munkálatok kivételével – mindkét ország a tulajdonában lévő hídrész karbantartásáért felelős.
A téli karbantartási munkálatoknak a közúti határhíd teljes hosszán történő elvégzéséért a felek a következők szerint felelnek:
(1)Lengyelország: minden páratlan év október 1-jétől minden páros év szeptember 30-ig;
(2)Ukrajna: minden páros év október 1-jétől minden páratlan év szeptember 30-ig.