Brüsszel, 2016.1.26.

COM(2016) 22 final

2016/0015(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió nevében a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) Általános Tanácsában a Jordániának az exporttámogatási programja megszüntetésével kapcsolatos átmeneti időszakra irányuló WTO-mentesség iránti kérelme kapcsán képviselendő álláspont meghatározásáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

E javaslat célja meghatározni az Európai Unió által a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) Általános Tanácsában képviselendő álláspontot Jordánia WTO-mentesség iránti kérelmével kapcsolatban, amely a támogatásokról és kiegyenlítő intézkedésekről szóló megállapodás 27. cikkének (2b) bekezdése szerint a jordániai exporttámogatási program megszüntetésével kapcsolatos átmeneti időszak 2018. december 31-ig történő meghosszabbítására irányul. Az Általános Tanács 2007 júliusában már meghosszabbította a program kivezetésével kapcsolatos átmeneti időszakot 2015. december 31-ig. Jordánia a WTO-egyezmény IX.3 cikke értelmében nyújtotta be mentesség iránti kérelmét. 

Jelen kérelem harmadszor is meghosszabbítaná a támogatási rendszer kivezetésével kapcsolatos átmeneti időszakot. A kivezetéssel kapcsolatos átmeneti időszakot első ízben 2001-ben hosszabbították meg, 2007 végéig. A második meghosszabbításra 2007 júliusában került sor, amikor többek között Jordánia tekintetében is 2015. december 31-ig meghosszabbították az exporttámogatási rendszerek megszüntetésének határidejét. A vonatkozó határozat ugyan rögzíti, hogy nem igényelhető újabb hosszabbítás, a térség jelenlegi helyzete akkor nem volt előre látható.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése előírja, hogy a Tanács a Bizottságnak vagy az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének a javaslata alapján határozatot fogad el a nemzetközi megállapodásokkal létrehozott szervekben az Európai Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia. A mentesség megadása – amely lehetővé teszi Jordánia számára a jordániai exporttámogatási program megszüntetésével kapcsolatos átmeneti időszak 2018. december 31-ig történő meghosszabbítását – e rendelkezés hatálya alá tartozik, mivel a határozatot egy, az Európai Unió jogait és kötelezettségeit érintő, nemzetközi megállapodással létrehozott szerv (a WTO Általános Tanácsa vagy miniszteri konferenciája) hozza meg.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Nem alkalmazandó.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Nem alkalmazandó.

5.EGYÉB ELEMEK

A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy az EU nevében állást foglaljon a Jordánia által benyújtott, a jordániai exporttámogatási program megszüntetésével kapcsolatos átmeneti időszak 2018. december 31-ig történő meghosszabbítására irányuló WTO-mentesség iránti kérelem mellett, az ahhoz szükséges mértékben, hogy Jordánia 2016. január 1-jétől 2018. december 31-ig részleges vagy teljes mentességet biztosíthasson bizonyos kivitelekből származó nyereség után fizetendő nyereségadó alól. Az átmeneti időszak meghosszabbítása biztosítja Jordánia számára egy teljes mértékben új, a WTO-szabályokhoz igazodó, a kis- és középvállalkozásokat célzó támogatási program kialakításához és végrehajtásához szükséges időt.

Jordánia a program keretében 2018. december 31-ig továbbra is előnyöket biztosít a jelenleg is kedvezményezett kkv-k számára, ugyanakkor megpróbálja kezelni mindazon gazdasági, pénzügyi és politikai nehézségeket, illetve kihívásokat, amelyek a régiót jellemző instabilitásból, a menekültek beáramlásából, valamint a globális pénzügyi válság és az azt kísérő euróövezeti válság hosszú távú hatásaiból erednek. Jordánia emellett úgy véli, hogy a meghosszabbítás fellendítené az ipart, amely a régió nagy mértékű instabilitása miatt nehezebben képes eljutni a szomszédos országok hagyományos piacaira csakúgy, mint a nemzetközi piacokra vezető tranzitútvonalakra. Jordánia kérelmében azt is megemlíti, hogy a kormány által bevezetett reformintézkedések és az infrastrukturális projektek – köztük az alternatív gázellátás kialakítása – a várakozások szerint legkorábban 2018-tól fejtenek majd ki kedvező hatást a jordániai magánszektor versenyhelyzetére.

Jordánia szerint az exporttámogatási program megszüntetésével kapcsolatos átmeneti időszak 2018. december 31-ig történő meghosszabbítása nem sérti az ilyen elbánásban nem részesülő más tagországok érdekeit. Jordánia szintén jelezte, hogy az említett időpontot követően nem tervezi újabb hosszabbítási kérelem benyújtását.

Az EU elismeri a Jordániát jellemző rendkívüli és egyedi regionális politikai környezetből fakadó gazdasági kihívásokat, ideértve a menekültek jelentős mértékű beáramlását a szomszédos országokból és az ezzel összefüggő pénzügyi terheket, a regionális partnerekkel – például Irakkal és Szíriával – folytatott kereskedelem zavarait, valamint a hagyományos egyiptomi energiaellátást, illetve a Szírián keresztül Törökországba vezető szárazföldi tranzitútvonalakat érintő zavarokból eredő többletköltségeket.

Az exporttámogatási program folytatása az EU-ra nézve várhatóan nem jár számottevő gazdasági hatással. Jordánia világkereskedelmi részesedése igen kicsi (2013-ban 0,04 %). Az EU és Jordánia közötti kétoldalú kereskedelem mérlege túlnyomórészt az Uniónak kedvez; 2014-ben a 4,0 milliárd EUR összértékű kétoldalú árukereskedelem 92 %-át az uniós termékek Jordániába való exportja tette ki. Ugyanakkor a harmadik országbeli piacokon a jordániai termékek érdemben nem kelnek versenyre az uniós exporttal.

A fenti megfontolások alapján az Európai Unió csatlakozhat a WTO Általános Tanácsában körvonalazódó, a mentesség iránti kérelem támogatására vonatkozó konszenzushoz.

2016/0015 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió nevében a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) Általános Tanácsában a Jordániának az exporttámogatási programja megszüntetésével kapcsolatos átmeneti időszakra irányuló WTO-mentesség iránti kérelme kapcsán képviselendő álláspont meghatározásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára, 

mivel:

(1)A Kereskedelmi Világszervezetet létrehozó Marrakesh-i Egyezmény (a továbbiakban: a WTO-egyezmény) IX. cikkének (3) és (4) bekezdése megállapítja a WTO-egyezmény 1A. vagy 1B. vagy 1C. mellékletében és azok mellékleteiben szereplő többoldalú kereskedelmi megállapodások alóli mentességek megadásának eljárásait.

(2)Jordánia vonatkozásában 2007. július 27-én, a támogatásokról és kiegyenlítő intézkedésekről szóló megállapodás 27. cikkének (4) bekezdésében foglalt, a hosszabbítások folytatására vonatkozó eljárásoknak megfelelően meghosszabbították a támogatásokról és kiegyenlítő intézkedésekről szóló megállapodás 27. cikke (2) bekezdésének b) pontja szerinti, bizonyos fejlődő országokra vonatkozó átmeneti időszakot – a hosszabbítás 2013. december 31-ig tartott, és a kivezetési időszak 2015. december 31-én ért véget – a bizonyos kivitelekből származó nyereség után fizetendő nyereségadó alóli részleges vagy teljes mentesség formájában végrehajtott jordániai exporttámogatási program megszüntetése céljából.

(3)A WTO-egyezmény IX. cikkének (3) bekezdése értelmében Jordánia a támogatásokról és kiegyenlítő intézkedésekről szóló megállapodás 27. cikkének (4) bekezdésében rögzített kivezetési kötelezettsége alóli mentesség iránti kérelmet nyújtott be annak érdekében, hogy a kivezetési időszak 2018. december 31-ig tartson.

(4)A mentesség megadása nem érintené hátrányosan az Európai Unió gazdasági vagy kereskedelmi érdekeit, ugyanakkor támogatná Jordánia arra irányuló törekvését, hogy kezelje a régióban uralkodó bonyolult és instabil politikai helyzetből fakadó gazdasági kihívásokat.

(5)Helyénvaló ezért meghatározni a WTO Általános Tanácsában az Unió által képviselendő álláspontot Jordánia mentesség iránti kérelmének támogatása céljából,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Európai Unió nevében a Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsában képviselendő álláspont az, hogy az Unió támogatja Jordániának az exporttámogatási program megszüntetésével kapcsolatos átmeneti időszak 2018. december 31-ig való kiterjesztésére irányuló mentesség iránti kérelmét, a mentesség iránti kérelmében meghatározottak szerint.

Ezt az álláspontot a Bizottság fejti ki.

2. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba. 

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök