28.7.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 246/1


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – A nők és a közlekedés – Platform a változásért

(feltáró vélemény az Európai Bizottság felkérésére)

(2017/C 246/01)

Előadó:

Madi SHARMA

Felkérés:

Európai Bizottság, 2016.10.13.

Jogalap:

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 304. cikke

Illetékes szekció:

„Közlekedés, energia, infrastruktúra és információs társadalom” szekció

Elfogadás a szekcióülésen:

2017.4.11.

Elfogadás a plenáris ülésen:

2017.4.26.

Plenáris ülés száma:

525.

A szavazás eredménye

(mellette/ellene/tartózkodott):

148/0/2

1.   Következtetések és ajánlások

1.1.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) jelentős tapasztalattal rendelkezik a közlekedési ágazatbeli politikákkal kapcsolatos munkák terén, és az utóbbi időben figyelmet fordít a nemek közötti esélyegyenlőség kérdésére is ebben az alapvetően férfiak által dominált ágazatban (lásd A nők és a közlekedés című, TEN/573 véleményt) (1). A civil társadalmat képviselő uniós intézményként szakértelemmel rendelkezik az érdekelt felekkel a jogalkotási intézkedésekkel kapcsolatban folytatott párbeszédek és konzultáció terén.

1.2.

Az EGSZB szerint az érdekelteket tömörítő platformok tényleges változásokat eredményezhetnek, ha:

lehetővé teszik a legjobb gyakorlatok megosztását a hasonló kihívásokkal szembesülő különféle intézmények, vállalkozások és szövetségek között,

felelősségvállalásra és a kihívások kezelésére ösztönzik az érdekelt feleket,

figyelembe veszik a kihívások alapvető okait,

ún. SMART („specific, measurable, achievable, realistic, time-bound” – konkrét, mérhető, teljesíthető, reális és határidőhöz kötött) célokat követnek,

tényeken alapuló tevékenységeket valósítanak meg és terjesztenek,

eszközöket és forrásokat hoznak létre mások általi alkalmazásra,

európai szintű platformok mintáját követik nemzeti és akár regionális szinten is, hogy a tagállamokban tapasztalható hasonló kihívásokkal foglalkozzanak,

információkat kapnak a hasonló problémákkal szembesülő más ágazatok kezdeményezéseiről.

1.3.

Az EGSZB egy uniós „Platform a változásért” (a továbbiakban: „platform”) létrehozását javasolja a közlekedési ágazatban a nemek közötti esélyegyenlőség kérdésének kezelése érdekében, amely kezdetben a nők közlekedési ágazatban való foglalkoztathatóságának növelésére összpontosít. Ez a kezdeti célkitűzés a későbbiekben kiegészülhet a „nők mint felhasználók” bevonásával. A közlekedési ágazat magában foglalja a légi, tengeri, közúti, vasúti közlekedést, a belvízi hajózást és a logisztikát. A platform tagjai lehetnek elsősorban, de nem kizárólag, a politikai döntéshozatalt képviselő uniós és nemzeti szintű testületek, a közlekedési ágazat képviselői, a szakszervezeteik, a média, az utasokat képviselő szervezetek, valamint olyan nem kormányzati szervezetek, melyek készek kötelezettséget vállalni a tényleges cselekvésre a közlekedési ágazatban a nemek közötti esélyegyenlőség kezelése érdekében.

1.4.

Az EGSZB támogatná a nemek szempontjából érzékeny politikák végrehajtásának céljait olyan egyértelmű célkitűzések meghatározásával, mint a feladatok és alkalmazási kör, ideértve olyan mutatókat is, amelyeket a tagok dolgoznak ki a platform megalakulásakor. Ez példát szolgáltatna a partnerségi együttműködésre és az ágazati érdekelt felek összehangolt cselekvésére az új kezdeményezések Európa-szerte történő átültetése érdekében.

1.5.

Az EGSZB azt ajánlja, hogy a platform őrizze meg rugalmasságát és alakíthatóságát az ágazat valamennyi vetülete vonatkozásában, valamint szakpolitikai szinten. Tagjai és működése tekintetében ragaszkodnia kell az átláthatósághoz és elszámoltathatósághoz. A nyomon követés, értékelés és az éves felülvizsgálatok kulcsfontosságú eszközt jelentenek a platform hitelességéhez és sikeréhez.

1.6.

A platform csak akkor lehet sikeres, ha tagjai teljességgel magukénak érzik, ezért az EGSZB javasolja, hogy internetes jelenléttel is rendelkezzen, ahol felsorolják tagjait és azok tevékenységeit, valamint ahol megtalálható egy, a tevékenységeket, ajánlásokat, ellenőrzéseket és értékeléseket tartalmazó adatbázis, lehetővé téve mások számára, hogy információforrásként használják fel, illetve maguk is kövessék azokat.

2.   Háttér

2.1.

A nők foglalkoztatása a közlekedési ágazatban különösen alacsony. 2013-ban az EU-ban a közlekedési ágazatban dolgozók 78 %-át a férfiak tették ki. A közlekedési ágazat nemek közötti egyensúlyának javításához alapvető fontosságú, hogy vonzóbbá tegyék az ágazatot a nők számára, felhasználóbarátabbá téve azt, valamint kompenzálva a munkaerőhiányt és az azzal kapcsolatos kihívásokat (a közlekedési ágazat munkavállalóinak harmada 50 év feletti).

2.2.

2015. július 1-jén az EGSZB elfogadott egy, „A nők és a közlekedés” témájú feltáró véleményt, valamint részt vett a Violeta Bulc és Věra Jourová biztosok által 2016 áprilisában szervezett, nyomon követést szolgáló rendezvényen. Ezt követően a DG MOVE számos konzultációt folytatott szakértői csoportokkal, ahol megvitatták az aktuális kihívásokat és ajánlásokat. Az EGSZB képviselője előterjesztette egy „Platform a változásért” megvalósításának ötletét, melyet az Európai Bizottság kiváló eszköznek talált arra, hogy elősegítsék a közlekedési ágazatban a nemek közötti esélyegyenlőség érdekében tett tényleges és látható intézkedéseket. Az Európai Bizottság alelnöke, Frans Timmermans 2016. október 13-i levele szerint egy ilyen platformot 2017 második felében lehetne elindítani az EGSZB és az Európai Bizottság egy közös rendezvényén.

3.   Platform a változásért

3.1.

Az Európai Bizottság számos eszközzel és tevékenységgel tudja segíteni az érdekelt felek közötti konzultációt. A „Platform a változásért” az önkéntes, ténylegesen mérhető intézkedésekre összpontosíthat, melyek létrehozásának mozgatórugói. Ilyen irányadó platform a DG SANTE „Táplálkozás, Testmozgás és Egészség Európai Uniós Platformja” is.

3.2.

Az EGSZB ezért egy olyan uniós szintű, az érdekelt feleket tömörítő platform létrehozását javasolná a DG MOVE számára, amely képes tevékenységalapú kötelezettségvállalások megvalósítására a nők foglalkoztatási lehetőségeinek és a nemek közötti egyenlőségnek a növelése érdekében a közlekedési ágazatban, s ezzel a nők jobb bevonására és a gazdasági, társadalmi és fenntartható növekedés fokozására, valamint amelynek

tagjai megfelelnek a kinevezésre és magatartásra vonatkozóan meghatározott kritériumoknak,

tevékenységeit a platform tagjai által annak megalakulásakor megállapított célkitűzésekkel és tevékenységi körrel összhangban határozzák meg,

kötelezettségvállalásait nyomon követik, értékelik és nyilvánosságra hozzák, ezáltal elősegítve az információk megosztását.

3.3.

Az EGSZB azt javasolja, hogy egy ilyen platform létrehozása során a DG MOVE először is a következő lépéseket és elemeket fontolja meg (melyeket a továbbiakban részletezünk):

I.

I. szakasz – előkészítés – a platformba bevonni kívánt releváns érdekelt felek meghatározása, valamint a párbeszéd megkezdése az érdekek, fő célkitűzések, feladatok és hatókör feltérképezése céljából.

II.

II. szakasz – kidolgozás – elfogadandó tervezetek kidolgozása az érdekelt felekkel együtt: kötelezettségvállalási charta, feladatok, hatókör és célkitűzések. Ezenkívül ütemtervek, lehetséges források, titkársági és informatikai támogatóeszközök feltérképezése.

III.

III. szakasz – megvalósítás – alakuló rendezvény szervezése a platformért felelős biztos részvételével, ahol a tagok megállapodnak a fogalommeghatározásokról, feladatokról és hatókörről, valamint konkrét intézkedéseket ajánlanak. Vita a SMART célkitűzésekről, mutatókról, a nemek közötti különbséget figyelembe vevő kommunikációról, nyomon követésről, értékelésről, publikációkról és azok terjesztéséről.

IV.

IV. szakasz – fenntarthatóság – a mutatók, célkitűzések, aktuális források, évenkénti felülvizsgálatok és visszajelzési mechanizmusok meghatározása. A kötelezettségvállalások fenntartására és a további szereplők bevonására irányuló lehetőségek azonosítása.

4.   Az uniós intézmények szerepe

4.1.

Jean-Claude Juncker elnök növekedésre és munkahelyteremtésre irányuló törekvése mellett a máltai elnökség egyik prioritása a nemek közötti esélyegyenlőség megteremtése. A platform olyan uniós hozzáadott értékkel rendelkező mechanizmust biztosíthat a hagyományos politikai döntéshozatal számára, amely kifejezetten egyetlen uniós kihívásra, „A nemek közötti egyenlőség biztosította lehetőségek az európai közlekedési ágazatban” kérdésére összpontosít. Ez a célkitűzés olyan releváns érdekelt felek bevonását teszi lehetővé, akik máskülönben nem kerülnének kapcsolatba az Európai Bizottsággal. A platform így az uniós intézmények munkájának kiegészítéséül szolgálhatna.

4.2.

Rendkívül fontos, hogy a DG MOVE álljon a kezdeményezés élére, a platformért felelős biztos pedig támogassa annak munkáját, például a platform alakuló és általánosan a többi ülésein való személyes részvételével. A platform tagjai, akik önkéntesen végzik vállalt tevékenységeiket, így megtiszteltetésnek érzik majd az ilyen szerep betöltésére való felkérést. Ezért alapvetően fontos a DG MOVE vezetőinek elérhetősége és a velük való interakció. Hasonlóképpen fontos, hogy amennyiben uniós intézmények a platform tagjai kívánnak lenni, nekik is kötelezettséget kell vállalniuk arra, hogy célzott intézkedéseket javasolnak.

4.3.

Az uniós intézmények és a (tagállami) közlekedési minisztériumok képviselői kulcsfontosságú szerepet töltenek be a fő megállapítások tagállami szintű terjesztésében. Ezért az EGSZB egy magas szintű csoport létrehozását ajánlja, amely áttekintést nyújt a kormányok és politikai döntéshozóik számára, mechanizmust hoz létre a bevált gyakorlatok terjesztésére, megerősíti a partneri együttműködést és javítja a politikai döntéshozók és a platform közötti kapcsolatot. Amennyiben ezek az érdekelt felek a platformnak is tagjai kívánnak lenni, nekik is kötelezettséget kell vállalniuk konkrét intézkedések elvégzésére.

4.4.

Az EGSZB szeretné, ha a DG MOVE lenne felelős a platform működtetéséért. A DG MOVE biztosítaná a költségvetést, a titkárságot és egyes forrásokat. Más uniós intézmények hálózataik révén tehetnek javaslatokat az érdekelt feleknek, valamint biztosíthatnak üléstermeket, fordítási és tolmácsolási szolgáltatásokat. A platform tagjainak erőforrásai alternatív finanszírozási lehetőséget nyújthatnak.

4.5.

Lényeges költséget jelent majd a központi kommunikációs eszköz, a weboldal és az adatbázis, valamint annak karbantartása. Különféle uniós testületek dolgoztak már ki ilyen webes erőforrásokat, és valószínűleg a DG MOVE is képes egy ilyen, már meglévő modell átalakítására.

5.   Tagság

5.1.

A platformnak nem „társalgót” kell jelentenie, hanem olyan folyamatot, amely lehetővé teszi, hogy a döntéshozók találkozzanak, megvitassák a nők lehetőségeit és kihívásait a közlekedési ágazatban, majd ellenőrizhető intézkedésekre irányuló kötelezettséget vállalhassanak. Annak megértése, hogy a tagok az érdekelt felek mely kategóriáját képviselik, segít majd potenciális érdekeltségi szintjük és befolyásuk meghatározásában. A legnagyobb érdekeltséggel rendelkezők azok lesznek, akik közvetlenül szembesülnek az ágazat jelenlegi kihívásaival.

5.2.

A platform tagjai lehetnek a következő európai és nemzeti szintű érdekelt felek: ipar, kkv-k szervezetei, szakszervezetek (szociális partnerek) – köztük a nők képviseletére specializálódott szervezetek –, közigazgatási szereplők – köztük a beszerzésre és pályázatokra befolyással rendelkezők, pl. az EBRD –; nem kormányzati szervezetek – köztük a nők jogait és az egyenlőséget védő ernyőszervezetek –, média, agytrösztök, tudományos körök és kutatóintézetek.

5.3.

Emellett fontolóra lehetne venni a következők alkalmi bevonását is: 1) a kötelezettségvállalások kidolgozásába bevont személyek, akik azonban nem feltétlenül tagjai a platformnak, 2) döntéshozók és befolyással rendelkezők, köztük uniós intézmények és tagállamok képviselői/közigazgatási szervek.

5.4.

A platformtagságnak díjmentesnek kell lennie, kritériumokhoz és feladatmeghatározáshoz kötve. A tagok által végrehajtott tevékenységekhez kapcsolódó, illetve a platformtagsággal járó költségek megtérítése a kezdeti szakaszban nem lesz előirányozva.

5.5.

A platformtagságra nézve a következők irányadóak:

befogadó részvétel,

átláthatóság, nyitottság és elszámoltathatóság,

a különbségek elfogadása és az arányosság tiszteletben tartása,

SMART célkitűzések alkalmazása a koherencia biztosítása érdekében.

6.   A platform célkitűzésének és hatókörének ismertetése

6.1.

A platform átfogó célkitűzése lehet a nők részvételének növelése és a nemek közötti egyenlőség fokozása a közlekedési ágazatban, azáltal, hogy növeli a nők, a női tulajdonú vállalatok és a női vezetők lehetőségeit, valamint az ágazat minden dolgozója számára javítja a munkakörülményeket, továbbá azoknak a munkahelyekre, a befogadó jellegre, az innovációra, a fenntarthatóságra és a növekedésre gyakorolt hatását. A középpontban a nemek közötti egyenlőségnek kell állnia, ezzel előmozdítva a foglalkoztatást és kezelve az ágazatban megmutatkozó hiányosságokat. Ezt a célt többek között a munkahelyek és munkakörülmények minőségének javításával; a zaklatás és a nemi alapú erőszak problémájának kezelésével, a munka, a magánélet és a családi élet egyensúlyának javításával, a döntéshozatali pozíciókban lévő nők számának növelésével, valamint az ágazatról kialakult kép javításával lehet elérni, hogy az vonzóbbá váljon a női munkavállalók, vállalkozók, tudományos körök és innovátorok számára. A platform tevékenységi körét később ki lehet bővíteni olyan ehhez kapcsolódó témákkal is, mint a felhasználói élmény javítása, valamint az olyan intézkedésekre való összpontosítás, amelyek a nőkkel mint felhasználókkal foglalkoznak.

6.2.

Az EGSZB a nemi szempontokat is szem előtt tartó politikák és költségvetések megvalósítását ajánlja a fenti célok elérésének kulcsfontosságú eszközeként. Ezt az új koncepciót gyakran félreértik: nem azt jelenti, hogy növelni kell a kiadásokat, hanem azt, hogy új prioritásokat kell találni és át kell szervezni a programokon, osztályokon és szolgálatokon belüli kiadásokat. A nemek közötti egyenlőség szempontját érvényesítő költségvetés-tervezés nagyobb átláthatóságot eredményez, és olyan mechanizmusokat hoz létre, amelyek globális, átfogó megközelítést tesznek lehetővé a nemek közötti egyenlőség előmozdítása érdekében.

6.3.

Az EGSZB azt ajánlja, hogy a kezelendő feladatkör és prioritások legyenek összhangban az uniós politikákkal és jogszabályokkal, tiszteletben tartva a szociális partnerek közötti párbeszédet is. A platformnak ötvöznie kell a fentről lefelé és az alulról felfelé építkező megközelítéseket a magánszektor és az állami politikák támogatásához, elkerülve a jogszabályi változtatás szükségességét. A platformot mindenkinek pozitív és szükséges beruházásnak kell tekintenie.

6.4.

Az EGSZB hangsúlyozza, hogy az érdekelt felek részvételének előnyei az alábbiak:

lehetőség nyújtása az érdekelt felek számára nézeteik, szükségleteik és ismereteik megosztására,

közös célkitűzések meghatározása közös célok elérése érdekében,

annak lehetővé tétele, hogy a résztvevők befolyással lehessenek az elért eredményekre, bevonva őket az intézkedések meghatározásának, kidolgozásának, azonosításának és végrehajtásának folyamatába,

az érdekelt felek csoportjai közötti egyetértés növelése, ezáltal csökkentve a potenciális konfliktusokat vagy nézeteltéréseket, illetve támogatva a hatékony együttműködést,

az érdekelt felek kötelezettségvállalásának, valamint a részesedés és a felelősség érzetének kialakítása,

a tervek és kapcsolódó döntések fenntarthatóságának biztosítása,

autonómia és rugalmasság kialakítása a döntéshozatal és végrehajtás terén.

6.5.

Az EGSZB szerint a platform tevékenysége az alábbi fő területeket érinthetné:

adatgyűjtés és kulcsfontosságú mutatók meghatározása az akadályok és sztereotípiák feltérképezéséhez és lebontásához,

annak biztosítása, hogy a nők láthatóan és tevékenyen vegyenek részt a politika kidolgozásában és a döntéshozatalban, valamint a tervezésben – az adminisztratív feladatokon túlmutatóan,

mindkét nem proaktív bevonása a jobb munkakörnyezet megteremtésébe, beleértve a létesítményeket, az egyenlő munkáért járó egyenlő bért, az oktatást, a munka, magánélet és családi élet összeegyeztetését stb.,

olyan intézkedések hozatala, melyek a munkahelyek minőségét és mennyiségét növelő lépések – különösen a munkaerő-felvételi folyamatok felülvizsgálata – révén vonzóbbá teszik a nők számára a foglalkoztatási lehetőségeket,

azoknak a jogi akadályoknak a vizsgálata, amelyek akadályozhatják, hogy a nők bármilyen típusú munkahelyhez hozzáférhessenek,

az egyetemek és a karriertanácsadó szolgálatok jobb bevonása az ágazat szerteágazó lehetőségeinek – ideértve a technológiát, a kutatás-fejlesztést és a mérnöki területet – népszerűsítésébe, figyelmet fordítva a legkevesebb ismerettel rendelkezők esetében a képzési lehetőségek javítására,

a nők üzleti életben betöltött szerepének proaktív támogatása,

lehetőségek biztosítása a nők számára és az ágazat nyitottabbá tétele számukra,

a nők élethosszig tartó tanulására és szakképzésére fektetett hangsúly támogatása,

a munkahelyi erőszak, zaklatások és diszkrimináció megelőzése.

6.6.

Növekedése során a platform összpontosíthat olyan kulcsfontosságú területekre is, amelyek esetleg nem minden tagot érintenek. Ezt a közlekedési ágazat sokfélesége teheti szükségessé. Ezért albizottságokat lehet létrehozni, amelyek fontos érdeklődési területekkel foglalkoznak.

7.   Iránymutatások a prioritások meghatározásához és annak biztosításához, hogy ezeknek a meghozott intézkedések is megfeleljenek

7.1.

Az EGSZB elismeri, hogy a platform prioritásainak végleges meghatározását csak maguk a platform tagjai végezhetik. Az érdekelt felek adott esetben saját egyéni érdekeiket szem előtt tartva érkeznek a platformba, így mindenki számára elsődlegesen fontosnak kell maradnia, hogy közösen vállaljanak kötelezettséget a közös kihívások kezelése érdekében. A változások támogatására és előidézésére irányuló tevékenységek iránti elköteleződés az érdekelt feleket arra ösztönzi, hogy magukénak érezzék a szervezeteiket és a platformot.

7.2.

Az EGSZB azt javasolja, hogy a kötelezettségvállalások nagyratörők legyenek, törekedjenek a jelenlegi helyzet megváltoztatására, és követeljék meg a tagok saját erőforrásainak felhasználását is. Az intézkedéseknek a weboldalon történő egyértelmű kommunikációja és átláthatósága nemcsak a kötelezettségvállalások elismerését fogja eredményezni, hanem lehetővé teszi az érdekelt felek által történő ellenőrzést is. A platform tagjai közötti megfelelő kommunikáció és párbeszéd tehát kiemelkedő fontosságú a folyamatos elköteleződés biztosításához és a téves elvárások elkerüléséhez. A közös tevékenységeket szintén támogatni kell.

7.3.

Az EGSZB azt ajánlja, hogy a platform tevékenységeinek támogatásához szükség esetén további célkitűzéseket és mutatókat is határozzanak meg. E célkitűzéseknek és mutatóknak segíteniük kell a nők foglalkoztatási lehetőségeinek, egyenlőségének és szerepének erősítése érdekében tett lépések megvalósítását és értékelését, beleértve a férfiak és nők közötti egyenlőség megvalósításának módját az alkalmazott technológiáktól függetlenül. A fejlődés mutatói mint az értékelés eszközei, melyek erősítik az eredmények hatását és az értékelő jelentésbe történő beépítését, az előrehaladás feltérképezésével segítenek a politikai és stratégiai tervezés befolyásolásában.

7.4.

Általános statisztikai adatok elérhetők az Eurostattól. A DG MOVE együttműködhetne az Eurostattal és a platform tagjaival a nemek szerint lebontott adatok gyűjtésében, hogy teljesebb képet tudjon adni.

7.5.

Az adatoknak, célkitűzéseknek és mutatóknak elő kell segíteniük a nemek közötti egyenlőség, a sztereotípiák, valamint a diszkrimináció átgondolását. Nem normatív jellegűek, céljuk a szervezetek arra való ösztönzése, hogy a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos kérdéskörről átláthatóan és érthetően tájékoztassák saját szerveiket és a nyilvánosságot, lehetővé téve eközben saját politikáik és gyakorlataik belső elemzését is.

7.6.

Az alábbi területeken kiindulási mutatókat lehetne kidolgozni:

a platform konkrét célkitűzéseket határozhat meg az elérhető célok megvalósításához,

a nők százalékos aránya az egyes munkakörökben, többek között a vezetőtestületekben, a tulajdonosok és vezetők között, a szakszervezeti tagok között, az adminisztrációban, műszaki területen stb.,

a nemek közötti egyensúlynak a döntéshozatali szinten történő biztosítása érdekében hozott intézkedések időszakos felülvizsgálata és az ezekről való jelentéskészítés,

az egyenlő bérezést, valamint a nők és férfiak bére és nyugdíja közötti szakadék fokozatos csökkentését célzó hatékony politikák,

az egyenlő lehetőségek előtt álló akadályok eltávolítása érdekében hozott politikák/intézkedések és a nők munkavállalásának támogatása (gyermekgondozási szolgáltatások, a munka, magánélet és családi élet összeegyeztetése, átlátható keretrendszer stb.),

a kifejezetten az egyenlő lehetőségek támogatására megállapított költségvetés,

a munkaerő-felvétel feltételeinek időszakos felülvizsgálata – ideértve a munkaerő-felvételi ügynökségek és az oktatási intézmények feltételeit is –, átláthatóság, hozzáférhetőség, a nemek közötti egyenlőséget figyelembe vevő kommunikáció,

mutatók kidolgozása a munkahelyi erőszak, zaklatások és diszkrimináció méreteiről, gyakoriságáról és előfordulásáról,

a nemek közötti egyenlőséget figyelembe vevő költségvetésben meghatározott célkitűzések éves áttekintése.

8.   Nyomon követés és értékelés

8.1.

Az EGSZB azt javasolja, hogy a partneri együttműködés erősítése céljából a tagok tegyenek kötelezettségvállalásokat és hozzanak intézkedéseket, amelyeket végrehajtás előtt megvitatnak a platform többi tagjával. Az intézkedéseket követően nyomonkövetési jelentést készítenének, amely felsorolja a tevékenységeket, azok ütemezését, az összegyűjtött adatokat és a legfőbb megállapításokat, hogy a platform elemezhesse és értékelhesse ezeket. Ezeknek a felülvizsgálatoknak objektívnek és pártatlannak kell lenniük, adatokon és minőségértékeléseken kell alapulniuk, és ki kell tűnnie belőlük, hogy mi a jelentősége a tárgyalt tényezőknek a platform célkitűzései szempontjából. Amennyiben a források lehetővé teszik, külső tanácsadókat is igénybe lehet venni e célra, amint a DG SANTE platformjának értékelése esetében (lásd: 2016. évi nyomonkövetési jelentés).

8.2.

Az EGSZB javasolja, hogy a kötelezettségvállalásokat már a kezdetekkor megfelelően alakítsák ki, és azok a kitűzött célok szempontjából relevánsak legyenek. A tagoknak figyelembe kell venniük a SMART kötelezettségvállalásokat, amelyek alapos felkészülést igényelnek a határidők, célkitűzések és tágabb célok, a hatékony jelentéskészítés, a könnyű nyomon követés és a végrehajtással kapcsolatos tájékoztatás terén.

8.3.

A kötelezettségvállalások munkát és elhivatottságot igényelnek a tagok részéről a szokásos feladataikon túlmenően. Ez a beruházás a vállalati társadalmi felelősségen túlmenő értéknövelő tényezőnek tekinthető a belső munkájuk szempontjából, a külvilág felé pedig tükrözi a nemek közötti nagyobb munkahelyi egyensúly támogatása iránti szándékukat. Tevékenységeiknek mások számára is elérhetőnek és átvehetőnek kell lenniük.

8.4.

A platform által végzett tevékenységek felülvizsgálatának fokozott hálózatépítést kell lehetővé tennie, valamint lendületet kell adnia a célkitűzések elérését szolgáló közös munkához. Ez tehát segít a közös kötelezettségvállalások számának növelésében az alábbiak révén:

fokozott együttműködés a politikai döntéshozók, a magas szintű csoport és a platform tagjai és ezek szövetségei között, támogatva a hosszú távú kapcsolatokat és tevékenységeket elősegítő szinergiákat, és, ha szükséges, esetleg új politikákat hozva létre vagy hozzájárulva ezekhez,

intenzívebb tevékenységek a platform struktúráján kívül kevésbé formálisan is, ideértve például azok bevonását, akik nem felelnek meg a tagság kritériumainak,

az ágazat láthatóságának és a nagyobb esélyegyenlőség elérése érdekében tett erőfeszítéseinek javítása mindenki számára jobb feltételekkel,

külső rendezvények létrehozása a tevékenységek bemutatásához és új munkavállalók, innovációk és hozzájárulások bevonásához a közlekedési ágazatba,

közös tanulságok levonása a folyamatos fejlődésből, valamint új munkamódszerek és az ágazat népszerűsítésének megvalósítása.

Kelt Brüsszelben, 2017. április 26-án.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Georges DASSIS


(1)  HL C 383., 2015.11.17., 1. o.