EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2016.12.1.
COM(2016) 525 final
A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK
a fejlesztés európai évének (2015)
végrehajtásáról, eredményeiről és átfogó értékeléséről
{SWD(2016) 286 final}
A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK
a fejlesztés európai évének (2015)
végrehajtásáról, eredményeiről és átfogó értékeléséről
1.BEVEZETÉS
1.1.Háttér: 2015 a fejlesztés európai éve
A fejlesztés európai éve volt az első, külkapcsolatoknak szentelt európai év. Az európai évre jelentős nemzetközi szakpolitikai döntések fontos időszakában került sor: az ENSZ Közgyűlése által 2015 szeptemberében elfogadott, 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési menetrend részeként a millenniumi fejlesztési célok helyébe a fenntartható fejlesztési célok léptek. Jelentős áttörés jellemezte 2015 júliusát, amikor sikerült megegyezni a fenntartható fejlesztés finanszírozásának globális keretéről szóló addisz-abebai cselekvési programról. Végül decemberben, az ENSZ 2015. évi párizsi éghajlat-változási konferenciáján 195 ország elfogadta az eddig egyedülálló, univerzális, jogilag kötelező erejű, globális éghajlat-változási megállapodást.
Ezek az események szolgáltak háttérként az Európai Unió által koordinált, fejlesztésről szóló innovatív kommunikációs kampányhoz, melynek az volt a célja, hogy közelebb vigye ezeket a globális döntéseket az európai polgárokhoz és mindennapi életükhöz. Előkészítő konferenciákat szerveztek, hogy a kampány minél inkluzívabb lehessen. Valamennyi partner – köztük a tagállamok, az Unió intézményei, nemzetközi szervezetek, a civil társadalom és a magánszektor – egyetértett abban, hogy a kampány különleges alkalom, amelyet valamennyi érdekelt féllel együtt a fejlesztési együttműködés témájának kell szentelni.
1.2.Célok és alapelvek
A fejlesztés európai évéről (2015) szóló 472/2014/EU európai parlamenti és tanácsi határozat három célkitűzést azonosított:
a) tájékoztassa az uniós polgárokat az Unió és a tagállamok által folytatott fejlesztési együttműködésről, kiemelve az Unió és a tagállamok által globális szereplőként az eddigiekben együttesen elért eredményeket, és azt, hogy az Unió a jövőben is hasonló eredményekre törekszik a 2015 utáni időszakra vonatkozó átfogó keretről folytatott legutóbbi megbeszéléseken elhangzottakkal összhangban;
b) ösztönözze az uniós polgárok és érdekelt felek közvetlen bekapcsolódását, kritikus gondolkodását és aktív érdeklődését a fejlesztési együttműködés terén, többek között a szakpolitikák kidolgozásában és végrehajtásában; valamint hogy
c) felhívja nemcsak a kedvezményezettek, hanem az uniós polgárok figyelmét is az uniós fejlesztési együttműködés előnyeire, szélesebb körben megismertesse a politikák fejlesztési célú koherenciáját, illetve, erősítse Európa és a fejlődő országok polgáraiban a közös felelősségérzetet, a szolidaritást és az adandó lehetőségek iránti fogékonyságot ebben a változó és egyre inkább egymásra utalt világban.
1.3.A fejlesztés európai éveinek erőforrásai
A kampány számára összesen 10 579 345,11 EUR pénzügyi erőforrást mozgósítottak.
A kampányban részt vevő tagállamok nemzeti munkaprogramjaihoz való hozzájárulás 5 268 613,31 EUR-t tett ki, a CONCORD (civil társadalmi szövetség) 938 639,50 EUR-t kapott, 170 258,55 EUR-t fektettek a kommunikációs kampány stratégiájának 2014. évi kidolgozásába, 3 451 833,75 EUR-t különítettek el a stratégia végrehajtására, 500 000 EUR-t a pótlólagos támogató személyzet ideiglenes alkalmazására, és 250 000 EUR-t költöttek a külső értékelő tanulmányra.
1.4.Intézményi és partnerségi megközelítés
A fejlesztés európai éve intézményi kommunikációs prioritást jelentett az Európai Bizottság és más uniós intézmények számára. Intézményközi munkacsoportot alakítottak ki azzal a céllal, hogy a kampány széles közönséghez eljusson, valamint (a Bizottságon belüli) szolgálatközi munkacsoport biztosította a kampány üzeneteinek koherenciáját, külön hangsúlyt helyezve a fejlesztési szempontú szakpolitikai koherenciára. A munkacsoportok koordinációs értekezletei alapvető fontossággal bírtak az információcsere, a fejlesztés európai évével kapcsolatos anyagok előállítása és a nyilvános viták megszervezése szempontjából.
Új hálózatot alakítottak ki a Bizottság és a részt vevő tagállamok között. Hat munkaértekezletet tartottak Brüsszelben, melyeken valamennyi végrehajtó fél részt vett, és amelyeken módszereket dolgoztak ki a fejlesztésről szóló kommunikáció európai szintű ösztönzésére. Valamennyi résztvevő elkötelezett e hálózat fenntartása iránt.
A kampányban részt vevő, nem uniós intézményeket képviselő partnerek változatosabbá és dinamikusabbá tették a munkát. A fejlesztés európai éve köré szerveződő koalíció nemzetközi szervezetek, helyi hatóságok, civil társadalmi csoportok, a magánszektor, a tudományos élet és ifjúsági szervezetek képviselőiből tevődött össze.
1.5.Az Eurobarométer felmérés fejlesztéssel kapcsolatos eredményei
Két Eurobarométer felmérést folytattak végeztek: az egyiket a kampány elején, a másikat pedig a végén. Ezek célja az volt, hogy megismerjék a fejlesztési témákkal kapcsolatos közvéleményt és ezen attitűdök esetleges változását az év folyamán. A fejlesztésről szóló, 2016. évi Eurobarométer felmérés szerint egyértelműen nőtt a fejlesztést támogatók aránya (85 %-ról 89 %-ra), és az eredmények megerősítették, hogy az európai közvélemény körében nőtt az új fenntartható fejlesztési célok ismertsége: a megkérdezettek 36 %-a állította, hogy már hallott vagy olvasott róluk. Magával a fejlesztés európai évével kapcsolatban az első, 2015. januári felmérés szerint a megkérdezettek 12 %-a hallott róla, ezzel kapcsolatban az év végi Eurobarométer felmérés 50 %-os emelkedést mutatott.
2.DECENTRALIZÁLT SZINTŰ VÉGREHAJTÁS
A fejlesztés európai évéről szóló határozat szerint széles körű támogatást kell biztosítani a fejlesztéshez, és „a polgárok figyelmének az uniós polgárokként őket megillető jogokra való felhívásáért a tagállamokat terheli az elsődleges felelősség”. Ugyanakkor egyetértés született abban a tekintetben, hogy fontosak a multilaterális partnerségek a tagállamok azon képessége szempontjából, hogy teljesíteni tudják az európai év célkitűzéseit.
2.1.Együttműködés a tagállamokkal
A tagállamokkal való együttműködés a kampány központi elemévé vált a fejlesztéssel kapcsolatos kommunikációval foglalkozók hálózatának kialakítása során. Huszonöt tagállam hajtott végre a fejlesztés európai évével kapcsolatos nemzeti munkaprogramot. A fejlesztés európai éve lehetőséget teremtett arra, hogy a millenniumi fejlesztési célok eredményeire, valamint a fenntartható fejlesztési célokkal foglalkozó, 2030-ig tartó időszakra szóló menetrendre koncentráljunk, továbbá fokozzuk az érdeklődést és az elkötelezettséget a fejlesztési kérdések iránt. Az összes tagállamban együtt mintegy 3 828 eseményre került sor, melyeken összesen 1 923 240 ember vett részt.
Különböző tevékenységeket szerveztek: fejlesztési napokat, kulturális eseményeket, televízió- és rádióműsorokat, irodalmi, fotó- és videópályázatokat, konferenciákat és oktató programokat. Az Európai Parlament tájékoztatási irodái 35 eseményt, szemináriumot és vitát rendeztek fejlesztési kérdésekről a tagállamokban, melyeken több alkalommal részt vettek európai parlamenti képviselők is.
Külön hangsúlyt helyeztek a fiatalokat célzó oktatómunkára. A Bizottság oktatási eszköztárat készített a fejlesztés témájában, mely egy tanári kézikönyvből, 12 óratervből és egy kvízkérdéseket tartalmazó füzetből áll 23 nyelven. Ezeket az oktatási anyagokat az oktatási minisztériumokon keresztül juttatták el az oktatási intézményekhez, elsősorban középiskolákhoz, de egyetemekhez és pedagógus szakszervezetekhez is. Számos tagállam nagyköveteket jelölt ki, melyek népszerűsége nagyon fontos volt a célból, hogy a kampány minél több embert megszólítson.
Média- és sajtópartnerségeket alakítottak ki valamennyi tagállamban; összesen 45 ilyen partnerség támogatta a kampányt, és néhány eset – például Írországban, Spanyolországban és Ausztriában – nagyon jól példázta, hogyan lehet hatékonyan megszólítani a fiatal közönséget.
Jó hír Európának – egy különleges nap
A Bizottság szorosan együttműködött a World's Best News nevű dán nem kormányzati szervezettel a tizenkilenc tagállamban megrendezett európai fejlesztési napok elnevezésű sorozat kapcsán, mely pozitív üzeneteket terjesztett az uniós fejlesztési együttműködésről és a partnerországokban tapasztalt eredményekről.
Ebből az alkalomból egy különleges újságot is kiadtak, mely az EU valamennyi nyelvén, összesen 250 000 példányban jelent meg. Az önkéntesek által és a legtöbb esetben a magánszektorbeli partnerekkel együttműködésben terjesztett újság által több ember értesült a fejlesztés európai évéről. Az európai fejlesztési napokat gyakran más nemzetközi napokhoz kapcsolódva rendezték meg, mint például a fellépés a globális célokért világnapja, vagy más nemzeti alkalmak.
2.2.Együttműködés a civil társadalommal és nemzetközi fejlesztési nevelési és információs program (DEAR)
A CONCORD által vezetett európai civil társadalmi szövetség arra használta fel a fejlesztés európai éve nyújtotta lehetőségeket, hogy ösztönözze az uniós polgárok körében a kritikai vitát és az aktív szerepvállalást a globális igazságügyi rendszerrel kapcsolatban. Egy 15 hónapos időszak során 17 kisebb projekt kapott lépcsőzetes támogatást a CONCORD-tól, melyeket 20 európai országban hajtottak végre, és amelyek mintegy 17 millió emberhez jutottak el helyi, nemzeti, európai és globális szinten. 2015 végén a CONCORD szakpolitikai ajánlásokról szóló kiadványt jelentetett meg.
A civil társadalom ezen kívül oly módon is részt vett a kampányban, hogy a DEAR-kedvezményezettek számára mind a 28 tagállamban előírták a fejlesztés európai évének figyelembevételét 2015. évi programjukban. Ennek eredményeképpen fotókiállításokra és -pályázatokra, film- és zenei fesztiválokra, írói pályázatokra, fejlesztési tematikájú nyári táborokra, kiállításokra, kulturális eseményekre és tanári fórumokra került sor.
2.3.A nemzetközi színtéren: együttműködés a nemzetközi szervezetekkel
Az ENSZ és a Világbank fontos szerepet játszott a kampányban a honlaphoz és a közösségi médiához való hozzájárulás, valamint a kampányra vonatkozó információk terjesztése útján az Unión belül és kívül egyaránt. Az ENSZ európai regionális tájékoztatási központja különösen értékes koordinációs szerepet játszott a teljes év során. Tizenöt ENSZ-ügynökség gazdagította a fejlesztés európai évének honlapját posztokkal, történetekkel és rendezvények hirdetésével, valamint az európai év közösségi médiájának közös tartalomszerkesztése útján.
A számos közös szervezésű esemény közül kiemelendő a fiatalok számára tervezett találkozó Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral a brüsszeli Bozarban, az ENSZ-nap a brüsszeli Grand Place-on, a Ciné-ONU vetítések Brüsszelben, valamint a „Quinzaine de la Solidarité internationale” keretében rendezett, fenntartható fejlesztési célokról szóló konferencia Brüsszelben. A „Köteleződj el! Működj együtt! Oszd meg a tapasztalataidat!”, valamint „A nők gazdasági szerepvállalásának elősegítése a 2015 utáni időszakra vonatkozó fejlesztési keret útján” című, fejlesztési együttműködési témájú nemzetközi konferenciákat (Litvániában, illetve Lengyelországban) a Világbank támogatta a fejlesztés európai éve kampány keretében.
2.4.A magánszektor elkötelezettsége
Húsz új partnerséget alakítottak ki a magánszektorral az év folyamán.
A magánszektor felhasználta a fejlesztés európai évének vizuális elemeit és anyagait saját kommunikációs céljaira, többek közt eseményekhez, folyóiratokhoz és hírlevelekhez, amelyeket az együttműködő társaságok/szövetségek hálózatain keresztül terjesztettek. Például a Cooperative Europe nevű agráripari szövetséget alkotó 160 000 európai vállalkozáshoz és a Corporate Social Responsibility Europe in Energy nevű szövetség 10 000 tagvállalkozásához mind eljutottak a fejlesztés európai évének üzenetei.
3.KÖZPONTI SZINTŰ VÉGREHAJTÁS
Az inkluzivitás és a közös felelősségviselés szellemében cselekedve az Európai Bizottság – együttműködésben a többi uniós intézménnyel – központi koordinációs szerepet játszott a kampány lebonyolításában.
3.1.A kampányanyagok
Átfogó kampány-eszköztárat tettek online elérhetővé a fejlesztés európai évének honlapján, mely anyagok nagy része 23 nyelven volt elérhető. Az anyagok közé a következők tartoztak: két videó a fejlesztés európai évéről; egy rádióhirdetés; 52 „A hét története”; egy havonta kiadott hírlevél; tematikus havi tájékoztatók és infografikák; tematikus poszterek; PowerPoint prezentációk; az EYD2015-World's Best News című újság két kiadása; oktatási eszköztár a fejlesztés európai évéről; teljes vizuális identitási eszköztár; egy fotótár; roll-up sablonok; korlátozott számú ajándéktárgy; valamint az év végeztével „A hét történetei” valamennyi részének keménykötéses kiadása, melyet széles körben terjesztettek. Az Európai Parlament elkészítette saját külön kampányeszköztárát a fejlesztés európai évéhez.
A fejlesztés európai éve mottója grafikus ábrázolásának létrehozása központi szerepet játszott a kampány vizuális identitásának megerősítésében. Ezenkívül a „tematikus hónapok” megközelítés (az év valamennyi hónapjához hozzárendeltek egy fontos témát) hasznos volt a partnerek számára ahhoz, hogy hatékony kommunikációt folytassanak egy adott témáról, eseményről vagy számukra fontos érdeklődési területről.
3.2.Fiatalok a középpontban
A fejlesztés európai évéről szóló határozat célcsoportként a fiatalokat nevezte meg. Az Európai Bizottság, a többi uniós intézmény és a tagállamok által szervezett tevékenységek közül számos közvetlenül a fiatalokat célozta. Ide tartozott a világ minden részéről kiválasztott 12 fiatal vezető, akik a 2015. júniusi Európai Fejlesztési Napok magas szintű paneljeiben szólaltak fel. Ennek szellemében interaktív vitát szerveztek májusban a brüsszeli Bozarban fiatal nagykövetek és Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár között a 2015 utáni menetrendről és a fiatalok szerepéről. Az eseményt közvetítették az interneten, és az #AskBanKimoon címke több mint 10 millió ember Twitter-hírfolyamán megjelent.
Világszinten vezető gondolkodók vitattak meg fejlesztési kérdéseket a Kapuscinski fejlesztési előadások keretében, melyeket az Európai Bizottság és az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) közösen szervezett. A kampány során minden tagállamban legalább egy Kapuscinski fejlesztési előadásra sor került vezető nemzeti egyetemek és előadók részvételével, mint például Thomas Piketty, Julia Gillard, Dani Rodrik és Carl Bildt, akik lenyűgöző előadásokat tartottak.
Különleges fejlesztési évi videó készült egy népszerű fiatal bloggerrel való egyedülálló együttműködésben. A video a Nemzetközi Együttműködés és a Fejlesztés Főigazgatósága (DG DEVCO) legtöbbek által megtekintett audiovizuális anyaga lett, melyet egy millióan láttak a YouTube-on; a Facebook-on összesen 6 073 539-an reagáltak a kampányra; mozivetítéseken pedig 335 389 emberhez jutott el a videó.
3.3.Legfontosabb rendezvények, széleskörű láthatóság, változatos célcsoportok és tevékenységek
A nyitó és záró ceremóniákon (Lettországban illetve Luxemburgban) részt vett a biztosi testület és a két elnökség politikai vezetése. 2015 márciusában szakértők és érintettek részvételével konferenciát szerveztek a nemek közötti egyenlőségről azzal a céllal, hogy elemezzék az egyenlőtlenségek helyzetét Európában és Európán kívül. 2015. május 9-én a fejlesztés európai éve volt az Európa-nap fő témája, amikor több mint 30 000 uniós polgár látogatott el az uniós intézményekbe a nyitott kapuk napján.
A fejlesztés európai évét az uniós intézmények a brüsszeli 20 kilométeres futóversenyen is hirdették, és a fejlesztés európai évének logóját ábrázoló, nagy méretű dekoráció díszítette egész évben az Európai Parlament üvegépületét. Ezenkívül a fejlesztés európai évét integrálták az Európai Parlament Euroscola programjába, amely 16–18 éves diákok ezreit fogadta Strasbourgban 2015 februárjában. Az Európai Parlament vendégfotós pályázata a fejlesztés európai évének tematikus hónapjaira épült, és a nyertes fotókból kiállítást rendeztek 2015 novemberében a Bronisław Geremek Agorában, Strasbourgban. Hasonlóképpen a „Családi étkezés” című fotókiállítás a Parlamentáriumban volt látható május és november között.
A fejlesztés európai éve megjelent az év legfontosabb nemzetközi eseményein: külön standja volt a fejlesztés európai évének a COP21 konferencián Párizsban; és külön Kapuscinski fejlesztési előadást szerveztek abból az alkalomból, hogy az ENSZ New York-i Közgyűlése elfogadta a 2030-ig tartó menetrendet.
A kampány megjelent a 2015. évi milánói világkiállításon is, ahol nagy hangsúlyt kaptak a fejlesztés európai évének vizuális elemei a kiállítás témája (táplálkozás) kapcsán (Bolygónk élelmezése – Életre szóló energia) az EU pavilonjában.
A fejlesztés európai éve aktív szerepet játszott az ENSZ 70 éves fennállása alkalmából a 2015. október 25-én rendezett ünnepségen: a brüsszeli Grand Place-on felállított hatalmas stand mintegy 5000 látogatót vonzott.
3.4.Együttműködés az uniós küldöttségekkel: A történetek éve
A történetek elbeszélése a kampány központi elemét képezte. Az uniós küldöttségek több mint 150 történeten keresztül mutatták be, milyen kézzelfogható hatást gyakorol az EU fejlesztéspolitikája az emberek életére a partnerországokban. A történetek nyelvezete egyszerű, elbeszélésmódja érzékletes, első kézből származó, tartalma pedig az EU fejlesztési segélyeinek pozitív eredményeiről közöl tényeket. A legjobb történeteket kiválasztották a kampány „A hét története” sorozatába, 23 nyelvre lefordítva közzétették a honlapon, és terjesztették a közösségi médián keresztül is. A többi történet nagy részét eredeti nyelven tették közzé.
A történetek minőségére és a bátorító visszajelzésekre tekintettel az összes „A hét történetét” összegyűjtötték, és egy különleges kiadvány készült belőlük. „A fejlesztés európai éve: a történetek éve” című kiadványt az év luxemburgi záróeseményén terjesztették, valamint a bizottsági képviseleteken, a Europe Direct információs központokban és az uniós küldöttségeken, 23 nyelven.
3.5.Az innovatív kampány weboldala
A fejlesztés európai évének weboldala platformként szolgált ahhoz, hogy új kapcsolatok alakuljanak ki az EU és a fejlesztési partnerek között, és rendkívül interaktív kommunikációt tett lehetővé. Bár a Bizottság alakította ki és működtette a weboldalt, a partnerszervezetek teljes mértékben maguk szerkesztették saját tartalmaikat. Több mint 200 akkreditált partner tetszés szerinti nyelven tehetett közzé magáról információkat, tájékoztathatott eseményekről, történetekről és más információkról. A partnerek között szerepelt a 24 tagállam, 30 nemzetközi szervezet, 137 civil társadalmi/nem kormányzati szervezet, valamint 9 magánszektorbeli vállalkozás.
Közös tartalomszerkesztés a közösségi médiában
A közösségi médiával – Facebook and Twitter – végzett munka egyrészt siker volt a fejlesztés európai éve számára, másrészt beruházást jelentett a jövőbeli online kampányolásba. Több mint 330 000 említést regisztráltak az EYD2015 címkéhez. A #EYD2015 címkéhez kapcsolódó események közül az kapta a legtöbb figyelmet, amikor a fiatalok 2015 októberében átvették a DG DEVCO közösségimédia-fiókjait.
Az egyik legnagyobb sikert a fejlesztés európai éve közösségimédia-fiókjainak közös tartalomszerkesztése aratta, melyet 2015 valamennyi hetén különböző partnerek végeztek; a közös tartalomszerkesztésre irányuló kérelmek meghaladták az év heteinek számát. A közös tartalomszerkesztésben részt vevők a közélet valamennyi területéről jelentkeztek, a magánvállalatoktól kezdve az NGO-kig. A közös tartalomszerkesztése sikerrel állított elő változatos tartalmat, kiaknázta a már létező hálózatokat és új partnerségeket hozott létre.
3.6.Média-munka
A kampány fontos része volt, hogy a fejlesztési együttműködés a média figyelmébe kerüljön. A fejlesztés európai éve jelentős megjelenést biztosított a legjobb minőségű médiában szerte az EU-ban. Számos, alapos kutatási háttérrel rendelkező cikket tettek közzé, közülük néhányan az év mottóját is felhasználták tudósításuk során. Összesen 3 914 cikk említette a fejlesztés európai évét. A DG DEVCO sajtószemináriumok és ülések útján rendszeres tájékoztatást biztosított az újságírók részére a kampányról. A kampány részeként sajtóutat szerveztek Tanzániába, hogy az éghajlatváltozásra összpontosíthassanak a COP21 konferencia előtt.
4.A FEJLESZTÉS EURÓPAI ÉVÉNEK HOZADÉKA ÉS NYOMON KÖVETÉSE
A fejlesztés európai éve kampányának eredményeképpen erősebb partnerségek alakultak ki a fejlesztési kommunikációban. A Bizottság továbbra is dolgozik majd azon, hogy a fejlesztési együttműködést témáját közelebb hozza az európai polgárokhoz.
4.1.A fejlesztés európai évének hozadéka
Az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság együttes nyilatkozatot írt alá a fejlesztés európai évéről az e célból 2015. december 9-én rendezett luxemburgi ünnepségen. Az együttes nyilatkozat legfontosabb elemei a következők:
A partnerségekre támaszkodás és új résztvevők bevonása a fejlesztési közösségen kívülről:
A tagállamokkal, parlamentekkel, régiókkal, a civil társadalommal, a magánszektorral, a regionális/helyi hatóságokkal, a tudományos körökkel, valamint a kutató/oktatási intézményekkel a fejlesztés európai éve során kialakított hálózatok rendkívül hatékonynak bizonyultak a szinergiák kiépítése, a közös tevékenységekről való megállapodás és a levont tanulságok megosztása szempontjából.
A fiatalok megszólítása:
Az oktatásban tett erőfeszítések továbbra is fontos szerepet játszanak 2030-ig, így biztosítva, hogy valamennyi tanuló elsajátítja a fenntartható fejlődés elősegítéséhez szükséges ismereteket és készségeket.
Az emberek középpontba helyezése:
A történeteket elbeszélő megközelítés volt az egyik legkedveltebb módja a fejlesztési együttműködés globális kihívásairól, valamint az emberek mindennapi életére kiható erőfeszítésekről szóló kommunikációnak.
Interaktivitás:
A 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési menetrend kidolgozása során alkalmazott, rendkívül sok résztvevőt bevonó megközelítésre építve a jövőben is kulcsfontosságú lesz az érdekelt felek közötti és a velük folytatott interakció.
Tények:
Az eredményekre alapozott kommunikációs kampány jelentősen hozzájárul majd a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési menetrend sikeréhez.
A fejlesztés európai éve szellemiségének megtartása:
A fejlesztés európai éve évének mottója – a mi világunk, a mi méltóságunk, a mi jövőnk – eszköz lehet a 2030-ig tartó menetrenddel kapcsolatos üzenetek közvetítéséhez.
4.2.Következtetés
A Bizottság üdvözli a fejlesztés európai évéről készült független értékelés pozitív általános megállapításait, és elismeri, hogy néhány következtetést a tapasztalt adatgyűjtési nehézségek fényében kell értelmezni, valamint figyelmeztet arra, hogy az értékelés jelentős mértékben olyan érdekelt felek körében készített felmérésen alapul, akik maguk is részt vettek a kampány tevékenységeinek végrehajtásában, ami magában hordozza a pozitív elfogultság kockázatát.
A Bizottság üdvözli a célkitűzések és tevékenységek relevanciájára és komplementaritására vonatkozó következtetéseit. A fejlesztés európai éve vegyítette az uniós és tagállami hozzájárulásokat olyan megfelelően kalibrált kampány kialakítása céljából, amely segített növelni a tudatosságot, az ismereteket és a megértést a széles nyilvánosság és különösen a fiatalok körében. A célkitűzések és célcsoportok széles köre lehetővé tette a tagállamok és a többi partner számára, hogy testre szabják üzeneteiket saját prioritásaiknak és érdeklődésüknek megfelelően, ugyanakkor a konkrét politikai üzenetek világosabb kommunikációja egyes esetekben segített volna hangsúlyozni bizonyos tartalmak európai dimenzióját. A Bizottság megelégedéssel nyugtázza, hogy a történeteket elbeszélő megközelítés eredményeképpen a fejlesztésről szóló kommunikáció jobban illeszkedett a különböző közönségekhez, és a nemzeti és európai szintű kampánytevékenységek – a nemzetközi szervezetek részvételével zajlók is – kiegészítették egymást.
A Bizottság nyugtázza a hatékonyságra és a hatásra vonatkozó, egymáshoz kapcsolódó következtetéseket. Bár nem állapítható meg közvetlen okozati kapcsolat a kampány és a fejlesztést támogató európai polgárok arányának a 2016. évi Eurobarométer felmérés szerinti növekedése között, figyelembe véve a tevékenységek volumenét és az új közönségek megszólítására vonatkozó bizonyítékokat, észszerűen feltételezhető, hogy a fejlesztés európai éve hozzájárult a fejlesztési együttműködés nyilvánosság általi és politikai támogatottságának javulásához. Az online és közösségi médiára alapozó stratégia különösen sikeresnek bizonyult az EU globális szereplőként való megjelenítésében, valamint a polgároknak az uniós és tagállami fejlesztési tevékenységekről való tájékoztatásában. A Bizottság megjegyzi, hogy a weboldal és a közösségimédia-fiókok partnerek számára történő megnyitása hatékony módszer az új partnerségek kialakításához, melyre akár már korábban is hasznos lett volna sort keríteni. Az értékelés kiemeli a sajtó kampányra irányuló figyelmét, valamint az összes fontos szereplő közötti hatékony koordinációt.
A fejlesztés európai évéhez kapcsolódó tevékenységek hatékonysága, koherenciája és uniós hozzáadott értéke tekintetében a partnerség-modellt hatékony módszernek találták a fejlesztési közösség (ez esetben mint multiplikátor), a nagyközönség és különösen a fiatalok megszólításához. A Bizottság megjegyzi, hogy néhány partner megterhelőnek találta a nyomonkövetési és jelentéstételi követelményeket. A Bizottság elismeri továbbá az értékelő arra irányuló észrevételét, hogy több emberi és pénzügyi erőforrást lehetett volna elkülöníteni a fejlesztés európai évére, és a Bizottság e jelentést a projekt rendelkezésére álló erőforrások alapján nyújtja be, figyelembe véve a pénzügyi és emberi erőforrásbeli megszorítások szélesebb összefüggéseit.
A fejlesztés európai évéhez kapcsolódó tevékenységek fenntarthatósága tekintetében az értékelő arra a következtetésre jut, hogy a kampány lehetőséget teremtett az érdekelt felek számára új formát öltő elkötelezettségek kialakításához, például történetek elbeszélése útján, új eszközök felhasználásával, vagy az új közönségekkel folytatott kommunikációról való tanulással. Az eredmények fenntarthatóságához lefektették az alapokat, többek közt az együttes nyilatkozat útján; a fejlesztés európai éve által képzett motiváció és lendület fenntartása, valamint a szükséges pénzügyi és humánerőforrások biztosítása jelent majd kihívást.
A 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési menetrend új globális kerete, többek közt a fenntartható fejlesztési célok innovatív és inkluzív kampányokat tesznek majd szükségessé. A fejlesztés európai évéből levont tanulságok, az együttműködési hálózatok, valamint a kialakított és végrehajtott bevált gyakorlatok segítik majd a jövőbeli kampányok sikerességét. A fejlesztés európai évének köszönhetően az EU jelentősen javította az Unió polgáraival való, fejlesztési témájú kommunikációs kapacitásait.