Brüsszel, 2017.7.10.

JOIN(2017) 23 final

2017/0155(NLE)

Együttes javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Afgán Iszlám Köztársaság közötti partnerségi és fejlesztési együttműködési megállapodással létrehozott vegyes bizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának elfogadása és két szakértői munkacsoport létrehozása tekintetében az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

Az EU–Afganisztán partnerségi és fejlesztési együttműködési megállapodást (a továbbiakban: a megállapodás) 2017. február 18-án írták alá 1 .

A megállapodás első ízben hoz létre szerződéses kapcsolatot az Unió és Afganisztán között, és megteremti együttműködésük jogi keretét.

A megállapodás tükrözi az EU és Afganisztán közötti jövőbeni partnerség alapjául szolgáló elveket és feltételeket (I. és II. cím). Lényeges elemnek minősülő rendelkezéseket tartalmaz az emberi jogok és a nonproliferáció terén. Emellett együttműködést irányoz elő egy sor különböző területen, beleértve a fejlesztést (III. cím), a kereskedelmet és beruházást (IV. cím), valamint az igazságügyet és jogállamiságot is (V. cím, amely részletes rendelkezéseket foglal magában a szervezett bűnözés, a pénzmosás és a kábítószer elleni küzdelemről, továbbá a migrációs együttműködéssel is foglalkozik). A VI. cím az ágazati együttműködés számos konkrét területére vonatkozó fejezeteket tartalmaz.

A megállapodás azt a napot követő második hónap első napján lép hatályba, amelyik napon a Felek értesítették egymást az ehhez szükséges jogi eljárások befejezéséről. Mindazonáltal a megállapodás 59. cikkének (2) és (3) bekezdése, valamint az (EU) 2017/434 tanácsi határozat 3. cikke értelmében a megállapodás számos területen – például az emberi jogok, a politikai párbeszéd, a fejlesztési együttműködés stb. terén – ideiglenesen alkalmazandó lesz.

A megállapodás 49. cikke értelmében a felek lehető legmagasabb szintű képviselőiből álló vegyes bizottság jön létre, amelynek feladata többek között a megállapodás megfelelő érvényesülésének és végrehajtásának biztosítása.

A vegyes bizottság munkájának támogatása, továbbá a megállapodás hatálya alá tartozó kulcsfontosságú területen folytatott szakértői megbeszélések elősegítése érdekében szakértői munkacsoportok létrehozása javasolt a következő területeken:

jó kormányzás, emberi jogok és migráció, valamint

gazdasági és társadalmi fejlődés.

E javaslat célja az Európai Unió által a vegyes bizottságban a

vegyes bizottság eljárási szabályzatának elfogadása, valamint

a szakértői munkacsoportok létrehozása

tekintetében képviselendő álláspont kialakítása. Az Európai Unió álláspontja a vegyes bizottság mellékelt határozattervezetein alapul.

2017/0155 (NLE)

Együttes javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Afgán Iszlám Köztársaság közötti partnerségi és fejlesztési együttműködési megállapodással létrehozott vegyes bizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának elfogadása és két szakértői munkacsoport létrehozása tekintetében az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre és különösen annak 37. cikkére,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. és 209. cikkére, összefüggésben annak 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság és az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője javaslatára,

mivel:

(1)Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Afgán Iszlám Köztársaság közötti partnerségi és fejlesztési együttműködési megállapodást (a továbbiakban: a megállapodás) 2017. február 18-án aláírták, és 59. cikkének (2) és (3) bekezdése, valamint az (EU) 2017/434 tanácsi határozat 2 3. cikke előirányozza a megállapodás ideiglenes alkalmazását;

(2)A megállapodás 49. cikke értelmében vegyes bizottság jött létre többek között a megállapodás megfelelő érvényesülésének és végrehajtásának biztosítása céljából. A megállapodás hatékony végrehajtásához való hozzájárulás érdekében a vegyes bizottságnak el kell fogadnia eljárási szabályzatát.

(3)A megállapodás 49. cikke értelmében a vegyes bizottság különbizottságok vagy munkacsoportok létrehozásáról dönthet munkája elvégzésének támogatására.

(4)A vegyes bizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának elfogadása és két szakértői munkacsoport létrehozása tekintetében az Unió nevében képviselendő álláspontnak a vegyes bizottság csatolt határozattervezetein kell alapulnia,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A megállapodás 49. cikke alapján létrehozott vegyes bizottságban

a)a vegyes bizottság eljárási szabályzatának elfogadása, valamint

b)a két szakértői munkacsoport létrehozása

tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspont a vegyes bizottság e határozathoz csatolt határozattervezetein alapul.

Az Unió vegyes bizottságban részt vevő képviselői dönthetnek a határozattervezetek kisebb módosításairól anélkül, hogy ehhez újabb tanácsi határozatra lenne szükség.

2. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben,

   a Tanács részéről

   az elnök

(1) A Tanács (EU) 2017/434 határozata (2017. február 13.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Afgán Iszlám Köztársaság közötti partnerségi és fejlesztési együttműködési megállapodásnak az Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 67., 2017.3.14., 1. o.).
(2) A Tanács (EU) 2017/434 határozata (2017. február 13.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Afgán Iszlám Köztársaság közötti partnerségi és fejlesztési együttműködési megállapodásnak az Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 67., 2017.3.14., 1. o.).

Brüsszel, 2017.7.10.

JOIN(2017) 23 final

MELLÉKLETEK

a következőhöz:

Együttes javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Afgán Iszlám Köztársaság közötti partnerségi és fejlesztési együttműködési megállapodással létrehozott vegyes bizottságban a vegyes bizottság eljárási szabályzatának elfogadása és két szakértői munkacsoport létrehozása tekintetében az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról


1. MELLÉKLET

Az EU–Afganisztán vegyes bizottság

1/2017 HATÁROZATA

az eljárási szabályzatának elfogadásáról

AZ EU–Afganisztán VEGYES BIZOTTSÁG,

tekintettel az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről az Afgán Iszlám Köztársaság közötti partnerségi és fejlesztési együttműködési megállapodásra (a továbbiakban: a megállapodás) és különösen annak 49. cikke (5) bekezdésére,

mivel:

(1)A megállapodást 2017. február 18-án aláírták, és 59. cikkének (2) és (3) bekezdése, valamint a 2017. február 13-i (EU) 2017/434 tanácsi határozat 3. cikke előirányozza a megállapodás ideiglenes alkalmazását.

(2)A megállapodás hatékony végrehajtásának előmozdítása érdekében a vegyes bizottságot a lehető leghamarabb létre kell hozni.

A megállapodás 49. cikkének (5) bekezdése értelmében a vegyes bizottság elfogadja saját eljárási szabályzatát,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

Egyetlen cikk

A vegyes bizottságnak az A. mellékletben szereplő eljárási szabályzata elfogadásra kerül.

Kelt […]-án/-én TBC

   az EU–Afganisztán vegyes bizottság részéről

   az elnök

A. MELLÉKLET

A vegyes bizottság eljárási szabályzata

1. cikk

Összetétel és elnökség

(1) A vegyes bizottság a megállapodás 49. cikkében foglalt feladatokat látja el.

(2) A vegyes bizottság a Felek lehető legmagasabb szintű képviselőiből áll, és elnöki tisztségét egy naptári évenként felváltva az adott naptári évi ülésnek otthont adó Fél tölti be.

(3) A vegyes bizottság elnöki feladatait az Afgán Iszlám Köztársaság pénzügyminisztere és az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője felváltva látja el. Az elnökök felhatalmazhatnak egy vezető beosztású tisztviselőt a vegyes bizottság valamennyi ülésének vagy azok egy részének az elnöklésére.

2. cikk

Ülések

(1) A vegyes bizottság évente ülésezik. A vegyes bizottság üléseit az elnök hívja össze. Az ülésekre közösen meghatározott időpontban, Brüsszelben és Kabulban felváltva kerül sor. A vegyes bizottság bármelyik Fél kérésére külön ülést tarthat, amennyiben a Felek erről megállapodnak.

(2) A Felek egyetértése esetén a vegyes bizottság ülései kivételesen videokonferencia keretében is megtarthatók.

3. cikk

Résztvevők

(1) A Felek a vegyes bizottság minden ülése előtt tájékoztatják az elnököt küldöttségük tervezett összetételéről.

(2) Az elnök – a Felek egyetértésével – szakértőket vagy más szervek képviselőit is meghívhatja az ülésekre, hogy azok megfigyelőként részt vegyenek, vagy tájékoztatást nyújtsanak egy adott témáról.

4. cikk

Nyilvánosság

(1) A vegyes bizottság ülései zárt ajtók mögött zajlanak, kivéve, ha az elnök – a Felek egyetértésével – az ülés nyilvánossá tétele mellett dönt.

(2) A vegyes bizottság adott esetben nyilatkozatokat adhat ki a nyilvánosság számára.

5. cikk

Titkárság

Az Európai Külügyi Szolgálat és az Afgán Iszlám Köztársaság kormányának egy-egy képviselője közösen látja el a vegyes bizottság titkári feladatait. Az elnöknek címzett, illetve általa tett valamennyi közleményt meg kell küldeni a titkároknak. Az elnöknek címzett, illetve általa kezdeményezett levelezés bármilyen írásos formában folytatható, beleértve az elektronikus leveleket is.

6. cikk

Az ülések napirendje

(1) Az elnök összeállítja az egyes ülések tervezett napirendjét. A tervezett napirendet és a vonatkozó dokumentumokat az ülés kezdete előtt legalább 15 naptári nappal megküldik a Feleknek.

(2) Bármely fél felkérheti az elnököt egy adott pont napirendre vételére.

(3) A vegyes bizottság minden ülés elején elfogadja a napirendet. A Felek egyetértésével a tervezett napirenden kívüli pontok is napirendre vehetők.

(4) Az elnök különleges körülmények között és a Felek egyetértésével az adott ügy sajátosságaira való tekintettel lerövidítheti az (1) bekezdésben említett határidőket.

7. cikk

Jegyzőkönyv

(1) A vegyes bizottság ülésének eredményét kölcsönösen elfogadott jegyzőkönyvben rögzítik.

(2) Az elnök minden ülésen összegzi a vegyes bizottság által levont következtetéseket. A két titkár e következtetések alapján, lehetőleg az ülés végén vagy az ülés napját követő legfeljebb 30 napon belül közösen elkészíti a jegyzőkönyv tervezetét.

(3) A Felek lehetőleg az ülés végén, az ülés napját követő legfeljebb 45 napon belül, vagy egy közösen elfogadott határidőn belül jóváhagyják a jegyzőkönyv tervezetét. A jegyzőkönyvtervezet Felek általi jóváhagyását követően az elnök és a titkárok a jegyzőkönyv tervezetének két eredeti példányát aláírásukkal látják el. A Felek megkapják a jegyzőkönyvtervezet egy-egy eredeti példányát.

8. cikk

Határozatok és ajánlások

(1) A vegyes bizottság határozatait és ajánlásait a Felek közös megegyezéssel fogadják el.

(2) A vegyes bizottság határozatainak vagy ajánlásainak címe „Határozat” vagy „Ajánlás”, amelyet sorszám, az elfogadás dátuma, valamint a tárgy megjelölése követ. Minden határozat rendelkezik a hatálybalépésének időpontjáról.

(3) A vegyes bizottság írásbeli eljárás keretében is elfogadhat határozatokat vagy ajánlásokat. Ebben az esetben a Felek megállapodnak az eljárás lefolytatásának határidejéről. Amennyiben a határidő lejártáig egyik Fél sem juttatja kifejezésre, hogy ellenezné a javasolt határozatot vagy ajánlást, az elnök a határozatot vagy ajánlást közös megegyezéssel elfogadottnak nyilvánítja.

(4) A vegyes bizottság által elfogadott határozatok és ajánlások két hiteles példányban készülnek, amelyeket az elnök aláírásával lát el.

(5) A Felek saját hivatalos lapjukban közzétehetik a vegyes bizottság határozatait és ajánlásait.

9. cikk

Költségek

(1) A Felek maguk viselik a vegyes bizottság ülésein való részvételük kapcsán felmerülő személyzeti, utazási és ellátási költségeket, valamint a postai és távközlési költségeket is.

(2) A Felek maguk viselik az üléseken való tolmácsolással és a fordítással kapcsolatban felmerülő költségeket.

(3) Az ülések megrendezésével és a dokumentumok sokszorosításával kapcsolatos költségeket az ülésnek otthont adó Fél viseli.

10. cikk

Szakértői munkacsoportok

(1) A vegyes bizottság különbizottságokat vagy munkacsoportokat hozhat létre munkája elvégzésének támogatására. A szakértői munkacsoportok minden ülésük után jelentést tesznek a vegyes bizottságnak.

(2) A vegyes bizottság dönthet a meglévő szakértői munkacsoportok megszüntetéséről, illetve hatáskörük meghatározásáról vagy módosításáról, vagy további szakértői munkacsoportok létrehozásáról.

(3) A szakértői munkacsoportok minden ülésük után részletesen beszámolnak tevékenységükről a vegyes bizottságnak, és ajánlásokat is tehetnek a vegyes bizottságnak.

2. MELLÉKLET

Az EU–Afganisztán vegyes bizottság

2/2017 HATÁROZATA

két szakértői munkacsoport létrehozásáról és azok hatáskörének elfogadásáról

AZ EU–Afganisztán VEGYES BIZOTTSÁG,

tekintettel az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Afgán Iszlám Köztársaság közötti partnerségi és fejlesztési együttműködési megállapodásra (a továbbiakban: a megállapodás) és különösen annak 49. cikke (3) bekezdésére, valamint a vegyes bizottság eljárási szabályzatának 10. cikkére,

mivel:

A megállapodást 2017. február 18-án aláírták, és 59. cikke előirányozza a megállapodás ideiglenes alkalmazását.

A megállapodás hatékony végrehajtásának előmozdítása érdekében a megállapodás intézményi keretét a lehető leghamarabb létre kell hozni.

A megállapodás 49. cikkének (3) bekezdése és a vegyes bizottság eljárási szabályzatának 10. cikke értelmében a vegyes bizottság különbizottságokat vagy munkacsoportokat hozhat létre munkája elvégzésének támogatására.

A megállapodás hatálya alá tartozó kulcsfontosságú területen folytatott szakértői megbeszélések elősegítése érdekében szakértői munkacsoportokat kell létrehozni. A Felek a továbbiakban megegyezhetnek a különbizottságok vagy munkacsoportok listájának és/vagy hatáskörének módosításáról.

Ezt a határozatot el kell fogadni annak érdekében, hogy a szakértői munkacsoportok kellő időben megkezdjék működésüket,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

Egyetlen cikk

Létrejönnek az A. mellékletben felsorolt szakértői munkacsoportok. A szakértői munkacsoportok a B. mellékletben meghatározott hatáskörrel rendelkeznek.

Kelt ..., -án/-én.

az EU–Afganisztán vegyes bizottság részéről

az elnök

A. melléklet

EU–Afganisztán vegyes bizottság

Szakértői munkacsoportok

(1)    Az emberi jogokkal, a jó kormányzással és a migrációval foglalkozó szekértői munkacsoport.

(2)    A gazdasági és társadalmi fejlődéssel foglalkozó szakértői munkacsoport.

B. melléklet

Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az Afgán Iszlám Köztársaság közötti partnerségi és fejlesztési együttműködési megállapodás keretében létrehozott szakmai munkacsoportok
hatásköre

1. cikk

A szakértői munkacsoportok megvitathatják a megállapodás végrehajtását a tevékenységi területükhöz kapcsolódóan. Emellett megvitathatják a kétoldalú együttműködés vonatkozó területeivel kapcsolatos témákat vagy konkrét projekteket is.

2. cikk

A szakértői munkacsoportok a vegyes bizottság felügyelete alatt működnek. A szakértői munkacsoportok minden ülés után 30 naptári napon belül jelentést tesznek és továbbítják az ülés jegyzőkönyvét, valamint következtetéseiket a vegyes bizottság elnökének.

3. cikk

(1) A szakértői munkacsoportok a két Fél képviselőiből állnak.

(2) A szakértői munkacsoportok üléseikre szakértőket hívhatnak meg és meghallgathatják őket a konkrét napirendi pontokkal kapcsolatban.

4. cikk

A szakértői munkacsoportok elnöki feladatait a vegyes bizottság elnökségi tisztségét betöltő Fél látja el.

5. cikk

Az Európai Unió és Afganisztán kormányának egy-egy képviselője közösen látja el a szakértői munkacsoportok titkári feladatait.

6. cikk

(1) A szakértői munkacsoportok valamelyik Fél írásos kérelme alapján szükség esetén bármikor, és évente legalább egy alkalommal üléseznek. Minden ülésre a Felek által közösen elfogadott időben és helyen kerül sor.

(2) Az egyik Fél szakértői munkacsoport összehívására irányuló kérelmére a másik Fél titkára a kérelem kézhezvételétől számított 15 munkanapon belül válaszol. Különösen sürgős esetben a szakértői munkacsoport – a két Fél egyetértésével – rövidebb időn belül is összehívható.

(3) A szakértői munkacsoport üléseit a két titkár együttesen hívja össze.

7. cikk

(1) Bármely Fél felkérheti az elnököt, hogy egy adott pontot a szakértői munkacsoport ülésének napirendjére vegyen. A napirendre felvenni kívánt pontokat a szóban forgó ülés előtt legalább 15 munkanappal megküldik a titkároknak. A pontokhoz kapcsolódó bármilyen dokumentumot az ülés előtt legalább 10 munkanappal megküldik a titkároknak.

(2) A titkárok az ülés előtt legalább 5 munkanappal közlik a Felekkel a napirendtervezetet. Kivételes esetekben – a Felek egyetértésével – a napirend rövidebb időn belül további pontokkal egészíthető ki.

8. cikk

(1) A titkárok közösen elkészítik az egyes ülések jegyzőkönyvének tervezetét.

(2) A szakértői munkacsoport ülései zárt ajtók mögött zajlanak, kivéve, ha az elnök – a Felek egyetértésével – az ülés nyilvánossá tétele mellett dönt.