29.1.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 29/13


Módosítás iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján

(2015/C 29/07)

Ez a közzététel az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 51. cikke alapján jogot keletkeztet a módosítás iránti kérelem elleni felszólalásra.

MÓDOSÍTÁS IRÁNTI KÉRELEM

A TANÁCS 510/2006/EK RENDELETE

a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról  (2)

MÓDOSÍTÁS IRÁNTI KÉRELEM A 9. CIKK ALAPJÁN

„WELSH BEEF”

EK-szám: UK-PGI-0205-01136 – 2013.7.30.

OEM ( X ) OFJ ( )

1.   A termékleírás módosítással érintett szakaszcíme

    A termék elnevezése

    A termék leírása

    Földrajzi terület

    A származás igazolása

    Az előállítás módja

    Kapcsolat

    Címkézés

    Nemzeti előírások

    Egyéb [Ellenőrző szerv adatai]

2.   A módosítás típusa

    Az egységes dokumentum vagy az összefoglaló módosítása

    Azon bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírás módosítása, amely esetében sem az egységes dokumentum, sem az összefoglaló nem került közzétételre

    A termékleírás oly módon történő módosítása, amely nem teszi szükségessé a közzétett egységes dokumentum módosítását (510/2006/EK rendelet 9. cikk (3) bekezdés)

    A termékleírás hatóságilag elrendelt, kötelező egészségügyi vagy növény-egészségügyi intézkedések miatti átmeneti módosítása (510/2006/EK rendelet 9. cikk (4) bekezdés)

3.   Módosítás(ok)

A Hybu Cig Cymru – Meat Promotion Wales (HCC) ágazati irányítású szervezet, amelynek feladata a walesi vörös húsban rejlő lehetőségek kibontakoztatása, továbbá a hús promóciója és értékesítése. A HCC jogi kötelessége a „Welsh Beef” OFJ megjelölés őreként eljárni.

A javasolt módosítások célja a szarvasmarha vágási életkorának módosítása a fiatalabb állatok felhasználásának lehetővé tétele érdekében.

A javaslat szerint a termékleírás módosításával újra meg kell határozni a szarvasmarhák „Welsh Beef” OFJ használatára jogosító vágási életkori sávját. A jelenlegi termékleírásban meghatározott életkori sáv túl szűk korlátot szab, mert kizárja a fiatalabb szarvasmarhákat (amelyek minden egyéb szempontból megfelelnek a termékleírásnak) az OFJ használatából. A javasolt módosítás célja a „Welsh Beef” OFJ használata feltételeinek megfelelő szarvasmarhák alsó korhatárának módosítása úgy, hogy a termékleírásban foglalt valamennyi egyéb követelmény változatlan marad. A minőségi „Welsh Beef” marhahús folyamatos kínálatának biztosítása, a piaci befolyások eltolódására való reagálás és a pozitív környezeti hatás érdekében javasolt az életkori sáv 24 hónapról 12 hónapra csökkentése, lehetővé téve, hogy fiatalabb állatok is megfeleljenek a feltételeknek, ugyanakkor elkerülve a borjúhúsként forgalmazott termékekkel való bármilyen átfedést.

A javasolt módosítás célja a bejegyzett termékleírásnak A termék leírása és Az előállítás módja című szakaszának az alábbi szöveggel történő kiegészítése:

„A szarvasmarhákat 12–48 hónapos koruk között, kötelezően pároztatás előtt vágják le”.

Ez a módosítás olyan termékleírást eredményezne, amely:

Pozitív hatást gyakorol a „Welsh Beef” marhahús étkezési minőségére

Jelentős kutatómunka került elvégzésre a vágási életkor és az étkezési minőség közötti kapcsolat vizsgálata céljából; az általános következtetés szerint a húsban lévő kollagén tulajdonságainak köszönhetően a fiatalabb állatok húsa omlósabb, mint az idősebbeké.

A „Welsh Beef” termékleírásnak a vágási életkor tekintetében történő, a fiatalabb állatok felhasználását lehetővé tevő módosítása ezért pozitív hatást gyakorolna a „Welsh Beef” marhahús étkezési minőségére.

Pozitív hatást gyakorol a „Welsh Beef” marhahús környezeti lábnyomára

A szarvasmarhák miatti üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése terén fontos hozzájáruló tényező a szarvasmarhák tartásának korábbi befejezése (és az állatok levágása). Ha egy állat levágásáig kevesebb nap telik el, akkor az állat kevesebb metánt termel a szokásos emésztési folyamatain keresztül, aminek következtében csökken az üvegházhatásúgáz-kibocsátás.

A „Welsh Beef” termékleírásnak a vágási életkor tekintetében történő, a fiatalabb állatok felhasználását lehetővé tevő módosítása ezért pozitív hatást gyakorolna a „Welsh Beef” marhahús környezeti lábnyomára.

Megoldja a fogyasztók, a kiskereskedők és az exportpiacok részéről a minőségi „Welsh Beef” marhahús iránt mutatkozó egyre nagyobb kereslet kérdését

A kutatások egyértelműen mutatják, hogy a 24 hónaposnál fiatalabb állatokból nyert marhahús esetében pozitív kapcsolat van az omlósság és a fogyasztók étkezési élményei között. Ezért – a piaci igényekre reagálva – Walesben hatékonyabban történik a marhahús előállítása és fiatalabb életkorban kerül sor a vágásra azért, hogy a „Welsh Beef” marhahús jóízű és omlós minőségi termék legyen.

A „Welsh Beef” termékleírásnak a vágási életkor tekintetében történő, a fiatalabb állatok felhasználását lehetővé tevő módosítása ezért megoldaná a fogyasztók részéről a minőségi „Welsh Beef” marhahús iránt mutatkozó egyre növekvő kereslet kérdését.

A kiskereskedelmi fióküzletek (amelyek 2011-ben a vörös húsok értékesítésének körülbelül 90 százalékát adták Nagy-Britanniában) vásárlási mintázata a fiatalabb szarvasmarhák beszerzése felé mozdult el. Az Egyesült Királyság hét legnagyobb kiskereskedője esetében a minőségi marhahústermékek jelenlegi beszerzési politikái egytől egyig 30 hónapos életkor elérése előtt levágott szarvasmarhát írnak elő, és közülük a legnagyobb kiskereskedő 24 hónapos életkor alatti vágást ír elő minőségi termékskálájához. A fiatalabb húsmarhák beszerzésének e tendenciája várhatóan folytatódik majd a kiskereskedők körében, mivel ezek egyre inkább szeretnék kielégíteni a magas étkezési minőségű és környezetbarát marhahús iránti fogyasztói igényeket.

Egyéb módosítások:

Változások az ellenőrző szerv adataiban: ezek azért szükségesek, hogy biztosítsák a „Welsh Beef” OFJ esetében kijelölt ellenőrző szervre vonatkozó információk frissítését.

Az illetékes ellenőrző szerv adatai hozzáadásra kerültek és a korábban megjelölt szerv adatainak helyébe léptek.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

A TANÁCS 510/2006/EK RENDELETE

a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról  (3)

„WELSH BEEF”

EK-szám: UK-PGI-0205-01136 – 2013.7.30.

OFJ ( X ) OEM ( )

1.   Elnevezés

„Welsh Beef”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Egyesült Királyság

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa

1.1. osztály: Friss hús (valamint vágási melléktermék és belsőség)

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A „Welsh Beef” elnevezést a Walesben született és nevelt, kiváló minőségi osztályba tartozó szarvasmarhából (vagyis még nem pároztatott szarvasmarhából) származó hasított testre vagy húsdarabokra alkalmazzák. A „Welsh Beef” előállítói azt tűzik ki célul, hogy az előállítani kívánt hasított test az „R” vagy annál magasabb húsossági osztályba, illetve a „4L” vagy annál kisebb zsírtartalmat jelölő faggyúborítottsági osztályba tartozzon. Lásd az alábbi táblázatot.

A „Welsh Beef” esetében az előállítani kívánt hasított test besorolására használt EUROP osztályozó táblázat

 

Faggyúborítottsági osztályok

1

2

3

4L

4H

5L

5H

Húsosság

E

x

x

x

x

 

 

 

U+

x

x

x

x

 

 

 

-O

x

x

x

x

 

 

 

R

x

x

x

x

 

 

 

O+

 

 

 

 

 

 

 

-O

 

 

 

 

 

 

 

P+

 

 

 

 

 

 

 

-P

 

 

 

 

 

 

 

A walesi szarvasmarhatartást hagyományosan főként a Welsh Black és a Hereford fajták dominanciája jellemezte. A walesi szarvasmarha-tenyésztési ágazat zömében továbbra is ezeken a fajtákon alapul. A „Welsh Beef” a walesi hagyományos fajtákból, valamint ezek egymással vagy bármilyen más elismert fajtával történt keresztezéséből származik.

A szarvasmarhákat 12–48 hónapos koruk között, kötelezően pároztatás előtt vágják le. A szarvasmarhák levágása/feldolgozása a „Welsh Beef” OFJ márka és a termék jó hírneve oltalmának biztosítása érdekében a Hybu Cig Cymru – Meat Promotion Wales (HCC) ellenőrzési rendszere szerint jóváhagyott vágóhidakon/darabolóüzemekben történik. Ez a rendszer biztosítja, hogy a „Welsh Beef” márkanevű marhahús megfelel a termékleírásnak. A „Welsh Beef” megjelölést használni kívánó összes vágóhídnak és darabolóüzemnek évente igazolnia kell a HCC kijelölt ellenőrző szerve felé, hogy a marhahús megfelel az OFJ termékleírásának, és hogy az üzem a bevált gyakorlat iránymutatásai szerint működik. A HCC a vágóhíd/darabolóüzem jóváhagyásának ellenőrzése és a „Welsh Beef” OFJ márka használatának engedélyezése érdekében szúrópróbaszerű ellenőrzéseket is végez.

A levágás és a feldolgozás után a marhahús egészben, oldalanként, oldalrészenként (hátsó negyed/első negyed) vagy darabonként (darált húsként is) értékesíthető.

A hús profilja egészében domború, igen kifejezett izomzattal, és a jól lekerekített vállig érő széles, vastag hátrésszel. Érintésre szilárd, a szerkezete laza és tömör, a jól fejlett izomzat rendszerint mélyvörös, a faggyú pedig sárgásfehér színű. Általánosságban elmondható, hogy a húsban lévő kollagén tulajdonságainak köszönhetően a fiatalabb állatok húsa omlósabb, mint az idősebbeké. A hús általában jól márványozott.

3.3.   Nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

3.4.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében)

A szarvasmarhákat a földrajzi területen belül elhelyezkedő legelőkön, a hagyományos walesi szarvasmarha-tenyésztési gyakorlatnak megfelelően, külterjesen nevelik.

Amennyiben a legelő füvét takarmánnyal egészítik ki, a takarmányt lehetőség szerint a földrajzi területről szerzik be.

3.5.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

Minden egyes tenyésztő saját szarvasmarha-állományáért felel; a húsmarhák nevelése a külterjes tartásnak megfelelően természetes füves legelőkön folyik. Az állatokat vagy vágóhidaknak adják el hasított súlyban, vagy pedig élőállatvásárokon értékesítik őket. A hús kötelezően Walesben született és nevelt olyan szarvasmarhákból származik, amelyek levágása/feldolgozása a HCC ellenőrzési rendszere szerint engedélyezett vágóhidakon/darabolóüzemekben történik. Az állatokat a vágóhídon a bevett ágazati előírásokkal összhangban, illetve a jogszabályi vagy fogyasztói követelményeknek megfelelően vágják le és dolgozzák fel.

A HCC ellenőrzési rendszere szerinti jóváhagyásra jogosult vágóhidak és darabolóüzemek a meghatározott földrajzi területen (Wales) kívül is működhetnek.

Az előállítási folyamat minden szakaszában nyilvántartást vezetnek, ez biztosítja a termék nyomonkövethetőségét. A vágóhidakon a vágási számot, a vágás időpontját, a minőségi osztályra vonatkozó adatokat és a kihűlt hasított test tömegét veszik nyilvántartásba. Az adatokat címkén tüntetik fel, amelyet a hasított testhez csatolnak, és azt a HCC vizsgálat alá veheti.

3.6.   A szeletelésre, az aprításra, a csomagolásra stb. vonatkozó egyedi szabályok

3.7.   A címkézésre vonatkozó egyedi szabályok

A „Welsh Beef” földrajzi eredetmegjelölésnek a HCC által bejegyzett „Welsh Beef” védjeggyel és az OFJ-emblémával együtt kell megjelennie a hasított testeken, a hasított test részein vagy a húsdarabokon.

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

Wales területének egésze.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

5.1.   A földrajzi terület sajátosságai

A kelta, a római és a normann időktől kezdve egészen napjainkig számos feljegyzés tanúsítja a walesi szarvasmarha-tenyésztés fontosságát. Hewitt a „The Drovers’ Roads of Wales” és a „Medieval Wales” című munkáiban jó néhány, a walesi szarvasmarha-tenyésztéssel kapcsolatos történelmi utalást megemlít.

A walesi marhahús egyik sajátos tulajdonsága, hogy a szarvasmarhák legeltetése Wales nagy kiterjedésű természetes legelőin történik, amelyek a csapadékos és enyhe walesi éghajlat és a domborzati viszonyok folytán dúsan teremnek.

Walest 1 200 kilométer hosszú partvonal határolja, a végtelennek tűnő szárazföldön pedig átmenet nélkül olvadnak egymásba hegyek, dombok, völgyek és tavak. Wales a területre jellemző nagy csapadékmennyiség miatt tökéletesen alkalmas a természetes legelők kialakulására. Ez a minden négyzetméteren dúsan zöldellő fűből, hangából és illatos őshonos gyógynövényekből szőtt hatalmas smaragdzöld szőnyeg is hozzájárul a walesi marhahús jellegzetes ízéhez.

5.2.   A termék sajátosságai

A „Welsh Beef” megnevezés kizárólag a Walesben született és nevelt szarvasmarhák esetén alkalmazható, és a terméket közvetlenül az előállítás földrajzi területéhez kapcsolja.

Hogy a fogyasztó számára biztosítható legyen az egyenletes minőség, a szarvasmarhák kötelezően a kiváló minőségi osztályba tartozó szarvasmarhák (még nem pároztatott szarvasmarhák) közül kerülnek ki, amelyeket 12–48 hónapos koruk között vágnak le. A „Welsh Beef” marhahús előállítói azt tűzik ki célul, hogy az előállítani kívánt hasított test az „R” vagy annál magasabb húsossági osztályba, illetve a „4L” vagy annál kisebb zsírtartalmat jelölő faggyúborítottsági osztályba tartozzon.

A „Welsh Beef” marhahús egyik sajátos tulajdonsága a hagyományos fajták hatásának köszönhető; a walesi marhahúsipari ágazat zömében továbbra is ezeken a fajtákon alapul, a „Welsh Beef” marhahús is ezekből származik.

A húsnak jóváhagyott vágóhidakon/darabolóüzemekben levágott/feldolgozott szarvasmarhából kell származnia. Az állatokat a vágóhídon a bevett ágazati előírásokkal összhangban, illetve a jogszabályi vagy fogyasztói követelményeknek megfelelően vágják le és készítik elő.

5.3.   A földrajzi terület és (OEM esetében) a termék minősége vagy jellemzői közötti vagy (OFJ esetében) a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője közötti ok-okozati kapcsolat

A „Welsh Beef” marhahús versenyelőnye az előállítást illetően több szempontból is megmutatkozik. A hagyományos fajtákat ideális környezetben, kipróbált és bevált hagyományos tartási technikákkal, valamint korszerű tenyésztési módszerekkel nevelik. Ennek köszönhető a „Welsh Beef” marhahús egyedi jellege és megkülönböztethetősége.

A walesi szarvasmarha-tenyésztők egyedülálló állattartási és legelőgazdálkodási szaktudását sok éve, nemzedékek hosszú sora óta alkalmazzák Wales egész területén, túlnyomórészt kis családi gazdaságokban, ahol a táj természetes adottságait a legjobb minőségű marhahús előállítására használják. Az évszázadokon át folytatott elkötelezett és kemény munka a leghatékonyabb és legkörnyezetkímélőbb módon végzett, következetesen magas színvonalú minőségi termelést eredményezte, emellett pedig a walesi tájnak, kultúrának és identitásnak is formálójává vált.

A régió gazdaságai tipikusan családi gazdaságok, ahol juhot és szarvasmarhát vegyesen tartanak. Walesben a gazdaságok átlagos területe kisebb, mint az Egyesült Királyság egészében. A kisebb átlagterület mind a kisebb szarvasmarha-állományokban, mind a munkaerő struktúrájában tükröződik. A walesi állattenyésztők állattartási szakértelmét nemzedékek örökítették tovább egymásnak. Minden egyes tenyésztő saját szarvasmarha-állományáért felelős; a húsmarhák nevelése külterjes módon, természetes füves legelőkön folyik. Az állatokat vagy vágóhidaknak adják el hasított súlyban, vagy élőállatvásárokon értékesítik őket. Az előállítási folyamat minden szakaszában nyilvántartást vezetnek, ez biztosítja a termék nyomonkövethetőségét.

A „Welsh Beef” marhahús megfelelő előállítása szempontjából alapvető fontosságú a fű hatékony termesztése és felhasználása. A füves legelőket Wales számos régiójában hanga és illatos őshonos gyógynövények tarkítják, amelyek mind hozzájárulnak a „Welsh Beef” marhahús egyedi jellegéhez. A walesi gazdálkodók legelőgazdálkodási szakértelme világhírű, a walesi gazdálkodók rendszeresen nyernek legelőgazdálkodást elismerő díjakat.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

(510/2006/EK rendelet (4) 5. cikk (7) bekezdés)

A „Welsh Beef” OFJ aktuális termékleírása az alábbi címen található:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/278748/welsh-beef-pgi.pdf


(1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.

(2)  HL L 93., 2006.3.31., 12. o. A rendeletet felváltotta az 1151/2012/EU rendelet.

(3)  A rendeletet felváltotta az 1151/2012/EU rendelet.

(4)  Lásd a 3. lábjegyzetet.