EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2015.11.10.
COM(2015) 560 final
2015/0260(NLE)
Javaslat
A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA
a Lett Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK tanácsi irányelv 193. cikkétől eltérő intézkedés alkalmazásának kiterjesztésére történő felhatalmazásáról
INDOKOLÁS
1.A JAVASLAT HÁTTERE
•A javaslat indokai és céljai
A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelv (a továbbiakban: a héairányelv) 395. cikke értelmében a Tanács a Bizottság javaslata alapján, egyhangúlag eljárva bármelyik tagállamot felhatalmazhatja arra, hogy az adómegállapítási eljárás egyszerűsítése vagy az adócsalás és az adókikerülés egyes típusainak megakadályozása céljából az irányelvben foglaltaktól eltérő különös intézkedéseket alkalmazzon.
A Bizottságnál 2015. március 30-án iktatott levelében a Lett Köztársaság (a továbbiakban: Lettország) felhatalmazást kért arra, hogy a továbbiakban is alkalmazhasson egy, a héairányelv 193. cikkétől eltérő intézkedést. A héairányelv 395. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság 2015. május 18-án kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Lettország kérelméről. A Bizottság 2015. május 20-án kelt levelében értesítette Lettországot arról, hogy birtokában van a kérelem elbírálásához szükségesnek ítélt valamennyi információnak.
A lett kormány meg kívánja hosszabbítani a faértékesítésre vonatkozóan jelenleg alkalmazott fordított adózás érvényességét.
A faértékesítést illetően Lettország azzal a helyzettel szembesült, hogy számos kereskedő nem teljesítette kötelezettségeit. Az ebben az ágazatban működő vállalkozások sok esetben viszonteladással foglalkozó kisvállalkozások, amelyek gyakran eltűnnek anélkül, hogy befizették volna az adóhatóságnak az értékesítéseik után felszámított adót, miközben vevőiknek már kiállították a héa levonására jogosító érvényes számlát.
A héairányelv 193. cikkében meghatározott általános szabályhoz képest eltérést jelentő fordított adózási mechanizmus alkalmazásával a vevő válik kötelezetté a belföldi ügyletekhez kapcsolódó héa megfizetésére.
Ezt az eltérő intézkedést eredetileg a 2006. január 24-i 2006/42/EK tanácsi határozat tette lehetővé. A Tanács 2009. december 7-i 2009/1008/EU végrehajtási határozata kiterjesztette a faértékesítésre vonatkozó eltérő intézkedés alkalmazását. Az eltérő intézkedést legutóbb a 2013. január 22-i 2013/55/EU tanácsi végrehajtási határozat terjesztette ki.
A lett adóhatóság által benyújtott jelentés és az eltérő intézkedés alkalmazásának folytatására vonatkozó kérelem alapján a Bizottság arra következtet, hogy az eredeti eltérés alapjául szolgáló helyzet továbbra is fennáll. Lettország állítása szerint annak ellenére, hogy a fordított adózás bevezetése óta csökkent a nemzeti költségvetésbe való héabefizetéseket érintő csalások és a fa piacán előforduló héacsalások száma, a kockázat továbbra is fennáll. A továbbra is magas kockázati szintet jelző mutatók egyike azoknak a nyilvántartásba vett kereskedőknek a száma, amelyekről az állami adóhatóság a gazdaság ezen ágazata tekintetében kimondta, hogy fedőcégek. Ezek a kereskedők színlelt ügyletek rendszerét alakítják ki annak érdekében, hogy csökkentsék a nemzeti költségvetésbe befizetendő héa összegét, illetve növeljék azt a héaösszeget, amely a nemzeti költségvetésből visszafizetésre kerül más olyan nyilvántartásba vett kereskedőknek, akik szintén részt vesznek a rendszerben. Lettország véleménye szerint ezért fontos, hogy a faértékesítéshez kapcsolódó héa befizetése esetében továbbra is a fordított adózás rendszerét alkalmazzák Lettországban.
Ennek alapján az eltérést meg kell hosszabbítani egy újabb meghatározott időtartamra.
•A javaslatnak a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel való összhangja
A héairányelv 193. cikkéhez kapcsolódó hasonló eltérésekre más tagállamok is kaptak engedélyt.
•A javaslat egyéb uniós politikákkal való összhangja
2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG
•Jogalap
A héairányelv 395. cikke.
•Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)
Tekintettel a héairányelvnek a javaslat alapját képező rendelkezésére, a javaslat az Unió kizárólagos hatáskörébe tartozik, ezért a szubszidiaritás elve nem alkalmazható.
•Arányosság
A javaslat megfelel az arányosság elvének a következők miatt:
A határozat engedélyt ad egy tagállam számára annak saját kérelme alapján, kötelezettséget tehát nem keletkeztet.
Ezenkívül az intézkedés célzott, és az értékesítést vagy szolgáltatásnyújtást végző adóalanyoknak csak egy olyan rendkívül szűk körére korlátozódik, amelyekkel kapcsolatban a héabeszedés problematikusnak bizonyult. Az eltérés korlátozott alkalmazási területére tekintettel a különös intézkedés arányban áll a kitűzött céllal.
•A jogi aktus típusának megválasztása
A héairányelv 395. cikke értelmében a héára vonatkozó közös szabályoktól kizárólag abban az esetben lehet eltérni, ha arra a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag felhatalmazást ad. Ezenfelül azért a tanácsi végrehajtási határozat a legmegfelelőbb jogi aktus, mert az egy-egy tagállamnak is címezhető.
3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI
•Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk
•Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása
Külső szakértők bevonására nem volt szükség.
•Hatásvizsgálat
A határozatjavaslat célja, hogy egyszerűsítse az adómegállapítási eljárást és megakadályozza az esetleges héacsalásokat vagy -kikerüléseket, így kedvező gazdasági hatással járhat.
Az eltérés szűk alkalmazási köre miatt mindenesetre csak korlátozott hatásra lehet számítani.
4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK
A javaslat nincs hatással az uniós költségvetésre.
5.EGYÉB ELEMEK
•Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai
A javaslat hatályvesztésre vonatkozó rendelkezést tartalmaz, 2018. december 31-én automatikusan hatályát veszti.
Amennyiben azonban Lettország az eltérő intézkedés újabb, 2018 utáni kiterjesztését venné fontolóra, legkésőbb 2018. április 1-jéig kiterjesztés iránti kérelmet és értékelési jelentést kell benyújtania a Bizottság számára.
2015/0260 (NLE)
Javaslat
A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA
a Lett Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK tanácsi irányelv 193. cikkétől eltérő intézkedés alkalmazásának kiterjesztésére történő felhatalmazásáról
AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 291. cikke (2) bekezdésére,
tekintettel a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelvre és különösen annak 395. cikke (1) bekezdésére,
tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,
mivel:
(1)A Bizottságnál 2015. március 30-án iktatott levelében a Lett Köztársaság (a továbbiakban: Lettország) engedélyt kért arra, hogy továbbra is alkalmazhasson egy olyan intézkedést, amely eltérést valósít meg a 2006/112/EK irányelvnek a hozzáadottérték-adó (héa) adóhatósághoz történő befizetésére kötelezett személyre vonatkozó rendelkezéseitől.
(2)A 2006/112/EK irányelv 395. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság 2015. május 18-án kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Lettország kérelméről. A Bizottság 2015. május 20-án kelt levelében értesítette Lettországot arról, hogy birtokában van a kérelem elbírálásához szükséges valamennyi információnak.
(3)A 2006/42/EK tanácsi határozat felhatalmazta Lettországot arra, hogy a faértékesítések esetében a vevő legyen a héa befizetésére kötelezett személy.
(4)Az eltérő intézkedés alkalmazásának 2009. december 31-ig tartó időszaka kétszer került meghosszabbításra, a 2009/1008/EU tanácsi végrehajtási határozattal, illetve a 2013/55/EU tanácsi végrehajtási határozattal.
(5)A lett adóhatóság által elvégzett ellenőrzések és a mechanizmus alkalmazására vonatkozó megfelelő elemzések kimutatták, hogy az eltérő intézkedés eredményes.
(6)A Bizottság értesülése szerint az eltérő intézkedés alkalmazását megalapozó jogi és ténybeli körülmények nem változtak, továbbra is fennállnak. Ezért helyénvaló felhatalmazni Lettországot, hogy a szóban forgó intézkedést meghatározott ideig tovább alkalmazhassa.
(7)Amennyiben Lettország az eltérő intézkedés újabb, 2018 utáni kiterjesztését kérné, legkésőbb 2018. március 31-ig kiterjesztés iránti kérelmet és értékelési jelentést kell benyújtania a Bizottság számára.
(8)Az eltérő intézkedésnek nem lesz kedvezőtlen hatása az Unió héából származó saját forrásaira,
ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:
1. cikk
A 2009/1008/EU végrehajtási határozat 2. cikkének helyébe a következő szöveg lép:
„2. cikk
Ezt a határozatot 2018. december 31-ig kell alkalmazni.
Az e határozatban foglalt intézkedés hatályának meghosszabbítása iránti bármely kérelmet legkésőbb 2018. március 31-ig kell benyújtani a Bizottság számára, és ahhoz jelentést kell mellékelni az intézkedés alkalmazásának felülvizsgálatáról.”
2. cikk
Ennek a határozatnak a Lett Köztársaság a címzettje.
Kelt Brüsszelben, -án/-én.
a Tanács részéről
az elnök