Brüsszel, 2015.9.1.

COM(2015) 414 final

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE A TANÁCSNAK

Az Európai Uniónak a hetedik FOREST EUROPE miniszteri konferencián (Madrid, 2015. október 20–21.) való részvételéről


A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE A TANÁCSNAK

Az Európai Uniónak a hetedik FOREST EUROPE miniszteri konferencián (Madrid, 2015. október 20–21.) való részvételéről

A hetedik FOREST EUROPE miniszteri konferenciára 2015. október 20–21-én Madridban fog sor kerülni. A Spanyolország és Szlovákia által közösen szervezett konferencián több mint 40 európai állam, köztük valamennyi uniós tagállam és az (Európai Bizottság által képviselt) Európai Unió is részt vesz majd.

A miniszteri konferenciák keretében folytatott erdészeti szakpolitikai eszmecsere, amely 2009-ben kapta a Forest Europe elnevezést, az érintett országok által irányított kormányközi folyamat, amely 1990-ben kezdődött a fenntartható európai erdőgazdálkodás előmozdításának céljával, és a jelenlegi 47 aláíró fél önkéntes kötelezettségvállalásain alapul. Az Európai Unió a kezdetektől bekapcsolódott a folyamatba, és eddig aláírta valamennyi kapcsolódó állásfoglalást és nyilatkozatot.

1990 óta hat FOREST EUROPE miniszteri konferenciát (korábbi nevén: az európai erdők védelmével foglalkozó miniszteri konferenciát) rendeztek.

Az 1990 decemberében Strasbourgban tartott első miniszteri konferenciát főként az erdők állapota figyelemmel kísérésének és védelmének, valamint az erdőkkel kapcsolatos kutatások kérdésének szentelték.

Az 1993 júniusában Helsinkiben megrendezett második konferencia elsősorban a fenntartható erdőgazdálkodással, az erdők biológiai sokféleségének megőrzésével, az erdők és az éghajlatváltozás összefüggéseivel, valamint a közép- és kelet-európai erdőkkel foglalkozott.

A harmadik, 1998 júniusában Lisszabonban tartott konferencia fő témái az európai erdészeti ágazat társadalmi-gazdasági vonatkozásaival, a fenntartható erdőgazdálkodás kritériumaival és mutatóival, valamint az erdők biológiai és tájképi sokféleségének megőrzésével kapcsolatos kérdések voltak.

A negyedik konferencián, amelyre 2003 áprilisában, Bécsben került sor, a résztvevők azt vitatták meg, hogyan lehet beilleszteni a fenntartható erdőgazdálkodás szempontjait a fenntartható fejlődés szélesebb témakörébe.

Az ötödik, 2007. novemberi varsói konferencia két fő kérdéssel foglalkozott: az erdészeti ágazat, valamint a fa- és energiaipar közötti kapcsolatokkal, illetve az erdők és a vízkészletek összefüggéseivel.

A legutóbbi miniszteri konferenciára 2011 júniusában, Oslóban került sor. Ezen a konferencián a miniszterek elfogadták az erdők védelmével és a fenntartható erdőgazdálkodással kapcsolatos, 2020-ra vonatkozó európai célkitűzéseket, és határozatot hoztak arról, hogy tárgyalásokat kezdenek az európai erdőkről szóló, jogilag kötelező erejű megállapodásról.

E hat konferencián a Bizottság is részt vett az Európai Unió képviselőjeként, és a tagállamok mellett ilyen minőségében a Bizottság is aláírta a záróokmányokat.

Akárcsak az előző konferenciák, a hetedik FOREST EUROPE miniszteri konferencia is újabb lépést jelent majd az 1992-es, Rio de Janeiróban megrendezett ENSZ Környezet és Fejlődés Konferencián tett számos kötelezettségvállalásnak (így többek között a Biológiai Sokféleség Egyezmény, az elsivatagosodás elleni küzdelemről szóló egyezmény és az Éghajlat-változási Keretegyezmény keretében vállalt kötelezettségeknek), valamint a fenntartható fejlődéssel foglalkozó, 2002. évi johannesburgi világ-csúcstalálkozón és az ENSZ 2000 óta működő Erdészeti Fórumán tett kötelezettségvállalásoknak az európai erdők tekintetében való végrehajtása felé.

A madridi, hetedik FOREST EUROPE miniszteri konferencia témái a következők lesznek:

   - a fenntartható erdőgazdálkodás szociális szempontjai és a környezetbarát gazdaság;

   - az erdők védelme egy változó környezetben;

   - a FOREST EUROPE konferenciák jövőbeli iránya.

Várhatóan a miniszterek tárgyalni fognak egy általános nyilatkozatról, valamint a fent említett első két témához kapcsolódó egy-egy állásfoglalásról is. A javasolt nyilatkozat és állásfoglalások nem minősülnek jogilag kötelező erejű eszközöknek, de politikai kötelezettségvállalást jelentenének a konferencia résztvevői számára. Emellett a miniszterek várhatóan megtárgyalnak egy konszenzussal elfogadandó határozatot is a FOREST EUROPE konferenciák jövőbeli irányáról.

A Bizottság érintett szolgálatai aktívan közreműködtek a konferencia előkészítésében és a jogilag nem kötelező erejű nyilatkozat- és állásfoglalás-javaslatok kidolgozásában. A nyilatkozat és az állásfoglalások valamennyi eleme összhangban van a jelenleg érvényben lévő szakpolitikákkal.

Az Európai Uniónak a következő okokból szükséges részt vennie a konferencián:

   - a konferencia a tagállamok és maga az Európai Unió által vállalt nemzetközi kötelezettségvállalások páneurópai szintű végrehajtásához kapcsolódik;

   - az Európai Unió a strasbourgi, helsinki, lisszaboni, bécsi és varsói állásfoglalások aláírójaként közvetlenül bekapcsolódik azok nyomon követésébe és végrehajtásába;

   - a Strasbourgban, Helsinkiben, Lisszabonban, Bécsben, Varsóban és Oslóban elfogadott, valamint a Madridban elfogadni tervezett állásfoglalások révén az európai országok meglehetősen részletes erdészeti szakpolitikai iránymutatásokat határoznak meg maguknak, amelyek átfogó célkitűzéseket tartalmaznak és megerősítik az országok együttműködését és összehangolt munkáját ezen a területen. Mindez összhangban van az erdőkre és az erdészeti ágazatra vonatkozó új uniós erdőgazdálkodási stratégiával 1 és a Tanács ehhez kapcsolódó következtetéseivel 2 , valamint az Európai Parlament saját kezdeményezésű jelentésével 3 . A Tanács következtetései és az Európai Parlament jelentése egyaránt támogatja az uniós erdőgazdálkodási stratégia azon javaslatát, miszerint az erdészeti ágazatot érintő valamennyi szakpolitikai területen erősíteni kell a Bizottság és a tagállamok, illetve az egyes tagállamok közötti koordinációt és együttműködést;

   - a konferencia témái olyan területeket érintenek, amelyekre részben uniós erdészeti intézkedések vonatkoznak, elsősorban a vidékfejlesztési rendelet 4 , a hetedik környezetvédelmi cselekvési program 5 és a „Horizont 2020” uniós kutatási és innovációs keretprogram 6 keretében, továbbá a témák kapcsolódnak az uniós szakpolitikák céljaihoz is, ideértve a következő területekkel foglalkozó szakpolitikákat: vidékfejlesztés, éghajlatváltozás, energiaipar, környezetvédelem és biológiai sokféleség, valamint kutatás és technológiafejlesztés.

Következésképpen a Bizottság:

1.    a tagállamok mellett az Európai Unió nevében részt vesz a hetedik FOREST EUROPE miniszteri konferencián, amelyre 2015. október 20–21-én Madridban fog sor kerülni;

2.    az Európai Unió nevében aláírja a konferencián elfogadásra kerülő dokumentumokat. A Bizottság aláírása nem jelent kötelezettségvállalást az Európai Unió hatáskörébe nem tartozó közös intézkedések tekintetében.

A HETEDIK FOREST EUROPE MINISZTERI KONFERENCIÁN ELFOGADANDÓ DOKUMENTUMOK:

Javaslat – Madridi nyilatkozat: „25 éve együtt a fenntartható európai erdőgazdálkodásért”

Javaslat – 1. madridi állásfoglalás: „Az erdészeti ágazat a környezetbarát gazdaság középpontjában”

Javaslat – 2. madridi állásfoglalás: „Az erdők védelme egy változó környezetben”

TOVÁBBI DOKUMENTUMOK:

Javaslat – Miniszteri határozat a FOREST EUROPE konferenciák jövőbeli irányáról

(1)

COM(2013) 659 final; A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE: Az erdőket és az erdőalapú ágazatot érintő új uniós erdőgazdálkodási stratégia

(2)

  http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/agricult/142685.pdf

(3)

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&reference=P8-TA-2015-0109&language=hu

(4)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2013. DECEMBER 17-I 1305/2013/EU RENDELETE

(5)

1386/2013/EU HATÁROZAT

(6)

COM/2011/0808: a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram